PDA

Zobacz pełną wersję : wymiennik woda - woda



c743249
29-12-2010, 20:18
Teren piaszczysty , wysoki poziom wód gruntowych . Bezpośrednio przy działce znajdują się 2 stawy . W planach mam i tak budowę własnej studni i tak pomyślałem aby zamiast robić wymiennika poziomego zrobić jeszcze jeden odwiert na wodę zrzutową . Jak to wygląda finansowo w użytkowaniu ? Wszystkie instalacje które oglądałem są oparte na pozostałych wymiennikach .

Jastrząb
30-12-2010, 06:34
Teren piaszczysty , wysoki poziom wód gruntowych . Bezpośrednio przy działce znajdują się 2 stawy . W planach mam i tak budowę własnej studni i tak pomyślałem aby zamiast robić wymiennika poziomego zrobić jeszcze jeden odwiert na wodę zrzutową . Jak to wygląda finansowo w użytkowaniu ? Wszystkie instalacje które oglądałem są oparte na pozostałych wymiennikach .
PC typu woda-woda ma jedna zalete, wysoka sprawnosc, ale za to sporo wad:
- Sprawnosc (COP) juz nie jest takie wysokie jak sie uwzgledni w bilansie energie na prace pompy glebinowej, a to juz pewnie okolica kilowata mocy
- woda musi byc odpowiedniej jakosci. Nie moze np, zawierac zbyt duzo zelaza, bo to bedzie Ci sie wytracac i zatykac studnie zrzutowa,
- wody musi byc odpowiednia ilosc. Na potrzeby bytowe to trzeba powiedzmy 1m3 na dzien. Pompa bedzie wymagala wielu dziesiatek m3. To tego to juz powinno sie zrobic jakies powazne badania, sprwdzenie leja depresyjnego w czasie pompowania itp, zeby miec pewnosc, ze wody nie zabrakanie w srodku zimy.
- prawdopodobnie bys czerpal tej wody tyle, ze potrzebne by bylo pozowlenie wodno-prawne (tez koszty)

To, ze masz wode wysoko na dzialce, nie swiadczy absolutnie o wydajnosci studni glebinowej.

Z tego co tu czytam, sa to najrzadziej stosowane typy pomp. O czyms to swiadczy moim zdaniem. Nawet jesli bys sie zdecydowal, to najpierw wiercenie studni na potrzeby bytowe, i badanie wody, potem decyzja czy PC woda-woda w chodzi w rachube,

Jeszcze jedno. Wykopiesz studnie glebinowa na potrzeby bytowe. Nie bedziesz mial zelaza (a to b. rzadkie). Wywiercisz druga studnie pod pomope 10m dalej i tam spokojnie mozesz miec zelaza kilka, kilkanascie razy wiecej. Nie ma na to reguly. Moj sasiad na dzialce obok ma zelaza 0.5mg/l, ja w studni czerpiacej z tej same, pierwszej warstwy wodonosnej, studnie wiercone na ta sama glebokosc, mam zelaza 3.5mg/l. czyli 7 razy wiecej.



marcin

hydraulik_
20-02-2011, 18:51
Teren piaszczysty , wysoki poziom wód gruntowych . Bezpośrednio przy działce znajdują się 2 stawy . W planach mam i tak budowę własnej studni i tak pomyślałem aby zamiast robić wymiennika poziomego zrobić jeszcze jeden odwiert na wodę zrzutową . Jak to wygląda finansowo w użytkowaniu ? Wszystkie instalacje które oglądałem są oparte na pozostałych wymiennikach .

To błąd :
Duze koszty pompowania.
Niepewny odbiór wody.
Zamulanie wymiennika prowadzące do zamrożenia i zniszczenia

rwxw
20-02-2011, 19:36
Bezpośrednio przy działce znajdują się 2 stawy
Moze tak ? http://en.wikipedia.org/wiki/File:Pond_Loop_Being_Sunk.jpg