PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór pompy ciepła



Strony : [1] 2

kim1980
03-01-2011, 21:45
Witam

Jestem tu nowy chociaż trochę już prześledziłem temat pomp ciepła
Jednak rynek zmienia się bardzo szybko a pomp pojawia się coraz więcej
Czy możecie doradzić jaka pompa jest teraz godna zainteresowania
Dom niepodpiwniczony z poddaszem użytkowym 160m2 użytkowej + 30m2 garaż ( w garażu tylko zwykłe grzejniki+ łazienka podłogówka + grzejnik )
Instalacja: pompa ciepła gruntowa + pionowe odwierty (chcę zostawić działkę wolną - prawdopodobnie będę miał oczyszczalnię ścieków) + wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
ściany domu Porotherm 25 P+W + 20 cm wełny
Podłoga 15 cm styropianu
Ściany fundamentowe 10 cm styroduru
Dach jakieś 25 cm wełny( 20 miedzy krokwiami +5)
Chyba najbliżej jestem pomp IVT
Będę wdzięczny za wszelką pomoc głowa pęka od czytania :sick:

Pozdrawiam

kim

Sławek...
03-01-2011, 23:14
...generalnie założenia ciekawe...
zmieniłbym tylko grubość izolacji dachu (oczywiście na większą) i zastanawiam się czemu docieplenie budynku wełną...???

Jastrząb
04-01-2011, 06:25
i zastanawiam się czemu docieplenie budynku wełną...???
Moj sasiad ocieplil sciany welna bo welna "oddycha" w przeciwienstwie do styropianu rzecz jasna.
Na nic tlumaczenie ze to zadanie dla wentylacji ;-) Hasla obiegowe sa modne i chwytliwe.

marcin

rydzadam
04-01-2011, 06:59
Może nie na temat w tym wątku ale nawiążę do izolacji z wełny. Sporo inwestujemy w naszej firmie we własne obiekty i już dawno zdecydowaliśmy się na odejście od styropianu na rzecz wełny na ścianach. Wełna sprawuje się świetnie, oddycha, dobrze się ją tynkuje na siatce, można też zrobić łatwo elewację drewnianą, jest niepalna, nie utlenia się, nie śmierdzi, itp. Koszt chyba podobny, nie liczyłem.
Co do reszty - pomysły dobre, ale zrobiłbym faktycznie w dachu 20+10 wełny, a na fundament zwykły styropian, np. 15 cm (duuużo taniej), a podłoga styro 20 cm, choć niekoniecznie, nie ma co przesadzać.
Jeśli chodzi o pompy - wybór ogromny: Ekopower, Ecopol-System, Hubomag, IVT, Nibe, Viessmann (ceny też dość rozsądne), i wiele wiele innych firm.

KrzysztofLis2
04-01-2011, 07:08
To z oszczędności nie montujecie w swoich obiektach wentylacji, że potrzebujecie oddychających ścian?

rydzadam
04-01-2011, 07:14
W obiektach produkcyjnych pełna wentylacja, ale bardziej chodzi o niepalność wszystkiego co się da, również ścian. W biurowych - rekuperacja dopiero pół roku temu założona i to nie we wszystkich pomieszczeniach (stara konstrukcja, trzeba rzeźbić żeby coś zrobić dodatkowego, np. kanały).

Jastrząb
04-01-2011, 07:16
Wełna sprawuje się świetnie, oddycha,
Napisz prosze czym jest to tajemnicze oddychanie (otynkowanej) welny.
Chodzi mi o jakies mierzalne parametry podawane przez producenta, a nie obiegowa opinie, ze welna "oddycha bo tak".
Albo inaczej, jakiej wymiany gazowej, czy wymiany wilgoci mam sie spodziewac przez 25cm muru i 20cm welny. I jak sie te wielkosci maja to zalecanej wymiany powietrza w domach mieszkalnych,.

marcin

rydzadam
04-01-2011, 07:56
Oczywiście chodzi o paroprzepuszczalność, a nie oddychanie (mój błąd), a że to czysty marketing - tak. Niemniej źdźbło prawdy w tej paroprzepuszczalności wełny w stosunku do styro jest... Jestem przyzwyczajony do wełny na ścianach i tyle, ale przecież styro jest też dobry i skuteczny... Ucinamy temat, szkoda czasu.
Co do pomp ciepła - wziąłbym np. tych producentów, których wymieniłem, może jeszcze jakiegoś innego, poszukał najbliższe firmy zajmujące się dystrybucją pomp tych producentów i montażem całości, wraz z odwiertami i uruchomieniem i wysłał zapytania ofertowe, porównał koszty i wtedy można podyskutować nad poszczególnymi ofertami.

Rafał_
04-01-2011, 08:00
Wbrew pozorom nie ma rewolucyjnych zmian w konstrukcjach pomp gruntowych na przestrzeni ostatnich lat. Największe zmiany chyba są w sterownikach: kolorowe graficzne wyświetlacze, dostęp do internetu, sterowanie/powiadamiane przez GSM. Tak naprawdę to kluczem do poprawnej instalacji z PC jest górne i dolne źródło. Jeżeli te dwa elementy zostaną dobrze dobrane i wykonane to tak naprawdę wybór pompy za kilkanaście czy 30tys. ma drugorzędne znaczenie i różnica w kosztach ogrzewania (o ile taka będzie) nigdy się nie zwróci. Chyba, że głównym kryterium wyboru pompy jest wygląd, super rozbudowany sterownik i nazwa firmy - wtedy można spokojnie wydać 10-20tys. więcej za dający podobne efekty produkt.

Sławek...
04-01-2011, 12:51
...Rafał ma rację....
o pełnym sukcesie w instalacji PC mówimy jeżeli mamy dobrze dobrane dolne i górne źródło do warunków pracy i PC odpowiedniej mocy...
w samych urządzeniach można przebierać w ofertach kilku producentów (skłaniałbym się do raczej wiodących firm niż "garażowych") i w tym przypadku wybór IVT jest bardzo dobry (urządzenie pewne jeżeli chodzi o jakość, sterownik REGO 637 pozwala na dostosowanie pracy PC do potrzeb)
teraz tylko trzeba dobrze ułożyć pozostałe elementy układanki czyli dolne i górne źródło...
co do górnego - zdecydowanie podłogówka - najbardziej efektywne rozwiązanie do współpracy z PC (do tego jakieś pojedyncze grzejniki np w łazienkach dostosowane do niskich parametrów pracy)
dolne źródło raczej pionowe sondy o długości dobranej do mocy zastosowanej pompy (proponuję 10-20 % przewymiarowania w stosunku do wyliczeń)
moc pompy dobrana do przewidywanych strat ciepła budynku oraz zużycia CWU....

JurekM
04-01-2011, 17:26
A co powiecie o pompie Danfoss DHP-H ???
Czy może ktoś z Was wie coś na temat tej pompy?
Dziękuje za odpowiedzi

Grem
04-01-2011, 21:56
Przyglądam się rynkowi pomp ciepła od kilku lat i nasuwają mi się takie oto spostrzeżenia:
- wygląd i staranność wykonania rodzimych producentów pomp ciepła bardzo się poprawiły i choć ich ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych ich urzytkownicy nie mają powodów by narzekać. Ale tak jak we wszystkich pompach ciepła podstawa to prawidłowo dobrane dolne i górne źródło. Nawet najbardziej wypasiona pompa ciepła działa tylko tak jak jej pozwoli najsłabszy element całej instalacji.
- w ostatnich latach nastąpiła jednak rewolucja w pompach ciepła. Myślę o sprężarkach inwerterowych. Są wprawdzie droższe ale mają wiele zalet, za które jeśli kogoś stać, warto zapłacić. Poza tym jestem mile zaskoczony sprawowaniem sie powietrznych pomp ciepła, które już niedługo opanują 50% rynku.
- w nowych szczelnych domach wentylacja mechaniczna z jest obowiązkowa. Pomijając dyskretną wymianę powietrza w całym domu i brak wilgoci zyskujemy jeszcze duży komfort. Wiąże się to z tym, że każdy z nas potrzebuje w ciągu godziny tyle tlenu ile zawiera 6 m3 powietrza. Jeśli w sypialni o pow. 15 m2 śpią dwie osoby to po 4 godz. snu zaczyna nam brakować tlenu. Oczywiście nie umieramy z jego braku ale budzimy się mniej wypoczęci. Chyba że uchylimy okno. Wtedy zaczyna działać wentylacja grzwitacyja
- zarówno wełna i styropian są bardzo dobrym izolatorem i każdy ma wady i zalety. Też uważam, że w dachu jeśli się tyko da warto dołożyć 10 cm. Widziałem kiedyś OZC domu przy 20 cm wełny w dachu i po dołożeniu 10 cm spadło o 17%. Sam tego nie przeliczałem ale jest to bardzo prawdopodobne. Ze względu na powierzchnię najwięcej ciepła " ucieka " przez dach
a tak nawiasem mówiąc nie rozumię ludzi, którzy instalując pompę ciepła oczekują odpowiedzi kiedy się ona im zwróci. Po zakończeniu budowy swojego domu wziąłem zmiotkę i szufelke i dokładnie pozamiatałem wszystkie pomieszczenia. Było naprawdę czysto. I mogłem to robić do końca życia ale kupiłem odkurzacz. Nie dość, że wydałem kilkaset złotych to jeszcze sprzątając zużywam prąd. Kiedy ta inwestycja mi się zwróci? Pewnie nigdy. Gdy jest gaz ziemny ze względu na cenę obu rozwiązań należy to przemyślec. Ale gdy go nie ma to albo ekogroszek albo tańsza lub droższa pompa ciepła.
Pewnie wielu się ze mną nie zgodzi ale to tylko moje moje spostrzeżenia oparte na kilkuletniej obserwacji okolicznych budów i budowie własnego domu o pow. 110 m2, kominek, pompa ciepła, wentylacja z reku. Domek wyszedł przypadkiem trzylitrowy. I wprawdzie zarżnąłem się kredytami pewnie do końca życia, to nie żałuję żadnej decyzji i pewnia gdybym drugi raz budował to niewiele bym zmienił.
Pozdr

Pozdrawiam

-

olecki
05-01-2011, 21:48
Może nie na temat w tym wątku ale nawiążę do izolacji z wełny. Sporo inwestujemy w naszej firmie we własne obiekty i już dawno zdecydowaliśmy się na odejście od styropianu na rzecz wełny na ścianach. Wełna sprawuje się świetnie, oddycha, dobrze się ją tynkuje na siatce, można też zrobić łatwo elewację drewnianą, jest niepalna, nie utlenia się, nie śmierdzi, itp. Koszt chyba podobny, nie liczyłem.
Co do reszty - pomysły dobre, ale zrobiłbym faktycznie w dachu 20+10 wełny, a na fundament zwykły styropian, np. 15 cm (duuużo taniej), a podłoga styro 20 cm, choć niekoniecznie, nie ma co przesadzać.
Jeśli chodzi o pompy - wybór ogromny: Ekopower, Ecopol-System, Hubomag, IVT, Nibe, Viessmann (ceny też dość rozsądne), i wiele wiele innych firm.

wełna oddycha, no rewelacja. Szkoda że kolega nie wie o jednej rzeczy, przez ściany następuje wymiana nie więcej niż 5% wilgoci z domu ...więc czy ona będzie oddychać czy też nie, nie ma dla domu żadnego praktycznie znaczenia! Przestańcie już cisnąć ludziom głupoty do głowy! Nawet jak dasz scianom pooddychac to 95% wilogoci i tak musisz inaczej odprowadzic czy wymienic ...
zadnych argumentow rozsadnych za welna, poza izolacyjnymi. Ale oczywiscie wełna jest drozsza, i to tez kolega powinien wiedziec..skoro niby w to inwestujecie

photos
06-01-2011, 06:04
ale to juz zostalo wyjasnione...po co dalej piszesz nie na temat

Liwko
06-01-2011, 09:31
adiqq, przy PC nie ma większego sensu lepiej izolować ściany niż 15-20cm. Szkoda kasy.

KrzysztofLis2
06-01-2011, 13:46
A ostatnio ktoś mi próbował udowadniać, że przy PC im dom cieplejszy, tym lepiej.

Liwko
06-01-2011, 14:02
Pewnie chodziło o to że jak się już ma tę pompę to chciało by się zużywać jak najmniej kWh i zaczyna się myśleć co by tu jeszcze poprawić. Ale dokładając kolejne cm styro niewiele w tych rachunkach się zmieni.
Ogólnie im dom cieplejszy tym mniej się opłaca jakikolwiek system grzania ale nie można zapomnieć o CWU.

Sławek...
06-01-2011, 14:23
...wszędzie istnieje jakieś optimum i są skrajności....
jest prawdą, że im dom cieplejszy tym lepiej dla PC - wiadomo - PC zużywa prąd więc im mniej strat musi uzupełniać tym rzadziej się uruchamia, poza tym przy mniejszych stratach można zastosować mniejszą pompę a to się bardzo przekłada na koszty ponieważ jest różnica w kosztach pomiędzy urządzeniem pobierającym 4 kW a 2 kW ...
skrajnością w izolacji jest tutaj dom pasywny...wiadomo, że pasywniaki nie potrzebują w ogóle instalacji CO ponieważ wystarczają im zyski energetyczne podczas użytkowania domu + jakieś dogrzewanie elektryczne (i w tym układzie PC nie ma sensu ekonomicznego)...
druga skrajność czyli dom w ogóle niedocieplony i PC to katastrofa dla kieszeni użytkownika....
albo koszmarnie wielkie urządzenie i bardzo wiele godz pracy/dobę, albo mniejsze urządzenie, praca 24/dobę i zimno w domu .... i w jednym i drugim przypadku kosmiczne rachunki za prąd....
...może i nie ma sensu pompa ciepła przy izolacji powyżej 25-30 cm na ścianach, ale jeżeli ktoś świadomie izoluje w ten sposób to prawdopodobnie przymierza się do pasywniaka i świadomie rezygnuje z pompy a oszczędności pakuje w izolacje...
w naszych realiach panuje jeszcze przekonanie, że 10 na ściany 20 na dach i skosy wystarczy i w odniesieniu do tych "prawd" zdanie im więcej izolacji tym lepiej jest w 100 % prawdziwe... bo te wartości izolacji jak na PC są trochę mizerne....

Liwko
06-01-2011, 14:44
Kiedyś te centymetry ktoś przeliczał i wyszło że powyżej 15 przy PC już to zaczyna być po prostu nieopłacalne, koszta zaczynają przewyższać oszczędności na 20 lat. Skoro mam 14cm styro i za rok płacę 1200zł za CO to pewnie przy 20 zapłaciłbym z 50zł mniej a przy 30 pewnie by to było około 70zł i tyle. To już jest bez sensu.

Sławek...
06-01-2011, 15:15
..tak, masz rację... tak wyszło w Twoim domu, w innym może wyjść inaczej....
straty ciepła budynku nie przekładają się wprost proporcjonalnie do ilości styro... są jeszcze inne parametry które mają wpływ na ogólny wynik energetyczny domu...
poza tym mówisz o oszczędności przy dzisiejszych cenach energii....

da się wyliczyć optimum izolacji dla domu w zależności od sposobu grzania i tego trzeba się trzymać... jeżeli zmieniać to raczej iść w stronę pogrubiania izolacji niż jej pocieniania... a tak na marginesie to dodatkowe 5 cm izolacji na ścianach dla średniej wielkości domu to koszt pewnie koło 1500 zł... dla jednego warto go ponieść dla innego nie warto....
w sumie zawsze można docieplić 5 cm i grzać piecem na drewno... będzie i ciepło i tanio ;)

JurekM
07-01-2011, 18:29
Witajcie!
Tak troszkę mało konkretnie piszecie.
Ja planowałem na ścianę styropian 20 cm o współczynniku 0,40 czy 0,38.
Po namyśle dopłaciłem troszkę i mam 16 cm pasywnego o współczynniku 0,31, a więc gdzie te porównania, że jeśli styropian do 15 cm to ok, a jak grubszy to już nie ma przełożenia.
Nic nie zmieni faktu, że jeśli inwestora stać to powinien dać ścianę z lepszego materiału i grubiej i tyle.
Jeśli mówimy o zwrocie rozłożonym w czasie to trzeba również wziąć pod uwagę różnice w cenach zakupów pomp (tyle cen ile pomp i wszystkiego dookoła).
Ja porównałem wszystkie koszty związane z PC oraz te, których nie trzeba ponieść (komin, klinkier, obróbka blacharska) i wyszła mi kwota 25000, którą muszę dołożyć do PC zamiast np. pieca na ekopelet.
A teraz proszę również pomyśleć o tym:
- ile razy muszę myśleć gdzie kupić paliwo i za ile
- ile razy zapomnę zamówić
- ile razy będę biegać do kotłowni ze strachem że coś się dzieje
- pomijam fakt, że trzeba pilnować, żeby w piecu nie zgasło
Z całym szacunkiem, ale dla tych paru szczegółów między innymi zdecydowałem się na PC.
A ryzyko że coś nie pójdzie jest zawsze.
Pozdrawiam

kim1980
07-01-2011, 21:57
Witam
Generalnie każdy ma swoją wizję na temat ilości docieplenia poszczególnych elementów budynku rok temu moi rodzice budowali dom i ciężko było ich nakłonić do większej grubości docieplenia niż 10 cm nic nie pomagało po prostu woleli tańszą inwestycję i droższą eksploatację ja jestem inż budownictwa o pompach ciepła pisałem referat na studiach w 2003 wtedy nie myślałem o tym jak o inwestycji w przyszłość tylko jako nowinka
teraz myślę że to najlepsze rozwiązanie technologiczne ale dalej nie wiem jaką pompę wybrać czy uważacie, że wybór pomiędzy np. IVT Greenline X11 a Danfoss DHP-H Opti Pro ma jakieś znaczenie czy różnice są może nieznaczące i jeszcze jedno pytanie chodzi mi po głowie co myślicie o wentylacji mechanicznej z rekuperatorem koszt jakieś 16tys warto czy to już przesada
Pozdrawiam

Liwko
07-01-2011, 22:06
Wentylację mechaniczną z rekuperatorem jak najbardziej warto ale przy PC to raczej dla komfortu niż dla zysków. Mam I PC i WM z reku i drugi raz zrobiłbym to samo. Komfort jest po prostu bajeczny. Co do PC to mam tanią polską i dzisiaj też taką bym wybrał. Skoro ogrzewam dom za 1200zł rocznie to ile mniej bym wydał mając pompę za 25-30tyś?

Sławek...
07-01-2011, 22:19
czy uważacie, że wybór pomiędzy np. IVT Greenline X11 a Danfoss DHP-H Opti Pro ma jakieś znaczenie czy różnice są może nieznaczące i jeszcze jedno pytanie chodzi mi po głowie co myślicie o wentylacji mechanicznej z rekuperatorem koszt jakieś 16tys warto czy to już przesada
Pozdrawiam

...ja myślę, że dyskusja nad "lepszością" jednej od drugiej to coś jak udowadnianie wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy....
wszystkie markowe produkty prezentują dzisiaj podobny poziom technologiczny a fajerwerki w opisach to taki marketingowy bełkot... to samo co niebieskie granulki w proszku do prania ;)
reku zdecydowanie warto mieć dla komfortu... myślę, że poniżej 16 tys da się mieć reku z instalacją, chyba że masz ogromny dom....

hydraulik_
16-01-2011, 14:29
Przyglądam się rynkowi pomp ciepła od kilku lat i nasuwają mi się takie oto spostrzeżenia:
- wygląd i staranność wykonania rodzimych producentów pomp ciepła bardzo się poprawiły i choć ich ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych ich urzytkownicy nie mają powodów by narzekać. Ale tak jak we wszystkich pompach ciepła podstawa to prawidłowo dobrane dolne i górne źródło. Nawet najbardziej wypasiona pompa ciepła działa tylko tak jak jej pozwoli najsłabszy element całej instalacji.
- w ostatnich latach nastąpiła jednak rewolucja w pompach ciepła. Myślę o sprężarkach inwerterowych. Są wprawdzie droższe ale mają wiele zalet, za które jeśli kogoś stać, warto zapłacić. Poza tym jestem mile zaskoczony sprawowaniem sie powietrznych pomp ciepła, które już niedługo opanują 50% rynku.
- w nowych szczelnych domach wentylacja mechaniczna z jest obowiązkowa. Pomijając dyskretną wymianę powietrza w całym domu i brak wilgoci zyskujemy jeszcze duży komfort. Wiąże się to z tym, że każdy z nas potrzebuje w ciągu godziny tyle tlenu ile zawiera 6 m3 powietrza. Jeśli w sypialni o pow. 15 m2 śpią dwie osoby to po 4 godz. snu zaczyna nam brakować tlenu. Oczywiście nie umieramy z jego braku ale budzimy się mniej wypoczęci. Chyba że uchylimy okno. Wtedy zaczyna działać wentylacja grzwitacyja
- zarówno wełna i styropian są bardzo dobrym izolatorem i każdy ma wady i zalety. Też uważam, że w dachu jeśli się tyko da warto dołożyć 10 cm. Widziałem kiedyś OZC domu przy 20 cm wełny w dachu i po dołożeniu 10 cm spadło o 17%. Sam tego nie przeliczałem ale jest to bardzo prawdopodobne. Ze względu na powierzchnię najwięcej ciepła " ucieka " przez dach
a tak nawiasem mówiąc nie rozumię ludzi, którzy instalując pompę ciepła oczekują odpowiedzi kiedy się ona im zwróci. Po zakończeniu budowy swojego domu wziąłem zmiotkę i szufelke i dokładnie pozamiatałem wszystkie pomieszczenia. Było naprawdę czysto. I mogłem to robić do końca życia ale kupiłem odkurzacz. Nie dość, że wydałem kilkaset złotych to jeszcze sprzątając zużywam prąd. Kiedy ta inwestycja mi się zwróci? Pewnie nigdy. Gdy jest gaz ziemny ze względu na cenę obu rozwiązań należy to przemyślec. Ale gdy go nie ma to albo ekogroszek albo tańsza lub droższa pompa ciepła.
Pewnie wielu się ze mną nie zgodzi ale to tylko moje moje spostrzeżenia oparte na kilkuletniej obserwacji okolicznych budów i budowie własnego domu o pow. 110 m2, kominek, pompa ciepła, wentylacja z reku. Domek wyszedł przypadkiem trzylitrowy. I wprawdzie zarżnąłem się kredytami pewnie do końca życia, to nie żałuję żadnej decyzji i pewnia gdybym drugi raz budował to niewiele bym zmienił.
Pozdr

Pozdrawiam

-

Mam i montuje pompy ciepła Powietrze -Woda.Ja i moi klienci są zadowoleni.Dla domu 160 m2 -dwa dni roboty za 25000 zł typ 16(wystarczyłaby 10).I po robocie.

Liwko
16-01-2011, 14:56
Mam i montuje pompy ciepła Powietrze -Woda.Ja i moi klienci są zadowoleni.Dla domu 160 m2 -dwa dni roboty za 25000 zł typ 16(wystarczyłaby 10).I po robocie.

Ale za podobne pieniądze można już mieć PC gruntową więc nie jest to akurat argument za.

ferrit
23-01-2011, 17:38
Ale za podobne pieniądze można już mieć PC gruntową więc nie jest to akurat argument za. U mnie w regionie za gruntową poziomą + własną konstrukcję PC (a nie jakąś znanej firmy) chcą 40..45 tys.

Liwko
23-01-2011, 17:41
U mnie w regionie za gruntową poziomą + własną konstrukcję PC (a nie jakąś znanej firmy) chcą 40..45 tys.

To na policje ich podaj bo to zwyczajni złodzieje:)

karcio102
24-01-2011, 00:08
Witam.
W sprawie rodzimych pomp ciepła to wcale nie jest tak różowo. Za 25 000 zł to będę miał instalacje ale chyba jeśli sam wszystko zrobię. U mnie właśnie zamontowano PPC 11 kW i ponieważ mam i podłogówkę i grzejniki to został zastosowany bufor ciepła.
Dodatkowo zamiast 2 zbiorników tj na wodę użytkową i bufor zainstalowałem "zbiornik w zbiorniku" Biawaru.
Kolektor poziomy 600 m2.

Łączny koszt to trochę ponad 40 000 zł.

Czyli to jest tak że sama pompa ogólnie tania ale montaż drogi plus różne dopłaty np. softstartu, copellanda(lepsza sprężarka), cyrkulacji .
A kupiłem po trzeba popierać rodzimych fachowców a mam nadzieję że jakość będzie odpowiadać cenie.
Pompa działa i jestem zadowolony.

