PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można zamieszkać w domu z wykończonym tylko praterem?



p.brzozowski
30-12-2010, 10:17
Chcę wybudować dom z bali ale na razie nie chce wykańczać poddasza. Tzn nie chce budować tam ścianek działowych podłóg itd. chcę ocieplić strop i wporowadzić się i mieszkać na dole a w jakiejść przyszłości wykańczać górę.
Nie wiem czy coś takiego w świetle prawa budowlanego można zrobić.
Czy do odbioru budynku musi być poddasze wykończone skoro jest w projekcie domu.
Pozdrawiam.

ohara
30-12-2010, 10:28
Mam podobny dylemat. Czy Twoj dom bedzie z jednolitego bala czy półbala+ocieplenie od wewnatrz?

ohara
30-12-2010, 10:39
A tak w ogole to w moim starostwie powiedzieli ze wszystkie zmiany ktore sa dokonywane w projekcie na etapie budowy nie beda podwazane przy odbiorze jesli kierownik budowy wpisze te zmiany do dokumentacji budowlanej - czyli dziennika itp. ALE - POD WARUNKIEM - ze zmiany te NIE WPLYWAJA na konstrukcje budynku. Czyli mozna np przesuwac sciany dzialowe ale nie mozna przesuwac scian nosnych, mozna przesowac okna oraz zmieniac ich wielkosco ile nie ma to wplywu na konstrukcje - doslownie cytuje urzedniczke ktora tak mi odpowiedziala na pytanie odnosnie zmiany wielkosci okien.
Wobec tego uwazam ze spokojnie mozesz nawet nie budowac scian dzialowych na parterze a nie tylko na poddaszu ;)

Moj dylemat polega np na tym, ze nie wiem czy pozostawiajac na wpol ocieplone skosy i strop welna na okres np 2 lat nic z ta welna sie nie stanie i spokojnie moge dodatkowe docieplenie wykonac po tych dwu latach. Takze w zasadzie ja mysle o przeciwskazaniach technicznych a nie prawnych.

p.brzozowski
30-12-2010, 11:59
technologia z ocieplaniem bo bal 14 cm.
Też własnie nad ociepleniem poddasza się zastanawiam bo ja bym chciał jak naj mniej tam zainwestować. Chcę ocieplić ale nie wiem czy np nie ocieplić tylko stropu przez położenie tam ocieplenia które potem założe na skosy. Tylko czy to przejedzie te wszystkie zakichane a wymagane do oddania budynku obliczenia cieplne budynku - czy jak to się zwie.

dode
04-01-2011, 22:08
Nie wiem czy coś takiego w świetle prawa budowlanego można zrobić.
Czy do odbioru budynku musi być poddasze wykończone skoro jest w projekcie domu.
Pozdrawiam.

można zrobić tzw częściowy odbiór budynku.
ścianki działowe można sobie przesunąć, ale już np. schody na poddasze bez balustrady nie przejdą. Przy częściowym odbiorze w zasadzie zawsze przyjeżdżają z nadzoru, więc warto, zeby papiery zgadzały się ze stanem faktycznym.

M K
05-01-2011, 15:25
Chcę wybudować dom z bali ale na razie nie chce wykańczać poddasza. Tzn nie chce budować tam ścianek działowych podłóg itd. chcę ocieplić strop i wporowadzić się i mieszkać na dole a w jakiejść przyszłości wykańczać górę.
Nie wiem czy coś takiego w świetle prawa budowlanego można zrobić.
Czy do odbioru budynku musi być poddasze wykończone skoro jest w projekcie domu.
Pozdrawiam.

Jak kierbud zrobi odpowiedni wpis do dziennika i podpisze dokumenty zgłoszeniowe.
Będziesz miał dokonane odbiory (wymagane) na pozostałe instalacje.
To będzie można.

Niektórzy mieszkają po kilka lat w budynkach niezgłoszonych do odbioru i dziury w niebie z tego powodu nie ma.

dode
05-01-2011, 22:38
Niektórzy mieszkają po kilka lat w budynkach niezgłoszonych do odbioru i dziury w niebie z tego powodu nie ma.

Mieszkają, my też mieszkaliśmy rok bez odbioru. Tylko, ze trzeba mieszkać świadomie.
Że w razie nieszczęścia: pożaru z kominka lub instalacji el. ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, nie było odbioru, nie ma potwierdzenia, ze instalacje były sprawne!
Niedawno w wiadomościach mówili, ze część powodzian nie dostała obiecanej pomocy- tej do 100 tys., bo nie mieli odbiorów, czyli nie mieli domów mieszkalnych, ale budowy czyli im się nie należy.

D.

M K
06-01-2011, 11:30
Mieszkają, my też mieszkaliśmy rok bez odbioru. Tylko, ze trzeba mieszkać świadomie.
Że w razie nieszczęścia: pożaru z kominka lub instalacji el. ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, nie było odbioru, nie ma potwierdzenia, ze instalacje były sprawne!
Niedawno w wiadomościach mówili, ze część powodzian nie dostała obiecanej pomocy- tej do 100 tys., bo nie mieli odbiorów, czyli nie mieli domów mieszkalnych, ale budowy czyli im się nie należy.D.

Można przecież ubezpieczyć dom w tzw. budowie. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mają taką ofertę.
Ewentualnego pożaru nie należy lekceważyć ale też nie przesadzajmy.
Wystarczy zdrowy rozsądek i polisa ubezpieczeniowa.
Oczywiście nikogo nie zachęcam do zamieszkania w domu przed dokonaniem odbioru budynku.
Zwróciłem tylko uwagę, że takie przypadki się zdarzają.
Nie jest to co prawda zgodne z przepisami, wymogami, .......... (tej całej biurokracji)
ale bywają różne sytuacje losowe które zmuszają ludzi do zamieszkania w niewykończonym całkowicie budynku.