PDA

Zobacz pełną wersję : O co pytać?



Mona7
05-01-2011, 15:46
Witam, może przeoczyłam ale nie widziałam takiego tematu. O pompach czytałam już wiele znam tez osoby, które je mają wiem jakie firmy są do wybory jakie są różnice cenowe itp, ale nie jestem ekspertem od budowy (pierwszy i raczej ostatni dom będę budować) stąd moje pytanie. Idę, dzwonię bądź piszę do takiej firmy i o co pytam na co zwracać uwagę? Wiem, że jest np. rekuperator i nawet żeby nie było wiem do czego służy ale zapewne przy rozmowie czy pytaniach wysłanych mailem w natłoku bym o tym zapomniała a nie chciałabym czegokolwiek przeoczyć i potem żałować. Więc może ktoś kto ma większą wiedzę napisałby po kolei o co pytać na co zwracać uwagę i z czego składa się całość takiej usługi znaczy się najlepiej żeby jedna firma zrobiła całość ale to znaczy, że co po kolei? Byłabym bardzo wdzięczna i pewnie wszyscy którzy chcą firmy zapytać o wyceny a dokładnie nie wiedzą o co :)

Sławek...
05-01-2011, 18:01
hej...
po pierwsze podam Ci o co powinien zapytać ktoś kto chce sprzedać Ci pompę:
powinien znać dane jakie pomogą ustalić wielkość strat ciepła w Twoim przyszłym domku (wielkość, grubość i rodzaj izolacji, rodzaj okien, rozmieszczenie okien względem stron świata - chociaż pewnie aż takie szczegóły jak rozmieszczenie okien firmy instalacyjnej nie będą interesowały i aż tak dokładnie nikt nie będzie analizował Twoich strat ciepła). Te dane pozwolą ustalić moc PC pozwalającą pokryć straty czyli moc potrzebną do CO
- ilość osób, które będą z niego korzystały (konieczne do ustalenia zapasu mocy na CWW)
- region w jakim mieszkasz - od tego zależą temperatury obliczeniowe różne w różnych regionach kraju...

Na podstawie tych danych zostanie określona moc pompy potrzebna dla Twojego domku...

kolejnym etapem jest obliczenie długości kolektora dolnego źródła (poziomego lub pionowego) i do jej określenia podaj rodzaj gruntu jaki masz na działce (piach/glina/coś pośredniego), jest to szczególnie ważne dla kolektora poziomego.....

na podstawie tych danych powinna zostać przedstawiona Ci propozycja instalacji wraz z wyceną...
komplet instalacji to:
-urządzenie
-instalacja dolnego źródła
-instalacja górnego źródła

bardzo istotne jest żeby przynajmniej dolne źródło + urządzenie robiła jedna firma - w przypadku jakichś problemów z rozruchem pompy może nie dojść do porozumienia pomiędzy dwiema firmami robiącymi to oddzielnie a jedynym stratnym będzie klient czyli Ty...
górne źródło do pompy ciepła powinno być oparte na systemie ogrzewania płaszczyznowego ( ścienne lub podłogowe - to drugie zdecydowanie bardziej powszechne)
ważna w przypadku podłogówki jest to żeby była wykonana na firmowych rurkach - zażądaj podania producenta i dopilnuj żeby nie nastąpiła podmianka na chińszczyznę....
Co do pompy - też wybierz produkt markowy i sprawdzony - znajdziesz mnóstwo firm w różnych przedziałach cenowych... zwróć uwagę na sterowanie, powinnaś mieć możliwość ingerowania w parametry pracy pompy w celu jak najlepszego dopasowania urządzenia do własnych potrzeb i domu....
jeżeli dolne źródło to kolektor pionowy to dopytaj czy sondy będą typowe do kolektorów pionowych czy może będzie to zwykłą rura zakończona kolanem....
no i bardziej polecane są odwierty dłuższe (ok 50-80m) niż krótkie (pon 30m)
nic teraz więcej nie przychodzi mi do głowy, ale pewnie jeszcze ktoś dorzuci coś ciekawego... ;)

wihajster
05-01-2011, 20:49
Od siebie, mogę zasugerować kolektor poziomy o ile warunki na to pozwolą. Jest tańszy i niewiele gorszy od pionowego.
Nie stosuj grzejników do pompy ciepła, tylko podłogówka.
I w temacie podłogówki - nie słuchaj powszechnych mitów ;)

Mona7
05-01-2011, 21:13
Jeśli chodzi o ogrzewanie to jestem zdecydowanym zwolennikiem podłogowego choć nie wiem jakie są te powszechne mity :) a co z rekuperatorem? Tej samej firmy co pompa czy innej? Powinni mi to zaproponować sami z automatu czy się upominać mam :D

Sławek...
05-01-2011, 22:43
...co do reku to jak na razie nie każda firma produkująca pompy ma w ofercie reku....
tutaj poszukaj innej firmy, która się tym zajmuje lub jeżeli Twoja firma od pompy będzie miała w ofercie reku to nie zrażaj się jeżeli będzie to reku innej firmy niż pompa...

