PDA

Zobacz pełną wersję : Mam działkę, czy wystarczy na dom



Drifte
03-01-2011, 20:48
Witam, w prezencie od taty mam sobie wybrać z jego działki ROLNEJ o powierzchni 5000 m kwadratowych jakiś wycinek, celuje do 2500 m. Z tego co się na razie dowiedziałem, muszę potem złożyć wniosek o zabudowę do odpowiedniego urzędu i z tego co dalej się dowiadywałem wielkiego problemu ze zgodą nie ma w tych okolicach.

ALE

Razem z żoną zarabiamy tyle, ze miesięcznie moglibyśmy przeznaczyć na ratę hipoteki okolice 1500 zł, chcemy wziąć 270 000 zł, zdolność mamy 340 000, ale 270 000 przeliczyliśmy i uznaliśmy za optimum.

I teraz pytanie, czy posiadając już działkę-ziemię, da rade wybudować parterowy domek z użytkowym poddaszem, powierzchnia z garażem góra 90 m ? Ekipe budowlaną w zasadzie mam i w 270 000 muszę zmieścić wszystko: kase dla ekipy, materiały, oczyszczalnie przydomową, przyłącze prądu, gaz będzie z butli, ogrzewanie kominkowe + 3 podłogi grzane elektrycznie. Dół domu chce mieć na tip top, góre będę robił sukcesywnie w przyszłości.

Domek tak jak wspomniałem 90 pow. użytkowej JUŻ Z GARAŻEM, samej pow. w domu z 70m. mi wystarczy. Mam tu na myśli coś takiego :

http://static.studioatrium.pl/project/435/560x373-1.jpg
zdjęcie zapożyczone ze strony studioatrium.

Ps. Przepraszam za taki śmieciowy temat, pewnie tego macie codziennie po kilka, podłączyłem się z początku do tematu o domku za 200 000, ale odzew był raczej lichy.

Pozdrawiam

Maniek2010
03-01-2011, 21:04
To zależe gdzie budujusz, ale na taki dom wystarczy w wesji stanardowej bez fajerwerków. Sam bank uznaje, że budowa domu z wykończeniem to około 2500 pln za m2 powierzchni uzytkowej
Pamietaj tylko o jednym, że jeżeli weźmiesz kredyt i poza spłatą raty nie będziesz w stanie wiele oszczędzić, to w moemnci kedy na koniec zabraknie pieniędzy to nie bęzsiesz miał z czego dołożyć. W takim wypadku ważne żeby trzymać się kosztorysu w 200%. I tak wypadnie Ci coś niezaplnanowanego, dlatego ważne żeby mieć własny kosztorys uwzględniający wszystko to co planujesz robić, często w kosztorysach proejtów gotowych domów nie ma ogrodzenia, podjazdu, wyrownywania działki, kosztów przyłączy, każdej dodatkowj przeróbki itp które sporo kosztują.
P.S. -Widze że w tym domu jest możliwośc zrobienia pddasza użytkowego - to fajne - przy dużych dzieciach może się przydać

Drifte
03-01-2011, 21:10
No ten domek, który mam w głowie nie jest aż taki duży jak ten, bardziej mam na myśli kwadrat z czterospadowym dachem i z boku dołączony garaż z innym kątem dachu.
Wujek niedawno taki dom wybudował, tylko bez garażu i mówi, że się zmieszczę, ale wole jednak się upewnić tutaj.

W tych 270 000 chciałbym się zmieścić raczej ze wszystkim, oprócz raty będe miał oczywiście jeszcze jakieś pieniądze jako " fundusz gwarancyjny " ale to wolałbym go naruszyć dopiero gdy skończy się 270 000.

Drifte
03-01-2011, 22:33
Pomoże jeszcze ktoś ?

