PDA

Zobacz pełną wersję : Jak temperetaura powinna być w kotłowni?



skierszyn
18-12-2010, 13:05
Ostatnio zaczęły się dziać dziwne rzeczy z kotłem na węgiel.Rozpala się dobrze, ciąg jest dobry, ale gdy jest zasypany to przygasa i nie można go rozbujać(palę od góry)
Zaczęło się teraz wraz z mrozami.
Kocioł znajduje się w pomieszczeniu o pow. 19m2(garaż pod budynkiem)
Temperatura przy samej posadzce -2, troszkę wyżej jest +1. Kocioł zasysa bardzo zimne powietrze i wogóle zimno ma dookoła. Czopuch wchodzi w sufit, nie ocieplony.
Szukałem w internecie i nic na ten temat nie znalazłem. Zastanawiam się jak to się odbija na pracy kotła i jego apetycie,wiem ze negatywnie ale w jakim stopniu.
Pozdr.

1950
18-12-2010, 16:38
zgodnie z normą 16 C

ba***l
18-12-2010, 16:43
być może winny jest czopuch, może spaliny się za bardzo wychładzają i nie ma ciągu? a w lecie też takie problemy miałeś?

skierszyn
18-12-2010, 18:17
Dobrze że ktoś się odezwał. Przeładowałem piec, rozpaliłem od góry bez problemu,temp 55, po godzinie okazało się że już tylko 35. Płomień jest gdzieś w środku zasypu, właściwie to jeden płomyk. Góra zasypu nie wiem dlaczego się spieka tak że dym nie ma siły się przecisnąć i jak otworzę dolne drzwiczki to tamtędy leci.
Palę tak od początku tego sezonu, dopiero teraz coś takiego się dzieje.
Mi przychodzi do głowy tylko ta zbyt niska temperatura, bo ciąg jest dobry, jak było +10 i zasypałem drobnym węglem to nie było problemu.
Powietrze o temp~0st. jest zbyt ciężkie i komin nie ma siły uciągnąć, czy to jest możliwe?

ba***l
18-12-2010, 19:01
u mnie nie ma takich problemów- węgiel się nie spieka (co to za węgiel- że tyle żużlu). żeby sprawę wyjaśnić jest tylko 1 sposób spróbuj ocieplić wełną mineralną czopuch albo wstaw grzejnik na jeden dzień do kotłowni. w ramach eksperymentu

ba***l
18-12-2010, 19:03
ewentualnie dmuchawa do pieca by się przydała- na następny rok trzeba o tym pomyśleć

skierszyn
18-12-2010, 20:32
spróbuj ocieplić wełną mineralną czopuch albo wstaw grzejnik na jeden dzień do kotłowni. w ramach eksperymentu

A wełna to taka zwykła może być? Dam zwykłą wełnę i owinę folią aluminiową,ok?

Oddziele z garażu pomieszczenie tylko na kocioł, jakieś 4m2. W ścianie jest kratka 15x15cm, ale myślę że 4m2 to kocioł sam ogrzeje choćby do tych 16 C. A jak nie to faktycznie grzejnik elektryczny tam wstawie. Teraz tego garażu bym nie nagrzał, okna nie szczelne a brama garażowa uchylna nie ocieplana, wieje jak diabli.

Pytanie jeszcze istotne, czy ta kratka 15x15 wystarczy, czy oprócz niej musi być komin wywiewny?Od strony praktycznej jak to będzie.

ba***l
18-12-2010, 21:13
tak zwykła wełna jest ok-nie zapali się . wstaw odrazu grzejnik -jestem ciekawy tego pionierskiego eksperymentu ;>

ba***l
18-12-2010, 21:15
rozpal na początku mocniej ogień - "wygrzej komin" a potem zobacz jak się będzie paliło ... napisz co z tego wyszło

geokart
18-12-2010, 21:29
Kurde.. co wy wpiszecie?
jaki grzejnik przy piecu???
kurde! toć to się w "@@@" nie mieści!!!
przy ujemnych temp. ciąg w sprawnie działającym kominie urywa rękę!

wyczyść piec!, wyczyść komin, przepal tak do 80-90 stopni choć raz na jakiś czas i tyle....
kurde aby piec na paliwo stałe jeszcze grzejnikiem (elektrycznym) dogrzewać.....

ba***l
18-12-2010, 21:35
ten piec to zagadka ;)) więc trzeba spróbować rozwiązań niestandardowych ;P

skierszyn
19-12-2010, 08:03
Nic dodać nic ując.... poprostu tak zrób!!


