PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmowa z wykonawcą - co uzgodnić ??



johanson
04-01-2011, 17:38
Witam

Mam wkrótce spotkanie z firmami, z którymi chciałbym uzgodnić budowę domu
Moje pytanie jako laika w tej sprawie
Co uzgodnić z wykonawcą ?

O czy pamiętać przy uzgadnianiu zakresu prac
Mam na myśli podaną cenę przez firmę powiedzmy np 50 tys.za robociznę z dachem
Nie chciałbym się później zdziwić np dodatkowymi kosztami np koparki przy fundamentach, zakupu stempli, ociepleniem fundamentów, obróbkami dekarskimi, komina, schodów, tarasów, betoniarki, itp
Co zwyczajowo jest przyjęte w wycenie prac SSO ?

Mały
04-01-2011, 20:48
Uzgodnienia wyłącznie na papierze - co i jak. Różni mówią różnie i potem z tego są tylko kłopoty.
Co prawda papier nie zawsze da pełne zabezpieczenie, ale tych paprochów najczęściej od razu wyeliminuje.

Jarek EM08
05-01-2011, 07:56
O czy pamiętać przy uzgadnianiu zakresu prac
Mam na myśli podaną cenę przez firmę powiedzmy np 50 tys.za robociznę z dachem
Nie chciałbym się później zdziwić np dodatkowymi kosztami np koparki przy fundamentach, zakupu stempli, ociepleniem fundamentów, obróbkami dekarskimi, komina, schodów, tarasów, betoniarki, itp
Co zwyczajowo jest przyjęte w wycenie prac SSO ?

Generalnie nie ma czegoś takiego jak "zwyczajowo przyjęty zakres prac", bo każda ekipa oferuje różne warunki. Wszystko zależy od ekipy i umowy. A umowa na podany przez Ciebie zakres prac powinna być tylko i wyłącznie na piśmie - nic na gębę! A skoro umowa na piśmie, to różne punkty można w tej umowie wpisać. Ja podpisując umowę na SSO podpisałem ją z ekipą, która:
1. była polecana,
2. miała przystępne ceny,
3. zapewniała w swoim zakresie drewno na szalunki,
4. miała własne stemple do podpierania stropu,
5. sama troszczyła się o wszystkie machiny potrzebne na placu budowy np. betoniarka, zagęszczarka, koparka...,
6. sama organizowała sobie wychodek (Toi-Toi),
7. sami organizowali sobie żarcie :D:D:D:D. Nie rozumiem inwestorów, którzy na budowie gotują ekipie obiadki...:D:no::no::no:


Edit:

Przypomniało mi się, że uzgadniane były jeszcze następujące rzeczy. Cena za SSO miała zawierać wykonanie:

8. schodów wewnętrznych i zewnętrznych (frontowych)
9. tarasu
10. ścianek działowych parteru (chociaż było ich bardzo niewiele)
11. kanalizacji parteru

jar.os
05-01-2011, 08:04
wracając do pytania zawartego w temacie - uzgadniać wszystko , wszystko , i jeszcze raz wszystko , i mówię to z perspektywy wykonawcy nie inwestora , szlag trafia i krew zalewa gdy po półmetku roboty inwestor z czegoś się rozmyśla , albo na kolanie gryzmoli zmiany w projekcie według własnego uznania , i z uśmieszkiem mówi ,, panie majster ale zrób pan tak , jakoś sie dogadamy - tylko te jakos sie dogadamy pada bardzo rzadko

dorben
05-01-2011, 09:47
U nas do umowy był dołączony harmonogram prac, gdzie wszystkie uzgodnione wykonywane elementy były po kolei wypisane. Dopilnuj tez terminu i kar umownych - nam sie bardzo przydają:)

aadamuss24
05-01-2011, 14:41
o ile wykonawcy nie uciekną :) pozdr adam

Jarek EM08
05-01-2011, 15:06
Żaden szanujący się wykonawca, nie będzie się bał rozsądnych wpisów w umowie. Np. takich o terminach i karach. Wiadomo, że trzeba zawrzeć też takie klauzule, które zwalniają wykonawcę z płacenia kar, np. z powodu niepogody, która uniemożliwia terminowe ukończenie prac.

smigloxxx
06-01-2011, 12:15
Zapewnili Drewno , koparkę zastanów się na ile oskubali cie na tym :P chodź wierze w ich uczciwość :)

Jarek EM08
06-01-2011, 13:57
A może bardziej się rozwiniesz, żeby wiadomo było o co Ci chodzi?

rudolfo78
06-01-2011, 14:12
1.) Jeżeli sam, kupujesz deski na szalunki, "sztomple: - uzgodnij kto i w jaki sposób jes później demontuje - inaczej wyrzucisz 80%

2.) Ustal sprawy porządkowe gdzie i w jaki sposób składowane są śmieci (folia papier, inne), gdzie palety, gdzie gruz, gdzie pozostałe niezużyte materiały - inaczej
będziesz miał wysypisko na budowie.

3.) Dziś po doświadczeniach budowlanych wpisałbym też kategoryczny zakaz spożywania napojów alkoholowych pod groźbą wysokich kar!!

4,) Ustal zakres prac z zastrzeżeniem, że mają być wykoanane wg ściśle projektu, wszyskie rozbieżności muszą być wcześniej uzgodnione i zawarte w formie aneksu, gdyby wykonawca proponował jakieś zmiany zawrzyj w aneksie, na czyj wniosek są zmiany i, że wykonawca odpowiada za skutki tych zmian - unikniesz tłumaczenia "Pan tak chciał to zrobiłem"

panfotograf
07-01-2011, 13:55
Tak jest - wszystko zawieramy w umowie - termin i kary za przekroczenie koniecznie.
Materiałów szukamy sami porównując ceny w hurtowniach i wskazujemy skąd maja co brać.
Z mojej perspektywy podczas robienia SSO niepotrzebnie było robione ocieplenie fundamentów bo potem i tak były odkopywane i doklejane do grubości ocieplenia powyżej fundamentów.

Poproś o numery tel. ich klientów - zobaczysz inne budowy - będziesz wiedział czy byli z nich zadowoleni.

Przypilnuj dobrego zagęszczenia piachu którym będą zasypywane fundamenty - sprawdzamy wbijając pręt zbrojeniowy (szczegółów szukaj na tym forum)

Najczęściej zadawane pytania na forum (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=36013)

hydrogenium
07-01-2011, 19:02
Musisz uzgodnić ile razy w tygodniu, kiedy i w jakich ilościach masz dostarczać wódkę.
I koniecznie pamiętaj aby była zimna.

smigloxxx
09-01-2011, 15:23
Chyba bardziej nie trzeba tego rozwijać
.