PDA

Zobacz pełną wersję : co zamiast wylewki na balkonie, tarasie?



sewerynslowi
17-12-2010, 13:42
witam,
pytanie jak w temacie: z racj nisko osadzonych drzwi balkonowych - tarasowych, mam dylemat co do wylewki na balkonach, tarasie.

Wylewka może mięc max 3 cm/

Co byście poradzili?

out
17-12-2010, 15:23
można zmniejszyć grubość płyty balkonu. kosztuje to dość sporo raczej i musi być z czego obcinać.

sewerynslowi
31-01-2011, 11:20
a jak nie ma z czego obciąć?

face
31-01-2011, 13:52
a jak nie ma z czego obciąć?

co jest do tej pory wykonane?taras na gruncie czy nad pomieszczeniem??

psz73
31-01-2011, 18:10
witam,
pytanie jak w temacie: z racj nisko osadzonych drzwi balkonowych - tarasowych, mam dylemat co do wylewki na balkonach, tarasie.

Wylewka może mięc max 3 cm/

Co byście poradzili?

Mam podobny problem. Co prawda u mnie do dyspozycji mam "aż" 6 cm ale to za mało na chociażby minimalne ocieplenie i wylewkę.
Rozwiązaniem byłaby płyta Wedi Balco....tylko ta cena.

sewerynslowi
01-02-2011, 06:37
Mam podobny problem. Co prawda u mnie do dyspozycji mam "aż" 6 cm ale to za mało na chociażby minimalne ocieplenie i wylewkę.
Rozwiązaniem byłaby płyta Wedi Balco....tylko ta cena.

dokładnie!
tylko ta cena, w sumie moje balkony (2) nie są aż takie duże, więc cena nie jest taka straszna, problemem jest natomiast fakt, iż nie mogę tych płyt nigdzie dostać.

sewerynslowi
02-02-2011, 07:27
co jest do tej pory wykonane?taras na gruncie czy nad pomieszczeniem??

to jest balkon.

do tej pory jest wykonana izolacja z papy - podkładowa oraz wierzchnia, pomiędzy jest wykonany opierzenie z blachy.

phans
22-02-2011, 20:44
dokładnie!
tylko ta cena, w sumie moje balkony (2) nie są aż takie duże, więc cena nie jest taka straszna, problemem jest natomiast fakt, iż nie mogę tych płyt nigdzie dostać.

Z tego co wyczytałem płyty wedi to zwykły styrodur (są na rynku styrodury z lepszymi parametrami!) + siatka z włókna szklanego z obu stron tej płyty. Po co przepłacać?

fighter1983
22-02-2011, 20:54
phans a czytales w czym ta siatka jest wtopiona? material do wtopienia tej siatki stanowi tu glownie o cenie a nie sam polistyren ekstrudowany.
sewerynslowi jakiej grubosci szukasz i ile tego potrzebujesz

enikan
22-02-2011, 21:45
sewerynslowi: A czy te 3 cm to ma być wraz z okładziną balkonu - na przykład z płytkami?


Możliwe, że nie pomogę ale opiszę pewien dziwny sposób jaki mi kiedyś pomógł: w trzech niedużych ale sąsiadujących pomieszczeniach miałem problem z wysokością, a trzeba było czymś wyrównać mocno popękane podłoże, do tego podłoże miało pełno dołków i w ogóle było krzywe jak sto pięćdziesiąt. Wzięło się to stąd, że inwestor samodzielnie postanowił zrobić sobie wylewkę na... ziemi. I wylewka ta miejscami miała tylko 1cm grubości, na 5-ciu centymetrach styropianu i foli. A ja wziąłem się za tą pracę bo to był dobry znajomy i miły człowiek. No i wymyśliłem taki sposób, że kupiłem kilkanaście worków dobrej szybkoschnacej zaprawy wyrównującej (20 zł za worek) i kilkanaście arkuszy siatki metalowej. Takiej na wylewki, siatka ta była z niezbyt grubego drutu, ale za to arkusz słał się gęsto - nie kładłem tylko po jednym ale jeden na drugim, z przesunięciem, po skosie... i w ogóle w przeróżny sposób zachodziły na siebie. Później wieloma punktami oznaczyłem sobie poziomy jakie chciałem trzymać i całość zatarłem a wręcz zagłaskałem jakbym tynk głaskał, starałem się dobrze napchać zaprawy pod siatkę tak jak to czasem panowie od wylewek tradycyjnych robią - że po wylaniu betonu lekko unoszą siatkę aby nie leżała ona na podłożu ale siedziała wewnątrz betonu. U mnie wyszło grubo na 2 do 4 centymetrów... Na to po odczekaniu odpowiedniego czasu przykleiłem płytki gresowe 50x50! Na kleju mocno plastycznym, oczywiście.
I minęło już dużo czasu od tamtej pory i na płytkach nie ma pęknięć, sprawdzam co jakiś czas i zamierzam dalej sprawdzać bo sam się temu dziwie. Wychodzi na t,o że te płytki miejscami leżą tylko na: styropianie + 1 cm betonu + 2 cm zaprawy wyrównujące wraz z siatką. Teoretycznie po kilku miesiącach na każdej powinno być po kilka pęknięć...

