PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wentylacja - zapachy od sasiada, ale ciag jest caly czas



motorola
10-01-2011, 11:21
Witam,

w nowo oddanym mieszkaniu mam klopoty z ukladem wentylacyjnym - a dokladnie z okapem.

Otoz, kiedy sasiadka z dolu wlacza okap i wyciaga zapachy papierosow ze swojego mieszkania to czuje wszystko w moim okapie. Smierdzi taka papielniczka.

Zglosilem sprawe do administracji. Przyszla ekipa odpowiedzialna od tego tematu, zdemontowali uklad od pionu w moim mieszkaniu i sprawdzili wyciag. Wiatraczek sie zawsze krecil w strone odpowiadajaca wyciagowi. Juz nie pamietam wartosci, ale mimo, ze sasiadka wlaczala okap, caly czas byl wyciag, wiec teoretycznie nie maja prawa sie dostawawac do mojego mieszkania zadne zapachy. Ponadto, zamontowana jest klapa zwrotna na tej instalacji - dosc dobrej jakosci, bo z gumowa uczelka - ktora opada w momencie kiedy wylacze swoj okap.

Panowie rozlozyli rece i polecili montaz dodatkowej klapy, najlepiej marki Helios - ponoc ma wyzsza skutecznosc. Zanim to zrobie, chcialbym poradzic sie opinii w kilku innych zrodlach.


z gory dzieki za zainteresowanie sie tematem

prawdziwy.anika
11-01-2011, 02:12
hmmmm hmmmm
okapy kominowe w blokach?
wyprowadzcie mnie z bledu,jezeli nie mam racji,ze takowych w blokach uzywac nie wolno? :???::???:

Zbigniew100
11-01-2011, 07:18
Polskie przepisy wykluczają stosowanie okapów i wentylatorów łazienkowych tam gdzie jest wentylacja grawitacyjna z kanałami zbiorczymi.

motorola
11-01-2011, 09:39
hmmmm hmmmm
okapy kominowe w blokach?
wyprowadzcie mnie z bledu,jezeli nie mam racji,ze takowych w blokach uzywac nie wolno? :???::???:



nie rozumiem. co w tym dziwnego?

mam dwie instalacje:
- jedna dla okapu
- druga do wyciagu wentylacji. Wentylacja jest mechaniczna.

M K
11-01-2011, 09:50
nie rozumiem. co w tym dziwnego?

mam dwie instalacje:
- jedna dla okapu
- druga do wyciagu wentylacji. Wentylacja jest mechaniczna.

Mechaniczna wyciągowa?
Dobrze się domyślam?

motorola
11-01-2011, 10:10
Mechaniczna wyciągowa?
Dobrze się domyślam?


tak dokladnie.

M K
11-01-2011, 10:33
Więc tak naprawdę to masz wentylację grawitacyjną i w kuchni na wlocie do jednego kanału jest założony wentylatorek a do drugiego kanału jest podłączony okap wyciągowy.
Dodatkowo najprawdopodobniej okap masz podpięty do tego samego kanału co sąsiad z dołu.
W takim wypadku, dym lub inne zapachy od sąsiada będą się przedostawać do twojego mieszkania.
Zbigniew100 ma raję tam gdzie jest zbiorcza wentylacja grawitacyjna ( między innymi w blokach) zabronione jest stosowanie wentylatorków i okapów.

motorola
11-01-2011, 10:55
Więc tak naprawdę to masz wentylację grawitacyjną i w kuchni na wlocie do jednego kanału jest założony wentylatorek a do drugiego kanału jest podłączony okap wyciągowy.
Dodatkowo najprawdopodobniej okap masz podpięty do tego samego kanału co sąsiad z dołu.
W takim wypadku, dym lub inne zapachy od sąsiada będą się przedostawać do twojego mieszkania.
Zbigniew100 ma raję tam gdzie jest zbiorcza wentylacja grawitacyjna ( między innymi w blokach) zabronione jest stosowanie wentylatorków i okapów.



nie moge miec grawitacyjnej, bo na kominie jest zamontowany wyciag, ktory caly czas pracuje i wyciaga powietrze z mieszkan.

Tak, wszystkie mieszkania w pionie sa polaczone z dwa piony wentylacyjne (jeden dla okapow, drugi dla zwyklej wentylacji(kratki w pokojach)).

M K
11-01-2011, 11:40
nie moge miec grawitacyjnej, bo na kominie jest zamontowany wyciag, ktory caly czas pracuje i wyciaga powietrze z mieszkan.

