PDA

Zobacz pełną wersję : zle wyznaczony budynek! pomocy



Radoslawscy
07-01-2011, 16:24
Witamy wszytkich,
Zakupiliśmy działkę w 2006 pod budowę domu. Działka jako jedna z wielu została wytyczona z wielkiego pola kilka lat wcześniej przez ówczesnego właściciela całej nieruchomości. Zostały posadowione słupy graniczne, zrobione mapy itp.

W 2008 zleciliśmy wytyczenie posadowienia domu geodecie z odpowiednimi uprawnieniami. Który wytyczył granice budynku na podstawie punktów granicznych w ziemi. Następnie ekipa budowlana wybudowała budynek do stanu surowego otwartego.

W naszym rejonie jest dostępny internetowy serwis map, który jest uaktualniany za pomocą zdjęć lotniczych. Okazało się ze nasz budynek jest źle posadowiony i jest przesunięty o 10m (!!!) a tym samym zachodzi na działkę obok. Realnie na działce występują słupy graniczne ale nie zgadzają się one z tym co jest na mapie.:bash:

Jesli geodeat tyczyl do slupow granicznych ktore sa nie tak jak powinny byc wedlug mapy to co z tym zrobic?
Jesli macie pomysly w jaki sposob zabrac sie do tego problemu? Gdzie sie udac w pierwszej kolejnosci?

Prosimy o pomoc!

crab
07-01-2011, 17:04
Mapy lotnicze nie stanowią dokumentu geodezyjnego! Sposób ich wykonywania, obróbki i kalibracji nie daje podstawy do twierdzenia, że budynek źle stoi. Każdy "państwowy" serwis geodezyjny informuje o tym na pierwszych stronach! Przesunięcia na zdjęciach lotniczych są ogromne!

Dopiero elektroniczna ewidencja budynków może dać jakikolwiek pogląd na sprawę!

Nie przejmuj się a jeśli chcesz mieć pewność sprawdź miarą odległości od punktów granicznych.

marika77
07-01-2011, 17:13
Czyli słupki ponabijane przez geoete który kilka lat temu dzielił i wyznaczał działki są źle ponabijane? o 10m w bok? Upewnij sie w gminie w geodezji czy te zdjęcia sa napewno dobrze zrobione i sa wiarygodne, bo domyslam się, że że skoro te ponabijane słupki są nieprawdziwe to nie tylko ty masz problem, bo np ktos pociagnął sobie przez ten czas media na swoja działke a okazało się ż wcale nie na swoja tylko na sąsiada. A czy jeszcze ktos postawił dom na tych działkach i też nie w tym miejscu co trzeba? jakby okazało się, że zdjęci sa prawdziwe a nabite słupki nie to faktycznie niezła wtopa, ale najpierw upewnij się w urzedach jak jest. Jakby okazalo się że zdjęcia sa prawdziwsze niz słupki to wex geodete by jeszcze raz wyznaczył Twoja dzialke, żebys wiedział na czym dokładnie stoisz, czy to jest napewno 10m a nie 8,5m lub 12m. Sprawa jest rozwojowa

hydrogenium
07-01-2011, 18:50
Primo.
1. Plan zagodpodarowania na podstawie którego był wytyczony budynek był sporządzony na mapie do projektowania.
2. Spotkałem się z przypadkiem kiedy otrzymałem mapy do projektowania na których granice ni jak miały sie do słupków granicznych (np. wg mapy granice przebiegały przez środek budynku). Wyjaśnienie trwalo 3dni, zrobienie prawidlowych mam 2tyg. Okazało się że podczas przechodzenia z map papierowych na elektroczniczne ktoś spierdolił robotę. Lokalny wydział geodezji załatwił od ręki, bez szemrania.
3. Mampy lotnicze często posiadają dużo błędów.

Radoslawscy
07-01-2011, 19:02
Dzieki za wypowiedz.
Mam mapy do celow projektowych, z nich orientuje sie jakie byly zalozenia podzialu tego wiekszego pola na mniejsze działki. Moja mapa pokrywa sie z mapa internetowa w systemie informacji przestrzennej mojego powiatu. Moj budynek zostal naniesiony wraz z fundamentami na mape internetowa i wchodzi na inna dzialke. Sa na tej mapie rowniez inne budynki sasiadow (nie bezposrednich) ktore sa naniesione poprawnie.

Natomiast na dzialce sa punkty graniczne i wychodzi mi ze do tych punktow granicznych budynek stoi poprawnie.

Wiec jest niezgodnosc slupkow granicznych w stostnku do mapy. I gdzie z tym pojsc? Bede za niedlugo na dzialce i dokladnie to pomierze.

Radoslawscy
07-01-2011, 19:21
Prosze zobaczyc co mi wychodzi z internetowego serwisu map a dom mial byc 4 m od lewej granicy dzialki zas jest 14m od niej!

Wychodzi mi ze moje slupki graniczne nie sa w zgodne z mapa. Dodam ze mapa do celow projektowania zgadza sie z internetowa.

lelelek
07-01-2011, 19:28
kiedyś widziałem sytuację, że granice z geoportalu były przesunięte o 80m (słownie osiemdziesiąt metrów)
byście się mogli przejmować jak by nie było graniczników, a jak są to możesz spać spokojnie
(jeśli chcielibyście się upewnić to trzeba iść do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i popatrzeć na mapy, ale wydaje mi się że nie potrzeba bo budynek był mierzony powykonawczo i również pasował na mapy)

Radoslawscy
07-01-2011, 19:38
Nasz budynek jeszcze nie byl odbierany powykonawczo. Chyba dla swietego spokoju bede wolac jeszcze raz geodete i niech odbiera i sprawdza.

grzegorzsto
07-01-2011, 19:45
przygotowuję się do budowy domu i kazałem zmierzyć geodetce słupki i okazało się, że pomiary działki były robione w 1928 roku i różnica wyszła teraz 2,30m
co do tych zdjęć to nie wydaję mi się żeby były priorytetem w końcu masz graniczniki i ktoś dzielił twoją działkę.

sacha
07-01-2011, 23:23
Z tymi granicami to jest totalny bajzel. Ja dokonując rozbudowy budynku w starej zabudowie dowiedziałem się że granice wszystkich działek są przesunięte równolegle o 1.1m . Wyszło że budynek nie stoi 4 m. od granicy i nie może mieć okna a aktualne należałoby zlikwidować. Ponieważ z ustaleniem nowych granic to jest "mała szopka", projektant zaproponował wniesienie pisma do miń. infrastruktury o odstępstwo od przepisów co do pozostawienia okna w ścianie z odległością mniejszą niż 4m. - sprawa została załatwiona pozytywnie. Prawidłowo powinien być przeprowadzony w terenie korekcyjny pomiar, ale geodezja nie ma kasy na to i takim fortelem mogę dalej prowadzić tą rozbudowę.