PDA

Zobacz pełną wersję : Okna chroniace przed HALASEM



SAAB-Aero
18-12-2010, 15:23
Poniewaz b. wiele czasu spedzilem na poszukiwaniu rozwiazan chroniacych przed halasem dochodzacym z ulicy i w zasadzie nie udawalo mi sie znalezc zadnej sensownej porady na roznych forach ... pare osob mialo jakas wiedze i jakies doswiadczenie, ale wiekszosc w ogole nic nie wiedziala to pozwoloe sobie przedstawic moje doswiadczenia - MOZE TO SIE KOMUS PRZYDA , aby nie meczyl sie tak bardzo jak ja i wykorzystal moje doswiadczenia


1/
Problem - mieszkanie w Warszawie, odleglosc od ulicy 25-40 m ... ulica niby mala, ale natezenie ryuchu b. duze ... nawet 1000 samoch/ godzine

Wprawdzie noca natezenie ruchu spada, ale ... halas jest bardziej odczuwalny, gdyz orly jezdza znacznie szybciej


2/
Meczylem sie, meczylem, meczylem ... nie wiedzialem co robic ... sprzedac mieszkanie, czy kupic nowe okna ... mieszkania zal bo bardzo ladne ... w koncu zaryzykowalem

- najpierw myslalem o ADPOL - podobno maja najlepsze okna chroniace przed halasem, ale ... jakos ciezko szla nam wspolpraca

- w koncu padlo na STOLBUD WLOSZCZOWA - przekonalo mnie do tego kilka rozmow z glownym technologiem p. Ziolo ... widac bylo, ze facet wie o czym mowi, staral sie doradzic


3/
Od tygodnia mam okna kupione w Stolbudzie

- Capital (potezny profil 92 mm)

- drewno - sosna (odradzili mi meranti choc na meranti wiecej by zarobili, ale powiedzieli, ze meranti jest tandetne i przereklamowane, a w Polsce najlepiej sprawdza sie sosna i dab)

- ochrona przed halasem RW (calego okna a nie tylko szyby) > 40 dB - szklenie: VSG66.2 AK/20/VSG44.2T AK (Pilkington),

- cieply montaz, piany akustyczne, zimowe

Nie chce chwalic na poczatku eksploatacji, ale CHYBA jestem zadowolony

- glowny technolog firmy p. Ziolo okazal sie milym i uczynnym czlowiekiem i staral sie maksymalnie doradzic, a nawet szukal specjalnie szyb dla mnie (zainstalowali mi nowy pakiet szybowy, ktory dopiero wchodzi na rynek)

- przeslali badania akustyczne okien w ITB (rzadkosc u wiekszosci producentow)

- nie naciagali na dab lub meranti, tylko tlumaczyli, ze najlepszym drewnem do okien jest sosna pomimo, ze jest tansza niz dab i meranti

- montaz chyba solidny - najpierw mowili o 1 dniu co troche mnie zaskoczylo, ale w rzeczywistosci trwalo to 3 dni ... wzieli fachowca z Illbruck od cieplego montazu

- okna sa bardzo ladne - ogladalem dosc duzo mieszkan z wyzszych i najwyzszych polek u roznych deweloperow, ale musze powiedziec, ze okna jakie mi wstawili sa zdecydowanie najladniejsze (nie mowie o jakosci bo to raczej jest poza dyskusja - troche mnie to kosztowalo, a deweloperzy montuj w standardzie byle co)


NAJWAZNIEJSZA BYLA OCHRONA PRZED HALASEM i .... CHYBA SUKCES ... POSTEP JEST SKOKOWY .... nie znaczy to, ze nic nie slychac, ale poziom halasu zostal bardzo mocno zredukowany ... wiekszosci samochodow nie slychac ... slychac jedynie autobusy, gosci z rozklekotanymi silnikami lub klasycznych idiotow gowniarzy jezdzacych z niby sportowymi tlumikami w swoich czinkleczento, hondach, mistubishi, czy rozsypujacych sie audi, bmw i innych wynalazkach ...jednak to co slychac jest bardzo mocno wytlumione i NIE DRAZNI ... wiekszosc odglosow ma charakter szumu.
Zreszta mieszkanie caly czas jest w stanie deweloperskim i mam nadzieje, ze po urzadzeniu byc moze zapanuje calkowita cisza ... zamierzam tez jeszcze zainstalowac rolety zewnetrzne (cudow nie oczekuje, ale rolety powinny dodatkowo wytlumic halas o kilka decybeli, wiec byc moze nie bede juz slyszal zadnego samochodu)



JEZELI TO SIE KOMUS PRZYDA TO BARDZO DOBRZE

SAAB-Aero
18-12-2010, 15:34
acha ... BRON BOZE NIE INSTALUJCIE NAWIEWNIKOW !!!

