PDA

Zobacz pełną wersję : Różnica temperatur między piętrem a parterem



hejjpozn
02-01-2011, 21:24
Od prawie roku mieszkam w naszym nowo-wybudowanym domu. Jednak od późnej jesieni gdy temperatura na dworze spadła do ok 4 stopni, zauważyliśmy że w pokojach na piętrze jest chłodniej niż na parterze. Wypoczynek na parterze w salonie mamy przy schodach, które są otwarte i wyraźnie czuć zimny powiew powietrza z piętra. Okna mamy plastikowe i są szczelne, więc na pewno nie jest to kwestia nieszczelnych okien. Kiedy napalimy w kotłowni (piec na drewno) na parterze jest potwornie gorąco i nie do wytrzymania ok 24 stopnie natomiast do góry jest wtedy normalnie-ani zimno ani gorąco. Z tego co słyszałam to ciepło zawsze idzie do góry, więc w zasadzie na górze powinno być cieplej niż na parterze. Grzejniki na górze są odpowiednio dostosowane do wielkości pokoi i nie są zapowietrzone bo są tak gorące że nie można ich dotknąć. Co może być przyczyną takiej różnicy temperatur, a w szczególności tego powiewu?

78mysz
02-01-2011, 21:57
jesli grzejniki gorące na piętrze, dobrze dobrane pod wzgledem mocy,układ odpowietrzony, a w pokojach jest zimno, to może oznaczać ze są duże straty ciepła z pomieszczen..... np przez..... dach??? Krokwie są ocieplone?Jak wygląda izolacja na dachu?Macie jakieś kratki wentylacyjne w pokojach?

grave
03-01-2011, 09:26
heh, u mnie jest tak samo... róznica temperatury między dołem a górą jest 2st znaczy na górze jest chłodniej... latem jest na odwrót! zamierzam włąśnie ocieplać moje poddasze choć nieużytkowe, ale wydaje mi się to własnie przyczyną chłodu :(

hejjpozn
03-01-2011, 10:31
jesli grzejniki gorące na piętrze, dobrze dobrane pod wzgledem mocy,układ odpowietrzony, a w pokojach jest zimno, to może oznaczać ze są duże straty ciepła z pomieszczen..... np przez..... dach??? Krokwie są ocieplone?Jak wygląda izolacja na dachu?Macie jakieś kratki wentylacyjne w pokojach?


My nie mamy krokwi, ponieważ mamy dach płaski, na który położony był styropian 15cm, szlichta i papa. Wydaje nam się że to nie kwestia izolacji dachu.

78mysz
03-01-2011, 12:32
no nie wiem. Ja mam 80 metrów użytkowego poddasza otwartego na schody i anresole-łączność z dołem i nie mam tam ani jednego grzejnika, a temperatura jakies 18-19 stopni.Jesli piszesz, ze grzejniki na górze gorące, to jakoś nie potrafię uzasadnić dlaczego pomieszczenia się nie dogrzewają inaczej, jesli tylko dlatego, ze straty ciepła są większe niż zyski. Więc albo grzejniki za słabe, albo izolacja za słaba.Masz zachowaną ciągłość izolacji na dachu w narożach-na łączeniu z izolacją sciany?

hejjpozn
03-01-2011, 20:59
Szczerze mówiąc to nie mamy zielonego pojęcia, jak jest wykonana izolacja. Wzięliśmy po prostu firmę-z polecenia znajomych, która nam robiła dach (kładła papę) ale teraz nie mam co ich pytać bo pewnie już nie pamiętają co robili ponad rok temu. Pamiętam że jakąś folię kładli na dachu, ale jak to wykonali to nie wiem.

