PDA

Zobacz pełną wersję : Pozwolenie na budowe a instalacje zewnetrzne



cmsydney82
31-12-2010, 11:10
Witam

Mam problem w starostwie gdyz nie chca mi wydac pozwolenia na budowe.
Problem wyglada nastepujaco. Mam gotowy projekt domu z instalacjami wewnetrznymi, wymagane wszystkie dokumenty w tym warunki przylacza energetycznego, wodnego. Kanalizacji nie ma wiec ma byc oczyszczalnia.
Pani w starostwie powiedziala, ze nie otrzymamy pozwolenia bo w projekcie nie ma instalacji zewnetrznych czyli elektrycznej, wodociagowej i odprowadzania sciekow. Czy to jest wymagane? Dopiero co otrzymalem warunki przylaczy wiec jesli mam czekac na projekt instalacji zewnetrznej to minie z rok. A przeciez by wykonac instalacje zewnetrzna, musze dokladnie wiedziec gdzie bedzie wykonane przylacze.
Czy niemozna tego zrobic oddzielnie? Czyli oddzielnie budynek i instalacje zewnetrzne?

Dodatkowo pani sie doczepila do informacji w projekcie o tym, ze budunek bedzie podlaczony do szamba lub oczyszczalni sciekow wg oddzielnego opracowania (oba warianty sa dopuszczalne przez plan zagospodarowania). Dla niej nie moze byc lub. Ale przeciez oczyszczalnie bede robil oddzielnie to dopiero jak bede skladal zloszenie to sie okresle jak bede odprowadzal scieki,

Pozdrawiam.

william.bonawentura
31-12-2010, 13:39
IMHO pani ma rację. Ty do swojego projektu typowego musisz zrobić tzw. adaptację, czyli m.in. określenie przyłączy, sposobu odprowadzania ścieków itd. Nie można założyć, że zrobisz to później.

cmsydney82
31-12-2010, 18:21
W projekcie budynku z instalacjami wewnetrznymi sa zamieszczone nastepujace informacje:
- mapa do celow projektowych: z naniesionymi przylaczami elektrycznym i wodociagowym; z naniesionymi instalacjami zewnetrznymi elektryczna i wodociagowa; wrysowany zbiornik szamba badz przydomowej oczyszczalni sciekow
- opis instalacji zewnetrznych tzn sposob przylaczenia oraz planowane materialy
- warunki przylacza elektrycznego i wodociagowego

Czyli w projekcie jak najbardziej jest opis wszystkich instalacji ale nie ma dokladnego projektu.

Nic wiecej na dzien dzisiejszy nie moge zrobic.Dokladnego projektu instalacji zewnetrznych nie moge zrobic bo nie wiem jak beda wykonane przylacza elektryczne i wodociagowe. A wykonanie projektow to dobre kilka miesiecy.
W przypadku odprowadzania sciekow jasno bylo okreslone, ze bedzie albo szambo albo przydomowa oczyszczalnia sciekow.

W starostwie w Lodzi powiedzieli mi, ze instalacje zewnetrzne nie sa wymagane gdyz je mozna wykonac jako oddzielne opracowanie na zasadzie zgloszenia i/lub pozwolenia na wykonanie robot. Problem maja natomiast w filii tego starostwa w Tuszynie.

Dodatkowo architekt, ktory wykonywal ten projekt zna prawo i jest pewny, ze tak mozna to wykonac. Wiele projektow juz tak zrobil i nie bylo problemow.

Nie rozumiem jaki to jest problem wykonanie tych inwestycji oddzielnie. Przeciez i tak do odbioru budowlanego bedzie to wszystko potrzebne.