Pozdrawiam

yaiba83
24-01-2011, 06:41
Właśnie chciałem zapytać może trochę off-topic, ale problem z lekka poruszony.

karcio102 i inni możecie opisać jak się sprawują te zbiorniki kombinowane (zbiornik w zbiorniku)?

karcio102
24-01-2011, 12:57
Witam

Nie jestem ekspertem. Dla mnie najważniejsza była oszczędność miejsca w kotłowni.
A ponieważ jeszcze nie mieszkam więc mam wszystko ustawione na 30 st.
Poza tym nie mam jeszcze zainstalowanych grzejników i działa tylko podłogówka na parterze.
Z tego co zrozumiałem chodzi tylko o możliwość sterowania oddzielnie grzejnikami i podłogówką bo jako bufor to on i tak się nie naładuje bo pompa maksymalnie dogrzeje go do 45 st ( przynajmniej ta moja i oczywiście z przyzwoitym COP ). Zastosowanie tego zbiornika wymusiło też konieczność instalacji dodatkowych pomp obiegowych dla grzejników i dla podłogówki.
Ale dzięki temu każdy z tych 2 układów działa niezależnie , każdy ma swój termometr.

Pozdrawiam

karcio102
24-01-2011, 13:00
Zapomniałem dopisać że to ustawienie 30 st dotyczy wody użytkowej. W domu ustawiona temperatura ma 15 st (nikt nie mieszka).

saab1
06-02-2011, 16:35
Zobacz na Exotherm z Gdańska jeśli chcesz zapłacić normalnie.
Importują , hanlują, montują. Reszte mają montowaną w Polsce, ale z elementów importowanych ( nawet obudowy ) tak jak każda pompa w Europie. Z tego co widziałem to tylko NIBE więcej sprzedaje od nich w kraju.
Jeśli dają 2 letnią gwarancje to widac ,że sa dobrej jakości
U mnie dali 5 lat, pisałem w poprzednim mailu.
U mnie do mojej kaskady zamówiłem sterownki Carela modele PCOX000AA0 z kartami sieciowymi do nadzoru i diagnozy przez internet ! Widziałeś takie sterowniki w niemickich pompach ! A widziałej w Szwecji ? Też nie. Takie sterowniki stosuje sie w przemyśle w najdroższych pompach ciepła.
Chciałem wymienniki płytowe Alfa Naval , takie też zamontowali,
Zamów taką konfiguracje w niemieckiej firmie , to po 3 miesiącach może ci wycenią jak złożysz zamówienie na min. 250 tyś, Euro
Do mnie pompy przyjechały po 11 dniach.
Więc dla mnie liczy sie jakość , cena i wydajność urządzenia , a jak się spieprzy na gwarancji to nie mój problem.

Sławek...
06-02-2011, 18:13
...rzeczywiście chyba prowadzisz propagandę na rzecz swojego pracodawcy, w każdym poście piszesz to samo...
co do gwarancji to teraz chyba wszyscy dają 5 lat więc 2 lata raczej nie świadczą o wysokiej jakości....
.

saab1
06-02-2011, 19:10
....jestem akurat z branży spożywczej, ale to prawda , że dość ich cenie ponieważ jak samemu szukałem firmy dla moich hal to dostałem ponad 12 ofert , gdzie większość była nawet 4 krotnie droższa od nich. Stąd gdybym wydał 4 razy więcej to byłbym kompletnym frajerem, a kredyt i trzeba spłacać. Złośc moja tu dla firm szedzkich czy niemieckich jest chyba zrozumiała bo nikt nie lubi przepłacać. A z tego co widze czasy drogich PC chyba kończą się.
Ps. jeśli ktoś na tym forum napisał np. 450 , a nawet ....3676 postów na temat pomp ciepła to jest dopiero propaganda.
Bo żaden normalny człowiek nie ma na to czasu by tyle pisać...

hydraulik_
06-02-2011, 20:30
A ja montuję takie
41942
41941
i niektórym pasuje
koszt około 25 do 30 tys

Sławek...
06-02-2011, 20:46
do: saab1
...a możesz podać jaką masz sumaryczną moc pomp i ile ta instalacja kosztowała? bo z tego co pamiętam mówiłeś o 2400 m odwiertów

saab1
08-02-2011, 12:41
odwierty mi zrobili po wytargowaniu , wię cena wyszła średnio 26 pln/1m, 40mm , ale mi sie udało bo to była duża inwestycja i ok. 2400m odwiertu. Cena na starcie to 100 pln ...80pln.

Sławek...
08-02-2011, 18:19
..szczerze mówiąc trochę mnie dziwi, że ktoś wiercił po 26 i sorki, ale nie chce mi się wierzyć....te same pieniądze mogli wziąć za 3 domki i nie musieliby kilka tyg dymać od świtu do nocy...
chyba, że w ogóle nie mieli nic do roboty, albo przy okazji sprzedali sporo swojego innego towaru....
ale odwierty to jedno, a pompy drugie....
jeśli to nie tajemnica to powiedz ile masz kW i ile to kosztowało bo jak na razie to promujesz jedną firmę i wręcz mówisz, że każda wycena firm pozostałych podana w tym wątku (i nie tylko) jest grubo przesadzona, więc czas najwyższy podać ludziom konkrety a nie luźne słowa....
czyli: ile Twoim zdaniem jest warta instalacja PC ok 10 kW + odwierty ok 200 m .....
bardzo jestem ciekaw (i pewnie nie tylko ja) jak to Twoim zdaniem wygląda....

hydraulik_
08-02-2011, 19:11
odwierty mi zrobili po wytargowaniu , wię cena wyszła średnio 26 pln/1m, 40mm , ale mi sie udało bo to była duża inwestycja i ok. 2400m odwiertu. Cena na starcie to 100 pln ...80pln.:D

Może ty tyle zapłaciłeś ,a oni chcieli 75 zł/m
Inwestorzy czasami tak płacą:hug:

hydraulik_
08-02-2011, 19:17
To na policje ich podaj bo to zwyczajni złodzieje:)

widzę ,że jesteś za niewolnictwem .Czy ciebie w pracy traktują w dniu wypłaty jak złodzieja ???

Liwko
08-02-2011, 20:43
widzę ,że jesteś za niewolnictwem .Czy ciebie w pracy traktują w dniu wypłaty jak złodzieja ???

Za niewolnictwem nie jestem ale przeciw złodziejom jak najbardziej a wypłatę wypłacam sobie sam:P

Sławek...
08-02-2011, 22:22
Liwko nie nazywaj złodziejami tych, którzy chcą uczciwie coś sprzedać, oni w końcu nie kradną...
...a cenę zweryfikuje jedyny sprawiedliwy czyli rynek ;)

Liwko
09-02-2011, 07:55
Z tą policją to oczywiście był żart, ale widać nie wszyscy załapali.

Sławek...
09-02-2011, 08:16
Liwko w kraju w którym żyjemy, trudno się domyślać czy to jeszcze żart czy już poważna wypowiedź, w końcu jesteśmy mistrzami robienia złodziei z każdego, a w szczególności z tych co coś sprzedają, wykonują usługi ,itp ;)

Jastrząb
09-02-2011, 08:34
Liwko nie nazywaj złodziejami tych, którzy chcą uczciwie coś sprzedać, oni w końcu nie kradną...
...a cenę zweryfikuje jedyny sprawiedliwy czyli rynek ;)

Wsiadam do taksowki pod dworecm. Po 5km jazdy okazuje sie ze do zaplaty jest np. 150PLN.
Złodziej, czy uczciwy przedsiębiorca? Wszak nie kradnie - a na szybie malym druczkiem jest napisane, ile sie bedzie nalezec.

Dodam jeszcze tylko, ze uczciwa konkurencja na rynku nie eliminuje takich kwiatkow, ktore zyja z nieswiadomosci ludzkiej.

Pozwol sie doic, to Cie doic beda. Oczywiscie nie dotyczy to kazdego ale przerazajacej wiekszosci wykonawcow budowlanych (moje doswiadczenie).


marcin

Sławek...
09-02-2011, 09:39
...jak sprawdzasz ceny po fakcie to takie niespodzianki Cię spotykają, dotyczy to i taksówki i budowy...
jeżeli wykonawca ma problem z wyceną prac albo nie chce podać ceny to nie musisz brać go do pracy, weź firmę, która da Ci wycenę i podpisze umowę....
zauważ, że często jest tak, że inwestor uważa uczciwą wycenę za zdzierstwo i szuka tańszych majstrów no i znajduje (oczywiście bez umowy i z wieloma niedopowiedzeniami), z tym że po wykonaniu pracy okazuje się że ten tani chce więcej niż ten "drogi" ....
no i za taki stan rzeczy inwestor powinien podziękować tylko i wyłącznie sobie, a nie opisywać swoje doświadczenia jak to go ktoś wydoił.... nie ma co wierzyć w mrzonki że da się coś zrobić za pół ceny mój drogi...

hydraulik_
09-02-2011, 20:38
Z tą policją to oczywiście był żart, ale widać nie wszyscy załapali.

Załapali ,ale jak ty się poczułeś?
Tu głupi żart.Skoro sam zarabiasz to jak myślisz ilu myśli o tobie jak o złodzieju.Robisz dobrze i za uzgodnioną cenę ,a tu - ty złodzieju ja tobie nie zapłacę.
przykre?

Liwko
10-02-2011, 08:04
Załapali ,ale jak ty się poczułeś?
Tu głupi żart.Skoro sam zarabiasz to jak myślisz ilu myśli o tobie jak o złodzieju.Robisz dobrze i za uzgodnioną cenę ,a tu - ty złodzieju ja tobie nie zapłacę.
przykre?

Człowieku, co ty do mnie mówisz??? Więcej dystansu. Czyżbyś poczuł się urażony? Jeśli tak to przepraszam.
Koniec tematu.

Jastrząb
10-02-2011, 08:50
Robisz dobrze i za uzgodnioną cenę ,a tu - ty złodzieju ja tobie nie zapłacę.
Panowie, Liwko uzyl niefortunnego okreslenia. Skoncze juz to.

Aczkolwiek go rozumiem. Ja niestety, kazdego wykonawce na budowie, traktuje jako potencjalnego zlodzieja. Statystycznego bo nie mowie tego o Liwko, czy Tobie.
Ale nagminnosc znikania wykonawcow z przedplata za uzgodniona cene, partactwo, kradziez lub bezmyslne niszczenie materialow, moich narzedzi, dojenie wykorzystujac moja niewiedze, etc, kaze mi wszystkich wykonawcow wrzucac prewencyjnie do jednego wora :-( Cesc wykonawcow jest OK. Z przyjemnoscia zaplace im uzgodniona cene z rzetelnie wykonana prace. Ale niestety o zatrwazajacej wiekszosci tego nie moge powiedziec :-(

marcin

Liwko
10-02-2011, 09:27
Mało tego. Kiedyś opisywałem przykład pewnego urządzenia znanej firmy za 2400zł. Okazuje się że ta firma kupuje to od innej firmy poniżej 700zł i nakleja swoją nazwę. Nie jest to według ciebie złodziejstwo? No nie no bo przecież dostajesz produkt. Czyli wystarczy abyś wcisnął komuś papier do d... za 5000zł by nie nazwano cię złodziejem. Ja się mogę na to nie nabrać ale znajdą się tacy co kupią ten papier, zapewniam cię. Wystarczy tylko trochę dobrego marketingu a wszystko da się sprzedać za dużo za duże pieniądze.

Sławek...
10-02-2011, 09:54
...Liwko, przepraszam, ale zaczynasz się zapędzać niepotrzebnie, tym bardziej, że nie dotyczy to tematu...
zjawisko jakie opisujesz jest nagminne wszędzie i nie dotyczy tylko branży budowlanej... uwierz, że idąc Twoim tokiem myślenia przepłacasz zawsze, na każdym kroku i każdego dnia... nawet kupując bułkę rano w sklepie już przepłacasz i dajesz komuś zarabiać, kupując pół litra wódki za 30 zł dajesz komuś zarobić ok 28 bo wyprodukowanie tej połówki kosztuje ok 2 zł, tankując paliwo nabijasz kasę kulczykowi, kupując rybkę do akwarium przepłacasz pewnie z 95 % bo jej wyhodowanie pewnie więcej nie kosztuje niż 5% ceny sklepowej....
tylko co z tego? jak słusznie zauważyłeś to zjawisko nazywa się właśnie marketing, na tym to właśnie polega, każdy chce żyć i zarabiać i każdy chce zarabiać jak najwięcej - Ty na pewno też....
dlaczego nazywasz kogoś złodziejem, jeżeli chce Ci sprzedać papier za 5000???
dlaczego nazywasz złodziejem kogoś kto sprzedaje towar pod swoją markę z nawet ponad 100%-wą marżą???
nikt nie każe Ci korzystać z drogich usług ani kupować drogich towarów, nie chcesz - nie kupujesz... cenę weryfikuje rynek , jest popyt - jest podaż a cena jest tylko wartością równoważącą ilość popytu i podaży...to właśnie dlatego pół litra kosztuje 30 a nie 10, a litr paliwa ok 5 a nie 2 zł...
tak było, jest i będzie, świata nie zmienisz....
sorki za wypowiedź nie w temacie, chociaż rynku pomp też to w jakiś sposób dotyczy - w końcu jak wszyscy wiedzą to prawie zwykła lodówka, która powinna kosztować w porywach do 10 tys a kosztuje 30....

Sławek...
10-02-2011, 10:06
JA niestety, kazdego wykonawce na budowie, traktuje jako potencjalnego zlodzieja. nagminnosc znikania wykonawcow z przedplata za uzgodniona cene, partactwo, kradziez lub bezmyslne niszczenie materialow, moich narzedzi, dojenie wykorzystujac moja niewiedze, etc, kaze mi wszystkich wykonawcow wrzucac prewencyjnie do jednego wora
marcin

...po takiej wypowiedzi to po prostu opadają ręce.... aż chciało by się powiedzieć: to podwijaj rękawy i sobie sam skleć tą swoją chatkę, będziesz zadowolony...
...powiem Ci, że jak szukasz wykonawców jak najtańszych to nie dziw się, że trafiasz na takich co partaczą, niszczą i uciekają z zaliczką...
z tym, że ludzie, których zatrudniasz nie są wykonawcami, pewnie nie prowadzą działalności i są przypadkowym zlepkiem żuli spod sklepu - chciałeś tanio - masz tanio....
daj prace do wyceny "normalnej" firmie: z zarejestrowaną działalnością, zatrudniającą ludzi na umowy, mającą doświadczenie i renomę - no tak, ale ta firma chce Cię przecież wydoić... no bo powinna wykonać usługę w cenie żula.... z tym, że żul z góry chciał Cię przerobić bo podobno barany są po to żeby im rogi prostować, a uczciwa firma podałą Ci swoją uczciwą cenę, niestety dla Ciebie za wysoką....
pozostaje robić samemu, albo zrozumieć, że usługa na pewnym poziomie kosztuje pewne pieniądze, a tanio znaczy ryzykownie....
...decyzja należy do Ciebie....

Liwko
10-02-2011, 10:18
No i sam doszedłeś do sedna sprawy.
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
Co w innych pompach jest takiego że kosztują 30tyś? Za marketing warto dopłacić 20.000? Są o tyle lepsze czy żerują na niewiedzy inwestorów? Zrozum, trzeba uświadamiać ludzi że drogo wcale nie oznacza lepiej. Nie uważasz że przykład z wódką czy z paliwem jest trochę nie na miejscu? Czy nie uważasz że jak zapłacisz za papier do d... 5000zł nie poczujesz się oskubany? PC niestety często jest droga nie wiadomo czemu. Ludzie budujący domy słysząc o PC od razu mają o niej zdanie że to droga inwestycja a przecież to nie prawda. Wystarczy o tym wcześniej pomyśleć i koszty często są podobne jak z innymi systemami. Oczywiście że każdy chce zarabiać by z czegoś żyć ale jak się okazuje można i zarabiać i nie skubać.

Sławek...
10-02-2011, 10:46
...Liwko, proszę Cię.... przestań z tym skubaniem ;)
...jest popyt - jest podaż, cena to tylko równoważy...
jak na razie wszyscy producenci markowi i uznani trzymają cenę na poziomie 30 tys - mało tego - sprzedaż rośnie...
z ich punktu widzenia nie ma sensu ceny obniżać do tych hipotetycznych 10 tys bo i po co? ;) (druga sprawa czy to w ogóle możliwe ze względów ekonomicznych, ale o tym wiedzą tylko producenci)
nie uważam, że przykład z wódką czy paliwem jest nie na miejscu, no bo niby dlaczego ??? opisuje to samo zjawisko, ale tutaj marże są jeszcze wyższe...
...co do oskubania... jeżeli zdecyduję się na zakup czegokolwiek, czy to pod wpływem reklamy, czy innego bodźca, to pretensje mogę mieć tylko do siebie, nie do innych, jak już wspomniałem nikt pod groźbą utraty życia do tego zakupu mnie nie przymusił przecież... ;)
...link do producenta, który podałeś....po pierwsze te ceny to ceny netto, po drugie ceny za gołą pompę, bez zasobnika CWU, bez pomp obiegowych i całego oprzyrządowania kotłowni, po trzecie 2 lata gwarancji... po doliczeniu tych drobnych niedomówień zaczynamy się zbliżać do naszych niechcianych i znienawidzonych 30 tys hehe.... i szczerze..jak bym miał wybierać produkt nazwijmy go "garażowy" z 2-letnią gwarancją za 27-28 tys a produkt firmy sprawdzonej, dużej, będącej na rynku kilkanaście-kilkadziesiąt lat, sprzedającej tysiące pomp w całej europie za 30-32 tys z 5-cio letnią gwarancją to mocno bym się zastanawiał.....
głupia awaria sprężarki w trzecim-piątym roku użytkowania już mi oddaje różnicę w zakupie z nawiązką....

Liwko
10-02-2011, 10:57
http://allegro.pl/biawar-bojler-120l-wymiennik-dwuplaszczowy-120-24-i1426184796.html
http://allegro.pl/pompa-obiegowa-grundfos-ups-25-40-180-warszawa-i1412136444.html
http://allegro.pl/dobo-pl-naczynie-przeponowe-co-zbiornik-reflex-18l-i1438984278.html
Długo nie szukałem.
http://allegro.pl/sprezarka-copeland-zr22k3e-tfd-522-nowa-i1433187784.html
Pozdrawiam

Liwko
10-02-2011, 11:02
Zresztą wybierz sobie sam
http://allegro.pl/listing.php/search?string=spr%C4%99%C5%BCarka+copeland&category=0&sg=0

Jastrząb
10-02-2011, 11:16
...po takiej wypowiedzi to po prostu opadają ręce.... aż chciało by się powiedzieć: to podwijaj rękawy i sobie sam skleć tą swoją chatkę, będziesz zadowolony...
...powiem Ci, że jak szukasz wykonawców jak najtańszych to nie dziw się, że trafiasz na takich co partaczą, niszczą i uciekają z zaliczką...
z tym, że ludzie, których zatrudniasz nie są wykonawcami, pewnie nie prowadzą działalności i są przypadkowym zlepkiem żuli spod sklepu - chciałeś tanio - masz tanio....
daj prace do wyceny "normalnej" firmie: z zarejestrowaną działalnością, zatrudniającą ludzi na umowy, mającą doświadczenie i renomę - no tak, ale ta firma chce Cię przecież wydoić... no bo powinna wykonać usługę w cenie żula.... z tym, że żul z góry chciał Cię przerobić bo podobno barany są po to żeby im rogi prostować, a uczciwa firma podałą Ci swoją uczciwą cenę, niestety dla Ciebie za wysoką....
pozostaje robić samemu, albo zrozumieć, że usługa na pewnym poziomie kosztuje pewne pieniądze, a tanio znaczy ryzykownie....
...decyzja należy do Ciebie....
A gdzie ja napisalem, ze bralem najtansze ekipy spod budki z piwem pracujace na czarno?? Dlaczego wyciagasz takie wnioski?

To jest w tym najsmutniejsze, że korzystalem, z zarejestrowanych firm, majacych siedzimy, zatrudniajacych pracownikow.
Zawsze sprawdzalem reputacje, bralem firmy polecane prze kogos, liczac wlasnie na doswiadczenie, uczciwosc, rzetelnosc i gwarancje wykonanej pracy.
Z kilkoma takimi firmami tocze spor na poziomie sadowym, bo w normalny sposob nie da sie wyegzekwowac np dokonczenia pracy.
Zaznaczam, ze nie jestem upierdliwy, ze czepiam sie kazdej kropeczki, czy jakichs drobiazgow. Place umowione stawki, na czas, zgodnie z umowa.
Ale dla znacznej wiekoszci firm w tym kraju umowa jest kawalekim nic nie znaczacego papieru.
Sa wyjatki, ale nieliczne.

pozdrawiam,
marcin

photos
10-02-2011, 12:46
kolego adiqq nie jest do końca tak fajnie jak piszesz. Otóż jak wszystko zrobimy sobie sami a tylko pompę zakupimy to jasna sprawa że będzie sporo taniej, wszak nikt z nas za darmo pracować nie chce. Ale w ten sposób to i z markowymi pompami można zrobić tańszą instalację. Polscy producenci sprzedają dużo taniej swoje pompy. natomiast odbijają sobie sporo na peryferiach, czyli ogólnie kotłowni, często podłogówce i czasem dolnym źródle...Co z tego że za pompę liczy 14-15 netto jak za kotłownię z CWU liczą 9,5 netto. Mowa o Ecopolu teraz. Co z tego jak za mb odwiertu liczy 70-80 netto jak dodatkowo chce za zawory, glikol. Dla przykładu mogę wrzucic wycene z Ecopolu z lutego tego roku oniemiałem jak to ujrzałem.
Trochę nie tak coś z tym dolnym źródłem bo dla domu o pow uzytk. 180 m2nie znając terenu tak z kapelusza wrzucili 260 mb odwiertów. ale można sobie odjąć i przeliczyc jeszcze raz. Oto wycena:
Dane budynku pow 180 m2
• ściana Poroterm 24cm + 15cm styropianu
• podłoga na gruncie +15cm styropianu
• sufit podwieszany KG + 30cm wełna
• okna średni współczynnik przenikania 1,0W/ m2
• żaluzje antywłamaniowe - brak

Całkowity skrócony kosztorys instalacji pompy ciepła:
Kolektor pionowy 21.890zł netto +8%vat (lub 21.690zł) netto +8%vat
Kolektor poziomy 18.690zł netto +8%vat Ogrzewanie podłogowe 18.000zł netto +8%vat (lub 14.400zł) netto +8%vat
Pompa ciepła PSPC-10ZH + montaż 14.990zł netto +8%vat
Kotłownia 9.500zł netto +8%vat
Zasilanie elektryczne pompy ciepła 30złmb netto +8%vat
Włącznik różnicowo prądowy 100złnetto +8%vat
Instalacja przewodów do 2 czujników strefowych 800zł netto+8%vat

Koszt wykonania kolektora pionowego trzeba liczyć (z materiałem): odwiert ok. 230mb 18.400zł netto + 8%vat)
Do tego trzeba doliczyć:
• 2 rozdzielacze glikolu po 430zł/szt. (z zaworami na 3 obwody) 860zł
• Glikol ok. 1930zł
• doprowadzenie rur do budynku pod fundamentem 700zł.


Kolektor poziomy 18.690zł netto +8%vat
Koszty podstawowe: 23zł/mb +8%vat (z materiałem) obejmujące:
• wykopanie rowu koparką poniżej strefy przemarzania,
• rura 40mm z cieńszą ścianką,
• ułożenie kolektora dolnego źródła,
• próba ciśnieniowa do 6 barów,
• zasypanie kolektora poziomego.

