PDA

Zobacz pełną wersję : z7 jako dom energooszczędny



Kasia242
26-12-2010, 14:29
witam
Prawdopodobnie na wiosne ,lato rusze z budowa domku z7...http://www.z500.pl/projekt/z7,projekty,domow,na,mala,dzialke,z,dachem,dwuspad owym.html,jak widac jest to tani ,mały dom z dachem dwuspadowym.Oczywiscie obecne mieszkanie w bloku i horrendalne opłaty za wode,ogrzewanie ,czynsz skłoniły mnie do tego by przestawic się na małe opłaty...no i widomo dom musi byc tani w eksploatacjii.
Jesli chodzi o grubosc ocieplenia itd. to nie zamierzam tutaj oszczedzac,wolę przy budowie dołozyc te 5 cm styropianu i potem przez lata płacic mniej.
Pytanie do fachowców forumowych,jak zaadoptowac ten projekt by tanio ogrzewac? dodam ze chciałbym miec zwykłe grzejniki z uwagi na odczuwanie ciepła(podlógówka u znajomych nie podobała nam sie-klimat),jesli chodzi o zródło ogrzewania nie mam zadnych preferencji,po prostu tanio i w miare wygodnie. Nie planujemy kominka w domu.
Proszę o rady ...co byscie polecili jako ogrzewanie? itd? A moze ktos poradzi jak zrobic taka kalkulacje kosztów ogrzewania róznymi zrodlami dla danych warunków?
dzięki za rady pozdrawiam

justka&radzio
26-12-2010, 16:34
Dołożyć te 5 cm -żeby do było takie proste...czytaj licz i słuchaj innych ....mam ten sam kierunek powodzenia i pozdrawiam.:)

KrzysztofLis2
26-12-2010, 17:24
Zlikwidować okna po stronie wejścia. Zlikwidować zadaszenie wejścia, ew. posadowić je na osobnej konstrukcji, niezależnej od ścian domu. Wysunąć na zewnątrz ścianę z drzwiami wejściowymi, żeby była w jednej płaszczyźnie z resztą tej ściany.

Innych zmian w bryle chyba nie ma co wprowadzać.

bdan
27-12-2010, 06:55
dodam ze chciałbym miec zwykłe grzejniki z uwagi na odczuwanie ciepła(podlógówka u znajomych nie podobała nam sie-klimat

Mozesz napisać coś więcej, co masz na myśli, pisząć że nie podoba Ci się klimat

KrzysztofLis2
27-12-2010, 07:06
Nie ma tych ozdobnych grzejników pod oknami. ;)

bdan
27-12-2010, 07:22
no chyba nie o to chodzi

Kasia242
27-12-2010, 23:16
widze ze nie dajecie mi wyjscia z ta podlogówka...:)
chodzi o to ze jest taki ,,zimny,, klimat ,wolę jak czuje bezposrednie ciepło a nie takie rozproszone.
Dzięki za rady odnosnie architektury.
A co z ogrzewaniem ,ocepleniem tych 82 m2?
pozdrawoam

bowess
28-12-2010, 09:03
Rozwiązania, które podsuwa KrzysztofLis2 jak najbardziej podniosą energooszczędność budynku, ale moim zdaniem są "za bardzo". Nastąpiłaby totalna ruina wyglądu domu. Przedmówca sugeruje rezygnację z okien na froncie, a jak na razie autor wątku nie pisze czy elewacja frontowa będzie północna. Właściwie można by rozważać zmianę projektu na dom z mieszkalnym poddaszem, bo w takim mniejsza jest powierzchnia ścian zewnętrznych, a ciepło wędrując w górę ogrzewa jeszcze jedną kondygnację. :)

U nas też były różne wahania co do ogrzewania, ale zostaliśmy przy rozwiązaniach z projektu i jesteśmy teraz bardzo zadowoleni. Podłogówka dobrze obliczona i wykonana grzeje naprawdę fajnie. Pewnie, że czasami ma się ochotę dać sobie po kościach bardziej skoncentrowanym ciepełkiem i wtedy fajnie, że jest kominek. W małym domu naprawdę docenia się, że grzejniki nie zabierają miejsca na ścianach.

Co do ociepleń, to mamy tak: ściany fundamentowe 15cm, ściany 20cm wełna, dach 25cm.

Kasia242
28-12-2010, 09:40
Zlikwidować okna po stronie wejścia. Zlikwidować zadaszenie wejścia, ew. posadowić je na osobnej konstrukcji, niezależnej od ścian domu. Wysunąć na zewnątrz ścianę z drzwiami wejściowymi, żeby była w jednej płaszczyźnie z resztą tej ściany.

Innych zmian w bryle chyba nie ma co wprowadzać.
Ta likwidacja okien to raczej nie da rady,nno moze jedno by sie dalo usunąć,co do zadaszenia-oczywiscie bez problemu moge je zrobic jako osbną konstrukcje.
dzieki za rady.
Co do pietrowego to nie chce,chocby nioe wiem co nie bede bigał po schodach takze zostaje parterówka.
A jakie proponujecie ogrzewanie zwazając na ten niewielki metraz. Dodam ze mieszkamy teraz w bloku i za wode,prąd,czynsz ogrzewanie płacimy co miesiąc około 700-800 zł/miesiąc,za powierzchnie 36m2/kawalerka. Czy da rade zejsc z rachunkami w domku 82m2 nizej? w domku oczywiscie energooszczednym.
Wode mam z własnej studni.
pozdrawiam

bowess
28-12-2010, 10:45
Mamy gaz z sieci i tym grzejemy. Wychodzi na razie (pierwszy sezon grzewczy) w zimie około 500zł za grzanie + prąd + woda i ścieki, a latem będzie jakieś 250zł. Do tego dochodzi podatek i wywóz śmieci, ale to już lokalne stawki i zwyczaje (u nas sortowane wywożą za darmo). Dom 107m2.

