PDA

Zobacz pełną wersję : Przekroje pionów wodociągowych w wielorodzinnym ...



kapoczta
09-01-2011, 13:44
Jak dobiera się przekroje pionów ZW w budownictwie wielorodzinnym,
Czy przy 12tu kondygnacjach srednica pex 32 będzie wystarczajaca?

Czy można podejść do tego w ten sposób że oblicza się powierzchnię przekroju rury i mnoży przez współczynnik jednoczesności... no właśnie jak go dobrać?

jeżeli 12 kondygnacji pobiera wodę przez przekrój rury 12mm (1/2 cala) to daje 12 x przekrój pi x 6^2 czyli 12 x 36 tj 430 mm^2
pion 32 po powierzchni daje pi x 16^2 czyli 324

Wartość pi pomijam przy ilorazie

Czyli wspólczynnik jednoczesności wynosi 32/43 czyli okolo 0,8

Inaczej mówiąc pion 32mm przekroju zapewnia ciągły pobór wody 9 odbiorom 12 mm

Czy wogóle te obliczenia maja sens ?

Google nie podpowiada żadnych tabel pozwalających dobrać średnicę pionu w zależności od ilości odbiorów 1/2 cala

W tej chwili na rurze metalowej są dwa cale 50 mm :) ale to z minionych czasów więc może innej rury nie było

kajmanxxl
09-01-2011, 17:10
z tego co pamiętam to była na to PN, poza granicami polski dobierał mi inspektor taką instalację, to kazał puścić wodę we wszystkich mieszkaniach po jednym kranie ale był an to projekt ja tego nie liczyłem, uważam że powinieneś brać pod uwagę jakę wydajność ma pompa

crab
09-01-2011, 17:47
Najlepiej pion wyliczyć z normy DIN 1986 ;)

face
10-01-2011, 14:13
wybacz ale w domku jednorodzinnym na oko to wyjdzie
w budynku wielorodzinnym na 12 kondygnacji to projekt byc musi!!!!
jest centralne/zbiorcze zasilanie na CWU czy indywidualne w mieszkaniach??

mialem w 4 pietrowym budynku w klatce 12 mieszkan fi 63, fi 50, fi40, fi32 wedle projektu

kapoczta
11-01-2011, 15:30
Może nakreśliłbyś w jaki sposób sie to liczy, a może wystarczy wybrać średnicę z tabeli ?

jest centralne zasilanie na CWU

przez 12 kondygracji w tej chwili idzie pion fi 40 na zw , 40mm na cwu i 1/2 CALA NA cyrkulacje

Czy wymiana takiego piony na PEX może kosztować 10 tys za te 12 mieszkań?

Projekt zakłada zastosowanie pex o tej samej srednicy co metal, ale chyba to troche przewymiarowane bo w metalu pewnie polowa teraz to kamien :)

face
11-01-2011, 16:48
na pale tego sie policzyc nie da tego niestety
trzeba znac ilosc mieszkan na kondygnacji ilosc mieszkancow aby miec rozbior wody czyli zapotrzebowanie

generalnie projektuje sie to od ostatniej kondygnacji w dol

jesli jest przewidziane fi 40 w projekcie to musi tak byc i ma to sens jesli osobno cwu a osobno zw, recyrkulacja nie ma znaczenia, ona musi tylko wymienic wode

co do kosztow to projekt do reki, tam jest zestawienie materialow:)

dziwi mnie natomiast ze na calej wysokosci pionu jest jednakowy przekroj

kapoczta
12-01-2011, 08:02
a czy nie można podejsc do tego w ten sposób że na kondygnacji 12 jest jeden wodomierz 1/2 osoba czyli pion 12-11 jest 1/2 cala , na kondygnacji 11 dochodzi następny pobór 1/2 cala czyli pion jest 3/4, starcza on również do kondygnacji 10 , od kondygrnacji 9-5 jest 1 cal pozniej nastepne 3 kondygnacje 1 1/4 itd

Co do ilosci poboru - to wydaje mi sie na oko czlowieka ktory sie na tym wogole nie zna ze pion 1 cal jest w stanie zasilic ciagle w wode 5 wodomierzy 1/2 cala.

Jeżeli chciałbyć dokładnie obliczać to tylko celem zmniejszenia przekroju wynikającego z masowego rozbioru wody. Szkoda że nie ma gotowców ze np rura 1 cal zasili 5 rur 1/2 cala. rura 2 cale zasili X rur 1 cal i Y rur 1/2 cala

face
12-01-2011, 10:19
to ze wodomierz ma 1/2 cala to nie dla tego ze taki przekroj wystarczy, tylko wynika to z jego konstrukcji i dla poprawnego dzialania - ot aby po prostu dobrze mierzyl przeplyw

zupelnym minimum dla jednego mieszkania jest dn 20
gdy jedno mieszkanie to ok, dn 20 wystarczy, ale gdy dwa to juz min 25
do tego straty i inne i ciezko jest stwierdzic na oko - uwierz ze sie okaze ze wroca ludzie z pracy, jeden prysznic, drugi wanna, trzeci pranie, kogos zlapie sraczka i sie okaze ze wody nie ma
dobrze ze sa rozdzielone zw i cwu
jest za malo danycha pamietaj ze na 12 kondygnacji moze byc problem z cisnieniem
cisnienia od dystrybutora tez nie znamy
takiej inwestycji bym nie wykonal bez projektu

widzialem projekt na zw (cwu indywidualna w mieszkaniach)
bud - parter + 3 pietra - na kazdym pietrze 4 mieszkania
parter fi63
1pietro fi50
2pietro fi40
3 pietro fi32

kapoczta
12-01-2011, 15:41
Z projektem jasne ze łatwiej i bezpieczniej.
Z moich obserwacji wynika ze 99% mieszkań ma na wejsciu rurę i wodomierz 1/2 cala.
Dodatkowo na moim wodomierzu jest oznaczenie Qn=0,75m3/h czyli więcej nie przepuści.