650mb wykopu po 23złmb z materiałem 14.950zł netto +8%vat Glikol 2460zł netto +8%vat doprowadzenie rur do budynku pod fundamentem 500zł. netto +8%vat 2 rozdzielacze glikolu po 390zł/szt. (z zaworami na 3 obwody) 780zł netto + 8%vat


Ogrzewanie podłogowe 18.000zł netto +8%vat (lub 14.400zł ze słabszej rurki) netto +8%vat

Czyli nawet przyjmując 180 mb kolektor *80zł = 14,4 + 3,5 za glikol zawory , wprowadzenie do budynku. = 17,9 +8% = 19,3
pompa 15 +8 % = 16,2
kotłownia 9,5 + 8% = 10,2
Podłogówka nawet ta najtańsza wersja na słabszych rurkach. 14,4 + 8% = 15,5
Suma 61,2 tys zł....?????? gdzie tu oszczędność???
Wychodzi że taniość tej pompy wynika z cen reszty . Bo każdy potrafi zrobić cenę na pompę 15 tys a za resztę policzyć jak za zboże
Skoro tak wygląda taniość Ecopola to ja wole mojego bardzo drogiego Viessmanna za 54 tys w podobnym komplecie

Liwko
10-02-2011, 13:15
Myślisz photos że jak kupisz taką pompę http://allegro.pl/pompa-ciepla-gruntowa-nibe-1245-o-mocy-8-kw-i1455170406.html to DZ i GZ zrobią ci za darmo? Różnica w cenie pompy to 15000 więc około 10 lat grzania.
W tej ofercie co dostałeś rzeczywiście przegięli z cenami ale to nie znaczy że przy droższej PC miałbyś taniej.

photos
10-02-2011, 13:37
i tu się zgodzę. jeśli rozbijemy ich wycene sprżet i robocizna i wybierzemy sobie tylko sprzęt, który maja rzeczywiście w dobrych cenach, a robociznę zrobi nam ktoś inny np miejscowy hydraulik, wówczas możemy sporo zaoszczędzić. A jak DZ zrobimy sami to całkiem fajnie wyjdzie Jeżeli natomiast bierzemy kompleksowo tak jak zrobiłem to ja, to jak widać są w stanie pójść z ofertą w chmury.
Liwko dałeś przykład Nibe za 31tys z wbudowanym zbiornikiem a ecopol za 16 jest goła wiec to nie będzie 15 różnicy. Moja co prawda słabsza od tej z wyceny bo 7,7 kosztowała chyba 23 z kotłownia dokładnie nie pamiętam. 10kWh była około 4 tys droższa. Więc byłoby 27 za Viessmanna. Tu w ofercie jest 10 kWh za 15 plus kotłownia 9,5 = 24,5 +8% = 26,5 tyś. i nici z grzania przez 10 lat za darmo :)

Liwko
10-02-2011, 13:39
tyle że jest sporo inwestorów, którzy rozsyłają zapytania ofertowe i jak je dostają, to patrzą, myślą drogo i nawet nie rozpatrują...tylko od razu patrzą na te tańsze oferty...a można dużo wynegocjowac..
To że nie negocjują i wybierają tańsze oferty to jeszcze pół biedy, najgorsze jest to że często w ogóle porzucają temat PC.
Najważniejsze by oferta była jak najbardziej szczegółowa bo wtedy łatwo ją przekalkulować.

Liwko
10-02-2011, 13:42
Liwko dałes przykład Nibe za 31tys z wbudowanym zbiornikiem a ecopol za 16 jest goła wiec gdzie te 15 różnicy. Moja co prawda słabsza od tej z wyceny bo 7,7 kosztowała chyba 23 z kotłownia dokładnie nie pamiętam. 10kWh była około 4 tys droższa. Więc byłoby 27 za Viessmanna. Tu w ofercie jest 10 kWh za 15 plus kotłownia 9,5 = 24,5 +8% = 26,5 ty....ile lat robi ci sie z tych 10 które przytoczyłeś...
http://allegro.pl/biawar-bojler-120l...426184796.html
http://allegro.pl/pompa-obiegowa-gru...412136444.html
http://allegro.pl/dobo-pl-naczynie-p...438984278.html

Ecopol 8kW kosztuje 11300 brutto.

photos
10-02-2011, 13:48
no dobra ale dalej pomijasz istotne fakty. Dodaj do tego 9,5 netto za kotłownie i wychodzi tyle samo. Nie możesz tego rozbijać na czynniki. że znalazłeś obiegówke zbiornik itd. ja liczę z kotłownie zrobiona przez monterów z Viessmana. Pewnie jakbym kupił samą pompe i powierzył to hydraulikowi to tez byłoby taniej. Ale tu jest jeden problem. Nikt z klientów za bardzo nie chce tej czynności rozdzielac. Wiadomo dla czego. Kazdy kto ma pierwszy raz styczność z pompa ma wiele obaw co do jej pracy i efektywności dlatego jej montaz zleca przeważnie ekipie z firmy w której ja nabył. A ceny są jaki widać

Liwko
10-02-2011, 13:57
no dobra ale dalej pomijasz istotne fakty. Dodaj do tego 9,5 netto za kotłownie i wychodzi tyle samo

Nic nie pomijam. Udało ci się wynegocjować dobrą cenę i ok, tylko najczęściej jest to cena dużo wyższa. Ogólnie w całej tej dyskusji chodzi o to by się po prostu nie dać orżnąć. żeby przyszli inwestorzy mieli pojęcie co z czym się je. Dla mnie cena kotłowni mi nic nie mówi do puki nie zobaczę co w skład takiej wchodzi. Jeżeli ktoś mi policzy 1000zł za zbiorniczek wyrównawczy to takiemu komuś podziękuję. Dużą rolę w kotłowni odgrywa zbiornik CWU i może się okazać że te 9,5tyś to wcale nie tak dużo.

photos
10-02-2011, 14:02
Liwko ja wiem o co Tobie chodzi ale wytłumacz człowiekowi który bierze kredyt na pompę wszyscy dookoła pukają się w głowę co on robi, sam jest jeszcze pełen obaw ale chciałby postawić na nowoczesność i ekonomie itp itd. Wówczas taki klient chce aby cały ten montaż przeprowadziła jedna firma a już na pewno montaż pompy i całej kotłowni, bo zwyczajnie boi się w razie czego tak dobrze znanej na naszym rynku spychologii. I wtedy okazuje się że z tych 15 robi się już 26 a to już jest bardzo dużo. I wówczas tak jak napisałeś robią wielkie oczy i zaprzestają z tematem Pomp ciepła. No bo jak polski producent tyle sobie liczy to co dopiero Nibe, IVT czy tez Właśnie Viessmann.

Liwko
10-02-2011, 14:09
No to niech napiszą co w skład tej kotłowni wchodzi i za ile i ok. Przecież kotłownie też można negocjować.

photos
10-02-2011, 14:16
Już piszę jak ujęli kotłownię:
Kompletna Kotłownia CO i CWU wykonana w miedzi
Zbiornik CWU dwupłaszczowy 300 L, wykończenie w skay, ze stali nierdzewnej
Pompy cyrkulacyjne DZ, CO i CWU naczynia przeponowe DZ, CO i CWU, zawory.
Dojdzie jeszcze cena rur i izolacji w zależności od odległości do rozdzielaczy podłogówki, zasobnika CWU i pompy ciepła.

Taki opis jest w wycenie.

Liwko
10-02-2011, 14:21
Wszystko oprócz zbiornika to około 2000zł. Pytanie ile za zbiornik i za robociznę. Montaż takiej kotłowni to kilka godzin, niech będzie nawet jeden dzień. Ile za to?

photos
10-02-2011, 14:33
ProStaś. Z pompami tez będzie podobnie, ale pewnie tylko z takim gdzie producent sam produkuje podzespoły do swojej pompy. Natomiast jeżeli Powiedzmy Ecopol produkuje z części ogólnodostępnych na rynku to nie może być inaczej, Dolicza tylko do nich swoją marże i robociznę. I ktoś zdecyduje się sam coś pokombinować to zrobi to za dużo mniejszą kwotę
A co do samochodów to ogólnie przyjęta taktyka. Rynek tak się ukształtował ze teraz klient to musi być nasz pan. Otóż producenci dają tak odczuć potencjalnym klientom i zeszli sporo z cen samochodów. Ale właśnie odbijają sobie na serwisie. Widziałeś np ile kosztuje komplet hamulców w serwisie np do Octavi a ile do japońskiego Lancera?? kolosalna różnica

desmear
10-02-2011, 14:38
Bardzo ciekawa dyskusja.

Samochód u dealera kosztuje, powiedzmy, 50.000 zł.
Samochód złożony z zakupionych, oryginalnych części od producenta, kosztuje.......150.000 zł.

A z PC odwrotnie.

Pytanie co jest normalne, a co postawione na głowie ?

pzdr

jedno i drugie jest normalne. elementy do samochodu są specjalizowane, nie obrazisz się na drzwi od Fiata i nie zastąpisz drzwiami VW . Szyby od Renault nie włożysz do Hondy. i tak w kółko.

PC (pompa ciepła) jest jak PC (komputer). mieszasz wszystko z wszystkim i nie ma problemu. wszystko zamykasz w to samo pudełko. pełna wymienność.

Liwko
10-02-2011, 14:42
Nie chciałbym pompy gdzie wszystko zrobi jedna firma. To by był dopiero problem jakby się coś popsuło. Ale photos się zdziwisz jak otworzysz swoją PC:)

Liwko
10-02-2011, 14:43
PC (pompa ciepła) jest jak PC (komputer). mieszasz wszystko z wszystkim i nie ma problemu. wszystko zamykasz w to samo pudełko. pełna wymienność.

Bardzo mi się spodobał ten fragment:)

photos
10-02-2011, 14:45
pewnie się nie zdziwię ale to dobrze bo w razie czego.....:)

Liwko
10-02-2011, 15:13
Chyba nie istnieje taka firma która by wszystkie elementy średnio skomplikowanego wyrobu produkowała sama. We wszystkich PC większość podzespołów jest podobnych a często takich samych. Jak zdejmiemy obudowę PC za 10tyś i takiej za 30 okazuje się że nie widać różnicy, a skoro nie widać różnicy...
Oczywiście znajdziemy takie różnice ale nie są to różnice tak istotne by trzeba było tyle dopłacać. PC ma grzać a nie gotować obiady.

lukasza
10-02-2011, 15:29
napiszcie proszę w takim razie ile daliście za PC z kotłownią i co w skład tego wchodzi.
Bez zbędnych komentarzy kto dał za dużo a kto za mało.

Ludzie nie mają problemu z podaniem cen dachówek, cegieł, itp ale samą cenę PC jakoś ukrywają. Wam może to nie wiele pomoże, ale jest szansa, że ktoś z nowych nabywców nie przepłaci 3 czy 4 tys.

p.s. sam jak kupował w 2010 dachówkę Creaton Domino to w regionie dostałem oferty na -8-10% od ceny katalogowej, realizacja 6-8 tyg. Kupel mi załatwił obniżkę -15% i dostawę w 4-6 tyg. Myślałem suuuper! A tu na Allegro oferują -30%, z tym, że daleeeeko do mnie i chcą dodatkowo 800 pln za dojazd (3,5%). Poszedłem z tym do gościa co dawał -15% i mówię: daj mi -26,5%, a to 3,5% = 800 zł zostawiam Tobie, albo biorę towar z Krakowa. 1 minuta i odpoiwedź OK. I tak zaoszczędziłem 11,5% czyli ok 2700.

dajcie ceny plisss

rzufik1
10-02-2011, 15:38
Znalazłem :)
http://www.chelchowski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=69
zasobnik stojący 2-płaszczowy 300l

tak poki co na szybko Galmet ma tańsze i to sporo a patrząc po wężownicy to i wiekszę powierzchnie wymiany...
chyba więcej znaczy lepiej... więc wole galmeta:)

Rafał_
10-02-2011, 15:53
tak poki co na szybko Galmet ma tańsze i to sporo a patrząc po wężownicy to i wiekszę powierzchnie wymiany...
chyba więcej znaczy lepiej... więc wole galmeta:)
Galmet nie jest z nierdzewki.

Liwko
10-02-2011, 16:43
Niech będzie ten zbiornik. 2,4tyś + reszta gratów kotłowni około 2tyś=4,4tyś. Wychodzi na to że 5tyś chcieli za jeden dzień roboty. Można zapłacić a nawet trzeba za wiedzę fachowca ale bez przesadyzmu.

photos
10-02-2011, 16:56
Nie 5 a prawie 6. Do tego jeszcze chcieli dopłaty za rurki jak napisałem wyżej. Totalna pomyłka.
Tak jak napisałem sprzęt maja tani ale trzeba sobie samemu z nim radzić co może byc dla wielu kłopotliwe, bo za robotę biora na prawdę słono. I to za każdą, czy to dolne źródło czy podłogówka, czy ta właśnie kotłownia

Sławek...
10-02-2011, 17:09
To jest w tym najsmutniejsze, że korzystalem, z zarejestrowanych firm, majacych siedzimy, zatrudniajacych pracownikow.
Zawsze sprawdzalem reputacje, bralem firmy polecane prze kogos, liczac wlasnie na doswiadczenie, uczciwosc, rzetelnosc i gwarancje wykonanej pracy.
marcin

...jeżeli jest tak jak piszesz to ciekawy jestem jak te firmy w ogóle funkcjonują, musiałeś mieć wyjątkowego pecha....

Jacek150
10-02-2011, 17:51
Ja za Nibe 1245 12 kw zaplaciłem 28300 zl brutto , odwierty pionowe 6x50 metrów z glikolem i innymi "bajerami " za 17300 zł brutto . Wszystko jak i podłączenie pompy wykonywala jedna firma , podłogówka za 100 zł m2 brutto

Liwko
10-02-2011, 17:54
Ja za Nibe 1245 12 kw zaplaciłem 28300 zl brutto , odwierty pionowe 6x50 metrów z glikolem i innymi "bajerami " za 17300 zł brutto . Wszystko jak i podłączenie pompy wykonywala jedna firma , podłogówka za 100 zł m2 brutto

Bardzo dobra cena na odwierty. Super cena.

Jacek150
10-02-2011, 17:58
Myślę, że za pompe też. Dodam jeszcze to jest cena z projektem prac geologicznych do wykonywanych odwiertów. Czekam właśnie na dniach ma byc odbiór. Za to też chyba trzeba zapłacic ok 2500 zł w sumie. Pompa wg katalogu kosztuje ok 37000 zł

Jacek150
10-02-2011, 18:05
Podłączenie pompy wraz z wykonaniem przyłączeń w miedzi 3 tys zł , rurki , kolanka , pompa cyrkilacji c.w.u firmy WiLO i inne 3 tyś zł. Wszystko pracuje super. Zrobili mi przyłącza w miedzi a można zrobic z tworzywa ( ok 1 tys można zaoszczędzic ). dodatkowo w tej cenie w kotłowni mam wyprowadzenie dolnego źródła pod chlodzenie pasywne ( trzeba dokupic kiedyś moduł )

Jacek150
10-02-2011, 18:06
Koledze rok temu robili odwierty to placil ponad 100 zł / mb

Jacek150
10-02-2011, 18:10
Podlogówka na rurkach firmy Wavin , rozdzielacze Hertz ( w sumie mam 4 skrzynki ) rozstaw rurek co 10 cm , podłogi wyszło ok 306 m2 , w cenie rozłożenie styropianu , styropian eps 100 z ekranem 3 cm grubości.

Sławek...
10-02-2011, 19:45
Jak zdejmiemy obudowę PC za 10tyś i takiej za 30 okazuje się że nie widać różnicy, a skoro nie widać różnicy...
.

...Liwko, powiedz jaki jest cel Twoich wypowiedzi??? produkujesz sam tanie PC czy co? i tak w ogóle to czym ogrzewasz swój dom? Jesteś pewien na 100 %, że wnętrzności PC za 10 k i 30 k są te same??? dokładnie te same??? czy jednak nie te same???
ja rozumiem, że próbujesz uzmysłowić innym, że warto negocjować ceny, warto kupować tańsze zamienniki i to się chwali, ale czytając Twoje wypowiedzi mam wrażenie, że Ty to jesteś Jarosław K, on też wszędzie widzi układ i złodziejstwo....

niedowiarek
10-02-2011, 19:49
29 kzł netto za dz poziome + PC 8,8 kW + zasobnik cwu z montażem, bez kosztów koparki. Po wizji na placu budowy i negocjacjach 50% koparki w cenie. Do tego sofstart + 700 zł. Całość brutto się dowiem po zakończeniu (został montaż zasobnika i dopieszczenie kotłowni). Zrezygnowałem z uczestnictwa w wykonawstwie chcąc mieć pełną gwarancję na całość.

Liwko
10-02-2011, 20:21
Ty mnie tu od Jarosława K. nie wyzywaj. Brrr
Sercem każdej PC jest sprężarka, jest to zarazem najdroższy element PC. Śmiem twierdzić że około 90% firm używa tych samych sprężarek kilku firm. Pozostałe elementy jak skraplacz, parownik, wymiennik to też elementy kilku wiodących firm. Całość zamyka obudowa ze sterownikiem. Sam sterownik często jest dość drogi bo naszpikowany wodotryskami. Bez niego też można się obyć ale tutaj trochę komfortu nie zaszkodzi. Niektóre pompy mają od razu pompy obiegowe i zbiorniki CWU. Prawda jest taka że to wszystko niewiele kosztuje, jest nawet na tym forum wątek jak samemu zbudować taką PC.
I teraz pytanie, czym się różni PC za 10tyś od tej za 30? Obudową i sterownikiem na pewno, ale w środku przeważnie niczym. Być może ta za 30 jest bardziej dopieszczona i COP będzie lepszy o jakieś 0,2-0,3 więc rocznie zaoszczędzimy na ogrzewaniu jakieś 200-300zł. Czas zwrotu różnicy nierealny. Dwa lata gwarancji a tamta 5, tylko nikt nie pyta ile kosztuje w drogich firmach serwis pogwarancyjny.
A teraz cel moich wypowiedzi.
Jestem jednym z niewielu którym udało się przeczytać cały ten wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi. i czytając go doszedłem do wniosku że PC w całym systemie jest najmniej ważna, najważniejsze jest zrobienie dobrze DZ i GZ to nawet najgorsza PC na tym pojedzie. Więc zacząłem szukać tanich PC i znalazłem polskiego składaka za 10tyś. na podzespołach tych samych co markowe produkty. Druga zima mija a pompa bez najmniejszych problemów radzi sobie z moim domkiem. 133m2 i za cały rok około 1600zł.
Trzeba po prostu obalić ostatni mit o pompach czyli że są to drogie urządzenia. Dla takiego domku jak mój wychodzi podobnie jak inne źródła ogrzewania. Pokażmy tym od kominów że można inaczej za te same pieniądze. Niech budują mądrze i tanio, bo ciepło od taniej PC niczym się nie różni od ciepła drogiej PC, groszku, miału itp.

Liwko
10-02-2011, 20:55
adiqq, prawdę mówiąc mam to w nosie kto czym grzeje ale nie chciałbym by ktoś koło mnie palił w piecu. Niech grzeje gazem, prądem ale niech nie kopci. Wystarczy jak się dalej zapuszczę na osiedlę w bezwietrzny dzień z niskim ciśnieniem, dramat.

Liwko
10-02-2011, 21:00
Ogólnie wam powiem, że ta moja PC zaczyna mnie już nudzić. Wszystko poustawiane, wszystko działa jak należy i nie ma co przy niej pomajstrować. Nudy, dłużyzna.:(

Liwko
10-02-2011, 21:12
Starzy pompiarze mówią że po dwóch latach się o niej zapomina i chyba coś w tym jest:( Wystarczy poczytać jacy tu ludzie kilka lat temu o swoich pompach pisali a dzisiaj ich ani widu ani słychu.

wit74
11-02-2011, 07:52
Starzy pompiarze mówią że po dwóch latach się o niej zapomina i chyba coś w tym jest:( Wystarczy poczytać jacy tu ludzie kilka lat temu o swoich pompach pisali a dzisiaj ich ani widu ani słychu.

:-)
Tak jest.Ja z PCi widzę się codziennie bo stoi w garażu.Ale zaglądam do nie tylko by spisać licznik a i to już coraz rzadziej,czasem coś tam przestawiam( bo to więcej CWU przy gościach, bo -20C się zrobi). Po sezonie grzewczym kilka miesięcy nawet nie spisuje licznika...dbam jedynie o filtry DZ i GZ przed sezonem.

maysee
11-02-2011, 08:16
Ja dostalem wycene od Eco-Pol na polska PCi ale chyba z zachodnia cena bo wyszlo za wszystko ok. 52tys zl:

- Kolektor pionowy 21.910zł netto +7%vat
- Pompa ciepła PSPC-10ZH + montaż 14.990zł netto +7%vat
- Kotłownia 9.500zł netto +7%vat
- Zasilanie elektryczne pompy ciepła 30złmb netto +7%vat (!)
- Włącznik różnicowo prądowy 100złnetto +7%vat (!)
- Instalacja przewodów do 2 czujników strefowych 800zł netto+7%vat

Niezle przebitki no nie? ;)

photos
11-02-2011, 08:44
no dostałeś to samo co ja napisałem stronę czy dwie wcześniej...ale VAT już nie 7 a 8% chociaż to już nie są duże różnice. Najlepszym wyjściem jest kupić od nich pompę i wziąć do montażu jakiegoś kumatego hydraulika. Ewentualnie jak potrafisz to sam coś pokombinuj np podłogówka czy DZ poziome bo odwiertów to choćbyś i chciał to raczej szpadlem nie zrobisz :) Bo jako oferta kompleksowa to absolutnie nie są konkurencyjni. Tak się zastanawiam czy aby ta cena pompy to nie jest jakiś "chłit martenkingowy" Urządzenie sprzedają z małą marżą, jak ktoś kupi sama pompę to i tak zarobią nie mało bo sami produkują, ale może cena kogoś skusi i zamówi komplecik. A tu już przesadzają. Nie twierdze że powinni dużo taniej liczyć bo to polski producent, w końcu tu i tu tę sama robotę wykonuje krajowa ekipa. Nie neguje też fachowości Panów z Ecopolu bo mogą to być dobrzy instalatorzy, ale za kotłownie którą wczoraj zgrabnie ogarnął Liwko w materiale wychodzi 4,4 tys powiedzmy że z 3 tys za robotę to wychodzi 7,4 tys, a nie 10,2 . Następnie dolne źródło, jak sprytnie to ujęli, w ofercie napisane jest 80 zł/mb. tylko że koszt stały czyli glikol rozdzielacze i wprowadzenie do budynku policzył oddzielnie, a to już wychodzi 100 netto, czyli 108 brutto za mb. Gdzie śmiało można znaleźć po 80 zł za mb. Podłogówki nie wiem adiqq napisał że dał radę za 6o, oni tam chyba 100 netto liczyli. Suma tego wszystkiego pokazuje że są jednymi z najdroższych instalatorów na rynku. A ich oferty są zbliżone cenowo do "markowych" że się tak wyrażę, tylko i wyłącznie z racji niższej ceny samej pompy. I trudno się dziwić bo gdyby dali cenę na pompę 20 tys zamiast 14 to już nikt by się nimi nie interesował, a tak to zarobią sobie dobrze na samych urządzeniach

photos
11-02-2011, 09:05
Maysee Co do tej elektryki to nie możesz tego tak sobie wliczać, bo tak czy siak ktoś musiałby Ci to zrobić. U mnie tez zrobił to elektryk w ramach instalacji ale na pewno nie wyszło tyle co w tej ofercie

Liwko
11-02-2011, 09:19
- Instalacja przewodów do 2 czujników strefowych 800zł netto+7%vat
Ile? Proszę mnie uświadomić ile takie czujki kosztują.
Ogólnie widać że rzeczywiście przeginają z cenami montażu. Albo się targuj albo szukaj dalej.

photos
11-02-2011, 09:37
Ile? Proszę mnie uświadomić ile takie czujki kosztują.
Ogólnie widać że rzeczywiście przeginają z cenami montażu. Albo się targuj albo szukaj dalej.

Liwko zauważ że to nie jest cena za czujniki tylko za fachową nazwę "instalacja" przewodów do dwóch czujników. Za czujniki będzie pewnie dodatkowo :)

Tego właśnie nie lubię, takiego kręcenia, manipulowania, wstawiania pozycji które są nie jasne, a czasem może nie potrzebne. Ja moim instalatorom Powiedziałem Tak. Panowie interesuje mnie komplet. Oczywiście w umowie są wyszczególnione pewne dane np urządzenia, długości odwiertów, ile podłogówki i z czego itp. Ale nie interesowały mnie właśnie takie szczegóły. Bo zwyczajnie się na tym nie znam. Jest natomiast napisane że jest to kompletna instalacja, która obejmuje wszystkie materiały potrzebne do zrealizowania niniejszej umowy, montaż całości i uruchomienie całej instalacji. Tak abym na koniec nie został poinformowany że właśnie muszę dokupić jakieś czujniki czy temuż podobne. Oczywiście jak ktoś chce oszukać to zrobi to i tak , ale ryzyko zawsze jest mniejsze

photos
11-02-2011, 09:57
W ofercie którą przytoczyłem tez jest właśnie taki zapis, które elementy instalacji można wykonać samemu. Wniosek z tego taki, że nie bardzo zależy im na robociźnie, wystarczy kasa za pompę i ewentualnie kotłownię. Bo to jest też odpowiedzialność za instalację, a tak to odpowiadają za pracę kotłowni. A jeśli już biorą robotę to dają takie stawki aby konkretnie zarobić

dekar
11-02-2011, 10:37
napiszcie proszę w takim razie ile daliście za PC z kotłownią i co w skład tego wchodzi.
(...)
Już podawałem i to bodajże 2 czy 3 razy, ale mogę jeszcze raz ;)

1. wykonanie instalacji dolnego źródła ciepła w skład, którego wchodzi:
· Wykonanie odwiertów na łączną głębokość około 100 m
· Uzbrojenie odwiertów
· Wykonanie studzienki z rozdzielaczem
· Połączenia rurowe między odwiertami studnią i kotłownią
· Próba ciśnieniowa
· Opracowanie górniczo-geologiczne
2. wykonanie instalacji kotłowni z pompą ciepła, w skład której wchodzi
· pompa ciepła PPC Ecopower C9
· pompa obiegowa dolnego źródła
· pompki obiegowe górnego źródła
· zbiorniki wyrównawcze
· zbiornik c.w.u. 300L
3. górne źródło ciepła w postaci układu podłogowego( bez jastrycha)
(folia, ocieplenie 10 cm-parter 5cm - piętro, układ grzewczy, szafki z rozdzielaczami, osprzęt, próba ciśnieniowa)

Cena za całość: 47,8 tyś zł brutto.

hydraulik_
11-02-2011, 12:22
same czujniki na allegro kosztuja około 185zł - auraton 3000
Ale te kabelki i tak najlepiej dużo wcześniej pociągnąć...bo potem bedziesz kuc żeby 1,2 kabelki schowac?

