PDA

Zobacz pełną wersję : Czy pompa ciepła da radę w duże mrozy?? oraz prośba o wycenę



misiek1979
06-01-2011, 08:08
Witam

Jak zima pozwoli zaczynam budowę w lutym/marcu, domek 140m2 + garaż, ściana H+H lub coś tym stylu + 15 wełna, dach pewnie ceramika +20 wełna, do tego solar, rekuperator i pompa ciepła.
I właśnie z pompa ciepła mam problem jaką wybrać (projekt jest w całości z ogrzewaniem podłogowym) jaką wybrać i czy da rade ogrzać CW i CWU oczywiście wspierać ją ma solar. Niestety nie mam gazu ziemnego.:(

Proszę o informację od użytkowników którzy mają działający podobny zestaw - będę wdzięczny za podanie parametrów łącznie z temp. w domu i kosztami za prąd, a monterów lub sprzedawców o rade jaką firmę wybrać.
Nie interesuje mnie aż tak wygląd i fajerwerki będzie to stało w kotłowni, potrzebuje zestaw o najlepszym parametrze ceny do jakości (oczywiście liczy się też cena serwisu). Mam dużą działkę i wodę na gł. ok 10m (będę i tak kopał studnie więc można się podłączyć)
Wstępnie na całość z ogrzewanie podłogowym przeznaczyłem ok 80000PLN (reku + solar + GWC + PC)czy to wystarczy a może uda mi się coś z tego urwać:) a i jeszcze jedno lokalizacja ok. W-wy

Z góry wielkie dzięki
Michał Woźnica

photos
06-01-2011, 08:34
heh...nie wiem ale jak to przeczytalem to troszke sie usmiechnąlem...:) mysle ze 80 moze byc za malo...
Ale temat ujales tak ze zaraz komentarze sie posypia...cos czuje ze bedzie burza :)

Liwko
06-01-2011, 08:46
Po raz setny. Dom 133m2, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem 10tyś., PC 10tyś, odwierty 10tyś., kotłownia 5tyś., podłogówka 5-10tyś. O solarach przy PC nawet nie chcę słyszeć. Całość 40-45tyś. Za resztę z twoich 80tyś możemy pojechać w podróż dookoła świata, za dziewczyny sam płacę:)

Grem
06-01-2011, 09:03
Liwko podpowiedz jak zrobić odwierty za 10 tys. U nas uprawniony geolog za projekt + nadzór nad pracami bierze najtaniej 3 tys. Wierci firma najtańsza za 80 zł z metra. Chyba że robisz to bez zezwoleń. Ale to było możliwe jeszcze dwa lata temu. Nikt się tym nie interesował. Dzisiaj nasz nadzór budowlany tylko czeka na takich szaleńców. Kary za wiercenia bez zachowania procedur gigantyczne a projekt i dokumentację i tak musisz zrobić.

misiek1979
06-01-2011, 09:05
Myślę że Solary przy dopłatach powinno się zainstalować gdyż:
1. odciążą PC w lato a co za tym idzie dolne źródło ciepła się szybciej zregeneruje,
2. w zimie przy dobrej pogodzie wspomaganie PC
3. jeden zbiornik CWU dla PC i Solar + dopłaty więc pewnie wyjdzie taniej (liczę że same solary ok 3000PLN)

PS, Nikt mi nie odpisał co z kosztami ogrzewania i czy PC daje radę czy może wspomagaliście się kominkiem (u mnie kominek będzie zwykły bez płaszcza)

Liwko podaj mi jakiej firmy masz PC jaka ona jest (podaj dolne źródło), wentylację, podłogówka za 10 tyś na 133 m2?? to co za podłogówka i kto ci to robił??

Liwko
06-01-2011, 09:21
Zamiast solarów, podpinasz chłodnicę do rekuperatora i do DZ pompy. Dobrze ci zregeneruje DZ a przy okazji nie doprowadzi do zbytniego nagrzania domu.
Nawet jakbym miał je dostać za darmo to bym się zastanawiał czy jest sens komplikować system bo na samo CWU rocznie płacę około 300zł.
Co do kosztów to przez cały rok pompa pobrała 5000kWh z czego około 1000 na CWU. Prawdopodobne proporcje w taryfach za prąd to 70-75% do 25-30%
Pompa http://ppcpompy.eu/page15.php, odwierty (dzisiaj zrobiłbym tańsze poziome), reku Dospel Daytona (taki sobie).
Za materiał na podłogówkę na taką powierzchnię oprócz betonu trzeba zapłacić około 3,5-4tyś.

Grem
06-01-2011, 09:33
Każda dobrze dobrana poma w naszym klimacie spokojnie daje rade. Standardowo liczona jest na - 20 stopni. Duże mrozy ( - 40 : -60 stopni ) u nas nie występują. Chyba że budujesz bliżej bieguna. Koszty instalacji w zależności od rozwiązania dolnego źródła i marki od 25 do 45 tys. Wentylacja 10 tys . Podłogówka ok. 12 - 15 tys na gotowo.
Kolektor z dopłatami prawie darmo. Tylko ne ładuj w dach 20 cm wełny, bo będziesz żałował do końca życia. 30 cm to absolutne minimum. Roczne koszty eksploatacji w zależności od ocieplenia budynku od 1400 do 2400 zł na rok.

Liwko
06-01-2011, 09:38
Aha, faktycznie pytanie było czy daje rady. Otóż daje rady, daje. U mnie ostatnio przy -20 to w domu było +23,5 a w łazienkach +28 i to przy podłogówce:D Za wysoko miałem krzywą ustawioną:)

Jastrząb
06-01-2011, 10:01
Witam

Jak zima pozwoli zaczynam budowę w lutym/marcu, domek 140m2 + garaż, ściana H+H lub coś tym stylu + 15 wełna, dach pewnie ceramika +20 wełna, do tego solar, rekuperator i pompa ciepła.
Przy pompie ciepla solary sobi odpusc - no chyba ze Twoja gmina oddaje jakies 80% kosztow solarow.
Pompa ciepla sredniorocznie wyprodukuje Ci CWU taniej niz solar.

marcin

rzufik1
06-01-2011, 10:14
Co do kosztów to przez cały rok pompa pobrała 5000kWh z czego około 1000 na CWU.
.

nie to żebym się czepiał...ale ostatnio gdzieś pisałeś że za grudzień masz cos 1000kWh... a to jeden z 12 miesięcy i nie koniecznie najzimniejszy.. teoretycznie zostaje ci jeszcze jakieś 3000kWh do listopada 2011r. na grzanie?
hm...

a na temat ..daje daje..
przy minus około 20 w domku spokojnie było ponad 21C z tym ze system mieszany pompa PW.. ale wynik kWh sporo gorszy niż kolegi:) ( grudzień cos koło 1450 kWh)

misiek1979
06-01-2011, 10:17
Poczytałem troszkę artykułów i forum i widzę że na temat solarów + PC są różne opinie ja jestem skłonny przychylić się do takiej iż wydatek na solar przy budowie to kilka tysięcy (szczególnie że część instalacji będzie wspólna z PC) i przy ogólnym koszcie budowy ww. obiekty ok 435000 ( z zagospodarowaniem i ogrodzeniem działki) wszystko w kredycie to praktycznie koszt nie zauważalny a późniejsze przerabianie do podłączenia solarów (kto wie co mi do łba strzeli) to koszty dużo większe.
Druga sprawa to to iż nawet w artykułach muratora jest informacja iż solary zwiększają żywotność PC odciążając ją w lato.

Nadal nie dostałem informacji o faktycznych kosztach takiej instalacji, może ktoś poleci jakąś dobrą i nie drogą firmę która instaluje te rzeczy.

Jastrząb
06-01-2011, 10:27
PS, Nikt mi nie odpisał co z kosztami ogrzewania i czy PC daje radę czy może wspomagaliście się kominkiem (u mnie kominek będzie zwykły bez płaszcza)
?

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNN VE&hl=en#gid=0

Tu sie wpisuja ludzie ze zuzyciem pradu. Sobie popatrz.

Po raz kolejny. Pompa ciepla o mocy XXkW daje rade tak samo grzac dom jak piec na jakies paliwo o mocy XXKW.

Ja w tym sezonie grzewczym wydalem juz okolo 600PLN na ogrzewanie (1500kWh).
Dom 150m, sporo bledow w ociepleniu dachu. Ocieplenie 15sciany i 28cm dach. Dzisiaj dach bym zrobil ze 40cm. Mniej by sie dom wychladzal po nocnym grzaniu w taniej taryfie.
Caly sezon powinnno pojsc na CO okolo 3500kWh prundu.

Zdecydowanie wiecej welny w dach tak jak pisza inni. 20cm to jakas pomylka.
Dopilnuj tez szczelnosci domu, zwlaszcza ocieplenia dachu., okolic okien dachowych itp.

Marcin

wihajster
06-01-2011, 10:29
Misiek, a gdzie ma być ta inwestycja?

Liwko
06-01-2011, 10:29
nie to żebym się czepiał...ale ostatnio gdzieś pisałeś że za grudzień masz cos 1000kWh... a to jeden z 12 miesięcy i nie koniecznie najzimniejszy.. teoretycznie zostaje ci jeszcze jakieś 3000kWh do listopada 2011r. na grzanie?
hm...

Podlicznik do PC zainstalowałem na początku lutego i do dzisiaj mam 4752kWh z tym że ten mój grudzień należał do wyjątkowych, bo jak inaczej nazwać te moje temperatury:) Po za tym, zima tego roku przyszła szybciej (o jeden miesiąc niż poprzednia) i to z dużymi mrozami.
Teraz gdy ustawiłem dobrze krzywą PC od pierwszego stycznia pobrała 138kWh czyli w miesiącu powinno wyjść przy takich mrozach około 800. Idzie właśnie ocieplenie więc zapewne będzie mniej.

misiek1979
06-01-2011, 10:32
Misiek, a gdzie ma być ta inwestycja?


25 km na Wschód od W-wy trasa W-wa - Mińsk Maz.

Liwko
06-01-2011, 10:35
Druga sprawa to to iż nawet w artykułach muratora jest informacja iż solary zwiększają żywotność PC odciążając ją w lato.
.
No cóż, zapewne odciążają tylko że stosunek pracy PC latem do zimy to u mnie 300-4700kWh. Latem u mnie pompa chodzi 1h dziennie.

misiek1979
06-01-2011, 10:37
Podlicznik do PC zainstalowałem na początku lutego i do dzisiaj mam 4752kWh z tym że ten mój grudzień należał do wyjątkowych, bo jak inaczej nazwać te moje temperatury:) Po za tym, zima tego roku przyszła szybciej (o jeden miesiąc niż poprzednia) i to z dużymi mrozami.
Teraz gdy ustawiłem dobrze krzywą PC od pierwszego stycznia pobrała 138kWh czyli w miesiącu powinno wyjść przy takich mrozach około 800. Idzie właśnie ocieplenie więc zapewne będzie mniej.

Ile to wychodzi na PLN :) z tego co pisałeś masz odwierty pionowe, na jaką głębokość wierciłeś się i dlaczego teraz zrobiłbyś poziome?
Pytam bo pewnie ok. marca czeka mnie decyzja w sprawie wyboru i jeśli będą pionowe to muszę to zgłosić a jeśli inne DZ to tylko wpis w dziennik budowy:)

Liwko
06-01-2011, 10:38
Chcesz solary to jak nie masz co z kasą robić to je sobie zakładaj, twoja sprawa, my tylko tobie dobrze doradzamy.
Blisko masz do Ostrowca Świętokrzyskiego a tam produkują PC którą ja mam, jedź i pogadaj.

Liwko
06-01-2011, 10:41
Ile to wychodzi na PLN :) z tego co pisałeś masz odwierty pionowe, na jaką głębokość wierciłeś się i dlaczego teraz zrobiłbyś poziome?
Pytam bo pewnie ok. marca czeka mnie decyzja w sprawie wyboru i jeśli będą pionowe to muszę to zgłosić a jeśli inne DZ to tylko wpis w dziennik budowy:)

Mam łącznie 120m odwiertów. Zrobiłbym dzisiaj samemu poziome bo są tańsze a wcale nie gorsze. Jak masz miejsce to rób poziome, my ci podpowiemy jak to zrobić.

misiek1979
06-01-2011, 10:42
Chcesz solary to jak nie masz co z kasą robić to je sobie zakładaj, twoja sprawa, my tylko tobie dobrze doradzamy.
Blisko masz do Ostrowca Świętokrzyskiego a tam produkują PC którą ja mam, jedź i pogadaj.

