PDA

Zobacz pełną wersję : instalacja elektryczna 1,5mm vs. 2.5 mm



Gobelin
10-01-2011, 12:21
Witam,

Czy są jakieś odgórne zasady ktróre mówią że do oświetlenia stosujemy kable 1,5 mm a do gniazdek elektrycznych kable 2.5 mm ?

Jeśli tak to czy bezwzględnie nie można stosować kabli 1,5 mm do gniazdek elektycznych, czy też zalezy to od obciążenia, prądu maksymalnego ?

pozdrawiam serdecznie

Jarek.P
10-01-2011, 12:39
Te zasady nazywają się "zdrowy rozsądek".
Oczywiście możesz do gniazdek puścić kabel 1,5mm2, ale wtedy będziesz musiał taki obwód zabezpieczyć bezpiecznikiem 10A. A to dla niektórych co bardziej prądożernych odbiorników może być na styk lub wręcz za mało. Przykładowo, współczesna kuchnia, jesli będzie miała na jednym obwodzie choćby mikrofalkę i czajnik razem, to równocześnie na bezpieczniku 10A już tego nie włączysz.

Czy nie można przewodu 1,5mm2 zabezpieczyć większym bezpiecznikiem? Dajmy na to 16A? Nie, nie można. Oczywiście ludzie robią różne wynalazki, gaz dętką rowerową też podłączają i jak się to dobrze zrobi, to nic nie przecieka i jest szczelne. Niemniej jest to igranie z ogniem i to w całkiem dosłownym tego przysłowia znaczeniu.

J.

Gobelin
10-01-2011, 12:51
Właśnie mi chodzi o to przede wszystkim czy taka instlacja będzie bezpieczna ? Rozumiem że nawet jeśli gniazdka elektryczne będa miały kable 1,5 mm a le będzie bezpiecznik 10A to bezpieczeństwo będzie zachowane. Natomiast problem może być taki że jeśli podłączę więcej urządzeń jednocześnie to m 'wywali' bezpiecznik ?

Pytanie drugie:
Czy jeśli u mnie w domu elektryk położył pomiędzy gniazdkami kable 1,5 mm a nie 2,5 mm to jest to błąd w sztuce ?

Pytanie trzecie:
Czy jesli pomiędzy rozdzielnią a gniazdkiem będzie kabel 2.5 mm a poźniej z tego gniazdka będą rozgałezienia do innych gniazdek położone przy użyciu kabla 1,5 mm to już będzie dobrze ?

pozdrawiam

Jarek.P
10-01-2011, 12:59
Właśnie mi chodzi o to przede wszystkim czy taka instlacja będzie bezpieczna ? Rozumiem że nawet jeśli gniazdka elektryczne będa miały kable 1,5 mm a le będzie bezpiecznik 10A to bezpieczeństwo będzie zachowane. Natomiast problem może być taki że jeśli podłączę więcej urządzeń jednocześnie to m 'wywali' bezpiecznik ?


Dokładnie tak będzie. Instalacja będzie bezpieczna i dopuszczalna, jeśli tylko będzie miała odpowiedni bezpiecznik. Natomiast wtedy może być w pewnych sytuacjach niewystarczająca dla zasilenia podłączonych odbiorników i bezpiecznik będzie wywalał.


Pytanie drugie:
Czy jeśli u mnie w domu elektryk położył pomiędzy gniazdkami kable 1,5 mm a nie 2,5 mm to jest to błąd w sztuce ?

Błąd w sztuce to może za duże słowo, ale partanina - na pewno, tak się po prostu nie robi.
Wszystko zależy od tego, jak elektryk się z tobą rozlicza, jeśli płacisz mu za robotę z jego materiałami, to jeśli tylko nie dogadaliście się wcześniej, że będą cieńsze przewody, ale za to będzie taniej, domagałbym się albo wymiany tych przewodów na właściwe albo uwzględnienia ich mniejszej średnicy niż powinna być w końcowym rozliczeniu. Inaczej pisząc: nie zapłaciłbym uzgodnionej kwoty za taką robotę, o ile nie zostało to wcześniej z toą uzgodnione, że będzie tak, bo taniej czy cośtam, a ty się na to zgodziłeś.


