PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja grawitacyjna z GWC?



bitter
26-12-2010, 18:28
Głównym problemem wentylacji grawitacyjnej jest jej słabe działanie przez uszczelnione okna. A czy nie można by zrobić w kilku punktach domu nawiewu poprzez anemostaty podłączone rurami do GWC? Dzięki temu mamy wentylację bez konieczności używania wentylatorów jeżeli ciąg w kominach wentylacyjnych będzie dobry. Dodatkowo zimą mamy w miarę podgrzane przez GWC powietrze (a latem schłodzone). Oczywiście na okres wiosenno jesienny trzeba by zrobić by-pass i pobierać powietrze z np czerpni ściennej. To rozwiązanie nie daje luksusu odzyskiwania ciepła przez reku ale (zwłaszcza dla domów z już wybudowanymi kominami wentylacyjnymi) może dać niewątpliwe korzyści. Czy takie rozwiazanie ma sens?

KrzysztofLis2
26-12-2010, 22:07
Sens, to może i ma. Na zimę. Nie jestem jednak przekonany, czy ciąg w przewodach kominów wentylacyjnych będzie dość duży, by przeciągnąć powietrze przez rurki GWC. Może gdyby powiększyć przekroje, to by dało radę?

Na letnie chłodzenie się jednak nie nastawiaj. Latem nie ma czynnika powodującego działanie wentylacji grawitacyjnej, czyli różnicy temperatur między wnętrzem domu a powietrzem na zewnątrz. Latem wentylacja grawitacyjna nie działa.

No chyba, że postawisz sobie tzw. komin słoneczny (http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/komin-sloneczny/).

adam_mk
27-12-2010, 01:53
Zimą zadziała, jak sobie nawiewy PRZY PODŁODZE zrobisz.

Chce Ci się takie "pół niczego" stawiać?
Adam M.

Szkaradzio
01-11-2011, 07:46
Mam pytanie do oswieconych kolegów;

jest chyba sporo osób, które mają wentylacje grawitacyjną. ze wzgledu na szczelne okna, działanie kominka i pare innych faktów np. kotłownia w domu taka czerpnia zewnętrzna (kratka w ścianie) i tak w domu musi być. Nawet jesli latem nie bedzie działać idealnie to wystarczy, ze zimą zamiast minus 20 bedzie wpływać plus 5 - wg mnie ogromna różnica. A jesli chodzi o lato... czy nie ma możliwości zastosowania jakiegos nadmuchu tego co idzie z GWC? Moze działać i zima i latem i bardzo by wspomogło działanie kominów grawitacyjnych niejako wymuszając w nich ciąg nadcisnieniem w pomieszczeniach??
Szkoda tych wszystkich z kominami... wychodzi na to, ze najlepiej pozatykać i udawać że nie ma, albo zburzyć i postawić nowy dom.. :).

czechu77
01-11-2011, 10:38
Sam się zastanawiam nad takim rozwiązaniem. GWC rurowe już mam, chałupa w stanie surowym zamkniętym, nawiewy już rozprowadzone w pokojach, a w łazienkacch mam kominy wentylacyjne ceglane i teraz pytanie: wpiąć tylko wentylator kanałowy i filtr za GWC i sprawa wentylacji załatwiona, czy ładować się w dodatkowe koszty, tzn. kupić centrale wentylacyjną pociągnąć rury wyciągające z łazienek, a grawitacje zaślepić? Przy rekuperatorze zyskuje tylko troche odzyskanej energii cieplnej w zime, innych zalet nie widze. Może ktoś co poradzi?

Indiana_
01-11-2011, 10:58
W większości przypadków w istniejących domach wykorzystuję do WM istniejące kanały ceramiczne wywiewne z łazienek i kuchni, aby nie przekopywać całej chaty. Trzeba tylko z głową to robić, aby nie dochodziło do wykraplania wilgoci w górnych częściach kominów.
Co to jest dołożenie dobrej klasy reku za niecałe 5k z pełną automatyką (np. Jangaz), przy kosztach budowy domów? Do tego kilka k na rozprowadzenie kanałów?
Niektórzy wydają 30k na same baterie do łazienki :-)

Szkaradzio
01-11-2011, 16:46
ale rekuperator plus kanały to ok 15000 - szansa na zwrot niewielka. Ja myślałem tylko o tym by jakby napompować chałupkę świeżym powietrzem - wtedy automatycznie ujdzie kanałami grawitacyjnymi - nie trzeba niczego zmieniać. Tylko by dostarczyć powietrze nie za zimne z dworu tylko z jakiegoś dobrze zakopanego miejsca... studnia?

kangaxx
01-11-2011, 18:54
wszędzie gdzie wstawisz wentylator będzie wiało, to o czym piszesz to nic innego jak normalna wm nadmuchowa, lepsza od wyciągowej i tyle, tak samo wysusza i wentyluje jeśli sprawna, nie odzyskuje tylko ciepła :)

orko
01-11-2011, 19:53
Lepsza?
Wciska wilgoć bytową w każdą szparę, więc czy aby na pewno lepsza?

