PDA

Zobacz pełną wersję : Okno na taras - jakiej wysokości taras?



agnikkrol
10-03-2004, 10:06
W salonie mam ogromne okno do samej podłogi. W tym oknie są drzwi na taras. No właśnie na jakiej wysokości ma być ten taras? Czy ma być równy z podłogą czy niżej, tak żeby np. śnieg nie leżał na oknie? Okna są drewniane więc może nie jest to dobry pomysł ale jak będzie niżej to ktoś sobie może zęby wybić wychodząc przez takie okno. :evil: Jak mam to zrobić?

bajzi
10-03-2004, 12:49
jeżeli masz szeroki okap- może być równo z progiem. może być z 2-3cm progiem, a może być i obniżony o 15 cm. byle posadzka była ze spadkiem od muru. a jak się boisz, że za wysoko, można dorobić np. drewniany albo "kratkowany" podest wyrównujący tą różnicę.

Joskul
15-03-2004, 10:36
Wykonawca namawia mnie do obniżenia powierzchni tarasu o 7-10cm w stosunku do salonu, tłumacząc to ochroną drzwi. Taras jest częściowo zadaszony.Mam mieszane uczucia, jakie są zalecenia w tej kwestii?

15-03-2004, 10:47
myśle podobnie jak wykonawca, poziom tarasu obniżyłbym w stosunku do posadzki parteru

pozdro

brzoza

inwestor
15-03-2004, 10:48
Tak tak znam te gadki wykonawców. W moim przekonaniu jest to całkowicie błędne rozwiazanie doprowadzi do ciagłego potykania się o stopień który wyjdzie w drzwiach tarasowych. Jak chcesz sobie złamać nogę albo wybić zęby to zrób jak ci wykonawca poleca. Prawdopodobnie wykonawca nie potrafi prawidłowo wykonać tego elementu.
Pozdrawiam

ArtMedia
15-03-2004, 10:59
Witam.

A niby jak obniżenie ma chronic drzwi?

ZbyszekW
15-03-2004, 11:21
Mam w projekcie 2cm różnicy i wydaje się, że to rozsądna wartość.
Nie potkniesz się a woda nie będzie Ci chlapała przez próg.

pozdrawiam

inwestor
15-03-2004, 12:09
Tak jak pisze ZbyszekW 2cm całkowicie wystarczy. 7...10 cm to już głupota.
Pozdrawiam

15-03-2004, 15:13
Bardzo dobry pomysł, przynajmniej snieg nie leży na ramie okna tylko niżej.

PADI
15-03-2004, 15:19
Tak jak pisze ZbyszekW 2cm całkowicie wystarczy. 7...10 cm to już głupota.
Pozdrawiam

HE he glupia to jest Twoja odpowiedz. NIe mozna tak jednoznacznie negowac pomyslu o obnizeniu tarasu o np. 7 cm. Nawet nie masz pojecia
w jaki sposob jest ten taras zadaszony. Jezeli tylko czesciowo to jak.
2 cm w roznicy poziomach plus jakies 11 cm ramy to nie tak duzo.
Sniegu czasami moze nawiac duzo wiecej.
Odnosnie potykania sie o prog to chyba trzeba byc kaleka.
Sorry za dosadnosc mojej wypowiedzi (bez urazy), ale te forum to ostatnio wypowiedzi jedynie slusznych rozwiazan.
POZDR>

ArtMedia
15-03-2004, 16:52
Jak ma nawiać to i 20 cm. nie wystarczy. Jakie by nie było zadaszenie, śnieg nigdy nie będzie długo leżał na drzwiach. Teoretycznie wydaje się, że powinien, jednak nie widziałem, by przy drzwiach pomieszczeń mieszkalnych zalegał. Zobaczcie sami. Na tarasie 20cm. śniegu a czym bliżej drzwi tym mniej, tak że przy samych drzwiach nie ma w ogóle, a okapu brak.

mik99
15-03-2004, 17:20
Obniżenie tarasu należy dopasować również do okładziny wierzchniej, jaka finalnie na tarasie będzie: deski drewniane właściwie (warstwa niespójna) bez obniżenia bym zakładał (ew.1 cm) okładzina ceramiczna (warstwa sztywna, podlagająca silnym naprężeniom) ze względu na prawidłowe wykonanie izolacji (5-7cm).