na co zwrócić uwagę...:

urządzenie:
bądź firma znana i uznana, bądź taka, która nie ma nic do ukrycia i która poda Ci komponenty na jakich zbudowała urządzenie (wentylatory,wymiennik) i ich charakterystyki pracy... w urządzeniu reku ważne jest by było ono jak najmniej "prądożerne" ponieważ pracuje ono non-stop (przynajmniej powinno), w związku z tym wentylatory na których jest zbudowane muszą być prądu stałego, dostęp do charakterystyk ich pracy pozwoli Ci zaobserwować ile potrzebują prądu na poszczególnych biegach...
nie zwracaj za bardzo uwagi na deklarowany odzysk ciepła ponieważ wartość podawana przez producentów jest często lekko przekłamana (podają wartości dla takich parametrów pracy urządzenia jakie nigdy nie mają miejsca w codziennym użytkowaniu - np przy wentylatorach nawiewnych pracujących na 50 % a wywyiewnych na 100% )...
jeżeli chodzi o wymiennik ro raczej przeciwprądowy niż krzyżowy....
dobrze też żeby dało się tym jakoś sterować poza klasycznym on-off ;) przydałby się sterownik tygodniowy po to żeby móc ustawić parametry wentylacji w zależności potrzeb...

ważny jest odpowiedni dobór wielkości urządzenia do Twojego domu - urządzenie za małe będzie musiało pracować na wyższych biegach (co jest nieopłacalne) i nie da się awaryjnie zwiększyć wymiany np podczas jakiejś imprezki w domku, urządzenie za duże może spowodować (poza zwiększonymi kosztami samego urządzenia jak i kosztami jego pracy) zbyt dużą wymianę co może być odczuwalne jako przeciąg, znaczne przesuszenie powietrza zimą....
przy optymalnie dobranym urządzeniu pracuje ono na 1-2 biegu (jest to najbardziej ekonomiczne) i w zasadzie jego praca jest "niewyczuwalna" czyli świeże powietrze mamy, ale nic nie wieje, nic nie szumi.....
szumy instalacji są też dość istotne (to znaczy to żeby ich nie było ;) ) ponieważ mogą wprowadzać lekki dyskomfort przy użytkowaniu....
tu przechodzimy do kwestii instalacji ;)
musi ona być prawidłowo zaprojektowana do Twojego domku i wykonana ;)
rury - tu są dwie szkoły
1. sztywne
2. miękkie
każde mają swoje wady i zalety, ale prawda jest taka, że i na tych i na tych instalacje są i pracują.... instalacja na rurach miękkich powinna być zdecydowanie tańsza....
firmy, nazwijmy je uznane, preferują rury sztywne do instalacji WM, chodzi im głównie o mniejsze opory, podają też kwestię ewentualnego czyszczenia instalacji, chociaż jak na razie nikt nie widział i nie zna nikogo kto by te rury kiedykolwiek czyścił w domku jednorodzinnym ;)
bardziej istotne jest dopasowanie odpowiednich przekrojów tych rur i anemostatów....
jeżeli przekroje będą za małe to spowoduje to zwiększenie oporów instalacji i zwiększenie wrażeń akustycznych w postaci szumów....
przekroje lekko przewymiarowane nie szkodzą niczemu poza portfelem ;) są trochę droższe, ale za to w domu panuje błoga cisza ;)

to chyba wszystko....jak by co to pytaj śmiało... ;)

Mona7
06-01-2011, 12:06
Dzięki Wam wielkie za podpowiedzi teraz myślę nie tylko ja umawiając się z firmą będę mogła tu wejść i przypomnieć sobie o co pytać na co zwracać uwagę. Trochę przeraziła mnie cena takiego rekuperatora, myślałam że jak będę kupowała z pompą ciepła to jakaś rozsądna cena będzie a tu na jakiejś stronce widziałam, że orientacyjna cena tylko tego to 21 tysięcy

Sławek...
06-01-2011, 12:28
...nie wiem jak duży masz dom, ale orientacyjnie to powinnaś o kilka tys taniej kupić urządzenie z montażem i instalacją na rurach sztywnych...

Grem
06-01-2011, 12:33
Jeśli dom nie przekracza 200 metrów to rekuperator wraz z instalacją na rurach miękkich spokojnie zmieści się w 10 - 13 tysięcy. Można mieć jeszcze taniej ale chyba nie warto. Najtańsze rekuperatory ze względu na poziom głośności ne nadają się do domów mieszkalnych.