W ofercie wyraznie mialem napisane, ktore rzeczy moge zrobic w swoim zakresie...no i w moim przypadku robili tylko kotłownie+montaż PC

Z drugiej strony jak dzwonilem do instalatora podlogowek z Thermogolv - tez bylem nimi zainteresowany, to powiedzial na dzien dobry 100/m2 - nie wiem dlaczego, ale takie sa ceny....
zadzwon do pierwszego z brzegu instalatora i spytaj o cene podlogowki - też pewnie cos podobnego uslyszysz...firma co robila mi wod-kan tez proponowala mi 100/m2 za podlogowke....

Najlepiej zrezygnować z fachowców.To tacy sami ludzie jak każdy. Więc nic co ludzkie nie jest nam obce.
"Rozczarowanie spowodowane niską jakością pamięta się długo po przeminięciu radości spowodowanej niską ceną”, Aldo Gucci 1938r

Fachowiec musi zapłacić podatek,zus(900 zł) ,kupić narzędzia ,samochód(nie na wycieczki),zatrudnić księgową,pojechać na szkolenia i ponieść ryzyko wynikające z niezapłacenia przez inwestora za wykonaną pracę (wyegzekwowanie na drodze sądowej jest niewykonalne ),koszt ubezpieczenia firmy O.C.
Jak pęknie rura lub dojdzie do awarii jakiegoś elementu i zaleje dom -to też ryzyko.
A tu jak czytam ,Panowie chcą żeby fachowiec zrobił najtaniej i najlepiej.
Teraz można zobaczyć do tego to prowadzi przy budowach dróg.

Ja staram się podawać ceny które pozwalają zarobić około 10 000zł /m.Ale robię wyścigów na budowie i nie biorę wszystkiego .
Dla niektórych to ogromna kwota ale jest pewna różnica pomiędzy etatem bez odpowiedzialności i odpowiedzialnością całym majatkiem.:mad:

photos
11-02-2011, 12:57
Nie wiem czego się spodziewasz pisząc te rzeczy. Każdy z nas płaci podatki i każdy chciałby dobrze zarabiać. Uwierz mi chciałbym przy wyborze fachowców do czegokolwiek kierować się tylko rekomendacja. Ale realia są zupełnie inne. Muszę brać pod uwagę też kwestie ekonomiczne.
Nie wiem czy masz dom ale jeśli tak to czy sam ścinasz trawę albo zagrabiasz liście na podwórku?? Przecież jest taki zawód jak ogrodnik a Ty to wykonujesz sam. Pewnie dlatego że twierdzisz, iż takie rzeczy potrafisz wykonać a przy okazji zaoszczędzisz trochę kasy, ewentualnie dasz jakiemuś małolatowi z sąsiedztwa na dobre "cukiery" w przypadku braku czasu.
Ale gdyby tak wynająć ogrodnika który opłaca zus 900 zł ma samochód do pracy nie na wczasy i ma markowy sprzęt mogłoby się okazać że jego usługi byłyby bardzo wysoko wycenienie. Ciekawi mnie czy byłbyś nimi zainteresowany.
Dlaczego wiec dziwi Cie że inni ludzie też kombinują w ten sam sposób. Masz na to monopol??

Liwko
11-02-2011, 13:27
Powiedz mi hydrauli, czym się różni kotłownia PC od kotłowni na paliwa stałe? Niewiele się różni, więc dlaczego cena często jest dwa razy wyższa?

Jastrząb
11-02-2011, 13:39
Powiedz mi hydrauli, czym się różni kotłownia PC od kotłowni na paliwa stałe? Niewiele się różni, więc dlaczego cena często jest dwa razy wyższa?
Oj Likwo, Liwko. O takie oczywistosci pytasz.
Przeciez wiadomo, ze wykonawca kotlowni do PC placi wiekszy ZUS, musi jezdzic wiekszym autem, i miec drozsze, markowe klucze!!
;-)

marcin

Liwko
11-02-2011, 13:48
Oj Likwo, Liwko. O takie oczywistosci pytasz.
Przeciez wiadomo, ze wykonawca kotlowni do PC placi wiekszy ZUS, musi jezdzic wiekszym autem, i miec drozsze, markowe klucze!!
;-)

marcin

Na szczęście nie zawsze tak jest ale najwyraźniej kogoś tu zabolało.

hydraulik_
12-02-2011, 08:04
Oj Likwo, Liwko. O takie oczywistosci pytasz.
Przeciez wiadomo, ze wykonawca kotlowni do PC placi wiekszy ZUS, musi jezdzic wiekszym autem, i miec drozsze, markowe klucze!!
;-)

marcin

A zauważyłeś różnicę miedzy kotłem na węgiel i pompą ciepła??
Jak myślisz jakie narzędzia ma hydraulik montujący kocioł węglowy a jakie hydraulik montujący PC powietrze-woda .
Z samochodem to jest tak .Miejscowy monter do węglówki może przyjść zaraz po nakarmieniu kur (nie płaci ZUSu).
Kiedyś chciałem zlecić robotę takiemu miejscowemu -ale powiedział ,że nie "kuma jak to działa"
A te markowe klucze to dla ciebie nie dla mnie.Dobrym kluczem nie poniszczę złączek.Jak kupię prasę za 4000 to masz gwarancje ,że każde połączenie jest 100% pewne.
Jak kupie wykrywacz kabli , to masz prąd w gniazdach.(bo jak przewiercę to możesz sie nigdy nie dowiedzieć).
Wiertnica sie przyda żeby było ładnie.
To wszystko podnosi jakość ,ale do malucha nie zmieści się.
Oczywiście instalacje klejone też działają i miedziano-cynkowe.
Zamiast kupować taki sprzęt mógłbym pojechać na narty do Austrii albo ponurkować to Tajlandii.
Ale ja dbam o jakość dla klienta.
Ale masz wybór .:hug:

hydraulik_
12-02-2011, 08:11
Powiedz mi hydrauli, czym się różni kotłownia PC od kotłowni na paliwa stałe? Niewiele się różni, więc dlaczego cena często jest dwa razy wyższa?

Cena jest taka jaką gotów jest zapłacić klient.
A czasami jest niższa niż za kotłownie na rabacie od pompy zarabiam więcej niż na rabacie od kotła.
Czasem robimy w cenie pompy i jeszcze dajemy rabat.
Bywa różnie .
Jak mam 5 pomp do zamontowania w miesiącu to daje ceny zaporowe .A jak niema roboty to robię nawet po kosztach.To się nazywa rynek.

Siner
23-02-2011, 07:22
Witam serdecznie

Ponieważ nie mam : siły, czasu, cierpliwości i chyba wystarczającej percepcji do przyswojenia wiedzy o pompach ( w innym temacie 740 stron różnych wniosków i spostrzeżeń)
poszukuję mistrza świata i okolic do pomocy w wyborze pompy ciepła - myślałam o gruntowej ale..... może zamiast pionowej - pozioma. Poprosiłam dwie firmy o wycene gruntowej pionowej i ..... lipton. Myślałam, że jednak ceny nieco spadły a tu niespodzianka.
Pierwsza wycena to 102 tys. za pompę Danfoss lub Vailant druga wycena to 89 tys + vat za pompe firmy vikersonn.
Pomóżcie po głowa boli i spać nie mogę!

A może olać pompę i tradycyjnie piec kondensacyjny ?

Pozdrawiam Anka

k***a*z
23-02-2011, 07:38
Witam serdecznie

Ponieważ nie mam : siły, czasu, cierpliwości i chyba wystarczającej percepcji do przyswojenia wiedzy o pompach ( w innym temacie 740 stron różnych wniosków i spostrzeżeń)
poszukuję mistrza świata i okolic do pomocy w wyborze pompy ciepła - myślałam o gruntowej ale..... może zamiast pionowej - pozioma. Poprosiłam dwie firmy o wycene gruntowej pionowej i ..... lipton. Myślałam, że jednak ceny nieco spadły a tu niespodzianka.
Pierwsza wycena to 102 tys. za pompę Danfoss lub Vailant druga wycena to 89 tys + vat za pompe firmy vikersonn.
Pomóżcie po głowa boli i spać nie mogę!

A może olać pompę i tradycyjnie piec kondensacyjny ?

Pozdrawiam Anka

Podaj więcej szczegółów bo ceny jak dla mnie kosmiczne . Jaka moc pompy , długość DZ itp.

HenoK
23-02-2011, 07:48
Pomóżcie po głowa boli i spać nie mogę

Może to co napisałem Tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172592-Pompy-Ciep%C5%82a-Ecopol-System&p=4586006&viewfull=1#post4586006 rozwieje przynajmniej część Twoich wątpliwości :).

kbab
23-02-2011, 07:57
re Siner
Przy tych cenach zainstaluj sobie komfortowy kocioł elektryczny z odpowiednią mocą za 3tys zł brutto, resztę włóż na lokatę i z odsetek płać za prąd - będziesz miała wyższy komfort (kocioł większej mocy), niższe koszty serwisowe (system bezobsługowy), w sumie eksploatacja nieporównywalnie tańsza (odsetki pokrywają koszt energii). Nie jestem sprzedawcą, wybór i tak należy do inwestora.
re hydrauli
odpowiedz proszę czy jest możliwość ustalenia rzeczywistej energii dostarczonej z pc do domu, czy zawsze jest tylko teoretyczna (cop podawany przez producenta pc), dlaczego nawet drogie pc nie mają w oprogramowaniu pokazanych kWh dostarczonych do układów grzewczych (chociaż pokazują bardzo dużo innych danych, tej najważniejszej zwykle brak), jeśli już ktoś chce sprawdzić to musi sobie zainstalować dodatkowe urządzenia pomiarowe. Dodam, że jak ogrzewam pomieszczenie tanim piecem akumulacyjnym to z dokładnością potrafię wykazać energię dostarczoną (zwykle sprawność jest równa 1).

HenoK
23-02-2011, 08:11
czy jest możliwość ustalenia rzeczywistej energii dostarczonej z pc do domu, czy zawsze jest tylko teoretyczna (cop podawany przez producenta pc), dlaczego nawet drogie pc nie mają w oprogramowaniu pokazanych kWh dostarczonych do układów grzewczych (chociaż pokazują bardzo dużo innych danych, tej najważniejszej zwykle brak), jeśli już ktoś chce sprawdzić to musi sobie zainstalować dodatkowe urządzenia pomiarowe.
Tak jak piszesz - w większości pomp ciepła nie ma pomiaru mocy grzewczej. Jeżeli Inwestor widzi taką potrzebę zawsze można zainstalować dodatkowy ciepłomierz. Tylko w przypadku domów jednorodzinnych koszt takiego ciepłomierza (legalizowanego) to co najmniej kilkaset złotych. Za tę kwotę można np. przez cały rok mieć z pompy ciepła ciepłą wodę użytkową. Wybór należy do inwestora.
Ale oczywiście są pompy ciepła, które maja wbudowany ciepłomierz, np. http://www.robmex.com.pl/pdf/cennik_pompy_ciepla_dimplex_2009-2010.pdf :

LA 9TU 358520
Niskotemperaturowa, wysokowydajna pompa ciepła do ustawienia wolnego lub przy ścianie, zredukowane natęzenie hałasu,
zintegrowany ciepłomierz, ( w komplecie ogranicznik prądu rozruchowego oraz menedżer pompy z kpl czujników)
7,6kW, cena netto : 32 500,00zł, cena brutto : 39 650,00zł

kbab
23-02-2011, 09:36
ok, dzięki jeśli są możliwości dokładnego pomiaru dostarczonego do domu, to czy którykolwiek producent gwarantuje cop dla -20stC, jeśli tak to jaki, przy jakim DZ?
Jak już jestem w temacie to co powiecie o pracy w układzie ogrzewania 2 takich pc po 3600zł (łącznie 7kW), bo jak dla mnie to jest konkretna propozycja dobrej firmy za niewielkie pieniądze, działająca do -25stC
http://allegro.pl/ulrich-pompa-ciepla-woda-powietrze-0-85-3-5kw-hit-i1475659897.html

HenoK
23-02-2011, 09:58
ok, dzięki jeśli są możliwości dokładnego pomiaru dostarczonego do domu, to czy którykolwiek producent gwarantuje cop dla -20stC, jeśli tak to jaki, przy jakim DZ?
Jak już jestem w temacie to co powiecie o pracy w układzie ogrzewania 2 takich pc po 3600zł (łącznie 7kW), bo jak dla mnie to jest konkretna propozycja dobrej firmy za niewielkie pieniądze, działająca do -25stC
http://allegro.pl/ulrich-pompa-ciepla-woda-powietrze-0-85-3-5kw-hit-i1475659897.html
Akurat ten producent gwarantuje efektywną pracę pompy ciepła do temperatury -5 st. C:

Poniżej tej temperatury wartość współczynnika COP spada drastycznie poniżej akceptowalnego poziomu. Pompa dalej będzie
działać, ale jej samodzielna praca nie ma uzasadnienia ekonomicznego.
Ten cytat dotyczy odnośnika 2), i skrzętnie został pominiety na aukcji Allegro :(.
No i musisz się zastanowić jeszcze jak zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy przy temperaturze zewnętrznej -20 st. C na kilka dni wyłączą Ci energię elektryczną.
Producent gwarantuje niezamarznięcie wody nawet do -25 st. C, ale przy zachowanym obiegu wody.

HenoK
23-02-2011, 10:08
czy którykolwiek producent gwarantuje cop dla -20stC, jeśli tak to jaki, przy jakim DZ?
Gwarantują to wszystkie glikolowe pompy ciepła oraz pompy ciepła gruntowe z bezpośrednim parowaniem.
Oczywiście przy prawidłowo dobranym DZ.
Z pomp ciepła powietrze-woda np. Zubadan : http://www.mitsubishi-electric.pl/index.php?page=produkt&subpage=714

kbab
23-02-2011, 10:16
aż ta drastycznie to nie, producent pc do podgrzewania wody w basenie gwarantował cop powyżej 2 dla -15stC przy tym samym czynniku chłodzącym, odcięcie prądu jest problemem wszystkich, ale jak praktyka pokazuje w drastycznych momentach ludzie radzą sobie bez prądu nawet ponad 2 tygodnie. Zapytałem o ocenę takiej oferty bo może być solidną konkurencją dla gruntowych pc, zwłaszcza że takie dwa kotły mogłyby przynosić spore oszczędności w kosztach eksploatacji (dom ma maksymalne zapotrzebowanie na energię tylko w niewielkiej części okresu grzewczego), zatem dwie pc pracowałyby rzadko jednocześnie. Ale jak zwykle do ostatecznej decyzji warto znać średnioroczny cop a tych informacji ciężko otrzymać od użytkowników pc, pozostają jedynie teoretyczne producenta. Taka jak w/w oferta jest poważną konkurencją dla użytkowników pieców akumulacyjnych (nawet tych z dynamicznym rozładowaniem), cena jest zachęcająca, a zwrot z inwestycji w ciągu kilku lat (nawet do 5).

kbab
23-02-2011, 10:23
re HenoK
wiesz jak to jest z DZ, już teraz niektórzy zamrażają swoje złoże -3,8stC, pewne jest że takie złoże będzie problem mocniej zmrozić, co oczywiście ma bezpośredni wpływ na osłabienie sprawności systemu (spada COP). Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, najważniejsze to zmniejszyć apetyt domu na energię, ale wówczas (dom pasywny) ludzie zamiast pchać kasę w drogie pc będą ogrzewać się suszarką do włosów, bo przy farelce może być za ciepło.

HenoK
23-02-2011, 10:46
wiesz jak to jest z DZ, już teraz niektórzy zamrażają swoje złoże -3,8stC, pewne jest że takie złoże będzie problem mocniej zmrozić, co oczywiście ma bezpośredni wpływ na osłabienie sprawności systemu (spada COP).
To już praktycznie ostatni tydzień tak niskich temperatur, zresztą bardzo niskie są one tylko w nocy, a w dzień jest w zamian za to słonecznie.
Praktycznie od początku marca znacznie spada zapotrzebowanie domu na ciepło do ogrzewania, a jednocześnie dłużej i wyżej świecące słońce szybko regeneruje DZ (wymiennik poziomy). Na początku kwietnia temperatury ujemne w DZ są już tylko wspomnieniem.

HenoK
23-02-2011, 10:56
aż ta drastycznie to nie, producent pc do podgrzewania wody w basenie gwarantował cop powyżej 2 dla -15stC przy tym samym czynniku chłodzącym, odcięcie prądu jest problemem wszystkich, ale jak praktyka pokazuje w drastycznych momentach ludzie radzą sobie bez prądu nawet ponad 2 tygodnie. Zapytałem o ocenę takiej oferty bo może być solidną konkurencją dla gruntowych pc,
To nie chodzi o rodzaj czynnik chłodniczego w PCi, ale o jej konstrukcję, rodzaj układu chłodniczego (np. układ z wtryskiem gorącego gazu), układ odszraniania wymiennika.
Jeżeli producent gwarantuje efektywną pracę pompy ciepła do temperatury -5 st. C i dodatkowo pisze ( http://www.fuego.pl/download/ulrich_hpw_danetech.pdf ) :

Poniżej tej temperatury wartość współczynnika COP spada drastycznie poniżej akceptowalnego poziomu. Pompa dalej będzie działać, ale jej samodzielna praca nie ma uzasadnienia ekonomicznego.
to komu chcesz wierzyć : producentowi, czy sprzedawcy ?

O zamarznięcie nie muszą się martwić użytkownicy PCi PW typu split. tam na zewnątrz nie ma wody, tylko czynnik chłodniczy.
W tym wypadku w jednostce zewnętrznej występuje woda, która przy niskich temperaturach i braku obiegu prędzej, czy później zamarznie.

Nie bez powodu to rozwiązanie jest tak tanie.
W podobnej, a nawet jeszcze niższej cenie możesz kupić PCi PW do podgrzewania wody w basenie. Tylko one z założenia w zimie nie są używane.

kbab
23-02-2011, 11:11
nie myślałem o wypełnieniu takiego układu wodą, ale glikolem, taka pc lub dwie ogrzewałyby bufor. Przyznam się, że rozpatruję system ogrzewania w dużym mieszkaniu gdzie obecnie są piece akumulacyjne, mam na myśli zasilanie z takiego bufora kilku małych klimakonwektorów i zbiornika cwu. Oczywiście z wiadomych względów DZ gruntowe odpada jak również ważny jest krótki okres zwrotu z takiej inwestycji, cena takich pc jest już do zaakceptowania.

HenoK
23-02-2011, 11:19
nie myślałem o wypełnieniu takiego układu wodą, ale glikolem, taka pc lub dwie ogrzewałyby bufor. Przyznam się, że rozpatruję system ogrzewania w dużym mieszkaniu gdzie obecnie są piece akumulacyjne, mam na myśli zasilanie z takiego bufora kilku małych klimakonwektorów i zbiornika cwu.
No to w kosztach uwzględnij jeszcze niemały koszt glikolu (kilkaset litrów do bufora i instalacji c.o.) albo dodatkowych wymienników ciepła, pomp obiegowych, itp.
To co miało być tanie i proste robi się drogie i skomplikowane.

kbab
23-02-2011, 11:37
aż tak rozrzutny to nie jestem, glikol byłby w wężownicy bufora z wodą. Alternatywne rozwiązanie to klimatyzator kanałowy.

Siner
23-02-2011, 12:19
Podaj więcej szczegółów bo ceny jak dla mnie kosmiczne . Jaka moc pompy , długość DZ itp.

Więc tak:
Jeśli chodzi o sam dom to ma być parterówka o powierzchni 300 metrów - poddasze nieużytkowe. Zamierzamy zrobic antresolę nad 2 pomieszczeniami i lekko wychodzącą nad salonem ( nie wiem czy wliczyć powierzchnię podłogi antresoli do powierzchni domu). Salon o powierzchni 50 metrów i wysoki na ok 6.50m, część budynku to otwarte przestrzenie i tam planuję zrobić podłogówkę. w pomieszczeniach zamknietych jak sypialnie grzejniki niskotemperaturowe. Mieszkańców 6. Pompa ma grzać również wodę.
Co do ścian to planowałam porotherm lub maxa a ocieplic standardowo ( tak jak wymaga pompa). Ponieważ poddasze będzie pełniło funkcję graciarni ocieplimy strop.
Nie wiem co jeszcze powinnam napisać. Może wielkość działki tez ma znaczenie ? - więc jest to 1250m2. Grunt nasypowy - woda na głębokości 2.5-2.6

Jeśli chodzi o wyceny to budzi moje wątpliwości samo wyliczenie mocy pompy. Jedni twierdzą że 16KW to wystarczająca moc inni że ok 19KW powinno dać radę.
Przedstawione mi wyceny dotyczą pomp o innej mocy.

Pierwsza wycena:
Vikersonn Bjorn 18KW - 22.400
Zestaw instalacyjny dolnego żródła oraz instalacja pompy -2.990
System odwiertów dolnego żródła 305 metrów -27.450
Ogrzewanie podłogowe i ścienne Rehau dla domu 350 metrów - 29.750
Zestaw instalacyjny CO -1.990
Zasobnik Vikersonn 300 litrów na ciepłą wodę - 3.200
Zestaw instalacyjny CWU - 1.090

razem wychodzi -88.870 + vat

Druga wycena:

Tu zestawienie kilku pomp do wyboru:
Nibe Biawar 1145 moc 17 KW zasobnik 300l zewn. cena brutto 34.069
Danfoss H Opti pro 16 moc 15,3 KW zasobnik 180 l wewn. cena brutto 35.545
Danfoss DHP - L 16 moc 15,1 KW zasobnik 300 l zewn. cena brutto 29.589
Junkers TE 170-1 moc 16,7 KW zasobnik 300 l zewn. cena brutto 34.599
Vaillant VWS 171/2 moc 17,3 KW zasobnik 300l zewn. 33.482

i teraz reszta
chłodzenie 5.757,48
odwierty 400 metrów 32.400
ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe 31.289,76
zasobnik ACV ze stali nierdzewnej pojemność 320 litrów płaszczowy 3.611,52

no i jak ?
nie karzcie mi tego znowu pisać !!! :(

kbab
23-02-2011, 13:19
re Siner
taki dom może mieć spory apetyt na energię (nie masz wyliczeń OZC?), przedstawione propozycje są dość kosztowne, osobiście poszedłbym w mocniejsze pc kanałowe w klimatyzacji lub mocniejszą solidną P-W, np taką (jest sporo tańsza)
http://allegro.pl/pompa-ciepla-powietrze-woda-stal-nierdzewna-25kw-i1434519414.html
25kW to nie kilkanaście, producent cop 1,5+1,8 (zależy od temp na wyjściu) zapewnia dla -20stC

hydraulik_
23-02-2011, 14:53
kbab nie przeczytałeś ze zrozumieniem .Ta pompa P-W daje 6 kW 9dla -20C) ,a nie 25 kW.
Potrzebujesz 3 szt , a to same agregaty .ja montuje PC P-W
Takie rozwiązanie w oparciu o dwie pompy u mnie kosztowało by więcej na pompach Fujotsu HP 2 szt (Razem20 kW dla -20C).
Koszt to około 90 tyś zł z podłogówka
W ofercie na Allegro jest wykres z mocą

Siner
23-02-2011, 14:55
re Siner
taki dom może mieć spory apetyt na energię (nie masz wyliczeń OZC?), przedstawione propozycje są dość kosztowne, osobiście poszedłbym w mocniejsze pc kanałowe w klimatyzacji lub mocniejszą solidną P-W, np taką (jest sporo tańsza)
http://allegro.pl/pompa-ciepla-powietrze-woda-stal-nierdzewna-25kw-i1434519414.html
25kW to nie kilkanaście, producent cop 1,5+1,8 (zależy od temp na wyjściu) zapewnia dla -20stC

Nie bardzo wiem o czym piszesz - nie rozumiem tych skrótów.
Powiem o co mi chodzi.
Ponieważ mam 4 dzieci koszty utrzymania rodziny są ogromne a zarobki nie.Chcę mieć urządzenie które pozwoli nam w miarę tanio ogrzać dom.
Słyszałam, że pompy gruntowe pionowe są najbardziej wydajne. W zasadzie to nie bardzo wiem jaka jest różnica pomiędzy pionową a poziomą ( oprócz ceny).
Jeśli chodzi o mój stosunek do firm takich jak zaproponowałeś to powiem szczerze boję się. Trudno mi zaufać takim garażowym produkcjom.
Wiem, że produkty znanych firm są droższe ale ufam ich doświadczeniu( zwłaszcza skandynawom - ze względu na podobny klimat do naszego).Mają większy budżet na badania, innowacje, lepsze podzespoły itp.
Podczas instalacji zaoszczędzę parę groszy a później okaże się że coś nie gra a firma upadła i słuch o niej zaginął.
Potrzebny mi ktoś kto powie jaka pompa, zrobi kalkulację.
Nie muszę znać budowy pompy żeby ją kupić.
Co to jest temperatura na wyjściu? Co to jest OZC ? Czym różni się pompa gruntowa pionowa od poziomej ?
Przepraszam, ze zadaję pewnie głupie pytania ale w temacie pomp dopiero od niedawna buszuję i jeszcze wiele nie wiem.