78mysz
03-01-2011, 21:58
Szczerze mówiąc to nie mamy zielonego pojęcia, jak jest wykonana izolacja. Wzięliśmy po prostu firmę-z polecenia znajomych, która nam robiła dach (kładła papę) ale teraz nie mam co ich pytać bo pewnie już nie pamiętają co robili ponad rok temu. Pamiętam że jakąś folię kładli na dachu, ale jak to wykonali to nie wiem.

popatrz do projektu jak jest realizowane ocieplenie ścian szczytowych.Czy jest zachowana ciągłość izolacjipomiędzy ścianą i dachem. Być może problem stanowią właśnie ściany szczytowe nie zaizolowane po całości. Masz nad stropem pustkę wentylowaną?Może da się to jeszcze docieplić, ale to juz się muszą wypowiedzieć wykonawcy. 15 cm styropianu to generalnie nie jest zbyt wiele. Pewnie wystarczająco, żeby spełniać warunki techniczne.Jak jest zbudowana ściana i jak ocieplona?Gdzie znajduje się sterownik temperatury? Jeśli w miejscu, które szybko się ogrzewa i utrzymuje oczekiwaną temperaturę to może on jest problemem?

78mysz
03-01-2011, 22:01
heh, u mnie jest tak samo... róznica temperatury między dołem a górą jest 2st znaczy na górze jest chłodniej... latem jest na odwrót! zamierzam włąśnie ocieplać moje poddasze choć nieużytkowe, ale wydaje mi się to własnie przyczyną chłodu :(

jeśli poddasze ma nad sobą nieocieplony strop do nieużytków to może się tak dziać

grave
04-01-2011, 11:12
jeśli poddasze ma nad sobą nieocieplony strop do nieużytków to może się tak dziać

no właśnie, ale cholerny deweloper się wypiął twierdząc, iz to poddasze nieużytkowe to tak wystarczy!:mad: i teraz trzeba poprawiać po dziadach...:sick:

basia228
04-01-2011, 11:28
U nas z kolei było odwrotnie - na porządnie ocieplonym poddaszu o 2 st. więcej niż na parterze. Musisz koniecznie ocieplić.

JurekM
04-01-2011, 17:16
Witam!
Całkowicie zgadzam się z opinią, że te 15 cm styropianu (jak developer budował, to pewnie styropian z dolnej półki) to stanowczo za mało.
Musisz zainwestować w docieplenie dachu nawet kosztem wywalenia starego ....... ale ale
1. Sprawdź na ile lat masz gwarancję
2. Sprawdź w projektach i kosztorysach co powinno leżeć na dachu
3. Zrób ew. opinię rzeczoznawcy
i być może ten developer będzie musiał poprawiać.
Fakt faktem dach musi zostać docieplony
Powodzenia

hejjpozn
04-01-2011, 17:42
popatrz do projektu jak jest realizowane ocieplenie ścian szczytowych.Czy jest zachowana ciągłość izolacjipomiędzy ścianą i dachem. Być może problem stanowią właśnie ściany szczytowe nie zaizolowane po całości. Masz nad stropem pustkę wentylowaną?Może da się to jeszcze docieplić, ale to juz się muszą wypowiedzieć wykonawcy. 15 cm styropianu to generalnie nie jest zbyt wiele. Pewnie wystarczająco, żeby spełniać warunki techniczne.Jak jest zbudowana ściana i jak ocieplona?Gdzie znajduje się sterownik temperatury? Jeśli w miejscu, które szybko się ogrzewa i utrzymuje oczekiwaną temperaturę to może on jest problemem?


Ściany mamy z pustaków i ocieplona jest styropianem 15cm. Nie wiem co to jest sterownik temperatury i czy go mamy. Teraz doszliśmy do tego że chyba faktycznie zimno ucieka przez dach, co spowodowane jest tym, że styropian na dachu był kładziony tak aby był spad i zaczynali kłaść od 15cm, a skończyli na 2 lub 5cm, co przypada właśnie na te zimne pokoje. Co w tym przypadku możemy zrobić, bo dom mamy już całkowicie wykończony, a wiadomo, że kasy już nie mamy żeby przerobić lub poprawić dach. Czy w tym przypadku coś da jeśli podwiesimy sufit i ocieplimy go wełną 15cm? Czy jeśli położymy wełnę to konieczna jest jej wentylacja?