Czy jesli pomiędzy rozdzielnią a gniazdkiem będzie kabel 2.5 mm a poźniej z tego gniazdka będą rozgałezienia do innych gniazdek położone przy użyciu kabla 1,5 mm to już będzie dobrze ?

NIe, tez nie będzie dobrze. MOże lepiej niż w poprzednim przypadku, bo choć ten wspólny, najsilniej obciążony odcinek będzie miał właściwą średnicę przewodu, ale dalej będzie cały czas przewód za cienki, co oznacza, że powinien być ten obwód tak czy tak zabezpieczony bezpiecznikiem 10A. Oczywiście można kombinować, że damy 16A, a do tych dalszych gniazdek nic dużego nie będzie włączone, ale wiadomo, jak może być, za 5 lat nikt o tym nie będzie pamiętał, przyjdzie zima stulecia, Putin koronowany na Cara Wszechrusi odetnie gaz Polakom, zaczniesz się dogrzewać farelkami i instalacja pójdzie z dymem.

J.

robertsz
11-01-2011, 02:41
Są jeszcze układy pierścieniowego zasilania.
Stosowane są i w energetyce zawodowej i w budownictwie mieszkaniowym.

Sprawdź najpierw czy te 1,5mm2 występują w każdym gniazdku czy tylko np. w sypialni i salonie?
Być może elektryk doprowadził do kuchni, łazienki i pralni większe przekroje przewodów.
Na innych pomieszczeniach przyoszczędził.

Aha, czy te przekroje odczytujesz z przewodów czy je mierzysz suwmiarką źrenicową?

robertsz
11-01-2011, 02:43
Na koniec, czy elektryk wykonał instalacje w oparciu o projekt czy na własną pałę?

Gobelin
11-01-2011, 09:13
dzieki Robertosz.

Widziałem jakiś zgrubny projekt gdzie rozryzowane były gniazdka i włączniki bez żadnych szczegółów jakie to kable, i jak wszytko ma być podłączone.

Przekroje odczytuję z przewodów + wzrokowo to widać czy kabel jest gruby czy cienki :)

Na czym mają polegać te pierścieniowe układy, czy właśnie w takich układach łączy sie ze sobą 1,5 i 2,5 w gniazdkach ?

Jescze to sprawdzę, ale wydaje mi się że w najlepszym przypadku jest tak, że do części pomieszczeń główne zasilanie jest doprowadzone kablem 2,5mm a poźniej pętle z takiego gniazdka są robione kablami 1,5 mm. Mówię w najlepszym przypadku bo wydaje mi sie że są pomiesczenia w których nawet główne zasilanie jest na kablu 1,5 mm

WaldemarRj
11-01-2011, 10:05
Natomiast problem może być taki że jeśli podłączę więcej urządzeń jednocześnie to m 'wywali' bezpiecznik ?
Dla zaspokojenia ciekawości, ten 10A bezpiecznik wywali gdy przekroczysz wartość 2300 Wat, można sobie oszacować to szybko kontrolując tabliczki znamionowe na urządzeniach (zazwyczaj tam jest też podawany prąd, to jeszcze ułatwi oszacowanie). Tylko uwaga, te 2300 Wat nie będzie działać w przypadku gdy chodzi o urządzenia posiadające silnik (tam będzie mniejsza moc, silniki mają trudniejszy rozruch, wtedy pobierają więcej prądu i dodatkowo dochodzi tam współczynnik mocy-a, on wpływa na zmniejszenie, ponieważ to dodatkowy składnik iloczynu Wat=Volt*Amper*współczynnik mocy). Dodatkowo po przekroczeniu nominalnego obciążenia silnika, moc pobierana znacznie wzrośnie.
Jak dla mnie, to dla gniazdek 10A to mało (np. u mnie odkurzacz ma 2400W-więc"?", z żelazkiem też będzie problem największy bo ono na całej mocy weźmie dokładnie 2750Wat nie mniej niż12A, ponieważ tam moc obliczamy z iloczynu napięcia i prądu, a współczynnik mocy jest jedynką)

