PDA

Zobacz pełną wersję : Czy mogę upublicznić pismo urzędowe?



pawelpiwowarczyk
22-12-2010, 19:43
Zadałem to pytanie na forum prawnym, ale nie uzyskałem satysfakcjonującej odpowiedzi, więc zadaję je tutaj.

Otóż.
W związku z zapytaniem jakie złożyłem, otrzymałem odpowiedź z gminy. W sumie to nawet nie z gminy (choć zapytanie adresowałem do burmistrza), ale z lokalnego zakładu komunalnego.
Pismo adresowane jest do mnie.
Nie zawiera żadnych treści kontrowersyjnych, raczej wyjaśnienie stanowiska gminy w pewnej kwestii.
Chciałbym podzielić się treścią otrzymanego pisma z okolicznymi mieszkańcami (zależy mi na udostępnieniu pełnej treści, a nie zreferowaniu jej własnymi słowami).
Czy mogę uczynić to bez przeszkód? Czy muszę uzyskać zgodę autora na ujawnienie treści pisma osobom postronnym?

wick
22-12-2010, 20:17
jeśli to pismo może narażać w jakiś sposób dobro osób trzecich to lepiej nie ujawniaj treści

sSiwy12
23-12-2010, 08:16
To jest oficjalna korespondencja między mieszkańcem, a organem publicznym (samorządowym).
Zapewne jej treść też dotyczy spraw publicznych.
Zapewne są to informacje jawne, bo innych nie można otrzymać (w takim trybie).
Gmina nie „produkuje” (nie ma prawa) informacji niejawnych – jedyny wyjątek, to dane osobowe (prywatne) pracowników (nazwisko , stanowisko i dane adresowe „urzędowe” nie podlegają ochronie).
Każde pismo, decyzja organu publicznego (samorządowego), oczywiście w tym zakresie i takim trybie, jest jawna i może być upubliczniana –bez zgody organu wydającego.


Czyli mozesz upublicznić i to bez zgody (zawiadomienia) organu wydającego.