Ale teraz tak:

1) Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że jest to trochę śmieszna metoda zastępowania prawdziwej minimum pięciocentymetrowej wylewki, opisałem ją jako ciekawostkę ale nie polecam. Tym bardziej, że jeżeli mamy do czynienia z tarasem znajdującym się nad jakimś pomieszczeniem to trzeba najpierw czymś ocieplić...

2) Mimo iż producent zaprawy wyrównującej jaką ja użyłem deklaruje na opakowaniu, że owa zaprawa nadaje się nie tylko do wewnątrz ale i na zewnątrz - to ja nie wiem jak by się naprawdę zachowywała na zewnątrz. Nie wiem co z takim wynalazkiem zrobiła by woda, para, mróz.
Gdy wybierzesz płyty Wedi albo coś tego typu, to pamiętaj, że taka płyta "to jeszcze nie wszystko"...

3) Może lepiej zastanowić się nad podniesieniem drzwi? Może się okazać że zajmie to mniej czasu/pieniędzy i będzie pewniejsze niż kombinacje z cienkimi wylewkami no bo jakikolwiek sposób wybrać to i tak będzie ryzyko...
Ale gorzej jak to nie są tylko drzwi lecz złączone są z oknami które też trzebaby podnosić, a jak jeszcze sufity są nisko i tym bardziej nie da się podnieść to już w ogóle współczuje...

Podsumowując tak źle i tak nie dobrze...
Powodzenia...

phans
24-02-2011, 20:15
phans a czytales w czym ta siatka jest wtopiona? material do wtopienia tej siatki stanowi tu glownie o cenie a nie sam polistyren ekstrudowany.

to poproszę o więcej szczegółów, jaki to material i dlaczego jest tak wymagany?

sewerynslowi
25-02-2011, 14:07
phans a czytales w czym ta siatka jest wtopiona? material do wtopienia tej siatki stanowi tu glownie o cenie a nie sam polistyren ekstrudowany.
sewerynslowi jakiej grubosci szukasz i ile tego potrzebujesz

grubość - chciałem położyć 3 cm płytę WEDI
na to dobra hydroizolacja, klej i jak największe płyty z gresu

potrzebuję tego łącznie na balkony o powierzchni 10 m2

psz73
27-02-2011, 18:39
phans a czytales w czym ta siatka jest wtopiona? material do wtopienia tej siatki stanowi tu glownie o cenie a nie sam polistyren ekstrudowany.


Fighter jesteś jednym z lepiej zorientowanych w "nowoczesnych" materiałach forumowiczów więc może słyszałeś o jakiejś alternatywie dla płyt Wedi. Wylewki Termix na balkonie zastosować chyba nie można. A płyty włóknowo - cementowe? Czy można i czy jest sens?

sewerynslowi
01-03-2011, 06:46
Fighter jesteś jednym z lepiej zorientowanych w "nowoczesnych" materiałach forumowiczów więc może słyszałeś o jakiejś alternatywie dla płyt Wedi. Wylewki Termix na balkonie zastosować chyba nie można. A płyty włóknowo - cementowe? Czy można i czy jest sens?