Tak, wszystkie mieszkania w pionie sa polaczone z dwa piony wentylacyjne (jeden dla okapow, drugi dla zwyklej wentylacji(kratki w pokojach)).

Niestety mylisz się, jest to nieudolnie zrobiona wentylacja grawitacyjna.
Domyślam się, że w te dwa kanały jeden do wentylacji, drugi do podłączenia okapu, podłączone są wszystkie mieszkania.
Co już jest niezgodne z normami i sztuką budowlaną.
Prawdopodobnie deweloper oszczędzał na czym się dało i przed odbiorem wpadł na
pomysł z założeniem wentylatorów wyciągowych na zakończeniu kanałów.
Poprawnie, to do jednego kanału wentylacyjnego może być podpięte tylko jedno pomieszczenie.
Ponadto w każdym z tych mieszkań w kuchni, łazience, ubikacji powinny być osobne kanały wentylacyjne.
Przy tak zrobionej wentylacji ,nie ma szans abyś
nie poczuł u siebie co gotuje lub pali sąsiad z dołu.
Swoją drogą to ciekawe kto podpisał się pod obiorem wentylacji?

prawdziwy.anika
11-01-2011, 12:08
Swoją drogą to ciekawe kto podpisał się pod obiorem wentylacji?
ciekawe tez,ze ekipa z administracji nie zajaknela sie slowem na temat tych okapow :???:

M K
11-01-2011, 12:13
ciekawe swoja droga,ze ekipa z administracji nie zajaknela sie slowem na temat tych okapow :???:

A po co utrudniać sobie życie?
Ponadto mieszkańcy są przekonani, że jest to wentylacja mechaniczna.

motorola
11-01-2011, 12:16
mam 2 pokojowe mieszkanie.

Lazienka ma swoja wentylacje, w oddzielnym pionie.

W drugim pionie biegna dwa wezly. Jeden dla okapow, drugi do wentylacji pomieszczen(tak jak wczesniej pisalem).

Kazde z pomieszczen ma swoja kratke wentylacyjna ktora pracuje 24h i wyciaga z mieszkania powietrze.
Okna maja kratki, przez ktore dostaje sie swieze powietrze i tak ta cyrkulacja dziala.

Jest to trzecie mieszkanie w ktorym mieszkam i nie spotkalem sie jeszcze z takim rozwiazaniem, aby kazde mieszkanie mialo swoj pion. Generalnie ma to sens... ale chyba to nie jest praktykowane.


Deweloper nie budowal, tylko zlecil to wykonawcy - firmie Karmar. ponoc ciesza sie pochlebna opinia na rynku.


Piszesz ze takich praktyk sie nie stosuje, ze jest to niezgodne z normami, czy to jest jakos unormowane prawnie? - chetnie sie tym zainteresuje, mieszkanie jest nowe, dopiero co kupione...a deweloper sie chwali ze trzyma sie wszelkich standardow, stad wybral najdrozszego wykonawce.


Pozdrawiam i dziekuje za udzial w dyskusji.

motorola
13-01-2011, 21:00
moze ktos poleci profesjonalna firme, ktora moglaby mi pomoc w temacie? - moze jakiegos rzeczoznawce czy kogos takiego?
nie wiem gdzie szukac pomocy...

motorola
19-01-2011, 22:36
A po co utrudniać sobie życie?
Ponadto mieszkańcy są przekonani, że jest to wentylacja mechaniczna.


sluchajcie, pomocy. gdzie moge zasiegnac rady specjalisty? ? ? ?? ?

gabriela3
31-01-2011, 21:32
sluchajcie, pomocy. gdzie moge zasiegnac rady specjalisty? ? ? ?? ?

Mojemu znajomemu w podobnej sprawie pomógł dopiero Inspektor z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Miał w 8 piętrowym bloku wentylację grawitacyjną i 2 czy 3 lokatorów w pionie którzy pomontowali sobie okapy do kratki wentylacyjnej (jeden z nich palił jak lokomotywa a drugi ciągle gotował jakieś kości czy inne resztki dla swoich psów i smród był w całym mieszkaniu). Mimo corocznych kontoli Admianistracja nic nie robiła z tymi co się do tego paragrafu Prawa Budowlanego nie stosowali, nawet kar nie nałożyła. Jedyne co to wywieszali na klatce informację, o tym, że lokatorzy mieszkań o numerach takich i takich powinno to zdemontować - czego oczywiście nie zrobili. Z tego co wiem Inspektor nakazał demontaż takiej wentylacji i nałożył karę i na lokatorów i na Administrację, ale na mocy jakich dokłądnie paragrafów to nie wiem. Poza tym trwało to ponad 3 lata, bo najpierw Administracja go olewała, a Inspektorzy z GUNB mają pilniejsze sprawy niż szyby wentylacyjne w blokach.

