PDA

Zobacz pełną wersję : kara umowna czy odsetki za opóźnienie??? PILNE!



anna2405
17-12-2010, 17:42
W lipcu 2010r podpisałam umowę opiewającą na 15000zł (wykonanie kutego ogrodzenia) W warunkach umowy był termin wykonania - 30.09.2010. Dałam także zadatek w kwocie 10000zł. Niestety nie ma w umowie nic na temat opóźnień.
Minęło kilka miesięcy i po wielu moich interwencjach jutro (18.12) ma nastąpić montaż ogrodzenia.
Opóźnienie wyniosło ponad 2 i pół miesiąca.
Co powinnam zrobić?????????????
Mam do zapłaty jeszcze 5000zł. Uważam, że z tej kwoty powinnam coś odjąć. Jednak chce to zrobić uczciwie!
Nie mogę znależć żadnych informacji co do wysokości tego rodzaju kar (odsetek), tymbardziej ,że w umowie nie ma żadnej wzmianki.
Bardzo proszę o pomoc!!!!!!!!!! Jutro muszę się ostatecznie rozliczyć.

Klub_AA
17-12-2010, 18:27
W lipcu 2010r podpisałam umowę opiewającą na 15000zł (wykonanie kutego ogrodzenia) W warunkach umowy był termin wykonania - 30.09.2010. Dałam także zadatek w kwocie 10000zł. Niestety nie ma w umowie nic na temat opóźnień.
Minęło kilka miesięcy i po wielu moich interwencjach jutro (18.12) ma nastąpić montaż ogrodzenia.
Opóźnienie wyniosło ponad 2 i pół miesiąca.
Co powinnam zrobić?????????????
Mam do zapłaty jeszcze 5000zł. Uważam, że z tej kwoty powinnam coś odjąć. Jednak chce to zrobić uczciwie!
Nie mogę znależć żadnych informacji co do wysokości tego rodzaju kar (odsetek), tymbardziej ,że w umowie nie ma żadnej wzmianki.
Bardzo proszę o pomoc!!!!!!!!!! Jutro muszę się ostatecznie rozliczyć.

Nie jestem prawnikiem ale tego typu kwestie reguluje Kodeks Cywilny. Bez wzgledu czy sa zapisy w umowie czy nie to masz do tego prawo. Inna kwestia jest taka czy jeśli wykonawca odmówi wykonania robót bo zagrozisz karami to czy bedziesz miała czas i siłe włuczyc sie po sądach.

wick
17-12-2010, 18:28
Mam do zapłaty jeszcze 5000zł. Uważam, że z tej kwoty powinnam coś odjąć. Jednak chce to zrobić uczciwie!
klucz do tej zagadki znajduje się w dwóch skrajnych zdaniach

anna2405
17-12-2010, 19:45
NIe rozumiem??? Co masz na myśli Wick?
Do Klub_AA - przejrzałam Kodeks Cywilny-oczywiście okiem laika i niestety nie znalazłam odpowiedzi....

Klub_AA
18-12-2010, 07:37
NIe rozumiem??? Co masz na myśli Wick?
Do Klub_AA - przejrzałam Kodeks Cywilny-oczywiście okiem laika i niestety nie znalazłam odpowiedzi....

http://www.bankier.pl/firma/article.html?article_id=1356043

sSiwy12
18-12-2010, 08:38
KC nie reguluje tego z automatu – ani inny akt prawny, w przeciwieństwie do odsetek za nieterminowe płatności.


. Niestety nie ma w umowie nic na temat opóźnień.
.

Nie ma w umowie zapisu o karach umownych – nie ma roszczeń z tego tytułu.

Tak więc Klub_AA – nie wprowadzaj w błąd.

anna2405
18-12-2010, 10:13
dziękuję za Wasze podpowiedzi.
sSiwy12 - doszły mnie słuchy, że umowa (każda) regulowana jest w ten sam sposób. To znaczy, jeśli jest termin wykonania prac, to nie ma znaczenia czy jest wzmianka o konsekwencjach niedotrzymania terminu. Tak samo należy wyciągnąć jakieś konsekwencje. Piszę "jakieś" bo wciąż łamiem głowę jakie i czy wogóle....

sSiwy12
18-12-2010, 10:50
Jeśli nie w umowie nie ma klauzuli o karach umownych, to zamknięta jest droga prawna w tym zakresie, albowiem kwota (procentowa lub w zł) oraz sposób jej naliczania jest ściśle zależny od ustaleń zawartych w tej klauzuli o karach umownych.