PDA

Zobacz pełną wersję : Czy potrzebne są projekty ?



montenegro
08-01-2011, 20:03
Witam

Mam do Was pytanie, czy przy odbiorze domu albo przekazaniu go do użytkowania niezbędna była taka "papierologia" jak projekt instalacji wewnętrznych jak elektryczna, centralnego ogrzewania, kanalizacji ? Chce kupić dom w stanie surowym zamkniętym i sam go wykończyć tzn, elektrykę + zlecić pomiary , centralne w systemie Hepworth + zlecić montaż kotła(pieca) i podłączenie. Czy jakiś urząd będzie wymagał ode mnie projektów z biura czy wystarczy że fachowiec określi gdzie i ile ma być gniazdek,kaloryferów ?

pozdrawiam

kajmanxxl
08-01-2011, 20:12
z tego co się ostatnio dowiedziałem to jakie papierki są wymagane zależy od gminy na której terenie jest obiekt, u mnie za wiele tych papierków nie wymagają i się mile zdziwiłem

robertsz
09-01-2011, 06:35
Witam

Mam do Was pytanie, czy przy odbiorze domu albo przekazaniu go do użytkowania niezbędna była taka "papierologia" jak projekt instalacji wewnętrznych jak elektryczna, centralnego ogrzewania, kanalizacji ? Chce kupić dom w stanie surowym zamkniętym i sam go wykończyć tzn, elektrykę + zlecić pomiary , centralne w systemie Hepworth + zlecić montaż kotła(pieca) i podłączenie. Czy jakiś urząd będzie wymagał ode mnie projektów z biura czy wystarczy że fachowiec określi gdzie i ile ma być gniazdek,kaloryferów ?

pozdrawiam
A to określenie nie jest cudownym objawieniem tylko właśnie projektem.
To określenie urządzeń przełoży się na moc, moc na dobór przekrojów przewodów, średnic rur, zabezpieczeń, nastaw.... To jest właśnie projekt.
Pytanie czy fachowiec się pod tym podpisze i będzie gwarantował utrzymanie parametrów, czy wszystko odbędzie się na gębę.
Pozostaje kwestia uprawnień tego fachowca i odpowiedzialności zawodowej, gdy coś się stanie.

Projekt budowlany powinien zawierać projekty przyłączy.
Projekty instalacji nie są wymagane, co zresztą skutkuje dowolnością w realizacji instalacji i tym że się nikt nie czepia tych instalacji.

Na rynku budowlanym są trzy rodzaje fachowców: jedni wiedzą co robią, inni robią co wiedzą, a jeszcze inni nie wiedzą co robią.
Daj Bóg, że natrafiłeś na tych pierwszych.

beton44
09-01-2011, 06:54
Rozumiem że kupujesz dom w "trakcie budowy"

to przecież jest pozwolenie na budowę z projektem itd...

sprawdź dziennik budowy - czy przypadkiem nie ma więcej niż 2 lata przerwy w budowie
bo wtedy wygasa pozwolenie na budowę...

montenegro
09-01-2011, 12:59
Projekt budowlany powinien zawierać projekty przyłączy.
Projekty instalacji nie są wymagane, co zresztą skutkuje dowolnością w realizacji instalacji i tym że się nikt nie czepia tych instalacji.


Właśnie nie jesteśmy pewni co do projektów instalacji wew. bo jak wpomniałem dom kupimy w stanie surowym, a słyszałem że nie zawsze są dołączane te projekty, czasami za extra opłatą. Wszystkiego dowiem się 17 stycznia bo idziemy obejrzeć do i porozmawiać z deweloperem.

pozdrawiam