PDA

Zobacz pełną wersję : Jak nadac drugiej osobie tytul prawny



natus_21
30-12-2010, 15:42
Witajcie
Chciałabym się dowiedzieć jak najprościej nadać drugiej osobie tytuł prawny do dysponowania nieruchomością. Posiadam działkę, której jestem jedynym właścicielem. Chce wybudować na niej dom, którego inwestorami mają być ja oraz druga osoba. Jednakże ta druga osoba nie ma żadnego tytułu prawnego do dysponowania działka oraz nie jesteśmy w związku małżeńskim. W gminie przy składaniu wniosku o budowę powiedzieli, ze każdy inwestor musi posiadać tytuł prawny. Nie chcemy iść do notariusza by zrobić współwłasność. Czy może to być jakaś umowa miedzy nami? Jeśli tak to jaka? Oczywiście nie chcemy by taka umowa zobowiązywała któraś ze stron do ponoszenia kosztów finansowych. Chodzi tylko o to, by obie osoby mogły być inwestorami.
Pozdrawiam

william.bonawentura
30-12-2010, 17:44
A czy twoja konkubina zgadza się na budowę czegoś co będzie ostatecznie tylko twoje ? Jeśli tak to wystarczy zwykła umowa użyczenia nieruchomości spisana na kartce. W urzędzie potwierdzisz tylko jej ważność. Nie wiem też czy US nie potraktuje jej wydatków jako darowizny na rzecz ciebie co skutkuje podatkiem od darowizn.

natus_21
31-12-2010, 10:58
Nie zrozumielismy sie. Dzialka ma jednego wlasciciela, dom ma byc wspolny.

sSiwy12
31-12-2010, 12:05
Nie potrzeba żadnego aktu.
Przy wydawaniu pozwolenia na budowę składa się oświadczenie, że posiada się prawo do dysponowania nieruchomością (w tym przypadku gruntową) Art. 32 punkt 4 ustęp 2 Prawa Budowlanego.
Na jakiej zasadzie to prawo jest udzielone przez właściciela danej nieruchomości, na osobę inną nie ma znaczenia. Może to być akt notarialny, umowa użyczenia, czy tez inna forma zgody na zabudowę tej nieruchomości.

Nie mniej jednak, to co zostanie wybudowane, nominalnie będzie własnością właściciela lub współwłaścicieli gruntu na którym budynek będzie stał.

william.bonawentura
31-12-2010, 13:29
Nie zrozumielismy sie. Dzialka ma jednego wlasciciela, dom ma byc wspolny.

A jeśli właściciel działki sprzeda ją ? To co miałoby się stać z domem ? Właściciel działki jest właścicielem budynków które na niej się znajdują. Można wydzielić na oddzielną własność MIESZKANIE ale nie dom.

natus_21
31-12-2010, 18:29
Nie mniej jednak, to co zostanie wybudowane, nominalnie będzie własnością właściciela lub współwłaścicieli gruntu na którym budynek będzie stał.
A dlaczego? Skoro inwestorem beda dwie osoby to automatycznie obie osoby powinny byc wlascicielami? Jesli by tak nie bylo to co z kosztami, ktora wniosla druga osoba?

A jeśli właściciel działki sprzeda ją ? To co miałoby się stać z domem ? Właściciel działki jest właścicielem budynków które na niej się znajdują. Można wydzielić na oddzielną własność MIESZKANIE ale nie dom.
A to mozna sprzedac dzialke bez budynku? Jesli sprzedajesz dzialke to razem z zabudowaniami wiec jesli budynek ma dwoch wlascicieli to oboje musza wyrazic zgode na sprzedaz.

JurekM
01-01-2011, 19:14
No dobrze to inne pytanie:
Działka jest na mnie
Budowa jest na mnie
Kredyt jest na mnie (jeszcze 25 lat) z hipoteką wpisaną do KW.
Jak spowodować, by do wszystkich powyższych pozycji dodać drugiego właściciela ?

william.bonawentura
01-01-2011, 19:53
No dobrze to inne pytanie:
Działka jest na mnie
Budowa jest na mnie
Kredyt jest na mnie (jeszcze 25 lat) z hipoteką wpisaną do KW.
Jak spowodować, by do wszystkich powyższych pozycji dodać drugiego właściciela ?
Ad 1 Darowizna u notariusza. Będzie niestety 10% podatku bo na rzecz obcej osoby
Ad 2 Nie wiem, trzeba zapytać w Starostwie czy i jak można zmienić podmiot na który wystawiono PnB.
Ad 3 Pewnie trzeba złożyć wniosek w banku i dostarczyć dokumenty o zatrudnieniu itd. Na pewno nie potrzeba wcześniejszego (1) i (2) bo spłacający może nie mieć nic wspólnego z nieruchomością.