- albo ochrona przed halasem, albo nawiewnik !!! jezeli ktos wam mowi, ze mozna wstawic nawiewnik akustyczny do okna to ... NIE WIE CO MOWI :))))

- najbardziej popularne w Polsce nawiewniki to Aereco, ale ... to zwykla tandeta - szkoda pieniedzy

- przy instalacji nawiewnika gwaltownie traci sie ochrone akustyczna (wystarczy spojrzec na tablice obliczeniowe, ktore mozna znalezc na stronach Aereco) lub samemu wykonac obliczenia (ale to juz troche skomplikowane)

- jedyna firma majaca nawiewniki okienne o rzeczywiscie niezlych parametrach ochrony akustycznej to Renson, ale polscy producenci nie maja doswiadczenia w montazu tych nawiewnikow

- lepiej kilka razy wywietrzyc mieszkania, niz montowac nawiewnik, gdyz wymiana powietrza przez nawiewenik i tak jest mocno ograniczona ... poza tym okna maja mikrowentylacje i jak ktos chce miec staly doplyw powietrza to proponuje rozszczelnic okno - wlasciwosci akustyczne spadna

- ja mysle o specjalnych rozwiazaniach ROTO, ktore chyba automatycznie otwieraja okna ... ale musze jeszcze przekopac sie przez temat, gdyz znalazlem to dzisiaj i nie jestem pewien czy dobrze zrozumialem ... wydaje sie, ze maja oni systemy, ktore powoduja, ze mozna zaprogramowac automatyczne otwieranie okna, np. na 15 min w nocy ... ale musze toi sprawdzic

zorrk
28-12-2010, 21:00
Przyda się ,, przyda
Sam szukam czegoś co ztłumi hałas z ulicy.

Masz może jakieś pomiary z przed i po montarzu nowych okien?Bo zmiana "skokowa" niewiele mówi.

Jak zamontujesz rolety to też daj znać jakie to przyniosło efekty.

pr***l
29-12-2010, 06:53
Wszystkim zainteresowanym temate izolacyjności akustycznej okien polecam ciekawy artykuł Pani Anny Iżewskiej z Zakładu Akustyki ITB ( http://www.aluplast.com.pl/index.php?module=profiokno&kategoria=28 , "Izolacyjność akustyczna okien"). Lektura wydaje się może nieco cieżka :-), ale warto przebrnąć przez nią, gdyż temat akustyki okien jest trudnym zagadnieniem i bardzo często zarówno klienci nie wiedzą o co pytać, a sprzedawcy również błądzą podpierając się najczęściej parametrem izolacyjności akustycznej szyby.
Nieco 'lzejsze", ale też bardziej skrótowe ujęcie tematu znajduje się również w artykule "W poszukiwaniu ciszy" na wymienionej powyżej stronie.

SAAB-Aero
29-12-2010, 11:09
Witam,

1/
"Sokowa poprawa" - znaczy faktycznie skokowa :)

- nie ma cudu absolutnej ciszy, ale jest zdecydowanie lepiej - wiekszosci samochodow nie slychac, a slychac tak jak napisalem autobusy i samochody z rozklekotanymi silnikami

- trzeba jednak miec na uwadze, ze mieszkanie caly czas jest w stanie deweloperskim, a zatem po urzadzeniu powinno byc jeszcze lepiej - m.in. powinien zniknac poglos

2/
Co do parametrow ... tak jak podalem RW > 40 dB

dokladnie wyglada to tak

Rw(C;Ctr) = 45 ( -2; -5) dB

a szczegolowe wyniki badan w ITB

pierwsza liczba to Hz, a druga to izolacyjnosc akustyczna w dB

50 ---.-
63 ---.-
80 ---.-
100 32.6
125 22.8
160 30.7
200 39.6
250 42.1
315 40.7
400 42.5
500 45.2
630 44.3
800 44.3
1000 45.2
1250 42.8
1600 45.3
2000 50.0
2500 52.2
3150 52.0
4000 52.3
5000 53.6

czyli najslabiej w pasmie 125 kHz (22,8 dB), ale tak bedzie u kazdego producenta, jak mi to tlumaczono ... to sa prawa fizyki ... dla pozostalych juz powyzej 30 dB, a to co sie podaje to wlasnie Rw(C;Ctr) = 45 ( -2; -5) dB , czyli RA2=40 dB

TO JEST BARDZO DOBRY WYNIK - TO JEDNE Z NAJLEPSZYCH OKIEN NA RYNKU, O ILE NIE NAJLEPSZE - lepsze moze miec jedynie ADPOL



2/
Co do artykulu ...

no taki jest wlasnie jezyk akustyki :)


3/
CO DO NAWIEWNIKOW - POWTARZAM - BRON BOZE NIE NALEZY INSTALOWAC - JEDYNIE RENSON ROBI DOBRE NAWIEWNIKI AKUSTYCZNE - AERECO TO TANDETA

tu

http://www.aereco.com.pl/download.php

macie

Teoretyczna wypadkowa izolacyjność akustyczna okna z nawiewnikami

jak otworzycie to zobaczycie, jak gwaltownie spada izolacyjnosc akustyczna okien z nawiewnikami (nawet najlepszymi)


4/
CO DO ROLET ZEWNETRZNYCH - CUDOW NIE NALEZY OCZEKIWAC, ALE TE 5-10 DB MOGA "UKRASC"

tu macie pomiar akustyczny, ale dla konkretnych rolet

http://termorolety.pl/termo-rolety.html

http://termorolety.pl/Mariusz_Skwarczynski_Problem_badawczy_%20nr66-1.pdf



Resume
poprawa jest bardzo duza i mam nadzieje, ze po instalacji rolet, delikatnej zabudowie balkonu i urzadzeniu mieszkania ... HALAS ZNIKNIE, no ale nadzieja matka glupich :)

wioslo1
08-05-2019, 09:02
i co finalnie udalo sie?