PDA

Zobacz pełną wersję : Okna Drewniane - jakie?



Luccca
23-12-2010, 17:28
Witam serdecznie,

Wiem, ze temat jak rzeka i ze zostal juz przewracany do gory nogami miliony razy...

Stoje wlasnie przed wyborem oraz zakupem okien do swojego domu. Postawilismy z zona na drewniane okna (sosna badz cos co sie sprawdzi w naszym klimacie). Jest to nasz pierwszy dom i nie zdawalismy sobie sprawy z powagi sytuacji jak zaczelismy przegladac oferty okien... okna o profilu 68, 78, 88, itp, okucia WK1 WK2... itp... szyby P2, P4, itp... wspolczynniki... klamki... niekonczaca sie opowiesc! Wyladowalismy na ziemi! Decyzja jeszcze nie podjeta!...

Nie chcemy montowac rolet ani okiennic wiec chcemy miec pewnosc ze okna spelnia sie w swojej roli i nie beda nam podawac za duzo zimna w zime oraz nie zaprosza nieproszonych gosci do srodka az tak latwo :)

Pytanie do Was moi drodzy... Jaki profil wybrac? Jakie okucia zastosowac? Jakie szyby? Jaki producent?

Kazda pomoc jest warta zlota!

Dzieki z gory! Czekam na pomoc i ewentualne pytania...?

Pozdrawiam

L

blokno
24-12-2010, 07:10
Pytanie do Was moi drodzy... Jaki profil wybrac? Jakie okucia zastosowac? Jakie szyby? Jaki producent?

Kazda pomoc jest warta zlota!

Dzieki z gory! Czekam na pomoc i ewentualne pytania...?

Pozdrawiam

L

A ja myślę, że powinieneś zapomnieć o profilach, okuciach i szybach, bo przecież nie to chcesz kupić, ale potrzebujesz okien. Określ więc sobie ich parametry użytkowe (właściwości) i znajdź producenta, który te twoje oczekwania spełni. Polecam: Przeglądarkę Okien (http://blokno.net/uslugi.php?tw=2&clr=47&sort=13)

Luccca
24-12-2010, 09:13
dzieki zerkne... tak jak mowisz tyle tego ze nie warto na wszystko zwracac uwagi ale z drugiej storny to wazne aby wszystko bylo dopiete na ostatni guzik.

Luccca
30-12-2010, 13:56
Czy warto zamienic szybe P4 badz P2 na potrojna cieplejsza szybe i dobry alarm?

_FIX_
30-12-2010, 20:07
Na takie pytania to trzeba odpowiedzieć sobie samemu.
Zdecyduj: czy chcesz mieć "cieplej" w domu czy poczuć się bezpieczniej.

Charlie
30-12-2010, 22:22
pod Wrocławiem jest całkiem niezły producent okien i drzwi drewnianych - PINUS.
Polecam.

Charlie
31-12-2010, 15:47
niestety:

http://www.oknonet.pl/okna/news,15785.html

tribalrs
04-01-2011, 11:58
Niestety albo i stety. Postaw się w sytuacji firmy, która czeka na zapłatę 30 mln pln za towar...

finlandia
04-01-2011, 12:36
Za towar którego nie było.. - to jest wersja drugiej strony która też się uważa za poszkodowaną.
Tribalrs,
o ten "towar" toczy się spór sądowy i z tego co wiem, jeszcze nie jest rozstrzygnięty, co by oznaczało, że nie wypada ferować wyroków

Robespierre
04-01-2011, 14:11
[QUOTE=Luccca;4472514]Witam serdecznie,

Wiem, ze temat jak rzeka i ze zostal juz przewracany do gory nogami miliony razy...

Stoje wlasnie przed wyborem oraz zakupem okien do swojego domu. Postawilismy z zona na drewniane okna (sosna badz cos co sie sprawdzi w naszym klimacie). Jest to nasz pierwszy dom i nie zdawalismy sobie sprawy z powagi sytuacji jak zaczelismy przegladac oferty okien... okna o profilu 68, 78, 88, itp, okucia WK1 WK2... itp... szyby P2, P4, itp... wspolczynniki... klamki... niekonczaca sie opowiesc! Wyladowalismy na ziemi! Decyzja jeszcze nie podjeta!...