Szkaradzio
01-11-2011, 21:47
to wciska wilgoć do domu czy ja usuwa? Czym różni się zassanie powietrza z rury pod ziemią od otwarcia okna - przecież tam sie nie ma co wysuszyć ani nawilżyć...

orko
02-11-2011, 09:30
Nie rozumiesz.
Nie wciska wilgoci do domu bo wilgoć już w domu jest.
Wentylacja nawiewna wytwarza nadciśnienie w domu, czego skutkiem ubocznym jest migracja wilgoci bytowej przez każdą dostępną szparę. Ryzyko zawilgocenia przegród budowlanych jest dużo większe niż przy wentylacji wywiewnej czy też zrównoważonej. Ale i tak lepsza taka wentylacja niż żadna.

Szkaradzio
02-11-2011, 17:56
Ok, rozumiem. Jak jest nadcisnienie to oprócz tego, że wydmuchuje to jeszcze wciska wilgoć w szpary. A jak jest wywiewna to wyciaga podcisnieniem (również tę wilgoć ze szpar)... Pytanie, jak bardzo jest to istotne? nie, zebym ironizował, ale chce rozważyć zasadność przebudowy całej wentylacji nad zrobieniem tegoż nadmuchu. Mam kominy do wentylacji grawitacyjnej i chciałbym coś nimi zrobić. ...

ew jeśli jest tu jakiś fachowiec od tych tematów z okolicy łodzi - niech sie ujawni. Szukam kogoś, kto sie tym tematem u mnie w domu zajmie...

kangaxx
02-11-2011, 18:21
lepsza jest bo możesz filtrować to co do domu wpuszczasz, nadciśnienie uchodzi sobie kanałami wentylacyjnymi, jeśli orko masz tyle dziur w domu to wentylacja mechaniczna ci nie potrzebna, wilgoć masz głównie w kuchni i łazience, gdzie chcesz ją pchać po chałupie by do tych dziur dotarła, nadciśnienie pchnie ją do kanałów, bo tam jest łatwiej

Szkaradzio
02-11-2011, 18:48
czyli rozumiem, że koncepcja nadmuchu z GWC i wykorzystania kominów wentylacyjnych do usuwania powietrze jest OK?

czechu77
02-11-2011, 22:06
Ja uważam, że jest ok. Z tym wciskaniem wilgoci w przegrody to chyba nie powinno być problemu, bo mając kanały wentylacyjne-grawitcyjne w zimie działają na tyle skutecznie, że będą ciągnąc powietrze dostarczane z GWC do domu co nie pozwoli na powstanie nadciśnienia. Natomiast w warunkach letnich faktycznie może powstawać nadciśnienie, ale wtedy nie zawilgocimy np .wełny na poddaszu bo będzie miał ona równą lub wyższą temperaturę od tej w domu. Mnie nurtuje tylko pytanie ile centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła jest mi w stanie zaoszczędzić energii cieplnej (kaski) w warunkach zimowych. Może ktoś pokusi się o jakieś szacunki. Chałupa 165 m kw. po podłogach, ok .400 m sześc. kubatury, zapotrzebowanie 70w/m. Powiedzmy, że bez reku spale 3,5 tony ekogrochu na sezon, to mając rekuperator ile mniej spale 100 kg czy 1000kg?

kangaxx
03-11-2011, 01:56
dom to suma kilku podstawowych parametrów odpowiedzialnych za ilość ciepła traconą przez ten dom, jeśli dom jest termosem to wm zaoszczędzi bardzo dużo, jeśli namiotem to nie

Szkaradzio
03-11-2011, 23:20
widze, że nikt z instalatorów sie nie objawi. A czy ktoś może wyjasnić jak wykorzystuje sie kanały z grawitacyjnej do mechanicznej wentylacji? Bo podobno jest jakaś sprytna metoda wykorzystania kominów?

kangaxx
05-11-2011, 12:39
no z kanału takiego można zrobić czerpnie, wyrzutnie albo piony o ile się nadaje, to tylko trochę zabawy

Szkaradzio
08-11-2011, 08:38
Witam;

wciąż poszukuję fachowców od wentylacji najlepiej z woj łódzkiego. Po namysle zdecydowałem sie połączyć wentylację grawitacyjna z nadmuchiwanym powietrzem z GWC. Wymiennik chciałbym zrobić żwirowy - wydaje mi się, że na działce sa warunki do takij instalacji. Nie jestem pewien, czy nadmych wentylatorem jest konieczny i gdzie taki wentylator umiejscowic (czerpnia, piwnica przez którą mozna rure przeprowadzić lub w domu na wejściu). Słyszałem, że mozna zamiast wentulatora nadmuchowego wykorzystać wentylator kominkowy - jeśli właczę ciag przy kominku wówczas wytworze natuarlne podcisnienie w pomieszczeniu w którym jest wejscie GWC i automatycznie zassane zostanie powietrze. Starsznie to przekombinowane, więc chciałbym powierzyć wykonanie i ew zmiany fachowcom. Jeśli ktoś może podrzucić jakiś namiar na kogoś z doświadczeniem - ...

