PDA

Zobacz pełną wersję : Woda skrapla się i kapie z wyciągu na kuchenkę



Glajca
16-12-2010, 23:18
Witam.

Czy ktoś może orientuje się jak rozwiązać problem skroplin w wyciągu kuchennym? Mieszkamy w domu od wiosny i wszystko było dobrze, niestety teraz w zimie w związku z różnicą temperatur para w rurze ponad okapem kuchennym przy przejściu przez izolację (30 cm ekofibru) gwałtownie schładza się (na poddaszu obecnie temperatury ujemne) i skrapla. Starsznie irytujące jest wieczne kapanie na kuchenkę i na garnki. Czy ktoś zna jakiś sposób na obejście problemu? Dodam, że rura wentylacyjna od okapu to spiro (aluminiowe?), która zaraz w ekofibrze łaczy się z kolankiem 110 kanalizacyjnej i już kanalizacyjnymi rurami poziomo na ekofibrze dochodzi do komina wentylacyjnego (ok 5m w linii prostej).

Proszę o porady. Zaznaczam, że poddasze nie jest użytkowe i dostęp do tych rur jest mocno utrudniony.

jar.os
17-12-2010, 06:02
wypieprz wszystkie pcvałki , zamień na spiro , spiro zaizolować wełną , tylko dokładnie , owiń wełną i drutem wiązałkowym a najlepiej taśmą samoprzylepną , powodzenia

Glajca
18-12-2010, 23:13
Oki - to może być rozwiązanie na wiosnę, ale jak już wspomniałem, nie da się tam teraz przecisnąć w czymkolwiek grubszym na grzbiecie. Bardziej by mi chodziło o rozwiązanie na teraz, już...
A druga sprawa - czy jeśli wszystkie rury wymienię na spiro (wszak nieco mniej szczelne), to wówczas wilgoć nie będzie się magazynować w ekofibrze? Czy to nie będzie jeszcze bardziej niebezpieczne?

jar.os
19-12-2010, 07:37
jeżeli teraz nie da się tego zrobić to czekaj wiosny i cierp , nie wiem jaka jest zasada z tymi pcvałkami i spiro , słaby jestem z fizyki , ale tkwiąc w zawodzie naście lat wiem że w pcv mimo izolacji może dalej się skraplać , podałem ci sposób który u mnie przy wykonywaniu takich rzeczy po prostu działa, robiłem to u ludzi , zrobiłem to u siebie ,jest ok , tylko jak pisałem wyżej , nie daj ciała z izolowaniem spiro bo wystarczy kilka cm kwadratowych nie zaizolowanych i będzie się skraplało , pozdrawiam i powodzenia

Roobertt
19-12-2010, 08:43
Witam
Czy da rade ktoś wyjaśnić dlaczego spiro jest lepsze bo ja mam tak samo ale w innym miejscu

adam_mk
19-12-2010, 08:57
Tak!
Da radę!
Ja.

Adam M.

Roobertt
19-12-2010, 09:44
To prosze

fenix2
19-12-2010, 12:06
Witam.

Czy ktoś może orientuje się jak rozwiązać problem skroplin w wyciągu kuchennym? Mieszkamy w domu od wiosny i wszystko było dobrze, niestety teraz w zimie w związku z różnicą temperatur para w rurze ponad okapem kuchennym przy przejściu przez izolację (30 cm ekofibru) gwałtownie schładza się (na poddaszu obecnie temperatury ujemne) i skrapla. .


Ocieplić rurę. Nic innego się raczej nie wymyśli.
Chyba że wstawisz grzałkę która będzie ci podgrzewać rurę. :-)

@dam
19-12-2010, 13:48
Kupiłbym rolkę wełny gr. 10 cm i przykrył rurę. Na wiosnę podnieś wlot do komina wentylacyjnego najwyżej jak się da i dobrze owiń rurę wełną i sznurkiem. Mam zrobione podobnie ( rura PCV pod kątem ok. 70*) i od ośmiu lat nic nie wypłynęło. :)

A

fader42
22-04-2012, 18:34
witam jestem na etapie wymiany rury od okapu kuchennego mam taką--spiro http://www.netgips.pl/pl/p/Rura-aluminiowa-SPIRO-FLEX-100mm/616
myślałem założyć plastikową ,ale czytam wasze porady i się zastanawiam co zrobić -ta rura co mam jest bardzo delikatna chciałem coś bardziej sztywnego zastosować -mówiono ze co jakiś czas trzeba czyścic ten kanał wentylacyjny od okapu --a ta rura jest do tego za słaba ,czy jest coś co by można zastosować --w miarę sztywnego/mocnego a w czym by sie ta woda nie wykraplała ??