Nie chcemy montowac rolet ani okiennic wiec chcemy miec pewnosc ze okna spelnia sie w swojej roli i nie beda nam podawac za duzo zimna w zime oraz nie zaprosza nieproszonych gosci do srodka az tak latwo :)

Pytanie do Was moi drodzy... Jaki profil wybrac? Jakie okucia zastosowac? Jakie szyby? Jaki producent?


************************************************


Tak na początek musisz podjąć decyzję "cieplej" czy "bezpieczniej"....

Szyba P4 i P2 z racji mniejszej odległości szyb w pakiecie wychładza cały pakiet a co za tym idzie całe okno.

Jeśli dom budowany jest w tzw technologii pasywnej lub opiera się na jej założeniach to nie powinieneś zakładać szyb antywłamaniowych. Warto tez wspomnieć że szyby antywłamaniowe nie zabezpieczą domu w 100% i system alarmowy i tak jest wskazany. Szyby mają dodatkowo tylko utrudnić włamanie... Nie zapobiegną jemu.

Uważam że w okna domów jednorodzinnych wystarczą zwykłe zestawy szyb 1.0 lub cieplejsze 0,7-0,5 dla domów pasywnych.

Jeśli na oknach mają być rolety to proponuję zewnętrzne do zatynkowania z klapą rewizyjną od dołu. Tu też nie należy rozważać opcji antywłamaniowych (bardzo drogie profile i sprawdzające się tylko w małych gabarytach). Roleta jest elementem osłonowym - przed słońcem, wiatrem, światłem... Oczywiście "delikatnie" utrudnia włamanie ale tylko "delikatnie"... W takim przypadku nadproża domu powinny mieć kształt litery L - wnękę nad roletę zostawia się od strony zewnętrznej.

Który profil??? Hmmm.... ten temat jest bardzo złożony - ale nie musi być trudny. Jeśli dopłata za grubsze (czyt. "cieplejsze, stabilniejsze") profile jest niewielka i nie przekracza 10-15% to warto wziąć nieco grubsze niż 68 mm które pewnie tak jak profile PCV 3 kom z czasem zostaną wyparte z rynku.

Co do okuć - większość producentów w standardowym wyposażenie daje choć jeden dolny grzybek antywłamaniowy w standardzie - daje to już podstawową ochronę przed przypadkową próbą włamania bez użycia specjalistycznych narzędzi. Jeśli ktoś nawet otworzy takie okno to uruchomi alarm który podłączony do systemu monitoringu ściągnie na obiekt ochronę. Jeśli zamontujemy lepsze okucia (WK1, WK2) to oczywiście zdecydowanie utrudnimy próby włamania lecz tylko tym przypadkowym włamywaczom. Ktoś kto idzie na zaplanowany "włam" jest wystarczająco uzbrojony aby wejść nawet przez okucia WK2 oraz szyby P4. Wszystko jest kwestią czasu...

Niezależnie od wyboru okien dobrze jest wyposażyć okna w "kontaktrony" które podłączone do systemu monitoringu reagują momentalnie przy próbie otwarcia bądź uchylenia okna z zewnątrz. Rozwiązanie dobre także dla tych którzy uzbrajają system na noc a zdarza im się wędrować w nocy do lodówki... :) Brak czujek ruchu umożliwia normalne użytkowanie wnętrza.

Bardzo ważnym aspektem jest rodzaj techniki montażu. Sama piana wg obecnej wiedzy nie wystarcza. Należy zastosować taśmy membranowe które zabezpieczą piankę na długie lata.


Pozdrawiam:
robespierre

Robespierre
04-01-2011, 23:00
pod Wrocławiem jest całkiem niezły producent okien i drzwi drewnianych - PINUS.
Polecam.

Na Dolnym Śląsku jest kilku dobrych producentów... Rozumiem że tylko Pinus bierze od Was szyby i dlatego wydał Ci się dobry...

Polecam obejrzeć okna z firm:
VITRA, GEBAUER, BRACIA KOWALSCY. - Jakość godna pochwały.

http://www.vitra.com.pl
http://www.gebauer.com.pl
http://www.kowalscy.pl

finlandia
05-01-2011, 09:06
Na Dolnym Śląsku jest kilku dobrych producentów... Rozumiem że tylko Pinus bierze od Was szyby i dlatego wydał Ci się dobry...

Myślę, że Pinus jest godny polecenie nie tylko przez fakt, że szyby miałby kupować w Efektorze (chociaż tego wcale nie wiem). To firma znana od lat z bardzo nietypowych realizacji.