Skoro tak to 12 takich wodomierzy razy 0,75 daje 9m3/h

Pytanie :

jaki przekrój rury przy ciśnieniu min 3 bar na wejsciu przepuści 9m3/h

Są do tego jakieś tablice , krzywe itd. Ciśnienie 3 atm jest gwarantowane przez wodociągi. Wodomierz też więcej nie przepuści więc sprawa jest jasna.

Tak na oko to skłaniałbym się na fi 32 ale wolalbym to mieć potwierdzone.

face
12-01-2011, 22:14
cisnienie dystrybucyjne nie gra roli w liczeniu srednicy
majac srednice i dlugosci odcinkow liczymy straty i porownujemy cisnienie wymagane z dystrybucyjnym

liczac na pale i korzystajac z wzoru q = F * V i zakladajac V=1 m/s zgodnie z zaleceniami wychodzi ze rura aby przepuscic 9m3/h musi miec 56 mm srednicy wewn

tablice i krzywe sa napisz na priv maila to Ci przesle wszystkie materialy do liczenia wody

cisnienie gwarantowane 3 atm jest za niskie, jest to 30 m slupa wody, jesli kondygnacja ma 3 m to znaczy ze na 10 kondygnacji maja sucho w kranach gdy nikt wody nie pobiera ponize - wniosek = hydrofornia

dla zimnej wody wodomierz gn=0,75m3/h uwazam za zbyt maly, poniewaz
przymujac ze w mieszkaniu bedzie pobor wody przez zmywarke, pralke i pluczke to qn = 1,36m3/h - wniosek - wodomierz o qn=1,0 - 1,5m3/h
biorac pod uwage ze osobno zimna i osobno ciepla najlepszy by byl qn=1,0m3/h

zakladajac V=1,0m/s srednica wewn rury doprowadzajacej wode do mieszkania to dw=20 mm, a predkosc dla niej to juz 1,2m/s - dopuszczalna

stad wniosek na pale:
12 kondygnacja - dw 20
11,10 i 9 kondygnacja dw 26
8, 7 ,6 ,5 i 4 kondygnacja dw 32
pozostale dw 41

dw - sr wewnetrzna

dla cieplej wody wyjdzie zreszta podobnie:)
straty nie uwzglednione:)
na przeplyw da rade ale nie wiem co z cisnieniem

nastepnym razem podam nr konta do przelewu:p

kapoczta
13-01-2011, 07:11
Przede wszystkim to bardzo dziękuję za poradę fachowca. Do tego darmową:)

Myślę że w wielu miejsach licznie na pałę wystarczy

liczac na pale i korzystajac z wzoru q = F * V i zakladajac V=1 m/s zgodnie z zaleceniami wychodzi ze rura aby przepuscic 9m3/h musi miec 56 mm srednicy wewn

Czy mógłbyś na forum wyrzućić tabele jakie prędkości przepływu zakłada się dla poszczególnych przekrojów.

Znalazłem tablicę ze dla fi 25 mozna przyjąc 2litry/s dla 32 -3 l/sek czyli 10m3/h to daje pełne zapotrzebowanie dla 12 wodomierzy Qn=0,8m3/h.

Do tego oczywiście moznaby policzyć dokładnie współczynnikiem jednoczesnosci - w koncu nigdy z 12 mieszkań nie bedzie pobierany strumien maksymalny. Ale powiedzmy ze zostawiamy to na kamien kotłowy jaki sie osadzi na sciankach.

W tej chwili na całej dlugosci jest pion fi 40 któwy pewnie ma po 5mm kamienia i wszystko jest ok.

Dziękuję jeszcze raz

face
13-01-2011, 09:48
nie jestem fachowcem
kiedys cos tam przeczytalem, troche uslyszalem i troche policzylem

liczenie jest zalezne od metody

tabel nie ma
mam mnostwo materialow i pojdzie tylko przez maila

generalnie najpierw qn , nastepnie przyjmujesz przekroj i sprawdzasz ile wyniesie V
ja na pale zwiekszalem qn o 0,3dm3/s na kazdej kondygnacji

Prędkość przepływu wody w przewodach wodociągowych nie powinna być większa niż:
- w połączeniach od pionu do punktu
czerpalnego , w pionach - 1,5 m/s
- w przewodach rozdzielczych,
przyłączach wodociągowych - 1,0 m/s

Vmin to bodajze 0,6 badz 0,7 m/s

obliczenia robimy aby predkosc oscylowala w granicach 1 m/s