Wiesz jakbym wiedział co dokładnie chce i byłbym tego pewny na 100 procent to bym nikomu d.. nie zawracał.
Ja nie z tych co kasę lubią wyrzucać w błoto, to będzie mój pierwszy i zapewne ostatni dom w życiu i na starość nie mam zamiaru pluć sobie w twarz że mogłem jednak dołożyć 5000 i by miał lżej, biorę kredyt na 30 lat i raczej wcześniej go nie spłacę więc... sam rozumiesz.

misiek1979
06-01-2011, 10:44
A czy ktoś ma lub miał styczność z centralą energetyczną Comfobox 8,8 KW (mi zaproponowali taką) w skład wchodzi pompa ciepła (8,8 kW), rekuperator (sprawność 95%) z wymiennikiem przeciwprądowym, zasobnik 400 l (CWU) cena ok 66000 netto ??

Jastrząb
06-01-2011, 10:50
) i przy ogólnym koszcie budowy ww. obiekty ok 435000 ( z zagospodarowaniem i ogrodzeniem działki)
Ech Ci optymisci ktorzy nie zaczeli jeszcze budowac ;-)))
Ale powodzenia zycze i kciuki trzymam.

Marcin

misiek1979
06-01-2011, 10:51
Ech Ci optymisci ktorzy nie zaczeli jeszcze budowac ;-)))
Ale powodzenia zycze i kciuki trzymam.

Marcin

Wiesz mam umowę na tą kwotę z wykonawcą i w niej cały zestaw CWU+CO to ok. 80000 PLN więc raczej nie może więcej wydać

Liwko
06-01-2011, 10:54
Twój dom rocznie na CO i CWU będzie kosztował 1500-2000zł. Zakładając solary ta kwota zmniejszy ci się o 100-150zł. Policz czas zwrotu inwestycji w solary.
Odpuść sobie solary przy PC tak jak wszyscy ci radzimy.

Jastrząb
06-01-2011, 11:02
Wiesz mam umowę na tą kwotę z wykonawcą i w niej cały zestaw CWU+CO to ok. 80000 PLN więc raczej nie może więcej wydać
1. A ta kwota 435tys to na jakis stan domu??
2. Jezeli jest to umowa z jednym wykonawca na kompleksowa budowe domu, (wykonanie plus material) to zwroc baczna uwage na to jakie materialy i w jakiej ilosci sa w tej umowei uwzgledniowne. Zeby sie nie okazalo ze najtansze, ocielenie najciensze, itd.


marcin

misiek1979
06-01-2011, 11:16
1. A ta kwota 435tys to na jakis stan domu??
2. Jezeli jest to umowa z jednym wykonawca na kompleksowa budowe domu, (wykonanie plus material) to zwroc baczna uwage na to jakie materialy i w jakiej ilosci sa w tej umowei uwzgledniowne. Zeby sie nie okazalo ze najtansze, ocielenie najciensze, itd.


marcin

Z jednym ale z tego co widziałem jak robi (niedaleko stawia budynek mojemu kierownikowi) i jest ok
Sciany z gazobetonu 25 cm + 15 styro DRYVIT RoxSulation
Dach ceramika + ocieplenie 20 cm ale widzę ze trzeba będzie wg waszych rad na 30 zwiększyć

Tutaj link do projektu http://www.z500.pl/projekt/z68,kompaktowy,dom,z,garazem,i,poddaszem,uzytkowym .html

maysee
06-01-2011, 21:27
Bardzo ladny projekt. My jestesmy tez przed ociepleniem poddasza (i wybieramy PC od miesiecy). Co do poddasza mialo byc 25cm i chyba podniose do 30, moze do 35 (chociaz w OZC szalu nie ma po zwiekszaniu izolacji dachu o 5cm). Ogolnie caly dom w OZC wyszedl cos pod 60kW/m2 (przy zalozeniu -20stC). Czyli dla 220m2 wychodzi mi 13kW. I teraz nie wiem, czy ladowac PC 13kW czy mniejsza i w razie tegich mrozow wspomagac sie grzalkami albo kominkiem. Roznie to w wycenach wyglada, najmniejsza jaka mi zaproponowano to 9kW. Ogolnie to warto dane wklepac od jakiegokolwiek programu OZC bo izolacja budynku to nie tylko dach i sciany, jest mase innych waznych punktow. Pozdrawiam.

Liwko
07-01-2011, 06:58
Na OZC musisz brać poprawkę bo wylicza zbyt idealnie w porównaniu do rzeczywistości budowania domu. Lepiej bierz tą 13kW a nawet ciut większą.

misiek1979
07-01-2011, 07:48
Dzięki za pochwalenie projektu.
Jaką ty wybierasz PC?? Czy 13KW będzie ok, nie wiem, musisz sobie zadać pytanie czy w duże mrozy (-15 dzień/-25 noc niebo zachmurzone przez kilka dni)wytrzymasz w domu przy temp. 17-18C (bo może się tak zdarzyć szczególnie przy powietrze/woda).
Jeśli będziesz się mógł dogrzać np kominkiem to powinna wystarczyć.
Ale jest to wróżenie z fusów tak naprawdę to dopiero wizyta kogoś z firm montujących i sprawdzenie wszystkich parametrów (takich jak rodzaj ogrzewania w domu, twoje wymagania co do temperatury jaka powinna panować w domu, rodzaj i jakość dolnego źródła ciepła, czy masz Rekuperator, oraz oczywiście dokładny pomiar zapotrzebowania domu na ciepło) da odpowiedź .
A jeśli chodzi o OZC to nie brałbym tych wyliczeń za wiążące.

Wydaj parę złotych na inspekcje działki i budynku i dopiero się zastanawiaj nad mocą PC bo może się okazać że 9 KW ci wystarczy lub w skrajność 13KW będzie za mało

maysee
07-01-2011, 08:16
Ni no jasne. Proszac o wyceny wysylam firmom swoj projekt i oni sami dobieraja moc, OZC zrobilem dla siebie. Wybor PCi trudny, chociaz w finale zostaly 2 powazne oferty: Thermogolv Cirus M2 - 14kW, bezp. parowanie, kol. poziomy(to nawet 14 mialo byc!), Ochsner 12kW, bezp. parowanie, kol. pionowe, Nibe 1245 12kW, kol pionowe. Dokladam tez solary, bo zawsze chcialem je miec... ;)

Liwko
07-01-2011, 09:13
Dokladam tez solary, bo zawsze chcialem je miec...
Lepiej o tym nie pisz i zachowaj to dla siebie bo mnie zaraz poniesie;)
Pzdr

Jastrząb
07-01-2011, 09:54
Lepiej o tym nie pisz i zachowaj to dla siebie bo mnie zaraz poniesie;)
Pzdr
E czemu. Kazdy ma jakies tam hobby na ktore wywala "kase w bloto". Czy to drogie auto, czy wielka plazma, czy sprzet grajacy z kabelkami po 5000PLN za metr.
Ide o zaklad, ze Ty tez posiadasz cos, co spelniajac dokladnie taka sama funkcje, mozna by kupic duuuzo taniej.

Ale jakby napisal, ze chce miec solary bo to "darmowa energia", albo oszczednosc (przy PC), to wtedy mialoby Cie prawo ruszyc :-)
Oczywiscie wszystko to dotyczy sytuacji ze za solary placi inwestor sam w 100% (zadnych doplat).


marcin

Liwko
07-01-2011, 10:04
Czyli reasumując do tematu, pompa ciepła da radę w duże mrozy a solar nie da rady w duże mrozy ale dla poprawienia sobie nastroju (najczęściej kobitki tak mają) można je sobie kupić:)

maysee
07-01-2011, 10:59
Liwko nie badz zlosliwy, dyskusja ta nie ma sensu. Dla jednego solary beda pieniedzmi wyrzuconymi w bloto dla drugiego odkurzacz centralny albo zmiekczacz wody. Zostawmy te solary na moment. Powyzej zapodalem 3 rozne oferty, ktore trafily u nas do scislego finalu (z 11 ogolnie). Co o nich myslicie? Ceny to odpowiednio 48tys, 51tys, 52tys.

Liwko
07-01-2011, 11:06
Nie no sorry, tak się tylko przekomarzam;)
Co do tych pomp to raczej ci nie pomogę bo mam polską i taką bym kupił jeszcze raz. W środku i tak ma to samo co reszta a cena przyzwoita. Nie wiem dlaczego takiej nie chcesz ale to twój wybór i twoje pieniądze.
Pzdr

Jastrząb
07-01-2011, 11:19
Liwko nie badz zlosliwy, dyskusja ta nie ma sensu. Dla jednego solary beda pieniedzmi wyrzuconymi w bloto dla drugiego odkurzacz centralny albo zmiekczacz wody. Zostawmy te solary na moment. Powyzej zapodalem 3 rozne oferty, ktore trafily u nas do scislego finalu (z 11 ogolnie). Co o nich myslicie? Ceny to odpowiednio 48tys, 51tys, 52tys.
Widze ze 2 z tych ofert to bezposrednie parowanie.
Zastanawia mnie 2 - Ochsner 12kW, bezp. parowanie, kol. pionowe.
Zawsze mi sue wydawalo, ze jak bezposrednie parowanie to kolektor poziomy. Przy najmniej tak ma pompa Neura (Clima Komfort).
Nie ma tam aby bledu? W bezp. parowaniu lata gaz, i ten gaz jest popychany przez sama sprezarke PC. Wiec i olej ze sprezarki sie tam moze trafic (tak mysle). Co wydawalo mi sie ze dyskwalifikuje kolektor pionowy.

2 rzecz. Przynajmniej w przypadku Climy Komfort, ich najbardziej wypasiony sterownik przy bez. parpwaniu nie pokazuje temperatur dolnego zrodla.
Starewnik ma taka opcje, ale wedlug slow Climy, stosuje sie to przy glokolowych tylko. Nie wiem czy nie sciemniaja, ale twierdza ze pomiar temperatury kolektroa bez. parowania z jakiegos powodu nie ma sensu. Nie umili sie precyzyjnie wypowiedziec.
Wiec, moze byc podobnie w innych Pc bez. parowania. Jesli jestes pasjonat, ktory bedzie notowal parametry, porownywal, krecil czyms sie da, to moze Ci zabrakanc danych.

marcin

maysee
07-01-2011, 11:52
Mam wyceny Eco-power a jakze. Z tym, ze z gory uprzedzam nie jestem typem domoroslego "ustawiacza" - majsterkowicza. Pieniadze nie male przeznaczam na PCi, po montazu zamykam drzwi od pom. gospodarczego i tyle mnie ona interesuje (zalozenie optymistyczne). Dlatego zalezy mi na sprawdzonych rozwiazaniach. Czy polskie PC takie sa? Nie wiem gdzie ale gdzies przeczytalem, ze troche czasu trzeba im poswiecic, a moze tylko zdawalo mi sie?

Liwko
07-01-2011, 12:07
He, he, to nie tak. Każdą pompę trzeba na początku dosterować do danego domu, obojętnie jaka by nie była będzie to podobnie. Zeszłej zimy ustawiłem i było ok puki latem nie zlikwidowałem kilku mostków. Zapotrzebowanie domu spadło i trzeba było znowu ustawić dobrze PC. Fakt że lubię trochę przy niej pogrzebać i to zakłóca jej pracę ale to jest tylko praca głową i palcem i trwa kilka sekund:)

misiek1979
07-01-2011, 12:58
A jakie Polskie Pompy polecacie - oczywiście kolektor gruntowy i raczej pion mam żwir w miejscu posadowienia domu a teren podmokły ok 15-20 od domu więc poziom raczej odpada.

sledz98
07-01-2011, 20:20
Liwko nie badz zlosliwy, dyskusja ta nie ma sensu. Dla jednego solary beda pieniedzmi wyrzuconymi w bloto dla drugiego odkurzacz centralny albo zmiekczacz wody. Zostawmy te solary na moment. Powyzej zapodalem 3 rozne oferty, ktore trafily u nas do scislego finalu (z 11 ogolnie). Co o nich myslicie? Ceny to odpowiednio 48tys, 51tys, 52tys.

