PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator LUNA +zestaw. Kto ma i czy zdaje u Was egzamin



Strony : [1] 2

roby2603
05-01-2011, 07:18
Witam, mam w/w Lunę obsługującą ok. 90 m2 domu. Działa od trzech tygodni, robi trochę hałasu, ale z tego co zauważyłem jest trochę mniejsze zużycie gazu przy włączonym rekuperatorze. A ha, reku jest podłączone do GWC, takiego własnej roboty, czyli 50 m rury pomarańczowej puszczonej na głębokości ok 1,20m. Czytając inne posty dot. rekuperacji jest mowa o elektronice, nastawach itp. U mnie jest tylko zwykły włącznik zasilania i przełącznik by-passa.
Czy takie reku powinno chodzić 24h na dobę, czy temperatura nawiewu powinna być odczuwalna np. po przyłożeniu ręki do anemostatu?
No i ciekaw jestem wszelkich uwag dotyczących tego zestawu, biorąc oczywiście pod uwagę to, że nie jest to najwyższa półka i nie kosztował ok 10000 PLN.
Pozdrawiam

roby2603
07-01-2011, 07:00
Hej, to może ktoś napisze jak jest z pracą rekuperatora? Powinien pracować na okrągło, przez 24 h. ? Jak już pisałem wyżej, u mnie nie ma regulacji mocy.

kangaxx
07-01-2011, 08:40
reku sam nie pracuje tylko wentylatory, reku umożliwia tylko wymianę termiczną, to czy ma pracować czy nie zalezy tylko od ciebie

desmear
07-01-2011, 11:47
... ale z tego co zauważyłem jest trochę mniejsze zużycie gazu przy włączonym rekuperatorze
Pozdrawiam


no to coś Ci nie gra. mniejsze zużycie gazy będziesz miał, jak WYŁĄCZYSZ rekuperator. przy WŁĄCZONYM musi być większe.

roby2603
07-01-2011, 12:15
no to coś Ci nie gra. mniejsze zużycie gazy będziesz miał, jak WYŁĄCZYSZ rekuperator. przy WŁĄCZONYM musi być większe.
tego nie rozumiem, przecież w rekuperatorze następuje wymiana ciepła i ciepło zostaje w domu, czyli potrzeba dogrzania jest mniejsza.
Co do wentylatorów. Jeśli reku nie pracuje to i wentylatory nie pracują. Wszystko jest w jednej skrzynce.

kangaxx
07-01-2011, 12:45
no to coś Ci nie gra. mniejsze zużycie gazy będziesz miał, jak WYŁĄCZYSZ rekuperator. przy WŁĄCZONYM musi być większe.


mógłbyś uzasadnić skąd takie twierdzenie wziąłeś?

reku wyłączony więc ciepło trafia na zewnątrz a piec musi uzupełnić braki, zużycie gazu rośnie,
reku wymienia ciepło zachowując jego część w domu więc obciążenie pieca maleje

edde
07-01-2011, 16:47
chyba dasmear miał na myśli to, ze WYŁACZONY czyli brak przepływu powietrza, brak wentylacji, brak jakiejkolkwiek (jakoś tam stratnej) wymiany, "puszka" zamknięta, WŁĄCZONY - jest wentylacja, jest wymiana, jest strata

desmear
08-01-2011, 18:31
już jestem.
tak edde, to miałem na myśli.
rekuperator powoduje mniejsze zużycie gazu W PORÓWNANIU z instalacją grawitacyjną lub bez rekuperatora (z samymi wentylatorami)
ponieważ nie przypuszczam, zebyś miał wentylację grawitacyjną a także nic nie pisałeś o tym, że zastąpiłeś wentylatory rekuperatorem więc rzypuszczam, że nie miałeś wogóle wentylacji uruchomionej a teraz to zrobiłeś. prawda jest taka, że brak wentylacji jest najbardziej energoszczędny.

gizela75
29-01-2011, 14:24
Witam zakupiłem rekuperator dwa tygodnie temu nie mam jeszcze sterowania (to które jest dedykowane to lipa, bo silniki wentylatora buczą) ale już za kilka dni będę miał autotransformator z płynną regulacją. Póki co podpiąłem pod programator czasowy ustawiłem adekwatnie do potrzeb i jest OK, co mogę stwierdzić:
1. Spadła wilgotność powietrza z 65-75% do 45-55% (to było ważne z punktu wodzenia zdrowia - grzyb, pleśń na ścianach)
2. Nie parują okna i nie skrapla się na nich woda (w końcu), dodam również że nie rosi również zbiornik kompaktu WC
3. Nie kurzy się (dzięki zastosowanym filtrom, fabryczne wyciągnąłem i dodałem zewnętrzne ze względu na obudowę LUNY)
4. W domu nie ma nieprzyjemnych zapachów (zwierzaki, toaleta) w sumie przyjemnych też (gotowanie, pieczenie)
To chyba wystarczy, jak za 2,5 tyś. zł to naprawdę rewelacja (w porównaniu z innymi reku za grube pieniądze).
Całość złożyłem i zaprojektowałem sam korzystając z porad Pana TB, krytykowanego często na forach o wentylacji z odzyskiem ciepła i muszę przyznać, że trochę mnie oświecił w tematach. Wentylatory są prawie niesłyszalne pracując na max. obrotach dzięki skrzynkom rozdzielczym, które zainstalowałem zamiast trójników.

Odpowiadając na pytanie co do ciągłej pracy rekuperatora:
1. Powinien chodzić non stop pod warunkiem, że ma się wpływ na wydajność, no i przydałby się higrometr żeby nie przesuszać powietrza norma to (40-60%)

Pozdrawiam użytkowników LUNY

bezdachu
30-01-2011, 00:27
Hej, to może ktoś napisze jak jest z pracą rekuperatora? Powinien pracować na okrągło, przez 24 h. ? Jak już pisałem wyżej, u mnie nie ma regulacji mocy.

Jeśli rekuperator jest jednoczesnie sercem wentylacji mechanicznej w twoim domu to wylaczajac go pozbawiasz sie doplywu swiezego powietrza .Wybór nalezy do ciebie czy chcesz sie poddusic i zarasnąć grzybem :)
Takze uważam ze po wlaczeniu reku powinno zyskac sie na ogrzewaniu , w koncu reku odzyskuje okolo 70 -80 % ciepla ktore ulatywaloby w przestrzen bez niego .
O kosztach zasilania reku przemilcze-komfort zawsze kosztuje .Jednak z wyliczen prezentowanych na forum oraz w prasie fachowej mozna zalożyć ze reku jest oplacalny .
Zazdroszcze ci wilgoci , wlasnie patrze na higrometr u mnie w pokoju 25% -tragedia i dlatego kupie reku z odzyskiem wilgoci chociac lune tez bralem pod uwage ze wgledu na koszty .

kangaxx
30-01-2011, 08:44
to że wentyli nie słychać to zasługa budowy kanałów a nie braku trójników, pan TB jakkolwiek posiada pewną wiedzę to ten zakres który posiada uważa za jedynie słuszny, jakiekilwiek odstepstwa od jego koncepcji to wyciąganie z klienta pieniędzy, instalacja na trójnikach też moze dobrze działać o ile się wie jak ją zrobić a wg pana TB nie i już :), na skrzynce i cienkich kanałach też będzie działać, łatwiej ją zaprojektować lecz wychodzi troszkę drożej bo jest więcej kanałów

kangaxx
30-01-2011, 14:05
ile za metr karbowanego kanału fi 70mm?

kangaxx
30-01-2011, 17:24
to nawet przyzwoicie a jaka firma to sprzedaje?

kangaxx
31-01-2011, 09:16
dzięki

adamzzz
05-02-2011, 21:31
Witam. W mieszkanku, które urządzamy sobie wraz z żoną muszę zrobić wentylację. Różne opcję brałem pod uwagę i z racji na zasobność portfela prawdopodobnie zdecyduję się na rekuperator luna 200. Problem mam tylko z wyborem sterowania. Podobno oryginalne na pilota jest do bani. zależy mi na płynnej regulacji ponieważ na chwilę obecną (i na moze 6 mies-1,5 roku) wentylacja ma działać tylko w jednym pokoju (sypialnia) dla 2 osób. dopóki nie zrobie salonu, kuchni i łazienki + druga sypialnia.
Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć łopatologicznie co to są te autotransformatory regulowane lub skokowe i gdzie można coś takiego kupić (jakieś linki) Przeszukałem wszystko co możliwe w sieci i znalazłem tylko dużej mocy.
No i druga sprawa ile taki zestaw będzie pobierał prądu (tyle ile znamionowa moc trafa??)?
Druga sprawa to skrzynki rozdzielcze. Szukam i znaleśc nie mogę. Może by tak samemu wykonać?? Troche płyt osb, silikon izolacja??
Proszę o wyczerpujące informację. Bardzo mi na tym zależe ponieważ za tydzień bede zamiawiał reku (jeszcze nie wiem gdzie i nie wiem czy zamawiać pilota.

Pozdrawiam
Adam

adamzzz
06-02-2011, 17:45
Nikt nic nie wie?? Przecież to popularny rekuperator i czymś to ludzie sterują

kangaxx
06-02-2011, 19:58
wszędzie kupisz a we firmach zajmujących się wykonaniem to nawet dostaniesz nietypowe specyfiki na zamówienie

adamzzz
06-02-2011, 20:22
Jakieś namiary moze na taką firme dostane?? I mniejwiecej jaki koszt

Oczywiście chodzi mi o to sterowanie

kangaxx
07-02-2011, 09:29
o rany to mam ci firmy w rzeszowie podawać?

adamzzz
07-02-2011, 16:29
ok . jestem kompletnym laikiem w sprawach elektroniki więc nawet nie wiem o co pytać w sklepie.
Moze na elektrodzie mi powiedzą gdzie w necie mozna by zamowic

Tomi78__
07-02-2011, 19:34
Ciekawe jak jest ze sprawnoscia luny? czy to tylko centrala wentylacyjna czy naprawde cos tego ciepla odzyskuje......
Ma ktos pomiary temp. na wejsciu i na wyjsciu?

Tomi78__
07-02-2011, 21:23
Oj cos mi sie zdaje ze luna niedyrydy............

kangaxx
08-02-2011, 18:20
autotransformator to po prostu trafo ze zmienną przekładnią, podlega ty samym prawom co zwykłe trafa czyli zwarcie, bieg jałowy i praca równoległa, ciebie to nie powinno interesować, autotransformatorem możesz w sposób płynny zmieniać stosunek napięcia i prądu, inaczej mówiąc kręcąc jakimś pokrętłem możesz regulować prędkość obr. silnika od wentylatora, uproszczone wersje tych maszynek to trafa wieloodczepowe też nazywane autotransformatorami, nie masz tam płynnej regulacji tylko skokową, jeśli kupisz sobie takie trafo z 5 odczepami to możesz zrobić sobie regulację 5 biegową, kupisz w sklepach z elektroniką, prądu będzie ci układ tyle żarł co wszystkie jego elementy razem, jeśli założysz za duże trafo to oprócz tego ze więcej za nie zapłacisz nie będziesz przez to więcej za prąd płacił

skrzynki rozdzielcze mają być szczelne i nie nasiąkające wodą, odpuść sobie wynalazki z płyty, przejdź sie do sklepu z duperelami od wentylacji i kupisz co ci trzeba z blachy

adamzzz
08-02-2011, 21:15
autotransformator to po prostu trafo ze zmienną przekładnią, podlega ty samym prawom co zwykłe trafa czyli zwarcie, bieg jałowy i praca równoległa, ciebie to nie powinno interesować, autotransformatorem możesz w sposób płynny zmieniać stosunek napięcia i prądu, inaczej mówiąc kręcąc jakimś pokrętłem możesz regulować prędkość obr. silnika od wentylatora, uproszczone wersje tych maszynek to trafa wieloodczepowe też nazywane autotransformatorami, nie masz tam płynnej regulacji tylko skokową, jeśli kupisz sobie takie trafo z 5 odczepami to możesz zrobić sobie regulację 5 biegową, kupisz w sklepach z elektroniką, prądu będzie ci układ tyle żarł co wszystkie jego elementy razem, jeśli założysz za duże trafo to oprócz tego ze więcej za nie zapłacisz nie będziesz przez to więcej za prąd płacił

skrzynki rozdzielcze mają być szczelne i nie nasiąkające wodą, odpuść sobie wynalazki z płyty, przejdź sie do sklepu z duperelami od wentylacji i kupisz co ci trzeba z blachy



No super wkoncu wyczerpująca odpowiedź. Dzięki
http://www.transformatory-lodz.pl/?autotransformatory,26
czy takie autotrafo bedzie sie nadawac?

I na ile amper kupic?

kangaxx
09-02-2011, 14:42
no stary, zadajesz pytania sugerujące brak wiedzy w tym temacie , nie wiesz co kupić. gdzie ani jakie, przecież takie trafo ni musi ci być potrzebne i ty chcesz sam sobie złożyć to do kupy kierując się poradami z forum?
wybacz ale ja w to nie wchodzę, weź sobie jakiegoś elektryka do tego lub kup gotowca

adamzzz
09-02-2011, 17:42
od początku twierdziłem ze nie mam zielonego pojęcia i chce kupić gotowca (nie oryginalnego) więc nie wiem o co Ci chodzi.

Po to są fora internetowe aby pomagać sobie nawzajem. Szkoda tylko, że nie wszyscy to rozumieją
Nie każdy jest dobry z elektryki i takie info o jakich parametrach kupić na pewno by komuś w przyszłości pomogło.

kangaxx
09-02-2011, 21:54
wentyle w porywach przyjmij że wydoją po 300 VA (na wyrost)i taki jak kupisz to styknie

adamzzz
17-02-2011, 17:51
Witam po przerwie.
Założyłem rekuperator, narazie tylko do jednego pomieszczenie (w sypialni nadmuch a wyciąg na korytarzu). Strowane płynnie przez autotransformator.
Dziwny problem się pojawił. Prosto mówiąc śmierdzi z nadmuchu. Jestem w 100% przekonany że śmierdzi z termoflexa. Jak go otworzyłem z paczki to już tak od niego było czuć. Myślałem że może wywietrzeje ale chodzi już ze 4 godziny na max obrotach i dalej to samo.
Jak do jutra nie przejdzie kupie zwykłą spiro i ją zaizoluję.

gizela75
24-02-2011, 15:35
Kanały giętkie izolowane nie pamiętam nazwy ale na pewno holenderskie (pudła są na strychu) 152mm -119zł, 125mm - 103zł, 100mm - 90zł. Kupione od firmy sprzedającej na Alledrogo ale bezpośrednio nick "wentylacje" z Leszna. Nie wiem czy powinienem to pisać upss. Skrzynki są od rozprowadzania ogrzewania kominkowego DGP oczywiście izolowane. Musiałem dołożyć tylko włókninę filtracyjną ponieważ tam była tylko taka siateczka stalowa która zatrzymuje tylko duże zanieczyszczenia. Jakoś hula ale ostatnio przy mrozach -17st C mocno obawiam się że zaczyna zamarzać.

gizela75
24-02-2011, 15:46
Powiem krótko, nie mam na tyle pieniędzy by kupować super zabawki z wyświetlaczami, piszczkami, setką czujek i innych dupereli. To powód dla którego kupiłem autotransformator, który może nie jest piękny, ale nie po to go kupiłem. Ma 20 lat, ale jest to wyrób PRL i będzie działał jeszcze długo. Najważniejsze, że pozwala mi w każdej chwili sterować obrotami wentylatorów. Koszt takiego cuda to około 100 - 150 zł, ja kupiłem od bardzo miłego człowieka na forum elektrody za 40 zł i jestem zadowolony. Planuję jeszcze dokupić przewód grzejny samoregulujący, który będzie zapobiegał zamarzaniu LUNY (ona nie posiada takiego zabezpieczenia). Cena sterowania LUNY u TB ok 400 zł (jak sobie dobrze przypominam).

Te transformatory, które są na zdjęciach są stanowczo za duże (drogie) najmniejszy miał ponad 3A a tobie wystarczy max 2A i to już z zapasem. Luna potrzebuje 120W więc jest to pi razy oko 0,5 A !!!

kangaxx
24-02-2011, 16:02
Cena sterowania LUNY u TB ok 400 zł (jak sobie dobrze przypominam).
u tego tb z bartyckiej?

Tomi78__
27-02-2011, 19:06
na alledrogo za 200zl jest

abol1
29-04-2011, 08:23
Ktoś jeszcze może pochwalic się użytkowaniem tego reku?
Zalety, wady, porównanie z konkurencją itp itd mile widziane

Indiana_
01-05-2011, 12:01
U siebie zamontowałem Lunę, i jestem bardzo zadowolony. Działa jak należy, wody w zimie wykropliło mi się około 300 litrów (na początku wylewałem po dwa wiaderka 12L na tydzień, pod koniec zimy spadło do 1 wiaderka). Centrala w największe mrozy zamarza, założyłem więc zwykły presostat odłączający nawiew na 5 minut przy wzroście oporów i działa jak należy. Wentylacja chodzi cały czas, odzysk ciepła zimą miałem koło 75%, ale też centrala stoi na nieogrzewanym, przewiewnym stryszku i tej zimy była byle jak na zwykłych flexach podłączona - bo teraz przerabiam cały układ w związku z przeprowadzaniem tam przewodów od kolektorów i dorabiam glikolowe GWC. Następnej zimy, po prawidłowym dociepleniu układu i uruchomionym GWC powinienem mieć więc temperatury wynikowe jak przy centrali z 80-90% odzyskiem.

abol1
01-05-2011, 21:53
U siebie zamontowałem Lunę, i jestem bardzo zadowolony. Działa jak należy, wody w zimie wykropliło mi się około 300 litrów (na początku wylewałem po dwa wiaderka 12L na tydzień, pod koniec zimy spadło do 1 wiaderka). Centrala w największe mrozy zamarza, założyłem więc zwykły presostat odłączający nawiew na 5 minut przy wzroście oporów i działa jak należy. Wentylacja chodzi cały czas, odzysk ciepła zimą miałem koło 75%, ale też centrala stoi na nieogrzewanym, przewiewnym stryszku i tej zimy była byle jak na zwykłych flexach podłączona - bo teraz przerabiam cały układ w związku z przeprowadzaniem tam przewodów od kolektorów i dorabiam glikolowe GWC. Następnej zimy, po prawidłowym dociepleniu układu i uruchomionym GWC powinienem mieć więc temperatury wynikowe jak przy centrali z 80-90% odzyskiem.

Czy można połączyć centrale z kanalizacją w celu odpływu wykraplającej się wody oraz czy taka
ilość wody(300l) to normalka?
Ile razy zamarzała Ci centralka na dobe z powodu mrozów i przy jakich temp?
Jakie są koszty dodatkowych elemetów dołanczanych do centralki (filtry zewnętrzne,system antyzamrożeniowy,sterownik)?

Indiana_
02-05-2011, 22:19
Jasne że można centralę podłączyć do kanalizy, nawet zawsze tak się robi, ale u siebie dla celów powiedzmy "badawczych" chciałem wiedzieć co się dzieje, ile faktycznie wykrapla się wody. Centrala nie zamarza ileś razy na dobę, tylko kilka razy zeszłej zimy, przy stałych mrozach poniżej -10'C. W wymienniku mieści się co najmniej litr lodu, więc jak za dnia jest trochę cieplej a nocą mocny minus to nie zamarza - to co zalodzi się nocą rozmraża się w dzień i pomimo niewielkiego wzrostu oporów centrala chodzi normalnie na okrągło. Jedynie przy kilkudniowych silnych mrozach jest problem.

abol1
03-05-2011, 12:32
Jasne że można centralę podłączyć do kanalizy, nawet zawsze tak się robi, ale u siebie dla celów powiedzmy "badawczych" chciałem wiedzieć co się dzieje, ile faktycznie wykrapla się wody. Centrala nie zamarza ileś razy na dobę, tylko kilka razy zeszłej zimy, przy stałych mrozach poniżej -10'C. W wymienniku mieści się co najmniej litr lodu, więc jak za dnia jest trochę cieplej a nocą mocny minus to nie zamarza - to co zalodzi się nocą rozmraża się w dzień i pomimo niewielkiego wzrostu oporów centrala chodzi normalnie na okrągło. Jedynie przy kilkudniowych silnych mrozach jest problem.