AndrzejS
04-01-2011, 20:14
. Okna mamy plastikowe i są szczelne, więc na pewno nie jest to kwestia nieszczelnych okien. Co może być przyczyną takiej różnicy temperatur, a w szczególności tego powiewu?

Czy masz kratki wentylacyjne na górze ? Jeśli nie to rozszczelnij okna, a zrobi się cieplej. I wiać z góry nie będzie.
Pozdrawiam

78mysz
04-01-2011, 20:47
Ściany mamy z pustaków i ocieplona jest styropianem 15cm. Nie wiem co to jest sterownik temperatury i czy go mamy. Teraz doszliśmy do tego że chyba faktycznie zimno ucieka przez dach, co spowodowane jest tym, że styropian na dachu był kładziony tak aby był spad i zaczynali kłaść od 15cm, a skończyli na 2 lub 5cm, co przypada właśnie na te zimne pokoje. Co w tym przypadku możemy zrobić, bo dom mamy już całkowicie wykończony, a wiadomo, że kasy już nie mamy żeby przerobić lub poprawić dach. Czy w tym przypadku coś da jeśli podwiesimy sufit i ocieplimy go wełną 15cm? Czy jeśli położymy wełnę to konieczna jest jej wentylacja?
o matko kochana, ale masakra:(. Rozmawiajcie z wykonawcami.Moze -jesli macie pustkę nad stropem to wystarczy ją wypchać gralulatem. Jeśli nie to można próbować ocieplać od środka-klejąc styropian do sufitu-bo z tego co pisałes to lany, albo rusztowanie z wełną- obniżysz sufit conajmniej o 15-20cm. Wg mnie trzeba będzie przy wełnie zostawić minimalną pustkę i zapewnić wentylację bokiem ścian, ale mogę się mylić w tej kwestii

78mysz
04-01-2011, 20:56
no właśnie, ale cholerny deweloper się wypiął twierdząc, iz to poddasze nieużytkowe to tak wystarczy!:mad: i teraz trzeba poprawiać po dziadach...:sick:

zasada jest taka, ze ociepla się tylko część ogrzewaną zachowując ciągłość izolacji. Dachu na nieużytkach nie ma sensu docieplać(tylko ściany szczytowe styropianem)-- no chyba ze masz tam jakiś składzik, w którym potrzebujesz utrzymac temperaturę ciut wyzszą-zimą, lub niższą-latem. Docieplenie takiego nieużytkowego "stryszku" z reguły można zrealizować bez rozbierania konstrukcji sufitu- wtłaczając tam wióry z wełny, albo granulki styropianu.
Grave powiedz jeszcze ile wełny masz na dachu w projekcie i jak realizowane ocieplenie.Jesli dostałes mniej wełny, albo o lambdzie deklarowanej niższej niż umieszczona w projekcie(jesli jest wyszczególniona), albo jesli okaże się ze dach nie spełnia WT to masz solidne podstawy do reklamacji

hejjpozn
04-01-2011, 21:09
Czy masz kratki wentylacyjne na górze ? Jeśli nie to rozszczelnij okna, a zrobi się cieplej. I wiać z góry nie będzie.
Pozdrawiam

Kratek wentylacyjnych nie mamy, ale jak rozszczelniamy okna to jest jeszcze zimniejszy powiew wiatru, a pokoje są zimne jakby nie miały grzejników.



o matko kochana, ale masakra:(. Rozmawiajcie z wykonawcami.Moze -jesli macie pustkę nad stropem to wystarczy ją wypchać gralulatem. Jeśli nie to można próbować ocieplać od środka-klejąc styropian do sufitu-bo z tego co pisałes to lany, albo rusztowanie z wełną- obniżysz sufit conajmniej o 15-20cm. Wg mnie trzeba będzie przy wełnie zostawić minimalną pustkę i zapewnić wentylację bokiem ścian, ale mogę się mylić w tej kwestii

Od zewnątrz dachu nie możemy ruszyć, bo w tym momencie mamy za niskie murki ogniowe i pozostaje nam tylko ocieplić środek. Właśnie o to nam chodziło, że od wewnątrz chcemy podwiesić sufit z wełną. Zaczęliśmy pytać i dowiedzieliśmy się, że wentylacji w zasadzie nie musimy robić-potwierdziły to 3 osoby, które kładą wełnę.