Obserwuję dość wyraźną zależność, że po bloku inwestorzy wybierają domy parterowe, a ci, którzy mieszkali w domach jednorodzinnych, raczej poddasza użytkowe. :)

KrzysztofLis2
28-12-2010, 12:38
Rozwiązania, które podsuwa KrzysztofLis2 jak najbardziej podniosą energooszczędność budynku, ale moim zdaniem są "za bardzo". Nastąpiłaby totalna ruina wyglądu domu. Przedmówca sugeruje rezygnację z okien na froncie, a jak na razie autor wątku nie pisze czy elewacja frontowa będzie północna. Właściwie można by rozważać zmianę projektu na dom z mieszkalnym poddaszem, bo w takim mniejsza jest powierzchnia ścian zewnętrznych, a ciepło wędrując w górę ogrzewa jeszcze jedną kondygnację. :)
Słuszna uwaga. Rozpędziłem się nie wiedząc zupełnie, jak ten dom jest zorientowany w kierunkach świata. Aby bowiem zmiana ustawienia okien miała sens, trzeba eliminować okna po stronie północnej i powiększać te po stronie południowej.


Ta likwidacja okien to raczej nie da rady,nno moze jedno by sie dalo usunąć
Dlaczego? Co stoi na przeszkodzie? Przepisowe odległości od granic, czy po prostu koniecznie chcesz mieć okno w łazience?

desmear
30-12-2010, 19:56
...... Zlikwidować zadaszenie wejścia, .....


??? Nie rozumiem, co da likwidacja zadaszenia wejścia ? Gdzie tu widzisz oszczędności ?

desmear
30-12-2010, 20:03
... czy po prostu koniecznie chcesz mieć okno w łazience?

nie przeginajcie. ile ucieknie ciepła przez dobre okno o wymiarach 0,5x0,5 metra ?
ile zaoszczędzisz w skali roku ? 2 zł?
zlikwiduj okna w salonie, tam powierzchnia większa, więcej zaoszczędzisz a najlepiej umieść chałupę pod ziemią.

specjalnie przejaskrawiam, ale człowieku budujesz dom, wyprowadzasz się z bloków, więc podaruj sobie odrobinę luksusu i zrezygnuj z koszmaru znanego z bloków w postaci ślepej łazienki

KrzysztofLis2
31-12-2010, 11:21
??? Nie rozumiem, co da likwidacja zadaszenia wejścia ? Gdzie tu widzisz oszczędności ?

Takie zadaszenie, podobnie jak balkon, może być świetnym żeberkiem, które będzie w tym miejscu stanowić poważny mostek cieplny.


ile zaoszczędzisz w skali roku ? 2 zł? (...) specjalnie przejaskrawiam, ale człowieku budujesz dom, wyprowadzasz się z bloków, więc podaruj sobie odrobinę luksusu i zrezygnuj z koszmaru znanego z bloków w postaci ślepej łazienki
2 PLN to może nie, ale pewnie z 6 PLN by wyszło rocznie.

Ja się zgadzam, że nie zawsze warto poświęcać luksus i komfort na rzecz oszczędności. Ale trzeba sobie jasno powiedzieć -- komfort kosztuje tyle i tyle. Mnie osobiście okno w łazience nie jest potrzebne do szczęścia, więc ja bym z tego w pierwszej kolejności zrezygnował.

desmear
31-12-2010, 12:09
Takie zadaszenie, podobnie jak balkon, może być świetnym żeberkiem, które będzie w tym miejscu stanowić poważny mostek cieplny.

.

moim zdaniem nic nie ucieknie. uważam, że to jest jedno z najlepszych rozwiązań, przedłużona połać dachu. Nie ma żadnych połączeń z wnętrzem, warstwy ocieplenia pod dachem łączysz z pionową na ścianie i nie "rozrywasz" ciągłości w żadnym miejscu.

KrzysztofLis2
01-01-2011, 13:53
I robisz tylko punktowe mostki cieplne od krokwi. :)

desmear
01-01-2011, 19:43
I robisz tylko punktowe mostki cieplne od krokwi. :)

po pierwsze primo to przecież i tak krokwie wystają poza ściany (obrys budynku) więc czy wystają stndardowe 30 cm czy 130 cm to taki sam mostek
po drugie przez te punkty krokwi ucieknie Ci jakieś....30 groszy rocznie ?

KrzysztofLis2
02-01-2011, 19:45
A komu by się to chciało liczyć?

Tak czy siak, masz rację, że jeśli zrobić izolację tak, jak wspomniałeś, różnica będzie pomijalna.

