PDA

Zobacz pełną wersję : Działka budowlana z sąsiedztwem rolnej, a zmieszczenie budynku.



cacadoooo
24-12-2010, 16:13
Drodzy forumowicze,

Na załączonym dokumencie Word przedstawiłem sytuację i rozmieszczenie działki. Jak wygląda sprawa przybliżenia budynku do granicy z działką rolną? Czy to musi być 4 m lub mniej ale już bez okien? Z tego co się orientuję to usytuwanie budynku w pewnych granicach dotyczy działek budowlanych, ale nie jestem pewien jak wygląda sytuacja, gdy za działką jest zwykła ziemia rolna. Te 17.5 to trochę mało dla większości budynków, które wybraliśmy, natomiast projekty na wąską działkę zakładają, że jest działka wąska i długa, tu jest na odwrót. Dodatkowo nie chcemy budynku z poddaszem użytkowym ale np. coś w tym stylu: http://www.mgprojekt.com.pl/domki/szmaragd/sytuacja.php

Może ktoś poradzić?
Pozdrawiam,Piotr

KrzysztofLis2
25-12-2010, 22:03
Gdzie ten załącznik?

O ile wiem, zasada 4 m dotyczy po prostu granicy działki, bez względu na to, co jest po drugiej stronie granicy.

Ja też mam działkę o szerokości 17 m i rąk nie załamuję. :)

cacadoooo
26-12-2010, 13:14
Gdzie ten załącznik?

O ile wiem, zasada 4 m dotyczy po prostu granicy działki, bez względu na to, co jest po drugiej stronie granicy.

Ja też mam działkę o szerokości 17 m i rąk nie załamuję. :)

Dzięki za odpowiedź. Rąk nie załamuję, ale ilość projektów jest ograniczona bo nie chcę domu ze skosami. Załączam jeszcze raz załącznik w postaci zip bo poprzednio chyba był za duży.

aglig
26-12-2010, 16:05
Żeby odpowiedzieć na to pytanie muszę wiedzieć czy jest plan zagospodarowania przestrzennego czy też musicie występować o wzizt.

cacadoooo
26-12-2010, 19:19
Żeby odpowiedzieć na to pytanie muszę wiedzieć czy jest plan zagospodarowania przestrzennego czy też musicie występować o wzizt.

Na same działki budowlane i owszem. Jutro podjadę do właścicielki od której chcemy kupić także będę wiedział więcej na temat okolicy.

KrzysztofLis2
26-12-2010, 22:02
Zadzwoń też do urzędu gminy, nie polegaj wyłącznie na słowie właścicielki.

aglig
27-12-2010, 07:20
Czyli ogólnie wiesz , ze nic nie wiesz .Jeśli nie ma planu zagospodarowania to nie można powiedzieć ze ta działka jest działką rolną. Jesli nie masz wzizt to również nie możesz powiedzieć że działka jest działką budowlaną. Wzizt również powie ci jaki dom możesz budować. Czy parterowy, parterowy z poddaszem czy też piętrowy. Czy wogóle możesz budować . Pamiętaj że w przypadku wzizt obowiązuje zasada dobrego sąsiedztwa.

cacadoooo
27-12-2010, 13:03
Witam,

Warunki zabudowy mam już przed sobą, natomiast w UM dowiedziałem się (co jest potwierdzeniem tego co widać na dokumencie), że ta okolica nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Pytałem też o przesunięcie budynku, ale Pan stwierdził, że tylko jak działka ma 16 m i mniej, ale wówczas musi być ściana pełna przy takiej granicy. W decyzji stwierdza się:
1. dziłka objęta wnioskiem położona jest w obszarze dla którego brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
2. po przeprowadzeniu analizy funkcji i parametrów zabudowy na działkach sąsiednich ustalone zoastały parametry dla nowej zabudowy określone w art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27.03.2003. - o planowaniu i zagospododarowaniu przestrzennym,
3.dla realizacji wnioskowanej inwestycji brak jest konieczności uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze i nieleśne.

Zakres planowanej inwestycji został uzgodniony z trybie art. 53 ust. 4 ustawy j/w.

aglig
27-12-2010, 13:28
Jeśli nie ma planu zagospodarowania to nie możesz powiedzieć że sąsiednia działka jest działką rolną. Dlatego też obowiązują cię odległości 3 m dla ściany bez okien i 4 m dla ściany z oknami.
W decyzji powinno być dokładnie zapisane : szerokość elewacji frontowej, obowiązująca lub nieprzekraczalna linia zabudowy , wysokość budynku, rodzaj dachu itp..
Od szerokości działki odejmij 4 m i odległość lini zabudowy od drogi i wyjdzie jaki szeroki może być budynek.
Najlepiej jakbyś wkleił skan decyzji.

sSiwy12
27-12-2010, 13:53
Dopowiem, że nie ma różnicy w tym, czy sąsiadująca działka jest budowlana, czy rolna – bez względu na jej przeznaczenie stosuje się przepisy o odległościach od granicy § 12 (Rozporządzenie w sprawie WT)

§ 272 ust. 2:

Budynki mieszkalne jednorodzinne, rekreacji indywidualnej oraz budynki mieszkalne zagrodowe i gospodarcze, ze ścianami i dachami z przekryciami nierozprzestrzeniajacymi ognia, powinny być sytuowane w odległości nie mniejszej od granicy sąsiedniej, niezabudowanej działki, niż jest to określone w § 12.



A § 272 został przywołany w § 12ustęp 3.



