PDA

Zobacz pełną wersję : Rozpoczęcie budowy przez amatora - proszę o pomoc



michal.lodz
03-01-2011, 21:56
Witam serdecznie,

Szanowni forumowicze, mam do Was prośbę o pomoc oraz udzielenie wskazówek zw. z budową.

Zacznę od tego, że mam w planach budowę domu jednorodzinnego, chciałbym by dom być domem "ciepłym/energooszczędnym".

Projekt, na który się zdecydowałem, może nie należy do kategorii energooszczędnych - lecz ma w miarę zwartą bryłę i myślę, ze sama energooszczędność będzie uzależniona od użytych materiałów i wykonania domu.

Co do projektu to: http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kalateach/m4b016d3763700

Projekt jeszcze co prawda nie jest jeszcze kupiony, ale na 99% będzie to ten projekt domu.

I teraz pojawiają się moje zasadnicze pytania do Was. Ponieważ nie będę miał dużo czasu na eksternistyczne studiowanie "sztuki budowania" w domu chciałbym wprowadzić kilka modyfikacji do projektu po wzg. energooszczędności.

Po pierwsze projekt przewiduje 25 cm Porotherm plus 14 cm styropian - jeśli chodzi o ściany. Ja zastanawiam się nad wariantami dwuwarstwowymi, gdzie ściany będą zbudowane z ceramiki, lecz w grę wchodziłby wariant:

a.) Porotherm 38 plus styropian 18-20 cm
b.) zostaje Porotherm 25 ale ocieplenie styropian 20-25 cm

Które rozwiązanie będzie lepsze? Czy gdy zwiększe grubość ścian, to mogę to zrobić to bez zmian w projekcie i czy wówczas, będę to kosztem zmiejszenie wymiarów wewnątrz czy na zewnątrz?

Ponadto zaznaczam, że chciałem umieścić nad oknami rolety - tylko zastanawiam, że czy w miejscu umieszczenia rolet nie powistanie mostek termiczny, który spowoduje większe straty ciepła, niż one same przyniosą korzyści?

Drugie moje pytanie dotyczy elewacji budynku:

- chciałbym na mniej więcej 1/4, 1/5 budynku zastosować i tu pojawia się wątpliwość, cegłę bądź płytki klinkierowe?

Jakie będą zalety i wady takiego rozwiązania?

Rozumiem, że cegła będzie zecydowanie bardziej trwała - lecz jeśli stosuje cegłe to już na etapie budowy to trzeba bedzie przewidzieć - rozumiem, że będą kotwy wyciągane i tu gdzie jest cegła to warstwa ocieplenia/styropianu zmiejszy się o około 10 cm?

Jak zapatrujecie się nad sensem takiego rozwiązania?


Co do dalszych elementów energooszczędnych to przewiduję wprowadzenie: wentylacji mechanicznej ale bez GWC, "ciepłych okien", właściwego ocieplenia fundamentów, dachu, etc.

p.s. jeśli ktoś z Państwa może mi polecić architekta na terenie Łodzi - cel wrysowanie projektu, doradzenia, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę to będę wdzięczny

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi, zwłaszcza z rzeczową krytyką.

ba***l
03-01-2011, 22:06
Pierwsze pytanie chcesz bajerów czy taniego ogrzewania ;>
Ja skłaniał bym się do porotherm 38 lub 25 +20 cm styropianu, bez cegły klinkierowej lub płytek -tak wogóle to wolał bym 25 silikat + 20 cm styropianu (wyszło by taniej) bez rolet (to zbędny gadżet)

Jarek EM08
04-01-2011, 08:29
Witam serdecznie,

Po pierwsze projekt przewiduje 25 cm Porotherm plus 14 cm styropian - jeśli chodzi o ściany. Ja zastanawiam się nad wariantami dwuwarstwowymi, gdzie ściany będą zbudowane z ceramiki, lecz w grę wchodziłby wariant:

a.) Porotherm 38 plus styropian 18-20 cm
b.) zostaje Porotherm 25 ale ocieplenie styropian 20-25 cm

Generalnie b) chyba, że zrobisz np. taką kombinację 38+20 i 25+20, to wtedy oczywiście a) .......


Czy gdy zwiększe grubość ścian, to mogę to zrobić to bez zmian w projekcie i czy wówczas, będę to kosztem zmiejszenie wymiarów wewnątrz czy na zewnątrz?

To zależy, zwiększenie wymiarów budynku w sumie o 26 cm może być uznane przez UNB za znaczne odstępstwo od projektu.


Ponadto zaznaczam, że chciałem umieścić nad oknami rolety - tylko zastanawiam, że czy w miejscu umieszczenia rolet nie powistanie mostek termiczny, który spowoduje większe straty ciepła, niż one same przyniosą korzyści?

Ja montując rolety nigdy nie myślałem, że dzięki temu zaoszczędzę na ogrzewaniu. Nie wiem czy ktoś robił odpowiednie obliczenia, ale gdybym miał się z kimś zakładać, to postawiłbym na to, że wydatki poniesione na rolety nie zwrócą się w rozsądnym czasie dzięki zaoszczędzonym pieniądzom na ogrzewaniu.