Sławek...
04-01-2011, 00:26
...uważam ze za 270 tys dasz spokojnie rade do tego zakresu o jakim mówisz.... oczywiście bez jakiś szaleństw ale da się to zrobić...
pomyśl ewentualnie o małym domku z dachem dwuspadowym....
lepsze wykorzystanie poddasza no i mniej ścinek blachy... (zyskujesz PU i nie marnujesz materiału)

beton44
04-01-2011, 04:44
Autor wątku o oszczędnościach

a planuje budowę gargamela z skomplikowanym dachem
i garażem, a jeszcze jest ten tarasik, kolumienki i nazwijmy to - podcienia :-) ...


Oszczędności szukaj w projekcie:
czyli stodoła, dwuspadowy dach, przy 70 metrach kwadratowych to raczej parter wystarczy, oczywiście bez garażu
i ozdobnego muru z bramą na pilota..

Drifte
04-01-2011, 05:16
Dałem zdjęcie poglądowe, oczywiście jestem otwarty na wszelkie propozycje przyoszczędzenia gdzie tylko się da. Kolumienek nawet szczerze nie zauważyłem, mi na nich nie zależy, tarasu też nie potrzebuję, ale bez garażu niestety się nie obejdzie. Bramy na pilota nawet nie brałem pod uwagę.

Trociu
04-01-2011, 05:43
ale bez garażu niestety się nie obejdzie.Masz ściśle określony budżet, więc może planuj garaż typowo doklejony do budynku. Zrobisz dajmy na to fundamenty a resztę jak będziesz pewien, że na dom wystarczy.

Drifte
04-01-2011, 15:12
To chyba się będzie nie bardzo kalkulowało z projektem. Za projekt dam 1500zł, a za indywidualny kilka tysięcy, tym bardziej, ze materiał na garaż w zasadzie już mam - cegła, leży po rozbiórce starego domu rodziców.

so**l
04-01-2011, 17:06
Budowa domu przede mną, więc na kosztach się dobrze nie znam. Proponowałabym zadac pytanie w wątku o projektach. Może ktoś doradzi ci równie fajny a tańszy w budowie dom?

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?17-Projekty-dom%C3%B3w-i-architektura-zobacz-jak-inni-budowali-wed%C5%82ug-Twojego-projektu

beton44
04-01-2011, 19:58
To chyba się będzie nie bardzo kalkulowało z projektem. Za projekt dam 1500zł, a za indywidualny kilka tysięcy, tym bardziej, ze materiał na garaż w zasadzie już mam - cegła, leży po rozbiórce starego domu rodziców.


materiał na ściany to może 10% ceny metra kwadratowego....

Drifte
04-01-2011, 21:36
Wiem, ale garaż chce najprostszy z możliwych, byle tylko auto schować i motocykl, bo praca wymaga ode mnie pełnej dyspozycyjności, więc ja muszę mieć pewność, że auto mi na 100 % odpali i heja do przodu, a tego mi parkowanie pod chmurką nie zapewnia :)

Rafter
04-01-2011, 22:03
Ja robię około 45-50K rocznie dieslem i odpala z pierwszego kopa nawet przy -20.
Jeżeli dużo jeździsz to nie ma problemu, gorzej jak po dwóch latach takiej jazdy postawisz w zimie brykę na tydzień na lotnisku.

Co do tematu wątku, ja bym próbował za te 270K

Trociu
05-01-2011, 12:11
materiał na ściany to może 10% ceny metra kwadratowego....

Dokładnie. Do cegieł dochodzi beton, konstrukcja dachu, pokrycie, brama garażowa, wykończenie tego, robocizny

W moim pomyśle, stawiasz najpierw dom (plus ewentualnie ocieplenie ściany stycznej). Jak z czasem widzisz, że starczy Ci kasy i na garaż, to go robisz.

Jak planowałeś garaż nieogrzewany, to i tak ścianę wspólną musisz ocieplić.

robdk
05-01-2011, 12:25
To chyba się będzie nie bardzo kalkulowało z projektem. Za projekt dam 1500zł, a za indywidualny kilka tysięcy, tym bardziej, ze materiał na garaż w zasadzie już mam - cegła, leży po rozbiórce starego domu rodziców.