78mysz
04-01-2011, 21:13
no, to juz wiesz na czym stoisz:)

adam_mk
04-01-2011, 21:34
"Wypoczynek na parterze w salonie mamy przy schodach, które są otwarte i wyraźnie czuć zimny powiew powietrza z piętra. Okna mamy plastikowe i są szczelne, więc na pewno nie jest to kwestia nieszczelnych okien. "
"ale jak rozszczelniamy okna to jest jeszcze zimniejszy powiew wiatru, a pokoje są zimne jakby nie miały grzejników. "

No, to jest pasztet jak do Ameryki i z powrotem!
MIEJSCE ŚWIĘTE Wam wybudowali!!!
ALBO bredzicie, jak na mękach, ALBO w Waszym domu dzieją się rzeczy, jakie NORMALNIE się nie dzieją!
Pytanie - CZEMU?

Wyjaśniam:
Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego. Ta sama objętość waży mniej niż powietrza zimnego.
Ta sama MASA po ogrzaniu zajmuje większą objętość.
Jeżeli w ostatnim czasie w fizyce nie dokonano jakichś FUNDAMENTALNYCH odkryć (a nic nie słyszałem o czymś takim) - TO POWINNO WIAĆ DO GÓRY.
CIEPŁYM POWIETRZEM WIAĆ DO GÓRY.
Opisujesz, że jest odwrotnie!

Wniosek jest jeden.
SPIEPRZONY KATASTROFALNIE DOM W KWESTII WENTYLACJI.
U góry jest dziura!
Tamtędy NAWIEWA z dworu to zimne.
NA DOLE, ale POD SUFITEM macie kratkę, którą ostro wywiewa.
W efekcie - jest CUD.

Konieczny obrzęd gromniczny!

Diabli wiedzą, czy jeszcze jakiegoś cudu wentylacyjnego nie uruchomiono w tej budzie!
Jaki system grzewczy? (piec, kocioł)
Jakie drzwi do kotłowni? SZCZELNE?
Jest "zetka" w kotłowni?
Jest kominek? Ma doprowadzone powietrze do spalania?

Adam M.

78mysz
04-01-2011, 22:19
Adam, juz było zeznane, ze 2-5 cm stryropianu ma miejscami na stropodachu

AndrzejS
05-01-2011, 08:06
hejjpozn uważam, ze adam_mk ma rację to na bank wina wentylacji. Masz może kominek lub piec i może jeszcze bez doprowadzonego powietrza ? to on też powoduje podciśnienie i "ściąga" to zimne powietrze z góry (kratki wentylacyjne na dole także). Wentylacja w domu to podstawa, teraz piszesz, że masz problemy z ogrzewaniem, a za rok dwa napiszesz, ze masz wilgoć i grzyba na ścianach. Co za "3 fachowców" od wełny orzekło, ze nie potrzeba kratek ? To BZDURA !!!
Pozdrawiam

78mysz
05-01-2011, 09:26
hejjpozn uważam, ze adam_mk ma rację to na bank wina wentylacji. Masz może kominek lub piec i może jeszcze bez doprowadzonego powietrza ? to on też powoduje podciśnienie i "ściąga" to zimne powietrze z góry (kratki wentylacyjne na dole także). Wentylacja w domu to podstawa, teraz piszesz, że masz problemy z ogrzewaniem, a za rok dwa napiszesz, ze masz wilgoć i grzyba na ścianach. Co za "3 fachowców" od wełny orzekło, ze nie potrzeba kratek ? To BZDURA !!!
Pozdrawiam

orzekli, ze nie potrzeba wentylować wełny w dociepleniu sufitu(co akuratnie dla mnie nie jest do końca takie intiucyjne), nie ze nie potrzeba wentylacji kominowej w domu.