- chciałbym na mniej więcej 1/4, 1/5 budynku zastosować i tu pojawia się wątpliwość, cegłę bądź płytki klinkierowe?

Jakie będą zalety i wady takiego rozwiązania?

No przecież pisałeś, że chcesz stawiać ścianę 2 warstwową...
Warstwa z cegieł klinkierowych, to ściana 3 warstwowa. Więc pozostają ew. płytki klinkierowe, które np. mój murarz odradza, bo się ponoć odparzają...



Co do dalszych elementów energooszczędnych to przewiduję wprowadzenie: wentylacji mechanicznej ale bez GWC, "ciepłych okien", właściwego ocieplenia fundamentów, dachu, etc.

A co to są te "ciepłe okna"? Bo jeśli chodzi o "właściwe ocieplenie fundamentów i dachu" to dziś jest standard i za dużo nie ma wspólnego z jakąś wielką energooszczędnością.


p.s. jeśli ktoś z Państwa

Na FM się "tykamy". Stosowanie form pan/pani jest tu formą sztuczną i nienaturalną, wprowadzającą niepotrzebny dystans między forumowiczami ;-) ....

Jarek.P
04-01-2011, 09:10
a.) Porotherm 38 plus styropian 18-20 cm
b.) zostaje Porotherm 25 ale ocieplenie styropian 20-25 cm


Myślisz o ścianie ocieplonej styropianem i to grubo. Na jaką cholerę więc kombinujesz z dodatkowym pogrubieniem samej ściany? Otrzymasz w wyniku potwornie grube ściany, wielgachne glify okienne i problemy z projektem, bo wymiary budynku wzrosną. Koszt droższego materiału też będzie zauważalny, a bardzo niewiele otrzymasz w zamian, bo o ciepłochronności i tak styro zadecyduje, nie ta ściana.
Zrób ściany z cieńszej ceramiki (chcesz Porotherm - rób z porothermu, ale osobiście bym z tego materiału zrezygnował na rzecz choćby betonu komórkowego), dociepl styropianem ile tam go chcesz i tyle.

J.

adam_mk
04-01-2011, 09:29
"p.s. jeśli ktoś z Państwa
Na FM się "tykamy". Stosowanie form pan/pani jest tu formą sztuczną i nienaturalną, wprowadzającą niepotrzebny dystans między forumowiczami .... "

Przekaz:
Głupoty robisz baranie!
Jest bardzo komunikatywny.
Spróbuj to równie dobrze wyrazić w innej formie... :lol:

"Ponieważ nie będę miał dużo czasu na eksternistyczne studiowanie "sztuki budowania" .."
TO ZBUDUJESZ BUDĘ DLA PSA , A NIE WYGODNY DOM!!!
Odpuść, albo zmień podejście.
Bo?
Forum se poczytaj.... Zrozumiesz....
TY płacisz!
TY decydujesz!
No i - TY w tym będziesz mieszkał.
KAŻDY kogo najmiesz zrobi to, co mu ZLECISZ.
NIKT nie będzie wymyślactwa uprawiał za Ciebie.
Jak nie będziesz w stanie skontrolować czy robią DOBRZE to musisz uwierzyć, - że tak.
A WCALE tak być nie musi.
Robią tak, jak już od wielu lat/budów... panie, ale tak się robi... panie, ale my tego już dużo postawili...
Wcale nie znaczy - że dobrze, poprawnie.
Nie mówię o staranności, tylko o zasadach, technologiach...

Pozdrawiam Adam M.

panfotograf
04-01-2011, 12:47
Okna średnio przepuszczają 10 razy więcej ciepła niż ściany, więc dawanie 20, 30, 40 cm styropianu wiele nie zmieni. Ciepło i tak ci będzie uciekać przez drzwi, okna, fundamenty, wentylację grawitacyjną (bez rekuperatora).

Polecam na początek:
Co byś zmienił(a), budując jeszcze raz (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3337-Co-by%C5%9B-zmieni%C5%82%28a%29-buduj%C4%85c-jeszcze-raz)
Najczęściej zadawane pytania na forum (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?36013-Najcz%C4%99%C5%9Bciej-zadawane-pytania-...-Czyli-zanim-napiszesz-...)

sadm2
04-01-2011, 14:25
Postawiłbym na ścianę grubości 25 cm dom, który chcesz wybudować nie jest olbrzymem więc przenoszone obciążenia nie będą wielkie. Ściana 25 cm i 20 cm styropianu to ma jakiś sens. Jeżeli dysponujesz większym budżetem można mnożyć grubość ocieplenia. Ważne na etapie zanim zaczniesz budować czy chcesz dom tradycyjny czyli maksymalne ocieplenie (+ewentualnie rolety - polecam mam w swoim i u rodziców) z grawitacyjną wentylacją czyli budujesz kominy. Może chcesz iść z modą i zainwestujesz w rekuperację i system nawiewnowywiewny wówczas nie budujesz kominów ewentualnie do kotła grzewczego.
Wracając do rolet u rodziców mam rolety z całą obudową nad oknem i jest to dobry system nie generujący zbyt wielkich strat ciepła. Natomiast u siebie przegapiłem moment wstawiania nadproży i mój tata zakupił coś takiego http://www.leier.pl/malbork/katalog/3510_dorolet.php - rolety mam już zamontowane razem z oknami. Zanim puszki zostały zamknięte ociepliłem je od środka 4 cm styropianem. Od zewnątrz niestety puszka wystawała około 7 cm (ściana ma 24 cm) na to nakleiłem niestety tylko 7 cm styropianu. To jest jeden z większych baboli w moim domu... Skrzynia roletowa jest wykonana z keramzytobetonu. Montujemy i mamy gotowe nadproże.