Jak przy twojej centralce wychodzą koszty zużycia prądu wentyli, filtrów, itp w stosunku do odzysku ciepła, a więc mniejszego zużycia żródła ciepła? Interesuje mnie bilans roczny ponieważ odysk ciepła jest powiedzmy przez pół roku, a wentylatory chodzą cały rok!

Indiana_
03-05-2011, 15:07
Prądu średnio bierze mi ok. 70W, więc miesięcznie kosztuje mnie to ok. 25 zł. Oszczędność na paliwie: ponad 1t węgla rocznie. Zyski dodatkowe: dobre samopoczucie rano (brak CO2 w powietrzu), odpowiednia wilgotność (trzymam 45-50%) - przed reku było 75-90% (wszystko mokre, po szybach wprost się lało).
Gdybym kupił droższą centralę z wentylami prądu stałego musiałbym dopłacić około 3,5 - 4k, za to brałaby dwa razy mniej prądu. Jako instalator stwierdziłem, że mi się to nie opłaca, dodatkowo do Luny musiałem dorabić automatykę od zera - a lubię majsterkować.
Koszt filtrów to ciężko powiedzieć, bo to zupełne grosze - wymieniam tylko tkaninę w filtrze zewnętrznym.

Bilans wychodzi więc zdecydowanie na plus. Nie wspominam o potężnie obniżonej cenie zakupu domu - zmieniał właścicieli rok po roku, bo żaden nie potrafił sobie poradzić z wilgocią (bardzo szczelne szyby, brak ocieplenia fundamentu, ogólny brak wentylacji). Rekuperator i docieplenie styrodurem fundamentu rozwiązało sprawę parujących okien w jeden dzień, przemarzajacych murów od razu po dociepleniu, wilgotnych ścian w narożnikach przy podłodze w miesiąc :-)

abol1
03-05-2011, 15:26
Jeżeli mam dom o pow uż 120m2, więc ok 300m3 kubatury to czy Luna 200 (czyli 200m3) sobie poradzi.
I nie chodzi tu o to aby chodziła na maxa.

kangaxx
03-05-2011, 21:05
no i to zależy od tego co ty od tej wentylacji wymagasz, każdy wodotrysk ma swoje wymagania którym centrala musi sprostać,
zakładając że masz 120m2 dom i w nim standardowo duże pomieszczenia i o standardowym przeznaczeniu to taka luna sobie poradzi ale ganiać ją będziesz musiał co wieczór na maksie, spręż luny jest mały więc dobrze jest też i do niej starannie zaprojektować instalację, ot cała filozofia :)

natomiast w sali bankietowej 120m2 takiej luny byś nawet nie poczuł...

abol1
04-05-2011, 12:20
Jeżeli będzie chodzić na maxa to zużycie prądu wieksze i chałas centralki wiekszy.
Jeszcze do tego jakbym chciał dołożyć gwc to obawiam się, że może nie pociągnąć czy mam rację ?

tomek_buduje_domek
04-05-2011, 15:16
http://arot.wavin.com/master/master.jsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374305454764&PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524442382731&middleTemplateName=oc_middle_product_detail_I&bmLocale=pl

Ale to jest rura osłonowa do kabli, czy można takie coś stosować w wentylacji?

kangaxx
04-05-2011, 16:26
sprawdź czy ma jakąś normę na emisję, być może że kablom zdrowia nie zepsujesz ale sobie już prędzej, jeśli nie zionie jakimś oparem to wolna wola :)

adkwapniewski
27-10-2011, 01:56
Czy ktoś próbował "spiąć" lunę z PCWU 3, 8 hewalex`u ? Da radę w domku o powierzchni 112m2 z zaadoptowanym garażem (+9m2) z podpiętą na wylocie pcwu ?

@Indiana_ piszesz że robiłeś automatykę do luny od zera , mógłbyś rozwinąć temat ?


pozdrawiam
adam

adkwapniewski
27-10-2011, 22:14
Tylko nie wiem czy Luna wogóle da rade ? Na razie inna centrala nie wchodz w grę. (dom się wybudował , teraz kończenie ...)

PCWU chcę zamontować w piwnicy i lunę też.

Czy czerpnię do luny można wyprowadzić między folię paroprzepuszalną a blachę ? Czy będzie jakikolwiek uzysk ciepła od "czarnej" blachy (strona południowa)?

Jeśli nic to nie da to w 5 strefie będzie konieczny GWC ? Tak ?

adkwapniewski
27-10-2011, 23:07
Dzięki za info , gwc odpuszczam zrobię "swc" ;)

schalker
14-11-2011, 13:57
Witam,

chcę kupić centralną wentylację LUNA 200 do mieszkania 80 m2 które jest na 1 piętrze domu dwurodzinnego. Jako, że dom już jest po remoncie nie chciałbym wiele niszczyć dlatego też, chciałbym wykorzystać przewody wentylacyjne, która 10 lat temu były przewodami kominowymi (obecnie oczywiście nieużywane)

W kuchni i łazience wyciąg, w sypialni i pokoju nawiew. Czerpnia i wyrzutnia w komórce - pomieszczeniu gospodarczym, którą mam zaraz obok kuchni.

Pytanie 1
Czy uda mi się włożyć termofleks śr. 102 w przewód wentylacyjny. Z tego co patrzyłem w miejscu gdzie mam teraz kratkę otwór ten ma wymiary ok. 15 x 12 cm. Powinien wejść bez problemu ale ...

Sama centralka byłaby zlokalizowana w komórce którą mam przy kuchni. I tu pojawia się ...

Pytanie 2
czy nie będzie na tyle głośno pracowała żeby nam nie przeszkadzać ? Czy jest jakiś sposób na jej wyciszenie ?

Pozdrawiam
Marcin

miloszenko
15-11-2011, 12:50
Czy ktos z szanownych uzytkownikow Luny ma wpiety jakis sterownik przynajmniej 5 stopniowy i moglby podzielic sie kosztami/namiarem na takowy ??

Pozdrawiam

kangaxx
15-11-2011, 19:41
indiana montuje trochę tego złomu i ma do niego własny sterownik, pisz do niego

kangaxx
15-11-2011, 19:43
Witam,

chcę kupić centralną wentylację LUNA 200 do mieszkania 80 m2 które jest na 1 piętrze domu dwurodzinnego. Jako, że dom już jest po remoncie nie chciałbym wiele niszczyć dlatego też, chciałbym wykorzystać przewody wentylacyjne, która 10 lat temu były przewodami kominowymi (obecnie oczywiście nieużywane)

W kuchni i łazience wyciąg, w sypialni i pokoju nawiew. Czerpnia i wyrzutnia w komórce - pomieszczeniu gospodarczym, którą mam zaraz obok kuchni.

Pytanie 1
Czy uda mi się włożyć termofleks śr. 102 w przewód wentylacyjny. Z tego co patrzyłem w miejscu gdzie mam teraz kratkę otwór ten ma wymiary ok. 15 x 12 cm. Powinien wejść bez problemu ale ...

Sama centralka byłaby zlokalizowana w komórce którą mam przy kuchni. I tu pojawia się ...

Pytanie 2
czy nie będzie na tyle głośno pracowała żeby nam nie przeszkadzać ? Czy jest jakiś sposób na jej wyciszenie ?

Pozdrawiam
Marcin

w te kanały spalinowe to wstaw kanał prostokątny blaszany a nie flexa

kaszpir007
16-11-2011, 18:25
Prądu średnio bierze mi ok. 70W, więc miesięcznie kosztuje mnie to ok. 25 zł. Oszczędność na paliwie: ponad 1t węgla rocznie. Zyski dodatkowe: dobre samopoczucie rano (brak CO2 w powietrzu), odpowiednia wilgotność (trzymam 45-50%) - przed reku było 75-90% (wszystko mokre, po szybach wprost się lało).


Jak duży masz dom ?
Ja mam dom 95m2 (pow mieszkalna) i wyliczyłem że w skali roku gdybym zastosował rekuperator zyskałbym okolo 300-400zł w stosunku gdybym uzywał wentylacji grawitacyjnej ...
Piec na ekogroszek ...

Koszt utrzymania rekuperatora to jak mówisz 25zł miesiecznie czyli 300zl rocznie ...

Czyli "zyski" zżarł by mi prąd który zużyje rekuperator ...

miloszenko
16-11-2011, 19:05
W sumie zyskalbys glownie swieze powietrze. Musialbys przekalkulowac jakis lepszy reku. Ja mam Brinka, bierze 23W przy 80m3/h. Robi roznice, ale kosztuje 5k (wersja dla 300 m3).

Pozdrawiam

adkwapniewski
16-11-2011, 22:18
do skasowania

Indiana_
19-11-2011, 12:39
Re kaszmir
Oprócz 300-400 zł "zysku" z rekuperacji, od którego trzeba odjąć 300 zł "kosztu" prądu, masz jeszcze coś znacznie cenniejszego - świeże powietrze oraz brak wilgoci w domu, znacznie lepsze samopoczucie, komfortowe spanie - ponieważ nigdy stężenie CO2 nie przekracza dopuszczalnych poziomów. Przy WG stężenie CO2 kilkakrotnie przekracza normy, bardzo obniżając komfort życia. Z tego to akurat nikt sobie sprawy nie zdaje, po prostu boli głowa, jest się przemęczonym i niewyspanym. Prawie nikt w Polsce nie zdaje sobie sprawy, że to wynik kiepskiej wentylacji.

Brygada RR
23-11-2011, 21:35
Witam

Dzisiaj przyszedł zamówiony rekuperator LUNA 200, czytając te forum doszedłem do wniosku że 5000 PLN za rekuperator to przesada, LUDZIE CZY ONI OSZALELI!!?, przecież tam nic nie ma, wentylatory w obudowie. Sam byłem blisko kupna drogiego rekuperatora, ale kiedy to się zwróci? NIGDY!.

pozdrawiam

jasiek71
23-11-2011, 21:58
Witam

Dzisiaj przyszedł zamówiony rekuperator LUNA 200, czytając te forum doszedłem do wniosku że 5000 PLN za rekuperator to przesada, LUDZIE CZY ONI OSZALELI!!?, przecież tam nic nie ma, wentylatory w obudowie. Sam byłem blisko kupna drogiego rekuperatora, ale kiedy to się zwróci? NIGDY!.

pozdrawiam

dla tego LUNA kosztuje tylko..., no może patrząc na skomplikowanie telewizora to trochę za dużo...;)

ps. zajrzyj sobie do pompy ciepła;)

Daga&Adam
24-11-2011, 00:21
Witam
Dzisiaj przyszedł zamówiony rekuperator LUNA 200, czytając te forum doszedłem do wniosku że 5000 PLN za rekuperator to przesada, LUDZIE CZY ONI OSZALELI!!?, przecież tam nic nie ma, wentylatory w obudowie. Sam byłem blisko kupna drogiego rekuperatora, ale kiedy to się zwróci? NIGDY!.


Tam sa zwykle wentylatory pradu zmiennego - duzo pradu jedza, nawet na niskich obrotach. I sa glosne. EBMy siedzace w np. brinkach to juz takie male komputerki i same wentyle kosztuja tyle co caly Twoj rekuperator :) Do tego wymiennik, obudowa, sterownik, marketing, marze sprzedawcow, transport etc.

kangaxx
24-11-2011, 08:19
Tam sa zwykle wentylatory pradu zmiennego - duzo pradu jedza, nawet na niskich obrotach. I sa glosne. EBMy siedzace w np. brinkach to juz takie male komputerki i same wentyle kosztuja tyle co caly Twoj rekuperator :) Do tego wymiennik, obudowa, sterownik, marketing, marze sprzedawcow, transport etc.
ebm robi nie tylko wentyle dc ale tez i ac i jest ich co najmniej tyle samo w centralach, poza tym ac wcale nie sa głosne, no chyba ze uszkodzony któryś

miloszenko
24-11-2011, 08:21
ebm robi nie tylko wentyle dc ale tez i ac i jest ich co najmniej tyle samo w centralach, poza tym ac wcale nie sa głosne, no chyba ze uszkodzony któryś

Kangaxx, a polecilbys jakis maly reku do 200 m3/h z wentylami DC ??

Pozdrawiam

Brygada RR
24-11-2011, 15:31
dla tego LUNA kosztuje tylko..., no może patrząc na skomplikowanie telewizora to trochę za dużo...;)

ps. zajrzyj sobie do pompy ciepła;)

No właśnie pompa ciepła następne urządzenie w cenie samochodu, które NIGDY się nie zwróci, nic tylko poczekać aż te wszystkie "skomplikowanie" urządzenia dojdą do normalnych cen. Co do LUNY to co że ma normalne wentylatory które mogą "pożerać" 2-3 razy więcej prądu, zamiast 15 PLN miesięcznie zapłacę 25 - 30 PLN, tak czy siak dalej będę na plusie w stosunku do reku za 5000 PLN
:)

Daga&Adam
24-11-2011, 15:53
No właśnie pompa ciepła następne urządzenie w cenie samochodu, które NIGDY się nie zwróci,

Szczoteczka do zebow jest tania a tez nigdy sie nie zwroci! Po co myjesz zeby? ;)

Brygada RR
24-11-2011, 16:04
Szczoteczka do zebów jest tania a tez nigdy się nie zwróci! Po co myjesz zęby? ;)

Szczotkowanie zębów tanią szczoteczką zwraca się, oszczędzasz na dentyście , więc się spokojnie zwraca :)

Wiesz źle mnie zrozumiałeś, chodzi mi o to że nie sztuką jest wydać kupę kasy na pompę ciepła, a potem szczerzyć zęby ( tu potrzebna szczoteczka) że ma się niskie rachunki, bo ekonomicznie jest to nieopłacalne.

Daga&Adam
24-11-2011, 16:17
Szczotkowanie zębów tanią szczoteczką zwraca się, oszczędzasz na dentyście , więc się spokojnie zwraca :)

Przebywanie w cieplym pomieszczeniu tez sie zwraca - nie chorujesz i nie bywasz u lekarza zbyt czesto :)


Wiesz źle mnie zrozumiałeś, chodzi mi o to że nie sztuką jest wydać kupę kasy na pompę ciepła, a potem szczerzyć zęby ( tu potrzebna szczoteczka) że ma się niskie rachunki, bo ekonomicznie jest to nieopłacalne.

Zbyt uogolniasz. Sa domy i sa rejony w ktorych pompa sie nie oplaci. Ale sa tez domy i miejsca, gdzie pompa jest najlepszym z mozliwych wyborem. I owszem - zwroci sie, w porownaniu nawet do pieca na "tani" wegiel, czy drewno.

Brygada RR
24-11-2011, 16:33
Przebywanie w cieplym pomieszczeniu tez sie zwraca - nie chorujesz i nie bywasz u lekarza zbyt czesto :)

Zbyt uogolniasz. Sa domy i sa rejony w ktorych pompa sie nie oplaci. Ale sa tez domy i miejsca, gdzie pompa jest najlepszym z mozliwych wyborem. I owszem - zwroci sie, w porownaniu nawet do pieca na "tani" wegiel, czy drewno.

Oczywiście z tymi domami to masz rację, ale pomijam bardzo duże domy, ale mając na uwadze domki 100 - 160 m2 to się zwróci ale chyba za 20 lat i po kilkunastu naprawach pompy ciepła, dzisiejsze urządzenie mają przewidziany okres życia, powiedzmy 10 lat, może :)

Daga&Adam
24-11-2011, 16:38
Oczywiście z tymi domami to masz rację, ale pomijam bardzo duże domy, ale mając na uwadze domki 100 - 160 m2 to się zwróci ale chyba za 20 lat i po kilkunastu naprawach pompy ciepła, dzisiejsze urządzenie mają przewidziany okres życia, powiedzmy 10 lat, może :)

10 lat to wytrzyma jak bardzo dobrze pojdzie kazdy kociol weglowy. Pompa jest tak prosta w budowie i zbudowana z takich elementow ze spokojnie wytrzyma 20-30 lat bezawaryjnej pracy. W tym czasie kociol weglowy zdarzysz wymienic 3-4 razy i koszt ich zakupu przekroczy ze dwa razy koszt tej PC :)

Brygada RR
24-11-2011, 16:41
10 lat to wytrzyma jak bardzo dobrze pojdzie kazdy kociol weglowy. Pompa jest tak prosta w budowie i zbudowana z takich elementow ze spokojnie wytrzyma 20-30 lat bezawaryjnej pracy. W tym czasie kociol weglowy zdarzysz wymienic 3-4 razy i koszt ich zakupu przekroczy ze dwa razy koszt tej PC :)

Wiesz taka pompa to jak lodówka, dzisiejsze lodówki nie wytrzymają tyle co te stare, nie sądzę aby producenci "strzelali sobie w kolano" i odcinali się od zysków ze sprzedaży nowych urządzeń

Indiana_
24-11-2011, 17:25
Luna jest tania i dobra - prądu wcale tak dużo nie żre, powiem wprost bierze mniej od sporej części innych central; wadą jej jest natomiast zupełny brak sterowania (są tutaj po prostu dwa wentylatory podłączone do gniazdka); filtry należy natychmiast po zakupie wyrzucić i zamontować zewnętrzne skrzynki filtracyjne (za dwie ok. 500 zł); wymiennik jest ułożony w sposób sprzyjający zamarzaniu centrali, i w związku z tym bardzo łatwo można uszkodzić wentylatory, jak lód dostanie się na łopatki - u siebie dołożyłem więc presostat odłączający nawiew przy wzroście ciśnienia różnicowego na wymienniku. Jest to wystarczające zabezpieczenie - przy zalodzeniu wymiennika odłącza nawiew, więc lód szybko się topi, a spadające ciśnienie różnicowe ponownie uruchamia wentylator nawiewu.

Dlatego jest to tanie urządzenie - jak ktoś lubi majsterkować, i zrobi sobie sam odpowiednie sterowanie oparte o transformator (w żadnym wypadku nie kupujcie fabrycznego sterownika Dospela do Luny) to strzał w 10 dla wydajności do 200 m3/h, czyli powierzchni domu do 150 m2. Ale jak ktoś chce sobie Lunę wstawić do garażu (tak jak inne rekuperatory za 4-5 k) i zostawić taka jaką kupił - no to ma gwarantowane same problemy i wyklinanie, że dał się namówić na WM :-)

Brygada RR
24-11-2011, 17:47
Luna jest tania i dobra - prądu wcale tak dużo nie żre, powiem wprost bierze mniej od sporej części innych central; wadą jej jest natomiast zupełny brak sterowania (są tutaj po prostu dwa wentylatory podłączone do gniazdka); filtry należy natychmiast po zakupie wyrzucić i zamontować zewnętrzne skrzynki filtracyjne (za dwie ok. 500 zł); wymiennik jest ułożony w sposób sprzyjający zamarzaniu centrali, i w związku z tym bardzo łatwo można uszkodzić wentylatory, jak lód dostanie się na łopatki - u siebie dołożyłem więc presostat odłączający nawiew przy wzroście ciśnienia różnicowego na wymienniku. Jest to wystarczające zabezpieczenie - przy zalodzeniu wymiennika odłącza nawiew, więc lód szybko się topi, a spadające ciśnienie różnicowe ponownie uruchamia wentylator nawiewu.