coulignon
08-11-2011, 08:52
trzeba zrobić pół instalacji wentylacji mechanicznej. łącznie z wentylatorem nadmuchowym o wydajności jednej kubatury/h z możliwościa regulacji. Wentylator za GWC np w piwnicy.

Szkaradzio
08-11-2011, 11:03
czy jedna kubatura/h to oznacza w moim przypadku 1000m3/h ?? bo tyle z grubsza ma dom? Czy to nie jest za duzo na jedna rurę? czy nie bedzie po prostu wiało zamiast wentylować?.... troche sie obawiam samem grzebać w takich sprawach bo zamiast wentylacji wyjdzie mi przeciąg. Jaki powinien być przepływ powietrza przez taką rurę??

jasiek71
08-11-2011, 12:56
czy jedna kubatura/h to oznacza w moim przypadku 1000m3/h ?? bo tyle z grubsza ma dom? Czy to nie jest za duzo na jedna rurę? czy nie bedzie po prostu wiało zamiast wentylować?.... troche sie obawiam samem grzebać w takich sprawach bo zamiast wentylacji wyjdzie mi przeciąg. Jaki powinien być przepływ powietrza przez taką rurę??
to taki max na lato
w zimie pociągnie grawitacyjnie ew. na małych obrotach ,wystarczy tylko doczepić do wiatraka regulator

coulignon
08-11-2011, 14:42
czy jedna kubatura/h to oznacza w moim przypadku 1000m3/h ?? bo tyle z grubsza ma dom? Czy to nie jest za duzo na jedna rurę? czy nie bedzie po prostu wiało zamiast wentylować?.... troche sie obawiam samem grzebać w takich sprawach bo zamiast wentylacji wyjdzie mi przeciąg. Jaki powinien być przepływ powietrza przez taką rurę??

Chodzi o kubaturę wewnętrzną budynku czyli powierzchnia wentylowana * wysokość. Ta z projektu to ilość m3 jakie zajmuje budynek w przestrzeni.
Prędkość strugi powietrza nie powinna przekarczać 5m/s. Obliczysz to wzoru V=Q/3600*s gdzie Q to przepływ a s to pole przekroju kanału.
Rura o średnicy 300 mm spełnia ten warunek.

Szkaradzio
08-11-2011, 18:01
300 to kawał rury. musze mieć fachowca do tego.

Szkaradzio
10-11-2011, 17:52
Jednak postanowiłem połączyć delikatny nawiew z GWC i wentylacja grawitacyjną. Koszt minimalny, efekt na pewno bedzie lepszy niz nawietrzaki - zastanawiam sie jeszcze nad rurami z powłoką antybakteryjną (cholerstwo jest okrutnie drogie) lub zwykłymi. Dodatkowo bede chciał zainstalowac dodatkowy włącznik na obiegu ciepłego powietrza znad kominka by móc uruchamiać wymuszoną cyrkulację w domu np latem. Wiem, że tu wszyscy każą mi znowu zatykać kominy i kupować rekuperator... ale co mi tam. spróbuje, potem opisze co mi nie wyszło i ile kosztowało.

coulignon
10-11-2011, 18:14
rura zwykła bez powłoki. Lub GWC Glikolowy w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych.

Szkaradzio
11-11-2011, 09:46
Dzieki; działka sucha wiec GWC ziemne i rury zwykłe. Podczas budowy zrobilismy wykop na przeszło 4m i nic. Myslałem, by rure o srednicy ok 250-300 (jeszcze sobie licze) wprowadzic do piwniczki w której umieszczę wiatrak i filtr. Za tym skrzynka która wytłumi hałas wiatraka i jednoczesnie rozdzieli struge na 6-7 kanałów, które wprowadze do domu. Nawiew pójdzie tylko do pomieszczeń na parterze. Cały klopot bedzie w wiatraku by z jednej strony nie przeszkadzał w naturalnym ruchu powietrza (zima i działanie grawitacji) a jednoczesnie by był w miare płynnie sterowany latem gdzie trzeba grawitacji pomóc.

czytam inne posty i zastanawiam sie, czy pozwolić na rury od ciepłego nadmuchu w skosach poddasza (poddasze uzytkowe, krokwie 22cm plus dodatk 5cm wełny) czy też wymóc na nim kładzenie ich w podlodze. Jeśli ktoś może podpowiedzieć... z góry dziekuję.