fighter1983 - proszę odpisz i pomóż potrzebującym

fighter1983
01-03-2011, 08:55
ojej.... tak mnie tu wzywaja, a ja zapomnialem o zagladaniu do tego watka.... juz odpisuje:
w Wedi i materialach tego typu rzeczywiscie wystepuje polistyren ekstrudowany ktory kosztuje wiadomo: cirka 350netto/m3 jednak po przeliczeniu okazuje się, że płyta typu Wedi kosztuje kilkukretnie wiecej: jest to spwodowane 2 sprawami: aby uzyskać wysoką przyczepność wtopionej siatki w masę cementową stosowany jest klej z mnóstwem dodatków polimerowych - te dodatki powodują drastyczny wzrost ceny tej warstwy zbrojącej. Niestety skład jest utrzymywany w tajemnicy. Nie bez znaczenia jest fakt, że przewozenie tego polistyrenu ekstrudowanego do producenta chemii w celu wykonania tej warstwy plus transport pozniej do dystrybucji i dalej do klienta podnosci koszty transportu, ktore pozniej maja wplyw na finalna cene.
Odpowiedniki WEDI na rynku (te pamietam z glowy):
Basf PCI Pecidur
Botament Botact płyta budowlana
Płyta cementowo-włoknowa typu Fermacell HD i podobne bedzie jak najbardziej odpowiednim nośnikiem dla kolejnych okładzin, jednak chodziło tutaj o dodatkowe docieplenie
Termixa nie znam.... infomacje dostepne w internecie nic nie mowia o stosowaniu w tego typu warunkach, trzeba by bylo dotrzec do zrodla - producenta i poprosic o karte techniczna.
sewerynslowi rozejrzyj sie i zapytaj w skladach o te produkty, skoro nie maja Wedi to latwiej bedzie im "sciągnąc" od producenta Pecidur z Basfa albo Botacta plyte budowlana.

sewerynslowi
02-03-2011, 07:52
bardzo dziękuję za pomoc :)
pozdrawiam

phans
02-03-2011, 20:30
fighter1983 wielkie dzięki.
Czy płytę xella 'Fermacell HD' i podobne można położyć na twardym [podłogowym] styropianie grubości 10-15cm - chodzi o zastosowanie jak największego ocieplenia. Płyta Pecidur [dobra na balkony] ma max 5cm grubości i pewnie jest droższa niż taka sama grubość twardego styropianu + płyta Fermacell HD?

Do pozostałych. Podzielcie się co wybraliście [dlaczego] z podaniem cen.

fighter1983
03-03-2011, 06:10
w dwóch warstwach tak (ok 25-30mm, nie pamietam), ale wtedy już uzyskujesz grubości zbliżone do dobrej jakości jastrychu, ktory możesz wylać na styropianie (40mm) np. Keracem Pronto Kerakolla. A ten jastrych bedzie raczej tanszy na m2, i zdecydowanie lepszy niż płyta.

sewerynslowi
08-03-2011, 10:28
witam,

kontaktowałem się z przedstawicielami każdej z firm. Wychodzi na to, że najbardziej nadają się WEDI i BOTACT. Fermacella nie polecają.

Z tego co się dowiedziałem, już kilka takich rozwiązań, jakie ja planuję, zostało juz wcześniej wykonanych przez innych inwestorów i jak do tej pory nie ma z tego powodu żadnych powikłań.

Tańsza jest płyta BOTACT :)

dziękuję za pomoc wszystkim z forum :)
bardzo dziękuję :)

psz73
08-03-2011, 19:29
A ja od przedstawiciela firmy Botament dostałem informację, że użycie płyty Botact na balkonie "nie jest zalecane". Napisał wyraźnie, że jest to płyta przeznaczona do prac wewnątrz budynków.
A szkoda bo cenowo Botact to atrakcyjna opcja.

sewerynslowi
09-03-2011, 07:38
A ja od przedstawiciela firmy Botament dostałem informację, że użycie płyty Botact na balkonie "nie jest zalecane". Napisał wyraźnie, że jest to płyta przeznaczona do prac wewnątrz budynków.
A szkoda bo cenowo Botact to atrakcyjna opcja.

oficjalnie tak, ale nieoficjalnie można coś takiego zastosować - przedstawiciel, z którym się kontaktowałem sam się zastanawia, dlaczego Niemcy (właściciele firmy) jeszcze tego rozwiązania nie opatentowali.

Mam się spotkać z przedstawicielem gdy będę się za to zabierał, ponieważ mam zamiar zastosować ich materiały do wykonania balkonów.

fighter1983
10-03-2011, 21:31
wg mnie tez nie powinno byc problemu, materiały użyte do produkcji tej płyty nie mają przeciwskazań do stosowania na zewnątrz, zadzwoncie do Jarka Kuracha (moj rejon, mazowieckie) facet jest z Botamentu i pracuje tam juz .... naście lat. Zęby zjadł na tego typu rozwiązaniach wiec udzieli bardzo rzeczowej odpowiedzi.
Przedstawiciele sie czesto zmieniaja, zanim sie nauczy - juz pracuje dla innej firmy a Pan Kurach - niezmiennie w Botamencie "od zawsze"

sewerynslowi
14-03-2011, 07:26
ja też tak uważam, tak samo przedstawiciel na mój region :)

gdy tylko będzie lepsza pogoda, zacznę remont balkonu - będę własnie stosował te płyty.