Jarek.P
11-01-2011, 10:36
Dla zaspokojenia ciekawości, ten 10A bezpiecznik wywali gdy przekroczysz wartość 2300 Wat, [...]Jak dla mnie, to dla gniazdek 10A to mało (np. u mnie odkurzacz ma 2400W-więc"?", z żelazkiem też będzie problem największy bo ono na całej mocy weźmie dokładnie 2750Wat nie mniej niż12A, ponieważ tam moc obliczamy z iloczynu napięcia i prądu, a współczynnik mocy jest jedynką)

To tez nie jest takie proste.
W podanych przez Ciebie przykładach odkurzacza faktycznie możesz nie włączyć, natomiast żelazko, mimo, że ma większą moc, będzie działać bez problemu. Rzecz jest pogrzebana w charakterystykach bezpieczników, które nie wdając się w zbędne i nieistotne tutaj szczegóły nie są skokowe, tzn bezpiecznik nie działa tak, że 10A popłynie, a przy 10,5A wywali. To jest raczej tak, że 10A płynie, 12A też płynie, 15A - płynie, ale już nie popłynie za długo, po kilkunastu sekundach wywali. Wyłączenie w przeciągu sekundy to dla popularnego bezpiecznika typu B10A dopiero będzie prąd rzędu 30-40A!

J.

Wakmen
12-01-2011, 22:17
Czy są jakieś odgórne zasady ktróre mówią że do oświetlenia stosujemy kable 1,5 mm a do gniazdek elektrycznych kable 2.5 mm ?

Jeśli tak to czy bezwzględnie nie można stosować kabli 1,5 mm do gniazdek elektycznych, czy też zalezy to od obciążenia, prądu maksymalnego ?
PN-IEC 60364-5-523:2001 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego - Obciążalność prądowa długotrwała przewodów.

Jako takiego określenia nie ma, że dla gniazd musi być 2,5mm2. Powiem inaczej. Kupując gniazda n/t modułowe producenci pakują przewody 1,5mm2 i to jest zgodne z PN.

Wakmen
13-01-2011, 20:48
Są jeszcze układy pierścieniowego zasilania.
Stosowane są i w energetyce zawodowej i w budownictwie mieszkaniowym....
Ja takie rozwiązania nazywam zasilaniem powrotnym.
Jeżeli klient jest bardzo wymagający i nie liczy się z każdym metrem przewodu to prawie wszystkie obwody oświetlenia i gniazd zasilam z jednej strony budynku i poprzez odbiorniki wracam drugą stroną budynku. Takie rozwiązanie pozwala na równe obciążenie obwodu z każdej strony.
Dla takiego rozwiązania ilość przewodów zwiększa się od standardowej/tradycyjnej instalacji o jakieś 15-20%

robertsz
14-01-2011, 00:07
Na czym mają polegać te pierścieniowe układy, czy właśnie w takich układach łączy sie ze sobą 1,5 i 2,5 w gniazdkach ?

Jescze to sprawdzę, ale wydaje mi się że w najlepszym przypadku jest tak, że do części pomieszczeń główne zasilanie jest doprowadzone kablem 2,5mm a poźniej pętle z takiego gniazdka są robione kablami 1,5 mm. Mówię w najlepszym przypadku bo wydaje mi sie że są pomiesczenia w których nawet główne zasilanie jest na kablu 1,5 mm
Nie, w układach pierścieniowych nie stosuje się różnych przekrojów.
Układ pierścieniowy zaczyna się i kończy w tym samym miejscu.
To o czym piszesz, czyli zasilanie pierścienia 2,5 a sam pierścień 1,5 jest poprawne z punktu widzenia projektanta (zasilanie 2,5, a w pierścieniu masz już sumę czyli 3mm2).
Istotne jest, aby w czasie eksploatacji taki pierścień był kontrolowany (pomiary okresowe).