Kasia242
02-01-2011, 19:46
Jesli likwidacja pól-metrowego okienka to bedzie oszczednosc na poziomie 2 -6 czy 20 zł w skali roku to dla mnie żadna oszczędnosć bez przesady:)bardziej chodzi mi o sumaryczne zlikwidowanie miejsc gdzie to cieplo bedzie uciekac...i takie miejsca mi podaliscie ..dzięki:)
Natomiast nadal nic nie wiem na temat waszego zdania o izolacji ile i jaka grubosc no i gdzie? Tak samo nikt nie napisał o ogrzewaniu,poniewaz mam dostep do sieci gazowej,to jak to przeliczyc czy np.ogrzewanie gazem (zważając na wygode),nie wyjdzie tylko troszke drozej niz zwykły piec na wegiel...gdzie trzeba bedzie non top palić...a moze te oszczednosci beda warte tego by jednak nie robić gazowego? Jak to skalkulowac?
dzięki i pozdrawiam

78mysz
03-01-2011, 00:26
A gdzie w tym domu chcesz trzymac piec na węgiel?
Planujesz wentylacje grawitacyjną? nawiewniki w oknach? Mostki punktowe to może być przy tym pikuś. I jakie będzie usytuowanie do stron świata?


Poddasze jesli nieuzytkowe to ocieplamy oczywiście podłodze poddasza- nie ma sensu zabawa z dachem.
ocieplenie minimum 20podłoga, 20 sciana 30 dach(możesz nawrzucać granulatu). duże okno w salonie powinno wychodzić na południe.3 razy zastanów się nad wentylacją małej w parterówce.

bowess
03-01-2011, 09:14
Też czekam na informację, z której strony północna ściana projektu. To bardzo ważne, jeżeli ma być energooszczędnie.

Do cennych uwag 78myszy dołożę jedną rzecz - żeby ocieplać po podłodze strychu, trzeba tą podłogę mieć, a na razie front247 nic nie mówi o takich w zasadzie podstawowych "detalach". W projekcie są wiązary, więc nie wiadomo, jak tam będzie z sufitem i stropem.

front247 nie ma uniwersalnego i wiarygodnego przelicznika kosztów. Każdy dom jest inny, opał opałowi też nierówny, często jest tak, że w swoim piecu też trzeba się nauczyć palić, żeby grzanie było ekonomiczne. U nas pierwszy sezon i jeszcze nie wszystko w domu wykończone (niekompletna np. druga warstwa ocieplenia połaci dachu), ale grzejemy i napisałam, jakie są miesięczne koszty utrzymania w zimie. Ogrzewanie+ciepła woda użytkowa wychodzi średnio 300zł (250 w październiku, 340 w grudniu). Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny. Gaz z sieci, grzeje podłogówka, mamy kozę (lada dzień ma dojechać docelowy kominek). Grubości ocieplenia podałam wcześniej. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dom 107m2. Moi rodzice mają piec na węgiel, ale trudno cokolwiek tu porównywać, bo dom to kostka z lat '80 przed termomodernizacją.

Kasia242
03-01-2011, 11:41
Juz uzupełniam:)
Dom bedzie usadowiony w ten sposób że frontowe wejscie bedzie od północy,natomiast taras od południa,garaz bedzie dobudowany potem ale jako wolnostojący.
Dom zamierzam postawić z ytonga 24cm gr. + ocieplenie,dach z dachówki cementowej ..ew. ceramiczna. Mam juz takze wycenę na okna jakies 3 szybowe(podobno nadają sie do domu energo),są ,,tylko ,, 2.700 zł droższe od zestawu 2 szybowego, takze na pewno dopłacę.
Sciany domu te bezokienne będa odpowiednio od zachodu i wschodu..i potem od zachodniej sciany stanie garaz.
Poddasze bedzie nieużytkowe,tzn jakies tam rupiecie to oczywiscie,ale nie planuje tam mieszkac ani nawet kiedys rozbudowywac.W projekcie są wiązary,wiec na 100% sufit bedzie podwieszany z regipsu,no i oczywiscie miedzy belki stropowe izolacja,na wierzch płyty osb.Pytanie czy trzeba docieplac dach jesli sufit jest juz ocieplony?
O wentylacji w ogóle nie myślałem,najchetniej chciałbym jak najtaniej,tylko czy went. grawirtacyjna bedzie odpowiadac w domu energooszczednym?A jesli nie to jaka?
Mam wybór tego typu,gaz,wegiel,drewno,ekogroszek. aha jeszcze uwaga ...na 100% nie bedzie kominka.
Jesli chodzi o miejsce na ewentualną kotłownie to zaplanowalismy zaadoptowac małe pomieszczenie w piwnicy...tzn dom nie bedzie cały podpiwniczony tylko takie jedno małe pomieszczenie..ale to jest tylko opcja.
Na 100% bedzie oszczyszczalnia bo u nas gmina finansuje 95%,wode jak juz wspomniałem mam z własnej głebinówki.

Jak widac buduje bardzo niewielki dom,stąd po stokroc wolę dopłacic na etapie budowy do rozwiązań które zapewnią mi niskie opłaty miesieczne,niz kalkulowac czy mi sie cos zwróci za 10 czy 20 lat. Akurat moja sytuacja finansowa jest taka ze nie przeliczam pieniedzy wlozonych przez zwrot kosztów,celem nadrzednym jest płacic jak najmniejsze rachunki,oczywiscie w ramach domu energooszczednego,bo domu pasywnego nie chce.
dzięki i pozdrowionka

78mysz
03-01-2011, 12:43
nooo ja bym robiła rekuperację, a najwyżej wybrałabym tańszą okładzinę dachową.
Skoro nie masz obiekcji do pieca na węgiel, to może lepiej zrobić kominek z płaszczem, przynajmniej popatrzeć miło, oprócz tego, ze trzeba naładować.

