PDA

Zobacz pełną wersję : Kamera monitoringu a sąsiad.



robi77
30-12-2010, 09:46
Zamontowałem sobie na elewacji budynku kamerę monitorującą moją posesję, kamera jest obrotowa.
Sąsiad zarzuca mi ze mogę go podglądać...działki wąskie i faktycznie zasięgiem obejmuje ona również posesje obok.

Czy prawnie może mi coś zrobić ?

zbigmor
30-12-2010, 11:21
Ale klapek na oczy nie nakazał założyć? Patrząc zdroworozsądkowo jeśli nie gromadzisz nagrać z kamery i udostępniasz je w internecie to niczym nie musisz się martwić.

Pawlo111
30-12-2010, 12:12
Bez kamery też ale wtedy on widzi i wie jak się zachować . A tak poważnie to nikt nie lubi jak mu robią Big Brother można spróbować pogadać z sąsiadem, ewentualnie jak masz dobry sprzęt to zrób sobie masking na teren sąsiada i tyle.

fenix2
30-12-2010, 13:38
Jeżeli kamera nie jest na stałe skierowana na jego posesję to raczej ciężko będzie mu udowodnić że naruszasz jego dobra osobiste. A propos myślę że tą kamerę się jednak da tak ustawić żeby nie podglądała działki sąsiada.

KrzysztofLis2
30-12-2010, 15:05
Powiedz mu, że nagrania będą automatycznie kasowane raz w tygodniu czy raz na miesiąc i że nie zamierzasz ich nigdzie publikować. Pokaż mu jaki zakres działki obejmuje widok z Twojej kamery, nawet mu wydrukuj zrzut ekranu, żeby miał to czarno na białym.

Powiedz też, że jak przyjdzie co do czego i będą mu chcieli się włamać do domu, to może ich ta Twoja kamera powstrzyma. A jeśli nie powstrzyma, to pomoże w złapaniu złodziei i odzyskaniu sprzętu / pieniędzy.

Jeśli się uprze, przestaw kamerę, zaproś go do domu i pokaż, że nie oglądasz jego działki.

mareks_
30-12-2010, 15:07
Chyba na miejscu sąsiada bym się cieszył, że ktoś za friko monitoruje także teren mojej posesji.

fenix2
30-12-2010, 16:37
Chyba na miejscu sąsiada bym się cieszył, że ktoś za friko monitoruje także teren mojej posesji.

Chyba że sąsiad ma córkę która opala się toples na posesji. ;-) :p

bladyy78
31-12-2010, 08:23
Każdy ma prawo do jakiejś prywatności sąsiad możne ma w nosie względy bezpieczeństwa i nie obawia się włamania. Nie można bez zgody filmować ludzi.. Kamerę można ustawić tak żeby nie obejmowała kogoś posesji. A tak na marginesie nie wiem czy wiecie ale właśnie przez zamontowanie jakiejś kamery w prosty sposób można poznać nawyki drugiej rodziny i jak takie nagrana by wpadły w nieodpowiednie ręce mogą przyczynić się do włamania. Wiec monitoruj swoją posesję.

Jarek EM08
03-01-2011, 10:21
Zamontowałem sobie na elewacji budynku kamerę monitorującą moją posesję, kamera jest obrotowa.
Sąsiad zarzuca mi ze mogę go podglądać...działki wąskie i faktycznie zasięgiem obejmuje ona również posesje obok.

Czy prawnie może mi coś zrobić ?

A napisz bo mnie to ciekawi, jaką masz kamerkę i czym sterujesz jej ruchem?

DrBUD
03-01-2011, 11:26
Prawnie nie może nic zrobić, bo póki nie udowodni ci jawnego naruszanie prywatności (np. opublikowanie filmu w sieci), kamera jest całkowicie legalna. Oczywiście sąsiad proces może założyć, ale to po pierwsze drogie, a po drugie nie nosi znamion przestępstwa. Jednak jak chcesz żyć w zgodzie z sąsiadem pokaż mu jaki fragment jego posesji obejmuje jego kamera i po prostu zapytaj, czy mu to odpowiada.

Żeby uniknąć takiej zabawy, najlepiej przestawić kamerę/

Jeżeli obraz obejmuje np. fragment posesji to nie masz żadnego problemu, kiedy obejmuje dom, ganek, itp. to lepiej uzyskać pisemną zgodę sąsiada, bo nie ma przepisów dokładnie regulujących taką kwestię więc wszystko rozstrzyga się w sądzie