Zaproponujcie coś.
A i jeszcze jedno. Szukam sensownej firmy która jest autoryzowanym przedstawicielem i zrobi instalację.
Zadzwoniłam niby do takich od Vailanta - i sympatyczny Pan w słuchawce zażyczył sobie ode mnie 1000 zł za to że łaskawie zrobi mi wycenę i złoży ofertę! Jakaś porażka.

hydraulik_
23-02-2011, 14:57
Dla 130 m2 PC P-W atlantic /Fujitsu typ8 z podłogówka z zasobnikiem 150 l to koszt 38000 zł (typ 10 -40000):D

Sabina i Grzegorz
23-02-2011, 15:07
Siner sprawdz pc Buderusa . Ja mam taki model i jestem zadowolony. Autoryzowany serwis zamontowal i dal gwarancje i wszystko hula.
Jak chcesz dam Ci namiary.

kbab
23-02-2011, 15:36
ups, ok - zacznijmy od początku, OZC to program do wyliczenia zapotrzebowania domu na energię cieplną, jego wynik podany w kWh/m2 określa ile energii w roku dom potrzebuje, od tego zależy moc pieca, oraz szacunkowy koszt ogrzewania. Kolektor pionowy to głębokie dziury w ziemi, przez które pc odbiera ziemi ciepło, poziome to zakopane rury ok2 m pod powierzchnią ziemi, służą do tego samego (tu uwaga, dla tej mocy potrzebujesz co najmniej działkę 1500m2, zależy od gruntu bo może być sporo więcej). Jak byłoby taniej napisałem na poprzedniej stronie, jeśli zastanawiasz się nad ofertami ok 100k zł, to nie licz na to, że eksploatacja takich systemów będzie tania, jeśli taką inwestycję zamierzasz używać przez kilkadziesiąt lat to musisz brać pod uwagę jego specjalistyczną obsługę, oraz naprawy pogwarancyjne, a te na pewno nie będą tanie, ale o tym zdecydujesz sama.

Jastrząb
23-02-2011, 16:31
ups, ok - zacznijmy od początku, OZC to program do wyliczenia zapotrzebowania domu na energię cieplną,.
W kwestii formalnej. OZC to nie program, tylko Obliczeniowe Zapotrzebowanie na Ciepło. To ze wiekszosc programów komputerowych wspomagajacych obliczanie OZC ma akurat ten skrot w nazwie, to inna para kaloszy. Jak ktos umie, to OZC domu policzy na liczydle, bez komputera. Choc owszem, programy pewnie przyspieszaja/wspomagaja takie obliczenia dosyc drastycznie.

marcin

Sławek...
23-02-2011, 19:01
Jeśli chodzi o wyceny to budzi moje wątpliwości samo wyliczenie mocy pompy. Jedni twierdzą że 16KW to wystarczająca moc inni że ok 19KW powinno dać radę.
:(

nie wiem jak chcesz ocieplać, ale jak na dzisiejsze czasy to trochę duże moce tych pomp Ci wychodzą - czyli jak rozumiem spore zapotrzebowanie budynku (to znaczy tym firmom które robiły wycenę tak wyszło)...
takie duże pompy powodują dużą długość odwiertów (400 m na 17 kW to lekka przesada ) i stąd ogromna cena za inwestycję....

trzeba uczciwie przeliczyć OZC i dopiero podjąć decyzję o mocy PC i grubości docieplenia

Siner
23-02-2011, 20:51
Siner sprawdz pc Buderusa . Ja mam taki model i jestem zadowolony. Autoryzowany serwis zamontowal i dal gwarancje i wszystko hula.
Jak chcesz dam Ci namiary.

Chętnie skorzystam z namiarów.

k***a*z
23-02-2011, 20:52
Ja też mam 300m2 do ogrzania , moja pompa ma 14kW , z OZC wyszło że wystarczy 10,5kW , ale wiadomo ... wyliczenia a rzeczywistość to dwie różne sprawy . Jeśli chcesz tanio ogrzewać dom to najpierw zainwestuj w dobre ocieplenie a nie jakiś tam standardowe , wtedy moc pompy będzie mniejsza a zarazem koszty instalacji też.

Siner
23-02-2011, 21:08
ups, ok - zacznijmy od początku, OZC to program do wyliczenia zapotrzebowania domu na energię cieplną, jego wynik podany w kWh/m2 określa ile energii w roku dom potrzebuje, od tego zależy moc pieca, oraz szacunkowy koszt ogrzewania. Kolektor pionowy to głębokie dziury w ziemi, przez które pc odbiera ziemi ciepło, poziome to zakopane rury ok2 m pod powierzchnią ziemi, służą do tego samego (tu uwaga, dla tej mocy potrzebujesz co najmniej działkę 1500m2, zależy od gruntu bo może być sporo więcej). Jak byłoby taniej napisałem na poprzedniej stronie, jeśli zastanawiasz się nad ofertami ok 100k zł, to nie licz na to, że eksploatacja takich systemów będzie tania, jeśli taką inwestycję zamierzasz używać przez kilkadziesiąt lat to musisz brać pod uwagę jego specjalistyczną obsługę, oraz naprawy pogwarancyjne, a te na pewno nie będą tanie, ale o tym zdecydujesz sama.

Wiem wiem - nie jestem blondynką :)
O odwiertach wiem, wiem co to dolne źródło a skrót OZC to nic innego jak świadectwo energetyczne.
To o co w końcu chodzi z tą pompa - brać czy nie!
Wszystko kosztuje lub obsługa jest utrudniona.
W naszym przypadku piec na paliwa typu węgiel, groszek, pelety, słomę czy chrust nie wchodza w grę bo nie będziemy mięli gdzie składować. Pozostaje nam pompa, piec kondensacyjny, kominek z płaszczem wodnym.
Pierwszym moim pomysłem była instalacja kombinowana tzn. piec kondensacyjny zintegrowany z kominkiem z płaszczem wodnym. Widząc rachunki mojego ojca za gaz przeraziłam się - 9 tys za samo ogrzewanie i ciepłą wodę a gdzie reszta ?
Pomyślałam więc o pompie. Zgoda to spory wydatek ale skoro pozwoli mi zmniejszyć koszty to czemu nie. Cały czas zastanawiam się o co chodzi. Skoro pompa pozwala oszczędzić i wszystko jest super to skąd te rozważania nad opłacalnością i sensownością wyboru.

No Panowie jak to jest ?

ana-76
23-02-2011, 21:11
mam dom 148 m2 zapotrzebowanie 8kW, mam 10kw zubadana mitsubishi, koszt ogrzewania w okresie 13.10 - 13.01 - 1500zł, wszystko opomiarowane z wyszczególniniem każdego dnia i godziny. temperatura 25st łazienki, 22-23 cała reszta domu

Siner
23-02-2011, 21:11
Ja też mam 300m2 do ogrzania , moja pompa ma 14kW , z OZC wyszło że wystarczy 10,5kW , ale wiadomo ... wyliczenia a rzeczywistość to dwie różne sprawy . Jeśli chcesz tanio ogrzewać dom to najpierw zainwestuj w dobre ocieplenie a nie jakiś tam standardowe , wtedy moc pompy będzie mniejsza a zarazem koszty instalacji też.

Na jaka głebokosc robili odwirty ?
Jakie masz ocieplenie? Jaki rodzaj domu ?

ana-76
23-02-2011, 21:20
Wiem wiem - nie jestem blondynką :)

No Panowie jak to jest ?

śpieszę z odpowiedzią, krótkowzroczność to się nazywa ;) ludzie liczą koszy początkowe, moja koleżanka która wlaśnie się budujee stwierdziła, podłogówka droga, tansze kaloryfery, pompa - droga tańszy piec. fakt za PC w momencie montażu zapłacisz więcej ale poźniejsze koszty są zdecydowanie niższe niż przy innych ogrzewaniach. Sąsiad ma gaz i dom o podobnych wymiarach koszt 1200mc +2metry drzewa do kominka.

kbab
23-02-2011, 22:06
re Siner
mówisz 9000zł za gaz Cię przeraża, wg moich wyliczeń z faktur za 2010r za 1kWh w gazie płaciłem 0,2250zł. Zatem w domu Twojego ojca zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie i cwu to 40 000 kWh rocznie (to dużo), od razu przy pc cop=3 ojciec potrzebowałby 13333 kWh po 40gr (średnia cena z taryfy G12) zapłaciłby 5333zł tj, sama oceń czy warto na miejscu Twojego ojca wydać taką kase na pc. Osobiście zacząłbym od ocieplenia i ograniczenia strat ciepła - tj radykalnie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Kominek ma zarówno sporo zwolenników jak i przeciwników, ja należę do tych pierwszych, jest to obecnie najtańsze źródło ciepła. O kosztach eksploatacji systemów przy różnych nośnikach energii sporo mówi mój kalkulator, po wstawieniu zapotrzebowania, ceny nośnika i sprawności kotła otrzymasz roczny koszt eksploatacji i cenę jednostkową, niżej można wyliczyć okres zwrotu z inwestycji w pc (oczywiście dane analizowanych systemów trzeba zaktualizować wg swoich), zapraszam na str
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

kbab
23-02-2011, 22:16
Sąsiad ma gaz i dom o podobnych wymiarach koszt 1200mc +2metry drzewa do kominka.

dom jak w stopce, za ostatni rok za 21000 kWh zapłaciłem 3473,94 (tu nie ma około, jest wg faktur), w tym jest wszystko, bez prądu (nim nie ogrzewam) 2233,03zł, w tym ogrzewanie, cwu, gotowanie, mam stary piec gazowy, ale gazu zużywam tylko ok 600m3 rocznie, drewna 6mp.

Siner
23-02-2011, 22:39
dom jak w stopce, za ostatni rok za 21000 kWh zapłaciłem 3473,94 (tu nie ma około, jest wg faktur), w tym jest wszystko, bez prądu (nim nie ogrzewam) 2233,03zł, w tym ogrzewanie, cwu, gotowanie, mam stary piec gazowy, ale gazu zużywam tylko ok 600m3 rocznie, drewna 6mp.

To w końcu jak ogrzewasz dom bo jakoś się pogubiłam.

A dla zainteresowanych rzuty mojego przyszłego domu. Zaznaczam że to co jest za siłownią obcinamy, zmieniamy przez to dach, zmieni się też troszkę układ pomieszczeń no i totalnie elewacja. Ma być prosto i nowocześnie. Zapraszam do obejrzenia.
http://www.horyzont.com/projekt/pokaz/REMIK/0/262

Phant0mas
23-02-2011, 22:42
Siner
tez mam dom 300m2, salon z antresola na ponad 6m wysokosci, duze przeszklenia. PCi 16kW odwierty 3 x 100m. Na dzialce 1000m2 + dom kolektor poziomy sie nie zmiescil. Taka pompa wyszla z OZC. Zeby cokolwiek mowic o mocy PCi musisz znac zapotrzebowanie na cieplo. Pamietaj, ze tu duza role bedzie grala kubatura domu.

Siner
23-02-2011, 22:55
Siner
tez mam dom 300m2, salon z antresola na ponad 6m wysokosci, duze przeszklenia. PCi 16kW odwierty 3 x 100m. Na dzialce 1000m2 + dom kolektor poziomy sie nie zmiescil. Taka pompa wyszla z OZC. Zeby cokolwiek mowic o mocy PCi musisz znac zapotrzebowanie na cieplo. Pamietaj, ze tu duza role bedzie grala kubatura domu.

Według jakiego projektu budowaliście dom?
Ile wam wychodzi rocznie za pompę?
Jesteś zadowolony z pc?

Phant0mas
23-02-2011, 23:16
Siner
Jestem na etapie wykanczania (oswietlenie, drzwi wewnetrzne, zabudowa kuchni itp) wiec kosztow rocznych nie moge podac :) bo jeszcze nie mieszkamy. Jak zapytasz za rok to wtedy bede mogl cos konkreniejszego powiedziec.
Projekt domu to Dom w Pigwowcach (Archon) z wlasnymi "wariacjami" :)
PCi grzeje i daje rade. Na poczatku 2010 roku suszylismy dom (swieze tynki, posadzki itd) wiec rchunki potrafily siegnac 800 zl/mc Obecnie utrzymujemy 20st i srednio wychodzi 450-550 za miesiac. DZ nie spadlo ponizej 4st (zasluga gliniastego terenu) Bezobslugowo i co najwazniejsze klient (czyt. ja) zadowolony :)

HenoK
24-02-2011, 06:29
kbab nie przeczytałeś ze zrozumieniem .Ta pompa P-W daje 6 kW 9dla -20C) ,a nie 25 kW.
Potrzebujesz 3 szt , a to same agregaty .ja montuje PC P-W
Te 6kW mocy, to do temperatury GZ 50 st. C. Dla podłogówki będzie to już 7kW.
Ta powietrzna PCi powinna sobie poradzić z grzaniem domu do temperatury ~-10 st. C. W takich warunkach straty cieplne domu zrównają się z jej mocą.
Nie wiemy w jakiej strefie klimatycznej ma być ona zamontowana. Jeżeli nie jest to jakiś "biegun zimna", to dodając do niej grzałki lub kocioł elektryczny można by zaryzykować jej zastosowanie. Dni ze średnia temperaturą dobową poniżej -10 st. C jest u nas naprawdę niewiele.
Jeżeli w tym domu ma być kominek, a nawet dwa (ten dom to właściwie bliźniak), to można by nawet z tych grzałek zrezygnować licząc się z obowiazkowym grzaniem kominkiem w najchłodniejsze dni.
Jednak również zwrócę uwagę na możliwość zmniejszenia zapotrzebowania na moc do ogrzewania (lepsza izolacja ścian, posadzki i stropu, lepsza stolarka okienna, rolety lub okiennice, wentylacja z odzyskiem ciepła).

Jastrząb
24-02-2011, 08:02
Pierwszym moim pomysłem była instalacja kombinowana tzn. piec kondensacyjny zintegrowany z kominkiem z płaszczem wodnym. Drewno do kominka tez treba skladowac, a na pewno zajmnie nie mniej miejsca niz wegiel czy ekogroszek.



Widząc rachunki mojego ojca za gaz przeraziłam się - 9 tys za samo ogrzewanie i ciepłą wodę a gdzie reszta ?
Pomyślałam więc o pompie. Zgoda to spory wydatek ale skoro pozwoli mi zmniejszyć koszty to czemu nie. Cały czas zastanawiam się o co chodzi. Skoro pompa pozwala oszczędzić i wszystko jest super to skąd te rozważania nad opłacalnością i sensownością wyboru.
No Panowie jak to jest ?Jak Twoj ojciec placi 9tys za ogrzewanie gazowe, to albo ma duzy dom, albo kiepsko ocieplony. Co wiecej, majac pompe ciepla gruntowa, zaplacicl by okolo polowy tej kwoty. A byc moze ciut wiecej.

W skrocie. Jak bedziesz mial dobrze zaizolowany dom, to dzieki temu PC bedzoie chodzila w duzej mierze w nocy w taniej taryfie. Mozesz wtedy w przyblizeniu liczyc, ze rachunek za ogrzewanie PC bedzie wynosil 50% tego co kosztowalby gaz do ogrzania tego samego domu. Jesli dom bedzie kiepsko zaizilowany, to wiecej bedziesz grzac w drogiej taryfie (slabiej bedzie tzymal cieplo), i wtedy koszt uzytkowy PC bedzie wiekszy niz 50% gazu.

Jak ktos tu pisze o rachunkach za PC za sezon 1500PLN, to nie znaczy ze Twoj dom tyle samo zuyzje. Policzenie OZC to podstawa.

marcin

kbab
24-02-2011, 08:02
dzięki HenoK, jakoś ta dygresja hydrauli mi uleciała, za to teraz do tego się odniosę. Te problemy dotyczą nie tylko użytkowników P-W. Odbijając piłeczkę hydrauli wylicz proszę moc pc gruntowej przy mocno wyziębionym DZ (niektórzy mają problem bo po prostu źle wyliczone), kiedy cop spada poniżej 2?? Wówczas dostarczana moc do domu to jedynie niespełna dwukrotna moc pobierana, zatem pc o mocy 16kW (producent optymistycznie liczy cop =4) w takich warunkach dostarcza jedynie niespełna 8kW - czy wtedy również zaproponujesz instalację takich dwu pc? Kilkakrotnie wspominałem, że kocioł elektryczny jest bardziej komfortowy - właśnie to miałem na myśli, że w ekstremalnych warunkach - TAKIEMU NIGDY MOCY NIE ZABRAKNIE.
re Siner, gratuluję wyboru - bardzo ładny, wygodny dom, co do pc to poczytaj również opinie tych którzy się na niej zawiedli. Trochę dziwne jest Twoje podejście do tematu, jesteś oburzona, że
"Zadzwoniłam niby do takich od Vailanta - i sympatyczny Pan w słuchawce zażyczył sobie ode mnie 1000 zł za to że łaskawie zrobi mi wycenę i złoży ofertę! Jakaś porażka"
Nie wnikasz w to dlaczego? Przecież to proste - za darmo robiliby tylko wyceny, mieliby z tym najwięcej roboty - a zleceń na wykonawstwo - dokończ sama. Oferta w okolicy 100k jest skierowana do wybranych klientów, jak wynika z wypowiedzi innych zadowolonych to swoje pc zainstalowali za 17/20tys zł, jak widać efekty czasem (mówię o kosztach eksploatacji) potrafią sporo przewyższyć te pierwsze. Życzę abyś dokonała dobrego wyboru i dołączyła do tych szczęśliwych użytkowników pc.

k***a*z
24-02-2011, 08:27
Według jakiego projektu budowaliście dom?
Ile wam wychodzi rocznie za pompę?
Jesteś zadowolony z pc?

Nie kombinuj !!! , zapytaj projektanta waszego domu jakie jest jego zapotrzebowanie na ciepło , jak nie wie to niech wyliczy . Mając te dane będzie można określić jaka pompa , jakie DZ itp.

kbab
24-02-2011, 08:47
Konkurencją dla cwu z gazu jest propozycja pc hydrauli za 6k, ja osobiście poszedłbym dalej i skorzystał z oferty Hewalexu i zainstalował pc+solary (maja takie niedrogie zestawy) - wówczas liczyłbym na roczny koszt cwu poniżej 300zł, chociaż te drugie mają na FM również zagorzałych przeciwników - jestem ich zwolennikiem, bo za te kWh nie płacę rachunków.
Odniosę się jeszcze do składnika 1 oferty Siner
"Ogrzewanie podłogowe i ścienne Rehau dla domu 350 metrów - 29.750"
sama zaproponowała taki system, czy jest to "dobra" wola instalatora? Wg mnie jest to wybieg aby dodatkowo zabezpieczyć się na w/w "ekstremalne warunki". System taki osiągnie wyższy cop, ponieważ będzie mógł pracować dla niższej temp GZ, np zamiast 50stC na 35stC (wynika to z mocy przewymiarowanych grzejników), za to producent "Vikersonn Bjorn" unika podania w oprogramowaniu rzeczywistego cop - a przecież do jego wyliczenia potrzeba jedynie temp zasilania GZ, jej powrotu oraz przepływ nośnika (zwykle te dane są w oprogramowaniu) - wystarczy je tylko wykorzystać.

HenoK
24-02-2011, 09:09
Konkurencją dla cwu z gazu jest propozycja pc hydrauli za 6k, ja osobiście poszedłbym dalej i skorzystał z oferty Hewalexu i zainstalował pc+solary (maja takie niedrogie zestawy) - wówczas liczyłbym na roczny koszt cwu poniżej 300zł, chociaż te drugie mają na FM również zagorzałych przeciwników - jestem ich zwolennikiem, bo za te kWh nie płacę rachunków.
Za energię wyprodukowaną przez solary rzeczywiście nie płacisz rachunków, ale za same solary zapłaciłeś niemałą kwotę.
Jak policzysz ile za tą energię wyprodukowaną przez solary zapłaciłbyś w przypadku zastąpienia ich pompą ciepła to trochę inaczej to wygląda.
Mam porównanie, bo mam zarówno kolektory słoneczne, jak i pompę ciepła. Pompa ciepła podgrzewa ciepłą wodę tylko w 2 taryfie. Osiagą przy tym COP=3,0, czyli podgrzanie 200litrów wody w ciągu doby kosztuje mnie ~1zł. Rocznie byłby to koszt <400zł.
Jaką część tej kwoty mogą zastąpić mi kolektory słoneczne? W najlepszym przypadku ~60%, zużywając przy tym kilkadziesiąt kWh energii elektrycznej. Roczny zysk z tytułu dołożenia do PC kolektorów słonecznych wyniesie więc ~200zł. Kolektory słoneczne, rurki, pompa obiegowa, montaż, glikol i dodatkowa wężownica w podgrzewaczu, to koszt min. 4tys. zł. Zwrot samego kapitału włożonego w tę inwestycję nastąpi więc po 20 latach.

Natomiast kolektory słoneczne są mogą być dobrym uzupełnieniem instalacji ciepłej wody w przypadku ogrzewaniem jej kotłem na paliwo stałe, czy energią elektryczną.

kbab
24-02-2011, 09:23
Kiedyś te relacje (jak instalowałem - wtedy trochę zaszalałem) były rzeczywiście niekorzystne, ale dzisiaj można liczyć na dofinansowanie takiego systemu - warto o ty przynajmniej wiedzieć. Zauważ, że moja wypowiedź jest tylko uzupełnieniem tej wyżej, tam jest jedynie propozycja "bezkonkurencyjnego" systemu gazowego. Wracając do Twoich kosztów to bez solarów pewnie nie zmieściłbyś się w 70kWh/m2.

Jastrząb
24-02-2011, 09:49
i zainstalował pc+solary (maja takie niedrogie zestawy) - chociaż te drugie mają na FM również zagorzałych przeciwników - jestem ich zwolennikiem, bo za te kWh nie płacę rachunków..
To nie sa przeciwnicy, tylko ludzie ktorzy potrafia liczyc. Przy cenie solarow i naslonecznieniu w PL, to jest marny pomysl. Lepiej jest jak ktos Ci te solary (gmina, UE) zasponsoruje,. Wtedy to wyglada lepiej. A juz łaczenie solarow z PC, ktora stosunkowo tanio produkuje cieplo, to jest cos czego nie pojmuje.

Solar w PL, to troche jak samochod, ktory jadac z gorki wylacza silnik i nic nie pali. Tylko ile drog jest "z gorki"

marcin

Liwko
24-02-2011, 09:49
Kiedyś te relacje (jak instalowałem - wtedy trochę zaszalałem) były rzeczywiście niekorzystne, ale dzisiaj można liczyć na dofinansowanie takiego systemu - warto o ty przynajmniej wiedzieć. Zauważ, że moja wypowiedź jest tylko uzupełnieniem tej wyżej, tam jest jedynie propozycja "bezkonkurencyjnego" systemu gazowego. Wracając do Twoich kosztów to bez solarów pewnie nie zmieściłbyś się w 70kWh/m2.

