PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to ma sens? Styropian pod zbrojoną płytą podłogową.



compi
09-01-2011, 14:07
Niestety płyta podłogowa została już wykonana. A pod nią 10cm styropianu na folii i przykrytego folią, jako izolacja przeciwwilgociowa. Przyznam, że podczas prac nie zastanawiałem się nad sensem takiego wykonywania tego etapu. Zrobione wg projektu, jedynie grubość zniejszyłem z 15cm do 10. Może są jakieś zalety takiego rozwiązania? Etap do wykonania to wylanie anhydrytu na 6-7cm warstwie styropianu.

face
10-01-2011, 12:03
typowe kopiuj wklej projektanta:) wkleil opis plyty nad garazem nieogrzewanym jako opis plyty na gruncie:)
gdzie byl kierownik??
jesli bedzie ogrzewanie podlogowe to daj min 10 a najlepiej 15cm styro pod wylewki
wylewke najlepiej cementowa, przy anhydrytowej porzadnie uszczelnic styk sciana podloga

compi
10-01-2011, 16:40
Dzięki za opinię. Nie podobało mi się to od początku, ale w ferworze walki leciałem jak narysowali. Nie jest różowo, ponieważ te pseudo ocieplenie pod płytą ma nie 15, a 10cm(i tak chyba stracone), a do dolnej krawędzi drzwi mam wyliczone 13cm. Więc podłogówka około 6cm, 1cm na okładziny(brak parkietów) i pozostaje mi 6cm na izlolację. Hmmm, papierowy kierownik jest również konstruktorem budynku. Jak widać nie był to dobry wybór....Na zewnątrz fundamentów mam 6cm styroduru zachodzącego na tę płytę. Od góry częściowo obejmie ją również styro z głównego docieplenia, więc będzie prawie 15cm. Niżej nie da się zejść ponieważ mam już grunt 15-20cm(najniższa wartość) pod końcen ściany fundamentowej .

face
11-01-2011, 23:44
jesli to Cie urzadzi i nie przekroczysz finansow to sa zamienniki, ktore izoluja znacznie lepiej przy tej samej grubosci warstwy
jednak jeszcze tego nie stosowalem, poniewaz nie bylo potrzeby

jest jeszcze wyjscie z wycinaniem plyty-podbetonki przy scianach na szerokosc np 10 cm i wsuniecie tam styropianu xps, odetniesz podbetonke od sciany fundamentowej i zniwelujesz straty - to jednak ryzykowne gdy bledy w podbudowie, choc moze sie udac
niech inni ocenia

compi
12-01-2011, 14:06
Analizowałem to cały dzień. Czekam jeszcze na opinie ludzi podpisanych pod tym projektem. Niech się wysilą. Na dzień dzisiejszy stanęło na tym, że dokleję do ściany fundamentowej dodatkowe styro, ale tylko w górnej części, tak aby płytę podłogową bardziej odciąć od zewnątrz. Jedynym kłopot to konieczność porządnego zaizolowania tego, nazwijmy to nawisu, od wilgoci. Później otoczy to docelowo 30cm opaska z płukanego kruszywa10-30mm. Po takim zabiegu odcięty jednocentymetrowym paskiem styropianu od ścian zewnętrznych anhydryt, razem z prawie całą płytą podłogową, będą porządnie izolowane docelowym 15cm ociepleniem zewnętrznym. Tak mi się przynajmniej wydaje. chociaż wiem, że to ewentualnie tamtędy część ciepła może emigrować. Cięcie zbrojonego betonu zagroziłoby w ogóle sztywności budynku. Teraz mogę być spokojny bo raczej nie grożą mi jakiekolwiek drastyczne ruchy budynku(strop jest również lany). Porównam jedynie koszt zakupu styro podłogowego w standardzie do tego o wyższej lambdzie. Nie wiem na ile czytelna będzie moja idea, ale proszę o jakiekolwiek wnioski.
http://img593.imageshack.us/img593/9236/izolacjapodogi.jpg (http://img593.imageshack.us/i/izolacjapodogi.jpg/)

Uploaded with http://imageshack.us]ImageShack.us

face
12-01-2011, 14:36
Cięcie zbrojonego betonu zagroziłoby w ogóle sztywności budynku. Teraz mogę być spokojny bo raczej nie grożą mi jakiekolwiek drastyczne ruchy budynku(strop jest również lany).

