PDA

Zobacz pełną wersję : krzywa grzania - czy koniecznie 1.5?



Tytusdj
21-12-2010, 19:55
Kolejny sezon serwisant przy pzreglądzie kotła zmienia mi krzywą na 1.5
Aktualnie mam 1.1, temperaturę ustawioną na 19 st a i tak mam 22,5 stC
Gdybym miał krzywę 1.5 to przy obecnej pogodzie do grzejników dochodziąłby woda nie 48 a 59 stC jak sprawdziłem

I teraz pytanie, mam termostaty na grzejnikach ustawione na 3.5-4, krzywą znowu 1.1, zadaną temperaturę 19, rzeczywistą 22.5 - po co mi krzywa 1.5???
Serwisant twierdził, że tak jest lepiej i tyle...nie polemizowałem...

Za to z sąsiadem ostatnio doszliśmy do wniosku, że poza zmianą krzywej na obu końcach powinna być jeszcze możliwość jej zmiany w środkowym zakresie, bo inaczej zawsze w którymś momencie [przy określonej temperaturze zewnętrznej] bez zmiany krzywej piec przegrzewa...generalnie warto, by krzywą dało się spłaszczyć bo domy mamy ciepłe i realnie między 0 a -20 st wystarczy jak piec podgrzewa wodę na grzejniki o 10stC więcej, a nie średnio 22 jak by wychodziło z wyliczeń w oparciu o zadane krzywe....

Oczywiście robiłem testy tygodniowe, przy krzywej 1.5 gazu idzie 50% więcej, jest cieplej ale po co mi 25stC w domu?????

face
21-12-2010, 21:15
a ja mam ustawiona swoja krzywa grzewcza i wyglada ona tak:
dla temp min zewn -26*C temp zasilania 50*C
dla temp maks zewn 20*C temp zasilania 34*C
w ten sposob splaszczylem krzywa i mam zawsze cieplo w domu
gdy mialem krzywa fabryczna 1 to przy temp zewn 0*C i mniej mialem w domu cieplo, ale mialem zimno przy np +5 lub +8*C panujacych na zewnatrz

mynia_pynia
21-12-2010, 21:42
A ja ustawiam krzywą grzewczą jak mi się podoba.
Jak chcę szybko mieć ciepło to wbijam na 1.6, jak nas nie ma to 0.8 daje radę.

aadamuss24
21-12-2010, 22:42
Każdy regulator ma inną krzywą więc takie porównywanie średnio ma sens. Jeśli krzywa jeden jeden przegrzewała to należy ją obniżyć. pozdr adam

Tytusdj
23-12-2010, 18:24
Face,
Jak ustawiasz sam temperaturę zasilania w zależności od temperatury zewnętrznej?
Masz takie ustawienia dostępne?

redlum
25-12-2010, 22:45
tak się domyślam - że w niektórych piecach można sobie ustawić krzywa grzeczną jak się chce - a do tego zaprogramować temperaturę min i max. I mam nadzieje, że w moim MCA15 też się da - muszę tylko do końca przeczytać instrukcje i pobawić się przy kotle :)

face
27-12-2010, 13:55
Każdy regulator ma inną krzywą więc takie porównywanie średnio ma sens. Jeśli krzywa jeden jeden przegrzewała to należy ją obniżyć. pozdr adam

w kazdym regulatorze krzywe nazywaja sie inaczej a nie sa inne
krzywe maja inne nazwy a parametry takie same w kazdym regulatorze

face
27-12-2010, 14:02
Face,
Jak ustawiasz sam temperaturę zasilania w zależności od temperatury zewnętrznej?
Masz takie ustawienia dostępne?

mam de dietricha mcr II 24 i u mnie jest mozliwe wprowadzenie swojej krzywej grzania
podejrzewam ze w kazdym kotle jest taka mozliwosc, prawdopodobnie w sterownikach rowniez

mam proste sterowanie kotlem: regulator pokojowy auraton (jako zalacz-wylacz) i czujnik zewnetrzny temp
cale sterowanie odbywa sie w kotle i tam dokonalem zmian

jesli macie rozbudowane sterowniki(z regulacja pogodowa) to ustawienia w sterownikach sa zazwyczaj nadrzedne nad tymi w kotle(wyjatek to max temp zasilaniaCO)
wiec wszelkich ustawien nalezy dokonywac w sterownikach-na pewno tak jest w de dietrich, w innych nie wiem
instrukcja obslugi powinna dac odpowiedz jak to zrobic

http://forum.muratordom.pl/showthrea...-MCR-24/page28
pod tym linkiem jest zalacznik excellowski ktory pomoze zrozumiec sens sterowania pogodowego
x - temp zewn, y - tem zasilania + wykresiki i tabelka ktora sama liczy ta zaleznosc
jest to gotowapodkladka dla mojego modelu kotla, przydatna takze dla innych poprzez analogie:
P1 - temp zasilania CO dla temp zewn min ( P29 )
P29 - temp zewn minimalna
P27 - temp zasilania CO przy temp zewn max( P28 )
P28 - temp zewn max

xmsg
10-02-2011, 11:37
"Tytusdj" - jaki kocioł i jaki sterownik.

Skoro mowa o krzywych grzania to zakładam, ze czujnik zew. jest.

Pozdrawiam