PDA

Zobacz pełną wersję : Kto sam robił podłogówkę do PC?



waz_2000
11-01-2011, 16:58
Jak w temacie kto, jak mu wyszło no i najważniejsze jak to zrobił że działa poprawnie.
Jeśli komuś nie działa poprawnie to niech też napisze :D. Osobiście dawać 18 koła za 110m2 podłogówki to paranoja. Jak nie zrobię tego taniej to o PC mogę zapomnieć.

Rafał_
11-01-2011, 18:09
Jak Ci się chce i masz trochę wolnego czasu i samozaparcia to polecam zrobienie samemu. Podstawa to wykonać rzetelnie OZC budynku i mieć dobry projekt podłogowki. I tu masz 2 możliwości: zlecić komuś wykonanie tego lub poświęcić sporo czasu na wgryzienie się w temat OZC i projektowania podłogówki. Wykonując projekt warto zrobić go dla parametrów 35/30 (temp. zasilania i powrotu), uwzględnić koniecznie materiały wykończeniowe na podłodze, proponuję wszędzie pętle po 65mb (krążek ma 200m, więc nie będzie odpadów, a opory przepływu będą niewielkie), kupić markową rurę (ja zrobiłem na Wavin-ie z Allegro) i mieć kogoś do pomocy przy rozkładaniu rury. Czasami pętla 65mb nie mieści się w całości w jednym pomieszczeniu, wtedy można to co zostało pociągnąć w korytarzu, garderobie itp. Myślę, że w 5tys. powinieneś się zmieścić.

rwxw
11-01-2011, 21:09
Jeśli komuś nie działa poprawnie to niech też napisze.
Ja sam nie zrobiłem, ale zrobił macher i popełnił kardynalne błędy - ułożył pętle o baaaardzo różnych długościach. Niektóre pętle musiałem prawie całkiem przydławić. Jednak podłogówka i tak dobrze grzeje, więc z tego wniosek, że nie trzeba przejmować się dokładnością projektu. Poczytaj na forum, jest sporo opisów jak uniknąć podstawowych błędów. Nie wiedząc jak zaprojektować lepiej zrobić to z nadmiarem i położyć gęściej rurki (rura nie jest aż tak droga) - zawsze można przytłumić przepływy na rozdzielaczu na etapie uruchamiania i eksploatacji. Moim zdaniem w "szkicu projektu" warto zwrócić uwagę, na mniej więcej równą długość pętli (max 100m dla pex 16, lepiej rzeczywiście 65m o ile sekcji nie zrobi się za dużo), w miarę gęsty rozstaw rurek i koniecznie większa średnica rury (np. dla pc 8kW minimalnie miedź 28 lub jakaś inną o podobnej lub większej średnicy wewnętrznej) od pc do rozdzielacza, zwłaszcza sporo oddalonego od pc, np. na piętrze. Czym większa moc pc tym większy przepływ i tym grubsza musi być rura doprowadząca wodę do rozdzielacza. Układ mieszający przy pc nie jest potrzebny, więc jest łatwiej. To tyle różnic od "zwykłej" nie pompiarskiej podogówki.

rydzadam
12-01-2011, 09:32
Tu jest sporo wiedzy nt. podłogówki (poniżej). Nie mówię, żeby Rehau-a zakładać, bo tanio nie wyjdzie, ale praktyczne wskazówki mają ciekawe.

http://www.rehau.pl/files/Inf_tech_ogrzew_i_chlodz_plaszczyz_PL.pdf

Liwko
12-01-2011, 11:36
He, he. Moją podłogówkę układał kolega instalator. Ciągle mu mówiłem że ma położyć gęściej rurki szczególnie w łazienkach i czegoś tam nie dosłyszał i mam w całym domu co 10cm:) Długości pętli mogły by być bardziej równe ale na szczęście nie zrobił za długich, okolice 70m.