motorola
08-02-2011, 21:34
Mojemu znajomemu w podobnej sprawie pomógł dopiero Inspektor z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Miał w 8 piętrowym bloku wentylację grawitacyjną i 2 czy 3 lokatorów w pionie którzy pomontowali sobie okapy do kratki wentylacyjnej



czyli tak samo jak u mnie. jeden pion i wszyscy do niego podlaczeni, wiec jest taka praktyka stosowana...

help, ludzie gdzie szukac pomocy

rsz
15-02-2011, 16:18
Skorzystam z okazji i podepne sie pod temat gdyż mam podobny problem z sasiadem.
Otóz mieszkania moje i sasiada łaczy wspólny korytarz prowadzący z klatki schodowej.
Z owego korytarza sąsiad ma wejście do swojej łazienki która nie graniczy z żadną ścianą zewnętrzną budynku.
I tu moje pytanie? Czy sąsiad, który w swojej lazience nie ma żadnej wentylacji ma prawo zrobić sobie kratki wentylacyjne w drzwiach?
Gdzie uderzyć by zmusić sąsiada do wyprowadzenia wentylacji przez strych na dach?PINB?PSSE?

motorola
15-02-2011, 20:56
hmmmm hmmmm
okapy kominowe w blokach?
wyprowadzcie mnie z bledu,jezeli nie mam racji,ze takowych w blokach uzywac nie wolno? :???::???:


co????????? to jaki inny okap w mieszkaniu ma miec na kuchenka(nie gazowa)??!

Gdziekolwiek, do kogo pojde, to kazdy ma taki okap.

Moj brat w mieszkaniu ma pochlaniacz, ale to wogole nie dziala...

chris_w
17-02-2011, 09:39
Problem nie dotyczy okapów, tylko wentylacji mechanicznej wyciągowej często wbudowanej w takie okapy. Sam okap jest tylko daszkiem.
Mogę spekulować że zapach od sąsiada bierze się wtedy kiedy zaistnieją warunki niższego podciśnienia u Ciebie względem sąsiada. Np. Ty włączysz okap, sąsiad nie włączy, jednocześnie jest sąsiedni kanał którym Twój okap zasysa powietrze od sąsiada. Na dachu siedzą dwa wentylatory i jak sprawdzano u Ciebie "ciąg" to bez pracującego okapu, stąd zawsze wyciągało. Można sprawdzić zapałką/świeczką - jak poczujesz zapach od sąsiada - to sprawdź tą kratkę z wyłączonym okapem i z załączonym.
Przepisy zabraniają łączenia wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej niezrównoważonej (wyciągowej - np. okap z wentylatorem). Jednak u Ciebie jest taka "pseudo-grawitacyjna" - wspomagana wentylatorami (pewnie był za mały "ciąg" i musieli dać wentylator dachowy, albo z zamierzenia miały być wszędze okapy). Nie zmienia to faktu że zamierzeniem ustawodawcy było dbanie o zdrowie lokatorów wykluczając ciągi wsteczne w kanałach - i mimo że masz teoretycznie wentylację mechaniczną wyciągową może powstawać u Ciebie ciąg wsteczny (nawet nie do końca bo w końcu idzie od sąsiadaz dołu) kratka która miała wywiewać, nawiewa powietrze.

hazardzistka
24-07-2011, 18:20
Witam,
Ja też mam problem z wentylacją..
Sąsiad nademną dużo pali, nie tylko papierosy, u mnie to wszystko czuć w całym domu. Jak robił remont to miałam całą kuchnię pokrytą pyłem.
Czy tak powinno być?
Ja jestem na 11 piętrze a on na ostatnim juz 12 piętrze, on ma ostatnie mieszkanie na dachu.
Smród jest nie do wytrzymania!
czy spółdzielnia powinna mi pomóc??

Z góry dziękuję

Konto usunięte_12*
24-07-2011, 21:44
czy spółdzielnia powinna mi pomóc??

Oczywiście tak! Powinni wynająć dobrego kominiarza, aby sprawdził cały ten (zapewne wspólny) kanał wentylacyjny i zaproponował jakąś wywiewkę zabezpieczającą przed ciągiem wstecznym (bo to on zapewne sprawia, że "zapachy" od sąsiada cofają się i do twojej kratki).
Inną przyczyną może być podłączenie przez sąsiada(ów) swojego okapu(ów) nadkuchennego(ych) do tego kanału. Takie bowiem bywają skutki mieszania wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej (okapy z wentylatorem).