grave
05-01-2011, 10:41
zasada jest taka, ze ociepla się tylko część ogrzewaną zachowując ciągłość izolacji. Dachu na nieużytkach nie ma sensu docieplać(tylko ściany szczytowe styropianem)-- no chyba ze masz tam jakiś składzik, w którym potrzebujesz utrzymac temperaturę ciut wyzszą-zimą, lub niższą-latem. Docieplenie takiego nieużytkowego "stryszku" z reguły można zrealizować bez rozbierania konstrukcji sufitu- wtłaczając tam wióry z wełny, albo granulki styropianu.
Grave powiedz jeszcze ile wełny masz na dachu w projekcie i jak realizowane ocieplenie.Jesli dostałes mniej wełny, albo o lambdzie deklarowanej niższej niż umieszczona w projekcie(jesli jest wyszczególniona), albo jesli okaże się ze dach nie spełnia WT to masz solidne podstawy do reklamacji

Hmm niestety dach zrobili zgodnie z projektem... czyli blacha, folia i wsjo w tym temacie.... :mad: jako poddasze nieużytkowe czyli niemieszkalne. NIe mniej jednak traktuję je jako stryszek graciarnię. Latem jest tam gorąco, zimą zimno!! Analogicznie mam w lokalu... róznica temperatur 2st na korzyśc dołu! Stroposufit na piętrze to płyta gk, folia, na niej ze 20cm wełny, pustka i płyta OSB tylko na 1/3 całej powierzchni tego stroposufitu...
Zamierzam teraz dołożyć 10cm wełny w ten strop i przykryć pozostałe 2/3 płytą OSB, a na domiar tego ocieplić dach poprzez wełnę 15cm i folię. Może w końcu będzie cieplej na górze zimą a latem chłodniej. Na dole mam kominek,ale jakoś wcale nie wpływa to na podwyższenie temperatury na górze do tej pory...

hejjpozn
05-01-2011, 11:22
Czytając to forum załamuję się coraz bardziej i doszliśmy do wniosku że mamy TOTALNIE SPIEPRZONĄ CHATĘ!!!!! Ale do rzeczy. Podsumowując błędy naszego domu:
- mamy 2-5cm styropianu na 2 pokojach i właśnie w nich jest najchłodniej, zresztą korytarz też nie należy do najcieplejszych, natomiast w 2 pozostałych pomieszczeniach, gdzie przypada 15cm styropianu na dachu jest ciepło, więc jest ok.
- WENTYLACJA - ten temat też wygląda kiepsko i jest to odczuwalne. Na parterze mamy 2 kratki wentylacyjne- jedna w kuchni-standardowa, druga w łazience, natomiast na piętrze kratka jest tylko w łazience. Kiepska wentylacja na piętrze jest odczuwalna chociażby przez to, że gotując w kuchni wszystkie zapachy idą w górę i tam się zatrzymują. Oczywiście w kotłowni przy piecu są również 2 kratki wentylacyjne, ale to jest pomieszczenie za garażem. Generalnie mamy przewidziany kominek w domu, ale nie jest założony i nie będzie w najbliższym czasie, więc jeden szyb wentylacyjny jest wolny i można by wykuć kratkę wentylacyjną w jednym z tych zimnych pokoi, tylko czy to coś da? Poradźcie proszę, co teraz można zrobić, żeby polepszyć wentylację w domu?


Adam_MK centralne ogrzewanie mamy z piecem na drewno (węgiel, miał, itp.). Drzwi do kotłowni nie wiem co mają tu do rzeczy, bo my nie mamy bezpośredniego dojścia do kotłowni z domu, bo musimy przejść przez garaż. Reasumując mamy 2 pary drzwi do kotłowni, więc raczej jest szczelnie. Nie wiem, co to jest "zetka" w kotłowni, a kominka nie mamy.