Okna w pakiecie trójszybowym, montowane rowno ze ścianą na taśmach, wzglednie w ociepleniu, ale to droższa wersja i niekonieczna. Piwnicę jesli zamierzasz robić, to jej strop podłogę i ściany należy dokładnie zaizolować syropianem. To samo z drzwiami. To jest miejsce wielu mostków i nieszczelności. Osobiście darowałabym sobie piwnicę, a Ty juz sie zastanawiasz nad powiększaniem powierzchni o stryszek na rupiecie i piwnicę. W sumie nic dziwnego, gratów w domu jest zawsze pod dostatkiem, tylko czy nie lepiej w takim układzie wyciągnąć jeszcze bryłe o te 2 metry i zrobić w nim kotłownie? Schody do piwnicy zajmują miejsce w korytarzu i też kosztują.Piwnica za darmo sie nie wybuduje. Chyba jednak lepiej powiększyc nieco powierzchnie na parterze. To mniej problematyczne i trudniej o niedociągnięcia
Woda z głębinówki, masz miejsce na suw?

Jesli sufit będzie ocieplany to dach sobie darujemy, w zamian tego dokładnie uszczelniamy wszystkie łączenia, belki, styki ścian ze stropem i tak dalej. Pamiętamy o folii na suficie

bowess
03-01-2011, 14:32
Przy ścianie nośnej 24cm i grubym ociepleniu my mamy silikaty. Chyba nadal są tańsze od ytonga. Może tu uda się oszczędzić i zostanie na rekuperator.
Piwnica, nawet mała, to duży koszt. Kiedyś mówiło się, że jedna kondygnacja w dół kosztuje tyle, co dwie w górę. Z500 ma kilka prostych projektów. O ile pamiętam znajdzie się też coś z większą kotłownią, gdyby padło na paliwo stałe.

Kasia242
05-01-2011, 10:04
absolutnie nie będe ciagnął bryły w góre...to juz jest jakby priorytet,tak samo na 1000% nie bedzie kominka ani to ładne ani funkcjonalne(kwestia gustu).
Pomieszczenie piwniczne brałem pod uwagę wyłacznie zeby tam zrobic kotłownie...jesli bedzie gaz lub prad piwniczki oczywoiscie nie bedzie.
Nie chce budowac z silki poniewaz ja na ytong mam lepsza cene niz na silke to raz a dwa ze bede murował osobiscie na klej wiec bez kłopotu dotne bloczek itd.po prostu łatwiej sie muruje.

Stryszku ja nie chce powiększac,dach ma w projekcie 22 st. nie jetem pewien czy w gminie nie każą mi podniesc do 25 st. ale stryszek bedzie tylko taki ,ile miejsca na poddaszu...
My w czwórke teraz mieszkamy na 36 m2 i jakos dajemy radę:),83m2 to bedzie dla nas willa,+garaz potem,+taras ....do tej pory nie mogę sobie wyobrazic co kieruje ludzmi którzy stawiaja domy po 200-250m2
Dzięki myszo :)za te rady przydadzą mi sie:)
Tylko jeszcze kwestia ogrzewania...jak zrobic taki bilans co sie lepiej opłaca czy prąd,gaz czy paliwo stałe..oczywiscie przez pryzmat powierzchni domu no i wygody...
Czy ktos wie jak to policzyc?
pozdrawiam i dziękuję

ps.

Woda z głębinówki, masz miejsce na suw?

co to jest suw?

bowess
05-01-2011, 11:28
Skoro planujesz robić tak dużo sam, to po prostu zrobisz dla siebie dokładnie i będzie dobrze. Z tej perspektywy patrząc, uważam, że wybrałeś bardzo dobry projekt - nieskomplikowany i bez robót na wysokościach. :) Jedna kwestia - popatrz na większe okna na elewacji frontowej - są bardzo blisko naroży budynku. W sypialni pal licho, ale w kuchni nie da się zawiesić szafki, a miejsca ogólnie niewiele, więc szkoda je jeszcze marnować.
Ociepl tak grubo, jak sobie skalkulujesz do oczekiwań i możliwości finansowych, reszta tak jak pisze mysz. Co do ogrzewania, to chyba nie ma takiego ogólnego przepisu na wybór danego źródła ciepła. Dom jest mały, a przy dobrym ociepleniu nawet prąd nie będzie rujnujący dla budżetu. Gaz z sieci jest najtańszy z bezobsługowych źródeł ciepła. Ekogroszek i węgiel wymagają większej kotłowni (powyżej 6m2 i stosowny do pieca kształt) i ogólnie są tańsze, ale wymagają obsługi w powiedzmy średnio - niewielkim stopniu przy piecu z zasobnikiem. Pozostaje jeszcze piec zwany często "śmieciuchem" - pali węgiel, drewno i co tam właścicielowi fantazja podpowie. Być może najtańszy (tak naprawdę trudno oszacować, bo potrafi spalić masę opału przy nieumiejętnym paleniu) i wymagający najwięcej zaglądania, dokładania i usuwania popiołu.
Możesz zobaczyć takie powiedzmy "zabawkowe" kalkulatory:
http://kotly.pl/doborogrzewanie//
Ten niby ma sporo opcji, ale brakuje mu równie wielu rozwiązań:
http://www.hybrid.pl/rockwool/kalkulator_oszczednosci/
Tak dla zabawy policzyłam swoje i ten pierwszy dał mi wynik bliski rzeczywistemu, a ten drugi bardzo mocno zawyżony. :)

A suw to stacja uzdatniania wody.