Musicie mi wierzyć na słowo, komin czysty, ciąg taki jak zawsze, czuć ręką jak zasysa powietrze.
Czopuch ma prawie 2m i jak piec nie jest w stanie rozpału to się natychmiast wychładza do temperatury otoczenia, czyli ledwo na plusie.
Komin ma 14x14cm(6,5m z czopuchem), to tak nie dużo, ale skoro ciągnie bez problemu w temperaturze dodatniej na dworze, to tym bardziej teraz powinien, zresztą czuję że jest lepszy cug.
W przyszłym tyg wygradzam kotłownie z garażu,nagrzeje i na pewno napisze co i jak. Jedyny o probklem w tym że ma być odwilż i nie bedzie to miarodajne.

fenix2
19-12-2010, 12:02
Skoro tak to pozostaje ocieplenie czopucha. Spaliny mogą się byt wyziębiać.

Samo zimne powietrze do spalania nie przeszkadza wręcz przeciwnie masz taki Intercooler. ;-)

@dam
19-12-2010, 13:31
Zamiast wydawać kasę na wydzielanie kotłowni, pomyśl o zrobieniu porządnego komina. To co masz teraz to wentylacyjny. To nigdy nie będzie dobrze działało.
Rada na przezimowanie: ocieplić czopuch wełną, to poprawi ciąg. W razie dalszych problemów możesz pokombinować z dmuchawą, choć obawiam się, żę piec będzie dymił. To są tylko półśrodki.
Zaproś kominiarza, podpowie Tobie co zrobić, czy tzw. "portki" i podłączenie w dwa kanały wentylacyjne, czy budowa nowego dymowego. A może masz gdzieś obok porządny kanał dymowy?

Powodzenia
A

niktspecjalny
19-12-2010, 13:43
zgodnie z normą 16 C

a co norma mówi o pomieszczeniach-pokojach tam gdzie najwięcej się przechadzamy?

skierszyn
31-12-2010, 13:54
Owinąłem czopuch wełną mineralną, jest dobrze. Kocioł nie przygasa, czopuch cały czas ciepły. Jest tylko jeden problem, ta wełna niby się nie zapaliła, ale się "fajczy"!
Smród w całym garażu zupełnie jak po spaleniu marihuany, spod wełny leci dymek.Dzieje się tak tylko podczas rozpalania od góry, kiedy czopuch się mocno rozgrzewa.

Co do tego ciągu w moim kominie. Uważam że jest prawidłowy, nie wiecie przecież jaki mam kocioł. Na stronach Per-Eko jest kalkulator i dla kotła 12KW, 14x14cm wyskakuje wynik. Nie wiem po co ciąg w kominie ma urywać rękę. Więc jak to jest jest, cug ma być wystarczający czy jak najsilniejszy?

Wesołego

ba***l
31-12-2010, 15:03
Jak cug jest mocny to pali się jak cholera- mam na myśli piec węglowy- przypomina to palenie się benzyny -łeb urywa ;)
Zamiast wełny mineralnej może użyj szklanej- podobno wytrzymuje do 700 stopni
Mnie jednak nurtuje skąd wiesz jak pachnie palona marihuana ;> ;DDDD

skierszyn
31-12-2010, 20:25
Jak cug jest mocny to pali się jak cholera- mam na myśli piec węglowy- przypomina to palenie się benzyny -łeb urywa ;)
Zamiast wełny mineralnej może użyj szklanej- podobno wytrzymuje do 700 stopni

U mnie to się tylko żarzy, nie ma mowy o intensywnym spalaniu. Może faktycznie coś jest na rzeczy..
Wełnę szklaną wypróbuje.


Mnie jednak nurtuje skąd wiesz jak pachnie palona marihuana ;> ;DDDD
Pisz na priv to się dowiesz. :DD

edde
31-12-2010, 21:57
ja bym proponował od razu podać na forum szczegółowe namiary na tę wełnę, niech inni też skorzystają ;)

ba***l
16-01-2011, 11:28
może to ekologiczna wełna- (zielona na bazie konopi) ? ;))))