otoz ciecie tegoz betonu nie zaszkodzi budynkowi wogule - nawet jesli lany z fundamentem
budynek stoi na fundamencie - a ten nie potrzebnie zbrojony beton jest podbetonka, na nim opiera sie posadzka tylko, czasami dzialowki

a co do docieplenia z zewnatrz na pewno pomoze

compi
12-01-2011, 18:57
Dzięki. Nie będę tu przytaczał wątków, w których czarno na białym pokazywano zalety takiej płyty podłogowej jaką mam u siebie. Świadomie przepłaciłem za zbrojony element konstrukcyjny, zamiast lać na ubitym piachu jastrych. Jest to konsekwencja wyboru wykończenia podłóg w większości gresem(podłogówka jako system grzewczy), i to nie najtańszym. Pozapadane podłogi w dużym holu i salonie z półotwartą kuchnią nie pozwalały zasnąć. Glinę, taką ścisłą, mam na 130cm od rozpoczęcia wykopów. Teraz pewnie ze 150cm. Na niej leżą ławy i dalej już tylko piach. Teoretycznie bezpiecznie. Wolałem jednak nie ryzykować i postawić dom mocny konstrukcyjnie. Teraz perspektywa cięcia zbrojonej płyty po prostu mnie przeraża. Byłoby to posunięcie praktycznie niweczące nasze wybory. Wpakuję centymetrowe styro i będę wieżył, że odetnie z dodatkowym ociepleniem fundamentów ewentualny mostek.

face
12-01-2011, 20:04
bedzie dobrze

mam taka plyte jak Ty tylko nie zbrojona na porzadnie ubitym klincu gr 30-40 cm

plyty zbrojone sie wykonuje i owszem w piwnicach przy wysokim poziomie (cisnieniu) wod gruntowych - plyta dociskowa izolacji ciezkiej
pozdrawiam

compi
12-01-2011, 20:33
Hehe, będzie dobrze po wycięciu czy w ogóle będzie mi dobrze? Ja klińca pod spodem nie mam, a i z zagęszczaniem nie wnikałem zbyt mocno, bo "płyta zbrojona".... Pewnie tylko specjalista fizyk byłby wstanie policzyć tę przegrodę przy styku płyta-ściana ocieplenie zewnętrzne.

face
12-01-2011, 21:32
wogule bedzie dobrze:)

wiekszosc ma podobnie jak Ty - ja rowniez - podbetonka styka sie ze sciana fundamentowa
chodzi tylko o to ze wyrzuciles kase w bloto na styropian, ktory przydal by sie pod wylewka
na tym etapie jaki masz teraz naprawienie bledu jest mozliwe stosunkowo niedrogo, po wylewkach to juz dupa zbita
liczylem swego czasu ile ciepla ucieka przez podloge na gruncie i oplaca sie dac pod wylewke przy ogrzewaniu podlogowym 15 cm styropianu
niestety u Ciebie nie ma na to miejsca
dociepl od zewnatrz i jest oki:)

compi
12-01-2011, 22:05
Liczę po cichu jeszcze na to, że płyta, nawet jeśli przejmie część ciepła to je zakumuluje(ładnie się to teraz nazywa). Bo oddać gdzie indziej niż w górę będzie jej trudno. Nie pisałem, że mam pod domem rurowy GWC, tak z 40m w mostku Tischelmanna. Nie wiem czy to istotne.

face
12-01-2011, 22:26
na gwc sie srednio znam - nawet mniej - ale dobrze ze pod domem:)
plyta zawsze zaakumukuje tym bardziej ze styropian pod nia:)
dlatego pisalem o wycinaniu bo gdybys ja wycial przy scianach i wsunal xpsa to zamknal bys ja z bokow i od dolu styro i mialbys piekna plytke akumulacyjna bez mostkow:) - w ten sposob naprawil bys bledne umieszczenie styro ponizej plyty - dlatego tak proponowalem:)
rozwiazanie z wycinaniem do dyskusji z kierownikiem - on ponosi odpowiedzialnosc i on podejmuje decyzje

compi
12-01-2011, 22:40
I teraz widzę, że wystarczyło wykonać taki sam manewr jak przy nadprożach. Mianowicie przed wylaniem betonu do szalunku od wewnętrznej strony został dociśnięty styropian 2cm z haczykami. Po związaniu taki system nie pozwolił oderwać styro przy rozszalowaniu. Mogłem, nie zrobiłem.....