Mi to bardziej wygląda na to, że wykonawca miał wykonać zlecenie z materiałem za ustaloną kwotę X.
Co zaoszczędził na materiale to jego. Więc podchodził racjonalnie do przekrojów przewodów.
Kryterium - funkcja pomieszczenia. Przykład - po co w sypialni 2,5 skoro standardowo w sypialni jest lampka nocna i ładowarka do telefonu, starczy 1,5....
Jeśli w danych obwodach zastosował odpowiednie zabezpieczenia to wykonał instalacje poprawnie.
Instalacja miała działać i działa. Wykonawca i zleceniodawca są zadowoleni. Pozostał jedynie klient marudzący ;)

Kuchnia, kuchnia i jeszcze raz kuchnia. Tam się trzeba skupić i rozsądnie wszystko zaplanować.
Reszta pomieszczeń pod względem poborów energii jest marginalna.
Słowem zacznij od kuchni.

Anixxxek
14-01-2011, 10:11
Z moich informacji i doświadczeń wynika,że w instalacji jednofazowej, przewód 1,5mm2 ułożony bezpośrednio na ścianie lub w tynku można długotrwale obciążyć prądem 19A
więc 10 A to chyba troszeczkę za dużo ostrożności.Ale każdy robi jak uważa.Przy zachowaniu tych samych warunków przewód 2,5mm2 można obciążyć prądem 29A
Pozdrawiam
Viplight-Lampy Ekskluzywne

Jarek.P
14-01-2011, 11:17
Tutaj dość dobrze rozpisane dane wraz ze stosowną tabelką:

http://bezel.com.pl/index.php/instalacje-elektryczne/obcialno-prdowa-dugotrwaa.html

O ile dla 1,5mm2 faktycznie masz rację (tylko, że wtedy mamy przewód pracujący z zabezpieczeniem trochę na granicy jego możliwości, nie wiem, czy to dobra maniera tak robić), tak przy 2,5mm2 już nie bardzo, wg tych (a także wszelkich innych danych, jakie znalazłem), przewód 2p+z 2,5mm2 prowadzony w tynku może być obciążony jedynie prądem 19,5A.
Zastanawiająca jest bardzo mała różnica między 1,5 a 2,5 w tej tabeli, ale sprawdzałem kilka źródeł i te dane się powtarzają. Nie wiem, czy nie jest to błąd powielany dalej już automatycznie, bo wydaje sie to mało prawdopodobne, przecież obciążalność pwinna być od średnicy zależna niemal liniowo.

J.

Anixxxek
19-01-2011, 09:51
Takie dane ,z tego co widziałem,są w niemieckiej normie,a ja swoje wkuwałem na polskiej.Ze szkoleń i praktyki wiem że 1,5 mm2,spokojnie można zabezpieczyć bezpiecznikiem 16A a 2,5 mm2-25A.

WaldemarRj
23-01-2011, 23:44
W Niemczech stosuje się dla 1,5mm^2 zabezpieczenie 13A, natomiast 2,5mm^2 16A. Teoretycznie to dla takich małych przekrojów do 16mm^2 nie stanie się nic gdy da się 9A na 1mm^2 przy miedzi. czyli jak napisałeś 1,5mm^2 - 16A i 2,5mm^2, raczej 20A (ten 25A to zbyt "odważnie").