Polecam Ziriusa. Nie tylko ze względu na cenę. Jest po prostu dobra. Teraz, przy pierwszym sezonie grzewczym za grudzień zuzyłem 1040kWh energii elektrycznej (CO+CWU) dla domu 170m2 (użytkowej). Temperatura utrzymywana w domu to 21 stopni. Grzałka elektryczna wyłączona na stałe (a bywały mrozy po -18 ). Na pewno mam źle docieplone lukarny, tam ucieka najwięcej ciepła. Kolejne dwa mostki to kominy (zdecydowałem się na PC już po wybudowaniu SSZ). Temperatura CWU dochodzi do 80 stopni (tu podgrzewanie CWU jest przepływowo, nie ma osobnego zbiornika na CWU).

rwxw
07-01-2011, 23:37
Proszę o informację od użytkowników którzy mają działający podobny zestaw - będę wdzięczny za podanie parametrów łącznie z temp. w domu i kosztami za prąd, a monterów lub sprzedawców o rade jaką firmę wybrać.
Daje rade, a co ma nie dawać ? Jaką firmę wybrać to musisz sam sobie odpowiedzieć po przeprowadzeniu konkursu ofert i na pewno nie kieruj się opiniami typu kup tą bo ja taką mam i działa. Każda bedzie działać przy odpowiednim dz i gz.Moim zdaniem producent pompy ma małe znaczenie. Główne kryterium to cena. Wybierając taniego producenta warto jednak popytać na jakich komponentach jest robiona pc, a przede wszystkim jaki jest kompresor. Jeśli markowy, to ok. Reszta aż tak wielkiego znaczenia nie ma, zakładamy że działa i jest poprawnie dobrana. Jeśli ktoś stosuje markowy kompresor, to reszta też nie będzie raczej ze śmietnika. Czym urądzenie prostsze tym lepiej. Sterowanie każdej pc jest typu włącz/wyłącz, więc każdy nawet najbardziej prymitywny sterownik będzie się dobrze sprawdzał. Fajnie, żeby miał możliwośc podłączenia sterowania zewnętrznego typu zwarte/rozwarte - umozliwi to podłączenie dowolnego sterownika/ków pokojowego/ych, a to moim zdaniem warto mieć. Powiadomienia itp. do niepotrzebne wodotryski i nie należy na nie kompletnie zwracać uwagi.
Od producenta ważniejsze jest dobranie mocy pc, dz i gz do wymagań domu, a więc do zapotrzebowania na ciepło. Warto zrobić ozc przed podjęciem rozmów i decyzji. Będzie widać, czy oferty są z kapelusza, czy nieco bardziej przemyślane. Masz sporo placu, więc dz poziome będzie rozwiązaniem z wyboru, bo będzie tańsze a tak samo dobrze działa, albo i nieraz lepiej. Skoro masz mieć samą podłogówkę, to nie daj się namówić na tzw. bufor. Nie ma on sensu. Oczywiście musisz mieć zasobnik na cwu. Jeśli już masz projekt podłogówki, to sprawdź na jakie temperatury wody jest przewidziana, bo może trzeba nieco zagęścić rurki - pc będzie wydajniej grzała. Wyceń osobno urządzenie, dz, gz i instalację. Najłatwiej jest oddzielić od tego gz i podłogówkę dać do zrobienia komuś innemu - zwykłemu instalatorowi, może znajdziesz sporo tańszego niż w komplecie z pc. Podłogówka jest normalna, więc każdy instalator będzie umiał (choć warto nadzorować drobne sprawy jak gęstość rurek, równomierne długości sekcji, doprowadzenia rur od rozdzielaczy do miejsca podłączenia pc grubszymi rurkami -zwłaszcza gdy rozdzielacze są daleko).
Co do solarów, to daj sobie spokój, chyba że będziesz miał za darmo lub po prostu Ci się podobają. Latem pc w zupełności wystarczy, Solary są świetne do węgla - latem nie trzeba palić, ale przy pc nie ma to znaczenia. O regeneracje gruntu i odciążanie pc się nie martw, ziemia sobie sama poradzi. Jeśli dz bedzie za małe, to i tak wyjdzie to dopiero zimą, kiedy solary nie działają i nic nie pomogą.

rwxw
08-01-2011, 00:08
podłogówka za 10 tyś na 133 m2?? to co za podłogówka i kto ci to robił??
Dobre :-) A jaka może być podłogówka i kto może ją robić, chyba nie kominiarz :-)? Jeśli wydaje Ci się dziwne, to oszacuj sobie ile powinna kosztować i włóż między bajki podłogówkę za 40kzł za 130m2. Można wydać i więcej, ale po co ? Lepiej dać biednym. Tak z grubsza: Podłogówka to rurki. Długości rurek to bardzo pesymistycznie 10m/m2, czyli na 133m2 jest 1330mb. Rurka pex po 2zł za mb, to załóżmy 3000. Do tego rozdzielacz, klamerki, pianka na dylatacje i tyle, max 5kzł. Reszta to plastyfikator, styropian pod, wylewką, folia, wylewka ale to i tak musisz dać i czy to robi instalator czy ktoś inny, to zależy jak się poumawiasz, więc trudno powiedzieć, czy się wlicza czy nie. Moim zdaniem nie, bo to jest wylewka, Gdyby jednak, to 13m3 wylewki to 2000?, 20m3 styropianu to 3000? 2 osoby położą rurki w tydzień (wprawni pewnie w 2-3 dni) z palcem w... czyli w 50h. A więc mamy 100 roboczogodzin. Ile może kosztować roboczogodzina instalatora przy średniej krajowej 3500zł/miesięcznie, no chyba nie 100-200zł ? Zbiueraj oferty oddzielnie na na robociznę i materiały, będziesz miał więcej możliwości wyboru. Materiały sobie kup sam, bo pewnie kupisz je taniej z rabatem w hurtowni... Gdy wykonawca nie chce samej roboty bez materiałów, to zastanów się dlaczego i szukaj następnego ;-) Dotyczy to też dz.

misiek1979
08-01-2011, 09:44
Witaj rwxw
Cały projekt był adaptowany do PC i teraz jest tylko kwestią wyboru PC i źródła dolnego, druga sprawa wykonawca budynku wiedział o tym bo to jego firma adaptowała projekt więc powinno być ok? Jeśli chodzi o producenta PC to dla mnie do jest nie ważne interesuje mnie najlepszy współczynnik cena/jakość + serwis. Urządzenie to ma działać a takie rzeczy jak powiadamianie SMS lub inne bajery to nie dla mnie.
A co do Solarów to mnie przekonaliście (chyba że wykonawca wstawi mi je za 1PLN to się zdecyduje = a to u niego możliwe odkurzacz centralny mam gratis :) )

Liwko
08-01-2011, 09:53
Nie ma nic gratis:) Za to tak czy siak zapłacisz. Zastanów się co będziesz miał na podłogach. Czy bardziej będzie potrzebny odkurzacz czy szmata.
Pzdr

QQQQ
08-01-2011, 12:50
@misiek1979
na 400m2 podlogowki zapłaciłem 7tys za material i 5tys za robote do rozdzielacza(instalator troszke zle policzyl powierzchnie - na moja korzysc:) ) - jezeli jestes z mojej okolicy moge polecic
ceny bez styropianu i folii - ukladal instalator
dziala :)

misiek1979
08-01-2011, 16:12
Liwko ja z żoną mamy jakieś potrzeby i nie chce się ganiać za odkurzaczem i kurzyć po domu, dobry odkurzacz kosztuje kilka setek i nadal jest kurz i hałas zaś centralny który jest od wykonawcy za free jest o wiele bardziej użyteczny. Odkurzacz jest za free bo dodany po wykonaniu kosztorysu a kosztorysu wykonawca mi nie zmienił :)

Ale Panowie odbiegamy od tematu Postu.
Na tą chwilę przekonaliście mnie żebym zrezygnował z Solarów :) a teraz czas na rodzaj PC i oczywiście producenta PC.
Nie chcę żeby mi wykonawca wcisnął PC z fajerwerkami za kilkanaście tyś, złotych znanego producenta a np. Polski odpowiednik jest o połowę tańszy.
Proszę o informację osób z mazowieckiego które mają PC i są zadowoleni zarówno z działania jak i warunków serwisowych.
Nie wiem dlaczego ale ja upieram się przy pionowych odwiertach czy to dobrze czy może lepiej dać sobie spokój i zrobić pionowe a na nich trawnik do końca życia :(

Proszę o opinie

Liwko
08-01-2011, 16:43
Otóż jestem posiadaczem taniej polskiej PC i DZ w postaci odwiertów.
Rachunki za cały rok na CO i CWU płacę w okolicach 1500zł. Dom 133m2, 3 osoby.
Mam dużą działkę idealnie nadającą się na kolektor poziomy, wody gruntowe płyciutko.
Dlaczego zrobiłem pionowy a nie poziomy? Tylko dlatego że nie wiem jak w przyszłości zagospodaruję działkę a nie dlatego że pionowy jest lepszy. Prawdopodobnie lekko go przewymiarowując zapłaciłbym tylko minimalnie większe rachunki. COP pompy jest liczone na temp. 0-35 i przy dobrze dobranym kolektorze poziomym na dobrym gruncie nie powinna temp. spaść poniżej 0. Nawet jak spadnie to raczej dopiero pod koniec zimy więc to nie problem. Zresztą ujemne temp. DZ nie stanowią problemu dla PC.
Na odwierty wydałem 10tyś , poziomy zrobiłbym samemu za 5-6 tyś., rachunki płaciłbym wyższe o powiedzmy 100zł rocznie. Policz sobie sam gdzie tu sens. Poziomy bardzo dobrze się latem regeneruje, z pionowym jest nieco gorzej i po kilku latach może spaść jego sprawność więc pisanie że pionowy jest lepszy i tylko takie należy robić jest nie poparte oszczędnościami z tego tytułu.

misiek1979
08-01-2011, 17:28
Wiesz Liwko właśnie późniejsze zagospodarowanie działki działa na minus poziomu. Ciekaw jestem czy jest możliwość zrobienia poziomu np. dookoła domu tak żeby DZ kończyło się tak około 4 m od fundamentu czyli np od podjazdu do garażu z jednej strony do drzwi wejściowych z drugiej (po obwodzie byłoby to ok 34 m więc takie pięc pętel dałoby ok. 170m i to chyba powinna wystarczyć :)

Z tym DZ jest największy problem i tu trzeba podjąć naprawdę dobrą decyzję.

Liwko
08-01-2011, 17:38
Możesz dookoła choć strona północna nie będzie zbyt szczęśliwa. Dla twojego domu to kolektor musi mieć około 400m2. Rurki co 1,5m na głębokości 1,5. Musisz sam teraz policzyć czy ci się zmieści. Odległość pierwszej nitki od domu minimum 2m.

rwxw
08-01-2011, 21:03
Z tym DZ jest największy problem i tu trzeba podjąć naprawdę dobrą decyzję.
Nie przejmuj się sprawnościami poziomego i pionowego, lecz zastanów się jak dużą masz działkę i gdzie możesz położyć rury/zrobić odwierty. Musisz zaplanować co i gdzie z grubsza będziesz miał. Nad kolektorem nie musi być tylko trawa, mogą być różnorakie krzaczory, byle nie duże drzewa, jakieś lekkie bezfundamentowe konstrukcje też mogą być. Ja mam np. mały stawik plus karłowate drzewka owocowe między spiralami. Kolektor może mieć dowolne kształty, może opasywać dom, byle w odpowiedniej odległości od zabudowań. Spiralny układa się fajnie w różnych kierunkach. Decyzję o tym gdzie, jaki rodzaj i jak go położyć/wywiercić musisz podjąć Ty sam, wiedząc jak chcesz zagospodarować działkę i znając cenę obu rozwiązań. Najlepiej nie sugerując się radami handlowców. Jedyne co musisz z grubsza znać, to moc pompy, jaką masz ziemię i w efekcie mniej więcej jak duży będzie kolektor.

misiek1979
09-01-2011, 07:34
Liwko wejście do domu mam od północy więc ... działka jest wąska z jednej strony będzie 4m do płotu a z drugiej ok 6m do płotu więc jedna opaska wyjdzie później trzeba wyjść na ogródek, ale jak można na tym posadzić gobuliny lub inne krzaczki jak to pisze rwxw to idę w poziom, wg badań geologicznych grunt przedstawia się mniej więcej tak. 1 warstwa średnio do 2,5m głębokości - warstwy wyżej oporowe piaszczysto-gliniaste odwodnione w stropie opór od 75-100 ohm, 2warstwa do około 7,5m - warstwy niskooporowe nieprzepuszczalne odpowiadające głównie glinom i iłom negatywne do ujęcia wody o oporze 20ohm.
Głębiej są albo mułki itp lub warstwy piaszczysto-pylaste, woda powinna się znajdować wg. geologa ok 30m od domu i na głębokości od ok 8m do ok 17m (proponuje studnię do ujęcia wody na głębokości 17m).
I jak panowie myślicie poziomy wyda:)
Druga sprawa co z GWC - warto czy nie?

A teraz informacja z projektu - inwestor w projekcie przewidział PC Vitocal 300BW co wy na to czy nie jest rozrzutny :)

J_J
09-01-2011, 20:03
... ... Witam
...wpominałeś, że jesteś posiadaczem polskiej pompy ciepła, jeśli to nie tajemnica to kto jest producentem... i jak w ogóle wygląda kwestia awaryjnosci pomp ciepła w szczególnosci polskich PC.