Dlatego jest to tanie urządzenie - jak ktoś lubi majsterkować, i zrobi sobie sam odpowiednie sterowanie oparte o transformator (w żadnym wypadku nie kupujcie fabrycznego sterownika Dospela do Luny) to strzał w 10 dla wydajności do 200 m3/h, czyli powierzchni domu do 150 m2. Ale jak ktoś chce sobie Lunę wstawić do garażu (tak jak inne rekuperatory za 4-5 k) i zostawić taka jaką kupił - no to ma gwarantowane same problemy i wyklinanie, że dał się namówić na WM :-)

Czy możesz więcej powiedzieć czemu nie kupować tego pilota do sterowania LUNĄ ? Z tego co patrzyłem to ma 6 stopniową regulację

Daga&Adam
24-11-2011, 17:49
Wiesz taka pompa to jak lodówka, dzisiejsze lodówki nie wytrzymają tyle co te stare, nie sądzę aby producenci "strzelali sobie w kolano" i odcinali się od zysków ze sprzedaży nowych urządzeń

Budowa pomp jest tak prosta ze nie ma za bardzo mozliwosci aby producent sobie ustalil "ta bedzie dzialac 5 lat, po tylu sie zepsuje" - szczegolnie jak uzywa komponentow z najwyzszych polek :) W lodowkach sa sprezarki tlokowe, a przypuszczam ze najszybciej pada w nich elektronika. Nie wiem, bo moja 8-mio letnia lodowka amiki dalej sprawnie dziala u ciotki, lodowka moich rodzicow ma juz z 12 lat i tez dziala bez awarii. Szybko to padaja pralki i tego typu bardziej mechaniczny sprzet ale to wynika z uzycia tanich komponentow (zamiast blach - plastiki etc). W pompie ciepla masz tylko 5-6 elementow, wszystkie z niezniszczalnych materialow (miedz, stal nierdzewna). Zajrzyj do watku gdzie ludzie wklejaja wnetrznosci swoich pomp to zrozumiesz o czym mowie - dwa wymienniki, sprezarka i trzy rurki na krzyz - co tam sie ma zepsuc niby ? :) :) Jedyne ryzyko to rozszczelnienie instalacji lub pad sprezarki.

Indiana_
24-11-2011, 18:13
Pilot do luny to najtańszy regulator tranzystorowy, powoduje buczenie wentylatorów i znacznie zmniejsza ich żywotność. Najlepsze są regulatory oparte o transformator, np. ARW 1,5. Jest duży i ciężki, ale za to doskonale się sprawuje, wentylatory chodzą bardzo cicho.

Brygada RR
24-11-2011, 18:26
Budowa pomp jest tak prosta ze nie ma za bardzo mozliwosci aby producent sobie ustalil "ta bedzie dzialac 5 lat, po tylu sie zepsuje" - szczegolnie jak uzywa komponentow z najwyzszych polek :) W lodowkach sa sprezarki tlokowe, a przypuszczam ze najszybciej pada w nich elektronika. Nie wiem, bo moja 8-mio letnia lodowka amiki dalej sprawnie dziala u ciotki, lodowka moich rodzicow ma juz z 12 lat i tez dziala bez awarii. Szybko to padaja pralki i tego typu bardziej mechaniczny sprzet ale to wynika z uzycia tanich komponentow (zamiast blach - plastiki etc). W pompie ciepla masz tylko 5-6 elementow, wszystkie z niezniszczalnych materialow (miedz, stal nierdzewna). Zajrzyj do watku gdzie ludzie wklejaja wnetrznosci swoich pomp to zrozumiesz o czym mowie - dwa wymienniki, sprezarka i trzy rurki na krzyz - co tam sie ma zepsuc niby ? :) :) Jedyne ryzyko to rozszczelnienie instalacji lub pad sprezarki.

No i właśnie o to mi chodziło od początku i jak sam napisałeś "W pompie ciepla masz tylko 5-6 elementow, wszystkie z niezniszczalnych materialow (miedz, stal nierdzewna)" . TO WSZYSTKO JEST ZA DROGIE !!!!

Daga&Adam
24-11-2011, 18:30
No i właśnie o to mi chodziło od początku i jak sam napisałeś "W pompie ciepla masz tylko 5-6 elementow, wszystkie z niezniszczalnych materialow (miedz, stal nierdzewna)" . TO WSZYSTKO JEST ZA DROGIE !!!!

To policz sobie ile to kosztuje u producentow tych elementow. Wyjdzie kolo 8-9k pln. Wiec cena pomp w granicy maksimum 15k pln jest moim zdaniem uczciwa. Wszystko powyzej to juz przeplacanie za marke. Ale tak jest przeciez nie tylko w przypadku pomp ciepla i to najzupelniej w swiecie normalne :) Chcesz sie lansowac - kup pompe na V ;)

marcing1
15-01-2012, 22:26
witam
mam 120m2 w szeregowcu. Właśnie przymierzam się do zakupu reku i myślę o LUNIE. Wiem, że trzeba dokupić zewnetrzne filtry, sterowanie predkością wentylatorów np ARW1,5 oraz presostat (Indiana_ możesz podać mi jaki kupiłeś). Z elektryką dam sobie radę.
Instalacja własny projekt, zrobiona samodzielnie na skrzynkach rozdzielczych i turbofleksach. Do skrzynki (ok.3-5mb), do czerpni/wyrzutni (ok.7mb)150mm, do anemostatu 100mm. Na dole dwa nawiewy w salonie(ok.10mb i 15mb), dwa wyciągi(po ok. 7 i 10mb): w kuchni i łazience. U góry 4 nawiewy w pokojach(po ok. 7mb) i dwa wyciągi (ok. 5mb): łazienka i pralnia/kotłownia. Długości mogą się troche zmienić bo flexy 10mb leżą nie uciete. Będzie reku powieszone to się zrobi na gotowo.
Chyba LUNA da radę, bo jak kiedyś liczyłem teoretyczne opory to wychodziło coś koło 120-150Pa (chyba dobrze policzyłem)czyli ok 150m3/godz.
Reku będzie, a skrzynki są zamontowane na strychu ocieplonym 15cm wełny, teraz tam jest ok.7oC

Może jakieś sugestie od bardziej obeznanych w temacie?

zastanawiam się też gdzie kupić : na alle.. podobno problem z gwarancją ala za 1400pln , w sklepie producenta po 1800pln+ dostawa

pzdr marcin

miki121
17-01-2012, 19:23
Oczywiście z tymi domami to masz rację, ale pomijam bardzo duże domy, ale mając na uwadze domki 100 - 160 m2 to się zwróci ale chyba za 20 lat i po kilkunastu naprawach pompy ciepła, dzisiejsze urządzenie mają przewidziany okres życia, powiedzmy 10 lat, może :)

Sprężarka to "serce" pompy.
Minimalna żywotność sprężarki o jakiej mówi większość producentów to 20000 roboczogodzin :)
Dobrze dobrana pompa ciepła powinna pracować rocznie maksymalnie 2000 roboczogodzin.
Więc minimalna żywotność 10 lat bez awarii sprężarki..
Nowe kotły gazowe też nie wytrzymują dużo więcej :)

Indiana_
17-01-2012, 19:43
Właśnie wróciłem z uruchomienia mojej podłogówki, zasilanej pompą ciepła 10 kW. Rozmawiałem z chłopakami z serwisu pompy, i odkąd pracują, nie wymieniali jeszcze sprężarki. Przy koszcie PC, w tym przypadku było to 50 k, wymiana sprężarki kosztuje poniżej 5k. A jest to jedyna droga rzecz w PC, poza tym jest sterownik i dwie pompy obiegowe. Więc nawet jak ta sprężarka padnie po 15 czy 20 latach, to koszty są identyczne jak wymiany kotła gazowego, który ma jeszcze niższą żywotność. A eksploatacja PC zawsze jest tańsza, dużo tańsza....

marcing1
18-01-2012, 20:27
Pytania do Indiana_ czy Luna da u mnie radę

witam
mam 120m2 w szeregowcu. Właśnie przymierzam się do zakupu reku i myślę o LUNIE. Wiem, że trzeba dokupić zewnetrzne filtry, sterowanie predkością wentylatorów np ARW1,5 oraz presostat (Indiana_ możesz podać mi jaki kupiłeś). Z elektryką dam sobie radę.
Instalacja własny projekt, zrobiona samodzielnie na skrzynkach rozdzielczych i turbofleksach. Do skrzynki (ok.3-5mb), do czerpni/wyrzutni (ok.7mb)150mm, do anemostatu 100mm. Na dole dwa nawiewy w salonie(ok.10mb i 15mb), dwa wyciągi(po ok. 7 i 10mb): w kuchni i łazience. U góry 4 nawiewy w pokojach(po ok. 7mb) i dwa wyciągi (ok. 5mb): łazienka i pralnia/kotłownia. Długości mogą się troche zmienić bo flexy 10mb leżą nie uciete. Będzie reku powieszone to się zrobi na gotowo.
Chyba LUNA da radę, bo jak kiedyś liczyłem teoretyczne opory to wychodziło coś koło 120-150Pa (chyba dobrze policzyłem)czyli ok 150m3/godz.
Reku będzie, a skrzynki są zamontowane na strychu ocieplonym 15cm wełny, teraz tam jest ok.7oC

Może jakieś sugestie od bardziej obeznanych w temacie?

zastanawiam się też gdzie kupić : na alle.. podobno problem z gwarancją ala za 1400pln , w sklepie producenta po 1800pln+ dostawa

pzdr marcin

Conrad&Beata
19-01-2012, 13:57
marcing1 mam bardzo podobnie do Ciebie, albo chce mieć, u mnie rury to suepr tuboflex średnicy 75mm. ilość i rozprowadzenie podobne, lunę tez planuje na strychu z 15cm wełny, tylko jak rozwiązać problem z zamarzaniem?

Indiana_
19-01-2012, 19:27
Przy kilku nawiewach / wywiewach i kilkunastu metrach instalacji może być problem z osiągnięciem wymaganych normami wartości przepływów (czyli 70 m3/h w kuchni i 50 w łazienkach), ale jeśli w mieszkaniu nie będzie więcej niż 4 - 5 osób, to na 120 m2 spokojnie da radę. Dodatkowo musimy pamiętać, że i tak większość rekuperatorów, także 500-tek, chodzi na minimalnej wydajności i jest to wystarczające - o niebo lepiej niż najlepsza WG :-)
Zabezpieczenie przed zamarzaniem Luny można wykonać na dwa sposoby:
- przy wszystkich najpierw należy rozłączyć w puszce i wyprowadzić na zewnątrz przewody zasilające wentylator wyciągowy i nawiewowy, choć tracimy automatycznie gwarancję. Najlepiej to robić po miesiącu poprawnej pracy reku, gdzie już mamy 90%, że nic się nie zepsuje.
- można zamontować albo zegar sterujący wentylatorem nawiewu, wyłączający nawiew na 15 minut raz na godzinę, i załączać przy stałych silnych mrozach (proste i tanie)
- można też zamontować presostat o zakresie 20-300 Pa, który wyłącza na 10 minut nawiew po stwierdzeniu nadciśnienia z jednej i drugiej strony wymiennika na wywiewie (przed wentylatorem jest niższe ciśnienie niż na wlocie na wymiennik). Doświadczalnie, rurką wodną stwierdziłem rok temu, że przy mocnym zalodzeniu różnica ciśnień wynosiła 20 mm słupa wody (200 Pa). Wystarczy, jak przy 50-100 Pa wyłączy się nawiew. Presostat kupiłem po zeszłorocznych mrozach, typowy z Centrum Klimy za ok. 50 zł, więc nie było jeszcze okazji przetestować go w boju - może w lutym coś przymrozi :-)

Nie chcę tutaj robić reklamy, ale jeśli sami montujecie instalację, i trzeba niedrogo kupić Lunę, Jangaza czy coś innego zachowując gwarancję, to nie widzę problemu. Lunę trzeba brać od razu z filtrami zewnętrznymi, a te ze środka wyciągnąć, nie otwierając obudowy.

qubic
19-01-2012, 19:33
Indiana a w domku piętrowym dół 70m2 góra 65m2-wys 2,7m można zastosować Lunę czy będzie ciut mała?

Indiana_
19-01-2012, 21:50
Zależy jak rozplanuje się instalację. Na pewno będzie problem z uzyskaniem wymaganych normami maksymalnych wydajności. Do normalnej pracy spokojnie wystarczy.
Ale też nie jestem jakimś tam ekspertem od Luny - montuję w 90% droższe, ale bogato wyposażone Jan-Gazy. Muszę w instalacji u klienta uzyskać na odbiorze wymagane przepływy, określone w projekcie, klienci chcą mieć ładne, automatyczne sterowniki z programatorami - więc Lun generalnie unikam jak mogę. Luna jest bardzo fajna do samodzielnego montażu, jeśli zależy nam na taniej i wygodnej wentylacji. Firma instalacyjna, taka jak moja, musi dodatkowo spełnić szereg norm, zapewnić bezproblemową pracę urządzenia, spełnić normy wydajności i cichej pracy instalacji.
Nie mogę poskładać klientowi centrali z 10 elementów różnych producentów, kombinowanych sterowników itp., tak jak mogę bawić się u siebie w domu - bo musiałbym brać później za te kombinacje odpowiedzialność i jeździć co chwila do każdego, bo np. tu bezpiecznik się spalił w mojej konstrukcji regulatorze obrotów, albo przekaźnik zawiesił :-). Montując lepszy sprzęt mam gwarancję producenta na wszystko, i znacznie wyższą bezawaryjność.

marcing1
19-01-2012, 22:08
Indiana_ czy robiłeś może pomiar wydajności Luny anemometrem?
Rurki do presostatu jak masz podłączone? robiłeś otwory w obudowie?

Indiana_
20-01-2012, 07:56
Tak, rurki do presostatu trzeba wstawić przed i za wymiennik, metodą wywiercenia wiertełkiem fi 4mm otworów w styropianowej obudowie, potem wsuwa się w te otwory sondy pomiarowe, które są dostarczane razem z presostatem. Do tego wyłącznik zwłoczny, który po zadziałaniu presostatu wyłącza nawiew na 10 minut. Ważne - zamarza część wywiewna wymiennika, więc wlot do presostatu oznaczony "+" podłączamy obok wyjętego filtra powietrza wywiewanego, a wlot oznaczony "-" od strony wentylatora wyciągowego.

miloszenko
20-01-2012, 10:50
Witam, ma ktos dzialajaca Lune w okolicy Krakowa?? Chetnie bym sie wbil na kawe i ogledziny instalacji :) Najlepiej z rurami tuboflex...

Pozdrawiam

Conrad&Beata
20-01-2012, 12:54
widzę że luna w Małopolsce popularna, ja też pod Krakowem, ale na razie rozłożona tylko cześć rur, a centrali brak :(

marcing1
30-01-2012, 11:21
Jak tam Luna przy takich mrozach?
Czy często zamarza? Ile czasu trzeba żeby się rozmroziła?
Jakie temperatury udaje się uzyskać na nawiewach?

Barthelemy
04-02-2012, 14:06
Podłącze się do tematu, bo również interesuje mnie jak sprawuje się luna w panujących obecnie warunkach?

Indiana_
04-02-2012, 14:51
U mnie jest teraz -17'C na zewnątrz, w środku trochę przygasło w kotle i mam +20, nawiew mam +14'C, czyli pewnie zaraz zacznie się odszranianie - bo temperatura nawiewu skacze od 14 do 17'C. Nie wiem ile trwa bo nie chce mi się siedzieć na tym stryszku, a nawiewy chodzą za cicho by wyczuć kiedy wyłącza się nawiew i trwa odmrażanie.
U moich klientów z Jangazami (lepszy, aluminiowy wymiennik) odszranianie przy dużych mrozach włącza się średnio raz na godzinę na 5 minut, więc jest to stosunkowo krótki okres czasu, powiedzmy że w tym układzie GWC niewiele by dało w sensie energetycznym. Choć trzeba uczciwie powiedzieć, że GWC (nawet króciutkie) całkowicie znosi problem odszraniania. A jest to spory problem przy kominkach - odszranianie powoduje duże podciśnienie, tym większe im lepiej zbudowany dom.

Łukasz80
04-02-2012, 17:51
(...)jest to spory problem przy kominkach - odszranianie powoduje duże podciśnienie, tym większe im lepiej zbudowany dom.

masz na myśli, kominki z zamkniętą komorą spalania?

Indiana_
05-02-2012, 00:19
Głównie te, nie ma idealnie szczelnych, zresztą trzeba dokładać raz na czas.

mistalova
08-07-2012, 11:25
Odświeżam temat, bo jestem na etapie zakupu Luny:)
Z tego co tu wyczytałem, to w przypadku luny powinno się zrobić małe modyfikacje, tzn. wywalić oryginalny sterownik i filtry. Co do filtrów to wszystko jest jasne (założę gotowe filtry w skrzynkach), ale co do sterowania wentylatorów to zastanawiam się jaki zastosować - może coś w w tym stylu? http://q-elektronik.bazarek.pl/opis/3439516/regulator-obrotow-ri-6002-nowosc.html

A i jako że na mazurach brak fachowców od WM, zatem oceńcie, czy mój plan jest dobry:
1. piwnica 1xW(wyciąg)
2. parter - 1xW w kuchni, 1xW w łazience, 1xN(nawiew) w salonie
3. użytkowe poddasze - 1xW w WC, 1xN w sypialni, 1xN w drugiej sypialni
Domek jest malutki (100m2 z hakiem), rodzina 2+1, więc luna chyba pociągnie?
PS do wyciągów wykorzystam stare kanały od WG, nawiewy pójdą spiro.

TOMAS 73
02-08-2012, 23:27
Podłączam sie pod przedmowce ,jaka ilosc nawiewow i wyciągow bylaby optymalna dla luny pow.domku 140m2-,3 nawiewy i 3 wyciągi czy luna da rade obsluzyc?

mistalova
12-10-2012, 20:00
Odświeżam temat, bo jestem akurat " w połowie drogi" montażu WM z dospelowską luną - może komuś moje spostrzeżenia się przydadzą.

Do rzeczy.

