PDA

Zobacz pełną wersję : Czy plyta indukcyjna "grzeje rowno" ?



szczukot
29-12-2010, 15:17
Witam
Pytanko do posiadajacych lub majacych taka wiedze : czy plyty infukcyjne utzrymuja stala temeprature grzania, czy dzialaja tak jak plyty ceramiczne, czyli na przemian wlaczaja sie i wylaczaja, a dlugosc tego cyklu ustala moc grzania.
A moze zalezy to od modelu ?

Bo w plycie ceramicznej mnie to strasznie irytuje. Stare kucheni elektryczne i gazowe mozna ustawic na caly czas takie samo grzanie.

Fantom

chrobry
29-12-2010, 16:14
Mam teke, ktoś, gdzieś mówił, że przy mniejszych mocach jest praca przerywana. Natomiast w praktyce ja nie odczuwam żadnego dyskomfortu. Wzasadzie to nie wiem czy faktycznie jest to praca przerywana.

VIP Jacek
29-12-2010, 16:44
używam indukcji już od 3 lat i nie zagłębiam się tak bardzo w zasadę działania.
Smażymy, gotujemy póżniej zjadamy i wszystko ok.
Płyta jak płyta, nie oczekujemy od niej nie wiadomo czego, ma pracować tzn. gotować i to robi, a jaka tam jest temp. i co tam jeszcze to nas to mało obchodzi.

magicc
29-12-2010, 19:16
odpowiem przewrotnie- utrzymują stałą temperaturę grzania przez cykliczne włącz/ wyłącz. Płynna regulacja mocy musiały by byc zrealizowana np. na triakach, a tam są zwykłe przekaźniki. Co nie przeszkadza w eksploatacji- robiąc np sos beszamelowy potrzebujesz małej mocy którą bez problemu uzyskasz, a np. kuchenką gazową trudno ustawić tak mały stały płomień.

szczukot
29-12-2010, 20:21
czyli jednak cyklicznie :(
Wkurza mnie na ceramice takie gotowanie/niegotowanie i tak w kolko

Fantom

1igor1
29-12-2010, 20:29
albo magicc nie ma racji, albo indukcja te czasy włącz wylącz ma bardzo szybkie. Przez 10 lat używałem ceramiki i faktycznie było tak jak piszesz gotowanie/niegotowanie. Na indukcji mojej nie odczuwam czegoś takiego wcale. Mam wrażenie że gotuje ciągle i to obojętnie czy ustawię moc 1 czy 9.
Fakt za tym że gotuje ciągle u mnie jest taki: jak gotuje wodę to na początku ustawiam 9 potem przełaczam na 6 i cały czas się lekko gotuje, jak tylko wyłącze plytę to odrazu przestaje się gotować. Na ceramice to własnie było raz się mocniej gotowało raz slabiej no i po wyłaczeniu jeszcze chwilę się gotowalo. Także albo pracuje ciągle, albo bardzo szybko się przelącza miedzy włącz/wyłącz

szczukot
29-12-2010, 21:03
magicc, to jakiego rzedu czasowego sa to cykle ? Bo w ceramice to bylo po kilkanascie sekund nawet . A w indukcji ?

Fantom

william.bonawentura
29-12-2010, 21:23
magicc, to jakiego rzedu czasowego sa to cykle ? Bo w ceramice to bylo po kilkanascie sekund nawet . A w indukcji ?

Fantom

W płycie ceramicznej "cykle" generował termostat z czujnikiem w polu. Dlatego miały one tak długi czas trwania i faktycznie było to przeszkodą w gotowaniu na "małym ogniu". W mojej płycie indukcyjnej cykl trwa 3-4 sekundy i z uwagi na grubość dna w garnku nie wpływa ani trochę zauważalnie np. na smażenie. Sterowanie ciągłe (fazowe) jest dopuszczalne w ściemniaczu lampki nocnej ale nie w urządzeniu o mocy kilku kW. Od paru lat przepisy dopuszczają tylko sterowane grupowe (włączenie i wyłączenie obciążenia w "zerze" przebiegu).