Kasia242
05-01-2011, 12:22
bowess serdeczne dzieki za linki i za te rady...
Tak bede duzo robił sam,jestem z zawodu budowlancem ,wprawdzie z naciskiem na wykonczenia wnetrz ale i prace na zewnątrz nie sa mi obce:) ,pewnie ze wole niektóre rzeczy sam wykonac bo wtedy troszke taniej no i na pewno solidnie.
Chyba jednak skłaniam sie ku opcji z gazem....bezobsługowo,powinno nei byc za drogo przy takim małym energo-domku.
Musze policzyc jak tpo wyjdzie:)
dzięki i pozdrawiam
kurde w tym pierwszym linku wyszło 1300 zł za rok ogrzewania gazem przy kotle kondensacyjnym....niemozliwe zeby tak mało!!! albo cos nie tak albo....nie wiem

a na tym drugim linku wyszlo mi 2.400 zł czyli duzo wiecej ale chyba realniej?

78mysz
05-01-2011, 12:23
ja wiem, ze da radę-człowiek generalnie daje radę.Jako dziecko mieszkałam z rodzicami i dwójką rodzeństwa w 37m2-na szczęscie potem było więcej, a potem jeszcze więcej.
Otóż powiem Ci, ze mi akurat potrzebne było rozprężenie w domu.I nie zaluje duzego domu.No dobra, ale do sedna. Specyfika domu jest inna niż mieszkania. Zeznawaj co to masz zamiar za garaż budować, bo może warto go dokoptować do bryły. Robi się to w ten sposób, ze między ytongi na dwóch ścianach wkładasz styropian. wówczas bryła domu jest jeszcze bardziej osłonięta.
A w domu jak w domu: tyle gratów się zbiera, ze wg mnie powinienes przemyślec jak masz zamiar zrealizować przechowywanie. Piwnica nie ma sensu, wyłazy na dach-też trochę kicha, bo ciężko to dokładnie docieplić.
Kolejna rzecz, jeśli chcesz mieć grzanie prądem w taryfie nocnej, czy jak tam ludzie grzeją, zeby bylo taniej, to musisz rozważyc budowę domu z ciężkiego materiału, z ciężkim stropem-domu o dużej pojemności cieplnej. W domu lekkim lepiej grzać delikatnie czyms, ale bez osłabień.
dalej-skoro dostałes dobrą cene za ytong i bedziesz budować sam, to ja jednak nie polecę silikatów.:)
Jesli instalacja gazowa nie będzie masakrycznie droga-np masz blisko do rury z gazem, wykonasz dobrze projekt samej instalacji, kupisz mały piec kondensacyjny i umieścisz go w "ciepłym" pomieszczeniu, to będziesz mieć system praktycznie bezobsługowy, nieśmieciowy, obejdziesz się bez piwnicy i kupisz rekuperator. W domu parterowym o małej kubaturze to jest mus i już. Zadnych nawiewników, kominów zmniejszających powierzchnie uzytkową. Gaz jest ciągle najtańszy. gdybyś miał dom pasywny to wówczas ogrzewanie elektryczne jest inną spiewką. Są znacznie mniejsze koszty samej instalacji, ale i zapotrzebowanie na ciepło mniejsze.
Pomieszczenie gospodarcze "wyciagnij" tylko do hallu o ten "kominek" co to go nie będzie (choc niecierpię mostków termicznych, to swojego kominka nie oddałabym za żadne skarby świata).Uważam, ze w dobrze ocieplonych domach taki radiator na drewno, czy chociaż elektryczny jest bardzo ważny, bo człowiek lubi punktowe zródło ciepła.
Jesli wejscie do domu masz od północy to kopnij okno w sypialni nr 3 na zachodnią elewację- no chyba ze tam dobudowujesz garaż


Bowess- w tym drugim kalkulatorze wyszło mi, ze za ogrzewanie domu powinnam płacic rocznie 37 tysięcy:rotfl:

Kasia242
05-01-2011, 13:11
mysza twoje rade sa nieocenione wielkie dzięki!!!!!
Garaz bedzie własnie po zachdniej stronie,w sumie jeszcze nie wiem czy on bedzie przyklejony do bryły czy odsuniety ale to teraz dla mnie bez znaczenia,bo ja rozpatruje tylko dom garaz w sumie nie za wiele mnie obchodzi,tyle ze to bedzie dodatkowa graciarnia..wiecie np oprócz auta mam jeszcze skuter,wiatrówkę,wedki,i pełno róznych narzedzi wiec rozumiecie dla takiego faceta garaz musi byc jako własnoie składowisko.:)
Tak by mojej dziewczynie nie kłasc tego na glowe:)
To o tej bezwładnoswci...świetne...rzeczywiscie tak jest..wiec ja u siebie nie chce ogrzewania podłogowego,i raczej nei chce stropu betonowego,wolę po stokroc drewniany ocieplony na maxa...stąd wydaje sie ze kocioł gazowy plus grzejniki bedzie ok:)...gaz mam juz pociągniety na działke takze z tym nie bedzie duzych kosztów,bo ciagnelismy z sasiadem na 3 działki i wyszło bardzo tanio....no a do domku to juz instalacje trzeba robic no na to nie ma rady:)
ale widze ze to najlepsza opcja,bezobsługowosc i niezbyt drogo:)

Natomiast jesli chodzi o te nieuzytkowe poddasze..to pomyslalem zeby zrobic tak wejscie... z zewnątrz:) ,jak w strodawnych stodołach,po drabinie...chodzi mi o to zeby nie robic w srodku niepotrzebnych mostków termicznych...a graty jakie tam będą będą rzadko wykorzystywane albo w ogóle. Co o tym sądzicie?