Tylko zapominasz o corocznym serwisie, który w przypadku unijnych dotacji jest podobno obowiązkowy i kosztuje około 150zł. Zapominasz również o tym że co kilka lat należy wymienić glikol. Ten zysk z solarów który wyliczył HenoK dla pompy ciepła redukuje się do 0 a czasami trzeba będzie do tego dopłacić. Solary przy PC to zły pomysł.

yaiba83
24-02-2011, 10:15
Wieśman zaleca połączenie solarów z pompą ciepłą nie tyle aby wyszło taniej co by zapewnić "oddychnięcie" PC, co by się tak często nie musiała uruchamiać.
Jak komuś na tym nie zależy to nie warto montować solarów razem PC. Moim zdaniem to się montuje albo jedno albo drugie. Razem to trochę przerost formy nad treścią.

kbab
24-02-2011, 10:24
Tylko zapominasz o corocznym serwisie, który w przypadku unijnych dotacji jest podobno obowiązkowy i kosztuje około 150zł. Zapominasz również o tym że co kilka lat należy wymienić glikol. Ten zysk z solarów który wyliczył HenoK dla pompy ciepła redukuje się do 0 a czasami trzeba będzie do tego dopłacić. Solary przy PC to zły pomysł.

Sam montowałem solary, ponad 7 lat chodzą na tym samym glikolu, na serwis w tym czasie wydałem 0zł. Przypomnij ile Ty wydajesz na serwisowanie swojego systemu bo nie mogłem tego się doszukać? Jakie "dopłacić" już kiedyś udowodniłem Ci, że za podgrzanie cwu z solarów w układzie grawitacyjnym nic nie zapłacisz - jest to jedyny znany mi przypadek przypadek,

Liwko
24-02-2011, 10:33
Bo Wieśman wciska wszystko co można sprzedać. Koledze do podłogówki dołożyli bufor. kiedy go spytałem po co, to podobno odpowiedzieli mu że tak lepiej. Miał już oczywiście zamontowane na dach uchwyty do kolektorów bo powiedzieli mu że tak lepiej. I jak tu nie mieć alergii do takiej firmy?

Liwko
24-02-2011, 10:35
Sam montowałem solary, ponad 7 lat chodzą na tym samym glikolu, na serwis w tym czasie wydałem 0zł. Przypomnij ile Ty wydajesz na serwisowanie swojego systemu bo nie mogłem tego się doszukać?

0zł

No w tematach o solarach mówi się że glikol należy co kilka lat wymienić. Zresztą to jest dla mnie oczywistość.
To że ty nie płacisz za serwis nie oznacza że w przypadku dotacji takiego serwisu nie będziesz miał w umowie.

kbab
24-02-2011, 10:45
No w tematach o solarach mówi się że glikol należy co kilka lat wymienić. Zresztą to jest dla mnie oczywistość.
To że ty nie płacisz za serwis nie oznacza że w przypadku dotacji takiego serwisu nie będziesz miał w umowie.
Uzupełnij proszę wypowiedź o serwisie gruntowych pc, czy w niej glikol też trzeba wymienić, ile kosztuje roczny serwis pc, co mówią ich użytkownicy na temat napraw gwarancyjnych i po gwarancji, czy w umowie zawarty jest serwis? Nie odbierz tego jako chęć zaglądania do Twoich rachunków, wiem że tego nie znosisz.

Liwko
24-02-2011, 10:52
Dlaczego nie znoszę??? Czy ja kiedyś czegoś ci nie podałem?
Serwisować nie trzeba. Nie ma po co. PC to taka lodówka tylko o znacznie większej mocy;)
Glikol w PC pracuje na znacznie mniejszych różnicach temperatur i nawet w przypadku jego starzenia nie powinno nigdy dojść do tego by zamarzł.

HenoK
24-02-2011, 11:27
Wieśman zaleca połączenie solarów z pompą ciepłą nie tyle aby wyszło taniej co by zapewnić "oddychnięcie" PC, co by się tak często nie musiała uruchamiać.Przy poprawnie dobrane instalacji PCi i przygotowania ciepłej wody pompa ciepła na potrzeby przygotowania cwu włącza się jeden lub dwa razy w ciągu doby.
Ale jak ktoś do instalacji z PCi podłączonej do podłogówki projektuje bufor, to trudno się dziwić, że mu się PCi za często włącza ...

kbab
24-02-2011, 11:39
jedyne serwisowanie w przypadku PC, to takie, które dotyczy każdej innej kotłowni..w PC nie ma raczej co serwisowac...

tak tylko nieśmiało zapytałem, bo Liwko mówi o umowie z obowiązkowym serwisem solarów
re Liwko - przypominam rozmowy na temat faktur za energię. Odnośnie solarów to nie zauważyłem jakichś nieprawidłowości, chociaż wypadałoby spuścić glikol i przepłukać układ, może wiosną wymienię na wodę, a przed zimą zaleję glikol (oczywiście po sprawdzeniu jego dalszej przydatności).

rwxw
24-02-2011, 21:02
moja koleżanka która wlaśnie się budujee stwierdziła, podłogówka droga, tansze kaloryfery,
To ci dopiero koleżanka... 1 grzejnik kosztuje koło 300-400złdo tego termostat za 50zł, a za tą cenę można kupić 150-200m rurki pex z wkładką alu, która ogrzeje tą samą lub większą powierzchnię. Wylewki i styropian pod podłogą też będzie musiała zrobić, więc trudno to wliczać w podłogówkę. Układanie rurek też nie może kosztować 200zł/h pracy układacza, więc ciekaw jestem skąd jej to się wzięło. Ale to w sumie jej sprawa, więc niech ma gorzej w tej samej cenie ;-)

rydzadam
25-02-2011, 06:39
No i powierzchni i ścian w pokojach znacznie mniej do aranżacji, a w niektórych wypadkach jest nie lada kłopot - np. biurko dziecka pod oknem. Przy podłogówce problem odpada.

ana-76
25-02-2011, 07:01
rwxw czasami są tacy ludzie którzy mają klapki na oczach i ciężko ich przekonac do czegokolwiek. Moji sąsiedzi patrzyli się na nas jak nadurni jak mówiliśmy o swoim ogrzewaniu na etapie montowania pompy. Czasami wpadą do nas sprawdzić czy ciepło, spytają o rachunki i nie wierzą ;)))
inna sprawa to brak kaloryferów, kanapa stoi pod oknem, gdyby był tam kaloryfer to w tym miejscu stać by nie mogła...

rydzadam
25-02-2011, 11:30
Nie ma się co przejmować. Jakieś 50-60 lat temu, zwłaszcza na wsi ludzie nie wierzyli, że centralne ogrzewanie z kotłem na węgiel w piwnicy da ciepło do całego domu :) piszę o erze pieców kaflowych...

Liwko
25-02-2011, 11:35
Bo ciężko ludziom wytłumaczyć że sama pompa ciepła nie daje, a te kilka stopni z gruntu w zupełności wystarczy:)

niedowiarek
25-02-2011, 11:41
"Panie. A te drugie rachunki za prund, co to do tego ustrojstwa idzie to gdzie Pan masz?" :lol2:

Tom OP
25-02-2011, 12:05
A'propos rachunków:
Postanowiłem jednak nie wyważać otwartych drzwi i poszedłem na łatwiznę:
Po podstawieniu danych do symulatora Daikina średnioroczne COP w wariancie pesymistycznym wyniosło 2,1. Niestety mieszkam nad morzem a na Śląsku i teraz widzę, że akurat w tym przypadku robi to wielką różnicę (na morzem średnioroczny COP wyniósłby ok. 2,5).
To wynik potwierdzający moje początkowe obawy i na dzień dzisiejszy przechyla szalę na rzecz... no właśnie tu pojawia się problem... ;(
Jeśli wrócę teraz do OZC i podstawię bardziej skuteczne ocieplenie, to tym bardziej będę miał zagwozdkę.
A mogło być tak pięknie...

ana-76
25-02-2011, 12:28
Bo ciężko ludziom wytłumaczyć że sama pompa ciepła nie daje, a te kilka stopni z gruntu w zupełności wystarczy:)

ja nie mam gruntówki, mam P-W, nie mam też żadnego innego źródła ciepla typu kominek. Ciężko mi uwierzyć że ktoś pali w kominku tylko dla przyjemności ;)))

Liwko
25-02-2011, 12:35
ja nie mam gruntówki, mam P-W, nie mam też żadnego innego źródła ciepla typu kominek. Ciężko mi uwierzyć że ktoś pali w kominku tylko dla przyjemności ;)))

Dlaczego? Na mnie już kiedyś napadli że skoro mam kominek to powinienem w nim palić:D A ja im na złość, że nie będę:D
Od początku września tak z dziesięć razy do kupy by się zliczyło, po 3h. Większe z niego straty niż zyski ale mam to w ...

piwopijca
25-02-2011, 12:35
ja nie mam gruntówki, mam P-W, nie mam też żadnego innego źródła ciepla typu kominek. Ciężko mi uwierzyć że ktoś pali w kominku tylko dla przyjemności ;)))

No to powinienem Cie zadziwic....
Ja pale w kominku dla przyjamnosci, czasem gdy napale to wystarcza mi 1-2 drewna i tli sie powolutku.
Oczywiste jest ze dom dogrzewa sie w ten sposob, nie zaprzeczam, ale nie jest to konieczne dla komfortu cieplnego w moim domu.
Ba, nie chce mi sie rabac drewna, rozpalac i co gorsze pozniej sprzatac popiolu, na szczescie mam odkurzacz techniczny-pozostalosc po budowie i nim sie wyreczam.
W wielu przypadkach posiadacze kominkow palac w nich tak naprawde uzupelniaja tylko straty ktore ow kominke generuje przez wieksza czesc czasu -toc to spory mostek termiczny.

Pzdr.

niedowiarek
25-02-2011, 12:51
nie mam też żadnego innego źródła ciepla typu kominek. Ciężko mi uwierzyć że ktoś pali w kominku tylko dla przyjemności ;)))

A ja będę miał piecokominek :p. I to dla przyjemności! A dla jeszcze większej przyjemności strzelę sobie jakąś skórę z zwierzaka przed kominkiem;). A w razie braku prądu też se napalę:D

ana-76
25-02-2011, 13:42
No to powinienem Cie zadziwic....
Ja pale w kominku dla przyjamnosci, czasem gdy napale to wystarcza mi 1-2 drewna i tli sie powolutku.
Oczywiste jest ze dom dogrzewa sie w ten sposob, nie zaprzeczam, ale nie jest to konieczne dla komfortu cieplnego w moim domu.
Ba, nie chce mi sie rabac drewna, rozpalac i co gorsze pozniej sprzatac popiolu, na szczescie mam odkurzacz techniczny-pozostalosc po budowie i nim sie wyreczam.
W wielu przypadkach posiadacze kominkow palac w nich tak naprawde uzupelniaja tylko straty ktore ow kominke generuje przez wieksza czesc czasu -toc to spory mostek termiczny.

Pzdr.
ok, mialo być "ciężko mi uwierzyć że ktoś pali w kominku codziennie tylko dla przyjemności" Jasne że jest sporym mostkiem termicznym, między innymi mój M stanowczo powiedział kominkowi 'nie' pozatym kominki które mi się podobały to koszt ok 20tyś,

ana-76
25-02-2011, 13:53
A ja będę miał piecokominek :p. I to dla przyjemności! A dla jeszcze większej przyjemności strzelę sobie jakąś skórę z zwierzaka przed kominkiem;). A w razie braku prądu też se napalę:D

a miałeś już kiedyś taki piecokominek? Mój M miał i nie wspomina tego okresu najlepiej, pomijam obkopcone ściany i malowanie co roku.

Liwko
25-02-2011, 13:59
a miałeś już kiedyś taki piecokominek? Mój M miał i nie wspomina tego okresu najlepiej, pomijam obkopcone ściany i malowanie co roku.

Jak ktoś w nim rozpali 10-15 razy do roku to chyba problemu nie będzie;)

ana-76
25-02-2011, 14:22
Liwko ja nie mówie o okazjonalnym paleniu, tylko o takim na 'pełen etat' Wiem że gdybym miala kominek to rozpaliłabym go może kilka razy w Boże Narodzenie i Nowy Rok. Dlatego szkoda mi bylo wydac 20tyś na kominek, za te pieniadze mam klime w domu. A powiem ze jak w tym roku przygzało, a klima byla jeszcze nie uruchomiona (montowaliśmy na raty najpierw j. wewnętrzne potem agregat zewnetrzny) to w sypialniach nie dało się siedzieć.

Liwko
25-02-2011, 14:36
Liwko ja nie mówie o okazjonalnym paleniu, tylko o takim na 'pełen etat' Wiem że gdybym miala kominek to rozpaliłabym go może kilka razy w Boże Narodzenie i Nowy Rok. Dlatego szkoda mi bylo wydac 20tyś na kominek, za te pieniadze mam klime w domu. A powiem ze jak w tym roku przygzało, a klima byla jeszcze nie uruchomiona (montowaliśmy na raty najpierw j. wewnętrzne potem agregat zewnetrzny) to w sypialniach nie dało się siedzieć.

Nie, no spoko;) Kominek czy klima to fajne bajery bez których da się żyć, i mają być tylko dla naszej przyjemności;)

niedowiarek
25-02-2011, 14:49
a miałeś już kiedyś taki piecokominek? Mój M miał i nie wspomina tego okresu najlepiej, pomijam obkopcone ściany i malowanie co roku.

Mam wspomnienia z wizyt u brata mojej mamy. Miał ci on piec kaflowy w pokoiku. Bajka..... przytulić się pleckami do tych kafli... bezcenne. A ta skóra przed komorą z żywym ogniem... marzenie:hug:.:bye:

Sabina i Grzegorz
25-02-2011, 20:22
Siner namiary ; firma KREZEL kolo Opola 608744803
Ja mam z kolektorem poziomym dom 202 m2 a uzytku 150 +20 m2 , ocieplenie 15cm styro , 25cm welna dach ,pompa 7,3 kw
Pozdro

rwxw
25-02-2011, 22:44
rwxw czasami są tacy ludzie którzy mają klapki na oczach i ciężko ich przekonac do czegokolwiek..
Zgadza się, dlatego nieśmy ten kaganek oświaty ;-)

kbab
25-02-2011, 23:20
ok, kominek ma złą sławę, rozpaliłem w nim 2 tygodnie temu, do dzisiaj tylko dokładam. Co może ktoś wiedzieć na temat siedzenia przy lampce wina (swojego) i łapaniu się na tym, że więcej czasu przygląda się na ogień w nim niż w telewizję (w tym samym pomieszczeniu). Pomijam koszt utrzymania domu, bo w tym czasie pomnożenie jego przez 5, 10, czy 20 przynajmniej dla mnie nie ma znaczenia, ale z kominka nie zrezygnuję, natomiast na koszty utrzymania (z faktur) jestem otwarty, tak samo jak jestem gorącym zwolennikiem ich obniżania, zaznaczam że nie jestem sprzedawcą jakiegokolwiek systemu. Zatem porównajmy różne nośniki energii - do tego zrobiłem arkusz - tylko proszę o wstawianie danych w szarych polach, ponieważ inne zawierają formuły, jeśli ktoś ma jakieś uwagi to chętnie je wprowadzę do obliczeń,
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

Meggi56
26-02-2011, 14:09
Otrzymałam ofertę na PC - zapotrzebowanie 6,68 KW
PC IVT HE C6 - 26.880 plus instalacja - 8.600 kolektor pionowy na spirytusie 130 mb - 11.700 plus przyłącze - 1.500, rozdzielacz dolnego źródła - 2.300, podłogówka w systemie UPONOR 164 zł/m kw w tym papa, styropian, folia, siatka, podłogówka właściwa, rozdzielacze, mocowania oraz wylewka, sterowanie przy rozdzielaczach 1.400, rekuperacja z efektem klimatyzacji - 18.500, przyłącze rekuperacji ciepło 1.000, zimno 1.000. Co sądzicie o tej wycenie - dom parterowy 126 metrów do ogrzewania. Całość 93.570 plus VAT, jak dla mnie to kosmos 

Liwko
26-02-2011, 14:16
Ze 40tyś da się zejść, a dla takiego domu to ze 30 lat grzania!;)

eniu
26-02-2011, 14:21
Ze 40tyś da się zejść, a dla takiego domu to ze 30 lat grzania!;)

Chryste, za taka kasę to na dwa życia bym sobie drewna nakupił :D

Sławek...
26-02-2011, 14:49
Ze 40tyś da się zejść, a dla takiego domu to ze 30 lat grzania!;)

...Liwko może chociaż jeden jedyny raz poprzesz to co mówisz konkretami ?????
już tyle razy Cię prosiłem żebyś pokazał wszystkim jak można obniżyć koszty do tych poziomów o jakich mówisz... dlaczego nie chcesz udowodnić że to jest możliwe???

Liwko
26-02-2011, 15:08
Proszę bardzo Sławku.


Otrzymałam ofertę na PC - zapotrzebowanie 6,68 KW
PC IVT HE C6 - 26.880 plus instalacja - 8.600 kolektor pionowy na spirytusie 130 mb - 11.700 plus przyłącze - 1.500 podłogówka w systemie UPONOR 164 zł/m kw w tym papa, styropian, folia, siatka, podłogówka właściwa, rozdzielacze, mocowania oraz wylewka, sterowanie przy rozdzielaczach 1.400, rekuperacja z efektem klimatyzacji - 18.500, przyłącze rekuperacji ciepło 1.000, zimno 1.000. Co sądzicie o tej wycenie - dom parterowy 126 metrów do ogrzewania. Całość 91.270 plus VAT, jak dla mnie to kosmos 

1. http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html = 11tyś.
2. Kotłownia 5tyś.
3. odwierty 10tyś
4. Materiały na podłogówkę to 3-4tyś + wylewka. W 10tyś z robocizną spokojnie da się zrobić.
5. Nie wiemy co to za rekuperator. Ja bym zrobił większe DZ i do tego podłączył chłodnicę. Zostawmy więc te 18 500.
=54,5tyś

Sławek...
26-02-2011, 15:09
adiqq... można taniej....
ale do diabła nie da się zrobić w tych bezsensownie rzucanych kwotach przez Liwko....sam już widzisz że nie da się wykonać tego zakresu prac za 51 tys netto... biorąc jeszcze pod uwagę drobną różnicę w postaci takiej, że w wycenie Meggi są odwierty a w Twojej kol poziomy co robi dość znaczną różnicę w kosztach (inną sprawą jest czy u Meggi da się w ogóle zastosować kol poziomy)

Ja tylko chciałbym zaapelować do ludzi typu Liwko żeby podawali dane zgodne z prawdą... o nic więcej mi nie chodzi , zapewne inni forumowicze też woleliby usłyszeć i poznać rzetelne wyliczenia a nie jakieś niemożliwe do zrealizowania mrzonki i marzenia....i tyle....

Liwko
26-02-2011, 15:12
Sławku czy ty czasami nie instalujesz drogich pomp i nie na rękę ci takie dane?

Sławek...
26-02-2011, 15:16
Proszę bardzo Sławku.



1. http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html = 11tyś.
2. Kotłownia 5tyś.
3. odwierty 10tyś
4. Materiały na podłogówkę to 3-4tyś + wylewka. W 10tyś z robocizną spokojnie da się zrobić.
5. Nie wiemy co to za rekuperator. Ja bym zrobił większe DZ i do tego podłączył chłodnicę. Zostawmy więc te 18 500.
=54,5tyś

oki...
proszę o wyszczególnienie elementów kotłowni z montażem za 5000
co wchodzi w jej skład?
jeśli możesz to podaj mi namiar na wiertaczy, którzy wiercą za cenę, którą podałeś to zadzwonię i zapytam co wchodzi w skład tej ceny i co z wprowadzeniem kolektorów do budynku? czy to instalacja na studni rozdzielczej a jeżeli nie to jak jest wykonana?
jak chcesz się zmieścić w 10 tys z materiałami na wylewkę, styropianem, materiałami do podłogówki i robocizną tego wszystkiego ??? rozumiem że wszystko zrobisz sam ???
proszę o szczegółowe odpowiedzi

Sławek...
26-02-2011, 15:19
...Liwko nie najmniejszego znaczenia co ja instaluję i czy w ogóle cokolwiek instaluję... po prostu odpowiedz na pytania żebym mógł przyznać Ci rację....

(czytając Twoje wypowiedzi już dawno stwierdziłem, że pracujesz w Ecopolu, ale nie przeszkadza mi to, proszę tylko o prawdziwe dane)

kbab
26-02-2011, 15:25
rekuperator + klimatyzator kanałowy, mała pc do cwu (hydrauli takie montuje za 6k zł), reszta kasy na konto i z odsetek płacę za prąd, jestem zwolennikiem pc ale przeciwnikiem ich wycen.

Sławek...
26-02-2011, 15:37
adiqq a gdzie ja powiedziałem, że muszą być odwierty????
oczywiście że nie muszą....jeżeli się da to trzeba montować kol poziomy bo to tańsze rozwiązanie....
z tym że dolne źródło to jedno a jak skomentujesz cenę kotłowni w wys 5 tys???
dla mnie jest to NIEWYKONALNE - przynajmniej myśląc o kotłowni do PC Ecopolu (skoro Liwko tam nie pracuje to tym bardziej dziwi mnie jego podejście do tematu hehe)
to samo odwierty za 10 tys...

to są luźno rzucane (niewiadomo po co) słowa...
nie odezwałbym się ani słowem gdyby Liwki gadania było zgodne z prawdą (jak pewnie zauważyłeś nie komentuję Twoich wyliczeń bo wiem że są realne)

Liwko
26-02-2011, 16:16
Sławku, 80zł za 1m odwiertu z materiałami to już dzisiaj norma.
Studnia rozdzielcza dla 2-3 odwiertów??? Rozdzielacz też dla tych kilku rurek idzie zrobić z kolanek i innych kształtek. Do tego 3 pompki za 1tyś zł do kupy. Dwa zbiorniki z płaszczem 120l po 700zł za sztukę. Trzy naczynka przeponowe. Trochę rurek pe-x i miedzi, parę pierdół. Wszystko za 3 góra 4 tyś.
Z podłogóką tak jak pisał adiqq, da rady bez problemu za 60-70zł/m2
Co ci jeszcze policzyć?

Liwko
26-02-2011, 16:38
Można jeszcze inaczej. Wyjdzie drożej ale estetyczniej. Kupujesz taką K7 http://ppcpompy.eu/page13.php za 20tyś i ktoś kto nie ma dwóch lewych witek sam sobie ją podepnie. Jeżeli nie to zapłacisz parę stówek i po robocie.

TypeR
26-02-2011, 17:39
swoją drogą ktoś pisał ze dostał promocyjną cenę bodajże 56zł/mb odwiertów netto - jesli się do końca kwietnia zdecyduje...