Pozdrawiam

Liwko
09-01-2011, 20:09
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169601-Polskie-tanie-pompy-ciep%C5%82a
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?106670-Polskie-Pompy-Ciep%C5%82a-Ecopower

maysee
10-01-2011, 15:49
No musze sprawiedliwie oddac tutaj, ze Z Nano-Term otrzymalem najtansza wycene. Pompa PPC Ecopower 11kW, zbiornik cwu 300L i kolektor pionowy (210m) za okolo 42tys PLN brutto. Jest nad czym myslec.

Liwko
10-01-2011, 18:43
Kucze, maysee nie mogę doczytać a nie pamiętam czy pisałeś, masz możliwość wykonania kolektora poziomego?

maysee
10-01-2011, 18:45
Pewnie, ze mam. Dzialka 1500m2.

Liwko
10-01-2011, 18:54
No to stary nad czym się zastanawiasz?:) I z 35 wyjdzie brutto;)

J_J
10-01-2011, 19:44
No musze sprawiedliwie oddac tutaj, ze Z Nano-Term otrzymalem najtansza wycene. Pompa PPC Ecopower 11kW, zbiornik cwu 300L i kolektor pionowy (210m) za okolo 42tys PLN brutto. Jest nad czym myslec.
Witam
...to mi zaproponowano wstępnie za taką konfigurację 38 kilo, znaczy jest pole manewru:)

Pozdrawiam

maysee
11-01-2011, 11:20
Oszustwo! ;)

Liwko
11-01-2011, 11:25
Zróbcie poziome to wyjdzie jeszcze taniej a wcale nie gorzej:)
Sensownie te ceny zaczynają wyglądać;)

J_J
11-01-2011, 15:30
Zróbcie poziome to wyjdzie jeszcze taniej a wcale nie gorzej:)
Sensownie te ceny zaczynają wyglądać;)
Witam
Cena oczywiście bez wentylacji mechanicznej z rekuperacją (ok. 25 tys zł)

...działkę mam sporą (39 ara) ale przy okazji kopania fundamentów widziałem raczej suchy piach/żwir, w studni(na działce woda znajduje się na 4-5m.
Przedstawiciel regionalny PPC na dolny śląsk (Nanoterm) zdecydowanie wskazał na kolektor pionowy ( tylko takie wykonują i tylko do takich maja zaufanie)
Co o tym sadzisz? i czy na chwile obecna dołożyłbys 3 tys. aby zamiast pompy PPC mieć Danfossa?

Pozdrawiam

Liwko
11-01-2011, 15:42
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją za 25tyś? Rozszerz.
Na jaką głębokość kopałeś pod fundamenty? Wiosną zrób wykop na 1,5m w kilku miejscach działki. Pamiętaj że odwierty po prostu dużo więcej kosztują i jeżeli jest taka możliwość warto zrobić kolektor poziomy.
Nie znam pompy Danfossa więc nie umiem ci odpowiedzieć.
Pzdr

J_J
11-01-2011, 19:35
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją za 25tyś? Rozszerz.
Na jaką głębokość kopałeś pod fundamenty? Wiosną zrób wykop na 1,5m w kilku miejscach działki. Pamiętaj że odwierty po prostu dużo więcej kosztują i jeżeli jest taka możliwość warto zrobić kolektor poziomy.
Nie znam pompy Danfossa więc nie umiem ci odpowiedzieć.
Pzdr

...25 tys zł - oceniono, ze przy wyraźnie mniejszych wydatkach skuteczność jest zazwyczaj wątpliwa i, ze wielu klientów po sprawdzeniu kosztów(pobór pradu) decydowało się na odłączenie.

Zaproponowano mi · pompę ciepła dwuwymiennikowa Ecopower C7 + zbiornik cwu 300l ... w specyfikacji pisze:
Dolne źródło ciepła: kolektor pionowy
Maksymalna temperatura górnego źródła do 55°C
Temperatura ciepłej wody użytkowej do 50°C

Jak to jest faktycznie? Jaką temp. ma faktycznie cwu? ...i czy zawsze?

Ps.
z uwagi na nachylenie terenu... część wykopów była głeboka na ok 1,5 m

wihajster
11-01-2011, 19:48
Można zrobić taką pompę która spokojnie zapewni nawet wyższą temperaturę, ale odpadają wszystkie "firmówki" i wszystkie standardowe pompy. Nawet nie trzeba na wysokotemperaturowym czynniku chłodniczym budować układu, ale szczegóły sobie podarujmy ;)
Tylko pytanie - PO CO takie temperatury do życia człowiekowi są w domu potrzebne?
50 stopni C. nie jest granicą przy standardowej pompie, wystarczy odpowiednio dobrać rodzaj zasobnika i odpowiednio go podłączyć i można podgrzewać nawet lekko wyżej bez grzałek. Potrzebny jest zasobnik typu "zbiornik w zbiorniku". Ewentualnie zwykły przez wymiennik ciepła.

rwxw
11-01-2011, 20:11
tylko takie wykonują i tylko do takich maja zaufanie
Bo więcej na tym mogą zarobić...

J_J
11-01-2011, 20:48
Można zrobić taką pompę która spokojnie zapewni nawet wyższą temperaturę, ale odpadają wszystkie "firmówki" i wszystkie standardowe pompy. Nawet nie trzeba na wysokotemperaturowym czynniku chłodniczym budować układu, ale szczegóły sobie podarujmy ;)
Tylko pytanie - PO CO takie temperatury do życia człowiekowi są w domu potrzebne?
50 stopni C. nie jest granicą przy standardowej pompie, wystarczy odpowiednio dobrać rodzaj zasobnika i odpowiednio go podłączyć i można podgrzewać nawet lekko wyżej bez grzałek. Potrzebny jest zasobnik typu "zbiornik w zbiorniku". Ewentualnie zwykły przez wymiennik ciepła.

...fakt, że 50C to już "parzy" .... ale jak ma się faktycznie w praktyce " Temperatura ciepłej wody użytkowej do 50°C " ... czy to jest bezproblemowe i bez dodatkowych rozwiązań 49C .... czy tez raczej 39C w porywach do 44C ??

Pozdrawiam

wihajster
11-01-2011, 21:17
ale jak ma się faktycznie w praktyce " Temperatura ciepłej wody użytkowej do 50°C " ... czy to jest bezproblemowe i bez dodatkowych rozwiązań 49C .... czy tez raczej 39C w porywach do 44C ??
Pozdrawiam
Jest bezproblemowe ale jak pisałem odpowiedni zasobnik, najlepiej "podwójny".
Prosty układ przy pompach do około 15kW dobrze się sprawuje i bez problemu osiąga 50°C.

J_J
12-01-2011, 05:48
Jest bezproblemowe ale jak pisałem odpowiedni zasobnik, najlepiej "podwójny".
Prosty układ przy pompach do około 15kW dobrze się sprawuje i bez problemu osiąga 50°C.
Znaczy, że "dwuwymiennikowa Ecopower C7 o mocy 7kW" może być za słaba i należałoby pomyśleć o mocniejszej jednostce?

piwopijca
12-01-2011, 07:32
Ja mam PCi ze zintegrowanym zbiornikiem cwu 175l i osiagam temp. cwu 52*C bez grzalek.
Czas zagrzania wody od ok. 25*C do 52*C to ok. 50 minut a pompe mam 5,9 kW mocy.
Czas "troszke" zalezy od tego czy w tym momencie nie ma poboru cieplej wody.

Pzdr.

wihajster
12-01-2011, 09:13
Znaczy, że "dwuwymiennikowa Ecopower C7 o mocy 7kW" może być za słaba i należałoby pomyśleć o mocniejszej jednostce?
Przeciwnie, im mniejsza moc grzewcza pompy tym wyższą temperaturę cwu można uzyskać ;) -dziwnie to brzmi ale przy mocach ponad 15kW PC zbyt szybko nagrzewa zewnętrzny płaszcz wodny i osiąga zadaną temp. zanim cwu się dogrzeje.

Liwko
12-01-2011, 09:16
J_J, mam Ecopower i grzeję CWU przez większą część doby do 40oC a rano i wieczorem podbijam na 45 i to w zupełności wystarczy. Nigdy nawet nie próbowałem jej grzać wyżej bo nie ma takiej potrzeby.

J_J
12-01-2011, 21:42
Witam
...jestem po kolejnych konsultacjach z następnym potencjalnym wykonawcą, i...

po pierwsze wyjaśnione zostało, ze powierzchnia użytkowa to nie jest to co tak naprawdę jest przedmiotem pod katem ogrzewania - doszła pralnio-suszarnia, komunikacja i połowa powierzchni "pod skosami"... i z 133m2 zrobiło się 151m2.

... i wtedy okazało się, że oferowane przez konkurencję pompy (Ecopower C7 o mocy 7kW i Danfoss DHP-H6 o mocy 6kW) są za słabe i trzeba zastosować pompę o mocy 10kW,
...podobnie sie stało z oferowanym przez wrocławską firmę DZ - ich pionowy kolektor (dostosowany do wcześniej wymienionych pomp) o głębokości do 30m i o łącznej głębokości ok. 110m - nie budził zaufania.

Koniec końców stanęło na 70 tys. za system oparty o pompę... Vitocal 222-G BWT110 o mocy 10kW z pionowym kolektorem 2x po 100m i podłogówką.

Co o tym sądzicie?

Liwko
12-01-2011, 21:57
A czemu nie Ecopower C9 i 150-160m odwiertów? Myślę że w zupełności by to starczyło.

J_J
12-01-2011, 22:05
A czemu nie Ecopower C9 i 150-160m odwiertów? Myślę że w zupełności by to starczyło.

150-160m odwiertów o głebokości do 30m? ...myslisz, że wystarczy?

misiek1979
13-01-2011, 06:07
Witam


Koniec końców stanęło na 70 tys. za system oparty o pompę... Vitocal 222-G BWT110 o mocy 10kW z pionowym kolektorem 2x po 100m i podłogówką.

Co o tym sądzicie?

Cena rozsądna mi Danfoss zrobił wycenę z pompą Danfoss DHP-OPTI PRO odwiert pionowy 3*62m *plus 5 metró nie aktywnego odwiertu) zalane glikolem + podłogówka + kotłownia za 96.000 Brutti + rekuperator 22.000 i co wy na to :(

rydzadam
13-01-2011, 06:14
Cena rozsądna mi Danfoss zrobił wycenę z pompą Danfoss DHP-OPTI PRO odwiert pionowy 3*62m *plus 5 metró nie aktywnego odwiertu) zalane glikolem + podłogówka + kotłownia za 96.000 Brutti + rekuperator 22.000 i co wy na to :(

Złodziejswo, delikatnie mówiąc...

DrBUD
13-01-2011, 12:03
Cena rozsądna mi Danfoss zrobił wycenę z pompą Danfoss DHP-OPTI PRO odwiert pionowy 3*62m *plus 5 metró nie aktywnego odwiertu) zalane glikolem + podłogówka + kotłownia za 96.000 Brutti + rekuperator 22.000 i co wy na to :(

wow, okrutna wycena...

photos
13-01-2011, 13:03
Koniec końców stanęło na 70 tys. za system oparty o pompę... Vitocal 222-G BWT110 o mocy 10kW z pionowym kolektorem 2x po 100m i podłogówką.

Co o tym sądzicie?

To ja Ci powiem że ja mam 170 m2 Pompa Vitocal 222-G 7,7, podłogówka na całości odiwerty 160 mb (2x80) i rekuperator Vitovent 300 z automatycznym baypasem i sterownikiem tygodniowym.Oczywiście montaż i uruchomienie. Całośc 73 tys

Pytasz co sądzę?? moim zdaniem drogo. Jak widać da się taniej. Ale niestety Viessmann odsyła do swoich regionalnych przedstawicieli, a u nicvh ceny różnią się i to bardzo.

hydraulik_
14-01-2011, 18:17
To ty dobierasz pompę na m2 anie na straty ciepła ???

Ps Mam pompę powietrza- woda za 25000 zł (duży zapas mocy i zbiornik 200 l) a podłogówkę ułożyli po 100 zł / m2.Działa już 2 lata.
W domu 22 -23 C
Nainiższa zanotowana temperatura -28 C i działało

J_J
14-01-2011, 20:01
To ty dobierasz pompę na m2 anie na straty ciepła ???

Ps Mam pompę powietrza- woda za 25000 zł (duży zapas mocy i zbiornik 200 l) a podłogówkę ułożyli po 100 zł / m2.Działa już 2 lata.
W domu 22 -23 C
Nainiższa zanotowana temperatura -28 C i działało

Witam

... a jak wygląda u Ciebie sprawa opłat za energię, w okresach umiarkowanej temp. i okresach bardzo zimnych?