37 tys? masakra to 1/3 budzetu na moją budowe hehe

78mysz
05-01-2011, 13:29
mysza twoje rade sa nieocenione wielkie dzięki!!!!!
Garaz bedzie własnie po zachdniej stronie,w sumie jeszcze nie wiem czy on bedzie przyklejony do bryły czy odsuniety ale to teraz dla mnie bez znaczenia,bo ja rozpatruje tylko dom garaz w sumie nie za wiele mnie obchodzi,tyle ze to bedzie dodatkowa graciarnia..wiecie np oprócz auta mam jeszcze skuter,wiatrówkę,wedki,i pełno róznych narzedzi wiec rozumiecie dla takiego faceta garaz musi byc jako własnoie składowisko.:)
Tak by mojej dziewczynie nie kłasc tego na glowe:)
To o tej bezwładnoswci...świetne...rzeczywiscie tak jest..wiec ja u siebie nie chce ogrzewania podłogowego,i raczej nei chce stropu betonowego,wolę po stokroc drewniany ocieplony na maxa...stąd wydaje sie ze kocioł gazowy plus grzejniki bedzie ok:)...gaz mam juz pociągniety na działke takze z tym nie bedzie duzych kosztów,bo ciagnelismy z sasiadem na 3 działki i wyszło bardzo tanio....no a do domku to juz instalacje trzeba robic no na to nie ma rady:)
ale widze ze to najlepsza opcja,bezobsługowosc i niezbyt drogo:)

Natomiast jesli chodzi o te nieuzytkowe poddasze..to pomyslalem zeby zrobic tak wejscie... z zewnątrz:) ,jak w strodawnych stodołach,po drabinie...chodzi mi o to zeby nie robic w srodku niepotrzebnych mostków termicznych...a graty jakie tam będą będą rzadko wykorzystywane albo w ogóle. Co o tym sądzicie?


37 tys? masakra to 1/3 budzetu na moją budowe hehe
ciesz się, ze jesteś tak daleko, bo bym Cie zaraz zaprzęgła do dwóch metrów mozaiki na wannie;)a tak musze się z tym sama uporac. tylko nie wiem jak to zrobić, zeby było perfecto!
Oczywiście moje rachunki za gaz są znacznie, znacznie skromniejsze;)
Wiesz co Ci jeszcze powiem ? nie jestem znawcą, ale to chyba nie za fajnie odkopywać fundamenty istniejącego domu, zeby dorobić fundamenty do garażu.Próbuj coś nad tym popracować.No i jeszcze dochodzi przeróbka na dachu jesli miało by to być w jednej bryle.

Kasia242
05-01-2011, 14:26
fundament pod garaz zrobie razem z domem ale garaz potem:)
Jesli chodzi o mozaike ...hmm szkoda rzeczywiscie zrobiłbym ci perfekcyjnie i z upustem:)
Jesli szukasz płytkarza ze swojego regionu z kwalifikacjami to zapraszam na stronę http://www.glazurnicy.pl/
To stronka Polskiego Towarzystwa Glazurników..wiekszosc to super fachowcy,poniewaz portal robi wczesniejsze weryfikacje dlatego raczej zaden niefachowiec nie ma tam wstępu,mozesz tam pooglądac projekty,zapytac o kompetencje itd.
moje prace tez tam sa:)
klikasz na ,,potrzebny glazurnik,, wybierasz woj. ..miasto i mozna sie umawiac.
jesli natomiast chcesz sama to zrobic to...mogę dac ci przepis na priv jesli chcesz:),wytłumaczyć
pozdrawiam

bowess
05-01-2011, 14:49
78mysz takie są ogólnodostępne kalkulatory. :) A przy okazji - wynik teoretyczny rzeczywiście imponujący. :D
front247 możesz przyjąć wynik z drugiego kalkulatora za prawdziwy, a później będziesz zadowolony, jak realu wyjdzie taniej.

Kasia242
05-01-2011, 14:51
78mysz takie są ogólnodostępne kalkulatory. :) A przy okazji - wynik teoretyczny rzeczywiście imponujący. :D
front247 możesz przyjąć wynik z drugiego kalkulatora za prawdziwy, a później będziesz zadowolony, jak realu wyjdzie taniej.

rzeczywiscie wynik z pierwszego kalkulatora mnie zadziwił..ehh jakby to było realne to bym skakał pod sufit:) drugi wynik tez nienajgorszy:)

78mysz
05-01-2011, 15:15
fundament pod garaz zrobie razem z domem ale garaz potem:)
Jesli chodzi o mozaike ...hmm szkoda rzeczywiscie zrobiłbym ci perfekcyjnie i z upustem:)
Jesli szukasz płytkarza ze swojego regionu z kwalifikacjami to zapraszam na stronę http://www.glazurnicy.pl/
To stronka Polskiego Towarzystwa Glazurników..wiekszosc to super fachowcy,poniewaz portal robi wczesniejsze weryfikacje dlatego raczej zaden niefachowiec nie ma tam wstępu,mozesz tam pooglądac projekty,zapytac o kompetencje itd.
moje prace tez tam sa:)
klikasz na ,,potrzebny glazurnik,, wybierasz woj. ..miasto i mozna sie umawiac.
jesli natomiast chcesz sama to zrobic to...mogę dac ci przepis na priv jesli chcesz:),wytłumaczyć
pozdrawiam

nie no nie bede nikomu głowy truła dla takich ilości mozaiki. Muszę się tylko przemóc i jechać grzebień kupić.Najwyżej jak mi nie wyjdzie, to kiedyś przy okazji łazienki na górze poproszę glazurnika.Mozaika lekka-może nie będzie spływac z wanny jak ją trochę przygwożdze;).No ale odbiegam od tematu, sorki.Jesli masz dla mnie cenne wskazówki to może juz na priva

