PDA

Zobacz pełną wersję : Za suche powietrze w domu



Aga - Żona Facia
03-01-2011, 08:12
Co można zrobić żeby wilgotność powietrza w domu była powyżej 40 %. U mnie jest poniżej i naprawdę to czuć. W nosach sucho zwłaszcza u dzieci. Nadmienię, że mamy nawilżacz powierza. Fakt na razie tylko jeden ale tak do końca to nie pomaga.

adam_mk
03-01-2011, 09:02
Można i trzeba wykonać obrzęd gromniczny.
Chałupa jest przewentylowana. To jest przyczyna.
Nawet wentylacja grawitacyjna powinna dawać się jakoś sterować.
Regulowane szybry itp....
W ostateczności można je jakim kartonem przysłonić do połowy...
Tylko trzeba by wiedzieć - które.
Kratki to wyloty - widać je i łatwo zatkać, ale...
MASZ jeszcze wloty!
Gdzie?
Jakie?
A nie za dużo aby?
Więc - obrzęd gromniczny!

Adam M.

Aga - Żona Facia
03-01-2011, 12:50
jaśniej proszę :-)

Margoth*
03-01-2011, 14:00
No trzeba zapalić gromnicę i patrzeć, na którą stronę płomień się przechyla. Wtedy to oznacza, że nawiew jest ze strony przeciwnej. Dobrze gadam, adam_mk?

Aga - Żona Facia
03-01-2011, 21:35
ja blondynka jestem - nie kumam

k62
03-01-2011, 21:49
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126535-Obrz%C4%99d-gromniczny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-wykonany...

site:forum.muratordom.pl "obrzęd gromniczny"

Aga - Żona Facia
03-01-2011, 23:14
Niestety nie mam wyobraźni przestrzennej.
Hm czyli zimne powietrze nie może wlatywać do domu? Pod kominkiem jest rura która pobiera powietrze z zewnątrz dla kominka. Kominek jest obudowany (z płaszczem wodnym). Tam jest kratka ozdobna. I tam jest najzimniej. No ale z tego co wiem właśnie tak miało być że powietrze z zewnątrz potrzebne do kominka.
W łazience są dwie kratki wentylacyjne w suficie. Jak mocno wieje to jest zimno.

Aga - Żona Facia
03-01-2011, 23:37
W garderobie w suficie też mam kratke wentylacyjną. Ale tam jest najcieplej. Bo jest ogrzewanie podłogowe i garderoba jest w samym środku domu (parterowego).

Sławek...
04-01-2011, 00:20
...o tej porze roku powietrze jest bardzo suche i dlatego podczas jego wymiany w Twoim domu obniża się wilgotność... jeżeli ograniczysz jakoś ta wymianę to jest jakaś szansa, ze Twój nawilżacz spełni swoje zadanie... i dlatego Adam radził wykonać obrzęd.... po prostu musisz sprawdzić którędy do domu dostaje się suche powietrze z dworu i postarać się ograniczyć jego ilość... oczywiście wywiewy tez należy ograniczyć....
jak wieje w łazienkach to zawór zwrotny i jakiś wentylator zamontuj.... pomoże w łazienkach, chociaż może zacząć zaciągać w jakimś innym miejscu - urok wentylacji grawitacyjnej...
aha... i jak już ograniczysz wymiane powietrza to nawilżać jak się da, np dużo gotuj (maż się ucieszy hehe), susz pranie w salonie itp....

adam_mk
05-01-2011, 08:20
"Hm czyli zimne powietrze nie może wlatywać do domu? "

Zimne powietrze MUSI wlatywać do domu!
Ale...
W ilościach POTRZEBNYCH.
Ani mniej, ani więcej!
U Ciebie wlatuje Więcej niż trzeba i dlatego jest za sucho.

Wyobraź sobie dom, w którym NIKT nie mieszka. Tam nikt nie oddycha, nie gotuje, nie pierze, nie suszy, nie kąpie się itd itd.
Tam potrzeby wentylacyjne wynoszą ZERO!
ZAWSZE jest tak, ze jak człowiek zamieszka w jakimś miejscu - to miejsce to zaczyna być MOKRE.
Żeby grzybek (który lubi TE SAME temperatury, co człowiek) chałupy nie zjadł - to się kontroluje wilgotność wnętrz budując system wentylacyjny.
Wentylacja to wymiana CZĘŚCI powietrza. Wyrzucamy bardzo wilgotne i napuszczamy trochę tego suchego z zewnątrz.
Po zmieszaniu z wewnętrznym wilgotność się uśrednia a najlepiej jest, jak wynosi około 50%
A jak się wpuści za dużo tego świeżego i suchego? - To chałupa się przesusza.
Można (co łatwiej regulować) NIE WYPUSZCZAĆ za wiele tego, co jest we wnętrzach.
Są takie kratki z szybrem. Regulowane. TY je w mrozy przymykasz - żeby ograniczyć ucieczkę tego ciepłego i wilgotnego.
CZY WIESZ, ŻE W OSTRE MROZY WYMIANA POWIETRZA SYSTEMEM GRAWITACYJNYM MOŻE SIĘGAĆ 10 KUBATUR NA GODZINĘ?!!!
To oznacza wściekłe przesuszenie domu i stres dla kieszeni.

Obrzęd gromniczny pokaże CO się dzieje.
JAK przepływa to powietrze, ale też, JAK MOCNO przepływa.
Adam M.