sadm2
05-01-2011, 06:58
mpoplaw ma rację poniżej 5 litrów przy takiej bryle nie zejdziesz:) Co do porządnego budowania to nie wiem co ma na myśli ale każdy nawet posiadacz domu 3 litrowego może okleić elewację płytkami, które potem odpadną:):):) Uniknięcie kominów jest możliwe jedynie przy ogrzewaniu prądem, pompie ciepła lub przy braku jakiegokolwiek ogrzewania. Trzeba zdawać sobie sprawę, że 3 litrowy do najłatwiej zbudować jeżeli jest to parterówka, bez garażu w obrysie budynku, bez wykuszy, ganków, balkonów połączonych z bryłą budynku itp, itd. najlepszy dom w kwadracie, prostokącie. Zwarta konstrukcja nie przekraczająca 120 metrów.

sadm2
05-01-2011, 07:03
Ja mam 2 kominy, 3 balkony, garaż, kotłownię, piwnicę masę miejsc gdzie występują mostki termiczne, które wynikają z konstrukcji budynku. Na nic mi się zda 15 cm styropianu, 28 cm wełny w drewnianym stropie i 28 cm na dachu. Nie zejdę poniżej 6 litrów. Kominy mam obłożone wełną mineralną na to struktura, Czapa na wentylacyjnym to płyta granitowa 80x140:) Komin ma 13 metrów wysokości:) Musieli to tam wnieść:) Na kominach spalinowych prefabrykowane betonowe producenta systemu kominowego.

bowess
05-01-2011, 08:35
Tak jak mpoplaw i sadm2 sądzę, że przy tym projekcie cudów nie zdziałasz. To tak, jakby ktoś na innym forum napisał coś w stylu "Mam w planach zakup 4 psów, chciałbym startować z nimi w zawodach psich zaprzęgów. Zdecydowałem się na jamniki, wprawdzie nie są to psy typowo zaprzęgowe, ale są zwinne i szybkie i myślę, że wyniki będą uzależnione przede wszystkim od treningu i żywienia psiaków."
Ten projekt nie ma zwartej bryły, jest dach z lukarnami, balkon, 2 wykusze, przeszklenia bardzo duże na trzech elewacjach, na czwartej niby mniejsze, ale aż 4 sztuki + 3 okna połaciowe. Przy czym rozplanowanie wnętrza sugeruje jednak, że wejście od północy. Możemy tu dyskutować, radzić, ale za efekty ulepszeń nikt ręki sobie uciąć nie da. Dla mnie decyzja o domu energooszczędnym to jednak przede wszystkim projekt temu dedykowany.

Budowa tego domu kosztuje 570 000zł. Dla mnie kwota ogromna. Z "ulepszeniami" mającymi poprawić energooszczędność jeszcze więcej. W projekcie jest ściana dwuwarstwowa 25 +14 - po co pogrubiać warstwę nośną. Dołóż ocieplenia do powiedzmy 20 cm. Jeżeli kasa nie gra roli to wybierz takie o najlepszych parametrach izolacyjnych. Dokładanie na części ścian trzeciej warstwy (cegły) to już zawiła kombinacja. Ciepłe okna do tego domu to będzie potężny wydatek, ale istotny, bo przy tak dużych przeszkleniach potencjalne straty energii są wysokie. Dziury na okna powiększ (nadproże wyżej) o skrzynkę rolet i już.

sadm2
05-01-2011, 10:48
Gdybym dzisiaj stał przed sytuacją kiedy mam się zdecydować na budowę domu wybrałbym to samo. Jednak zrobiłbym pewne rzeczy, których nie udało mi się zrobić... Mianowicie wybudowałbym jako oddzielne elementy budynku schody z piwnicy do ogrody i balkon/podest nad nimi się znajdujący z kuchni do ogrodu. Murków oporowych na zjeździe do garażu nie przewiązałbym ze ścianą piwnicy. Taras od strony południowej stanowi również częściowo strop piwnicy oraz zadaszenie nad wjazdem do garażu - oddzieliłbym tą część stropu (mam strop gęstożebrowy) od stropu, który jest w domu pasem styropianu typu dach podłoga (tak aby kierownik budowy nie widział;)). Ponieważ jestem zwolennikiem wentylacji grawitacyjnej kominy bym zostawił. Owszem zastanawiałem się nad zastąpieniem kominów kanałami wentylacji nawiewnej może to i by nawet ciekawie wyszło ale wymagałoby sporych nakładów. Nie wiem jak wypadną w użytkowaniu puszki roletowe nad oknami to był pomysł mojego taty a mnie nie było w mieście i się stało... Zastosowałbym podniesioną L-kę nad oknem na puszkę roletową montowaną wraz oknem. Zastosowałbym również zamiast stropu gęstożebrowego płyty kanałowe również przegapiłem moment zakupu stropu i się stało.. Strop gęstożebrowy ma małą nośność. Płyty przeniosą dwa razy większe obciążenie:)