Pozdrawiam

misiek1979
15-01-2011, 09:43
No właśnie Panowie a jak wygląda sytuacja z PC powietrze-woda, pompa jest o wiele tańsza ale podobno sprawność mniejsza.
Przeglądając net zauważyłem iż niektórzy polecają podłaczenie PC powietrze-woda do wylotu powietrza z rekuperatora.
Miał ktoś może styczność z czymś takim, może jest to jakaś alternatywa do kolektorów gruntowych.
Rekuperator oddaje zużyte powietrze o temp ok 15-18 wg moich spostrzeżeń więc DZ PC powietrze-woda miałoby temperaturę wyższą niż DZ z gruntu.

A oszczędność na DZ gruntowym to nawet 20000 PLN ??

Co myślicie o takim rozwiązaniu, tu nie trzeba fachowej firmy???

Liwko
15-01-2011, 09:59
Rekuperator nie oddaje takiej temp. Jeżeli oddaje to jest g.. a nie rekuperator. Nawet jak ta temp. jest wyższa niż na zewnątrz to tego powietrza z reku jest baaardzoooo mało dla takiej pompy. Kiedyś gdzieś tu obliczaliśmy i wyszło mi że taka dobra pompa mnie osobiście musiała by kosztować około 10tyś by było warto się nią zainteresować.
DZ poza tym można jeszcze świetnie wykorzystać latem jako GWC

hydraulik_
15-01-2011, 18:58
dzisiaj poszło 22 kWh (dobowo)na 250m 2 (temp 0 noc +5 dzień).
Pracuję poniżej mocy minimalnej dla modulacji.
Mam też kocioł gazowy odpalam przy -16 C bo wtedy koszt ogrzewania jest identyczny.
Zamiezam odłączyć sie od gazu ,ale jesz cze poobserwuje.
Pracowała w temp -25 C dawała radę

hydraulik_
15-01-2011, 19:17
powietrze z rekuperatora to max 400 m3/h o temperaturze powiedzmy 0 C.
A pompa potrzebuje 30 000m3/h.Nie zauważy tego z rekuperatora.
Powiem tak : też się bałem ale działa.
Straszenie grzałkami przez grutowców jest nie fer .Przecież pompy gruntowe mają grzałki i czesto są dobierane na 80 % zapotrzebowania budynku.
Powietrze ma nieograniczoną ilość energii ,wymiennik gruntowy przy ciężkiej zimie i dobranym na styk można zamrożić.
Co nie znaczy ,że pompy gruntowe są niedobre.To jak porównać diesla do benzyniaka.
Sprawność srdnioroczna COP to powyżej 3 tak należy dobrać pompę Można oczywiście dobrać tak ,że będzie więcej gruntowe powinny mieć COP =4 (widziałem takie kture miału 2,5..ALE dotyczy to okresu grzewczego dla obydwu pomp.A co z latem dla powietrznej COP rośnie w 0kolice 5 .A gruntowa regeneruje źródło i ma około 4 lub mniej.
Z pompami powitrznymi bywają problemy .Niektóre pompy mają kłopot z odszranianiem. Należy obserwować rynek postęp jest ogromny .Praktycznie co pół roku wchodzi jakiś patent podnoszący osiągi.

W razie potrzeby pomogę.A z tym że nie potrzeba fachowej firmy ??/ Skoro to takie proste to czemu tyle obaw.Źle zrobisz i masz złom lub ma małą sprawność .
Pompe takó uruchamia się dobę jak dobrze idzie.Narzędzia do tego to minimum 6000 zł

72foxa
15-01-2011, 21:16
post przeniosłem do innego tematu - uczę się

piwopijca
17-01-2011, 07:30
... Straszenie grzałkami przez grutowców jest nie fer .Przecież pompy gruntowe mają grzałki i czesto są dobierane na 80 % zapotrzebowania budynku.
Powietrze ma nieograniczoną ilość energii ,wymiennik gruntowy przy ciężkiej zimie i dobranym na styk można zamrożić.
Co nie znaczy ,że pompy gruntowe są niedobre.To jak porównać diesla do benzyniaka.
Sprawność srdnioroczna COP to powyżej 3 tak należy dobrać pompę Można oczywiście dobrać tak ,że będzie więcej gruntowe powinny mieć COP =4 (widziałem takie kture miału 2,5..ALE dotyczy to okresu grzewczego dla obydwu pomp.A co z latem dla powietrznej COP rośnie w 0kolice 5 .A gruntowa regeneruje źródło i ma około 4 lub mniej. ...

Sorki ale skad te dyrdymaly wytrzasnales?
No wiesz, takie glupoty wypisywac ...
Ja nie mam i nie znam pomp powietrze-woda i jakbys poczytal nie wypowiadam sie na ich temat tak namietnie jak Ty na temat glikolowych.
Dlaczego ludzie, ktorzy nie maja o czyms pojecia maja za to najwiecej do powiedzenia?!!!!!!!

Wniosek jaki wyciagnalem z Twojej wypowiedzi nasuwa sie taki, pompy powietrzne sa najlepsze ale z DZ gruntowe (glikolowe) tez ujda, mimo prawie samych wad.
Nie wiem czy glikolowe sa az tak kiepskie, bo grozi zamarznieciem DZ i drastycznym spadkiem cop latem (ciekawe na jakiej podstawie to zalozenie).
Przyklad pieprzenia glupot:
Latem cop PCi gruntowej jest mniejszy bo grzejemy tylko cwu a zima zwieksza sie owe cop poniewaz grzanie co ma wieksza sprawnosc przy parametrach 0/35* (DZ/GZ) niz latem przy 0/55* - no, ale u Ciebie jakos odwrotnie wychodzi.

Nie ma co sie licytowac, ja wybralem to zle rozwiazanie bo PCi glikolowe (DZ pionowe) i modle sie zeby mi nie zamarzlo ...przeciez sami idioci projektuja i wykonuja instalacje dla pomp ciepla inych niz powietrzne.

Pzdr.

Liwko
17-01-2011, 07:42
Po pierwsze to nie mam grzałki i przy -27 pierwszej zimy nie było problemu a po drugie z całorocznej pracy pompy na poziomie 5000kWh tylko około 250kWh jest potrzebnych latem gdy ta sprawność powietrze-woda jest wyższa. 5% pracy z większym COP to chyba nie argument za?

misiek1979
23-01-2011, 14:47
Panowie ja już chyba zgłupiałem, jestem w kropce i nie wiem jaką pompę wybrać, proszę o pomoc jaka pompa wg was jest najlepsze chodzi o stosunek cena/jakość.
DZ nie wiem czy poziom czy pion co producent i montażysta to inna opinia.
Idąc do Pana z pompą firmy X mówi że pionowe a inny monter tej samej pompy mówi poziom.
Ja już nie wiem co wybrać, jakie DZ i jaka pompa.

Proszę o pomoc

rwxw
23-01-2011, 16:11
DZ nie wiem czy poziom czy pion co producent i montażysta to inna opinia
Nie przejmuj się takimi gadkami. Popieram poprzednią wypowiedź. Moim zdaniem kolektor poziomy jest rozwiązaniem z wyboru, pionowy z konieczności, gdy nie można zastosować poziomego. Dowiedz się jakiej mocy potrzebujesz, sprawdź grunt, oszacuj długość poziomego i zastanów się, gdzie go upchnąć na działce. Tego za Ciebie nie zrobi dobrze żaden macher, bo nie wie co chcesz mieć na działce. Gdy się nie zmieści, czy będzie przeszkadzał, to rób pionowy. Wybór pompy to moim zdaniem wybór wg. ceny. Każda dobrze zainstalowana będzie działać - byle na firmowej sprężarce (np. Coopeland lub podobnej) a nie chińskim noname. Porównaj ceny, a łatwiej wybierzesz. To tak jakbyś pytał czy lepsza będzie skoda czy ford...

Liwko
23-01-2011, 16:29
Masz miejsce i warunki rób poziomy, koniec dyskusji. PC każda jest dobra jak dobrze zrobione DZ i GZ, Jedna zeżre ci 1200zł a inna 1300, co za różnica.

Katarzyna 11
23-01-2011, 23:08
WItam Panów

Ja kupiłąm pompę ciepła firmy Vaillant Geo therm VWS 61/2 6kW.Pompa posiada również VR net dialog. Firma , która mi zamontowała pompę widzi ją na swoim komputerze, może ją ustawiać według mojego życzenia. Jest to połączone również z serwisem głównym firmy Vaillant. Pompa jest bardzo oszczędna i na razie grzałki ma wogóle odłączone . Pobiera tylko prąd do sprężarki. W domu mam 22 st C. Odwierty mam pionowe. Koszt pompy z instalacją i odwiertami 55 tyś zł. Dom 130m2.Postawiłam na jakość . Ponieważ domu nie buduje się często. Jak czytam posty na forach co wypisują ludzie budujący swoje domy to włosy na głowie mi stają, że montują u siebie jakieś chińskie lub garażowe wynalazki.
Nigdy bym tego nie zrobiła mojej rodzinie. Najgorsi są mondrale co to wszystko mają za pół darmo a potem pompa zamiast grzać z ziemi wspomaga się grzałkami i zero z oszczędności. Solary są bardzo fajnym urządzeniem . Uważam , że kogo na nie stać powinien je kupić. Ponieważ odciążają pracę pompy np. w lecie do ogrzania ciepłej wody. Po co pompa ma pracować jeśli solary mogą za darmo podgrzać mi wodę. Instalację wykonywała mi firma z woj. mazowieckiego Ekoemiter . Polecam to dobra i solidna firma . www.ekoemiter.com.pl

acerspacer
24-01-2011, 00:22
Witam.
Ja mam obecnie pompe spoooorooo przewymiarowaną 14 KW ,gdyż użytkuję tylko dół 90 m2 ,a góra jest jeszcze w lesie dodatkowe 130 m2...
Zużycie prądu wg podlicznika wg taryfy c11 to za grudzień około 550 zł za CO i CW.Dom stoi w szczerym polu więc go wiatry smagają ma co go pomimo dobrej izolacji chłodzić.Wedłóg mojego instalatora po uruchomieniu góry ma być ona jeszcze bardziej ekonomiczna,gdyż w tej chwili jest przewymiarowana.W domu panuje stała temperatura 23 stopnie.Wiem,że niektórzy jak np.mój magik od kas mieszkają w np. domu w zabudowie szeregowej czyt.dwie ściany frontowe obniżają temperaturę na czas nieobecności w domu i chwalą się zużyciem gazu za 300-400 zł przy ogrzewaniu dwóch do trzech pomieszczenień w których przebywają bo w reszcie zakręcają kaloryfer (ja mam podogwke i scienne).Dolne źródło wykonałem we własnym zakresie przez co zaoszczędziłem sporo grosików.Wedłóg mnie to całkiem nienajgorszy wynik szczególnie jeśli porównam sobie do zużycia gazu w moim starym mieszkaniu sprzed 4-5 lat na poźiomie 300 zł przy 84 m2....MIESZKANIA NIE DOMU.CO sadzicie o tym.

Liwko
24-01-2011, 00:46
Widzę Katarzyno 11 że lubisz szastać pieniędzmi. Twój cyrk, twoje małpy.

piwopijca
24-01-2011, 07:19
Widzę Katarzyno 11 że lubisz szastać pieniędzmi. Twój cyrk, twoje małpy.

Cos za latwo oceniasz innych, no ale to przeciez nic nie kosztuje.
Wyczuwam w tonie Twojej wypowiedzi jakis cynizm. Odnosze wrazenie ze kazdy kto zaplacil za cos wiecej niz Ty musi byc jakis nie teges...
Zapewne niedorajda, ktora nie potrafi nic sensownego (czyt. tanszego) znalezc, prawda?

Ja tez uwazam, ze nie powinno sie zbytnio oszczedzac na niektorych urzadzeniach bo moze to sprawic wiecej klopotow niz oczekiwanych korzysci.
Urzadzenie, ktore ma pracowac przez wiele lat chyba nie powinno byc podstawowym obiektem oszczednosci przy budowie domu.
Nie "mowie" ze tansze pompy beda kiepskie ale nalezy miec pewnosc ze wybralismy dobrze a nie tylko taniej.

Pzdr.

yaiba83
24-01-2011, 08:06
Może i nie mam pompy glikolowej, ale odnoście dylematów kolektor poziomy czy odwierty to polecam wpisać sobie na youtuba pompa ciepła viessmann.
Z tego co tam prezentują (choć żadnej metody nie zachwalają jako jedynej i słusznej), na filmiku promocyjnym odwierty mają więcej zalet takich jak mniej zajmowanego miejsca, stałość temperatury... i wadę, że są droższe.
Ale jest wielu na forum co woli dopłacić grosza i mieć pewność jakości, z czym już Liwko się nie zgadza... i nie tylko z tym...

rydzadam
24-01-2011, 08:30
Co do odwiertów, to firma, nie powiem jaka, przedstawiła koncepcję wiercenia nie tylko pionowego w dół, ale też na ukos. Promieniście z jednego miejsca można wywiercić powiedzmy 6 krótszych otworów, z czego jeden pionowo w dół, a reszta - skośnie na boki. Zalety - sami sobie odpowiedzcie, myślę, że na niektórych działkach super rozwiązanie, potrzebna tylko specjalna wiertnica, których na razie w Polsce praktycznie nie ma.

maysee
24-01-2011, 08:40
(...) potrzebna tylko specjalna wiertnica, których na razie w Polsce praktycznie nie ma.