phans
12-09-2011, 21:26
Jak tam doświadczenia z ocieplenia balkonów takimi płytami (kładliście już coś na te płyty)? Czy przed ociepleniem balkonu trzeba zrobić obróbkę blacharską i barierki?

sewerynslowi
13-09-2011, 07:16
barierki - ja jestem za mocowaniem z czoła albo od spodu płyty.

obróbka blacharska - ja dałem pod płytkami, na do izolacja dwuskładnikowa izohanu, a następnie płytki.

phans
20-09-2011, 18:55
Czy przyklejając płytę (wedi, styrodur) na wierzch balkonu to przy jego krawędziach z boku wysuwa się tą płytę o tyle cm ile będzie ocieplenia z boku płyty? Czy ta wysunięta płyta (np. 5cm) poza krawędź balkonu wytrzyma? Czy ocieplacie czoło balkonu styropianem/styrodurem czy jednak dajecie deski aby przymocować obróbkę blacharską?

Tak jeszcze się zastanawiam czy nie lepszym wyjściem od takich specjalnych płyt będzie styrodur + wylewka 3cm zrobiona zaprawą wyrównującą np. cekol zw04, zbrojoną siatką z włókna szklanego?

phans
01-10-2011, 10:00
Co do ocieplenia balkonu od góry to będę robił: styrodur synthos 4cm + wylewka zbrojona z gotowej zaprawy cekol zw04 grubości 3cm. Kierownik budowy i przedstawiciel cekola twierdzą, że 3cm zbrojonej wylewki na balkonie (pow. nie jest duża!) jest takim minimum i to będzie ok. Co innego gdyby ta pow. była duża np. taras.
Gotowe płyty wychodzą o wiele drożej nawet botact na który nikt mi gwarancji na piśmie nie da.

biro
08-03-2013, 08:07
Czy ktoś zastosował z Was na balkonie lub tarasie płytę wedi Balco lub płytę Botact budowlaną? I jak się sprawuje po latach?

sewerynslowi
13-03-2013, 11:30
ja mam płyty BOTACT - takie dostałem u nas w regionie, wedi nie było na ten czas.
Sprawuje się dobrze - znaczy się nie mam na razie żadnych problemów z balkonami.

pamiętaj tylko o hydroizolacji - ja stosowałem system izohanu.

bruno123
07-09-2013, 20:07
Hej,
Mój pierwszy taras i pierwsza w życiu praca tego typu.
Ja zawsze robię tak, aby się nie napracować. Fachowiec zdemolował mi taras, skuł starą wylewkę uszkadzając wszystko dookoła.Podziękowałem mu, i teraz musiałem się sam zabrać za robotę - bo z żoną nie ma żartów. Jak wyliczył mi "fachowiec" - muszę kupić 80 worków wylewki. Nie kupiłem wylewki. Kupiłem płytę XPS twardą 6cm grubą (to nie jest styropian) , przykleiłem ją na kleksy do skutego podłoża tarasu , na wszelki wypadek przytwierdziłem płyty klipsami do mocowania styropianu, Krawędź obciętej równo płyty lekko wychodziła na rynnę. Wszystko zaschło. poziomy grały niekoniecznie. Aby nie mieć problemów z poziomowanie podczas kładzenia płytek złapałem poziom cienką warstwą kleju elastycznego do płytek i zatopiłem w nim siatkę z włókna szklanego.- fajna i prosta robota .Na to dałem 1mm warstwę Mapelastic ponownie z siatką z włókna szklanego + jak w instrukcji - drugą warstę Mapelastik II też ok 1 mm. To jest warstwa hydrofobowa - zatrzymująca wilgoć i wodę.przykleiłem taśmę zatrzymującą wodę na narożniki .Położyłem kafle na prosto (nie w caro- bo łatwiej.. Z czoła tej warstwy - nic, żadnych docinanych kafli- tak jak obciąłem nożem płytę - tak zostało ta płyta nie utlenia się.. Kafle wypuściłem o 1,5 cm dalej poza płytę Pod krawędź kafli przykleiłem Kap-band (tak to się nazywa) do skapywania wody prosto w rynnę. Druga zima - i nic . Taniej, dużo taniej, lekka praca i duzo satyswakcji - sam zrobiłem ! , Wcześniej taras mi przeciekał, pod tarasem odpadł mi baranek. Teraz w ten sam sposób robię taras dolny, na pełnym luzie - 20m2. Mam gdzieś wszystkie rady "fachowców" - : wylewka ? musi być !