Aktualnie mój domek (po podłodze 120m2) posiada wentylację grawitacyjną - to stary, ponad 70 letni dom, odremontowany rok temu od podstaw - szkoda, że wcześniej nikt mi nie przedstawił zalet WM, bo bym od razu w nią zainwestował, ale człowiek uczy się całe życie;)
Problemów z wilgocią nie mam ale wiem co znaczy dom z WM i dlatego postanowiłem w to wejść. Jako, że elektronika i mechanika nie mają dla mnie tajemnic, przeto postanowiłem spróbować swych sił w samodzielnym montażu:)
Jako, że montaż WM traktuję trochę jako sprawdzian sił, dlatego postanowiłem na początek nie inwestować zbyt wiele - jak dobrze wyjdzie, może pobawię się bardziej na poważnie.
Jako centralę wybrałem LUNĘ - tania i do testów wystarczy. Niestety od razu zaznaczam - centrala ta to nie jest ustrojstwo typu plug&play, jak ją zobaczyłem po raz pierwszy to doznałem szoku - ale w sensie negatywnym. Mówiąc krótko - musiałem poprawić montaż jednego z wentyli, tacki do skroplin i bypass'u. O wywaleniu oryginalnych "filtrów" i uszczelnieniu obudowy nie wspominam. Choć generalnie, dla kogoś kto nie ma dwóch lewych rąk, poprawienie fabryki zajmie jedno popołudnie - warto, bo cena centralki sami wiecie jaka jest.
Instalacja wykonana na aluflexach (tanio i sam ją sobie ocieplę 10cm wełny+stretch) i skrzynkach rozdzielczych - bo mniejsze szanse schrzanienia czegoś niż na trójnikach. Cała instalacja wygląda tak: Czerpnia-flex-reku-flex-skrzynka150/3x100, flex i anemostat. Wywiew jest prawie identyczny - tyle, że odcinki flexów od anemostatów do skrzynki są "prawie" takie same - czyli nawiew udało się zrobić idealne długości, wywiew już wyszedł mniej idealne - spadki ciśnienia teoretycznie ok 65 Pa (mało, ale kanały mają łącznie ok 4m długości każdy i brak zbędnych łuków czy zagięć).
Żeby mieć jaką taką pewność, że coś z tego wyjdzie, ułożyłem na podwórku całą instalację, dokładnie tak, jak będzie zamontowana w domu.
Pożyczyłem anemometr i dokonałem pomiarów - na nawiewach łącznie leci ok. 250m3 powietrza na godzinę z prędkością ok. 2,5m/s - za duży przepływ jak na mój domek, więc trzeba było coś pomyśleć, jak sterować wentylami. Myślałem najpierw o zmontowaniu jakiegoś falownika, ale w międzyczasie wpadłem na prostszą myśl - obniżę wentylom V o połowę (czyli łączenie szeregowe). Bałem się, że silniki mogą mieć zbyt duży rozstrzał charakterystyk, ale po pomiarach wychodzi, że pracują na takim samym I - czyli nawet fabryka się postarała, bo są naprawdę takie same:) i teraz najlepsze - po obniżeniu V o połowę wentyle pompują ok. 110m3 powietrza na godzinę - znaczy się obniżenie V o połowę spowodowało spadek wydajności ze 100% do ok. 40% a nie 50%, ale to jak dla mnie idealnie (mały domek i rodzina 2+1). Wprawdzie prędkość spadła do ok. 1m/s co wydaje mi się absolutną dolną granicą, ale mam nadzieję, że wystarczy.
A teraz najlepsze - to wszystko pomiary teoretyczne i praktyczne ale przy instalacji rozłożonej na podwórku "na sucho" - a jutro od rana kucie starych kanałów WG i montaż reku - ciekawe co wyjdzie w praktyce:lol2:
Tak czy owak, biorąc pod uwagę, że koszt wszystkiego wyniósł mnie poniżej 2kPLN to uważam, że warto spróbować - trzymajcie kciuki:rolleyes:

EDIT
Instalacja zamontowana, obecna sprawność (liczona nie na reku tylko na wylotach z anemostatów) 36% - ale kanały to gołe aluflexy na nieogrzewanym i nieocieplanym (na razie) strychu, gdzie temperatura równa jest temperaturze zewnętrznej. Czyli jak zaizoluję kanały to może mam szansę na 75% - przynajmniej taką mam nadzieję;)
PS kanały z aluflexa nie sprawdzają się - przy krótkich dystansach (u mnie ok. 4m od wentylatora do anemostatów) instalacja robi się głośna:/ Fakt, że średnice 100mm to trochę za dużo - za bardzo spada prędkość.
Na dniach będzie modyfikacja, ale jeszcze nie zdecydowałem czy elastyczne "plastiki" czy coś w stylu termoflexa.

pepe2009
17-10-2012, 11:56
Pożyczyłem anemometr i dokonałem pomiarów - na nawiewach łącznie leci ok. 250m3 powietrza na godzinę z prędkością ok. 2,5m/s - za duży przepływ jak na mój domek, więc trzeba było coś pomyśleć, jak sterować wentylami. Myślałem najpierw o zmontowaniu jakiegoś falownika, ale w międzyczasie wpadłem na prostszą myśl - obniżę wentylom V o połowę (czyli łączenie szeregowe). Bałem się, że silniki mogą mieć zbyt duży rozstrzał charakterystyk, ale po pomiarach wychodzi, że pracują na takim samym I - czyli nawet fabryka się postarała, bo są naprawdę takie same:) i teraz najlepsze - po obniżeniu V o połowę wentyle pompują ok. 110m3 powietrza na godzinę - znaczy się obniżenie V o połowę spowodowało spadek wydajności ze 100% do ok. 40% a nie 50%, ale to jak dla mnie idealnie (mały domek i rodzina 2+1). Wprawdzie prędkość spadła do ok. 1m/s co wydaje mi się absolutną dolną granicą, ale mam nadzieję, że wystarczy.


Czyli rozumiem, że łącząc szeregowo nie korzystasz z dodatkowego sterownika - a co z zabezpieczeniem przed zamrażaniem wymiennika? Standardowo powinieneś wyłączyć silnik wywiewu a przy połączeniu szeregowym będzie to raczej niemożliwe (wyłaczysz oba)......pozdrawiam ;)

mistalova
17-10-2012, 20:54
Rozwiązanie będzie proste - presostat, przekaźnik, przewód grzejny.
Czy zadziała?
Mam nadzieję;)

PS standardowo wyłącza się wentyl nawiewu - wywiewny ma dalej wyciągać ciepłe powietrze z domu do rozmrożenia wymiennika - ale mi się to nie podoba, bo powoduje podciśnienie w domu (czyt. zasysanie zimnego powietrza każdą szparą).

EDIT:
Dzisiaj przed wschodem słońca (ok. 6 rano) zmierzyłem t nawiewu. Przy t wewnętrznej 22'C, zewnętrznej 8'C, na najdalszym anemostacie nawiew ma 17'C. Czyli sprawność całego układu ok. 64%.
Nie jest źle, przy nieizolowanych aluflexach było 30%, po wymianie na standardowo ocieplane (2,5cm wełny) termoflexy DECa sprawność poszła ponad dwa razy do góry.
Ciekawe jak będzie, gdy całą instalację przykryję 15cm wełny, mam nadzieję dobić do 75-80%.
Tak czy owak, jest OK:)

PS nie mierzyłem t na samym reku, bo mnie, jako zwykłego użytkownika domu interesuje realna sprawność całego układu, a nie samego reku.

styczoo
25-10-2012, 14:57
Witam wszystkich!

mistalova: rozumiem, że zrezygnowales z re-użycia istniejących kanałów GW? Mozna wiedziec dlaczego?

mistalova
25-10-2012, 18:37
Nie, dalej używam starych kanałów od grawitacji tak jak używałem, ale pomiędzy nimi a skrzynką były aluflexy, które pomimo symbolicznej wręcz długości, zbytnio traciły ciepło, dlatego je wymieniłem na termoflexa.
Podsumowując - wywiew wygląda tak: anemostat, od 3 do 7m starych murowanych kanałów, potem każdy jest przedłużony 1m termoflexem do skrzynki rozdzielczej, od skrzynki 2m do reku. Nawiew zaś wygląda tak: anemostat, od 3 do 4m termoflex, skrzynka rozdzielcza, 1m termoflex, reku.

Kanały od WG całkiem dobrze spełniają swoją rolę, co ciekawe po wyłączeniu wentylatorów na wyciągach jest minimalny ciąg:rolleyes: więc jak zabraknie prądu, to trochę pożyję zanim się uduszę;)

PS. dzisiaj po raz pierwszy poleciała woda z reku:stirthepot:

styczoo
26-10-2012, 12:42
To ile masz w koncu kanalow wywiewnych i nawiewnych? Jaka jest suma wszystkich przewodow? Nawiewy maja jaka srednice i jakie masz anemostaty? Zrobiles jakies sterowanie czy tylko on i off? Na polaczeniu szeregowym calosc pracuje ciszej? Jak masz jakies zdjecia to chetnie zobacze.

mistalova
26-10-2012, 20:15
Mam 3 nawiewy i trzy wywiewy, łącznie nawiewy mają 12m długości, wywiewy 15m.
Z nawiewów 3 x100, wywiewy tak samo.
Anemostaty ze znanego portalu aukcyjnego;)
Sterowanie mam trzybiegowe - I bieg to max, II bieg to 40% z I, III bieg to 40% z II - wszystko zrealizowane na trafach - nie chciało mi się tracić czasu na konstrukcję falownika - wbrew pozorom jest z tym trochę roboty.
Na początku połączyłem wentyle szeregowo - przy U=230V i I=0,5A odpowiadało to mniej więcej mojemu obecnemu II biegowi, ale nie było to optymalne rozwiązanie, bo czasami przydaje się większa wydajność (np. wizyta większej ilości znajomych, duże pranie), a z kolei w nocy była to zbyt duża wymiana - dlatego sterowanie zrobiłem na trafach na 3 biegi - teraz muszę jakoś wymyśleć automatyczne sterowanie do tego, tzn. w zależności od czujnika higro będzie załączany odpowiedni bieg, z zastrzeżeniem że w godz. nocnych zablokowany będzie I bieg.
Co do zdjęć to nie wiem czy chcesz je oglądać, bo instalację przyznaję bez bicia zrobiłem z czystej ciekawości do testów czy naprawdę te WM to takie cudo, ale jak nie zapomnę to postaram się jutro wejść na strych i coś cyknąć.

lujski
27-10-2012, 08:24
a ja mam takie pytanie - zastanwiam sie wlasnie nad luna - ale nie ma ona systemu odmrozeniowego i sie zastanwiam czy mozna zrobic tak ze rekuperator podlacze pod programator czasowy i reku sie bedzie wylaczal np. co pol godziny na 10 minut , albo 15 ... !! - czy moze ktos takie cos stosuje i sie to sprawdza .. ??

Pozdrawiam

gorbag
27-10-2012, 08:53
zastanwiam czy mozna zrobic tak ze rekuperator podlacze pod programator czasowy i reku sie bedzie wylaczal np. co pol godziny na 10 minut , albo 15 ... !! - czy moze ktos takie cos stosuje i sie to sprawdza .. ??

To jedna z opcji, jaką proponuje Indiana trochę wcześniej w tym wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171227-Rekuperator-LUNA-zestaw-Kto-ma-i-czy-zdaje-u-Was-egzamin&p=5136767&viewfull=1#post5136767

michal_l
27-10-2012, 13:18
rekuperator podlacze pod programator czasowy i reku sie bedzie wylaczal np. co pol godziny na 10 minut

ok wyłączysz reku i co go niby wtedy rozmrozi?

Najprostszym rozwiązaniem jest nagrzewnica wstępna = podgrzewasz powietrze przed wymiennikiem i zapobiegasz zamarzaniu.
Dodatkowo trochę cieplejsze powietrze napływa do domu.
Uwaga! Luna jest ze styropianu więc nagrzewnica musi być
odpowiednio dobrana i zainstalowana w bezpiecznej odległości!

mostek
27-10-2012, 15:28
rekuperatpr ma stac w kotlowni - tam gdzie bedzie piec na ekogroszek, wiec przypuszczam ze temperatura bedzie duuzo powyzej plusa i dlatego powinien sie rozmrozic - ale czy napewno .. ?? - przypuszczalnie jak temperatura w tej kotlowni bedzie okolo 20 stopni a rekuperator bedzie zamrozony - to jak dlugo powienien znow byc na "chodzie" ... ?? albo jak potem szybko zamarznie - jak np. temp na zewnatrz bedzie -15 stopni..??
Indiana chyba pisal o wylaczeniu wentylatora .. ?? no chyba ze zle doczytalem - ja mowie o wylaczeniu calego urzadzenia

michal_l
28-10-2012, 11:26
Indiana chyba pisal o wylaczeniu wentylatora .. ?? no chyba ze zle doczytalem - ja mowie o wylaczeniu calego urzadzenia

Luna jest ze styropianu - raczej się nie rozmrozi po 10 czy 15 minutach.
generalnie rekuperatory są dobrze izolowane termicznie, więc przez 15 minut przenikanie ciepła przez obudowę jest żadne.

ograniczenie nawiewu zimnego powietrza [z zewnątrz] jest jednym ze sposobów radzenia sobie z zamarzaniem wymiennika.
Wentylator wywiewny cały czas dmucha ciepłe powietrze [z wnętrza domu] i ogrzewa wymiennik, a wentylator nawiewny - szczególne w tańszych urządzeniach - wyłącza się od czasu do czasu.
W trochę lepszych urządzeniach automatyka stara się "przewidzieć" zamarzanie i jedynie delikatnie ogranicza nawiew.
W centralach COMAIR HRUC w zimie 2011/2012 wentylatory nawiewne pracowały jeszcze przy - 25 C na pewno już słabo dmuchały, ale jednak nie zatrzymywały się całkowicie.

Wydaje mi się, że bez znacznej ingerencji w sterowanie rekuperatorem najlepszym sposobem będzie podgrzanie powietrza płynącego z czerpni.
Najprościej i najtaniej - grzałką elektryczną.
Najlepiej i ekologicznie - gruntowym wymiennikiem ciepła.

mistalova
28-10-2012, 14:03
Zamarzanie wymiennika zależy nie tylko od temperatury powietrza z czerpni, ale również od wilgotności. No i wielkość strumienia też ma duże znaczenie, do tego dochodzi fak,t że Luna ma wymiennik przeciwprądowy, który jest znacznie odporniejszy niż krzyżowy.
Do czego zmierzam? ano do tego, że wcale nie musi nastąpić zamarznięcie reku.
A najprostszym sposobem jest podłączenie wentylatora nawiewowego poprzez programator czasowy (taki najtańszy z Castoramy za kilkanaście PLN) i w razie potrzeby ustawiać przerwy w jego pracy.

styczoo
29-10-2012, 16:37
mistalova:
Jaka masz sprawnosc instalacji przy aktualnej pogodzie? Jestes ogolnie zadowolony z luny? Nie halasuje za bardzo? Naczytalem sie, ze poszli z jakoscia wykonania w dol. Zaczeli montowac plastikowe wymienniki i gorsze wentylatory. Jaka jest Twoja opinia?

mistalova
30-10-2012, 20:02
Witam,

Ostatni raz pomiary robiłem przedwczoraj wieczorem (t na zewnątrz -5'C) i wyszło 67%.
Generalnie jestem z Luny zadowolony, i to na tyle, że chyba zostanę przy niej - plan był taki, że gdy będę zadowolony z reku, to w przyszłym roku wstawię jakiś porządny reku, ale widzę, że Luna spełnia moje oczekiwania w 100%:rolleyes:
Co do jakości... hmmm... pisałem już wcześniej, że to nie jest centrala plug&play, tzn. po zakupie trzeba poprawić fabrykę, bo wykonanie ogólnie jest takie sobie. Dokładnie rzecz biorąc mam na myśli fakt, że wentylator obcierał o obudowę , trzeba było rozwiercić mocowanie tacki na skropliny i zanitować od nowa, uszczelnić obudowę, poprawić bypass:jawdrop:
Co do samego wymiennika - faktycznie teraz siedzi plastikowy Heaton zamiast aluminiowego Heatexa, a wentyle zamiast EBP są inne, nie pamiętam marki, ale "sdiełano u germańców" i z tego co o nich wyczytałem w necie, to firma niewiele ustępuje EBMom - w każdym bądź razie produkują wentyle do przemysłowych instalacji.
Moja opinia - jak masz dwie ręce, parę wolnych popołudni i chęć do działania, to pod względem współczynnika efekt/pieniądze nie znajdziesz nic innego.
Powiem tylko, że mnie cała instalacja wyniosła poniżej 2,5kPLN...:p a efekt w domu odczuwalny praktycznie od razu - świeżość "czuć nosem" a i wilgotność spadła z ok. 60% do 50 i dalej spada - a luna dmucha ok. 150m3/h - przy moim "kurniczku" być może będę jeszcze musiał zmniejszyć wydajność.

PS jest i jeden "minus" - musiałem sporo zejść z krzywej grzewczej, bo jak miałem wcześniej 1.0, to musiałem zejść do 0,8, bo w domu jest za ciepło, i coś mi się wydaje, że to nie koniec:no:
A i zapomniałbym o rzeczy być może najważniejszej co dla niektórych - Luna aktualnie ciągnie zaledwie 45W...

PS2 co do głośności - przy mojej wydajności (sporo niższej niż max) bardziej słychać wodę w kaloryferach, niż reku. Przy max obrotach w nocy jak się wsłucham, to trochę ją słyszę, ale nie na tyle, żeby przeszkadzała w zaśnięciu.

kaszpir007
31-10-2012, 13:41
Witam,

A i zapomniałbym o rzeczy być może najważniejszej co dla niektórych - Luna aktualnie ciągnie zaledwie 45W...

PS2 co do głośności - przy mojej wydajności (sporo niższej niż max) bardziej słychać wodę w kaloryferach, niż reku. Przy max obrotach w nocy jak się wsłucham, to trochę ją słyszę, ale nie na tyle, żeby przeszkadzała w zaśnięciu.

Jeśli luna ma max 200 m3/h i pobiera według specyfikacji max 120W to jak przy 150m3/h masz pobór prądu 45W ?
Więc albo coś nie tak z licznikiem albo coś źle mierzysz :)

Poza tym 150m3 to to 3/4 wydajności tej centrali , więc cicho chyba nie jest ...

mistalova
31-10-2012, 21:25
Kwestia przy jakim sprężu waszmość:) Luna dmucha 200m3 i pobiera 116W przy ciśnieniu 100Pa.
A moja instalacja ma ok. 60...:p

Co do głośności - miękkie kanały i skrzynki to nie to co ryczące spiro i trójniki.

zieli
31-10-2012, 21:59
Kwestia przy jakim sprężu waszmość:) Luna dmucha 200m3 i pobiera 116W przy ciśnieniu 100Pa.
A moja instalacja ma ok. 60...:p

Co do głośności - miękkie kanały i skrzynki to nie to co ryczące spiro i trójniki.
A jakie kanaly i skrzynki zastosowales chodzi mi producenta nazwe?

mistalova
01-11-2012, 07:13
Skrzynki znalazłem od producenta osprzętu do DGP na znanym portalu aukcyjnym;), a kanały to holenderski DEC - miał być najpierw Sonolight, ale jak je obydwa wziąłem do ręki, to wybór stał się oczywisty - tym bardziej, że cena podobna.

kaszpir007
01-11-2012, 19:00
Kwestia przy jakim sprężu waszmość:) Luna dmucha 200m3 i pobiera 116W przy ciśnieniu 100Pa.
A moja instalacja ma ok. 60...:p

Co do głośności - miękkie kanały i skrzynki to nie to co ryczące spiro i trójniki.

To jeśli przy 200m3 pobiera 116W a u Ciebie przy 150m3 pobiera 40W ?

Coś tu nie gra ...
Tym bardziej że w Lunie są wentylatory na prąd zmienny i nie są one zbyt oszczędne ...

Niech może wypowie się tutaj Indiana. On ma też Lunę i zdaje mi się że u niego pobór prądu jest wyższy i to sporo niż u Ciebie :)

Ale najważniejsze że jesteś zadowolony :)

mistalova
01-11-2012, 19:18
Kluczowe są opory. Lunę jak zmierzyłem bez obciążenia (czyli sama centralka, bez podłączonych kanałów) to dmuchnęła na pełnych rpm 250m3/h i wentyle pobrały 116W - czyli zgodnie z ch-tyką wentyli.Fakt, wydolność przy takich obrotach liczyłem anemometrem (prędkość pomnożyłem przez przekrój, ale sądzę , że obliczenia są w miarę OK.
I teraz najważniejsze - u mnie łączna długość wszystkich kanałów na nawiewie liczona od wentyla do anemostatów to ok. 10m - opory są śmiesznie małe:p
Ale faktycznie Indiana mógłby coś napisać bliżej o swojej instalacji - ostatnio każdy kawałek wiedzy o rekuperacji chłonę jak gąbka:)

PS Dziś z ciekawości rozebrałem Lunę i zdziwiłem się, ile wody ona trzyma w wymienniku... wodę z węża spuściłem, a nie wziąłem pod uwagę, że w wymienniku sporo zostaje no i z dobre pół litra wylałem na podłogę - pociekło między deski w wełnę, mam nadzieję, że taka ilość nie zawilgoci zbytnio wełny w stropie...:/

PS2 wreszcie "zajarzyłem" Kaszpir o co Ci chodzi - liczysz, że skoro centrala przy 200m3 ciągnie ok. 120W, to przy wydajności 3/4 (czyli 150m3) ma ciągnąć 3/4 ze 120 W czyli ok. 87W - tak, ale byłoby tak przy oporach instalacji 100Pa, a moja ma (tu obliczenia są teoretyczne liczone ze sporym zapasem) ok. 60Pa.
Szkoda, że nie mam dostępu do balo-coś tam (taki anemometr do mierzenia czystej wydajności), wtedy miałbym obliczenia dokładne.
Ale i tak faktycznie jestem zadowolony:)))

kaszpir007
01-11-2012, 21:22
Kluczowe są opory. Lunę jak zmierzyłem bez obciążenia (czyli sama centralka, bez podłączonych kanałów) to dmuchnęła na pełnych rpm 250m3/h i wentyle pobrały 116W - czyli zgodnie z ch-tyką wentyli.Fakt, wydolność przy takich obrotach liczyłem anemometrem (prędkość pomnożyłem przez przekrój, ale sądzę , że obliczenia są w miarę OK.
I teraz najważniejsze - u mnie łączna długość wszystkich kanałów na nawiewie liczona od wentyla do anemostatów to ok. 10m - opory są śmiesznie małe:p
Ale faktycznie Indiana mógłby coś napisać bliżej o swojej instalacji - ostatnio każdy kawałek wiedzy o rekuperacji chłonę jak gąbka:)

PS Dziś z ciekawości rozebrałem Lunę i zdziwiłem się, ile wody ona trzyma w wymienniku... wodę z węża spuściłem, a nie wziąłem pod uwagę, że w wymienniku sporo zostaje no i z dobre pół litra wylałem na podłogę - pociekło między deski w wełnę, mam nadzieję, że taka ilość nie zawilgoci zbytnio wełny w stropie...:/

PS2 wreszcie "zajarzyłem" Kaszpir o co Ci chodzi - liczysz, że skoro centrala przy 200m3 ciągnie ok. 120W, to przy wydajności 3/4 (czyli 150m3) ma ciągnąć 3/4 ze 120 W czyli ok. 87W - tak, ale byłoby tak przy oporach instalacji 100Pa, a moja ma (tu obliczenia są teoretyczne liczone ze sporym zapasem) ok. 60Pa.
Szkoda, że nie mam dostępu do balo-coś tam (taki anemometr do mierzenia czystej wydajności), wtedy miałbym obliczenia dokładne.
Ale i tak faktycznie jestem zadowolony:)))

Ja Lunę chciałem ale mi delikatnie mówiąc wybito ten pomysł z głowy :)
Z powodu zupelnie innego wymiennika , z powodu zupełnie innych wentyloatorów i z powodu fatalnej obudowy i szczelności ...