Czyzby pomysl na firme?

rydzadam
24-01-2011, 08:46
czemu nie, ale ja na szczęście mam już co robić :) dla zainteresowanych tematem - wpiszcie sobie w googlach "odwierty promieniste"

Liwko
24-01-2011, 09:01
Solary są bardzo fajnym urządzeniem . Uważam , że kogo na nie stać powinien je kupić. Ponieważ odciążają pracę pompy np. w lecie do ogrzania ciepłej wody. Po co pompa ma pracować jeśli solary mogą za darmo podgrzać mi wodę.
Moja PC zużywa rocznie 5000kWh z czego latem około 200!!! Nawet jakby pobrała 500kWh na CWU to pieniądze wydane na solary są pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.
Ja jednak piwopijca podejrzewam że była to raczej ukryta reklama firmy ale pewności nie mam. Jest to pierwszy i jedyny post tej osoby, nie wydaje ci się podejrzany?

dekar
24-01-2011, 09:35
Post Katarzyna 11 to nachalna reklama, wrzućcie sobie przeszukanie forum to zobaczycie, że wszystkie jej posty są peanami na tą firmę.
Zresztą widać już po układzie posta, że to zwykła reklama. Jest "pochwała" klienta, uwypuklenie walorów własnej oferty, zdeprecjonowanie konkurencji, zachęta zakupu innego produktu z oferty z podkresleniem dodatkowych korzyści no i oczywiście NAMIAR.

Nie wiem po co to robią bo opinie raczej mieli pozytywne, a w ten sposób psują sobie wizerunek. Akt desperacji czy nadgorliwość handlowca?
W każdym bądz razie ja bym tam podchodził do tych "rewelacji" z dużą dozą ostrożności.

sly1978
24-01-2011, 14:18
Witam,

Czy możecie podzielić się jakimiś sprawdzonymi namiarami na firmy montujące pompy ciepła (oprócz tutaj już wspomnianej firmy ekoemiter) - interesują mnie firmy z Warszawy lub okolic.

Dziękuję i Pozdrawiam

piwopijca
24-01-2011, 17:06
Musze przyznac, ze nie rozumiem tego posuniecia firmy Ekoemiter.
Znam osoby ktorym robili instalacje z PC wlasnie Vaillant'owskie i sa zadowoleni (min. w Otwocku).
Takie nachalne auto-reklamy nie sa widziane zbyt pozytywnie.

@sly1978
Jesli jestes powaznie zainteresowany to mimo wszystko warto wyslac do nich zapytanie ofertowe.
Nie skreslaj tej firmy od razu za co - nieco nieudolna auto-reklame :)

Ciekaw az jestem jaka oferte od nich dostaniesz ...

Pzdr.

Liwko
24-01-2011, 19:40
Cos za latwo oceniasz innych, no ale to przeciez nic nie kosztuje.
Wyczuwam w tonie Twojej wypowiedzi jakis cynizm. Odnosze wrazenie ze kazdy kto zaplacil za cos wiecej niz Ty musi byc jakis nie teges...
Zapewne niedorajda, ktora nie potrafi nic sensownego (czyt. tanszego) znalezc, prawda?

Pzdr.
Hmm :)
Ja jestem po prostu przykładem do obalenia ostatniego mitu że instalacja z PC musi być droga. Tych przykładów zresztą zaczyna być coraz więcej;)
Źle mnie oceniłeś piwopijca.

JacekW_BB
24-01-2011, 20:19
Popieram Liwko. Nawet ceny odwiertów nie są już tam odrzucające jak parę lat temu. My współpracujemy z pewnym podwykonawcą z Białegostoku i koszt 1mb to 73-75 zł netto. Zakładając, że w grę wchodzi płuczka.

Usunięto - treść niezgodna z regulaminem

rwxw
24-01-2011, 21:36
Z tego co tam prezentują (choć żadnej metody nie zachwalają jako jedynej i słusznej), na filmiku promocyjnym odwierty mają więcej zalet takich jak mniej zajmowanego miejsca, stałość temperatury... i wadę, że są droższe..
Na reklamówkach i prezentacjach wszystko wygląda lepiej niż w rzeczywistości. Niestety rzeczywistość nie jest taka różowa i okazywało się na tym forum, że osoby posiadające odwierty osiągały na nich temperatury rzędu minus 6 stopni. Dlaczego ? Bo zrobiły za krótki kolektor, a płacąc 100zł/mb bardzo łatwo jest mieć tendencję do skracania tego najważniejszego elementu instalacji pc. -6 to przypadki ekstremalne, ale tendencja do skracania pionowego powoduje, że zazwyczaj nie jest on lepszy od dobrze zrobionego poziomego, a tylko droższy i to o wiele. Więc jeśli nie trzeba, to po co przepłacać ? Oczywiście są też i przypadki pozytywne u których kolektor pionowy dobrze działa do dziś. Inną kwestią jest wspomniane przez Ciebie miejsce, ale gdy go nie mamy, to nie ma wyjścia i to już inna bajka.

piwopijca
25-01-2011, 06:49
No to ja chcialbym zeby moje kolektory pionowe dzialaly dobrze i dlugo...
Mam raptem, lacznie 100mb odwiertow do pompy ciepla o mocy 5,9kW a moc chlodnicza to chyba 4,5kW i dla niej dobiera sie wielkosc DZ.
Przy najwiekszych mrozach ubieglej zimy (chyba -27*C) temp. DZ spadla mi do -2,5*C - podobno to niezly wynik (wg producenta PCi).
Zeby nie bylo, mam mala dzialke -typowo miejska wiec i wybor byl prosty. To jest tak jak z wyborem zrodla ciepla, brak gazu w poblizu (olbrzymie koszty podciagniecia nitki z gazem) i brak checi pracy z "szufla" w kotlowni pomogly mi w wyborze zrodla ciepla.
Z tego samego powodu GWC zwirowe mam po garazem i niestety za malo miejsca na dzialce na przydomowa oczyszczalnie sciekow :(

Pzdr.

Jastrząb
25-01-2011, 08:21
tendencja do skracania pionowego powoduje, że zazwyczaj nie jest on lepszy od dobrze zrobionego poziomego, Nam ostatnio jacys twardziele wykonuja gminna kanalizacje. Pompuja wode z rowow, zeby ich nie zalalo. Stad wiem, ze woda jest b. wysoko zima. Jak wykop stal przez weekend, to woda podeszla na jakies 0,7m pod powierzchnie terenu. Czyli kolektr mi "plywa".
W arkuszu zuzycia notuje sednie tygodniowe temperatury i zuzycie pradu. Jesli poziomemu jakos drastycznie spada wydajnsoc przez zime, to powinno sie to uwidocznic w liczbach. Na pewno sam poczatek sezonu byl rewelacyjny. Tzn pompa pracowala bardzo krotko.
Ale, miedzy zuzyciem pradu na poczatku grudnia i pod koniec stycznia (przy takich samych temp. zewn), nie widze jakiejs specjalnej roznicy.
Bede donosil po sezonie grzewczym.

marcin

Liwko
25-01-2011, 08:59
U mnie też wody gruntowe bardzo wysoko, po cholerę robiłem te odwierty. Na sąsiedniej działce zaczyna się robić naturalny staw i jak wpadną na pomysł dowozić ziemi to mnie zaleją! Kiedyś Niemcy zrobili tu melioracje ale oczywiście nasi wiedzą lepiej i ją zaniedbali. To tak jak we Wrocławiu, Niemcy mieli tereny zalewowe a Polacy tam bloki postawili, masakra. 1km ode mnie jest jezioro i wszystkie pomosty są pod lodem, jak żyję jeszcze czegoś takiego nie widziałem.

Jastrząb
25-01-2011, 09:29
U mnie też wody gruntowe bardzo wysoko, po cholerę robiłem te odwierty. Na sąsiedniej działce zaczyna się robić naturalny staw i jak wpadną na pomysł dowozić ziemi to mnie zaleją! Kiedyś Niemcy zrobili tu melioracje ale oczywiście nasi wiedzą lepiej i ją zaniedbali. To tak jak we Wrocławiu, Niemcy mieli tereny zalewowe a Polacy tam bloki postawili, masakra. 1km ode mnie jest jezioro i wszystkie pomosty są pod lodem, jak żyję jeszcze czegoś takiego nie widziałem.

Ma to tez zle strony.
Nasz "droga gminna" to przy roztopach plynie rzeka. Gumiaki trzeba miec do pasa wtedy :-)
Co gmina na to? "Chcieliscie mieszkac na wsi to sie nie spodziewajce ze autostrada bedzie". ;-)

marcin

Liwko
25-01-2011, 09:41
Nie wiem czy cię pocieszę ale z odcinkiem drogi mam podobnie. Fajnie gdy mróz jest bo wiem że suchą stopą da się przejść, jak jest odwilż to masakra.

niedowiarek
28-01-2011, 08:54
Szczęśliwcy. Ja muszę łazić po błocie, bo nawet przy kilkustopniowym mrozie tak woda podchodzi, że się śnieg wytapia, a tam gdzie buduję kolektor musiałem zakopać na górce. Jak kopara wybrała na 3 m to i tak źródełka nie było:yes:

misiek1979
02-02-2011, 08:00
Widzę że nie tylko ja mam wysokie wody gruntowe na działce i do tego dojazd po gruncie (błocie):(

Jastrząb
02-02-2011, 08:51
ja miałem na wierzchu samą glinę, po deszcze masakra, jazda gorsza niż po lodzie ;)
ale wykorytowałem drogę i wysypałem kamieniem 20-30cm i jest ok.
Tiaaa, tyle ze ja mam 600m takiej drogi do siebie :-/
A jak kiedys wysypalem cos na to droge, zeby byla przejezdna, to sie gmina przypieprzyla, ze brzydkie kamienie i mam to drobnym tluczniem przysypac.
Rece opadaja.


marcin

Sabina i Grzegorz
02-02-2011, 09:55
Witam !
Czy ktoś ma u siebie może PC Buderusa z kolektorem pozimym ?

Pozdro

okobar
03-02-2011, 12:41
dzień doberek

jako że w tym roku zaczynam budowę domku pod fikusem z Archonu, żona namawia mnie na PC

działkę mam 10 arową, ale jako że coś może kiedyś z nią zrobię to nastawiłem się na kolektor pionowy...

i tak sobie dumam - czy ktos z użytkowników zna lub kojarzy porzadne (tanie, dobrze instalujące, sprawdzone jakościowo, z porządnym serwisem - czyli ideał:)) firmy od PC w rejonie Śląska? dokładniej Opola?

porozglądałem się w okolicy i coś cienko z nimi - albo ceny z kosmosu, albo poziom wiedzy - powalający. Jeśli ja, zwykły czytać forum wiem więcej od pracownika danej firmy, to chyba nie ma o czym mówić...

zainteresował mnie vikersonn - cenowo - ich oferta wyszło coś okolo 60k za odwierty, pompa, instalacja i podłogówka - wyszła mi moc 13kW... oczywiście wszystko o zawyżonych wg vikersonna parametrach... (długość kolektora, moc pompy) bo teraz uważają ze trzeba przewartościować, jeszcze rok temu panowała opinia żeby niedowartościować moc - czyli dawać pc slabsze niz zapotrzebowanie :)

i tak się waham - opinni o vickersonkach jest trochę, w wiekszości złych, ale ile to zdań użytkowników, a ile konkurencji - nie wiem.

podobaja mi się Nibe i IVT - ale ceny trochę mniej :)


jakieś porady? do kogo uderzać w tym regionie?

Sabina i Grzegorz
03-02-2011, 20:43
Ja mam Buderusa firma z pod Opola montowała i jestem zadowolony cenowo też !
Jak chetny to podam dane.

leniin
03-02-2011, 22:24
Ja mam Buderusa firma z pod Opola montowała i jestem zadowolony cenowo też !
Jak chetny to podam dane.