Robespierre
05-01-2011, 20:25
Zgadzam się ale nie jedyna i ktoś kto jest "z branży" mógłby wskazać klientowi przynajmniej kilka ciekawych produktów.

Pinus też jest OK ale nie tylko on.

Pozdrawiam.

http://www.pinus-okna.com.pl/okna.html

tribalrs
07-01-2011, 08:58
Nie wiem jak teraz, ale jakiś czas temu Vitra z racji stosunkowo niskich hal produkcyjnych, wykonanie okien o dużych gabarytach zlecała innym producentom.
Nie kwestionuję tym samym ich fachowości, tylko zwracam uwagę na pewien -jak myślę- ciekawy aspekt.

slawek9000
07-01-2011, 10:00
jeśli rozglądasz się za oknami sosnowymi, to możesz pomyśleć o firmie Magnus z Łasku, ja u nich zamawiałem, robią całkiem przyzwoite okna w rozsądnych cenach. Tylko montaż mają tradycyjny, więc jakbyś chciał nowoczesny montaż to trzeba by z oddzielną firmą montującą się ustawić, zwłaszcza że ten tradycyjny montaż akurat mają dośc drogi.

Robespierre
07-01-2011, 18:42
Nie wiem jak teraz, ale jakiś czas temu Vitra z racji stosunkowo niskich hal produkcyjnych, wykonanie okien o dużych gabarytach zlecała innym producentom.
Nie kwestionuję tym samym ich fachowości, tylko zwracam uwagę na pewien -jak myślę- ciekawy aspekt.

Żartujesz chyba???? Niskie hale????

Poszukam zdjęcia które mam zrobione u nich na produkcji... Byłem tam pod koniec 2008 roku. Drzwi przejściowe pomiędzy halami mają ok 4 metry wysokości sama hala natomiast ma spokojnie ok 10-12 metrów... No ale może ktoś zamawiał coś duuuuużo większego... he he.

Pozdrawiam.

P.S.
Dla mnie dobry producent to taki który trzyma się założeń technologicznych, wykonuje towar starannie i terminowo. Możliwość wykonania stolarki o ogromnych gabarytach czy też bardzo nietypowej nie ma aż takiego znaczenia. Można zrobić okno okrągłe, z pięknym witrażem, szprosami, itd ale jeśli nie jest wykonane starannie to nie jest dobre... No ale to jest mój sposób oceny producenta i produktu. Każdy może mieć swoje podejście.

czmirek
07-01-2011, 19:46
kolo wroclawia jest jeszcze, STOLAR kiedys mieli ciekawa oferte

Robespierre
07-01-2011, 22:12
Stolar zbankrutował... Maszyny zlicytował syndyk....

Teraz jest firma Stollar...

_FIX_
08-01-2011, 07:04
Stollar z Suwałki - dobre okna w rozsądnej cenie. Produkują z sosny, meranti, dębu.
http://www.stollar.pl/

finlandia
08-01-2011, 09:38
Stollar (ta nazwa niektórym kojrzy się pozytynie) czyli dawne EuroOkno Suwałki. Producent plastiku wykupił "drewnianego" i przejął jego nazwę (bo marka to lepsza).

andzias76
27-02-2011, 19:01
z tego co mam w domu , mogę polecić zapoznanie siez ofertą Pol-Skone. Ładne modele, solidne wykonanie, a cena nie jest wygórowana, ale trzeba samemu się bliżej zapoznać

piorko75
03-03-2011, 11:57
mam w swoim domu u.... zamontowanego juz 11 lat z drewna meranti i jestem bardzo zadowolony ,przed zakupem polecam sprawdzenie ofert w salonach firmowych.:yes:

tribalrs
03-03-2011, 19:52
Kogucik, a Ty masz jeszcze coś innego do roboty, niż tylko wychwalanie Urzędowskiego? :D

c3po7
03-03-2011, 20:34
Brak zamówień irytuje i pobudza do działania w tym przypadku spamując forum:bye:

Tylko bez nazwisk.
03-03-2011, 20:36
a można w tym czasie się podszkolić, chyba byłoby to bardziej pożyteczne

kogucik34
04-03-2011, 07:58
Kogucik, a Ty masz jeszcze coś innego do roboty, niż tylko wychwalanie Urzędowskiego? :D

niewiem czy zuważyłeś o..e , że kogucik i piorko to jednak dwie różne osoby

piorko75
04-03-2011, 08:04
cześc kogucik , zauwżyłem że nielubią cię na tym forum [oprócz finlandi ],ale nie martw się na moją osobę też jest dużo postów. Do zobaczenia na zgrupowaniu !!!!!:lol2:

Tylko bez nazwisk.
04-03-2011, 08:09
Panowie piorko75, kogucik34, monczos, tlenok nie dziwcie się atakom na Was. Robicie tutaj nachalną reklamę, która bardziej zniechęca, niż zachęca. Finlandia jest bardzo pomocny i nie zachowuje się tak, jak Wy a przecież sprzedaje ten sam produkt. Zrozumcie, że nie po to jest to forum.
Życzę miłego dnia :D

finlandia
04-03-2011, 09:38
cześc kogucik , zauwżyłem że nielubią cię na tym forum [oprócz finlandi ],ale nie martw się na moją osobę też jest dużo postów. Do zobaczenia na zgrupowaniu !!!!!:lol2:

Ta sympatia jest mi przypięta niesłusznie. To, że nie jadę "ostro" po takim zachowaniu nie świadczy że lubię. Już napisałem gdzieś wyżej - wstydzę się.
Reklama to jedno, obrona przed niesłusznymi atakami drugie, a bezinteresowana pomoc to zupełnie inna bajka i podziwiam wszystkich, którzy mają na tyle silną wolę, że się nie ujawnili ze swoimi firmami a od lat służą formum.

Piotr_Bodnar
04-03-2011, 19:38
skąd pomysł na drewniane ? Teraz w drewnie tyle samo chemii co w plastiku. Impregnaty, pokosty, oleje, farcy, lakiry, No i koniecznosc okresowej konserwacji.
To uz ni te okna co kiedyś.

finlandia
04-03-2011, 22:46
skąd pomysł na drewniane ? Teraz w drewnie tyle samo chemii co w plastiku. Impregnaty, pokosty, oleje, farcy, lakiry, No i koniecznosc okresowej konserwacji.
To uz ni te okna co kiedyś.
Też tak kiedyś uważałem. Ale się wyleczyłem z tej dogmatycznej niechęci.
Nie jest tyle samo chemii - drewno nadal ma naturalne pochodzenie.
Poza tym chemia.. z jakiej butelki nalewałeś dziś sobie napój?

blokno
05-03-2011, 12:07
skąd pomysł na drewniane ? Teraz w drewnie tyle samo chemii co w plastiku. Impregnaty, pokosty, oleje, farcy, lakiry, No i koniecznosc okresowej konserwacji.
To uz ni te okna co kiedyś.

A skąd u ciebie takie pomysły? Jak w drewnie, które jest zaimpregnowane co najwyżej na kilka milimetrów, może być tyle samo chemii co w złożonym w 100% z chemii plastiku? A akurat okresowa konserwacja czyli odnowienie powłoki ramy przez wielu postrzegane jest jako zaleta - w "plastiku" tego zrobic się nie da...
Nie chcę rozpoczynać dyskusji na temat "wyższości świąt..", ale byłoby miło gdybyśmy zdołali zachować umiar w ocenach.. pzdr

ewa__77
01-06-2011, 00:02
Mam pytanie o okna z sokółki czy warto? Wiem, że temat już był, ale mam wrażenie, że niepochlebne opinie dotyczyły okien produkowanych kilka lat temu.
Jak na razie z sokółki dostałam najlepszą ofertę, no ale te fora...
Czy ktoś ma doświadczenia z ostatnich lat. Dodatkowo chcę zaznaczyć, że chciałabym okna z nakładką aluminiową więc nie boję się o drewno od zewnątrz.

finlandia
01-06-2011, 09:43
Spokojnie, na forach z założenia się mścimy, wyżalamy itp.
Na forum znajdziesz informacje w podobnym tonie o każdej firmie. To tylko kwestia statystytki.

ewa__77
01-06-2011, 13:18
no wiem, wiem... jest mniejsze prawdopodobieństwo, że napisza ci zadowoleni, niż ci niezadowoleni.
A co sądzicie o tych aluminiowych nakładkach, czy przy dzisiejszej technologii lakierów warto? Czy nie bedzie z nimi problemów, nie wiem ... nie odpadną, nie odkleja sie po jakims czasie?