Cześć,
u mnie wiercili (240 m) za 60 zł z rurką, ale bez glikolu. Glikol w łódzkiej Organice kupiony, w sumie za 1500 zł, rodzielacz na 6 odwiertów wykonany przez producenta pompy za coś ok 1000 zł i cłakiem profesjonalnie wyszedł. Do tego dwa kręgi i pokrywa na studzienkę. Tak czy siak to w sumie sporo się tego uzbierało. Ale jak zobaczyłem cenę za rodzielacz i studzienkę w jednej z łódzkich firm to czapka mi spadła :).
Pozdrawiam - Daniel

Sławek...
26-02-2011, 20:03
...Liwko jakie to wszystko proste.....

rwxw
26-02-2011, 22:01
a jak skomentujesz cenę kotłowni w wys 5 tys
A co w tej kotłowni, poza pc, ma być takiego drogiego ? W skład kotłowni wchodzą: pc, zbiornik na cwu lub 2 jak proponuje Liwko (1400zł), 2-3 obiegówki (500zł), 2 filtry siatkowe, 1 zawór trójdrożny z siłownikiem(500zł), jeśli pc zaworu nie ma, ze 2 odpowietrzniki (50zł), 4 zawory kulowe lub zasuwy (150zł), trójnik, parę kolanek, 2 rury np. pex do rozdzielacza podłogówki i trochę rury PE do rozdzielacza dz, parę drobiazgów typu złączki do rur. To już koniec. Nie widzę problemów zmieszczenia się w 5kzł. Robocizna 2 dni licząc z nadmiarem po 10h dla hydraulika, czyli nawet po 30zł/h wychodzi 600zł. Zakładam, że robiąc elektrykę został dociągnięty kabel 3-fazowy. Oczywiście można kotłownie zrobić i za 20kzł, ale czy będzie ona 4x lepsza, skoro ta za 5kzł też będzie działać ? Z sensownych zmian można się zastanowić nad zasobnikiem z nierdzewki, i lepszymi niż najtańsze obiegówkami. Reszta, nawet superkotłowni, pozostaje taka sama, no chyba że ktoś chce zastosować zamiast mosiężnych złote złączki...

rwxw
26-02-2011, 22:18
Otrzymałam ofertę na PC - zapotrzebowanie 6,68 KW........ Co sądzicie o tej wycenie - dom parterowy 126 metrów do ogrzewania. Całość 93.570 plus VAT, jak dla mnie to kosmos 
Masakryczny kosmos ze wszystkim, a z podłogówką to już pojechali całkiem po bandzie. Szukaj innych dostawców i nie bój się oddzielić dostawy pc, wykonania dz od innych prac. Niestety jakoś tak jest, że usługa kompleksowa jakoś u nas zawsze jest droższa, niż gdy się poszuka kilku ekip. Kolejną sprawą jest zakup materiałów przez wykonawców. Z mojego doświadczenia wynika, że ZAWSZE jesteś w stanie kupić taniej bezpośrednio w hurtowni niż przez wykonawców. Po co im płacić za pośrednictwo w zakupie ? Spróbuj rozdzielić w kosztorysach robociznę od materiałów i materiały kup sam w innym miejscu. Będziesz wiedział co kupiłeś i za ile, jeśli nie, to oni Ci wcisną to na czym najwięcej mogą zarobić. Wyceniając robociznę poproś o szacunki ile czasu im to zajmie i nie płać po 200zł/h pracy, tylko dowiedz się jaka jest standardowa stawka za roboczogodzinę hydraulika - na tej podstawie będziesz mógł ocenić, czy chcą dużo, czy nie - bez tego, to jest pływanie w mętnej wodzie, żeby nie napisać w ...

Liwko
26-02-2011, 22:30
...Liwko jakie to wszystko proste.....

Nieprawdaż;)

rwxw
26-02-2011, 22:35
co z wprowadzeniem kolektorów do budynku(1) ? czy to instalacja na studni rozdzielczej a jeżeli nie to jak jest wykonana(2)?
jak chcesz się zmieścić w 10 tys z materiałami na wylewkę, styropianem, materiałami do podłogówki i robocizną tego wszystkiego (3)???/...proszę o szczegółowe odpowiedzi
Wtrącę się nieco w waszą dyskusję.
1) O wprowadzeniu kolektora do kotłowni powinno się pomyśleć przy budowie fundamentów i zrobić odpowiednie przepusty - czyli zamurować 2 kawałki zwykłej rury kanalizacyjnej 130 lub 160. w takim przypadku "wprowadzenie" to koszt kilku pianek montażowych do uszczelnienia przepustu. Jeśli tego nie ma, to trzeba wykuć dziury w fundamencie i te rury zamurować. Koszt ? Liczony indywidualnie - policz sobie ile godzin ktoś będzie to kuł, ale myślę, że w 1 dzień się bez problemów wyrobi.
2) U siebie przy 4 pętlach kolektora nie widzę potrzeby posiadania studzienki i martwienia się czy jest w niej woda czy nie, włażenia do niej przy instalacji itd. Po co komplikować sobie życie ? Co takiego ta studzienka daje, że wszyscy chcą ją mieć ? Przecież to tylko zło, na szczęście nie zawsze konieczne.
3) Odnośnie wylewki, odpowiem pytaniami. Czy nie mając podłogówki, lecz tylko grzejniki w domu nie było by ocieplonej styropianem podłogi i wylewki ? Czy różniła by się czymś (poza w sumie niedrogim plastyfikatorem) od tej z podłogówką ? Czy do kosztów instalacji pc należy też wliczyć gładź i kafelki w kotłowni ? ;-)
Instalacja pc wcale nie musi być kosmicznie droga, ale trzeba się trochę postarać i nie iść do wykonawcy jak owce do rzeźni. Na szczęście jest to forum, gdzie możemy sobie podyskutować, wymienić się doświadczeniem i pomóc sobie nawzajem. Liwko podaje przykłady najtańszych rozwiązań lecz z nowych komponentów, można jeszcze taniej korzystając z komponentów używanych. Oczywiście nie każdemu obie tanie wersje muszą pasować, ale dają wyczucie jaki jest rząd wielkości kwoty którą trzeba przeznaczyć na instalacje. Stosując lepsze komponenty nie wydamy 100kzł rozsądnie gospodarując kasą. Te lepsze (?) droższe komponenty to pc, zasobnik na cwu, obiegówki i tyle. Reszta będzie identyczna w drogiej i taniej instalacji, bo ta instalacja jest bardzo prosta i nie ma w niej żadnej zaawansowanej technologii. Np. rura PE40 do wody, to rura PE40 do wody która musi spełniać jakieś warunki techniczne i już - trzeba brać tanią bo i tak będzie działać i nie pęknie przy ciśnieniu 1bar. To samo odnośnie rury do podłogówki, kolanek, zaworów i tym podobnych drobiazgów. Zwłaszcza, że w naszych instalacjach mamy niskie temperatury i ciśnienia, nie grozi nam zagotowanie wody itd., wiec nie ma co się przejmować i wymyślać cudów.

Liwko
27-02-2011, 08:08
Co takiego ta studzienka daje, że wszyscy chcą ją mieć ?
Nie wszyscy chcą ją mieć ale większości się ją wciska. Zawsze to dodatkowy zarobek.


O wprowadzeniu kolektora do kotłowni powinno się pomyśleć przy budowie fundamentów i zrobić odpowiednie przepusty - czyli zamurować 2 kawałki zwykłej rury kanalizacyjnej 130 lub 160. w takim przypadku "wprowadzenie" to koszt kilku pianek montażowych do uszczelnienia przepustu. Jeśli tego nie ma, to trzeba wykuć dziury w fundamencie i te rury zamurować. Koszt ? Liczony indywidualnie - policz sobie ile godzin ktoś będzie to kuł, ale myślę, że w 1 dzień się bez problemów wyrobi.

Dokładnie. Jeżeli ktoś o tym wcześniej nie pomyślał to pretensje tylko do siebie.


bo ta instalacja jest bardzo prosta i nie ma w niej żadnej zaawansowanej technologii.
I wszystko w temacie.

niedowiarek
27-02-2011, 09:36
Ja nie miałem tyle odwagi, żeby szarpnąć się na samodzielny montaż. Nie jest to mistrzostwo świata, ale w okolicy nie ma możliwości "pomacania" takiego ustrojstwa, ani wykonawców, którzy coś takiego robili. Studzienki miało nie być, bo rozważałem pompę z bezpośrednim parowaniem na dwóch pętlach. Instalacja c.o. oczywiście robiona oddzielnie - wystarczy zachować warunek niskotemperaturowej pracy. Doświadczony hydraulik z pojęciem potrafi zrobić to nawet bez prokektu. Ja dla naprzykładu mam ścienne... też w okolicy nikt takiego wynalazku by nie zastosował :P. PC była marzeniem i długo się bujałem z decyzją (niedawno wkopali mi rurę z gazem na dzaiałce). Koniec końców zebrałem kilka ofert (niektóre kosmiczne), poodwiedzałem kilka domów z tymi wynalazkami i zostało mi dwie oferty do wyboru. Obie w podobnej cenie i obie grubo poniżej 40 kPLN brutto. Z pełnym montażem i materiałami. Do mnie należało zorganizowanie koparki. Miałem już nawet super ofertę na rurki do kolektora, ale wolałem mieć ten komfort, że na całość mam kompleksową gwarancję, bo się trochę wystrachałem. Teraz widzę, że niektóre elementy zrobiłbym bez problemu i to może i nieco lepiej, ale popełniłbym dwa błędy. A tak, to nie wiem ile jest błędów i jestem spokojniejszy ;).

Liwko
27-02-2011, 09:46
Także Panie Sławku ja rozumiem że producent, instalator, branża musi z czegoś żyć, ale często mówiąc w prost przeginają pałę.
Jaki mam cel? Chcę by na moim osiedlu nie było ani jednego komina (chyba że od kominka palonego raz kiedyś) i chcę pokazać że taką instalację można mieć w niemal identycznej cenie co na groch. Nie jestem samolubem i dzielę się swoją wiedzą na ten temat bo im więcej instalacji z PC a mniej z kominem tym lepiej i dla mnie. Nie zarabiam na pompach i nie mam z branżą nic wspólnego.
Pzdr

rwxw
27-02-2011, 10:20
Jeszcze odnośnie sposobów wykonywania różnego rodzaju robót. Ja znam 3 metody wykonania czegoś na budowie. 1) zlecamy wszystko firmie i podpisujemy tylko faktury, 2) robimy wszystko sami, 3) kierujemy ekipą, która dla nas coś robi. Te oferty za 100kzł dotyczą metody 1, gdzie inwestor nie jest niczym zainteresowany, nie ma czasu, ochoty się tym zająć, albo mu się to po prostu nie opłaca. Warto się jednak zastanowić, czy zaoszczędzenie tych wcześniej wspomnianych 40kzł (czy też innej kwoty w zależności od zakresu planowanych prac) jest warte zachodu. Czy przez miesiąc czy dwa pracy zarobimy tyle netto ? Jeśli tak, to metoda 1 jest właśnie dla nas. Jesteśmy też na nią skazani, jeśli potrzebny jest jakiś specjalistyczny sprzęt (np.wiertnica), czy uprawnienia itp. Jednak wtedy też można roboty rozbić na taniego wiertacza i resztę. Jeśli nie musimy korzystać z pktu 1, to warto się dobrze zastanowić nad wyborem metody 2 lub 3. Metoda 2, wykonania wszystkiego samemu, rzeczywiście nie jest dla wszystkich dostępna, ale metoda 3, gdzie prace wykonuje ekipa, która się z grubsza zna na tym co robi jest również warta uwagi. Żeby ją wykorzystać musimy się nieco poznać na tym, co chcemy wykonać, ale wystarczy tu wiedza podstawowa, pozwalająca na ominięcie najważniejszych błędów. To forum jest idealnym miejscem, gdzie można się tego dowiedzieć w sposób nieraz przekraczający kompetencje wielu tzw. fachowców. Na budowie nie ma żadnych skomplikowanych technologii, ani aptekarskich dokładności, ale warto zazwyczaj wyjść nieco powyżej standardowej dokładności budowlańców i tu tylko NASZ nadzór, a nie certyfikaty firmy pomogą. Gdy już znamy podstawy, zróbmy prosty plan/projekt, skonsultujmy go z kimś (np. producentem pc, czy na forum), następnie zorganizujmy ekipę, zamówmy sami materiały i to co by skasował szef firmy z punktu 1 oraz państwo w postaci różnorakich podatków, zusów itp. zostanie w naszej kieszeni, co da zauważalne oszczędności w żywej gotówce netto. Oczywiście nie namawiam do prac na czarno, lecz można podpisać odpowiednie umowy np. ze stawką godzinową bezpośrednio z robotnikami, czy brać tych co mają działalność. Przeliczmy sobie, co się nam najbardziej opłaca i podejmijmy właściwą dla nas decyzcję, a nie narzekajmy że musi być drogo, bo inaczej się nie da

Sławek...
27-02-2011, 12:17
Także Panie Sławku ja rozumiem że producent, instalator, branża musi z czegoś żyć, ale często mówiąc w prost przeginają pałę.
Jaki mam cel? Chcę by na moim osiedlu nie było ani jednego komina (chyba że od kominka palonego raz kiedyś) i chcę pokazać że taką instalację można mieć w niemal identycznej cenie co na groch.
Pzdr

Liwko, oczywiście, że każdy musi z czegoś żyć... ja też jestem wielkim fanem energooszczędności i ekologii w budownictwie, z tym że dla mnie niektóre Twoje porównania nie są już takie oczywiste....
na każdą propozycję jaka tu się pojawia podajesz link do ecopolu... oki, możesz lubić tą firmę i jej wierzyć, ale ja nie byłbym rzecznikiem firmy, która daje 2 lata gwarancji na swój produkt i pokroić się za nią bym nie dał... po prostu uważam za bardziej wiarygodną firmę, która daje gwarancji 10 lat (IVT) ... produkty praktycznie każdej innej marki są droższe niż ecopol i nie wiem czemu i nie będę w to wnikał.....nie posunąłbym się też do stwierdzenia, że to dokładnie takie same prudukty, tylko 3 razy droższe, a Ty to robisz...
nie rozumiem Twojego podejścia do tematu i komentowania wycen opartych na sprzęcie innych firm niż ecopol w ten sposób, że wykonawca zdziera z klienta i przesadza z ceną... prawda jest taka, że tamte produkty po prostu tyle kosztują i tyle...
owszem można zrobić instalację drożej i taniej, to taniej to jest w większości przypadków praca samodzielna i wyszukiwanie najtańszych produktów jakie istnieją....
są też oferty droższe oparte na produktach markowych, z dłuższa gwarancją i wykonane od a do z przez certyfikowanych instalatorów, pewnie będą się sprzedawać i te i te instalacje i najlepiej niech każdy dokona wyboru samodzielnie, ale każdy musi mieć świadomość, że to porównanie dwóch różnych ofert.....
da się przejechać Warszawę Lexusem , da się też fiatem 126 p i to nawet w podobnym czasie biorąc pod uwagę korki, ale to wcale nie oznacza, że należy ukrzyżować, nabić na pal i publicznie rozstrzelać producenta i dystrybutora Lexusów... ;)

Liwko
27-02-2011, 12:28
Otrzymałam ofertę na PC - zapotrzebowanie 6,68 KW
PC IVT HE C6 - 26.880 plus instalacja - 8.600 kolektor pionowy na spirytusie 130 mb - 11.700 plus przyłącze - 1.500, rozdzielacz dolnego źródła - 2.300, podłogówka w systemie UPONOR 164 zł/m kw w tym papa, styropian, folia, siatka, podłogówka właściwa, rozdzielacze, mocowania oraz wylewka, sterowanie przy rozdzielaczach 1.400, rekuperacja z efektem klimatyzacji - 18.500, przyłącze rekuperacji ciepło 1.000, zimno 1.000. Co sądzicie o tej wycenie - dom parterowy 126 metrów do ogrzewania. Całość 93.570 plus VAT, jak dla mnie to kosmos 

No więc przedstawiłem ofertę tańszą i raczej nie gorszą. Nawet jak różnica w rachunkach wyjdzie 200-300zł rocznie to z zaoszczędzonych pieniędzy można się ogrzewać przez kilkadziesiąt lat.
Tym samym mam nadzieję że Meggi56 nie zrezygnuje z PC na rzecz kopciucha.

Sławek...
27-02-2011, 12:59
...też jestem za tym żeby nie rezygnowała z PC...
niech dokona słusznego wyboru i dobrego zakupu i niech będzie zadowolonym użytkownikiem PC (nawet jeżeli to będzie ecopol hehe)

Liwko a wracając do naszego sporu dotytczącego zakładanych przez Ciebie kosztów ;)
może masz fotkę kotłowni wykonanej na wiadomej PC za kwotę 5 tys z montażem???
piszę najzupełniej poważnie i bez żadnych przytyków...

Liwko
27-02-2011, 13:05
Ja mam pompę Ecopower :)
Postaram się jutro wkleić kilka fotek.

Meggi56
27-02-2011, 13:11
Dlaczego od razu „kopciuch”??? Duuużo czytałam na temat ogrzewania różnymi "środkami" i mając gaz w drodze, chyba jednak będę staroświecka i wybiorę gaz. Zdaję sobie sprawę, że będzie droższa eksploatacja, ale nie mogę wydać aż takich pieniędzy na instalację pompy. Obydwoje mamy 2 lewe ręce i nie zrobimy w kwestii instalacji (prąd, woda, itp) nic sami, nie mamy też rodziców, którzy by coś zrobili, a więc za wszystko trzeba zapłacić. Co innego malowanie itp. tu na pewno bardzo dużo zrobię sama :). Rozmawiałam z wieloma osobami na temat pompy i większość jest zdania, że jeżeli nie ma problemu z gazem ziemnym (a mamy go na wyciągnięcie ręki), to chyba jednak gaz. Bardzo dziękuję za Wasze zainteresowanie moim problemem. Z Waszych wypowiedzi wynika, że PC wyszła Wam taniej i część rzeczy robiliście sami.

Liwko
27-02-2011, 13:21
Nie ruszyłem palcem;)
Byłem takim samym laikiem co do montażu PC jak większość. Dzisiaj już jestem cwańszy o swoją instalację i wiem że to jest proste do wykonania. Tak czy siak mając GZ zaczyna się problem opłacalności PC. Jaki koszt przyłącza, pieca, komina lub nie, abonament W3? Postaraj się to dowiedzieć jeszcze teraz bo czasami może będziesz chciała wrócić do tematu PC.
Oprócz tego co będziesz miała przy gazie koszt PC to suma od 20tyś. Pytanie ile za system z gazem?

Meggi56
27-02-2011, 13:31
Bardzo pobieżna wycena "z głowy" koszt instalacji gazowej, przyłącza gazu i kominka z płaszczem (oczywiście bez obudowy kominka) to na mój maleńki domek około 33 tys, a więc różnica ogromna. Niektórzy nie lubią takich przeliczeń , ale ja nie dożyję zwrotu nakładów na PC :) :) :)

kbab
27-02-2011, 13:32
Meggi56 - wg mnie słuszny wybór, co prawda 6,68kW to nie jest duże zapotrzebowanie, ale przy systemie gazowym jest ten komfort, że moc kotła można dopasować do potrzeb, natomiast pc nie w każdych warunkach i nie dla każdego potrafi go zapewnić.
Przyłącze gazu dofinansowuje (a czasem wykonuje w całości) dostawca. Kominek z pw to również dobry pomysł, głównym kosztem tego systemu będzie podłogówka. Odnośnie pc to szkoda, że nie wypowiadają się w tym temacie użytkownicy po 10 czy 15 latach, ale jak widać na rynku pojawiają się oferty używanych pc z zagranicy czasem nawet kilkuletnich - jest to ewidentny sygnał, że użytkownicy z jakichś powodów nie korzystają z nich nawet przez kilkanaście lat (to tylko mała dygresja, dotycząca kosztów amortyzacji).
Re Liwko - dlaczego od razu kwalifikujesz kogoś do W-3, zapotrzebowanie takiego domu można śmiało zmieścić w limicie W-2, zwłaszcza jak "dobrodziejstwo" cop wykorzystamy w małej, taniej klimatyzacji w okresach przejściowych. Odnośnie Twojego marzenia o domach bez kominów - zauważ, że zdecydowana większość obecnych projektów domów to tradycyjne od kilkuset lat z kominem, dodam że po powodzi (97r) były we Wrocławiu budowane tanie domy przez "Czerwony krzyż" właśnie bez kominów - byś się zdziwił ile takich domów dzisiaj ma dobudowany komin (wg mnie większość) - coś w tym musi być, nie uważasz?.

Meggi56
27-02-2011, 14:06
Dzięki, chociaż jedna osoba przytakuje :). Jestem pewna, że od rozmyślań nad PC i innymi sposobami ogrzewania przybyło mi siwych włosów:(. Wycena na poziomie jak wyżej postawiła mnie do pionu. Tym nie mniej bardzo lubię wszelkie nowości, ale w tej materii pozostanę bardzo staroświecka :)

Sławek...
27-02-2011, 14:08
Dlaczego od razu „kopciuch”??? Duuużo czytałam na temat ogrzewania różnymi "środkami" i mając gaz w drodze, chyba jednak będę staroświecka i wybiorę gaz.
.

Jeżeli masz gaz to zakładaj gaz ;)
nawet jeśli chodzi o gotowanie to przy gazie wyniesie Cię pewnie taniej niż przy kuchni elektrycznej, a jak byś zdecydowała się na PC to pewnie przyłącza gazu specjalnie dla kuchni byś nie robiła więc pozostałaby Ci kuchnie elektryczna....
zaoszczędzisz inwestycyjnie to wrzuć troszkę grosza w pogrubienie izolacji to i domek zrobi się oszczędniejszy i nie będzie bardzo wielkiej różnicy przy eksploatacji PC a gaz....

Meggi56
27-02-2011, 14:12
Zastanawiamy się nad ocieplaniem wełną, nie wiem czy to dobry pomysł, ale taki "chodzi mi po głowie". Jeżeli wełna to jaka grubość?? Przy styropianie to do ytonga 24 chyba wystarczy 20? (to nie ten wątek, ale może mnie nie wyrzucą :) )

Sławek...
27-02-2011, 14:16
...wyrzucić nikt Cię stąd nie wyrzuci, ale nie wiem skąd wpadłaś akurat na pomysł wełny? z czym jest lepsza od styro ?

kbab
27-02-2011, 15:19
kbab - nie dla wszystkich palenie w kominku to przyjemnoośc..to kwestia indywidualna i nie ma co gloryfikować palenia w kominku...jedni lubia inni nie i tego się trzymajmy
Ja jestem wygodny i nie wyobrażam sobie ciągłego palenia w kominku...raz na ruski rok dla klimatu i owszem - po to mam kominek...i jako awaryjne źródło ciepła

oprócz wygody i niskiego kosztu ciepła jest jeszcze inny aspekt sprawy tej, mianowicie ogień w kominku, otrzymywany z drewna, wysyła podczerwone promienie cieplne, liczne fale widma barw, a także elektrony i jony. Jest więc rozkoszą dla oczu, balsamem i lekiem dla ciała. Ma zbawienny wpływ na leczenie uczucia przygnębienia, depresji. Spracowanym, zmęczonym psychicznie i fizycznie domownikom, przekazuje spokój i odprężenie - przyciągając, koncentrując i na dłuższy czas zatrzymując ich wzrok na swych hipnotycznie pląsających, wysokich i kolorowych płomieniach. Zatem czasem warto również dla zdrowia i poprawienia samopoczucia podpalić w kominku. Dokładnie wiem jak moja żona reaguje na ognień w kominku, zatem w moim życiu ma on również niebagatelny wpływ na atmosferę w domu - ta jest bezcenna dla każdego. Upss - to teraz pojechałem po bandzie, za to szczerze.

rwxw
27-02-2011, 19:47
obydwoje mamy 2 lewe ręce i nie zrobimy w kwestii instalacji (prąd, woda, itp) ... to chyba jednak gaz.
Budując nie musisz nic sama robić, ale musisz umieć nadzorować i zorganizować pracę innym, albo słono za to zapłacić i mieć wiele rzeczy spartaczonych. Jeśli się zdecydujesz na gaz, to i tak załóż wszędzie podłogówkę. Do tego kocioł kondensacyjny max 12kW najlepiej z dużą modulacją mocy np od 4 do 12kW - firma dowolna. Większy Ci nie będzie potrzebny - nie daj sobie wcisnąć standardowego 24 kW bo będzie się co chwilę włączał i wyłączał, a więc nieekonomicznie pracował. Uprości to też instalację, bo nie będziesz musiała robić mieszaczy (wystarczy ustawić na sterowniku kotła max 40 stopni), a kocioł będzie oszczędnie pracował przez cały czas. Do tego zasobnik na cwu o rozmiarze dopasowanym do przewidywanego zużycia ciepłej wody. Kominek to dobry pomysł, ale płaszcz wodny to moim zdaniem przerost formy nad treścią i bardziej bym polecał zwykłą dystrybucję gorącego powietrza. Płaszcz wodny komplikuje instalację i przy tak małym domu ocieplonym 20cm styro lub wełny nie będzie miał wielkiego ekonomicznego sensu, a napalić w kominku i tak będziesz mogła. Czy wełna czy styro na ściany, moim zdaniem wszystko jedno, ja dałbym tańsze. 20cm to bardzo dobry pomysł. Ważne też jest ocieplenie dachu tu minimum 30cm. Fajne są granulki wełny, bo wypełniają wszystkie dziury i nie da się ich nieszczelnie i źle ułożyć. Dopilnuj szczelności ocieplenia, bo to ważne, a ekipy nie grzeszą dokładnością. Do tego polecam wentylację mechaniczną, nie koniecznie dla oszczędności choć trochę też, ale przede wszystkim dla komfortu. Powodzenia.