Ja jestem chętny. Zaczyna budowę pod koniec roku i przymierzam sie do PC.

okobar mam na oku polecana firme. Znajomemu robila 2 lata temu z odwiertami 180m podlaczenie i pompa IVT (bez CO) wyszlo go 56tys

Sabina i Grzegorz
04-02-2011, 08:44
Witam !
Firma KRĘŻEL 608744803 partner handlowy Buderusa.
U mnie robili wszystko od A do Z. Podłączenie studni woda ,kanaliza ,podłogówki ,montaż pc Buderusa ,wykopy pod kolektory poziome itd.
Jak narazie wszystko ok. mogę polecić . Pompa pracuje narazie ok.mam model 7,3kw łącznie z przygotowaniem c.w.u dom po podłogach 202m2 ,uzytkowa 150m2+garaż 20m2 . Drabinki w 2 łazienkach i 1 grzejnik w garażu gdzie mam PC. Dom 30cmpustak +15styro, podłogi na gruncie 10cm s tyro ,dach 25cm wełny w domu temp 21 stopni ustawione ,próbowałem na 23 stopnie ale jest wtedy za gorąco domownikom ale pompa daje radę!!! i to w pierwszym sezonie grzewczym.
Niemam reku i nie robię a kominek na przyszły sezon założę.
Pozdrawiam i dajcie znać !

okobar
04-02-2011, 08:50
Sabina i Grzegorz: a skąd ta firma? i jak wygląda obecnie rachunek za prąd? :) no i ile policzyli za wszystko?

leniin: a jaka to firma? skąd?:)

leniin
04-02-2011, 16:36
Firma ze ślaska. namiary bede mial za tydzien to przypomni mi się to ci podam

Sławek...
04-02-2011, 22:37
- wyszła mi moc 13kW... oczywiście wszystko o zawyżonych wg vikersonna parametrach... (długość kolektora, moc pompy) bo teraz uważają ze trzeba przewartościować, jeszcze rok temu panowała opinia żeby niedowartościować moc - czyli dawać pc slabsze niz zapotrzebowanie :)



a czym tłumaczą przewymiarowywanie? jakie masz zapotrzebowanie budynku?

okobar
05-02-2011, 15:53
tłumaczyli tym, że po ostatnich zimach wolą dać ciut za dużo wszystkiego, zeby się nie okazało,iż w ostre mrozy max temperatura osiągana w domu bez grzałek to powiedzmy 15 stopni..
jak będzie mocniejsza pompa to nie powinno być wg nich takiej sytuacji, co najwyzej odwrotna - za dużo mocy w stosunku do potrzeby..
i jak o jeden zauważył - lepiej ciut więcej zapłacić za prąd, niż marznąc

Sławek...
05-02-2011, 18:43
...a o ile Ci przewymiarowali w stosunku do zapotrzebowania?

okobar
05-02-2011, 19:50
10 %
wyszla im moc 10kW - daja 11 kW
wyszlo m 237 mb pione\owego
dają 260

Sławek...
05-02-2011, 19:55
...10 % to jeszcze nie ma traqgedii, myślałem, że zapodali Ci ze 30-40 % więcej niż potrzeba

okobar
05-02-2011, 19:58
tylko że wychodzi mi teraz 65 tys.

a im bardziej szukam opinni tym mniej mi sie ta firma pdoba


juz bardziej ppc...

ale nie oszukujmy się, wolałbym firmę gdzies koło siebie wziąść, niestety ci u których byłem to albo Nibe, albo Danfoss, Viessman czy Ivt

same drogie, z pełną zabawą, czyli od odwiertów po właczenie, kiedy nic bym nie robił, to koszt około 70-80 tys..

szukam więc dalej

sledz98
06-02-2011, 08:38
Popatrz na ofertę Zirus, firma która to sprzedaje w polsce to www.thermogolv.pl. Zadzwoń, zapytaj. Kolektor można położyć samemu.

Sławek...
06-02-2011, 12:46
tylko że wychodzi mi teraz 65 tys.

...to cena z podłogówką?

jak masz wątpliwości to daj komuś do wyliczenia OZC , bo może okaże się, że masz dużo mniejsze zapotrzebowanie... jaką masz pow netto domu?
...ewentualnie pomyśl o kolektorze poziomym, jeżeli oczywiście Twoja działka na to pozwoli, no i musisz mieć świadomość niedomagań poziomego....

Sławek...
06-02-2011, 13:40
.. a Ty znowu o tym, że jest cudowny i niezastąpiony....
podstawowym jego niedomaganiem jest to, że nie na każdej działce się zmieści i nie każde warunki gruntowe są dla niego sprzyjające... dlaczego widzisz tylko jedną stronę medalu ???

OZC można zrobić samemu... z tym, że nie każdy jest w odpowiednio dużym stopniu "techniczny" a błędy już na etapie OZC mogą się odbić czkawką....

aha - samemu można zrobić nawet pompę ciepła i wybudować dom.....ale na pewno nie jest to propozycja dla każdego

saab1
06-02-2011, 16:05
nie przepłacajcie , za 65k to można nawet dwie takie instalacje wykonać, i jeszcze na wakacje zostanie, nie będę nikogo reklamować bo od razu jest awantura na forum, więc zobacz na moje posty

okobar
06-02-2011, 16:48
Popatrz na ofertę Zirus, firma która to sprzedaje w polsce to www.thermogolv.pl. Zadzwoń, zapytaj. Kolektor można położyć samemu.

popatrzę... kolektora nie mam zamiaru robić samemu, bo cóż, jestem przysłowiowym humanistą.... mam dwie lewe ręce i głowę od parady:yes:

okobar
06-02-2011, 16:51
...to cena z podłogówką?

jak masz wątpliwości to daj komuś do wyliczenia OZC , bo może okaże się, że masz dużo mniejsze zapotrzebowanie... jaką masz pow netto domu?
...ewentualnie pomyśl o kolektorze poziomym, jeżeli oczywiście Twoja działka na to pozwoli, no i musisz mieć świadomość niedomagań poziomego....

dom pod fikusem z archonu

działka 10 arów = dałoby radę dać poziomy, ale nigdy nie wiadomo co na działce kiedyś mieć będę miał, a nuż żonie odbije i zażąda sadu?http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-fikusem/m42d52086ca385

edytka: a tak z podłogówką

Sławek...
06-02-2011, 18:04
...Twój dom ma ok 160 m z garażem... nie wiem jak go ocieplasz, ale gdyby okazało się, że na prawdę potrzebujesz pompę 11 kW to oznaczałoby, że ocieplasz go bardzo słabo...
pompa 11kW daje radę w domach blisko 2xwiększych....
stąd wynikają duże koszty, chociaż cena 65 tys powinna wystarczyć na instalację z markową pompą...
jeżeli przeliczysz dokładnie OZC to będziesz mógł sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie przy ociepleniu jakie planujesz i sprawdzić czy nie opłaca Ci się czasem zwiększenie ocieplenia co spowoduje zastosowanie mniejszej pompy.
mniejsza pompa to mniej odwiertów, mniejsze rachunki za prąd.....

okobar
06-02-2011, 19:19
zmiany względem projektu - solbet 36 z 12 cm styropianu i chcemy 30cm na dach
poza tym rekuperator


nie wiem jakie zapotrzebowanie ma ten planowany dom, OZC próbowałem jakimiś programami wyliczyć, ale ja humanista jestem i nie potrafię :P

niby w projekcie jest charakterystyka energetyczna - ale podaje dziwne cyfry dla mnie niewielemówiące :P

EP 137 kWh/(m2*rok)
EK 121 kWh/(m2*rok)

to do gołego projektu

jak zastosuję solbet 36cm i 12 cm ocieplenia plus 30 cm na dach i dodatkowe 20 na fundament (ddodatkowe do tego co juz jest w projekcie) do tego WM z reku i kominek z DGP (jakby mi bylo zimno)

to wszystko podałem vikersonowi mailowo - i wlasnie cos takiego wyliczyli

Sławek...
06-02-2011, 20:40
...z tego co podajesz to domek powinien być dość ciepły... niewielkim nakładem możesz zwiększyć gr izolacji i już na prawdę będzie pięknie... te wartości, które podałeś z projektu - możesz nie zwracać na nie uwagi bo po zastosowaniu zmian w przegrodach będą na pewno o wiele niższe ...

jeżeli sam nie dasz rady to poszukaj kogoś kompetentnego i przelicz projekt jeszcze raz przy podanych , już ostatecznych parametrach wszystkich przegród, okien ..
znając te dane o których mówisz uważam, że pompa 11 kW jest za duża do tego co masz zamiar wybudować, ale ostateczną opinię może wydać ktoś kto to dokładnie przeliczy....

Sabina i Grzegorz
07-02-2011, 20:17
U mnie wyszło ogółem za to wszystko co napisałem 63tys.zł
Pompa ogrzewa całość bez użycia grzałek które są wyłączone , a funkcję na wykończenie bakteri lagionella mam raz na tydzięń na sprężarce tylko!
U mnie nic nie jest przewymiarowane !
Pozdro

hydraulik_
12-02-2011, 08:34
U mnie wyszło ogółem za to wszystko co napisałem 63tys.zł
Pompa ogrzewa całość bez użycia grzałek które są wyłączone , a funkcję na wykończenie bakteri lagionella mam raz na tydzięń na sprężarce tylko!
U mnie nic nie jest przewymiarowane !
Pozdro

nie jest przewymiarowane - to do jakiej temperatury masz dobraną pompę (-15,-20czy -25C).
Przewymiarowanie nie jest niczym złym .To takie pojęcie odnoszące si ę do projektowania .Urzadzenia dobiera sie dla temperatury np -20 C
Ale jak ktoś sobie zażyczy może być na -30C.Tylko trzeba uzasadnić ekonomicznie.

Sabina i Grzegorz
12-02-2011, 21:40
ale nie rozumiem ? ja mam pompe gruntowa

misiek1979
13-02-2011, 09:44
Ja na pewno będę chciał dobrać instalacje do -30/25 tylko po to żeby spać spokojnie szczególnie że to będzie jedyne źródło ciepła w domu (kominek będzie ale traktuje to jako ozdobę) oczywiście w domku będzie Reku.
A teraz wracając to tego co tu piszecie jedna z firm dała mi wycenę na 120000 za całość czyli PC + pionowe odwierty w sumie ok 180m + podłogówka. Pompa Danfosa z 180l zasobnikiem. Widziałem to w akcji i wygląda ok i estetycznie pompa fantastycznie cicha - stojąc obok prawie nie wydaje dźwięków, no ale cena robi swoje ??

Proszę o informację użytkowników tańszych pomp jaką wybrać, oczywiście nie bez znaczenia jest tu gwarancje i koszty serwisu.

A co z GWC warto czy nie ??

rwxw
13-02-2011, 09:56
z firm dała mi wycenę na 120000 za całość czyli PC + pionowe odwierty w sumie ok 180m + podłogówka.
Kosmos, chyba stosują złote rozdzielacze. Szukaj poniżej połowy tej kwoty.

Sabina i Grzegorz
13-02-2011, 09:59
U mnie tez jest z zasobnikiem dla c.w.u 160 lub 180 dokladnie nie pamietam. Pompa jest cicha ! misiek1979 aaale cena 120000 jka piszesz jest z kosmosu !
Ja narazie niemam kominka ale mam styro 15cm i dobrze ocieplony dach 25cm. Byly mrozy juz- 22stopnie i wszystko hula plus 4 osoby w domu a po podlogach 202m2 , uzyt
kowej 150 plus garaz 20m2 z grzejnikiem.

Sabina i Grzegorz
13-02-2011, 10:00
ba zlote chyba czysta platyna !

Liwko
13-02-2011, 10:03
Ja osobiście mam też przewymiarowaną i śpię spokojnie ale jednocześnie godzę się na nieco wyższe rachunki. Czasami lepiej nie przewymiarowywać a lepiej docieplić dom. Wyjdzie na to samo a rachunki mniejsze.
Myślę że z tych 120tyś da się spokojnie jakieś 50-60tyś zjechać;)
GWC to fajna rzecz a czy opłacalna przy PC to już można polemizować. Zależy jaki i za ile.

Jacek150
13-02-2011, 10:05
Mnie wyszło 85 tys zł za Nibe 1245 12kw , podlogówka 306 m2 , odwierty pionowe 6x50 , w tym projekt prac geologicznych. Całoś wykonala jedna firma.