Konto usunięte_12*
23-04-2012, 21:31
myślałem założyć plastikową ,ale czytam wasze porady i się zastanawiam co zrobić -ta rura co mam jest bardzo delikatna chciałem coś bardziej sztywnego zastosować
Samo ocieplanie rur PCW czy spiro pomoże tyle, co umarłemu kadzidło ;)
Szczególnie w przypadku okapu nadkuchennego (ale także w przypadku łazienki lub pralni) zawsze będzie więcej lub mniej skroplin dlatego, że są to rury nienasiąkliwe. W kanałach murowanych też jest masa wilgoci, ale jej nie widzimy, bo gdy jest w nadmiarze, to spływa na ich dno lub spływając wsiąka sobie w ściany, a gdy mniej, to odparowuje. Reasumując: na dole rurociągu należy zainstalować trójnik. a w nim odskraplacz, z którego skropliny należy skierować cienką rurką do zlewu lub do kanalizacji. Gdy skroplin jest mniej, to wystarczy zbiorniczek nadmiarowy z którego w okresie mniejszej wilgotności skropliny będą sobie odparowywać. Tak można zrobić w przypadku np. pomieszczeń mieszkalnych (mało wilgoci).

Pozdrawiam

toyo69
24-04-2012, 06:22
Miałem to samo. Rura spiro, choć zaizolowana domowym sposobem to kapało. Wymieniłem wszystkie spiro na przewody tak jak na poniższym obrazku. Problem z głowy już od trzech lat nie skrapla się.
http://i.st-firmy.net/933yyzm/przewody-izolowane-termoflex-systerm-zywioly-pod-kontrola.jpg

fader42
28-04-2012, 20:24
dzieki za rady--czy mam rozumieć Kolego - Toyo ze ta rura z twego obrazka poprawiła sytuacje i sie nie wykrapla para ???,a możecie mi poradzić jaka musiała by być doża chodzi o srednice 100 , 150 , 200 mm rura, żeby mogla odprowadzić z domu zużyte powietrze -dom parter jakies 90m i chciałem do niej podpiąć tez okap poprzez takie kolano http://sklep.vent-systems.pl/pl/p/Baza-System-Wentylacji-AWENTIS-I-A/232
a na dach założyć takie cos http://www.zyjbezpieczniej.pl/?1,pl_turbowent-tu-150-ocal
ino pytanie jaka średnica tej zbiorczej riry wentylacyjnej
ktoś mi radził by ten kanał byl z gładkiej rury wtedy są mniejsze opory powietrza

fenix2
29-04-2012, 20:29
a możecie mi poradzić jaka musiała by być doża chodzi o srednice 100 , 150 , 200 mm rura, żeby mogla odprowadzić z domu zużyte powietrze -dom parter jakies 90m i chciałem do niej podpiąć tez okap poprzez takie kolano

Znaczy jak jedna rura na cały dom czy jak??

fader42
09-05-2012, 07:48
myślałem by zrobić wloty swierzego powietrza w pokojach czystych -a zbiorczy wylot w kuchni,i podpiąć pod niego okap kuchenny poprzez to kolano
http://www.awenta.pl/?awentis-ii,14 tylko nie mam rozeznania- jaka musi być szeroka rura żeby nadążyła (oczywiście mam na myśli grawitacyjnie ) PODOŁAĆ ODPROWADZENIU ZUŻYTEGO POWIETRZA Z DOMU FAJNIE JAKBY SIĘ TO UDAŁO ZROBIĆ NA JEDNEJ Rurze I OKAP I CALA RESZTĘ
dzięki za wszelkie rady