Jarek EM08
05-01-2011, 11:01
Już nie pastwcie się nad kolegą. Projekt na 99% już wybrał, nie chce mu się za bardzo zainteresować budową, więc trochę leń jest, ale to w końcu jego kasa i jego sprawa. Jak się parę razy natnie, to pójdzie po rozum do głowy i zainteresuje odpowiednimi tematami...
Nie przesadzajmy z krytyką, bo się chłopak po jednym poście zamknął i jak tak dalej pójdzie, to będzie to jego pierwszy i ostatni post na FM... ;-)

sadm2
05-01-2011, 11:47
Ważne aby chłopak zdawał sobie z pewnych rzeczy sprawę. Wybierając takie czy inne podejście do budowy decydujemy się na pewien poziom kosztów, pewne rozwiązania od których później nieświadomy inwestor nie będzie miał odwrotu. Nie da się w kilku odpowiedziach dać wskazówki na temat tego jak budować. Ja podjąłem się budowy domu, który spełnia moje wymagania nie jest za to domem energooszczędnym w rozumieniu budowy domów 3 litrowych czy tez pasywnych. Będę miał dom normowy czyli taki, który zostanie dopuszczony do użytku:) Znając jednak poziom kosztów jakie poniosłem gdybym do tego dorzucił jeszcze rozwiązania, które mogłyby znacząco wpłynąć na zmniejszenie pojemności z ponad 6 litrów do 4 przeniósłbym się w kosmos:) Niech za budowę biorą się ludzie, którzy są świadomi tego co robią:)

KrzysztofLis2
05-01-2011, 13:12
Dokładnie tak. Każdy ma prawo do lenistwa, tylko niech będzie świadomy jego potencjalnych skutków.

michal.lodz
05-01-2011, 16:35
Witam Wszystkich ponownie,

Na początek dziękuję za cenne rady. Co do wyboru projektu domu, to poza tym że chciałbym by był to projekt "ciepły" to również chciałbym by był to dom w miarę odp. moim gustom. Wiem, że decydując się na takowy projekt nie uzyskam domu super energooszczędnego, lecz chciałbym by był to złoty środek i chciałbym wycisnąć troszkę z tego projektu pod wzg. enegrooszczędności.

Po Waszych uwagach prawdopodobnie jeśli zdecyduję się na ten projekt (jeszcze nie wybrałem na 100%:), same warunki zab. mam otrzymać w ciągu 7-10 dni) to chciałbym go zbudować:

Porothermem 30 plus 20 cm styropianu - na elementach elewacji płyki klinkierowe.
Dach planuje ocieplić wełną 40 cm.
Styropian na podłodze 15 cm
Okna energooszczędne z roletami. Dom będzie z wejściem od północy. Duże okna od południa i pł-zach.
Likwidacja wykuszu w jadalni o czym wcześniej nie napisałem - nad tym kuchennym sie zastanawiam.
Instalacja wentylacji mechanicznej ale bez GWC
I zastanawiam się nad ogrzewaniem - tu proszę o pomoc:

- czy to ma byc jak zakładałem wcześniej kocioł gazowy kondensacyjny (orzewanie podłogowa połacone z kaloryferami)
- czy zainwestować większą kasę w pompę ciepła

Zaznaczam, że jednak będe zmuszony liczyć się z każdym groszem i nie wiem czy warto to kilkanaście czy kilkadziesiąt tys zł płacić na pompę

Czekam na Wasze uwagi, zwłaszcza krytyczne.

Pozdrawiam wszystkich

Jarek EM08
05-01-2011, 18:19
A te wszystkie grubości, to tak sobie bierzesz z głowy, czy są to wartości poparte jakimiś obliczeniami?
Czemu akurat Porotherm 30? Moim zdaniem taki Unipor jest tańszy, a jakościowo nawet lepszy... Po co Ci 30 cm? 24 lub 25 w zupełności Ci wystarczy. A jaka grubość jest w projekcie? Bo zasadniczo tej wartości powinieneś się trzymać...

Moim zdaniem mając gaz nie opłaca się pakować w PC. Piec kondensacyjny w zupełności wystarczy. A im większa powierzchnia podłogówki i im niższa temperatura, tym piec lepiej "kondensuje", dzięki czemu wzrasta jego sprawność.