face
12-01-2011, 22:45
:)
coraz czesciej bedzie sie tak robic:)
2 cm malo najlepiej ok 5-6cm xpsa doklejasz do sciany fundamentowej i wylewasz podbetonke:)

compi
12-01-2011, 22:50
Teraz do mnie to dotarło. Nie wiem czy to może w wyniku niezrozumiałego opisu czy słabego rysunku. Ja ma płytę podłogową opartą na ścianie fundamentowej. Pisze o tym szczególe bo byc może sądzisz, że mam płytę laną wewnątrz ścian fundamentowych.

face
12-01-2011, 22:58
zakladalem ze dolewana do a nie na sciane fundamentowa

jeden wniosek - obaj bedziemy deczko madrzejsi na przyszlosc:)

compi
12-01-2011, 23:06
Heh, a tak się starałem być precyzyjnym w opisach....
Wróćmy więc do początku. Płyta mająca około 14cm będzie ocieplona z zewnątrz +- w połowie 15cm styropianu, a wpołowie 12cm. Pod nia jest 10cm, nad nią będzie około 6-7. gdzie są potencjalne zagrożenia? Jeśli nie straciłeś już cierpliwości to poświęć mi jeszcze odrobinę czasu : D.

face
12-01-2011, 23:11
w dokladnosci wykonania:)
u Ciebie juz wiecej wykombinowac sie nie da aby zmniejszyc straty i masz rozwiazanie poprawne biorac pod uwage co napisales wczesniej

jesli nie mozesz zwiekszyc grubosci styropianu pod wylewka to daj taki o jak najnizszej lambdzie - wiecej zrobic nie dasz rady

ps - opisy nie sa wcale takie zle, sugerowalem sie pierwszym zalacznikiem - rysunkiem

face
12-01-2011, 23:20
mam cos dla Ciebie, przegladnij i przeczytaj na spokojnie

compi
13-01-2011, 10:24
Dzięki za ten plik. Bardzo ładnie to zostało ujęte w tych tabelkach. Jak zwykle będą różne pytania dla każdego z budynków. Ja mam już pierwsze, co z generalnie nieogrzewanym garażem i kotłownią w bryle, a zaizolowane 5cm styropianem na ścianie wewnętrznej od reszty pomieszczeń? Mam kubaturę garażu i kotłowni wrzucać do obliczeń, czy ich nie uwzględniać? Płyta podłogowa jest ciągła dla tych pomieszczeń, ale już nie będzie z góry niczym izolowana(pozostała część domu będzie wyższa o wartość izolacji, anhydrytu i okładzin).
Wracając do podłogi. Konkluzja odnośnie tego elementu była prosta. Przekroczenie wartości 15cm izolacji pod nogami mija się z celem. Porównując to z moim dylematem, wychodzi mi, że dramatu nie ma. Pionowo jestem zabezpieczony, ucieczka nastąpi ewentualnie w poziomie na pionowym elemencie docieplenia fundamentu i do garażu z kotłownią.

face
13-01-2011, 10:37
ja bym wolal wliczyc - i tak postronnie je ogrzewasz energia z domu - najwyzej zawyzyzsz teoretyczne koszty ogrzewania

w kotlowni zrobil bym jak w reszcie domu zaizolowane styro wylewki oraz ogrzewanie, poniewaz:
gdy bedzie tam bojler beda z niego b.duze straty, gdy kotlownia gazowa mozeszw niej urzadzic pralnie gdy bedzie miejsce

co do podlogi masz dobrze:) nie ma sie co stresowac:)

zalaczylem plik poniewaz stwierdzilem ze majac rekuperacje, powinienes rozwazyc 20 cm styropianu na sciany

compi
13-01-2011, 10:52
To dopiszę resztę. Świadomie tylko 15cm ocieplenia. Powód to dom parterowy z dość mocno wysuniętym dachem. Ilość światła wpadającego do domu, pomimo okien 150x150 bez słupka, jest średnia. Zdaję sobie sprawę z ewentualnego niedoinwestowania tego elementu. Kocioł olejowy i tu również świadomy wybór ze względu na prowadzony tryb życia czteroosobowej rodziny. Alternatywą jest gaz z przydomowego zbiornika. Teoretycznie kiedyś mogę zmienić palniki w kotle i dostawić zbiornik. Kotłownia i ewentualnie garaż(oba pomieszczenia bez okien) wyposażę w grzejniki standardowe. Twoje uwagi są bardzo cenne.