Bardzo mało masz tych przewodów ...

Zastanawiają mnie Twoje wyniki poboru prądu ...

Ja mam inną centralę (Sentinel Kinetic 250). Jest ona na wymiennku RS160 recair i ma wentylatory na prąd stały.

Mam jakiś mierniczek prądu i mierzyłem pobór mocy i centrala bez żadnych podłączonych rur pobierała tyle samo prądu jak z podłączonymi rurami ...
Wiec zdziwiony jestem że u Ciebie jest inaczej ....

U mnie nie ma żadnej różnicy jak sobie rekuperator działa z rurami i bez ...

mistalova
01-11-2012, 21:49
Co do jakości i szczelności obudowy, to masz 100% racji - zresztą cała centrala sprawia wrażenie jakby ją produkował ktoś za karę - dlatego napisałem, że nie jest to produkt plug&play, lecz trzeba poświęcić trochę czasu na "przywrócenie jej do porządku". Żałuję, że nie załapałem się na serię z wymiennikiem Heatexa, ale cóż, to co uzyskałem (czyli ok. 65% odzsyku) mi wystarcza. Co do prądu to dam przykład - podłącz dwa wentyle o u=230V szeregowo i potem połącz je równolegle przez trafo 115V - wyniki będą inne, choć w obydwy przypadkach Uzas jest to samo. Nie wdając się w szczegóły - wentyle AC i DC to zupełnie inna bajka, owszem te na stałe da się łątwiej wysterować, ale jeśli wie się jak, to i te na zmienne mogą być w miarę oszczędne. Mnie zastanawia inna rzecz - wentyle pobierają tyle samo mocy zarówno pod "obciążeniem" jak i bez? Mierzyłeś tylko I, czy U i współczynnik fi? Bo może tu jest pies pogrzebany - wentyle to przewaga indukcyjności, i czasami wyprzedzenie U względem I jest spore i zakłamuje wyniki - mam taki jeden silnik, którego fi po zasileniu trafem spada poniżej 0,8.

kaszpir007
02-11-2012, 07:15
Co do jakości i szczelności obudowy, to masz 100% racji - zresztą cała centrala sprawia wrażenie jakby ją produkował ktoś za karę - dlatego napisałem, że nie jest to produkt plug&play, lecz trzeba poświęcić trochę czasu na "przywrócenie jej do porządku". Żałuję, że nie załapałem się na serię z wymiennikiem Heatexa, ale cóż, to co uzyskałem (czyli ok. 65% odzsyku) mi wystarcza. Co do prądu to dam przykład - podłącz dwa wentyle o u=230V szeregowo i potem połącz je równolegle przez trafo 115V - wyniki będą inne, choć w obydwy przypadkach Uzas jest to samo. Nie wdając się w szczegóły - wentyle AC i DC to zupełnie inna bajka, owszem te na stałe da się łątwiej wysterować, ale jeśli wie się jak, to i te na zmienne mogą być w miarę oszczędne. Mnie zastanawia inna rzecz - wentyle pobierają tyle samo mocy zarówno pod "obciążeniem" jak i bez? Mierzyłeś tylko I, czy U i współczynnik fi? Bo może tu jest pies pogrzebany - wentyle to przewaga indukcyjności, i czasami wyprzedzenie U względem I jest spore i zakłamuje wyniki - mam taki jeden silnik, którego fi po zasileniu trafem spada poniżej 0,8.

To chyba normalne ...
Jak podłączysz szeregowo to przecież mimo że zasilasz silniki napięciem 220V to na silniki pójdzie 110V na każdy bo przecież to połączenie szeregowe.
Przy równoległym połączeniu każdy będzie zasilany napęciem 220V ...
Wiem jakie różnice są przy połączeniu szeregowym i równoległym. Z wykształcenia jestem elektronikiem :)

Mam jakiś tani miernik który pokazuje pobór mocy. Kupiony kiedyś w Lidlu. Nie wiem czy to co pokazuje jest prawdą. Zapewne nie ...
Mi przy 50% wydajności (mogę sterować prędkość wentylatorów płynnie od 1% aż do 100% co 1%) pobiera chyba 50W , ale według specyfikacji wynika że pobiera dużo mniej , więc albo specyfikacja kłamie albo mój miernik ...

mistalova
02-11-2012, 10:32
Zastanawia mnie jedna rzecz... właśnie sobie uświadomiłem, że wczoraj przy składaniu reku odwrotnie wstawiłem wymiennik, tzn. inaczej niż był fabrycznie. Żeby wytłumaczyć po ludzku - fabrycznie wymiennik siedział z napisami "do góry nogami", a ja go wczoraj wstawiłem odwrotnie, tzn. tak, że napisy na wymienniku są prawidłowe. Ciekawe czy ma to znaczenie, czy też wymiennik jest symetryczny?
Wypowie się ktoś?
Bo męczy mnie okrutnie ta niepewność:/

styczoo
02-11-2012, 14:58
Mistalova, to w koncu masz silniki podlaczone szeregowo czy rownolegle bo juz sie pogubilem.. :)

mistalova
02-11-2012, 19:25
Sam się już gubię, bo co chwila coś kombinuję;) Na początku były szeregowo, potem równolegle przez trafo 2/1, teraz każdy jest oddzielnie przez trafo 2/1, ale docelowo chyba zostawię obydwa szeregowo:p
Generalnie kombinuję jak będzie lepiej.

KONTO usunięte123
02-11-2012, 21:20
a ja mam takie pytanie - zastanwiam sie wlasnie nad luna - ale nie ma ona systemu odmrozeniowego i sie zastanwiam czy mozna zrobic tak ze rekuperator podlacze pod programator czasowy i reku sie bedzie wylaczal np. co pol godziny na 10 minut , albo 15 ... !! - czy moze ktos takie cos stosuje i sie to sprawdza .. ??


Koledzy czy nikt nie rozważał użycia nagrzewnicy wody jako zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego?

Te kanałowe na alledrogo faktycznie odstraszają ceną, ale konstrukcja sama w sobie jest prosta.
Mój pomysł wygląda następująco; skorzystamy z obudowy filtra zewnętrznego, do środka wkładamy nagrzewniczkę wody z samochodu (~50PLN).

Można też oczywiście wykonać sobie samemu taką skrzynkę za pomocą blachy cynkowanej i nitowania.

Zasilanie z CO, ( gdy nasza centrala stoi w kotłowni), załączane tylko w okresie poważnej zimy.
Mam tylko wątpliwość jak steruje się zasilaniem tej wody. Tzn obawiam się zbyt dużej mocy grzałki i temperatury powietrza wlotowego wyższej niż pow. zużytego. :-D

To tylko mój pomysł, musiał by się wypowiedzieć jeszcze ktoś kto takie nagrzewnice montował.

pzdr marcin

mistalova
03-11-2012, 13:13
Pomysł niezły w przypadku gdy centrala stoi w kotłowni.
Sterowanie rozwiązałbym tak: presostat, przekaźnik, zawór z siłownikiem (np. jak od OP) - działałoby to automatycznie.
Mi teraz chodzi po głowie inne rozwiązanie - albo presostat,przekaźnik i kabel grzejny, albo zamiast kabla żarówka:) I piszę to poważnie, w końcu blisko 100% mocy żarówki idzie w ciepło. Trzeba by tylko policzyć jakiej mocy być powinna. I tu pytanie do szpeców od obliczeń - przepływ np. 150m3/h, temp. powietrza -20'C - jakiej mocy powinien być kabel/żarówka tak by wymiennik nie zamarzł?

mostek
04-11-2012, 12:06
a ja to mysle zeby rurka od ogrzewania centralnego (piec na ekogroszek, tradycyjne grzejniki) na powrocie byla w kanale doprowadzajacym powietrze do reku ... tylko nie wiem czy jakies 1.5m starczy aby tak ogrzac powietrze aby niezamarzalo w reku

tylko nie wiem czy nie beda za duze straty na ogrzewaniu ... tzn. czy za duzo ciepla nie poleci przez rure w swiat ... ale z drugiej strony to rekuperator chyba cale to cieplo zabierze do siebie ..:P

pmmisiek
04-11-2012, 17:15
Ja mam pytanie trochę z innej beczki:
Jak łączyliście ze sobą termoflexy? Za pomocą sztywnych muf + opaska zaciskowa + taśma aluminiowa? Czy ta taśma musi być jakaś specjalna uszczelniająca czy wystarczy zwykła aluminowa?

@mistalova
Jakie filtry zewnętrzne i w którym miejscu wstawiłeś u siebie?
Jeden przed reku od strony wejścia z czerpni a drugi od wejścia z wywiewu (tak aby chronić wymiennik i wentyle...) czy wystarczy tylko jeden?

mistalova
04-11-2012, 19:38
Przyznaję bez bicia, że chwilowo zostawiłem fabryczne pseudofiltry, ale będę zakładał chyba te fabryczne dospela pod lunę. No chyba że znajdę sporo taniej skrzynki filtrów zwykłych, coś takie jak od DGP.

o do łączenia, to nie miałem potrzeby łączyć kanałów - u mnie najdłuższy odcinek termo ma 4m:)
Ale łączyłbym zwyczajnie na najzwyklejszej mufie. Tylko nie wiem po co ta taśma? No chyba, że ja źle mocowałem kanały, bo nasuwałem je na króćce wewnętrzną warstwą, potem wełną a na końcu zewnętrznym płaszczem i dopiero na to metalowa opaska, a być może na opaskę montuje się tylko wewnętrzną warstwę, a zewnętrzną obkleja taśmą?

michal_l
05-11-2012, 15:27
150m3/h, temp. powietrza -20'C
prosta fizyka :)

w uproszczeniu 0,34 W na każdy stopień i m3
mamy różnicę 20 stopni i przepływ 150 m3

czyli : 0,34 x 20x 150 = 1020 W
ale gdzie ty znajdziesz KILOWATOWĄ żarówkę?
i do tego powinna być zwykła z żarnikiem z wolframu - chcesz zostać wrogiem numer 1 całej unii europejskiej???

mistalova
05-11-2012, 17:11
Ups, czyli zostaje tylko nagrzewnica - wodna jak ktoś ma jak podłączyć, albo elektryczna.
No i wtedy będę eko;)

jasiek71
05-11-2012, 17:23
150m3/h, temp. powietrza -20'C
prosta fizyka :)

w uproszczeniu 0,34 W na każdy stopień i m3
mamy różnicę 20 stopni i przepływ 150 m3

czyli : 0,34 x 20x 150 = 1020 W
ale gdzie ty znajdziesz KILOWATOWĄ żarówkę?
i do tego powinna być zwykła z żarnikiem z wolframu - chcesz zostać wrogiem numer 1 całej unii europejskiej???
a co stoi na przeszkodzie wsadzić 10 ...
sklecić jakiś sterownik który będzie je stopniowo załączał zależnie od temperatury, czerpnię do centrali można zrobić pod południową częścią dachu ...;)

mistalova
05-11-2012, 17:46
Za dużo zachodu z kombinowaniem z żarówkami:/
W sumie powietrze już ciągnę spod dachu, ale ja mam dachówkę, więc nie wiem czy to będzie zbyt sprawne.

jasiek71
05-11-2012, 17:54
W sumie powietrze już ciągnę spod dachu, ale ja mam dachówkę, więc nie wiem czy to będzie zbyt sprawne.
coś tam zawsze da ...
reku raczej nie zamarznie ...;)

mistalova
05-11-2012, 19:01
Na razie lunka przeżyła trzydniowy "mróz" czyli -5:rolleyes:

hosss
07-11-2012, 21:24
Witam,

Mysle o Lunie do kawalerki 25m2 w bloku. Wentylacja grawitacyjna nie sprawdza sie w ogole. Zeby utrzymac wilgoc ponizej 60% musialbym miec caly czas uchylone okno. Szacuje ze potrzebuje wymiane ok 100m3/h.
Jako ze to jest kawalerka a Luna jest duza jedynym miejcem gdzie moglbym ja wstwic jest balkon. Zrobil bym jej obudowe ze styropianu tak z 15cm. Kanaly tez bym dobrze ocieplil. Skropliny bym odprowadzil do kanalizacji rurka przez sciane.
Chciabym jednak umiescic Lune pionowo. Mam pytanie do tych co ja maja i widzieli jak ona wyglada. Myslicie, ze takie ulozenie jest mozliwe? Czy bedzie mozliwosc odprowadzenia skroplin z wymiennika? Nie widzialem tego rekuperatora wiec nie wiem jak jest rozwiazane odprowadzanie skroplin.

Czy ktos w ogole rozwazal umieszczenie rekuperatora poza budynkiem? Co o tym myslicie?

/hosss

michal_l
08-11-2012, 20:08
Czy ktos w ogole rozwazal umieszczenie rekuperatora poza budynkiem? Co o tym myslicie?

pomysł niby dobry, ale technicznie trudny do realizacji , pomijam zupełnie problem opłacalności inwestycji.

1. wszystkie centrale wentylacyjne [domowe] są projektowane do pracy w pomieszczeniach o temperaturze co najmniej + 4 C
głównym problemem przy niższych temperaturach jest zamarzanie skroplin

2. teoretycznie możesz zrobić na balkonie izolowaną skrzynkę, w której zamkniesz lunę, a odpływ skroplin zabezpieczysz przez zamarzaniem np. stosując kabel grzejny

3. czy nie lepiej by było pomyśleć o rekuperatorach przeznaczonych np. do montażu w szafkach kuchennych?
albo nawet urządzeniach do wentylacji pojedynczych pomieszczeń wymagających jedynie przekucia w ścianie?

hosss
13-11-2012, 13:05
Niestety nie da sie umiescic tej cenrali w pionie, wiec dla mnie Luna odpada (w poziomie nie mam jej jak za bardzo umiescic)
Musze poszukac czegos innego lub samemu wykonac.

Ewentualnie kojarzycie jakies rekuperatory do "szafek kuchennych"? Lub do montazu poziomo pod sufitem?

u mnie
/hosss

night_84
13-12-2012, 10:58
Witam wszystkich
Zastanawiam się nad luną.. i zapewne będę miał jeszcze jakieś pytania do używających.
ytanie przeniosłem na główną..
zastanawiam się czy zrobić WM na parterze czy też na piętrze/poddaszu?
co o tym myślicie?

marcing1
21-01-2013, 21:46
witam,
jak tam z zamarzaniem plastikowego wymiennika Luny?

kangaxx
22-01-2013, 07:41
a na obu na raz nie łaska?

marcing1
22-01-2013, 20:08
zapytałem tylko o plastikowy wymiennik, bo tylko z takim teraz mogę kupic Lune. Ale masz racje ,ciekawe jak tam Luna z aluminiowym.

morgal
24-01-2013, 20:17
Czyli z tego co czytam aluminowe wymienniki zamieniono na plastiki, kryzys chyba.
mistalova............. sprawność mierzona była na podstawie temp wywiewu i nawiewu? trza założyć stratęna przewodach - jaka izolacja na ta chwile? wiec realnie możliwe ze jest większa sprawność? po podlaczeniu szeregowo odpada opcja pracy na 100%?

morgal
24-01-2013, 20:21
http://q-elektronik.bazarek.pl/opis/3439516/regulator-obrotow-ri-6002-nowosc.html
to juz było do obrotów to sie nada?

mistalova
25-01-2013, 14:23
Wymienniki już od pewnego czasu są plastikowe, widocznie dospel tnie koszty. Co do zamarzania - w tym sezonie dwukrotnie były (przynajmniej u mnie na mazurach) ostrzejsze mrozy. Za pierwszym razem przez 4 dni temp. w dzień wynosiła ok. -10 do -15'C a nocami spadała do -19'C i wymiennik jeszcze nie zamarzł, ale ilość powietrza mocno spadła - sądzę, że jeszcze parę dni takich mrozów i wymiennik zamarzł by całkowicie. Drugi raz mrozy uderzyły z tydzień temu i trzymają do tej pory, ale o ile nocami było już -20'C o tyle w dzień nie spada poniżej -10'C więc generalnie luna ma trochę lżej niż poprzednio i nie widać oznak zamarzania. Co do sprawności, to liczyłem ją wg temperatur na końcu kanałów, ok. 30 do 50cm wgłąb licząc od anemostatów/czerpni. WYchodzi 65 do 70% w zależności od wilgotności w domu i na zewnątrz. Na pewno sporo tracę na kanałach bo to zwykłe kondony Dec'a z fabrycznym 2,5cm ociepleniem z wełny, centrala nie jest niczym ocieplona, a wszystko stoi na nieocieplonym i nieogrzewanym stryszku. Generalnie wygląda na to, że da się wycisnąć więcej z Luny, ale to zadanie sotawiłem sobie na wiosnę - teraz za ziiimnooo na grzebanie na strychu:).
A o co Ci chodzi z tym podłączeniem szeregowym? chodzi o podłączenie elektryczne silników? Zapomnij o tym bo to ślepa uliczka. Ja po wielu próbach i kombinacjach z podłączaniem i sterowaniem wróciłem do sposobu najbardziej popularnego - ARW i wszystko gra;)

morgal
25-01-2013, 20:57
mistalova masz alu czy plastik wymiennik? mozesz podac jakie fabrycznie sa wstawiane wentyle- jaki model i kiedys piasles ze wstawiales jakis inne rfnowskie jak ebmowskie

morgal
25-01-2013, 21:11
luna ciagnie 45W na oryginalnych wiatrakch czy tych rfnowskich?

morgal
27-01-2013, 20:37
czyli w lunie sa dwa wiatraki połączone równolegle i tyle z elektroniki? jak podłącze szeregowo to będą sie kręcić na 50%? co sie stanie jak któryś będzie miał większy opór i zacznie się wolniej obracać, albo stanie? proszę o wyrozumiałość,

mistalova
29-01-2013, 16:26
Wymiennik mam plastikowy, oryginalne wentylatory są podłączone równolegle bez żadnej elektroniki.
Jak podłączysz je szeregowo, to będą się kręciły ok. 40% pełnej prędkości (zasilenie szeregowe, czyli podanie 1/2 U standardowego daje nie 50 a 40%). Nie ma możliwości, żeby któryś zaczął się obracać z inną prędkością niż drugi, ale nawet jak fizycznie zablokujesz jeden z nich, to nie ulegnie on uszkodzeniu, bo drugi wentylator ograniczy mu I do wartości znamionowej (pobieranej w danej chwili przez drugi went.)
Co do wentyli, to u mnie fabrycznie siedziały ziehl-abeggl - i siedzą tam dalej, bo ta firma to światowa czołówka - choć dziwi mnie to, że w czasach cięcia kosztów Dospel wstawia takie wentyle...

morgal
30-01-2013, 17:11
dzięki za odp.