P.S. Patrząc na to jaki dom wybrałeś i jak planujesz inwestować w jego energooszczędność, nie pasuje mi tu końcowe zdanie o tym liczeniu się z każdym groszem...
Jak się musisz liczyć z każdym groszem, to może wybierz coś tańszego?

sadm2
05-01-2011, 20:00
Właśnie po co 30 cm muru??? Obciążeń wielkich nie przenosisz od dachu i piętra. Wystarczy 25. Do tego 20 cm styropianu możesz kupić coś droższego termoorganiki w kropki lub ten szary czy coś nawet 25 lub powyżej 25 cm nie ma sensu stawiać przy tak małym domku.

michal.lodz
05-01-2011, 20:07
W chwili obecnej planuje budowę takiego domu, gdyż chciałbym pomyśleć o przyszłości - przyjdzie rodzina, dzieci, etc. Ta wielkość domu byłaby ok i odp. moim potrzebom i stąd ten projekt
Co do domu to dlatego planuje, ew. juz na wstępie elementy, które w przyszłości przyniosą oszczędność w utrzymaniu domu - i dlatego zwróciłem się do Was o pomoc i uzasadnienie, czy i który element ma sens.
Jeszcze wracając do projektu jest tam PH 25 cm plus 14 styropianu.
Jeśli ktoś z Was się zna na tym to poproszę jeszcze o podpowiedź odnośnie elewacji - tzn. planuję zrobić na częsci elewacji płytki klinkierowe lub cegłę klinkierową (ew. tzw. połówki cegły). Rozumiem, że jeśli cegła to trzeba to odp zaplanować, gdyż należy wyprowadzić na etapie budowy kotwy. Bardziej byłem przekonany do cegły - mam wątpliwości co do trwałości płytek. I tak jeśli cegła to czy zachować na miejscu jej kładzenia taka grubość docieplenia jak na pozostałej części? Wowczas to spowoduje roznice w grubości ścian i nie wiem jak to będzie wyglądało - jak to się fachowo powinno robić, i czy może jestem przewrazliwiony na pkt płytek klinkierowych?

Jarek EM08
05-01-2011, 20:35
To jeżeli jest tam PH, 25 to się tych 25 cm trzymaj. Zwiększenie grubości do 30 nic ci nie da, a może tylko wprowadzić zamieszanie i kłopoty w budowie, jak ekipa źle sobie poprzelicza i ściany wyjdą nie w takich rozmiarach jak powinny.
A ... i skoro szukasz oszczędności, to nie inwestuj w 40 cm ocieplenie na dachu.

michal.lodz
05-01-2011, 20:46
A to 40cm w ocieplenie dachu ma nic nie dać - czy tak to rozumiem?

Sławek...
05-01-2011, 23:10
....no i się zaczęło... ;)
oczywiście że 40 cm coś da.... w domu energooszczędnym kluczowa jest izolacja... oczywiście im grubsza tym bardziej energooszczędny dom....
ścian nośnych nie pogrubiaj, nie wiem skąd Ci to przyszło do głowy ;) pogrub docieplenie ścian to przyniesie więcej korzyści, daj do tego dobry styropian ....
duże straty ciepła są przez dach więc warto go dobrze docieplić , dzisiaj te 40 cm już nie powalają na kolana chociaż są tacy co uparcie "dają" 15+5
jeżeli masz gaz to najtańszy jeżeli chodzi o CO i CWU będzie kocioł kondensacyjny gazowy... pompa będzie bardzo droga inwestycyjnie i ja bym nie szedł w tym kierunku....
ja nie szedłbym też w stronę najdroższych okien jakie są na rynku (do pasywniaków) bo Twój dom nigdy pasywny nie będzie. Jeżeli różnica cenowa znaczna to weź dobre okna z półki "średniej-wyższej" ;)
wykusze zlikwiduj - tak na prawdę to wątpliwa ozdoba a strata ciepła bankowa ...
co do Twoich cegieł na elewacji... hmmm... ja bym nie zmniejszał warstwy izolacji o kilka cm tylko po to żeby mieć kawałek ceglanej ściany....
przemyśl, pokombinuj.... może nie będzie to źle wyglądało jak będzie ta ścianka wystawała poza obrys styropianu??? a może jednak te płytki klinkierowe.... musisz sam podjąć decyzję....
rolety.... przy tej grubości docieplenia o której mówimy (ok 20 cm) da się je schować w tą warstwę docieplenia więc nie będą jakimś strasznym mostkiem.....

michal.lodz
05-01-2011, 23:55
Sławku dziękuję za cenne spostrzeżenia.
Widzę, że chyba faktycznie dobrze będzie ściany pozostawić na poziomie 25 PH i 20 styropianu dobrej jakości i fachowo wykonanego.
Rozumiem, że jeśli zdecyduję się na rekuperator, to na tym górnym strychu pomiędzy poddaszem użytkowym a zaizolowanym dachem można to urządzenie spokojnie umieścić?

Jarek EM08
06-01-2011, 07:22
Weź no się kolego zastanów co ty w ogóle chcesz. Niby piszesz "Zaznaczam, że jednak będę zmuszony liczyć się z każdym groszem" a powstają u ciebie jakieś dziwne pomysły żeby sobie budowę skomplikować i bez sensu podnieść koszty. Wymyślasz jakieś pogrubienia murów czy izolacji nie poparte żadnymi rozsądnymi przemyśleniami czy obliczeniami, pompy ciepła gdy masz gaz, ściany 2 i pół warstwowe...
Jeśli nie znajdziesz czasu, żeby zainteresować się swoją przyszłą budową, to nie wróżę jej zbyt pomyślnych czy tanich efektów. Ja w każdym razie spadam z tego wątku.

michal.lodz
06-01-2011, 08:57
Jarku EM08 nie chciałbym nikogo zniechęcać, tylko zakładając ten wątek miałem nadzieje doweidzieć więcej szczegółów, nt. budowy, które mi pomogą podjąc właścicwe decyzje przed uzsykaniem pozwolenia na budowe i konsulatacjach projektu z architektem.