Za projekt indywidualny dałem 4000 zł - płatne w marcu 2009r.
Projekt typowy to 1500 + 2000 dostosowania go do działki i warunków zabudowy + ew. zmiany w projekcie.

Andja
05-01-2011, 15:56
w/g mnie to co pokazałeś jest nie do zrobienia w tych pieniądzach.

musisz szukać czegoś z 2 spadowym dachem

Drifte
06-01-2011, 21:33
http://www.domdlaciebie.com.pl/_domki/_margot/p1-maxi.jpg
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=71

Taki byłby tańszy w budowie Waszym zdaniem ?

martadela
07-01-2011, 08:05
Widać że nie bardzo kumasz ;) ale tak jest na początku...

Po pierwsze - najpierw idź do gminy i uzyskaj "warunki zabudowy"dla działki taty - tam będzie +- opisane co możesz postawić. Dopiero wtedy bierz się za szukanie projektu pasującego do wytycznych i do twojego gustu.

Po drugie jak już wcześniej napisano najtańszy w budowie jest dach dwuspadowy - mniej materiału, prostsza konstrukcja.

Ja mam parterówkę 105mkw + 45mkw garażu, dach 4spadowy w kształcie litery L (pow dachu to 252mkw) - budowałam gdy ekipy krzyczały straszną kasę i o materiał było ciężko i był drogi. Mnie sam stan deweloperski wyniósł 275tys...

Za tą kasę o której piszesz da się wybudować ale trzeba myśleć i duuużo czytać by wiedzieć gdzie ciąć koszty.

Dom o prostej bryle - bez wykuszy i bez podcieni, bez kolumienek i półokrągłych tarasów...
Kominy też są drogie więc warto tak rozplanować wnętrze by się we 2 zmieścić (jeden komin systemowy to ok 3tys)

Poza tym piszesz o 90mkw a pokazujesz projekt gdzie sam dół ma 100m2 plus poddasze ok 80m2 plus garaż 22,3m2 = ok 200m2

Drifte
08-01-2011, 07:58
Warunki zabudowy dla CAŁEJ działki czyli 5000m kw. czy części wydzielonej dla mnie ?

martadela
08-01-2011, 08:16
A jest już wydzielona działka dla ciebie? Jeżeli tak to oczywiście że dla Twojej części, jeżeli jeszcze nie jest wydzielona to możesz wziąć dla całości by mieć ogólną orientację w tym co wolno a czego nie będziesz mógł zrobić. Zresztą jak pójdziesz do gminy i powiesz o co ci chodzi to tam też ci doradzą :)

Tam powinno być napisane jaki możesz mieć kąt dachu ilu spadowy, jaka wys budynku w kalenicy itd Takie różne podstawowe ale jednak ważne wytyczne :)

Drifte
08-01-2011, 11:32
Działki jeszcze nie mam wydzielonej, także udam się z właścicielem do gminy i się dowiem co i jak KOJAK.

Dzięki :)

jan_z_wolna
08-01-2011, 11:40
Tak jak pisali powyżej, prosta konstrukcja, bryła w czworoboku + garaż oraz duże zaangażowanie w proces budowlany, żeby Ci majstry głupot nie wciskali i czas na zakupy. Myślę, że spokojnie można się zmieścić z wykończeniem w podstawowym standardzie.

martadela
08-01-2011, 13:21
Działki jeszcze nie mam wydzielonej, także udam się z właścicielem do gminy i się dowiem co i jak KOJAK.

Dzięki :)

Do WZ (warunków zabudowy) nie potrzebny jest właściciel - wystarczy nr działki i już.

Tak jeszcze tylko dopytam: obowiązującego PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO dla tego terenu nie ma?
Jak nie ma to występujesz o warunki zabudowy, jak jest to wypis z planu :)