k***a*z
12-01-2011, 14:24
Ja sam układałem ! , projekt miałem już zrobiony , jedno z pomieszczeń mam bardzo duże (70m2) i projektantka dała tam 4 pętle o dość różnych długościach od 100m do 160m , sam na własne ryzyko dołożyłem jeszcze dwie i wymierzyłem tak żeby długości różniły się max 10mb . Efekt jest taki że to najcieplejsze miejsce w moim domu (salon+jadalnia+kuchnia) . Resztę robiłem wg projektu tj. rurki co 15cm i przy ścianach zew. dwie rurki gęściej tj. co 5cm .
Niestety zasugerowałem się projektem w którym to nie było rurek pod brodzikiem w łazience (brodzika jeszcze nie mam) to miejsce jest wyraźnie chłodniejsze o jakieś 5 stopni.

sledz98
12-01-2011, 14:42
Ja również sam robiłem. Najpierw OZC, potem z tabel wybrałem rozstaw rurek. Wszędzie mam co 15 cm, w łazienkach starałem się co 10 cm. Pętle starałem się robić równo, ale wiadomo że się nie da. Salon (36m2) mam podzielony na 4 pętle, Pokoje i kuchnia mają po 2 pętle. Generalnie długość pętli nie przekroczyła u mnie 70m. Grzeje dobrze.

waz_2000
12-01-2011, 17:43
Znacie jakąś firmę która robi projekt fachowo a nie jak leci?

hydraulik_
14-01-2011, 19:29
Podłgówka jest prosta w wykonaniu Najlepiej układać po 70-80 co 15 cm.Bardzo mała jest różnica wydajności podłogówki przy rozstawie 15 i 30 cm to jet około 25 %
należy ułożyć wszędzie tak samo .Nie należ układać przy ścianach jakoś szczególnie gesto Ciepło ucieka przez ściany wiec ma bliżej.Należy uważać na mostki cieplne w okolicach balkonów ,tarasów .Czasami płyta balkonu jest monolitem z wieńcem i stropem (czyli piękny radiator ogromne straty.)
Ale najważniejsze Izolacja pod podłogówką -minimum 15 cm

haker
15-01-2011, 12:36
A jak zrobić "Próbę ciśnieniową" własnoręcznie zrobionej instalacji?

sledz98
15-01-2011, 19:21
U mnie próba ciśnienieniowa to było zalanie podłogówki wodą z wodociągu o ciśnienieniu 3,5 bara przed zalaniem wylewką. Tak podłogówka była wypełniona wodą przez 2 tygodnie, a ja codziennie sprawdzałem czy są wahania ciśnienia. Nie było, więc pod tym samym ciśnieniem podłogówka została zalana wylewką. Przez kolejne 4 tygodnie ciśnienie było sprawdzane (nie było zmian). Po 4 tygodniach uruchomiłem wygrzewanie podłogi i zmniejszyłem ciśnienie w obiegu do 1,8 bara.

mopsik87
21-01-2011, 01:34
A jak zrobić "Próbę ciśnieniową" własnoręcznie zrobionej instalacji?
Nabić ciśnienie kompresorem i wstawić oczywiście manometr, ciśnienie powietrza może trochę się wahać jeśli zmienia się temperatury w budynku.

ferrit
23-01-2011, 18:55
Naokoło podłogi robi się dylatacje, a czy robiliście dylatacje w środku pomieszczeń jak było więcej obwodów ? Jakie szerokie ?

sledz98
23-01-2011, 21:22
Do 40m2 nie musisz robic. Jesli masz nietypowy ksztalt (np. L) to robisz obowiazkowo dylatacje. Ja mam po 1cm.

haker
24-01-2011, 10:13
A co myślicie o podłogówce w 30m2 garażu w którym także będzie stała PC? Garaż przylega do domu nieocieploną ścianą, więc powinien być ogrzewany, możne dać tam rurki po prostu rzadziej?

rydzadam
24-01-2011, 12:33
Oszacować zapotrzebowanie ciepła garażu w porównaniu do innych pomieszczeń. Jeżeli dach, izolacja podłogi,ściany zewnętrzne garażu, okna, itp. są takie lub bardzo podobne, jak w reszcie domu, wystarczy, jak piszesz, rzadziej rozłożyć rurki i w garażu będzie odpowiednio mniejsza temp. niż w pomieszczeniach mieszkalnych. Tak samo zresztą robi się z piwnicami.