W chwili obecnej chciałbym pozalatwiać papierkowe sprawy w urzędach i ruszyć z samą budową na jesieni. Oczywiście na razie jestem laikiem i niestety nie mam na tyle duży czasu do lata (rózne sprawy osobiste, zawodowe) by móc ekstra zgłębiać wszelkie tajniki budowlanki. Oczywiście jak będe już budował to będę na to poświecał swoj czas, gdyż to sa przeciez moje pieniądze. Teraz jednak tak rzucam na forum rózne własne pomysły i chciałbym byście mi je ocenili i na takiej ich krytyce mi zależy a nie na obrazaniu się.

adam_mk
06-01-2011, 10:00
"Oczywiście na razie jestem laikiem i niestety nie mam na tyle duży czasu do lata (rózne sprawy osobiste, zawodowe) by móc ekstra zgłębiać wszelkie tajniki budowlanki. Oczywiście jak będe już budował to będę na to poświecał swoj czas, gdyż to sa przeciez moje pieniądze. Teraz jednak tak rzucam na forum rózne własne pomysły i chciałbym byście mi je ocenili i na takiej ich krytyce mi zależy a nie na obrazaniu się. "

Aleś sobie wybrał sposób komplikacji życia...
Po co?

Jest taka grupa zawodowa - budowlańcy.
Od konstruktorów i architektów po stawiaczy cegieł i instalatorów.
WSZYSCY ci ludzie całe lata uczyli się o tym "Co to jest dom"
Ty postanowiłeś, bez gruntownej wiedzy, też sobie dom zbudować....
Czasu nie masz (teraz, gdy zapadają decyzje)...
Potem staniesz się fachowcem w wielu dziedzinach, z konieczności, i poświęcisz się naprawianiu chały, jaka powstaje.

ALBO zleć to komuś, w czyją wiedzę nie wątpisz, pod klucz, czekaj, płać i płacz...
ALBO SAM poszukaj potrzebnej do ZAPLANOWANIA (nie zaprojektowania) budowy wiedzy.
POTEM , ewentualnie, ją doszlifuj w dyskusjach, choćby na tym forum.

NAPRAWDĘ nic odkrywczego laik nie wymyśli. Nie w tej dziedzinie.
Tu laik co najwyżej "może chcieć se coś zrobić". I zwykle - chce nierealizowalnego.
Wszystko chyba już było w budownictwie. Z wszystkich istniejących materiałów i na każdy chyba sposób domy budowano.
NIE WSZYSTKIE stoją...
TO sobie obejrzyj...
http://forum.budujemydom.pl/Ministerstwo-Dziwnych-Krokow-czyli-t11276.html&st=0&start=0

"Teraz jednak tak rzucam na forum rózne własne pomysły i chciałbym byście mi je ocenili i na takiej ich krytyce mi zależy a nie na obrazaniu się. "
Tego nie da się zrobić!
Bo?
Jeżeli ocena zostanie zrobiona rzetelnie to zostanie wyrażona dość hermetycznym zestawem pojęć. Branżowych.
Słowa, bez zagłębienia się w tę problematykę, nie zrozumiesz.
Będziesz miał żal - wiedzą a powiedzieć nie chcą, tylko krytykują MNIE (a nie pomysły). Co wcale prawdą nie będzie...
Zresztą...
TO też tu było ze 100 razy...
Ale...
Uszy do góry!
Sposób jest!
Swoje pomysły sobie spisz a potem czytaj, czytaj, czytaj - to i inne fora - stawiając pytania w szukaczkę.
Tutejsza jest drętwa jak jasny gwint.
MOŻNA googlem.
Pisze się site:muratordom/temat czy jakoś tak.
Jest tu o tym wątek - jak szukać.
Tego poszukaj na start.
piszesz "Zaznaczam, że jednak będę zmuszony liczyć się z każdym groszem"
To masz to samo, co każdy budujący.
Tylko rzetelna wiedza uchroni Cię przed robieniem kosztownych błędów.
Musisz jej poszukać, a jest gdzie.
Zaczniesz gadać językiem budowlańców to szybko skonkretyzujesz swoje REALNE pomysły.
Pozdrawiam Adam M.