robdk
30-12-2010, 07:59
Nie wiem czy wszystkie płyty tak mają, ale w pewnym zakresie regulacja grzania jest płynna od 5 do 9. Poniżej 5 jest sterowanie cykliczne z przerwami kilku sekundowymi.
Płyta indukcyjna to nic innego jak w pewnym sensie transformator gdzie rdzeniem jest dno garnka w którym wytwarzane są prądy wirowe, które to właśnie podgrzewają jego zawartość. Z tego też względu nie wszystkie garnki się nadają do indukcji. Ogólnie sterowanie mocą transformatora nie jest przeszkodą więc jest płynna regulacja. Niestety dla małych mocy nie są wystarczające prądy wirowe więc małe moce realizuje się podawaniem cyklicznym większej mocy.

kazka007
15-03-2017, 22:22
używam indukcji już od 3 lat i nie zagłębiam się tak bardzo w zasadę działania.
Smażymy, gotujemy póżniej zjadamy i wszystko ok.
Płyta jak płyta, nie oczekujemy od niej nie wiadomo czego, ma pracować tzn. gotować i to robi, a jaka tam jest temp. i co tam jeszcze to nas to mało obchodzi.

Jaki model ma Pan? Problem przy niższych mocach i pulsacyjnym działniu objawia sięty, że woda/zupa raz wrze, raz przestaje a w ten sposób nie da się normalnie gotować czy zmażyć. Byłabym wdzięczna a odpowiedź, bo pilnie musze kupić indukcję...

kazka007
15-03-2017, 22:28
albo magicc nie ma racji, albo indukcja te czasy włącz wylącz ma bardzo szybkie. Przez 10 lat używałem ceramiki i faktycznie było tak jak piszesz gotowanie/niegotowanie. Na indukcji mojej nie odczuwam czegoś takiego wcale. Mam wrażenie że gotuje ciągle i to obojętnie czy ustawię moc 1 czy 9.
Fakt za tym że gotuje ciągle u mnie jest taki: jak gotuje wodę to na początku ustawiam 9 potem przełaczam na 6 i cały czas się lekko gotuje, jak tylko wyłącze plytę to odrazu przestaje się gotować. Na ceramice to własnie było raz się mocniej gotowało raz slabiej no i po wyłaczeniu jeszcze chwilę się gotowalo. Także albo pracuje ciągle, albo bardzo szybko się przelącza miedzy włącz/wyłącz

Jaki model, bo pilnie musze kupić indukcje a właśnie często pojawia sie w opiniach problem z pulsacyjnym działaniem na nizszych poziomac?

Elfir
15-03-2017, 22:49
każda chyba pracuje pulsacyjnie na małych mocach. Natomiast nie przerywa to ciągłości grzania, bo to są ułamki sekund.
W każdym razie przeszłam na indukcje z gazu i nigdy do gazu nie wrócę. Ceramika w obecnych czasach to już w ogóle przeżytek techniczny.

e_gregor
16-03-2017, 07:40
Na indukcję potrzebne są dobre garnki z na solidnym dnem. Bezwładność cieplna takich garnków sprawia, że te pulsacje mocy są uśredniane. Mam indukcję i nie chcę niczgo innego.

1igor1
16-03-2017, 08:44
Jaki model, bo pilnie musze kupić indukcje a właśnie często pojawia sie w opiniach problem z pulsacyjnym działaniem na nizszych poziomac?

Moja płyta ma 6 lat i nie ma jej już w sprzedaży, to na co ja zwracałem uwagę, to aby wszystkie 4 pola miały tę samą moc, abym nie musiał się zastanawiać na którym polu mam postawić garnek, aby nie miały wymalowanej na płycie kół gdzie garnek postawić, no i slider do sterowania, żeby nie klikać na + i - żeby zmienić moc.

agb
16-03-2017, 09:25
Na indukcję potrzebne są dobre garnki z na solidnym dnem. Bezwładność cieplna takich garnków sprawia, że te pulsacje mocy są uśredniane. Mam indukcję i nie chcę niczgo innego.

Mam garnki z solidnym dnem i jakąś płytę Siemensa. Doskonale widać to po gotującej się wodzie, że nie grzeje równo. Widać i jak się wsłucha, że grzanie jest jakby to powiedzieć sinusoidalne.

mother_nature
16-03-2017, 09:31
Moja płyta grzeje równo ale tylko na najwyższej wartości. Ma to na celu maksymalnie szybkie zagotowanie np. wody.
Obiady gotuję na wartościach 5/6 i faktycznie wtedy impuls jest podawany co jakiś czas.
Mam Tekę ze sliderem, jestem z niej bardzo zadowolona.

agb
16-03-2017, 09:42
Nie napisałem tego, ale u mnie jest tak samo. Równo jest tylko przy grzaniu na max mocy.