Cały czas sie zastanawiam nad luna. jak ten wymiennik jakiś klejony jest? da sie go w zmywarce myc? jak myślicie posłuży trochę? ciut większy z Klingenburga - przeciwpradowy kosztuje 700 zl, kiedyś można taki wstawić powinien być sprawniejszy niz plastik,
jak średnica wiatraków - może dokladny model podacie?
i jedna rzecz piszą ze sie na na lato wyłączyć przepływanie powietrza przez wymiennik jak? przeciez tam nie ma miejsca - chyba ze sie wymiennik wyjmie i wklad letni zalozy.

mam dwa wentylatory - podłączyłem je szeregowo startują razem, jeden rozkręca sie powiedzmy na 75 a drugi na 25 % jaka może być przyczyna? większe opory? padnięty jest?, jak sa podłączone równolegle to zatrzymują sie tak samo

gorbag
30-01-2013, 20:23
przeciez tam nie ma miejsca - chyba ze sie wymiennik wyjmie i wklad letni zalozy.
W Lunie nie ma kasety letniej. Jest ręcznie przestawiany by-pass.

morgal
31-01-2013, 09:12
W Lunie nie ma kasety letniej. Jest ręcznie przestawiany by-pass.

Czyli przestawiam i powietrze omija wymiennik - chyba wąskimi kanałami - oryginalne filtry z tego co na fotkach widza prawie na wymienniku są wiec jak wtedy na letnim ustawieniu ma filtrować ( zakładając ze mamy standardowe filtry )

jasiek71
31-01-2013, 09:31
mam dwa wentylatory - podłączyłem je szeregowo startują razem, jeden rozkręca sie powiedzmy na 75 a drugi na 25 % jaka może być przyczyna? większe opory? padnięty jest?, jak sa podłączone równolegle to zatrzymują sie tak samo
a kto doradził że szeregowo ...???

morgal
31-01-2013, 09:45
nikt nie doradził. zakładając, ze nie potrzebuje pracy wiatraków na 100% i możliwe ze praca na 25% wystarczy - takie podłączenie rozwiązałoby sprawę regulacji obrotów, Tylko wiatraki inaczej niz planowałem sie zachowują, albo ciut inna charakterystyka albo jeden z nich już pada i stwarza większe opory albo ..... sam nie wiem

jasiek71
31-01-2013, 09:49
nikt nie doradził. zakładając, ze nie potrzebuje pracy wiatraków na 100% i możliwe ze praca na 25% wystarczy - takie podłączenie rozwiązałoby sprawę regulacji obrotów, Tylko wiatraki inaczej niz planowałem sie zachowują, albo ciut inna charakterystyka albo jeden z nich już pada i stwarza większe opory albo ..... sam nie wiem
ma być podłączone równolegle ...

morgal
31-01-2013, 09:55
ok będzie, cały czas zastanawia mnie czemu te wiatraki tak przy szeregowym sie zachowują, może jakoś ja pomierzyć? opór, pobór, napięcia itd?

mistalova
31-01-2013, 10:25
Widocznie nie są identyczne.
Szeregowo można połączyć tylko i wyłącznie IDENTYCZNE wentylatory, w innym przypadku nie będą pracować z ta sama wydajnością.

Jeżeli masz dwie ręce, czas i chęć do pracy to nie kupuj luny tylko sam zbuduj ręku.
Ja na wiosnę będę składał sam centrale i sądzę że nie będzie gorsza niż fabryczne - wymiennik alu przeciwpradowy heatex, wentyle wykorzystamy ziehl'a z luny, obudowa podwójne ścianki ocynkowane z 5cm styro, ochrona p-zamarzaniowa na presostacie, sterowanie ARW.

Generalnie na lune nie narzekam, nawet mnie pozytywnie zaskakuje jej działanie, ale drażni mnie jej styropianem obudowa. No i wymiennik z PP.

morgal
31-01-2013, 10:35
szala się przeważyła będzie samoróbka. ja zrobię z osb w środku wkleję xpsa , wiatraki mam, ale jak pisałem nie wiem czy nie sa juz zajechane - kupiłem papst 7056, w planie optymalnie 80m3/h , jak puszcze na maksa to przy 100Pas oporu - 135 m3/h - ciut małe mogą być, ale zobaczymy, koszt zakupu 150zl, a jak kupić nowe - mocniejsze to koszt z 600zl nie wiem co robić chyba zwrócę i kupie już nówki.

mostek
31-01-2013, 11:11
oo widze ze jednak luna daje rade w mrozach - mysle nad kupnem luny i samemu zrobienie wentylacji w domu - tylko domek pietrowy i nie wiem do konca jak rozprowadzic przewody, gdzie jakeis rozdzielacze itd ... ma ktos moze jakis przykladowy projekt jak to zrobic ... ?P??

a co do luny - to jak kupie i wlacze to bedzie dobrze ..?? nie musze nic przerabiac ..??? bo nie bede mial o tym zieloneo pojecia ..:)
bede mial domek okolo 120m2 - wystarczy luna do niego ..??
i ile bierze pradu na najnizszym biegu ..???

Pozdrawiam

mistalova
31-01-2013, 11:32
Nie ma biegów , pracuje po włączeniu na maxa.
Żeby mieć biegi, najlepiej, najprościej i najtaniej kupić ARW.
Instalacja na skrzynkach od DGP, bo najłatwiejsze do połączenia, wzory są na fm.
Przy parterowce 120m2 luna spokojnie się wyrobi, ale kupując trzeba się liczyć z tym, iż na 99% trzeba będzie poprawić nieco fabrykę - m.in. uszczelnic.

mostek
31-01-2013, 13:25
yyy przepraszam - domek bedzie pietrowy tzn, z poddaszem uzytkowym
a co to znaczy to ARW..??
i w czym poprawic fabryke ..??
jak i co uszczelnic ..??

Pozdrawiam

morgal
31-01-2013, 13:40
yyy przepraszam - domek bedzie pietrowy tzn, z poddaszem uzytkowym
a co to znaczy to ARW..??
i w czym poprawic fabryke ..??
jak i co uszczelnic ..??

Pozdrawiam

Polecam przeczytać cały watek od Początku, dużo się wyjaśni,
arw - regulator autotransformatorze
jak poprawić - filtry
silikon

mostek
31-01-2013, 15:40
eee dobra to chyba dam sobie spokoj z tą luna - bo na jakis autotranformatorach to ja sie nie znam ;/

morgal
31-01-2013, 16:28
eee dobra to chyba dam sobie spokoj z tą luna - bo na jakis autotranformatorach to ja sie nie znam ;/

pewnie zapłać 15 tys z instalacja i już, po co się męczyć, zawsze można kredycik wziąć i zapierdala. .. do 70 tki, co kto lubi, samochodu nie zrobię ale skrzynkę i dwa wiatraki wsadzić to jeszcze potrafię.

mostek
01-02-2013, 03:56
hmmm nigdy nawet na oczy zadnego rekuperatora nie widezialem, to nie bede nawet probowal cokolwiek w nim psuc jak juz go sobie kupie ... a instalacje zrobie sobie sam - takze zaplace okolo tys. za reku,, a reszta mysle ze w 1500 sie zamknie :P
jakby moze ktos pokazal jakies zdjecia, albo jakis filmik co i jak sie z ta luna robi to moze bym sie podjol :), ale wydawac ponad 1500zl, i to popsuc to mi sie nie usmiecha .... :P

mistalova
02-02-2013, 10:24
Gotowy reku, taki "plug&play" tzn. zeby tylko go wstawic i sie nie bawic w sterowania, rozmrazania itp. to minimum 5-7 tys. pln.

maciejzi
14-02-2013, 10:53
Gotowy reku, taki "plug&play" tzn. zeby tylko go wstawic i sie nie bawic w sterowania, rozmrazania itp. to minimum 5-7 tys. pln.

Przy czym same podzespoły kosztują do 1500,-

orko
14-02-2013, 11:11
Przy czym same podzespoły kosztują do 1500,-
Reku dla lalek rzeczywiście tyle może kosztować.

_artur_
09-03-2013, 22:34
czy tym arw sterujecie ręcznie?
bo do plc się przymierzam i zastanawiam się jak sterowac takim małym reku..

marian02
13-03-2013, 13:46
Mam Lunę od 1,5 roku(dwie zimy) żadnych przeróbek ustawiona na około 50% wydajności chodzi od 5do10 rano,przerwa i od 18-tej do 24.Dom parterowy 100m2 dwoje ludzi,wilgotność na dzień dzisiejszy 38%, gdyby chodziła całą dobe wysuszyła na amen.Sterowanie włącz/wyłącz przez zwykły mechaniczny sterownik czasowy z wtyczką i gniazdkiem.W sobotę i niedziele chodzi całą dobę ponieważ w te dni nie pracujemy.Centrala pomimo swojej prostoty spisuje się dobrze.

Tomi78__
30-03-2013, 11:54
Gdzie mozna kupic i za ile same wymienniki, bo czytajac ten wątek to mozna w sumie samemu zbudowac cos na styl luny....

_artur_
30-03-2013, 15:26
za troche większą kasę to bedziesz miał porządny reku - wymiennik klingenburg, dwa wentyle EBM i skrzynka.. jest wątek o reku własnej roboty http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony

miloszenko
30-03-2013, 19:15
No to troche wiecej to jakies 5 tys. wiecej. WLasnego porzadnego reku ponize 6-7 tys nie zrobisz (przynajmniej nie tego wzrcowego ala Adam Mk.

_artur_
30-03-2013, 19:57
z cen które mam w miarę aktualne to nieduży wymiennik (nieduży bo luna też jest nieduża) i wentylatory to koszt około 3000.. więcej owszem ale np. ebm to wentyle w dosyć wysokiej pólki.. pewnie dałoby się kupić tańsze..

miloszenko
30-03-2013, 20:08
z cen które mam w miarę aktualne to nieduży wymiennik (nieduży bo luna też jest nieduża) i wentylatory to koszt około 3000.. więcej owszem ale np. ebm to wentyle w dosyć wysokiej pólki.. pewnie dałoby się kupić tańsze..

Trzeba jeszcze doliczyc sterowanie, jakies pudelko na wszystko, filtry, krocce, uszczelnienie i tak sie uzbiera niezla sumka.

Gdyby reku tymi recami kosztowal w granicach 3 tysi to wielu by go zrobilo :)

Pozdrawiam

lujski
01-06-2013, 07:25
WItam, na allegro sa luny2000 ze sterownikami 6-scio biegowymi, uzytkuje ktos to cudo ..?? orientuje sie moze ktos jaki ma to wplywa na zuzycie prądu ..??
aha i czy taka luna bedzie wystarczajaca dla nowego domku 120m2 pietrowy

Pozdrawiam

michal_l
01-06-2013, 08:28
czy taka luna bedzie wystarczajaca dla nowego domku 120m2

reku do domku 120 m2 czyli ok 340 m3 będzie potrzebna centrala o wydajności 300 m3/h przy 150 Pa
LUNA 200 ma według dokumentacji: http://www.dospel-comfort.pl/DTR/DTR-LUNA-200_PL-2010-09-01.pdf

ok. 150 m3/h przy 150 Pa - czyli potrzebujesz dwie LUNY 200 do domu 120 m2

Albo ujmę to inaczej:
Za połowę ceny fajnej centrali wentylacyjnej dostajesz ...... połowę tego co jest potrzebne.

czechu77
01-06-2013, 22:17
czy taka luna bedzie wystarczajaca dla nowego domku 120m2

Albo ujmę to inaczej:
Za połowę ceny fajnej centrali wentylacyjnej dostajesz ...... połowę tego co jest potrzebne.

Jaką centralę masz na myśli?

mistalova
02-06-2013, 19:56
Do 120m2 Luna wystarczy. Ja nią obsługuje 106m2 i przez 90% czasu chodzi na połowie wydajności. Te Pozostałe 10% to duże mrozy, gdy spowalniam wentyle jeszcze bardziej - bo robi się za sucho.
Próba wentylowania 300m3 powietrza na godzinę w domku 120m2 zakończy się postem na forum typu " mam w domu pustynię, ratujcie".

michal_l
03-06-2013, 10:50
Do 120m2 Luna wystarczy
nie wystarczy - proszę policzyć jaka jest konieczna suma wywiewów:
kuchnia 70m3/h, WC 50m3/h, łazienka 50m3/h, garderoba 25m3/h
i już mamy 195 m3/h realnego! przepływu powetrza, z którym jedna LUNA może mieć problem.

Pracę centrali wentylującej dom o powierzchni uzytkowej ok 140 m2
można obserwować online na: www.pomiary.comair.pl (http://www.pomiary.comair.pl)

Instalacja oparta jest na naszej centrali COMAIR HRUC 450 w wersji FULL
i pracuje w trybie nocnym na ok 20% wydajności [ przepływ powietrza ok 100 m3/h]
a w ciągu dnia na ok 50% wydajności [ przepływ powietrza ok 230 m3/h]

w domu mieszka 4 osobowa rodzina i jak na razie nie ma żadnej pustyni [ monitorujemy też wilgotność w pomieszczeniach
http://pomiary.comair.pl/wilgoc_multi1.png

w tej chwili jest w pomieszczeniach 61% wilgotności względnej - to pewnie wina deszczu i bardzo dużej wilgotności na zewnątrz.

michal_l
03-06-2013, 10:54
Jaką centralę masz na myśli?

jeżeli luna 200 kosztuje ok 1500 PLN
to proponowałbym zamiast 2 sztuk LUNY pomyśleć np. o jakimś ONYX-ie.

gorbag
03-06-2013, 13:26
Najtańszy Onyx 200 m3/h na Allegro kosztuje 6450,00zł. Względem Luny z Allegro to prawie 5 razy drożej.
Można je gdzieś kupić taniej?

michal_l
03-06-2013, 17:28
OK skoro ONYX za drogi to proponuję BRINK

http://allegro.pl/rekuperator-brink-renovent-300-medium-sterownik-i3228217897.html

michal_l
03-06-2013, 17:32
może też być coś z oferty Mitsubishi.

LUNA jest lepsza ... od braku wentylacji mechanicznej.
za 1500 PLN nie da się kupić porządnego rekuperatora - dlatego rozczarowanie gwarantowane.

TOMAS 73
03-06-2013, 17:35
A taki nie wystarczy? http://allegro.pl/rekuperator-z-odzyskiem-ciepla-i-wilgoci-350m3-h-i3276262230.html

lujski
03-06-2013, 18:56
Witam, pewnie i by starczyl, ale jak ognia boje sie odzysku wilgoci - bo jak dla mnie wtedy wentylacja mechaniczne traci sens - chodzi mi głównie o odprowadzanie wilgoci z pomieszczen,
moze gdzies trafie na uzywany to wtedy kupie z wyzszej półki ...

NieJan
04-06-2013, 08:08
Witam, pewnie i by starczyl, ale jak ognia boje sie odzysku wilgoci - bo jak dla mnie wtedy wentylacja mechaniczne traci sens - chodzi mi głównie o odprowadzanie wilgoci z pomieszczen, ..
No to boisz się nie tego, co trzeba ;) Największą wadą wm jest właśnie nadmierne przesuszanie i kłopoty z uzyskaniem niezbędnej dla zdrowia i komfortu wilgotności względnej na poziomie 50-60%.

kangaxx
04-06-2013, 21:15
No to boisz się nie tego, co trzeba ;) Największą wadą wm jest właśnie nadmierne przesuszanie i kłopoty z uzyskaniem niezbędnej dla zdrowia i komfortu wilgotności względnej na poziomie 50-60%.

to nie jest żadna wada wm, tak samo jakby wadą auta była możliwość osiągnięcia prędkości wystarczającej by skutecznie rozwalić go na drzewie albo wadą młotka że palec potłucze :)

NieJan
05-06-2013, 07:36
Nie zgadzam się. Większość ludzi ustawia przepływ na minimum, uzyskując kilkukrotnie mniej wymian niż norma nakazuje, aby uniknąć przesuszenia. To jest swoistą wadą.
Jasne, że z innego punktu widzenia jest to największą zaletą wentylacji, bo grzyba na ścianie nie uświadczysz, gacie i ręczniki w łazience nie skisną ;)
Dlatego możliwość wpływania na wilgotność uważam za korzystną :P

michal_l
05-06-2013, 17:25
Dlatego możliwość wpływania na wilgotność

dlatego centrala powinna mieć odpowiednią wydajność [ żeby skutecznie usuwała wilgoć]
ale też powinna mieć sensowne sterowanie i silniki pracujące optymalnie także kiedy są "skręcone" na minimum.

Jest to próba pogodzenia "ognia z wodą" i nie wszystkie urządzenia potrafią być wydajne i oszczędne.

kangaxx
05-06-2013, 18:31
no więc to nie jest wada

mistalova
10-06-2013, 20:05
Do 120m2 Luna wystarczy
nie wystarczy - proszę policzyć jaka jest konieczna suma wywiewów:
kuchnia 70m3/h, WC 50m3/h, łazienka 50m3/h, garderoba 25m3/h
i już mamy 195 m3/h realnego! przepływu powetrza, z którym jedna LUNA może mieć problem.
.

Wystarczy.
Ty się wypowiadasz jako sprzedawca, ja jako user.
195m3/h to huragan w małym domu.

kangaxx
10-06-2013, 20:51
normy muszą być i kropka, po to jest regulacja i programator być sobie ustawił potem 5% normy jeśli tak lubisz

mistalova
10-06-2013, 21:26
Ja wydajność ustawiam według wilgotności - generalnie przy moim małym domku i 2+1 osób większość czasu "dmucham" niewiele ponad 100m3/h, tak by utrzymać ok. 50% wilgotności. A przy dużych mrozach i to już jest za dużo i wilgotność potrafi spaść poniżej 40%.

michal_cobra
20-10-2013, 09:36
Witam

podłącze sie pod temat chociaż LUNA u mnie odpada chyba:/

Mam 470 m3 mieszkalnych

tzn parter kuchnia + łazienka z wc
1 pięrtro łazienka, wc osobno i kuchnia
na poddaszu tylko łazienka z wc

droga dla nawiewów i wyciągów z garażu bo tam ma być reku nie bedzie najprostsza i najkrotsza do niektorych pomieszczen

Czy ktos po tym wstepie ,moze mi doradzic jaki model reku wybrac i o jakiek mocy?
zalezy mi zeby byl tak ekonomiczyn cenowo jak LUNA chociaz wiadomo ze musi byc od niej drozdzy ;)

Prosze o pomoc

michal_l
20-10-2013, 19:19
dla 470 m3 potrzebujesz [ liczę na oko] centrali o wydajności 350-380 m3/h
jeżeli masz długie kanały z garażu do części mieszkalnej potrzebujesz centrali o odpowiednim sprężu dyspozycyjnym, najlepiej 120-150 Pa
Czyli centrala 350 m3/h przy 150 Pa powinna być OK

Tak czy inaczej LUNA odpada

michal_cobra
21-10-2013, 05:29
Dzięki, tak właśnie myślałem o takich wartościach ale czy jest ktos w stanie polecic konkretny model?

michal_l
21-10-2013, 06:04
praktycznie każdy producent ma model o takiej wydajności:
rzuć okiem na : http://allegro.pl/sklep/8998593_tora-wentylacja?id=8998593&p=1
masz do wyboru centrale od najtańszych chińskich do najlepszych

gentoonx
21-10-2013, 21:44
dla 470 m3 potrzebujesz [ liczę na oko] centrali o wydajności 350-380 m3/h
jeżeli masz długie kanały z garażu do części mieszkalnej potrzebujesz centrali o odpowiednim sprężu dyspozycyjnym, najlepiej 120-150 Pa
Czyli centrala 350 m3/h przy 150 Pa powinna być OK

Tak czy inaczej LUNA odpada

w zimę i tak skręci na 100m3/h albo i mniej, a w lato i 1000m3/h chałupy mu nie schłodzi, no ale jak w święta 20 osób przy wigilii usiądzie to te 3..m3/h się przyda

Greg_81
23-10-2013, 15:52
Witam ,jestem na etapie uzgadniania projektu z architektem ,projekt to http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym/gawel,209.html 117 m2 ,jeśli chodzi o wentylację mechaniczną biore pod uwage rekuperator Luna i tu mam pytanie czy poradzi sobie i gdzie najlepiej wykonać projekt całej instalacji czy pozostawienie tej czynności architektowi który dalej komuś to zleca to dobry pomysł?