Jesli chcesz lac fundamenty razem, to złóż całościowy projekt, bo potem inspekcje Ci się bedą kręcic jak zawnioskujesz o rozbudowy

Kasia242
07-01-2011, 09:34
Tak sie zastanawiam...zwazając na moj projekt i brak poddasz uzytkowego...czy konieczne jest ocieplanie scian kolankowyych? Skoro dach nie jest docieplany tylko strop to czy to ma sens?Oczywiscie pomijajac kwestie uskoku na elewacji.
pozdrawiam

78mysz
07-01-2011, 10:23
Tak sie zastanawiam...zwazając na moj projekt i brak poddasz uzytkowego...czy konieczne jest ocieplanie scian kolankowyych? Skoro dach nie jest docieplany tylko strop to czy to ma sens?Oczywiscie pomijajac kwestie uskoku na elewacji.
pozdrawiam

no cóz, jak ocieplisz sciany kolankowe z każdej strony i szczyt ściany to zapewnisz ciągłość izolacji

Kasia242
23-10-2011, 08:56
witam
Odkopie swój temat bo dostałem własnie warunki przyłaczy ..pozwolenie bedzie niebawem ale przejde do meritum...
Jak wiadomo Z7 to dom mały tylko 83 m2...jakiez było moje zdziwienie gdy obejrzałem kalkulacje w projekcie gdzie sumaryczne zuzycie gazu na ogrzewanie+CWU wyniosło 3130m3/rok co przy cenie 2,32 zł/m3 gazu daje miesieczne srednie opłaty na poziomie 638 zł(wliczajac przesył )...rocznie około 8 tys...to jest jakas masakra...to ile płaca ci co maja domy 150m2? A ja tu na muratorze czytam o domach zasilanych pradem i wychodza mniejsze sumy...
Pani w gazowni powiedziała ze jak wynika z jej ,,doświadczenia,, na pewno tyle nie zuzyje..ale powiem szczerze ja liczyłem tutaj na bardzo niskie opłaty za ogrzewanie i cwu na poziomie srednim ok 250-350 zł miesiecznie(cały rok) atu wychodzi 2 razy drozej...dodając do tego koszt przyłacza około 2300 zł plus instalacja gazowa (grzewcza)około 10-12 tys to ja sobie mysle czy czasem nie olać tego gazu..Jakie sa Wasze opinie w tej kwestii? A moze mi to zle wyliczyli w projekcie?

Dodam ze mam znajomych których rodzice mieszkaja w domu z lat 80-tych-bez ocieplecia..pow. uzytkowa 230 m2 i płaca za gaz w sezonie około 800-1000 zł/miesiac poza sezonem 150 zł/miesiac....ale gdzie tu sie równac molochowi z małym dobrze ocieplonym domkiem?
Jak tak dalej pójdzie z podwyzkami nosników energii to czasem mysle czy nie warto kupic zwykły piec na trociny z podajnikiem(mój znajomy na wsi ma ..to są grosze na ogrzewanie) ,zestaw solarów za 30 tysiecy i olac ten system monopolu dostawców energii.
dzieki i pozdrawiam

jasiek71
23-10-2011, 09:27
przy takim domku zmieścisz się w 1000-1200m3 gazu rocznie

Kasia242
23-10-2011, 10:39
przy takim domku zmieścisz się w 1000-1200m3 gazu rocznie

Czy ta teza ma jakis argument czy jest tylko ,,tak na pocieszenie,,? Nie chciałbym budowac domu lub aplikowac danego rodzaju ogrzewania polegając na pocieszajacych tezach...:)
Z tego co czytam w projekcie i potem czytam doswiadczenia uzytkowników domów to wynika ze jakiekolwiek liczenie bilansu przy pomozy OZC jest po prostu bezsensowna bajką....staram sie temat brac logicznie ale to sie zaczyna kupy nie trzymac... dzieki i pozdrawiam

jasiek71
23-10-2011, 10:58
Czy ta teza ma jakis argument czy jest tylko ,,tak na pocieszenie,,? Nie chciałbym budowac domu lub aplikowac danego rodzaju ogrzewania polegając na pocieszajacych tezach...:)
Z tego co czytam w projekcie i potem czytam doswiadczenia uzytkowników domów to wynika ze jakiekolwiek liczenie bilansu przy pomozy OZC jest po prostu bezsensowna bajką....staram sie temat brac logicznie ale to sie zaczyna kupy nie trzymac... dzieki i pozdrawiam
argumentem może być np. mój dom, powiedz co w tym twoim projekcie tak marnotrawi energię że wychodzą takie ilości?
ja ten projekt to bym zmodyfikował pod kątem grzania prądem, a ty zastanawiasz się dlaczego gazem tak drogo...
no chyba że do tych wyliczeń przyjęliście jakieś ogromne ilości cwu;)