witek86
01-06-2011, 13:33
zadowoleni to sprzedawcy i przedstawiciele!
niezadowoleni to klienci :)

finlandia
01-06-2011, 15:08
Masz rację Witek:)

A nakładki? W jednej z firm która je wycofała panuje opinia, że pod nakładkami zbierał się syf, a nieusunięty brud też nie wpływa korzystnie dla lakieru. Ale to zdanie tych przeciwników aluminium, którzy nie mogli sobie z nim poradzić.
W praktyce nie widziałem okien z nakładkami po latach - obracam się w zbyt "biednym" środowisku :) ale firmy zachwalają je jako najlepsze rozwiązanie.

maysee
02-06-2011, 11:16
Moze to zabrzmi dziwacznie ale ja sie ciagle waham chociaz wybralem juz producenta swoich okien drewnianych. Jest nim poznanski POZ-BUD i nawet zaproponowali mi fajny rabat na 6 okien (135x160x 4 sztuki, 135x80 x 2 sztuki + drzwi tarasowe HKS 315x215) na profil 88mm warm-line. Moje watpliwosci dotycza wkladu 3-szybowego w tych oknach. Otoz obawiam sie, ze zastosowanie pewnych pakietow z Glas-Polu (link ponizej) moze dac przepuszczalnosc swiatla (Lt%) na poziomie 58% co jest raczej slabo efektowne przy "domowym" uzytkowaniu.

http://www.glaspol.sggs.com/glaspol/images/FCK/Wykaz%20podstawowych%20szyb%20zespolonych%20do%20o kien%20cz1.pdf

Pytanie o porade: czy w ogole ma sens zamawianie pakietu 3-szyb o wiekszej przepuszczalnosci (np. 72%) ale mniejszym Ug (ale i tak wiekszym niz standard) czy nie ma to az tak duzego znaczenia. Niestety nigdy nie widzialem naocznie takich okien po montazu, u dealera byl tylko wycinek okna z przekrojem i trudno bylo cokolwiek wykminic. Nie chcialbym zeby moje okna byly duzo ciemniejsze przy pakiecie 3sz (np. na pietrze mam w sypialni 3 veluxy energoszcz od pln. strony, daja b. przytlumione swiatlo ale w sypialni mi to pasuje - na dole w zwyklych pokojach, niebardzo). Pozdrawiam.

blokno
11-06-2011, 15:28
Moze to zabrzmi dziwacznie ale ja sie ciagle waham chociaz wybralem juz producenta swoich okien drewnianych. Jest nim poznanski POZ-BUD i nawet zaproponowali mi fajny rabat na 6 okien (135x160x 4 sztuki, 135x80 x 2 sztuki + drzwi tarasowe HKS 315x215) na profil 88mm warm-line. Moje watpliwosci dotycza wkladu 3-szybowego w tych oknach. Otoz obawiam sie, ze zastosowanie pewnych pakietow z Glas-Polu (link ponizej) moze dac przepuszczalnosc swiatla (Lt%) na poziomie 58% co jest raczej slabo efektowne przy "domowym" uzytkowaniu.

http://www.glaspol.sggs.com/glaspol/images/FCK/Wykaz%20podstawowych%20szyb%20zespolonych%20do%20o kien%20cz1.pdf

Pytanie o porade: czy w ogole ma sens zamawianie pakietu 3-szyb o wiekszej przepuszczalnosci (np. 72%) ale mniejszym Ug (ale i tak wiekszym niz standard) czy nie ma to az tak duzego znaczenia. Niestety nigdy nie widzialem naocznie takich okien po montazu, u dealera byl tylko wycinek okna z przekrojem i trudno bylo cokolwiek wykminic. Nie chcialbym zeby moje okna byly duzo ciemniejsze przy pakiecie 3sz (np. na pietrze mam w sypialni 3 veluxy energoszcz od pln. strony, daja b. przytlumione swiatlo ale w sypialni mi to pasuje - na dole w zwyklych pokojach, niebardzo). Pozdrawiam.

Zdecydowanie ma sens, bo bedziesz miał dużo jasniej w pomieszczeniu, a okno nadal będzie ciepłe. NIe znam obecnych cen, ale chyba szyba o Ug=0,7; Lt>72% i g=50% będzie wyborem optymalnym dla tej konstrukcji ram. Ale to z twojego zestawienia, bo Francuzi mają jeszce lepsze zespolenia: termoAktywne (http://aktywneokna.blokno.net/?month=9&year=2010#304) . pzdr