Starkes
23-10-2013, 18:57
Witam wszystkich serdecznie,
Pozwalam sobie odświeżyć temat:

Mam bardzo skromny budżet (zakładałem materiały max 3.000 - robocizna własna), ale chcę założyć rekuperator.

Wątek przeczytałem cały - mam kilka pytań.

Kilka lat temu wybudowałem domek ok 130m2. Parter z użytkowym poddaszem.

Obecny rozkład pomieszczeń to 3 sypialnie na poddaszu, (ja z żoną i dwóch synów).
Na parterze kuchnia z jadalnią (15,6 m2) połączona z "salonem" (23,90m2) - w "salonie" kominek, mały pokój (10 m2) w którym mieszka babcia, łazienka (ok 4 m2).
Rachunki za ogrzewanie wynoszą mniej więcej tyle co podają na stronie wieszjakbudujesz.pl dla tego projektu - to jest ok 3.100 PLN rocznie (gaz ziemny, kocioł dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania, sterownik pokojowy ). Wg tej samej strony po instalacji wentylacji mechanicznej rachunki powinny spaść o ok 500 zł.

Chciałbym aby projekt był możliwie prosty (zakładam samodzielną instalację) i oczywiście niedrogi.

Obecnie kratki wentylacyjne podłączone są do kominów wentylacyjnych w kuchni, łazienkach i na zapleczu kuchni (gdzie stoi kocioł).

1) Myślałem, żeby użyć istniejących kanałów wyciągowych w kominie jako miejsca na kanały wywiewne (łazienki + kuchnia) a nawiewy założyć w salonie i w sypialniach. Czy takie założenia się sprawdzą?
2) Czy wystarczy Luna 200 Dospela ?
3) Czy lokalizacja na ocieplonym ale nieogrzewanym poddaszu będzie prawidłowa?
4) Czy przy lokalizacji na poddaszu będzie ją słychać w nocy w sypialniach?
5) Czy oszczędności rzędu 500 zł będą realne?

pozdrawiam

gentoonx
23-10-2013, 20:29
z pewnego artykułu:

Uwaga! Wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła oznacza znacznie ostrzejsze wymogi odnośnie szczelności powietrznej budynku. Po prostu, jeśli duże ilości powietrza przepływają w sposób niekontrolowany przez nieszczelności przegród zewnętrznych, to wymiana powietrza za pośrednictwem centrali traci sens.

jakoś wszyscy tylko jaka centrala, kanały, ile tych kanałów itd,itp, a nikt nie uświadamia inwestorów w temacie z cytatu, a potem się dzieje ;)

Indiana_
23-10-2013, 20:40
Święta racja - dom pod wentylację buduje się inaczej, dobiera inne (szczelne) okna. Niepokoi mnie również kocioł z otwartą komorą, zależy gdzie jest umiejscowiony, bo jego obecność może całkowicie wykluczać WM, ze względów bezpieczeństwa.

Test na szczelność budynku jest jednak dość prosty - jeśli po kilku latach widać, że wentylacja nie działa, czyli po oknach czy ścianach wykrapla się woda, a inwestor kombinuje z WM - znaczy budynek jest wystarczająco szczelny, aby zakładać reku :-) Jeśli natomiast w budynku jest sucho i przyjemnie, a jedyna przesłanka do montażu reku to oszczędność kasy, to o WM najlepiej zapomnieć - zamiast oszczędności, rachunek może nawet wzrosnąć, bo do sumy lewego powietrza przez nieszczelności dojdzie jeszcze strumień z wentylacji :-)

michal_cobra
24-10-2013, 05:37
Znaczy że śmiało mogę myslec o reku ;)

Tomasz Brzęczkowski
24-10-2013, 07:03
z pewnego artykułu:

Uwaga! Wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła oznacza znacznie ostrzejsze wymogi odnośnie szczelności powietrznej budynku. Po prostu, jeśli duże ilości powietrza przepływają w sposób niekontrolowany przez nieszczelności przegród zewnętrznych, to wymiana powietrza za pośrednictwem centrali traci sens.

jakoś wszyscy tylko jaka centrala, kanały, ile tych kanałów itd,itp, a nikt nie uświadamia inwestorów w temacie z cytatu, a potem się dzieje ;)
Dlaczego "nikt" Pisałem wielokrotnie
- o szczelności central
- o szczelności domów PN13829
- o tym, że paroizolacja w ścianie jest konieczna przy rekuperatorze bo jest wyższe ciśnienie
- o tym, ze rekuperację wprowadzono do budownictwa po to, by zlikwidować kominy ( kotłownie)
Nawet na tym forum są tacy, co robią audyt bez testu szczelności!

perm
24-10-2013, 09:03
Dlaczego "nikt" Pisałem wielokrotnie
- o szczelności central
- o szczelności domów PN13829
- o tym, że paroizolacja w ścianie jest konieczna przy rekuperatorze bo jest wyższe ciśnienie
- o tym, ze rekuperację wprowadzono do budownictwa po to, by zlikwidować kominy ( kotłownie)
Nawet na tym forum są tacy, co robią audyt bez testu szczelności!Czy ty nie rozumiesz, że nikt nie potrzebuje twoich "rewelacji"?

michal_cobra
24-10-2013, 10:38
a jak ma się do paroizolacji ścian stara budowa?
tzn 24 cm ściany pustka powietrzna i 24 cm sciany?

druga kwestia

24 cm sciany 10cm wełny i 7,5 cm ytong'a na to tynk gipsowy?

night_84
24-10-2013, 12:47
z własnych doświadczeń widzę że luna jest ok, mam podobny metraż, podobny sposób pracy i zamknąłem się w 2700. Wentylacja super, tyle że jest głośna i warto mieć ją gdzieś niesłyszalną

michal_l
24-10-2013, 13:08
po instalacji wentylacji mechanicznej rachunki powinny spaść o ok 500 zł.

To o ile spadną rachunki za ogrzewanie zależy od wielu czynników.
Np. jeżeli teraz wentylacji nie ma wcale [ bo kanały grawitacyjne niedrożne, zasłonięte gazetą itd.]
to po uruchomieniu wentylacji mechanicznej będziesz miał świeże powietrze i .... taki sam albo nawet lekko wyższy rachunek za ogrzewanie.

Ale jeżeli teraz masz działającą wentylację i przez kominy wentylacyjne ucieka 30-40% ciepła.
To po zainstalowaniu wentylacji mechanicznej będziesz miał faktycznie niższe rachunki za ogrzewanie.

Greg_81
24-10-2013, 13:40
z własnych doświadczeń widzę że luna jest ok, mam podobny metraż, podobny sposób pracy i zamknąłem się w 2700. Wentylacja super, tyle że jest głośna i warto mieć ją gdzieś niesłyszalną
night_84 -Napisz coś więcej bo ja przymierzam się do tej luny ,mój projekt to http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym/gawel,209.html ,szukam kogoś kto mi dobrze wykona projekt.

michal_l
25-10-2013, 07:37
Grzesiulla - fajny projekt domu, ale nie wiem czy jest sens robienia wentylacji na LUNA.

tak na szybko licząc masz:
120 m2 pow. użytkowej czyli 320 m3 x 0,8 wymiany daje 280 m3/h

licząc inaczej: wg strumienia powietrza wentylacyjnego [ wywiew]:
PARTER: kuchnia 70 m3/h, łazienka 50m3/h, wiatrołap, 20 m3/h
PIĘTRO: łazienka minimum 50m3/h - dałbym więcej , garderoba 10 m3/h, nad schodami 30 m3/h
czyli w sumie minimum: 230-250 m3/h

LUNA 200 ma wydajność 200m3/h przy 100Pa więc nie ma szału ani z wydajnością, ani sprężem.
Moim zdaniem do Twojego domu lepsza by była centrala o wydajności 250m3/h przy 150 Pa.

Starkes
28-10-2013, 19:17
Święta racja - dom pod wentylację buduje się inaczej, dobiera inne (szczelne) okna. Niepokoi mnie również kocioł z otwartą komorą, zależy gdzie jest umiejscowiony

Kocioł mam w oddzielnym pomieszczeniu na zapleczu kuchni (pom nr 7). Tam zostanie wentylacja grawitacyjna.
221291221292
221293

Indiana_ - Ty pisałeś, że masz Lunę, i że jesteś zadowolony - jaki masz rozkład pomieszczeń (jeśli wolno wiecdzieć ;-)?

Indiana_
29-10-2013, 19:28
Mam parterowy dom, i taki układ pomieszczeń, że powietrze świeże z pokoi przepływa przez salon, do wyciągów w kuchni i łazience. Więc Luna doskonale sobie radzi. Jeśli jednak mamy jak u Ciebie 3 sypialnie + gabinet i salon na parterze, to trzeba wstawić centralę około 350m3/h. Absolutne minimum to jak pisał Michał 250m3/h. Zawsze można ją skręcić do 100, natomiast Luny do 250 już nie przestawisz. Kasę też można załatwić - początkiem października kasa na dotacje się skończyła, ale od stycznia będzie nowa - w tym roku 90% instalacji wykonałem na kredyt z dopłatą 50%. Więc taki Jangaz DC350 z dopłatą wyjdzie niewiele więcej niż Luna bez dopłaty. Luna to tak naprawdę dwa wentylatory podłączone na jednym kablu do gniazdka - zero sterowania. Jangaz posiada system automatycznego odszraniania, aluminiowy wymiennik Heatex, duże i łatwe w wymianie filtry, sterownik tygodniowy i znacznie wyższą jakość wykonania. Moja Luna o dziwo ciągle chodzi, dorobiłem jej sterowanie tygodniowe na sterowniku z Insbudu, filtry zewnętrzne, pokleiłem obudowę aby była jako tako szczelna, ale zawsze jest to taki złomek. Do domu z poddaszem kompletnie się nie nadaje, no chyba że naprawdę jest krucho z kasą, a wentylacja kompletnie siada.

Odnośnie instalacji, to trzeba w pierwszej kolejności ustalić, gdzie będzie reku i gdzie wstawimy piony, głównym kryterium jest jak najmniejsza ilość demolki w domu.
Spróbowałbym najpierw przeanalizować wariant z rekuperatorem na strychu. Na wyciągi z łazienek i kuchni można wykorzystać istniejące kanały WG, które należy oczywiście zaślepić na kominie, i dodatkowo szczelnie zapianować nad odejściem przewodów do reku. Nawiew do pomieszczeń na poddaszu można już bardzo łatwo doprowadzić bezpośrednio od reku izolowanymi kanałami; zostaje w tym momencie kwestia doprowadzenia powietrza do gabinetu i salonu. Tutaj wystarczą dwa niewielkie piony (rury fi100), które jakoś trzeba najmniej kolizyjnie przeprowadzić ze strychu na parter. Do gabinetu poszedłbym przed garderobę na poddaszu, a do salonu można puścić rurę za meblami w sypialni nr 3.

Kazimierz S
04-11-2013, 07:33
witam
Mam mieszkanie 54m2 w bloku na 1pietrze nademną jeszcze 2,5 kondygnacji posiadam w mieszkaniu 3 kanały wentylacyjne ( dwa w kuchni i jeden w łazience ) budynek z roku 2011 dobrze ocieplony ale wilgotnosc w mieszkaniu na poziomie 70-80% w okresie przejsciowym bo w zimie nawet większa w lecie spada do 60% , ogrzewanie kotłem gazowym junkers z wewnetrzną komorą spalania .
I tu moje pytanie czy jest szansa zainstalowania reku (luna 200) zamontowałbym ją w łazience pod sufitem i obudowal G-K z izolacją jeszcze akustyczną czerpnie wziąśc z kanału w kuchni wyrzutnię do łazienki ( bo te dwa kanały w kuchni sa obok siebie i boje się ze byłoby mieszanie tego samego powietrza), a drugi kanał w kuchni zaslepic oczywisce musiałbym pouzupełniac uszczelki w oknach bo są fabrycznie powycinane .
Ale istalacje chciałbym prowadzić w kanałach płaskich plastikowych bo byłyby widoczne a są najbardziej estetyczne tylko jak zaplanowac wywiewy i nawiewy .
Chciałbym uzyskac wymiane ok 100m3/h ale pewnie to i tak bedzie za duzo życie pokaże
Na zdjęciu zaznaczyłem gdzie są kominy i jak wygląda mieszkanie aktualnie nie ma ściany pomiędzy kuchnią a duzym pokojem
Z góry dziękuję za pomoc:)
222386

magart
04-11-2013, 09:28
I tu moje pytanie czy jest szansa zainstalowania reku (luna 200) zamontowałbym ją w łazience pod sufitem i obudowal G-K z izolacją jeszcze akustyczną czerpnie wziąśc z kanału w kuchni wyrzutnię do łazienki ( bo te dwa kanały w kuchni sa obok siebie i boje się ze byłoby mieszanie tego samego powietrza), a drugi kanał w kuchni zaslepic oczywisce musiałbym pouzupełniac uszczelki w oknach bo są fabrycznie powycinane .

222386

Myślę, że nie powinieneś robić czerpni z kanału wentylacyjnego kominowego. Raz, to chyba kanał wywiewny grawitacyjny, a dwa kończy się z pewnością na dachu i wokół są inne kominy spalinowe, wentylacyjne i jakieś odpowietrzniki kanalizacji, szkoda żeby to wpadało do domu... Chyba lepiej czerpnię zamontować na ścianie zewnętrznej.

Kontynuując temat LUNY mam pytanie od siebie:
Pomału zaczynam się nastawiać na budżetową rekuperację do mojego małego parterowego domku ok 80 mkw. W tej chwili mam jedynie wywiew grawitacyjny w łazience i okap w kuchni - czyli generalnie brak wentylacji. Nad całym domem mam nieogrzewane poddasze, na strop położony styropian 10mm. W związku z tym wstępnie wymyśliłem, żeby w stropie wywiercić w odpowiednich miejscach otwory fi100mm na anemostaty. Na poddaszu mogę swobodnie układać kanały wentylacyjne. Myślę też żeby je układać bezpośrednio na stropie w wycięciach w położonym styropianie i na koniec przykryć kanały też styropianem lub wełną.

Zastanawiam się na typem rur wentylacyjnych, czy metalowe czy PVC? Z tworzywa (kanalizacyjne?) wydają mi się sztywniejsze i odporniejsze w razie np.chodzenia po nich. Ale p.poż...

Przeczytałem cały powyższy wątek i wychodzi, że najtaniej i najlepiej wychodzi sterowanie za pomocą regulatora autotransformatorowego ARW. Są w cenie około 200zł. Wystarczający jest typu 1,5 który ma napięcia na kolenych stopniach: 115v, 135v, 155v, 180v, 230v. Jednak ARW typu 2,0 ma szerszy zakres: 65v, 110v, 155v, 180v, 230v. Prąd na pierwszym zakresie czyli 65v jest 0,9 -czy to wystarczy
I podstawowe pytanie skierowane do praktyków, czy dla mojego metrażu (oraz rodzina 2+2) nie będzie lepiej mieć możliwość szerszej regulacji od 65v do 230v czy jednak 115v do 230v ?

Tomasz Brzęczkowski
04-11-2013, 10:07
I tu moje pytanie czy jest szansa zainstalowania reku (luna 200) zamontowałbym ją w łazience pod sufitem i obudowal G-K z izolacją jeszcze akustyczną czerpnie wziąśc z kanału w kuchni wyrzutnię do łazienki ( bo te dwa kanały w kuchni sa obok siebie i boje się ze byłoby mieszanie tego samego powietrza), a drugi kanał w kuchni zaslepic oczywisce musiałbym pouzupełniac uszczelki w oknach bo są fabrycznie powycinane .
Pan zdaje się nie widział nigdy LUNY "na żywo" z kanałami ! - skoro chce Pan ją dać pod sufitem w łazience - może się już nic do tej łazienki nie zmieścić.
Może lepiej w tej cenie coś małego "podsufitowego"

Kazimierz S
04-11-2013, 14:46
Pan zdaje się nie widział nigdy LUNY "na żywo" z kanałami ! - skoro chce Pan ją dać pod sufitem w łazience - może się już nic do tej łazienki nie zmieścić.
Może lepiej w tej cenie coś małego "podsufitowego"
a co mozna w tej cenie małego znaleźć??
LUNA z gabarytów ma 115cm długości i niecałe 70 wysokości

Kazimierz S
24-11-2013, 09:54
no cóż i cisza

Stiv32
04-12-2013, 07:25
Witam - chciałbym dorobić do Luny sterowanie 2 biegowe - kupiłem transformator 230/110V 200VA - lecz tu pytanie - jak to podłączyć? Czy ktoś rozrysuje podłączenie?

night_84
04-12-2013, 08:52
night_84 -Napisz coś więcej bo ja przymierzam się do tej luny ,mój projekt to http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym/gawel,209.html ,szukam kogoś kto mi dobrze wykona projekt.

Wentylacja sprawdza się nad wyraz dobrze, kupiłem zestaw omega.. + sterownik "kręcony" za coś ok 200zł. Z omega zabrałem(kratki, kanały, wyrzutnie opaski 2 przekładki, tłumik) ale styropianowe kanały to taki szit, koniec końców na swoje wyszedłem wtedy przy zestawie omega..

inna sprawa to to co tutaj piszą a jak jest w praktyce, mam centralę w piwnicy drugiego budynku(bliźniaka) i zostawiłem wywiew do kotłowni żeby sobie obserwować co się dzieje. Luna przy małym mrozie miała opad o 4 stopnie na nawiewie w pomieszczeniach(wersja prosto z kartonu na standardowych filtrach). Mam wrażenie że na początku wentylatory pracowały głośno ale po czasie ucichły /przy modulacji/ taki dziwny swist, mam decybelomierz to kiedys to zmierzę. Na zdrowy rozum to co tutaj piszą to jakaś dziwna sprawa, podpowiem tu moje obserwacje i moja opinię, nie mam chęci dyskusji ze specami.

Jest nas dwoje włączam lunke przekręcam do praktycznie zera i ostro z niej wieje, teraz moja obserwacja nic oprócz nas nie produkuje co2 i wilgoci i nawet przy najniższej prędkości nie zabierzemy tyle tlenu co jest w tym co wleci do domu, wilgotność jest na poziomie 50-55%, swego czasu trzymałem na poborze 30-40Wat ale wtedy to nawet 4 osoby mogą tam przebywać a jest to 1/4-1/3 mocy. Na maksa daje przy smażeniu i paleniu w bio kominku(3 palniki) oraz przy dużej liczbie gości ok 10os i dalej jest ok.
Stań sobie przed wywiewem i zaobserwuj organoleptycznie jak duzo ucieka powietrza i nie ma co udawać strat ciepła.

Piszący tutaj o centralach 250-350 a nawet 500 toż to przecież idzie łeb urwać, biore to na chłopski rozum. Ludzie potrzebują tlen i daja co2, trzeba pilnować wilgotność w pomieszczeniach. Wystarczy dac na max na 30-60min aby przewietrzyć dom, a tak to na 1/5-1/6 mocy. Możliwe ze nie wiem o tajemnych zapotrzebowaniach mojego domu lub ludzkich potrzeb ale luna to aż za dużo. Wyregulować sobie nawiewniki i odbiorniki wg uznania gdzie się przebywa i jako takiej wiedzy .