W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271 – 273, dopuszcza sie:

aglig
27-12-2010, 14:41
Pozwolę sobie dopowiedzieć iż z przepisów rozporządzenia wynika, iż:

§ 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:
Jednakże jeśli nie ma planu zagospodarowania w którym na sąsiedniej działce byłby wyraźny zakaz zabudowy przyjmuje się zgodnie z wyrokami sądów iż

Wyrok

z dnia 4 czerwca 2008 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

VIII SA/Wa 42/08
.
2. "Działka budowlana" w rozumieniu § 12 ust. 1 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.) to każda działka gruntu, na której możliwa jest realizacja obiektu budowlanego, zgodnie z wymogami wynikającymi z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.

cacadoooo
27-12-2010, 15:05
Jeśli nie ma planu zagospodarowania to nie możesz powiedzieć że sąsiednia działka jest działką rolną. Dlatego też obowiązują cię odległości 3 m dla ściany bez okien i 4 m dla ściany z oknami.
W decyzji powinno być dokładnie zapisane : szerokość elewacji frontowej, obowiązująca lub nieprzekraczalna linia zabudowy , wysokość budynku, rodzaj dachu itp..
Od szerokości działki odejmij 4 m i odległość lini zabudowy od drogi i wyjdzie jaki szeroki może być budynek.
Najlepiej jakbyś wkleił skan decyzji.

Zeskanować nie mam jak. Natomiast w decyzji jest napisane:
-wielkość pow. zabud. do 294m2
-szer. elewacji front. od 9,6 do 14,4 m
-wys. górnej krawędzie elewacji front do 8m
-dach co najmniej dwuspadowy o max. nachy;. do 40 stopni

Przy punkcie dot. ochrony środowiska i zdrowia oraz dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz kultury współczesnej - zakres planowanej inwestycji nie wymaga ustaleń w tym zakresie.

Infrastruktura techniczna i komunikacja
-energia w ramach istniejącego przyłącza
-ogrzewanie z indywidualnej kotłowni
-woda i ścieki na warunkach określonych przez zakład WOD-KAN
-infrastruktura techniczna powinna spełniać wymogi określone przepisami szczególnymi oraz normami
-zakres planowanej inwestycji w stosunku do stanu istniejącego (wyjazd na działkę) nie wywołuje potrzeby ustalania warunków w zakresie wykonwania nowego skomunikowania działki; w przypadku porzeby innego niż dotychczasowy wyjazdu na działkę, należy wykonać je w oparciu o przepisy ustawy z 21.03.1985 o drogach publicznych

Ochrona interesó osób trzecich - przy projektowaniu i użytkowaniu przedmiotu decyzji należy zachować wymagania określone w KC oraz art. 5 ust. 2 ustawy prawo budowlane.


Nadmienię tylko, że do działki jest przypisana służebność drogi (właściciel, który sprzedaje działkę ustalił takową), ale to już na marginesie bo nie o tym temat.


Zatem biorę pod uwagę, że mam 17 m, odejmuję 8 m z przodu i tyłu (na planie z jednej strony mam 17,32m, a po przeciwnej 17,54). Trochę słabo bo ten budynek już się nie mieści: http://www.z500.pl/projekt/z29,Projekt,domu,nowoczesnego,prostego,w,budowie,i ,wykonaniu.html

sSiwy12
27-12-2010, 15:22
Nowela trochę skomplikowała to zagadnienie, albowiem pojawił się zapis dotyczący tylko i wyłącznie zabudowy jednorodzinnej – par. 12.3, i przywołał zapis par.272 (nie był przywołany w starych przepisach par. 12. Rozporządzenia) .
Cytowany wyrok, jest przed tą nowelą.

Na uwagę zasługuje również fakt, że ustawodawca wyraźnie rozróżnił w par. 272.2 budynki jednorodzinne, rekreacji, zagrodowe od pozostałych budynków i wymogu, że nie dotyczy to działki budowlanej, albowiem w par. 272.1 napisał:

Odległość ściany zewnętrznej wznoszonego budynku od granicy sąsiedniej niezabudowanej działki
budowlanej powinna wynosić co najmniej połowę odległości określonej w § 271 ust. 1-7, przyjmując, że na
działce niezabudowanej będzie usytuowany budynek o przeznaczeniu określonym w miejscowym planie
zagospodarowania przestrzennego, przy czym dla budynków PM należy przyjmować, że będzie on miał gęstość
obciążenia ogniowego strefy pożarowej Q większą od 1.000 MJ/m2, lecz nie większą nżŜ 4.000 MJ/m2, a w
przypadku braku takiego planu - budynek ZL ze ścianą zewnętrzną, o której mowa w § 271 ust. 1.

zaś w 272.2 tak jak cytowałem wcześniej – czyli niezabudowanej działki, bez określenia „budowlanej”.

Moim zdaniem, wynika z tego, że ustawodawca celowo „rozdzielił” ogólnie pojęte „budownictwo jednorodzinne” od pozostałych budynków.
Brzmienie par. 272 (w całości) też sugeruje, że ustęp 1 dotyczy budynków z MPZP, a ustęp 2 dla budynków jednorodzinnych z WZ .

Dopisałem: W zasadzie to, tak, czy siak odległości od granicy, tak jak w par.12 – czyli 4m albo 3m

cacadoooo
28-12-2010, 06:50
No dobrze czyli mam odpowiedź. Dziękuję Wam bardzo za wszelkie informacje.