PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa na działce rolnej 1072 m2



martom
10-01-2011, 18:51
Zakupiłem działkę rolną o powierzchni 1072 m2. Zmiana planu przestrzennego na budowlaną ma nastąpić pod koniec tego roku ale może to też potrwać trochę dłużej.
Obecnie przemyślałem sytuację i chciałbym się pobudować trochę wcześniej lub postawić budynek gospodarczy na zgłoszenie do 25m2. W planie działka znajduje się na terenach oznaczonych R/RO/RZ dla R dopuszcza się lokalizację budynków i urządzeń służących produkcji rolniczej i przetwórstwa rolno-spożywczego pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii komisji Rady Miejskiej.
W gminie powiedziano, że nie mogę postawić nawet budynku gospodarczego chyba że zostanę rolnikiem i uzyskam warunki dla siedliska. Żeby to otrzymać muszę posiadać ziemię średniego gospodarstwa czyli u mnie w gminie 4,05 ha.
Przekopałem trochę net i dowiedziałem się że mogę wydzierżawić te 4,05 w gminie i starać się o pozytywną opinie i budować siedlisko.
Pytanie :
Czy ktoś z forumowiczów przerabiał taki temat?
Czy mogę bez przeszkód dzierżawić i stać się rolnikiem z tego co wyczytałem wystarczy minimum średnie wykształcenie.?
Na ile czasu trzeba wydzierżawić taką ziemię i czy przed staraniem się o warunki na siedlisko muszę mieć jakiś staż z dzierżawą?
Czy w trakcie dzierżawy muszę rzeczywiście tam coś uprawiać.?
Czy po wygaśnięciu umowy dzierżawy pozwolenie na budowę jest ważne czy muszę aż do odbioru budynku dzierżawić?
Rozumiem , że jeśli zabudowa siedliskowa to też muszę budować budynek gospodarczy?

JurekM
10-01-2011, 21:18
Witaj!
A dlaczego nie wystąpisz o Warunki Zabudowy?
Ja się właśnie buduję na działce rolnej ok. 1800 m i nie odralniałem jej, ale fakt faktem, że sprawę miałem w odwoławczym i na Warunki Zabudowy czekałem 11 miesięcy.
Zacznij od Warunków a później zastanawiaj się co dalej.
Powodzenia.

martom
11-01-2011, 09:16
Warunków nie dostanę gdyż jak napisałem wcześniej dla działki jest Miejscowy plan zagospodarowania. Gdzie działka jest na terenach rolnych.
Chociaż zastanawia mnie sformułowanie Przetwórstwa rolno spożywczego czyli mogę chyba zbudować budynek przetwórstwa plus mieszkalny ale żeby wykonywać przetwórstwa rolno spożywcze też muszę być rolnikiem?
Czekam na dalsze sugestie.

martom
19-01-2011, 20:33
Czy zgodnie z art.29 .1.24 prawa budowlanego.
Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
24) obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych
A więc garaż blaszak nie związany z gruntem, który ma służyć jako budynek tymczasowy podczas prac budowlanych nad ogrodzeniem od strony sąsiada gdyż na to również nie muszę robić zgłoszenia. Ewentualni zrobić zgłoszenie na ogrodzenie od strony ulice i jakąś małą architekturę bo to plan dopuszcza.
Czy teoretycznie mogę taki garaż postawić nie pytając się nikogo o zgodę?

face
19-01-2011, 22:33
ogrodzenie z sasiadem powinienes uzgodnic

ogrodzenie od ulicy zglosic w gminie i uzgodnic

blaszak zglosic i postawic mozesz

czekac na ogloszenie nowego MPZP i walczyc oodrolnienie calej badz czesci dzialki