Sławek...
13-02-2011, 10:10
Ja na pewno będę chciał dobrać instalacje do -30/25 tylko po to żeby spać spokojnie szczególnie że to będzie jedyne źródło ciepła w domu

nienajlepszy tok myślenia ;)
zmieniłem w OZC jakiegoś domu dane ze standardowych na takie jak Ty napisałeś i zapotrzebowanie wzrosło z 8,5 kW do 12,9 kW....
nie ma sensu wyliczanie zapotrzebowania i dobierania pompy wg założeń 30/25 bo powoduje to znaczne przewymiarowanie pompy...

misiek1979
13-02-2011, 10:15
Proszę w mojej wycenie jest
1 Pompa Ciepła Danfoss DHP-OPTI PRO 8. Osprzet fabryczny. - 28520
2 Wykonanie odwiertów dolnego zródła z napełnieniem glikolem i wprowadzeniem do budynku - 201 m (2xDN40) 3 x 62 metry + 5 metrów nieaktynego odwieru - rura polietylenowa ø 40 - 17688
3,Montaż i uruchomienie pompy ciepła, pompa cyrkulacyjna, grupy bezpieczenstwa, naczynie przeponowe, podłączenie elektryczne pompy do skrzynki elektrycznej, filtry, zawory, izolacja, osprzet dodatkowy. Regulacja i uruchomienie - serwis fabryczny. - 9720
4. Instalacja podłogowa CO, instalacja Wod-Kan, zawory i głowice - 23320
5. GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA: WERSJA ANTYBAKTERYJNA - AWADUKT THERMO - 8600
6.Rekuperator Komfovent Rego 400 VE EC - 7580 + Cena materiałów: 7.480

Co wy na to :(

Proszę o alternatywne propozycje

Liwko
13-02-2011, 10:31
1. Droga pompa
2. Poniżej 16tyś spokojnie da się zrobić
3. To już jest dramat
4. 15tyś do przyjęcia
5. Nie pisałeś że w skład wyceny wchodzi WM z GWC. Co do GWC to popytaj tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85
6. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?76229-Rekuperator-kto-ma-za-ile-i-czy-by%C5%82o-warto

Jacek150
13-02-2011, 11:07
Ja nie mam GWC ani rekuperacji w tuych pieniądzach co zapłaciłem. Za rekuperacje musiałbym dopłacic ok 20 tyś zl za dom 300 m2.

misiek1979
13-02-2011, 11:35
Liwko pisałem że będzie Reku i pytałem się czy opłaca sie GWC ??

Sławek...
13-02-2011, 11:39
przy PC jakoś specjalnie braku gwc nie odczujesz...

Liwko
13-02-2011, 11:47
A teraz wracając to tego co tu piszecie jedna z firm dała mi wycenę na 120000 za całość czyli PC + pionowe odwierty w sumie ok 180m + podłogówka.

Nie napisałeś, ale odnośnie GWC to lepiej popytaj w tamtym temacie. Ja GWC robię zdając sobie sprawę że to jest bardzo dyskusyjne czy mi się on opłaci zimą, za to latem mam nadzieję że mi się domek za szybko nie nagrzeje.

rydzadam
14-02-2011, 07:59
Szkoda kasy na Awadukt. Chwyt marketingowy Rehau-a z tymi bakteriami, więc nie daj się nabrać. To samo zrobisz ze zwykłych rur fi160 lub fi200 poniżej połowy ich ceny. GWC do rekuperacji nie zwróci się praktycznie nigdy, ale dla komfortu w upalne dni - moim zdaniem WARTO.

aadamuss24
14-02-2011, 08:35
rydzadam Rehau to nie tylko jakieś tam sreberko ale zupełnie inna grubość ścianek rury. Trudno porównywać do rur kanalizacyjnych które mają cieńsze ścianki. pozdr adam

rydzadam
14-02-2011, 10:04
rydzadam Rehau to nie tylko jakieś tam sreberko ale zupełnie inna grubość ścianek rury. Trudno porównywać do rur kanalizacyjnych które mają cieńsze ścianki. pozdr adam

Zgadzam się, ale przepłacać (głównie za marketing) na prawdę nie warto. Zakopiesz ze 2 metry pod ziemią i zapomnisz na wieki, czy to Rehau, czy pomarańczowa "Kaczmarek" choćby fi160 ze ścianką 4,0

KrzysztofLis2
14-02-2011, 10:04
To nawet lepiej, że cieńsze ścianki, łatwiejsze przekazywanie ciepła.

rydzadam
14-02-2011, 10:32
To nawet lepiej, że cieńsze ścianki, łatwiejsze przekazywanie ciepła.

Rehau ma tą przewagę, że PP dużo lepiej przewodzi ciepło od PVC, niemniej nie ma sensu przepłacać.
Czas uciąć temat, bo tu w końcu o PC dyskutujemy :)

lukep3
14-02-2011, 15:52
ja zastosowalem pcv litą a nie spienioną - przewodnośc prownywalna do rehau - bardzo wytrzymała mechniczne, dobre uszczelki, (uszczelniałem dodatkowo) - koszt na 55 m ok 2500 zł. przy -17 stopni w piachu na glebokosci srednio 2m i 100 m3/h wychodziło +6

aadamuss24
14-02-2011, 20:20
Jak na piaski to całkiem dobrze. Ja nie miałem przekonania do rurowego właśnie ze względu na piaski i zrobiłem żwirowy. Cały czas nawiew +8 stopni. pozdr adam

lukep3
15-02-2011, 17:51
dlatego zastosowalem pcv lita a nie spieniona aby podniesc przewodnosc - dlatego nawet przy przeplywach 300-400 m3/h przez kilka godzin przy temp -17 temp na wyjsciu nie spada ponizej 5-4 stopni (rura 200 lita)

NeoeK
21-02-2011, 18:52
Witam,

Ja za IVT E9 + zasobnik 300L + podłogówka 160mkw + odwiert pionowy 168mb ( już wykonany) mam umowę na 68tys netto. Do tego daję reku brink renovent 400 Large - 6600zł ze sterownikiem tygodniowym. Instalacja z rur sztywnych spiro ok.3000zł + 2000zł za robote. Projekt Orchidea z Archdomu. H+H z 15cm styro, w podłodze 12cm styro a na stropie 25cm ekofibru. Bedzie to jedyne zrodlo ciepła w domu. Mam nadzieje ze bedzie dobrze działać:)

Rokiś
22-02-2011, 20:39
Witaj,
Ja za Vitocal 242 + podłogówka 140 m2 + 600 mb kolektora poziomego + pełna hydraulika w domu zapłaciłem 54 tyś.
Póki co się sprawdza.

Energy
23-02-2011, 00:21
Witam.
Moim skromnym zdaniem cena dla domu z pompą ciepła, GWC i reku w dużej mierze zależy od urządzeń i materiałów do wykonania instalacji. Podam przykład:
- rekuperator Aeris350 wersja standard cena na luty 2011 to 8700 a wersja Lux 12500.
- rury sztywne spiro, anemostaty ipt ( większość do zabudowy) dla Twojego domu to koszt ok.10000 zł , natomiast rury Zehnder (całość do schowania w wylewce) ok 16000 zł
- wykonanie projektu wentylacji :1000 zł.
Całkowity koszt rekuperacji :19,700 albo 29,500 zł. Różnice widać:)

To samo dotyczy C.O..
- pompa firmy IVT od 25000 zł
- vaillant od 20000 Zł
- instalacja np: podłogówka plastik 5 zł za mb fi 16.
- dodatki (szafki, rozdzielacze, zawory, mieszacze ,itp) ok. 5000 zł
- robota podłogówka 35 zł/m2,
- reszta (przekucia, montaż szafek) 3000 zł.
Jeśli chodzi o GWC to tylko pionowe ze względu na różnice temp. Jedyny minus to częsta awaria dolnego źródła spowodowana złym wykonaniem połączenia "U" przez instalatora.
- koszt odwiertu w mojej okolicy od 200 zł/m.
- koszt rury rura PE 80 40x3,0 (200m) 7,15 mb
- wykonanie projektu C.O. ok 2000 zł.
Cena końcowa całości zaczyna się od 80000 zł

Pozdrawiam

rydzadam
23-02-2011, 08:14
Witam.
Moim skromnym zdaniem cena dla domu z pompą ciepła, GWC i reku w dużej mierze zależy od urządzeń i materiałów do wykonania instalacji. Podam przykład:
- rekuperator Aeris350 wersja standard cena na luty 2011 to 8700 a wersja Lux 12500.
- rury sztywne spiro, anemostaty ipt ( większość do zabudowy) dla Twojego domu to koszt ok.10000 zł , natomiast rury Zehnder (całość do schowania w wylewce) ok 16000 zł
- wykonanie projektu wentylacji :1000 zł.
Całkowity koszt rekuperacji :19,700 albo 29,500 zł. Różnice widać:)

To samo dotyczy C.O..
- pompa firmy IVT od 25000 zł
- vaillant od 20000 Zł
- instalacja np: podłogówka plastik 5 zł za mb fi 16.
- dodatki (szafki, rozdzielacze, zawory, mieszacze ,itp) ok. 5000 zł
- robota podłogówka 35 zł/m2,
- reszta (przekucia, montaż szafek) 3000 zł.
Jeśli chodzi o GWC to tylko pionowe ze względu na różnice temp. Jedyny minus to częsta awaria dolnego źródła spowodowana złym wykonaniem połączenia "U" przez instalatora.
- koszt odwiertu w mojej okolicy od 200 zł/m.
- koszt rury rura PE 80 40x3,0 (200m) 7,15 mb
- wykonanie projektu C.O. ok 2000 zł.
Cena końcowa całości zaczyna się od 80000 zł

Pozdrawiam

Coś kosmiczne niektóre ceny, zwłaszcza odwiertów, o rekuperacji nie wspominając :) Albo niektórzy nie patrzą na kasę, bo mają jej nadmiar, albo niewiedza robi swoje.

aadamuss24
23-02-2011, 10:57
Co to jest pionowe GWC ? Odwierty od 200 pln ? pozdr adam

malczas
23-02-2011, 20:17
Ja mam Buderusa firma z pod Opola montowała i jestem zadowolony cenowo też !
Jak chetny to podam dane.

ja poprosze o kontakt do firmy
dostalem wycene z kilku firm i wszystkie w okolicach 75tys za ivt 7 z buforem 200l do tego 90 m2 podłogówki plus 6grzejników i instalacja wodna oraz projekt

ana-76
23-02-2011, 20:28
ja poprosze o kontakt do firmy
dostalem wycene z kilku firm i wszystkie w okolicach 75tys za ivt 7 z buforem 200l do tego 90 m2 podłogówki plus 6grzejników i instalacja wodna oraz projekt
a po co Ci kaloryfery?,
PC pracuje naj ekonomiczniej gdy wszędzie masz podłogówkę. nawet w łazienkach nie mam kaloryferów, mam ustawione 25st i tyle mam.

rwxw
24-02-2011, 20:31
jz buforem 200l do tego 90 m2 podłogówki plus 6grzejników i instalacja wodna oraz projekt
Jeśli jeszcze możesz, to koniecznie zrezygnuj z grzejników (za wyjątkiem drabinki-ek w łazience-kach), Grzejniki przy pc są bez sensu i mają same wady, jeśli wszędzie zastosujesz podłogówkę, to będziesz mógł zrezygnować z mieszacza i "bufora" 200l i w ten sposób zaoszczędzisz parę zł a instalacja będzie lepiej działać bez tych zbędnych dodatków, które tylko zmniejszają cop pompy.

piwopijca
25-02-2011, 07:10
Tylko ze te grzejniki sa pewnie sporo tansze nic ich zamiana na podlogowke.
Mimo wszystko tez polacalbym sama podlogowke i "drabinki" w lazienkach czy pralni i najlepiej z dodatkowymi grzalkami na sezony przejsciowe.
Niestety, koszt moze okazac sie jeszcze wyzszy niz podane mimo likwidacji niektorych dotychczasowych elementow. instalacji

Pzdr.

Mario&Aga
25-02-2011, 15:57
W przypadku kolektora pionowego można latem przyjemnie schłodzić chatkę czego nie da się uzyskać z poziomego rozwiązania...., bzdury opowiadam ? Czy coś jest na rzeczy ?

Liwko
25-02-2011, 16:11
W przypadku kolektora pionowego można latem przyjemnie schłodzić chatkę czego nie da się uzyskać z poziomego rozwiązania...., bzdury opowiadam ? Czy coś jest na rzeczy ?

Ani z jednego ani z drugiego raczej nie schłodzisz a prędzej nie dopuścisz do nadmiernego nagrzania. Mowa oczywiście o chłodnicy przy wentylacji.
Do chłodzenia pasywnego jeden i drugi nada się znakomicie.

rwxw
25-02-2011, 22:42
., bzdury opowiadam ?
Niestety tak. Co za różnica w jakim kierunku leżą rury ? 2m pod ziemią latem też jest zimno.

Mario&Aga
27-02-2011, 22:13
Ok, czyli ktoś mnie wkręcił :)

Sławek...
28-02-2011, 09:55
Ok, czyli ktoś mnie wkręcił :)

...pewnie wiertacz Ci podsunął taką tezę, hehe...

yaiba83
17-05-2014, 21:36
Kolejny wątek strolowany przez witastwosza. Prelekcja zupełnie nie związana z tematem wątku. Dodatkowo reklama na profilu bezpłatnym.
Ja już korzystałem z trójkąta z wykrzyknikiem, chyba wy też powinniście.