face
13-01-2011, 11:19
masz tynki?? gdy wytynkujesz i tynki wyschna to swiatla wiecej w domu 10 razy:)

co do kotla to sie nie mieszam - ja mam gaz na dzialce wiec ogrzewam gazem - oboje stawiamy na wygode
czy taniej olej czy lpg nie mam pojecia - wiec sie nie odniose

zmierzam do tego ze masz czysta kotlownie i mozesz ja dodatkowo wykorzystac:)

compi
13-01-2011, 12:26
Oczywiście, że zrobi się jaśniej po wykończeniu wnętrz. Jednak wysoka linia drzew wokół też robi swoje. Do tego stopnia, że prawdopodobnie w ogóle zrzygniję, nawet w przyszłości z solarów. Po prostu od jesieni do wiosny słońca praktycznie u nas nie ma. Kotłownia będzie wykorzystana na full. Ilość zbiorników, urządzeń, zasobników i pompek już mnie przeraża pomimo, że nie mam tam komina. Wróciłem właśnie z salonu Viessmanna. Poza kosmicznymi cenami mam ciekawostkę. Nie mają w ofercie olejowego kotła kondensacyjnego poniżej 20kW, a tylko taki umożliwia wyrzut boczny spalin ze ściany.

face
13-01-2011, 12:50
dlatego mam gaziaka de dietrich - choc bralem pod uwage buderusa, viessmanna i vaillanta
cena buderusa na poziomie dietricha, za to vaillant a zwlaszca viessmann kosmos
viessmann wogule mial zbyt mala moc minimalna

rozmawialem z serwisantem znajomym (buderus, de dietrich, vaillant i viessmannl) on polecil de dietricha - poziom vaillanta za mniejsze pieniadze
palnik i wymiennik ponoc tem sam co w vaillancie, pompa grundfos - nie znalazlem roznic pomiedzy tymi kotlami, ktore byly by proporcjonalne do roznicy w cenie - komplet z zasobnikiem roznica ok 1400 zl

poczytaj na forum - moze polecaja jakies dobre kotly olejowe w rozsadnej cenie

compi
13-01-2011, 13:35
Forum jeśli chodzi o olej jest bardzo ubogie w informacje. I nie ma zależności między złymi opiniami o tanich kotłach, a dobrymi o drogich. Mam u siebie w mieście swojego dystrybutora Ulricha, o którym w sieci jest sporo różnych opinii. I gdy je zacząłem analizować, wyszło mi, że największą grupą krytykantów są chyba handlowcy. Podejrzewam, że przyczyna to mała prowizja na kotle za 5000zł. Na Viessmannie za 20 tysi mamy już różnicę. No i najważniejsze są zadowoleni ludzie w moim regionie użytkujący tę "taniochę".

W taki sposób szybko zeszliśmy z tematu izolacji na temat ogrzewania, ale to chyba normalne zachowanie : D

face
13-01-2011, 13:42
watki sie z czasem przeradzaja w inne - jednak w kwestii wyboru marki kotla nie pomoge, kazdy sie popsuc potrafi
mam jeszcze atmosferyka sunier duvall - uwazany za awaryjny - otoz ja mam inne odczucia wobec niego - padl tylko czujnik CWU
byla awaria pompy - usunieta za 350 zl - ale to wina instalatora ktory wykonal niefachowo instalacje w starym domu (brak filtra stalowego na powrocie - dal plastikowy - oderwany lut z instalacji dostal sie do pompy i uszkodzil lopatki wirnika)
ja wybralem po przeanalizowaniu rynku i rozmowach z instalatorami, serwisantami i znajomym sprzedawca - ten nie wciskal mi drozyzny :)