Mona7
06-01-2011, 12:46
No super to mi ulżyło w sumie dom powierzchni ma 186 metrów więc się mieszczę :) a z tego czo czytam o rekuperatorach to warto, nie zmienia to jednak faktu, że im więcej czytam tym bardziej przerażam się faktem jaką trzeba mieć wiedzę przy budowie domu dzięki, że jesteście i tłumaczycie :)

Sławek...
06-01-2011, 15:35
..wiedzę powinien mieć wykonawca... Ty powinnaś tylko na czas regulować f-rki ;)

...reku zdecydowanie warto mieć.... warto przede wszystkim dla komfortu jaki on Ci da... do tego dojdą jakieś zyski energetyczne, ale i tak na pierwszym miejscu postawiłbym komfort...
mieć kontrolę nad wymianą powietrza to na prawdę fajna sprawa...

szukaj dobrej ekipy i do dzieła... jak nie będziesz czegoś wiedziała, albo coś wyda Ci się podejrzane to pytaj.... pewnie zawsze znajdzie się ktoś kto rozwieje wątpliwości....
no i obyś wybudowała dobrze swój wymarzony dom... powodzenia....

rwxw
07-01-2011, 23:38
..wiedzę powinien mieć wykonawca... Ty powinnaś tylko na czas regulować f-rki ;)
Oj, optymista z Ciebie. Z mojego doswiadcenia wynika, że jak nie dopilnujesz, to zostanie spieprzone wszystko co się da. Żeby dopilnować, trzeba się mniej więcej orientować w temacie... Forum dobrze się sprawdza do tego celu. Wracając do tematu, koniecznie oddziel kwoty za podłogówkę i resztę instalacji pc. Na podłogówkę zrób casting spośród normalnych instalatorów nie związanych z pompami. Dobrze, żeby podczas castingu na robociznę nie wiedzieli, że chesz grzać pompą, bo napompują cenę. Przy castingu wystarczy, że im podasz żeby wycenili podłogówkę dla niskotemperaturowego ogrzewania np. 30 stopni. Później dogadasz resztę.

Sławek...
08-01-2011, 00:40
...to była taka wizja budowy idealnej;) może ciężka do zrealizowania, ale są takie firmy tylko droższe od tych nad którymi trzeba stać... coś za coś.... ;)

Jastrząb
08-01-2011, 08:05
Oj, optymista z Ciebie. Z mojego doswiadcenia wynika, że jak nie dopilnujesz, to zostanie spieprzone wszystko co się da. Żeby dopilnować, trzeba się mniej więcej orientować w temacie... Potwierdzam w 100% to smutna budowlana prawde :-(

Na calej budowie moze mialem ze 2 wykonawcow, ktorym mozna bylo powierzyc robote i sie nie martwic o efekt. Nawet polecone, sprawdzone ekipy, jak tylko odwrocisz glowe zaczna odwalac tandete, zeby szybciej, zeby prosciej (dla nich).
Z wciskaniem kitu sie raczej nie spotkalem, bo staram sie byc swiadomy tego co chce i jak chce (dzieki FM).

marcin

Mona7
08-01-2011, 13:10
I właśnie dlatego cieszę się, że was tu mam i to Forum :)

adam_mk
08-01-2011, 13:21
Witaj
Ostro poleciałaś!
Od razu PC i reku....
Jest jeszcze cała reszta... domu...
NAJLEPSZE urządzenia nie zadziałają dobrze jak TAM coś się spieprzy!
Musisz mieć koncepcję CAŁOŚCI.
Forum pomaga w szczegółach.
O ogólną koncepcję MUSISZ zadbać sama...
Jesteś na początku drogi.
Adam M.

rwxw
08-01-2011, 22:12
...to była taka wizja budowy idealnej;) może ciężka do zrealizowania, ale są takie firmy tylko droższe od tych nad którymi trzeba stać... coś za coś.... ;)
Oby tylko ta lepsza i droższa firma nie okazała się tylko droższa. Jak nie przypilnujesz to może się okazać, że drogo kupiłeś sobie tylko poczucie bezpieczeństwa...

Sławek...
08-01-2011, 22:38
...pewnie reguły nie ma, ale płacąc dziwnie niskie pieniądze nie kupujesz usługi tylko nadzieję na tę usługę i nadzieję na to, że swoje marzenia spełnisz za pół ceny....
ja uważam, że dobry, markowy produkt zawsze kosztuje więcej niż produkt niewiadomego pochodzenia....
w budownictwie zauważam dążenie do wyścigu "byle taniej".... może to właśnie to powoduje drastyczne zmniejszenie jakości na rynku..... nie da się być najlepszym jakościowo i najtańszym...
co ciekawe - często po zsumowaniu wszystkich kosztów "taniej" budowy wraz z kosztami poprawek, zmarnowanych materiałów przez tanich majstrów, zmarnowanego czasu, okazuje się, że te same pieniądze wzięła by firma "droga".... tyle że Polak mądry po szkodzie.....

rwxw
08-01-2011, 23:15
Prawda, bywa i tak jak piszesz, więc obaj opisaliśmy 2 różne ryzyka - gonienia za najtańszym i zaufania dla drogiego. Wykonawca to jednak nie produkt i obie strategie mogą przynieść straty. Moim zdaniem, przy jakimkolwiek wykonawcy, obojętnie tanim czy drogim, z polecenia czy bez, najlepsze rezultaty przynosi stara zasada: "ufaj lecz kontroluj", ale powoli odbiegamy od tematu.

Sławek...
08-01-2011, 23:31
...dokładnie... troszkę skręciliśmy z torów dyskusji.....
....zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej słuszna ;)

DrBUD
12-01-2011, 16:14
Wiele osób zapomina pytać o dokładne zasady serwisowania i umowy gwarancyjnej, lepiej dla pamięci wspomnieć, niż później się przejechać...