Kasia242
23-10-2011, 11:15
Wiesz ..dgyby tego forum nie było to bym nawet nie zakładał ze mozna miec tani dom...i swój terazniejszy metraz pomnozył bym razy 3 zgodnie z logiką co dałoby mi w moim małym domku jakies 2300 zł za ogrzewanie i wode...:)..jak wiadomo to absurd ,ale moze tanio mieszkacv sie po prostu nie da! Moze trezba sie pogodzic z comiesiecznymi ostrymi wydatkami. Nigdy w takim domku nie mieszkałem wiec doswiadczenia zero.Tylko czemu te rozbieznosci w potencjalnym zuzyciu sa tak wielkie....projekt OZC -3130 m3/rok,w gazowni 2000m3/rok,opinie na forum 1000m3/rok..
Jasku jak widze u ciebie wyliczenia za ogrzewanie i uzycie pradu i to wychodzi tak jak u mnie na 83 m2 gazem wg gazowni to jestjakis żart....ja nie jestem w stanie tego zrozumiec.

Jestem w stanie w izolacje władowac naprawde duzo...byle tylko miesiecznie mało płacic-to priorytet.Jestem przeciwnikiem podejscia typu,,czy to sie zwróci,, poniewaz logika mówi ze rzeczy które sie uzywa ...nie zwracaja sie...od auta,przez dom po zdrowie...wszystko sie zuzywa-ma byc tanio tu i teraz przez najblizsze 30 lat i koniec .
pozdrawiam

jasiek71
23-10-2011, 12:56
[QUOTE=front247;4963473 co dałoby mi w moim małym domku jakies 2300 zł za ogrzewanie i wode...:)

[/QUOTE]

przy tej wielkości domku te 2300zł to żaden wielki wyczyn przy grzaniu prądem

byry007
24-10-2011, 22:02
A co sądzicie o z 7 z małymi modernizacjami chodzi o to zeby trosze zwiększyć domek moje założenia są takie żeby salo miał do 30m2 bo ma być tam jeszcze jadalnia ,trzy pokoje tak po 11m2 kuchnia i łazienka tylko nie wiem gdzie i jak kotłownie zmieścić w z7 chciałbym mieć wejście do kotłowni z zewnątrz ale też z wewnątrz wymyśliłem zeby wejscie z domu zrobic w wiatrołapie ale drzwi zewntrzne by musiały być z przodu domu może jakieś dobre rady dacie gdzie dac ta kotłownie , ogrzewanie nigdy jeszcze nie spałem w domu z podłogówką w całym domu ale plan na ogrzewanie mam taki że bufor ładować go będę piecem śmietnikiem ,podłogówka ,WM ,GGWC czytałem wcześniejsze wypowiedzi i było coś o oknach w ścianie ale nie w ociepleniu czy to są jakieś kolosalne różnice w cenie montażu jak bym dał równo ze ścianą a jak bym dał w warstwie ocieplenia ??i ile zyskuje jak będą w ociepleniu a jak w ścianie ??no i zastanawiam się nad płytą fundamentowa czy też mogę dobrze ocieplić fundamenty ty i nie będę tracił dużo ciepła przez podłogę ?.

jasiek71
24-10-2011, 22:21
czytałem wcześniejsze wypowiedzi i było coś o oknach w ścianie ale nie w ociepleniu czy to są jakieś kolosalne różnice w cenie montażu jak bym dał równo ze ścianą a jak bym dał w warstwie ocieplenia ??i ile zyskuje jak będą w ociepleniu a jak w ścianie ??no i zastanawiam się nad płytą fundamentowa czy też mogę dobrze ocieplić fundamenty ty i nie będę tracił dużo ciepła przez podłogę ?.
postaw sobie chatę z klocków styropianowych i nie będziesz się zastanawiał nad mostkami przy oknach i jak je zamontować;)
zobacz jak wygląda przekrój takiej ściany z klocków i powiedz ile ciepła wyciągną z domu fundamenty...

byry007
24-10-2011, 22:34
No nie wiem dlatego pytam się i czekam jak mi ktoś odpowie bardziej doświadczony niż ja .

jarek244
06-02-2012, 15:23
A ja myślę że Z7 jest optymalnym rozwiązaniem i mam nadzieję że będę mógł się ni pochwalić koljenej zimy. Nasza Z7 rośnie w siłę!

jarek244

Kasia242
05-08-2012, 09:35
http://img528.imageshack.us/img528/5416/przekrjfundiposadzki.png (http://imageshack.us/photo/my-images/528/przekrjfundiposadzki.png/)


witam
własnie wymorowałem ściany fundamentowe i jestem przed stanem ,,0,,.
Chciałbym prosić o opinię czy powyzsze rozwiązanie jesli chodzi o termoizolacje jest ok..tzn. co byście zmienili itd.
Największy mój kłopot to jak nie przekroczyć zbytnio wysokości sciany fund,z poszczególnymi warstwami podłogi.
Czy izolacja ,,wpuszczona.. miedzy sciany fund jest gorsza opcją niz jej robienie powyżej gruntu?
dzięki i pozdrawiam

Ada73
27-11-2012, 19:13
bardzo ciekawy wątek. przymierzamy się*do budowania i widze, ze to forum to skarbnica wiedzy

jarek244
28-11-2012, 09:43
bardzo ciekawy wątek. przymierzamy się*do budowania i widze, ze to forum to skarbnica wiedzy

Polecamy Z7 gorąco, mieszkamy od miesiąca i jesteśmy zachwyceni

jarek244