PDA

Zobacz pełną wersję : Ratunku! Nowe okna PCV Brak wentylacji graw. Potrzebny rekuperator?



michol0
06-01-2011, 19:16
Sytuacja wygląda następująco:
Dom budowany był w latach 85 - 90, podwójna ściana - pomiędzy wełna i styropian, ok. 230 m2. Dach spadzisty, jednak dom podzielony jest jak by na 2 części, wyższą i niższą przez co są w nim "półpiętra". Po środku między wyższą i niższą częścią jest komin. Ogrzewany jest za pomącą gazu ziemnego - piec wiszący lata 90-te.
Przed paroma tygodniami wymieniłem okna drewniane, które były już bardzo nie szczelne na nowe "plastiki" - w tej chwili wieje mi przez wszystkie klatki wentylacyjne włącznie z okapami do środka zimne powietrze - kiedyś tego problemu nie było - czy to oznacza, że tak naprawdę wtopiłem z tą wymianą okien? W sumie chciałem zaoszczędzić.....
Znajomy mi radzi, aby zrobić osobne doprowadzenie powietrza do kotła gazowego - czy to rozwiąże naprawdę problem?
Już od jakiegoś czasu myślałem o zastosowaniu pompy ciepła i rekuperatora jako alternatywnej (innej energii) zamiast gazu, jest to jednak spory wydatek...
Czy radzilibyście zastosowanie samego rekuperatora z gwc?
Jak wygląda instalacja rekuperacji w zamieszkałym budynku, gdy poddasze jest zamieszkałe - 2 poddasza 50m2 sypialnia i 40 m2 salon z kuchnią - idzie rekuperacje poprowadzić z piwnicy?
Czy latem mógłbym za pomocą rekuperacji chłodzić pomieszczenia?
Znacie dobre firmy, które na granicy lubuskiego i wielkopolskiego działają?
I ostatnie pytanie: Ile instalacja w zamieszkałym domu tego typu mogłaby wynieść - wiem, że za 10 tyś to można zapomnieć...

kangaxx
06-01-2011, 21:40
wentylacja mech. jest wumuszona więc możesz ją sobie prowadzić z piwnicy, poddasza czy nawet od sąsiadki jak się zgodzi :)

twój piec jako otwarty robi w chacie podciśnienie więc powietrze do domu którędyś napłynąć musi,konwekcja wstecznemu ciągowi jakiś opór stawia więc wcześniej trochę dziurami w oknach a trochę wstecznym ciągiem któregoś kanału się uzupełniało,
załatałeś dziury w oknach to zostały kratki i masz odpowiedź najbardziej sądzę prawdopodobną, zrobienie dopływu zewnętrznego powietrza nie pomoże, musiałbyś piec zamknąć w jakiejś szczelnej budzie i do niej doprowadzić to powietrze ew. zmienić piec na zamknięty,
przestanie wiać z kratek ale i zdechnie ci wentylacja w chacie którą teraz robi piec, zamontuj więc nawiewniki albo jak należy wm tylko wtedy wszystkie kratki i kanały na głucho,

rekuperacja to nie system alternatywnej energii, pc tak

latem możesz chłodzić o ile masz gwc lub bajpas sterowany temperaturami ew. oba na raz, jeśli masz gwc to możesz pokusić sie o jakiś tańszy reku

michol0
06-01-2011, 21:57
Wiem że sam rekuperator - bez pompy - to nie alternatywna energia, nie stać mnie jednak w tej chwili na pompe i rekuperator, dlatego pytam czy ma sens montowanie samej rekuperacji z gwc? Czy ma ktoś doświadczenie z zakładania rekuperacji w zamieszkałym domu? I jeszcze jedno pytanie: Jeśli kupię zamknięty piec gazowy to nie będę mieć wentylacji grawitacyjnej?

kangaxx
07-01-2011, 09:02
gdy zamontujesz piec ze zamkniętą komorą, zlikwidujesz urządzenie wymuszające cyrkulacje powietrza w domu, żadna grawitacyjna nie ruszy w szczelnym domu a chyba taki masz po wymianie stolarki, to są tylko moje domysły, aby dokładnie wyczaić co się teraz u ciebie dzieje kup jakieś kadzidełko i posprawdzaj dymem jak ci powietrze w domu krąży, skoro wchodzi to którędyś przecież uciec musi (chyba piec), zmień piec koniecznie bo taki otwarty w domu a nie kotłowni to porażka i powtórz proceder, dowiesz się więcej,
jeśli zaczną parować okna to sprawa prosta, jeśli jednak wiele sie nie zmieni oznacza że w chacie masz jeszcze sporo dziur lub zmieniły sie kierunki ruchu powietrza w kanałach i jednymi wywiewa innymi ciągnie (masz jeszcze w domu jakąś kuchnię i łazienkę prawda?) jeśli ci to nie zawadza to siadasz we fotelu i oglądasz telewizownię, jeśli chcesz by było ok montujesz wm z reku i zatykasz kanały konwekcyjne, pc zostaw sobie na deser bo droga a w obliczu faktu kolejnych podwyżek energii el. jej atrakcyjność spada