Meggi56
27-02-2011, 20:29
Dziękuję:) Wiem, że nie muszę sama nic robić, ale tu wszyscy prześcigają się w tym co sami zrobili :(. Domy z rozprowadzeniem ogrzanego powietrza przez kominek nie bardzo przypadły mi do gustu. Po 2 latach okazjonalnego grzania tym sposobem przy wylotach jest czarno :(. Oszczędzam na pompie to tu chyba jednak zaszaleję i zrobię kominek z płaszczem :). We wtorek spotykam się z inspektorem nadzoru, więc pewnie jeszcze może się coś zmienić (PNB już mam :)) . Poddasze będziemy użytkowali jako strych więc pewnie nie będziemy ocieplać dachu, a tylko strop, zmieniliśmy go na drewniany (w projekcie był teriva). To też jeszcze do przedyskutowania z inspektorem. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pewnie będzie, może niekoniecznie za 18.500 netto, poszukam coś taniej, okna chyba oknoplast planinium resolution, a więc chyba ciepłe :). Jakiej firmy kocioł byście polecili? Dziękuję za Wasze zainteresowanie i dobre rady. Pozdrawiam :)

rwxw
27-02-2011, 20:49
pewnie nie będziemy ocieplać dachu, a tylko strop,
Jak zwał, tak zwał, byle by był oddzielony od zewnątrz min. 30cm izolacją

niekoniecznie za 18.500 netto,
Za18kzł nie polecam, celuj w <10.

Jakiej firmy kocioł byście polecili?
Dowolnej, byle z dużym zakresem regulacji mocy min 4-12kW. U ciebie jest ważne, żeby minimalna moc była koło 3-4kW, a nie np. 10kW i tym się kieruj. Nie siedzę teraz w temacie, ale kiedyś widziałem np. Junkersy 3-12kW. Poszukaj co jest aktualnie dostępne.

Sławek...
27-02-2011, 21:49
Dokładnie wiem jak moja żona reaguje na ognień w kominku, zatem w moim życiu ma on również niebagatelny wpływ na atmosferę w domu - ta jest bezcenna dla każdego. Upss - to teraz pojechałem po bandzie, za to szczerze.

no kbab, trochę pojechałeś, nie ma co.... a mógłbyś jeszcze rozwinąć ten wątek o żonie i jej reakcji na ogień? hehe....

Sławek...
27-02-2011, 21:55
chyba jednak zaszaleję i zrobię kominek z płaszczem :). )

..i przemyśl jeszcze raz ten płaszcz wodny ;).....

rwxw
27-02-2011, 22:44
Może być tak,że grzejąc gazem będziesz miała niższe rachunki za ogrzewanie niż Liwko,adiqq czy rwxw grzejący PCi :)
Czego wszystkim życzę ! Widzę Arturo, że kusisz matami grzewczymi z prądem ;-) Nie daj się na to namówić, bo jest to rozwiązanie niemodyfikowalne i całkowicie nieelastyczne. Do ogrzewania wodnego podłączysz wszystko od ogrzewania prądem do, nawet w ostateczności, kopciucha. Do mat grzewczych nie podłączysz nic, a nie wiadomo czym się będzie grzało za 5-10lat.

rwxw
27-02-2011, 23:03
Mto będzie wodna grzana prądem bez kabli
Wydaje mi się, że to o wiele lepsze rozwiązanie, a czy droższe ? Chyba nie za bardzo.

Liwko
28-02-2011, 06:59
Dziękuję:) Wiem, że nie muszę sama nic robić, ale tu wszyscy prześcigają się w tym co sami zrobili :(. Domy z rozprowadzeniem ogrzanego powietrza przez kominek nie bardzo przypadły mi do gustu. Po 2 latach okazjonalnego grzania tym sposobem przy wylotach jest czarno :(. Oszczędzam na pompie to tu chyba jednak zaszaleję i zrobię kominek z płaszczem :). We wtorek spotykam się z inspektorem nadzoru, więc pewnie jeszcze może się coś zmienić (PNB już mam :)) . Poddasze będziemy użytkowali jako strych więc pewnie nie będziemy ocieplać dachu, a tylko strop, zmieniliśmy go na drewniany (w projekcie był teriva). To też jeszcze do przedyskutowania z inspektorem. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pewnie będzie, może niekoniecznie za 18.500 netto, poszukam coś taniej, okna chyba oknoplast planinium resolution, a więc chyba ciepłe :). Jakiej firmy kocioł byście polecili? Dziękuję za Wasze zainteresowanie i dobre rady. Pozdrawiam :)

Odpuść sobie ten kominek z płaszczem. Dla tak niewielkiego domu wystarczy zwykły kominek i pootwierane drzwi w czasie palenia. Szukaj też wkładu jak najmniejszej mocy, zaufaj mi, wiem co mówię. GZ i kominek z płaszczem to już inwestycja porównywalna do PC więc dla mnie trochę nie tego;)

kbab
28-02-2011, 07:36
no kbab, trochę pojechałeś, nie ma co.... a mógłbyś jeszcze rozwinąć ten wątek o żonie i jej reakcji na ogień? hehe....

nie ten wątek, i nie to forum,
re Meggi56, inni mogą Ci tylko doradzić, decydujesz sama, wg mnie kominek z pw to dobry pomysł dlatego, że w małym domu kominek może wyzwalać duże ilości ciepła, pobyt w takim pomieszczeniu jest mało komfortowy, pw sporo ogranicza jego możliwości nagrzewania pomieszczenia za to ogrzewa cwu, może też doładowywać podłogówkę. Osobiście jestem zadowolony z posiadania takiego systemu, dzisiaj gdybym taki planował to działałby grawitacyjnie.

kbab
28-02-2011, 07:43
odnośnie kosztu to wkład i marmurowa obudowa zamknęły się w kwocie 4200zł płyta GK stelaż kratki, izolacja, klej, instalacja ok 600zł, sam montowałem, zbiornik cwu był planowany do solarów (2 wężownice),
http://foto3.m.onet.pl/_m/5f0a2c12cb09759341f20a343fb6674b,10,19,0.jpg

Jastrząb
28-02-2011, 07:49
Absolutnie nie jest powiedziane,że grzanie GZ będzie droższe niż grzanie PCi...
Wszystko zależy od izolacji termicznej domu i zapotrzebowania na ciepło.
Ty Arturo jestes niereformowalny.
Oczywiscie ze dla "danego domu" bedzie taniej grzac PC niz gazem. O nic tu do rzeczy nie ma izolacja domu czy jego zapotrzbowanie na cieplo.
Zakladajac uzycie pradu 2-taryfowego, COP=3,5 i niskotemperaturowe grzejniki (podlogowka), PC wychodzil kolo 0,6 kosztu grzania gazem.
Jak dom bedzie wiekszy lub gorzej zaizilowany to tez o bedzie.............0,6 kosztu gazu. Tylko kwoty bezwzgledne beda wieksze.
A izolacja domu i zpaotrzebowanie na energie Liwko nic tu nie ma do rzeczy. Tu sie liczy zapotrzebowanie na cieplo danego domu, wartosc opalowa gazu i COP PC.

Ja wiem, ze Ty z jakiegos powodu zwalczasz PC do CO. Ale nie przekrecaj prosze tak totalnie faktow, bo wprowadzasz ludzi w blad a nie pomagasz.

marcin

Jastrząb
28-02-2011, 08:28
Jastrząb - dla mojego domu, wg arkusza któy stworzył kbab, koszt grzania GZ to 3100, dla PC wg wyliczeń 1400. Obie te wartości są trochę niedoszacowane chyba(nieszczelności, 1 sezon grzewczy itp - na razie za 4 miesiące zimowe koszt 1242zł)
Więc wg tych wyliczeń dla mojego domu koszt grzania PC to 0,45 grzania GZ
Zgoda. Ale jest duzo zmiennych w tym rownaniu. Im ktos wiecej iepla potrzebuje, tym bardziej koszt abonamentu gazowego sie rozklada.
Jak dom jest bardzo solidnie zaizolowany, to PC bedzie grzala w wiekszym stopniu tania taryfa. Jak cieplo szybko ucieka, to wiecej trzeba sie dogrzewac w drogiej. Ktos ma duze potrzeby co do CWU, znowu PC dziala mniej sprawnie itd.
Generalnie 0,6 to wersja pesymistyczna dla niedowiarkow ;-)
W kazdym razie nie jest tak jak sciemnia zwyczajowo Arturo, ze "nie jest powiedziane, ze gazem jest drozej niz PC, bo mozna lepiej zaizolowac dom,".

marcin

kbab
28-02-2011, 08:35
na różnicę kosztu w moim arkuszu ma wpływ cena (tą powinno się wprowadzić wg faktury) oraz sprawność kotła, teraz wstawiłem średnią cenę z faktur GZ50/W2 za 2010 tj 2,2435zł/m3, kondensat sprawność 1.05, opłaty stałe są wliczone, można porównać, cop dla pc proponuję 3,5, średnią cenę energii 42gr/kWh
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0
dla tych danych przy zapotrzebowaniu 12000kWh koszt GZ to 2571zł, pc 1440zł, pc/GZ 56%, dodam że ceny się zrównają dla średniej cop ok 1.96 (baaaardzo pesymistyczny, przy niedoszacowanym dz całkiem możliwe)

Jastrząb
28-02-2011, 08:39
Przy zapotrzebowaniu na ciepło domu rzędu 30-40kWh/m2 za grzanie gazem zapłacimy mniej niż gdybyśmy grzali ten sam dom PCi ale przy zapotrzebowaniu rzędu 150kWh/m2.Ja akurat potrafie czytac. Ale obawiam sie ze Ty nie potrafisz lub nie chcesz pisac jasno co masz na mysli ( i to jest owe zwalczenie PC ktore mam na mysli).
Nawet jakbym 17 razy przeczytal Twojego posta z 23:01, to nie ma tam ani grama o tym, gaz dotyczy 30-40KWh/m2 a PC 150KWh/m2.

Rownie dobrze moglby napisac:
Hummer pali mniej od Fiata ( i zapomniec dodac ze Humert na dystansie 10km a Fiat na 100km). No ale przeciez kazdy sie domysli.

marcin

Tom OP
28-02-2011, 09:14
Panowie...

Zgoda. Ale jest duzo zmiennych w tym rownaniu. Im ktos wiecej ciepla potrzebuje, tym bardziej koszt abonamentu gazowego sie rozklada.
Jak dom jest bardzo solidnie zaizolowany, to PC bedzie grzala w wiekszym stopniu tania taryfa. Jak cieplo szybko ucieka, to wiecej trzeba sie dogrzewac w drogiej. Ktos ma duze potrzeby co do CWU, znowu PC dziala mniej sprawnie itd.Zgoda. Powyższe stwierdzenie zawiera dużo prawd oczywistych. Jednak mam wrażenie, że są one pomijane przy wyborze lub odrzuceniu PC w porównaniu do innego źródła ciepła. Ja tylko od siebie dodam, że moim zdaniem jest ZA DUŻO zmiennych w tym równaniu a potrzeby przygotowania CWU należałoby rozłożyć na sezon grzewczy, okres przejściowy i lato a PC na PC glikol-woda i powietrze-woda, bo wtedy w tym ostatnim przypadku "chwilowy COP" się rozjeżdża. Akurat w moim przypadku opcja GZ nie występuje i raczej porównuję do ekogroszku, ale nie to jest tematem wątku "Wybór pompy ciepła".

HenoK
28-02-2011, 09:19
Przy zapotrzebowaniu na ciepło domu rzędu 30-40kWh/m2 za grzanie gazem zapłacimy mniej niż gdybyśmy grzali ten sam dom PCi ale przy zapotrzebowaniu rzędu 150kWh/m2.
To napisz jeszcze co trzeba zrobić, aby z domu o zużyciu energii 150W/m2 rocznie uzyskać dom o zużyciu 30-40kWh/m2 rocznie.

kbab
28-02-2011, 09:21
Pc nie instaluje się w domach o zapotrzebowaniu 150kW/m2 - taka średnia omawiana tu pc (7/8kW) w takich warunkach dałaby radę jedynie w kawalerce o powierzchni 50m2, i to tylko wówczas gdyby podłogi i ściany były grzejnikami.

HenoK
28-02-2011, 09:38
Pc nie instaluje się w domach o zapotrzebowaniu 150kW/m2 - taka średnia omawiana tu pc (7/8kW) w takich warunkach dałaby radę jedynie w kawalerce o powierzchni 50m2, i to tylko wówczas gdyby podłogi i ściany były grzejnikami.Masz rację. Jeżeli ktoś inwestuje w stosunkowo drogie ogrzewanie, to przeważnie myśli także o zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło samego budynku. Tym bardziej, że w przypadku pompy ciepła oznacza to zazwyczaj mniej kosztowna inwestycję (tańsze pompa ciepła, mniejsze dolne źródło). Przy innych źródłach ciepła nie ma to takiego wielkiego znaczenia (np. kocioł o mocy 15kW kosztuje niewiele mniej od kotła o mocy 2 krotnie większej).
Stąd rzeczywiście w domach jednorodzinnych najczęściej montowane są pompy ciepła o mocy grzewczej 6-8kW (wyjątek stanowią tu pompy ciepła powietrze-woda, gdzie z reguły stosuje się, dla takich samych domów, większe moce).

Zresztą spokojnie mogę napisać, że domów o zużyciu energii 150kWh/m2 rocznie nie ogrzewa się też przeważnie gazem.
Takie domy, to domena kotłów na paliwo stałe, ew. ogrzewania gazowego, mocno wspomaganego np. kominkiem.

k***a*z
02-03-2011, 07:06
Sławek - wbrew pozorom to wcale nie takie skomplikowane..mam kolege co cała kotłownię sam robił (ma kocioł na prąd i kominek z PW) - teraz bedzie wpinac do tego PC i też sam...ja po obserwacji pracy fachowców u mnie też pewnie sam dałbym radę ;) A nie oszukujmy się - to właśnie tutaj można najwięcej zaoszczędzić...

Prawda , ja też robiłem wszystko sam , np. 250m2 podłogówki to tylko 4 dni roboty , koszt rury wavin i 4 rozdzielaczy z szafkami i osprzętem około 7,5 tyś czyli ~30zł/1m2 (do tego należy doliczyć koszt papy styropianu i foli czyli gdzieś około 10zł/1m2) . DZ poziomy 1000mb rury + koparka + rozdzielacze + własna robota ~4tyś . Kotłownia to trudno powiedzieć , wiadomo tyle co koszt 5 pomp obiegowych , 3 baniaków przeponowych i kilka metrów rury Cu+kształtki .

hydraulik_
02-03-2011, 12:51
Prawda , ja też robiłem wszystko sam , np. 250m2 podłogówki to tylko 4 dni roboty , koszt rury wavin i 4 rozdzielaczy z szafkami i osprzętem około 7,5 tyś czyli ~30zł/1m2 (do tego należy doliczyć koszt papy styropianu i foli czyli gdzieś około 10zł/1m2) . DZ poziomy 1000mb rury + koparka + rozdzielacze + własna robota ~4tyś . Kotłownia to trudno powiedzieć , wiadomo tyle co koszt 5 pomp obiegowych , 3 baniaków przeponowych i kilka metrów rury Cu+kształtki .

Brawo BOHATER
Kiedy upieczesz chleb z własnego zboża i zrobisz elektrownie .Przecież to proste ,też robią ludzie

aadamuss24
02-03-2011, 13:01
Ja też mógłbym sam ale wolałem żeby to robił instalator :) Kotłownia to dopiero koszty robi, te kształtki, zawory i inne cuda wcale tanie nie są :( Ja sobie przypomnę cenę jednego wspornika (80pln) to do dzisiaj zły jestem :) pozdr adam

ana-76
02-03-2011, 15:50
Prawda , ja też robiłem wszystko sam , np. 250m2 podłogówki to tylko 4 dni roboty , koszt rury wavin i 4 rozdzielaczy z szafkami i osprzętem około 7,5 tyś czyli ~30zł/1m2 (do tego należy doliczyć koszt papy styropianu i foli czyli gdzieś około 10zł/1m2) . DZ poziomy 1000mb rury + koparka + rozdzielacze + własna robota ~4tyś . Kotłownia to trudno powiedzieć , wiadomo tyle co koszt 5 pomp obiegowych , 3 baniaków przeponowych i kilka metrów rury Cu+kształtki .

właśnie mam robić kostkę, po co płacić kamieniarzowi jak można zrobić to samemu? tylko czy będę miała pewność że to zrobione dobrze? w sumie bym zaoszczędziła 75zł na m2

Liwko
02-03-2011, 16:01
he, he:) Znam przypadek jak w Niemczech elektryka wzywano do wymiany żarówki:)
Prawda jest taka że im społeczeństwo bogatsze tym mniej robi samemu, im mniej robi samemu tym więcej ludzi ma pracę, im więcej ludzi ma pracę tym społeczeństwo bogatsze:)

ana-76
02-03-2011, 16:11
he, he:) Znam przypadek jak w Niemczech elektryka wzywano do wymiany żarówki:)
Prawda jest taka że im społeczeństwo bogatsze tym mniej robi samemu, im mniej robi samemu tym więcej ludzi ma pracę, im więcej ludzi ma pracę tym społeczeństwo bogatsze:)

:) umówmy się ze każdy musi z czegoś żyć, jeden piecze chleb, drugi szyje ubrania, trzeci robi talerze, a czwarty spawa. Gdybyśmy wszystko robili sami nie wydalibyśmy zlotówki i pracować nie byłoby trzeba ;)))

Sławek...
02-03-2011, 16:12
...nikt nikomu nie broni zbudować samemu domu z wszelkimi instalacjami...
pytanie tylko czy każdy da radę to zrobić (i to nie tylko chodzi o wiedzę - czasami w grę wchodzi brak czasu, czasami brak sił i zdrowia... są tacy, co poświęcając się swojej pracy zawodowej są w stanie zarobić więcej w trakcie trwania budowy niż musieli by wydać na wykonawców)

czyli tak z grubsza można dokonać podziału na tych co sami i tych co rękoma innych...

uważam, że w taki sam sposób powinno się porównywać koszty.... z założenia koszty wszystkiego co dotyczy budowy domu i jest zrobione własnoręcznie będą niższe niż ta sama czynność wykonana pracownikami najemnymi i bezsensem jest moim zdaniem porównywanie kompleksowych ofert firm z kosztami własnoręcznie wykonanego dzieła ;)

wniosek stąd jest jeden i od wielu już lat wszystkim znany: jak chcesz mieć najtaniej to rób sam... i nie wymagaj od firm żeby składały Ci oferty na podobnym pułapie cenowym bo to po prostu niemożliwe.... już same koszty stałe, podatki i zusy sprawiają, że firma nie da rady zrobić w cenie rękodzieła.....

Jastrząb
02-03-2011, 16:38
Kiedy upieczesz chleb z własnego zboża i zrobisz elektrownie .Przecież to proste ,też robią ludzieCzy sam sprzatasz w domu? Czemu. Sa profesjoalne firmy sprzatajce. Czy sam gotujesz se posilki czy zatrudniasz kucharke, kosisz trawe czy wolasz ogrodnika. Przyklady mozna w nieskonczonosc

Pytanie zas jest: Gdzie przebiega wedlug Ciebie granica, co sie powinno robic sie samemu, co zlecac wykonawcom/firmom? I czy dla kazdej osoby taka granica przebiega w tym samym miejscu.

marcin

Sławek...
02-03-2011, 16:55
Czy sam sprzatasz w domu? Czemu. Sa profesjoalne firmy sprzatajce. Czy sam gotujesz se posilki czy zatrudniasz kucharke, kosisz trawe czy wolasz ogrodnika. Przyklady mozna w nieskonczonosc

Pytanie zas jest: Gdzie przebiega wedlug Ciebie granica, co sie powinno robic sie samemu, co zlecac wykonawcom/firmom? I czy dla kazdej osoby taka granica przebiega w tym samym miejscu.

marcin

o jakiej znowu granicy mówisz ???
co to znaczy: "co się powinno zlecać?" powinno wg kogo? wg Ciebie ????

uwierz mi, że jest wiele ludzi w naszym kraju, u których sprząta sprzątaczka, kucharka gotuje a ogrodnik opiekuje się ogrodem... mało tego... często architekci ubierają im choinki na święta i stroją dom.... nie wspomnę nawet o tym, że sami nie prowadzą samochodu, tylko płacą za tę czynność zatrudnionemu kierowcy....
tylko co z tego ???????
nie wolno im? przepłacają? to idź i im to wytłumacz, że są niespełna rozumu, bo dałoby się samemu i taniej......

rwxw
02-03-2011, 20:11
Brawo BOHATER Kiedy upieczesz chleb z własnego zboża i zrobisz elektrownie .Przecież to proste ,też robią ludzie
Przykro patrzeć, na takie posty. Jeśli się nie mylę, to chyba zajmujesz się instalacjami ? Żenada... Dla mnie jest bohaterem, bo olał fachowców z bożej łaski (bez urazy dla prawdziwych Fachowców) i ponosząc ryzyko porażki zrobił sam. Czym więcej osób, które wiedzą jak skomplikowana jest instalacja pc, tym mniej ofert za 100kzł.

rwxw
02-03-2011, 20:24
nie wolno im? przepłacają? to idź i im to wytłumacz, że są niespełna rozumu, bo dałoby się samemu i taniej......
Wiesz, kto zabroni bogatemu palić w kominku banknotami. Jeśli ktoś ma wystarczające dochody, to niech robi z nimi co chce. Niestety w naszym pięknym kraju cyt. "Większość (63 proc.) polskich gospodarstw domowych nie ma żadnych oszczędności. Prawie połowa (46 proc.) spłaca pożyczki i kredyty, 10 proc. zalega z opłatami". Czy rozsądne jest zrezygnowanie z zaoszczędzenia w ciągu niecałego miesiąca kwoty netto, na którą trzeba by harować np. przez pół roku ? Niech sobie każdy sam odpowie na to pytanie, w zależności od swoich możliwości finansowych, a nie bezsensownych dyskusji na forum.

Sławek...
02-03-2011, 20:40
i o to chodzi... niech każdy sam zadecyduje...
jeśli ktoś ma życzenie to niech bierze wykonawców, a jak ma chęć i ochotę to niech dłubie sam....
i każdy powinien tą decyzję podjąć kierując się swoimi przesłankami....

rwxw
02-03-2011, 20:41
każdy powinien tą decyzję podjąć kierując się swoimi przesłankami....
Dokładnie tak.

kbab
02-03-2011, 20:52
wykonawca przysłał do mnie na budowę ekipę do położenia dachu, poprzybijali kształtki styropianowe do krokwi pobrali zaliczkę i więcej się nie pojawili, próbowałem poszukać innych budowlańców, ale nikt nie chciał przejąć rozpoczętej roboty (powód był taki, że jak oglądali projekt u wykonawcy to na nim nie było okien połaciowych, chociaż wykonawca wiedział że te są już zakupione). Nigdy tego wcześniej nie robiłem, ale prace skończyłem sam, rodzina pomogła w wniesieniu dachówek. Dzisiaj dokładnie wiem, że trudno o dobrego fachowca, ponieważ sam dużo przy swoim domu zrobiłem to jakieś pojęcie mam, począwszy od drobnej naprawy sprzętu agd, uszkodzona grzałka w pralce Bauknecht (błąd o ile dobrze pamiętam B-12), fachowiec przyjechał obejrzał skasował 50zł i powiedział, że uszkodzony programator (mówiłem mu przez telefon, że prawdopodobnie uszkodzona grzałka - wiedziałem bo sprawdziłem na elektrodzie, nie mogłem być przy naprawie), poinformował że koszt ok 450zł, ale on ma prawie nową pralkę i może ją sprzedać za 600zł) - ręce opadają. Ostatecznie sam wymieniłem grzałkę, pralka chodzi do dzisiaj. Tak samo jest z hydraulikami (tu również miałem doczynienia z "paprochami" (bez obrazy), (przyznam, że pomógł mi "hydraulik do usług" z -FM - jeszcze raz dzięki). Problem jest w tym, że z usług tego typu rzadko korzystamy, dlatego często narażeni jesteśmy na "pseudo-fachowców". Dlatego jeśli ktoś potrafi coś samodzielnie wykonać - powinno się taką zaletę docenić, zwłaszcza jak jeszcze chce pomóc sąsiadom "złota rączka".

Jastrząb
02-03-2011, 21:45
o jakiej znowu granicy mówisz ???
co to znaczy: "co się powinno zlecać?" powinno wg kogo? wg Ciebie ????
Czytaj ze zrozumieniem caly watek, to bedziesz wiedzial.
Hydrauli sie oburzyl, ze ktos nie chce zaplacic niemalych pieniedzy za wykonanie kotlowni do PC i ze probuje to robic walsnymi recami.
TO ja sie spytalem, czemu sie nie oburzyc na kogos, ze sam kwaitki sadzi zamiast ogrodnika zawolac, albo sam w domu sprzatac.

Tu sie z Toba zagadzam, ze wszystko jest zalezne od mozliwosci i nie ma reguly co sie robi samemu.

marcin