Sławek...
06-01-2011, 10:54
...rekuperator spokojnie możesz umieścić na strychu... co prawda jak masz miejsce to lepiej jak by był na dole w jakimś pom gosp - lepiej dlatego, że będziesz miał do niego dostęp kiedy będziesz chciał (np wymienić filtry), będzie w pomieszczeniu ciepłym więc ograniczysz możliwe straty odzysku które mogą się zdarzyć na zimnym strychu... w każdym bądź razie da się mieć reku i na strychu i na dole i w obu tych przypadkach działa....

teraz odniosę się do niektórych komentarzy, których za bardzo nie rozumiem....
przychodzi człowiek i o coś pyta po czym zostaje prawie zrównany z ziemią.... za to że gada głupoty, za to że chce się czegoś dowiedzieć.... jeszcze trochę to zostanie zlinczowany bo chce zbudować dom....
chyba nie do końca o to tutaj chodzi... uważam, że jeżeli ktoś ma życzenie pomóc to niech pomaga, a jeżeli nie - to po co te komentarze....??? i tak chłopak zaczyna "po kolei" czyli chce się czegoś dowiedzieć zanim zaczął budować a nie przychodzi po fakcie i płacze że mu się nowa chałupa wali na głowę ....

michal.lodz
06-01-2011, 11:44
A jeszcze w kwestii wentylacji mechanicznej - czy idą z warunkami zabudowy do architekta muszę poza projektem domu mieć jeszcze projekt wentylacji mech? - czy wentylacja mechaniczna musi być już przewidziana we wniosku o pozowolenie na budowe? Czy będzie można wprowadzić ją juz na etapie realizacji? Rozumiem, że wprowadzając wentylację mechaniczną rezygnuję z kominów wentylacyjnych? Czy po prostu buduję je normalnie i poźniej ew. zatykam?
p.s. ponawiam prośbę - jeśli znacie dobrego architekta z Łodzi lub okolić i ew. sensowną firmę od rekuperacji to proszę o namiary.

fuzja
06-01-2011, 19:44
A jeszcze w kwestii wentylacji mechanicznej - czy idą z warunkami zabudowy do architekta muszę poza projektem domu mieć jeszcze projekt wentylacji mech? - czy wentylacja mechaniczna musi być już przewidziana we wniosku o pozowolenie na budowe? Czy będzie można wprowadzić ją juz na etapie realizacji? Rozumiem, że wprowadzając wentylację mechaniczną rezygnuję z kominów wentylacyjnych? Czy po prostu buduję je normalnie i poźniej ew. zatykam?
p.s. ponawiam prośbę - jeśli znacie dobrego architekta z Łodzi lub okolić i ew. sensowną firmę od rekuperacji to proszę o namiary.

A więc tak: zmiana wentylacji w domu nie jest zmiana istotną. Wentylacja oczywiście musi być. Jeśli masz projekt gotowy możesz: wykreślić kominy wentylacyjne na etapie adaptacji a w opisie technicznym inwestycji trzeba zaznaczyć że w domu zostanie wykonana wentylacja mechaniczna. Projekt lepiej mieć przed budową bo można przewidzieć np: przepusty w ścianach czy suficie. po zakończeniu inwestycji przy odbiorze kominiarskim kominiarz musi stwierdzić efektowność wentylacji (jest w normie jest ok).
Nie wiem natomiast czy można (ale odstawiam że tak) nie zgłaszać faktu wentylacji mechanicznej przy adaptacji i po prostu nie robić kominów, wystarczy ekipie od stanu 0 powiedzieć że tego a tego to komina nie będzie. nie wiem tylko jak to później przy odbiorze bo brak komina to zmiana zewnętrzna budynku ale chyba mało istotna.

Sławek...
06-01-2011, 22:02
...architekt potrzebny Ci do projektu indywidualnego czy do adaptacji ? mam namiar na fajnego architekta, który może Ci zaprojektować budynek jak i wnętrza....co do firmy to też jakiś namiar bym znalazł...
daj znać co Cię interesuje to wyślę Ci namiary na PW....

sadm2
07-01-2011, 12:46
michal.lodz ciężko ci będzie nie mając żadnego doświadczenia wystartować z budową bez dobrego zaufanego majstra... Niestety. Jeżeli nie wiesz z czym się co i jak je... ciężko ci będzie nie dać się oskubać z kasy i nie popełnić wielu błędów... Od najmłodszych lat uczestniczę w różnych budowach małych, dużych nawet w ostatnich latach w drogownictwie. Niestety sam nie uniknąłem wielu błędów czasami małych, czasami większych. Wychodzę często z założenia robiąc coś u siebie na budowie, że zrobię to sam np izolację przeciwwilgociową i jeżeli coś nie wyjdzie będę miał o to pretensje tylko do siebie. Przykład: w chwili obecnej - niestety - mam dwa miejsca gdzie są widoczne plamki wilgoci na spoinie na pierwszym bloczku stojącym na ławie fundamentowej. Mimo, że tak dokładnie wszystko malowałem przed ułożeniem styropianu 3 razy i po ułożeniu 4 razy, do tego gruba folia i woda i tak znalazła sobie drogę:) Zostaje metoda szpadel ziemia:) Muszę odkopać miejsce i poprawić izolację nie ma innego wyjścia:)

michal.lodz
08-01-2011, 16:42
Dziś i wczoraj odwiedziłem murarzy i dekarza.

I jeszcze pojawiaja sie kolejne watpliwosci - w projekcie przewidziany jest pod posadzka na gruncie styropian 10cm, rozmawialem ze specem od orzewiania podłogowego i mowil zeby to było 15 a najlepeij 20 cm. Z kolei dziś murarz mówił ze nalezy pozostac przy 10 cm bo to zdecydowanie wystarczy a poza tym styropian na tendencję do osiadania. Co w zw. z tym mam robić, by było właściwie?