Jak na razie po przeczytaniu waszych rad chcemy ocieplić dach od wewnątrz obniżając sufit z wełną, tylko co z tą wentylacją? Jak ją można poprawić?

78mysz
05-01-2011, 11:34
ha-skoro zapachy idą z kuchni na góre, to jest jednak wszystko w porządku-cieplo idzie w góre, tylko straty na górze są duże.
Grave-te 20 cm wełny to akurat już spełnia WT. Inna sprawa, ze po powierzchni ciągłej, przy niekrytych krokwiach może juz nie spełniać. Nie wiem jak jest u Ciebie. jak docieplisz strop do 30 cm będzie dobrze.

grave
05-01-2011, 14:13
NO jasne docieple,ale dach też mam jednak zamiar docieplić! Co by było pewne!

78mysz
05-01-2011, 15:20
NO jasne docieple,ale dach też mam jednak zamiar docieplić! Co by było pewne!

jesli masz tam graciarnię to warto. Przynajmniej opony nie bedą leżakowały w tropikach;)

salata123
06-01-2011, 00:13
Nikt Ci konkretnych rad nie udzielił raczej z Ciebie szydzą ( same olimpy itd ) słuchj rad ludzi z małą cyfrą max 500 reszta to zawodowcy, najwięcej ciepła ucieka przez dach, dociepl skosy i strop co dalej będzie źle to wylezie, stopniowo będziesz poprawiał. Ja w dom wwaliłem potężne pieniądze i od początku byłem na tym forum i rady najlepszych doradców są g. warte. Budowa domu to najbardziej traumatyczne przeżycie w mlodym wieku.

sasey
06-01-2011, 09:34
Ściany mamy z pustaków i ocieplona jest styropianem 15cm. Nie wiem co to jest sterownik temperatury i czy go mamy. Teraz doszliśmy do tego że chyba faktycznie zimno ucieka przez dach, co spowodowane jest tym, że styropian na dachu był kładziony tak aby był spad i zaczynali kłaść od 15cm, a skończyli na 2 lub 5cm, co przypada właśnie na te zimne pokoje. Co w tym przypadku możemy zrobić, bo dom mamy już całkowicie wykończony, a wiadomo, że kasy już nie mamy żeby przerobić lub poprawić dach. Czy w tym przypadku coś da jeśli podwiesimy sufit i ocieplimy go wełną 15cm? Czy jeśli położymy wełnę to konieczna jest jej wentylacja?

Sufit podwieszany z wełną w środku i szczelną paroizolacją,lub styropianem

mTom
06-01-2011, 11:01
Nikt Ci konkretnych rad nie udzielił raczej z Ciebie szydzą ( same olimpy itd ) słuchj rad ludzi z małą cyfrą max 500 reszta to zawodowcy, najwięcej ciepła ucieka przez dach, dociepl skosy i strop co dalej będzie źle to wylezie, stopniowo będziesz poprawiał. Ja w dom wwaliłem potężne pieniądze i od początku byłem na tym forum i rady najlepszych doradców są g. warte. Budowa domu to najbardziej traumatyczne przeżycie w mlodym wieku.
On nie ma skosów, dach jest płaski. No nie wiem więc czy licznik ma jakieś znaczenie w przypadku jakości odpowiedzi. :)

grave
07-01-2011, 14:40
Nikt Ci konkretnych rad nie udzielił raczej z Ciebie szydzą ( same olimpy itd ) słuchj rad ludzi z małą cyfrą max 500 reszta to zawodowcy, najwięcej ciepła ucieka przez dach, dociepl skosy i strop co dalej będzie źle to wylezie, stopniowo będziesz poprawiał. Ja w dom wwaliłem potężne pieniądze i od początku byłem na tym forum i rady najlepszych doradców są g. warte. Budowa domu to najbardziej traumatyczne przeżycie w mlodym wieku.

kierowałeś to do mnie czy do kogoś innego? :jawdrop:
u mnie głównym problemem jest to, że na piętrze mam chłodniej niż na dole...