Didi
15-03-2004, 17:58
My mamy zrobiony dokładnie równo z posadzką w salonie!
Po to aby było wygodnie chodzić.
A jak obniżenie ma chronić drzwi tarasu, przecież one otwierają się do wewnątrz.

modulor
15-03-2004, 18:36
[quote="Joskul"]Wykonawca namawia mnie do obniżenia powierzchni tarasu

Joskul
15-03-2004, 21:16
Dziękuję za wszystkie uwagi. Zadaszenie 2 metry, taras z ceramiki, wsunięty po prostu jednym rogiem pod dach dzięki uskokowi ścian. Podsumowując wypowiedzi- obniżyć, ale niewiele. Przemyślę to jeszcze.

inwestor
16-03-2004, 08:53
Tak jak pisze ZbyszekW 2cm całkowicie wystarczy. 7...10 cm to już głupota.
Pozdrawiam

HE he glupia to jest Twoja odpowiedz. NIe mozna tak jednoznacznie negowac pomyslu o obnizeniu tarasu o np. 7 cm. Nawet nie masz pojecia
w jaki sposob jest ten taras zadaszony. Jezeli tylko czesciowo to jak.
2 cm w roznicy poziomach plus jakies 11 cm ramy to nie tak duzo.
Sniegu czasami moze nawiac duzo wiecej.
Odnosnie potykania sie o prog to chyba trzeba byc kaleka.
Sorry za dosadnosc mojej wypowiedzi (bez urazy), ale te forum to ostatnio wypowiedzi jedynie slusznych rozwiazan.
POZDR>

Padi jak najbardziej to rozwiazanie zasługuje na radykalną opinię krytyczną. Zgodnie z przepisami budowlanymi w drzwiach nie możesz mieć progu wyższego niż 2cm. I na tym możnaby zakończyć. Ludzie nie są przyzwyczajeni do progów w drzwiach w tym miejscu jest to element nienaturalny. Drzwi tarasowe latem częst pełnią funkcje drzwi wejściowych do budynku. Na tarasie często urzadza się zakrapiane imprezki i to o zmierzchu. Nietrudno sobie wyobrazić co sie może stać. Przecież goście nie będą wiedzieć o takich "pułapkach".
Pozdrawiam bez urazy :D :wink:

ArtMedia
16-03-2004, 09:18
Dziękuję za wszystkie uwagi. Zadaszenie 2 metry, taras z ceramiki, wsunięty po prostu jednym rogiem pod dach dzięki uskokowi ścian. Podsumowując wypowiedzi- obniżyć, ale niewiele. Przemyślę to jeszcze.
Przy takim zadaszeniu nie ma o czym mówić. Powinno być równo.

Marcel.B
08-07-2006, 23:20
Jak macie rozwiązane przejście z domu na taras i wejście do domu, konkretnie chodzi o to czy taras jest równo z oknem czy tez jest obnizony np o stopień? Podobnie jeżeli chodzi o drzwi wejściowe, oddzielone od tarasu, ganku itp progiem czy stopniem?

Pawel78
08-07-2006, 23:28
Deszcz śnieg ja osobiście jestem za stopniem

WojtekSz
09-07-2006, 08:39
Jeśli taras pod dachem to moe być na równo z podłogą w domu, jesli nie to stopień lub dwa sa niezłym rozwiązaniem bo pozwala to znakomicie lepiej rozwiązać zabezpieczenie przed wodą wokół dołu drzwi na taras.
U siebie mam taras pod dachem i jest super! Teraz kiedy jest tak gorąco daje cień a jesli pada to daje osłonę: w naszym klimacie to idealne rozwiązanie - wazne aby taras miał wystarczającą powierzchnię na wygodny stół i krzesła i dopuszczał wystarczający przewiew bo ostatnio się nam temperatury podniosły nieco latom i przewiwew jak na tarasach w domach z Afryki jest jak najbardziej na miejscu :)

anpi
09-07-2006, 09:36
W projekcie mam taras na równi z podłogą, przez jakiś czas myślałem o tym żeby obniżyć taras o 2 stopnie, ale chyba jednak tak nie zrobię :-?