Sławek...
08-01-2011, 17:19
...styropian osiada - to prawda... nawet w karcie technicznej są podane wartości tego osiadania....
Z tym że ten 10 cm też osiada ;) dasz 20 cm twardszego to pewnie osiądzie mniej niż zwykły o gr 10 cm...
prawdą też jest, że w tej chwili "standardem" jest 10 cm styro na podłodze i na to podłogówka, stosowane są też warstwy grubsze, wszystko zależy od tego jaki stopień energooszczędności chcesz osiągnąć w swoim domu i jak drogą będziesz miał eksploatację CO.... jeżeli podgrzewanie CO bardzo drogie to liczy się każda, nawet najmniejsza oszczędność na stratach ciepła, jeżeli podgrzewanie CO bardzo tanie to jakieś szczątkowe straty ciepła nie robią wrażenia na portfelu....
właściwie będzie jak dopasujesz wszystko do Twojego konkretnego domu... przegięcia ani w jedną ani w drugą stronę są niewskazane ;)

ba***l
08-01-2011, 18:37
Dziś i wczoraj odwiedziłem murarzy i dekarza.

I jeszcze pojawiaja sie kolejne watpliwosci - w projekcie przewidziany jest pod posadzka na gruncie styropian 10cm, rozmawialem ze specem od orzewiania podłogowego i mowil zeby to było 15 a najlepeij 20 cm. Z kolei dziś murarz mówił ze nalezy pozostac przy 10 cm bo to zdecydowanie wystarczy a poza tym styropian na tendencję do osiadania. Co w zw. z tym mam robić, by było właściwie?
Dać 2 razy po 10 układane naprzemiennie żeby nie było dziur. Jeśli dajesz 20 cm na ściany to nie możesz oszczędzać na 10 cm na podłodze.

sadm2
09-01-2011, 09:54
Zostaje zazbrojenie posadzki siatkami z prętów. Polecam poszperać na złomowcach:) Czasami można znaleźć piękne sztuki z pręta fi 5,6,8,10. Przy takim zazbrojeniu pierwszej posadzki o grubości 10 cm osiadanie styropianu nie będzie aż tak odczuwalne. Można również zainwestować w styropian przewidziany na parkingi, mosty.

Sławek...
09-01-2011, 10:35
...styropian osiada pod obciążeniem i nie ma dla tego zjawiska znaczenia czy leży na chudziaku zbrojonym czy niezbrojonym....

panfotograf
10-01-2011, 07:38
Styropian siądzie ile ma siąść i więcej siadać nie będzie. Oczywiście trzeba kupić styropian dedykowany na podłogę.
Jeśli weźmiemy kawałek styropianu wielkości cegły i ułożymy na nim dwie cegły (tyle ile grubość wylewki) to zobaczycie że styropian praktycznie się nie ugiął.

Podłogówkę zazwyczaj układa się na warstwie (3 cm) specjalnego styropianu którego trzymają się haczyki trzymające rurki. Czyli 10 + 3, lub 15 + 3.
U mnie było 10 cm + 5 cm + 3 cm (10 cm i 5 cm na zakładkę)

Jeśli masz pytania to rozmawiaj z kierownikiem budowy - on odpowiada za zmiany (a nie murarz)

Kasia242
10-01-2011, 08:04
tak na marginesie...
Skąd te wszechobecne mniemanie ze płytki klinkierowe muszą odpasc? To jakis zart?
Prawidłowo zrobiona okładzina zew. nie ma prawa odpasc...sam osobiscie daje 5 lat gw. na okładziny zew. no ale to fakt rózni sa wykonawcy,a inwestorowi czesto niełatwo sprawdzic kwalifikacje/.
pozdrawiam

michal.lodz
10-01-2011, 08:42
A powiedzcie mi jak mam na przykładzie dom w kalateach http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kalateach/m4b016d3763700 rozwiązać problem, który polega na tym, że projekt zakłada 20cm wełny na poddaszu - ja chciałbym 35 lub 40. Z tym że nie dokonując zmian zmiejszy mi się o te 20 cm wysokość budynku a przede wszystkim sciany kolankowej - co mi radzicie, czy zwiekszyć wysokość scianki kolankowej czy moze cos innego - pondto nie chiałbym by zbyt nie uległa zmianie konstukcja budynku.

sadm2
10-01-2011, 11:05
Podnieść ścianę kolankową o pustak lub zrobić wyższy wieniec pod murłatę i wówczas dołożyć taką grubość wełny jaka cię interesuje.

sadm2
10-01-2011, 11:22
Projekt projektem ale ważniejsze są warunki zabudowy:) Ja w warunkach mam zapisane, ze muszę się dopasować wysokością do istniejących budynków obok. Więc mogłem pewne rzeczy podnieść. Właśnie po to aby schować dodatkowe ocieplenie. Wysokość pomieszczeń będzie taka jak założono w projekcie ale mam dodatkowe warstwy ocieplenia.