Smok
24-01-2011, 20:21
Zwrócę uwagę na jeszcze jeden istotny szczegół.
Montując na zacisku gniazda dwa przewody o różnej średnicy, zacisk cieńszego będzie wątpliwy , a to już dość poważne zagrożenie.

mjakob
25-01-2011, 07:02
Takie dane ,z tego co widziałem,są w niemieckiej normie,a ja swoje wkuwałem na polskiej.Ze szkoleń i praktyki wiem że 1,5 mm2,spokojnie można zabezpieczyć bezpiecznikiem 16A a 2,5 mm2-25A.

To kiepskie to były szkolenia które nie nauczyły nic o skuteczności szybkiego wyłączenia.

robertsz
25-01-2011, 08:20
Zwrócę uwagę na jeszcze jeden istotny szczegół.
Montując na zacisku gniazda dwa przewody o różnej średnicy, zacisk cieńszego będzie wątpliwy , a to już dość poważne zagrożenie.
Byłby wątpliwy, gdyby różnica średnic była istotna.
Przy przekrojach 2,5-1,5 nie ma takiego dramatu, podkładka dociska oba przewody i nie ma wątpliwości że dociska dobrze.


To kiepskie to były szkolenia które nie nauczyły nic o skuteczności szybkiego wyłączenia.
Mógłbyś to rozwinąć i podać jakieś przykłady obliczeniowe dla domku jednorodzinnego?
Bo rozumiem, ma to znaczenie dla hali produkcyjnej, gdzie długości tras są znaczne, ale w domku?
Forum czytają laicy elektryczności, należy im się trochę wyjaśnienia i oświecenia.

fenix2
26-01-2011, 21:52
Pytanie trzecie:
Czy jesli pomiędzy rozdzielnią a gniazdkiem będzie kabel 2.5 mm a poźniej z tego gniazdka będą rozgałezienia do innych gniazdek położone przy użyciu kabla 1,5 mm to już będzie dobrze ?

pozdrawiam

Piszecie to o bezpiecznikach 10 i 16A. Ale też zależy jakie mają charakterystyki.
Druga kwestia. Piszecie tylko o średnicy. A ja zapytam czy taki sam prąd wytrzyma przewód 1.5 o długości 50m co długości 2m ?
Dalej pominęliście sprawę spadków napięć jakie mogą wystąpić przy 1.5.


Dla zaspokojenia ciekawości, ten 10A bezpiecznik wywali gdy przekroczysz wartość 2300 Wat, można sobie oszacować to szybko kontrolując tabliczki znamionowe na urządzeniach (zazwyczaj tam jest też podawany prąd, to jeszcze ułatwi oszacowanie). Tylko uwaga, te 2300 Wat nie będzie działać w przypadku gdy chodzi o urządzenia posiadające silnik (tam będzie mniejsza moc, silniki mają trudniejszy rozruch, wtedy pobierają więcej prądu i dodatkowo dochodzi tam współczynnik mocy-a, on wpływa na zmniejszenie, ponieważ to dodatkowy składnik iloczynu Wat=Volt*Amper*współczynnik mocy). Dodatkowo po przekroczeniu nominalnego obciążenia silnika, moc pobierana znacznie wzrośnie.
Jak dla mnie, to dla gniazdek 10A to mało (np. u mnie odkurzacz ma 2400W-więc"?",
Co do odkurzacza to podają max moc. Podczas rozruch silnik pobiera większą moc więc C10 może wystarczyć do startu.

mjakob
27-01-2011, 06:26
Mógłbyś to rozwinąć i podać jakieś przykłady obliczeniowe dla domku jednorodzinnego?
Bo rozumiem, ma to znaczenie dla hali produkcyjnej, gdzie długości tras są znaczne, ale w domku?
Forum czytają laicy elektryczności, należy im się trochę wyjaśnienia i oświecenia.

Odniosłem się do samego stwierdzenia, nie rodzaju obiektu.
Można zrobić tak by było "na pewno ok" czyli 1,5mm2- 10A, 2,5mm2-16A, a jeśli chce się robić instalację na granicy to należałoby sprawdzić kilka kryteriów.