Przy takim zastosowaniu LUNA bije wszystko na głowę(w moim przypadku) może jest nieporęczna, specyficznie wygląda, głośna/przy kanałach tego nie słychać/, ale jest tania i przy użytkowaniu umiarkowanym jest jak najbardziej ok za resztę warto dołożyć do 3 szyb, a tego nawet najlepsza wentylacja nie pobije.. Moje wrażenie jest takie że firmy i instalatorzy trochę chcą nam wmówić duże moce, profesjonalne instalacje i że zawsze lepiej mieć więcej np jak będziemy robić wesele w domu(przecież zawsze można zmniejszyć..)

mistalova
04-12-2013, 13:01
Zgadzam sie w 100%.
Tez mam Lune i mam te same doswiadczenia.

marian02
13-12-2013, 23:33
Mija właśnie 2 lata od uruchomienia wentylacji z Luną w moim domu(parterowy 100m2 pow.użyt,,wyskość pomieszczeń2,8;salon z aneksem,dwa pokoje,łazienka,wc,dodatkowa kuchnia i spiżarka oraz przedsionek i hol.Luna sterowana zwykłym programatorem tygodniowym z wtyczką i gniazdkiem oraz urządzeniem(chyba transformator, który redukuje obroty co najmniej o połowe przy poborze prądu 40W/h,sprawdzałem na liczniku poboru mocy).Luna pracuje tylko na tych niższych obrotach i to nie całą dobę,od godz.18 do godz.10 następnego dnia, potem przerwa do 18(jesteśmy w pracy),gdy pracowała całą dobę wysuszała powietrze do poniżej 30%.W sobotę i w niedziele cały dzień.Obecnie utrzymuje wilgotność na poziomie 40-50%,latem 50-65%.Wszystkie pomieszczenia mam przewentylowane doskonale.Okien praktycznie nie otwieram wogóle chyba, że do czyszczenia.Latem nie ma problemu z muchami i komarami. W całym domu utrzymuje temp.21st.C w sypialni 19st.C.Ogrzewanie; grzejniki i podłogowe,piec c.o. dwufunc.Vissmann ,gotowanie na gazie.Roczny koszt za gaz 2090zł.(w starym domu rocznik 1970- 3700zł przy temp.wewnętrz 18stC).Na instalacje wentylacyjną (bez Luny) wydałem 6000 zł, z perspektywy czasu co najmniej o 3000 zł za dużo.Instalacje wykonała firma,którą musiałem poprawiać,a właściwie wykonywać od nowa.Przy przeróbkach pomagali mnie forumowicze(T,Brzęczkowski, AdamK, Piczman).Wyrzuciłem 1/3 przewodów wentylacyjnch itd...Instalacja jest wykonana na termoflexach i trójnikach- działa!!!,ale dzisiaj wykonałbym w zupełnie innej technologi i co najmniej o połowę taniej.Nie wiem dlaczego tyle ,,ekspertów od wentylacji'' miesza ludziom w głowach i pcha ich w chorendalne koszty.(przewymiarowane instalacje oraz centrale,które potem nie wykorzystują nawet 1/4 swojej wydajności)A ceny central to kosmos,wystarczy zajrzeć do wnętrza nawet takiej,, wypasionej'' centrali a potem porównać z równie wypasionymi; pralką automatyczną,kotłem c.o. gazowym czy super telewizorem itp....No ale dosyć tego dołowania, tak czy inaczej, wenytylacja z rekuperacją to wspaniała sprawa,gorąco polecam, w małych domkach najlepiej ,,tymi rękoma'' P.S. Jak mnie się wykończy Luna,to być może kupie sobie, być może lepszą, ale nie za ,,taaakie!'' pieniądze.Pozdrawiam

qubic
03-01-2014, 22:39
czy do Luny taki transformator będzie najlepszy? mistalova pokazał ten link na innym wątku
http://allegro.pl/regulator-obrotow-1-5a-nagrzewnica-wodna-arw-011-i3828010598.html

Tomasz Brzęczkowski
03-01-2014, 22:55
czy do Luny taki transformator będzie najlepszy? mistalova pokazał ten link na innym wątku
http://allegro.pl/regulator-obrotow-1-5a-nagrzewnica-wodna-arw-011-i3828010598.html
Dobry będzie 1.5 A to wiecej niż bierze luba ,

gentoonx
03-01-2014, 22:56
czy do Luny taki transformator będzie najlepszy? mistalova pokazał ten link na innym wątku
http://allegro.pl/regulator-obrotow-1-5a-nagrzewnica-wodna-arw-011-i3828010598.html

podstawowy regulator do silników prądu zmiennego - transformator i odczepy - ARW Rulez :)

Kazimierz S
09-01-2014, 08:33
witam
a co myślicie o takiej konfiguracji :
wymiennik w obudowie firmy barbor http://barbor.biz/shop/produkt/18/68/Wymienniki/Wymiennik_Krzyzowy_w_obudowie/Wymiennik_Krzyzowy_Aluminiowy/blacha_stalowa_z_powloka_OCYNKOWANA/350x350x205/Wymiennik_krzyzowy_w_obudowie_350x350x205.html

do tego dwa wentylatory :
http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-wydajnosc-280m3-h-tt-125-i3838237691.html
wyjdzie napewno taniej niz luna ale i lepiej pochowac w mieszkaniu osobno wentylatory a osobno wymiennik
czy ktos kiedys stosował wymienniki tej firmy ?
no a poza tym to głośnośc tych wentylatorów przy 180m3 bedzie napewno niższa niz luny
tylko dołożyc trafo

miloszenko
09-01-2014, 09:05
witam
a co myślicie o takiej konfiguracji :
wymiennik w obudowie firmy barbor http://barbor.biz/shop/produkt/18/68/Wymienniki/Wymiennik_Krzyzowy_w_obudowie/Wymiennik_Krzyzowy_Aluminiowy/blacha_stalowa_z_powloka_OCYNKOWANA/350x350x205/Wymiennik_krzyzowy_w_obudowie_350x350x205.html



Szkoda, ze o tym nie pisales 2 miesiace temu, oszczedzilbym 2 dni dlubaniaa mialbym zamist byle czego ladne szczelne pudelko :(

Moze sprawnosc nie zabija ale wyglada w porzadku.

_artur_
09-01-2014, 09:26
a nie lepiej przeciwprądowca?

miloszenko
09-01-2014, 09:30
A za ile z opakowaniem?

Kazimierz S
09-01-2014, 09:45
przeciwprądowiec to juz duuzo większe koszta chyba bartosz sprzedaje tylko i to za ok 2000PLN
a ten z linku jest w obudowie własnie
bede cos takiego wstawiał do mieszkania na wiosne tylko chyba wentylatory mniejsze dam niz te co z linku co prawda najdłuższy to bedzie wyrzut powietrza bo kominem od grawitacyjnej jakies 7-8m

Tomasz Brzęczkowski
09-01-2014, 11:21
To są niedrogie rekuperatory pasywne http://www.vent-axia.com/range/heat-exchange-unit.html
234011 duzy wymiennik, szczelny nie tłumi nawet przy 500-600m3/h

_artur_
09-01-2014, 11:41
a niedrogie to ile? bo ceny nie ma a sklep kieruje z powrotem na stronę z opisem..
a przeciwprądowiec (sam wymiennik bez obudowy raczej poniżej 1000 zł) w kliengenburgu można kupić

Kazimierz S
10-01-2014, 08:06
no i faktycznie sam wymiennik bez obudowy przeciwpradowy w klingenburgu 110 eur netto na przepływ 200m3/h

qubic
12-01-2014, 08:50
no i faktycznie sam wymiennik bez obudowy przeciwpradowy w klingenburgu 110 eur netto na przepływ 200m3/h

możesz jakiegoś linka podać ?

_artur_
12-01-2014, 11:15
nie maja cennika w necie, trzeba dzwonić lub pisać

qubic
12-01-2014, 11:23
nie maja cennika w necie, trzeba dzwonić lub pisać


a jak ta firma się nazywa i gdzie się mieści?

gorbag
12-01-2014, 11:42
Nazwa marki z peelką: http://www.klingenburg.pl/

marioMC
28-01-2014, 09:51
Witam Serdecznie
czytałem Wasze forum, bardzo ciekawe kwestie poruszacie. To może podpowiecie coś w mojej sprawie tz:

Kazimierz S napisał:

"wymiennik w obudowie firmy barbor http://barbor.biz/shop/produkt/18/68...0x350x205.html
do tego dwa wentylatory :
http://allegro.pl/wentylator-kanalow...838237691.html
wyjdzie napewno taniej niz luna ale i lepiej pochowac w mieszkaniu osobno wentylatory a osobno wymiennik "

Pytanko, co ewentualnie do tego jest jeszcze potrzebne "sterowani". Co to jest trafo?
czy to będzie dobrze działać.
Mam dwa maleńkie pomieszczenia usługowe(45m2,65m2), na których potrzebuję zrobić dwie oddzielne wentylację, a najlepiej z odzyskiem.
Ważne by było po taniości?!
Oraz czy dałbym radę wykonać to samodzielni?

Tomasz Brzęczkowski
28-01-2014, 10:22
Witam Serdecznie
czytałem Wasze forum, bardzo ciekawe kwestie poruszacie. To może podpowiecie coś w mojej sprawie tz:

Kazimierz S napisał:

"wymiennik w obudowie firmy barbor http://barbor.biz/shop/produkt/18/68...0x350x205.html
do tego dwa wentylatory :
http://allegro.pl/wentylator-kanalow...838237691.html
wyjdzie napewno taniej niz luna ale i lepiej pochowac w mieszkaniu osobno wentylatory a osobno wymiennik "

Pytanko, co ewentualnie do tego jest jeszcze potrzebne "sterowani". Co to jest trafo?
czy to będzie dobrze działać.
Mam dwa maleńkie pomieszczenia usługowe(45m2,65m2), na których potrzebuję zrobić dwie oddzielne wentylację, a najlepiej z odzyskiem.
Ważne by było po taniości?!
Oraz czy dałbym radę wykonać to samodzielni?
A czy złożony samochód, zegarek, dom, telefon, telewizor - cokolwiek jest tańsze i lepsze od fabrycznego?
Ile osób będzie w tych pomieszczeniach?

marioMC
28-01-2014, 23:50
A czy złożony samochód, zegarek, dom, telefon, telewizor - cokolwiek jest tańsze i lepsze od fabrycznego?
Ile osób będzie w tych pomieszczeniach?

Może i racja, ale niestety na etapie wykończeniówki każda złotówka się liczy, a poza tym to lokale na wynajem nikt kokosów nie będzie płacił a luksusy chcą.
Ile osób ????, ale trzeba liczyć od 2 do 5-6 osób.

gentoonx
29-01-2014, 06:46
Może i racja, ale niestety na etapie wykończeniówki każda złotówka się liczy, a poza tym to lokale na wynajem nikt kokosów nie będzie płacił a luksusy chcą.
...

to najtaniej będzie parę dziur otwornicą w ścianach zewnętrznych strzelić, po jednej w każdym pomieszczeniu - zawsze coś tam wleci i wyleci :lol2:

papi240
29-01-2014, 21:45
tak na szybko
wymiennik barbor - 900
wentylatory np te z podanej aukcji 2szt - 500
regulator obrotów też z aukcji - 200

to razem daje 1600 - to już jest LUNA w jednej zwartej obudowie a to przecież nie wszystko, więc chyba nie warta zachodu taka kombinacja
jak już TB napisał lepsze to choć by od fabrycznej luny nie będzie

nie wiele droższy od luny jest np taki vents:
http://allegro.pl/rekuperator-vents-vut-200-h-min-200-m3-h-30-i3910760938.html

czy będzie on lepszy od LUNY ???
może ktoś zna centrale o zbliżonej wydajności i podobnej lub nieco wyższej cenie do luny do któej warto by dołożyc ??

Tomasz Brzęczkowski
30-01-2014, 08:46
witam
a co myślicie o takiej konfiguracji :
wymiennik w obudowie firmy barbor http://barbor.biz/shop/produkt/18/68/Wymienniki/Wymiennik_Krzyzowy_w_obudowie/Wymiennik_Krzyzowy_Aluminiowy/blacha_stalowa_z_powloka_OCYNKOWANA/350x350x205/Wymiennik_krzyzowy_w_obudowie_350x350x205.html

do tego dwa wentylatory :
http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-wydajnosc-280m3-h-tt-125-i3838237691.html
wyjdzie napewno taniej niz luna ale i lepiej pochowac w mieszkaniu osobno wentylatory a osobno wymiennik
czy ktos kiedys stosował wymienniki tej firmy ?
no a poza tym to głośnośc tych wentylatorów przy 180m3 bedzie napewno niższa niz luny
tylko dołożyc trafo
To bardzo dobre rozwiązanie - gdy nie ma kasy, oraz gdy system ogrzewania preferuje 50-70% odzysku ciepła. Rekuperatory 90% nie polecam do domów o dużych potrzebach ciepła (zużycie ponad 30kWh/m2 rocznie) .
- Co do cen... gotowe centrale 400m3/h z bypassem - dotykowym sterownikiem można kupić za 4000 zł brutto 23% - nie wierzę, że wliczając swoją pracę można to złożyć lepiej i taniej . Cena centrali - to głównie hałas, który się niesie kanałami. Kanały mogą go przytłumić, ale mogą też ( jak jest niefachowo zrobione) wygenerować. Drugim czynnikiem wpływającym na cenę jest marketing i reklama - a za to, to faktycznie szkoda płacić - choć niektórzy wolą podać sąsiadom, czy znajomym, że mają "znane" centrale. Nie zawsze Comair czy Flexit - komuś coś mówi.

marcing1
30-01-2014, 21:52
To bardzo dobre rozwiązanie - gdy nie ma kasy, oraz gdy system ogrzewania preferuje 50-70% odzysku ciepła. Rekuperatory 90% nie polecam do domów o dużych potrzebach ciepła (zużycie ponad 30kWh/m2 rocznie) .

Mozna prosić o uzasadnienie dlaczego reku 90% tylko gdy <30kWh/m2. Mi wychodzi ok 75-80kWh/m2. Poczatkowo myślałem o Lunie+ modyfikacje, ale teraz zastanawiam sie nad zrobieniem reku z 90% odzyskiem ciepła (wymiennik GS18 lubGS25 oraz EBMy190)

Tomasz Brzęczkowski
30-01-2014, 23:03
Mozna prosić o uzasadnienie dlaczego reku 90% tylko gdy <30kWh/m2. Mi wychodzi ok 75-80kWh/m2. Poczatkowo myślałem o Lunie+ modyfikacje, ale teraz zastanawiam sie nad zrobieniem reku z 90% odzyskiem ciepła (wymiennik GS18 lubGS25 oraz EBMy190)
W domach nieizolowanych ( zużycie ponad 30kWh/m2 ) stosowało się centralne ogrzewanie. Ogrzewanie takie, nie potrafi mało produkować ciepła... np gaz - to minimum 7000-8000 kWh w sezonie - paliwa stałe to minimum 15000 kWh. Tak więc system ogrzewania nie uwzględni 800kWh różnicy miedzy 90% a 70% odzysku.
Kolejna sprawa po ekonomii to komfort.. Przy nadprodukcji ciepła możliwość odprowadzenia nadmiaru wentylacją ma spore zalety. Regulacja pokojowa nie jest doskonała.

marcing1
30-01-2014, 23:26
DOSPEL Comfort w centralach ECONOMIC, OPTIMAL, LUNA stosuje wymiennik przeciwprądowy. Pozwala to na efektywniejszy, niż w przypadku wymiennika krzyżowego, sięgający 95% odzysk ciepła.
czy to możliwe że w Lunie jest tak dobry wymiennik mimo, że plastikowy?

Tomasz Brzęczkowski
31-01-2014, 06:55
239146Nie 95 a 85% - i to dane do wymienników Heatex typ L montowanych w pierwszych partiach lun.
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&cad=rja&ved=0CH8QFjAJ&url=http%3A%2F%2Fwww.heatex.com%2F~%2Fmedia%2FPDS_ L_1023.pdf&ei=QkjrUsGbKYjQywPfoYGoDA&usg=AFQjCNHsU2sZozhY1RUYs_TyCUKp5PkLng&sig2=AykQQ5qY-LpQUQtxWk3wPQ
Wymiennik zmieniono na klejony na miejscu ale dane zostały
Poza tym sprawność wymiennika a centrali to w przypadku luny - dwie różne bajki.

kosio
09-02-2014, 07:59
Witam
A jaki rekuperator pan może podpowiedzieć do domku 80m2 , kubatura 198m3 tylko parter 3 nawiewy, 3 wywiewy. Będę celował w bardzo energooszczędny . Płyta Izodom 2000, ściany Izodom 45cm lub Eco Pass House 50cm strop 45 cm wełny kamiennej lub szklanej. Okna Aluplast Energeto 8000. Ogrzewanie podłogowe elektr. + klimatyzator.
Wszystko ma być maksymalnie bezobsługowe. Rozkład jest taki że przewody went. będą max 6-7m długości.

gorbag
17-04-2014, 10:02
No i kupiłem tą Lunę. Sama centrala bodajże 1370, do tego ARW, zewnętrzne filtry skrzynkowe, akustifleks, termofleks, opaski, razem około 1900zł.

Regulacja obrotów na ARW działa tak:


https://vimeo.com/92215963

W rzeczywistości nie jest aż tak głośno :) Mikrofon z komórki zbiera każdy szmer. Tu działa goła centrala bez kanałów, każdy podłączony kanał to trochę ciszej. Kupiłem też akustifleksa, którego 1mb ma niby wyciszać o 15dB. W rzeczywistości na niskim biegu centrala emituje dźwięk mniej więcej jak termoobieg w moim piekarniku.

bzyk1
04-05-2014, 08:36
Paweł jak to wygląda jak chcesz LUNE zamontować w pietrowym domu z lat 70-tych,mam kanały wentylacyjne wiec myslałem ze by centala była w piwnicy a przewody puscic w kanałach went.zasilanie dwa pokoje parter i pietro,wyciąg kuchnia łazienka to oczywiste te pomieszczenia to w sumie ok.100 m2,mie wiem jak to sie bedzie mało z cisnieniem na pietrze,jak mozesz prosze o jakas rade?

bzyk1
04-05-2014, 08:48
poza tym jak ktoś moze mi pomóc od A do Z z ta wentylacją,duzo czytałem na tym forum ale mało jest tu info o montazu w starych domach np.lat 70 z istniejącą went.graw.nowy dom to: projekt,montaz,maskowanie generalnie proste,mam jakies wizje jak to zrobic u mnie ale potrzebuje wsparcia kolegów z forum a widze ze są tu prawdziwe złote rączki które potrafią czynić cuda z kazdą wenylacją,proszę o pomoc

gorbag
04-05-2014, 21:58
Nie pomogę, to wymaga fachowca, a ja tylko składam według projektu z gotowych elementów, pewnie moja pierwsza i ostatnia instalacja. Trzy kondygnacje (z piwnicą) to długie kanały. Dobrze żeby ich przebieg i średnice dopasował ktoś kto ma jakiekolwiek doświadczenie.

A Paweł to jestem tylko na Vimeo :)

abyss
16-05-2014, 02:47
Czy w lunie da się wymienić silniki prądu zmiennego na prądu stałego - w celu ułatwienia regulacji i zmniejszenia poboru energii ?

abyss
16-05-2014, 02:56
.

Tomasz Brzęczkowski
16-05-2014, 17:56
. Nie da się.

pjt
21-05-2014, 20:43
Witam,
Mam lunę już od paru ładnych miesięcy. generalnie przy małej kubaturze mieszkania rekuperator jest włączany zwyczajnie timer'em , tylko na parę godzin dziennie.
jednak przy wyłączonym rekuperatorze z wyciągu wieje zimne powietrze, to chyba nie powinno tak działać ale efekt jest jakbym wywiercił sobie dziurę w ścianie. Chodzi tu o wyciąg który jest najbliżej rekuperatora, i tym samym najbliżej czerpni - reku jest w łazience i ten wyciąg też jest w łazience.
wiem że reku powinno działać non stop, ale przy wariancie włączone przez parę godzi, wyłączone przez resztę doby chciałbym wyeliminować to wiejące zimne powietrze - czy można w rury wstawić zawory zwrotne żeby zwyczajnie nie wiało lodowatym powietrzem w zimie ? żeby odblokowywało przepływ tylko gdy wentylatory pracują?