Marcel.B
09-07-2006, 11:42
Ja mam właśnie werandę przed wejściem na całej długości ściany i szerokości ok 2 m, podłogę wykonam z kostki, zresztą na tarasie także z tym że taras jest raczej częściowo zadaszony i tu mam dylemat...

http://www.projekty.murator.pl/pliki/dom_251_18.jpeg

WojtekSz
10-07-2006, 00:10
Marcel.B: jesli to jest tylko mozliwe to warto przedłużyć daszejk nad tarasem po prawej tak abyś mógł postawić pod daszkiem stół i kilka krzeseł. Jesli to projekt typowy to wymagana będzie zgoda architekta ale samo rozwiązanie nie powinno nastręczac trudności konstrukcyjnych ani wykonawczych. A da ci znakomite mozliwości spędzania czasu pod dachem a jednoczesnie juz cąłkiem na ogrodzie :)
pozdrawiam

moniqa_1977
10-07-2006, 10:55
U mnie będzie tylko częściowe zadaszenie - i względy praktyczne przemawiają za obniżeniem tarasu o jeden stopień...
Wzgledy estetyczne - wprost przeciwnie ;)

Podoba mi sie koncepcja tarasu jako przedłużenia salonu -
a do tego drewniany taras na poziomie identycznym z salonem nadawłby sie idealnie :)

Cóz - jak na razie wzgledy praktyczne mają przewagę ;)

dariusz_s
21-08-2008, 21:38
Ile macie w cm niżej podłogę na tarasie w stosunku do podłogi w pokoju?
Czy wasze okna do podłogi są wpuszczone?

Mis Uszatek
21-08-2008, 23:26
Ty się nie pytaj innych, tylko ustal co chcesz mieć na tarasie i policz.

Mice
22-08-2008, 10:55
Ile macie w cm niżej podłogę na tarasie w stosunku do podłogi w pokoju?
Czy wasze okna do podłogi są wpuszczone?
poziom tarasu ok 4cm niżej z lekkim podniesieniem (żeby woda odpływała i nie było wyczuwalne obniżenie przy przechodzeniu) przed samym progiem o 2cm co docelowo daje próg 6cm od zewnątrz i 4cm od wewnątrz.
Ościeże częściowo wpuszczone w posadzkę ale to norma więc nie rozumiem pytania ?

Jacek1204
22-08-2008, 12:01
Czy ocieplacie balkon : tazn balkon - styropian 2 cm - wylewka - klej - płytki
czy tak : balkon - klej płytki.
U mnie po ocielpeniu balkon bedzie troche wyżej od podłogi w domu.

Mice
22-08-2008, 12:40
Ile macie w cm niżej podłogę na tarasie w stosunku do podłogi w pokoju?
Czy wasze okna do podłogi są wpuszczone?
poziom tarasu ok 4cm niżej z lekkim podniesieniem (żeby woda odpływała i nie było wyczuwalne obniżenie przy przechodzeniu) przed samym progiem o 2cm co docelowo daje próg 6cm od zewnątrz i 4cm od wewnątrz.
Ościeże częściowo wpuszczone w posadzkę ale to norma więc nie rozumiem pytania ?
No yo, pisałem o tarasie na parterze :wink:

Leesou
23-08-2008, 22:10
Czy ocieplacie balkon : tazn balkon - styropian 2 cm - wylewka - klej - płytki
czy tak : balkon - klej płytki.
U mnie po ocielpeniu balkon bedzie troche wyżej od podłogi w domu.

To tak jak u mnie. Poziom tarasu wyszedł 1cm wyżej niż poziom podłogi. Tyle że ja dałem 3cm pianki poliuretanowej co odpowiada 5cm styropianu. Poza tym uszczelniłem wylewkę (pomiędzy wylewką a ścianą domu) takim specjalnym silikonem SILKI sa ponad 25zł/kartusz i po położeniu płytek ponowne silikonowanie. Jak się pierwszy raz buduje to się płaci za błędy. Rozwiązanie wyszło drogo ale jest OK.