rydzadam
24-01-2011, 12:36
A żeby było wszystko w pełni profesjonalnie - projektant spyta, jaką chcesz mieć temp. w garażu i do tego na podstawie projektu domu, dobierze odpowiedni układ i długość zładów rurek w podłodze garażu, jak i wszystkich innych pomieszczeniach.

waz_2000
28-01-2011, 16:53
Dziś dostałem projekt. Ocieplenie w podłodze 10cm, wylewka 4cm. Chyba w adaptacji trzeba to zmienić bo w projekcie są grzejniki a nie podłogówka? Czy to dopiero potem?

sledz98
28-01-2011, 17:15
Jeśli możesz to zwiększ ocieplenie do 15 cm, a wylewkę do 6-7cm.

yaiba83
29-01-2011, 11:54
Mam pytanie do forumowiczów - wybrałem to miejsce, gdyż przynajmniej 90% pompiarzy decyduje się na podłogówkę i chyba ma największe doświadczenie w tej kwestii.

Moje pytanie dotyczy akumulacyjności podłogówki. Na innych wątkach np kolega Liwko pisze, że jak przez noc dogrzeje sobie podłogówką dom do 22*C to wieczorem ma 21,5 a pompa załączy się może jeszcze na 2 godziny w ciągu dnia.
Wielu innych forumowiczów pisze podobnie. Mnie to zastanawia jak jest z tym naprawdę?

Gdyby nagrzać dom no do 22*C i przestać grzać całkowicie to wieczorem będzie ok 16*C. Czy podłogówka to aż taki akumulator?

Mam wątpliwości na podstawie wizualizacji działania układu pompy ciepła z podłogówką >>wizualizacja viessmann (http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja_pracy.html)<<
Chodzi mi o to, iż jak sobie troszeczkę to po analizowałem, to w czasie postoju podłogówki temperatura domu (ok 200m kw) spada. O 0,5*C w ciągu godziny przy -5*C to bez najmniejszego problemu zleci. Wtedy załącza się podłogówka i bombie ciepło z bufora 600L. Przez cały dzień pompa ciepła musi się kilka razy załączyć by dogrzać bufor i podłogówkę.

Jak to się ma do forumowiczów, którzy nie mają nawet bufora i twierdzą, że mają lepszą stałocieplność budynku. Czy ten koleś inwestując w zestaw Viessmanna chyba ze 100 tyś nie zainwestował w ocieplenie domu?
Czy może z tymi podłogówkami nie jest tak różowo jak wielu na forum przekonuje? A może jest tak dobrze tylko trzeba odpowiednio dom wybudować?

Proszę o konstruktywne odpowiedzi, bo zauważyłem, że wielu pisze jak to ma super a analizując system na rzeczywistym obiekcie wygląda to troszkę inaczej.

Pozdrawiam

Liwko
29-01-2011, 12:07
Gdyby nagrzać dom no do 22*C i przestać grzać całkowicie to wieczorem będzie ok 16*C. Czy podłogówka to aż taki akumulator?

16 to by było u mnie chyba po tygodniu.:)
Nie ma takiej opcji nawet przy dużych mrozach że rano wyłączając podłogówkę wieczorem będę miał 16oC, ale to nie tylko zależy przecież od podłogówki.

rydzadam
29-01-2011, 12:09
"Rzeczywiste obiekty" to właśnie domy forumowiczów :) Było trochę o akumulacyjności podłogi, buforach, itp. m.in. w "spostrzeżeniach-uwagach". Sam nie mam podłogówki, ale w rodzinie jest i mogę potwierdzić że temperatura jest stabilna mimo niegrzania przez długie godziny. Co do zbiornika buforowego przy podłogówce i w miarę dobrze ocieplonym murowanym domu, nie ma on żadnego sensu pod warunkiem, że nie mamy grzejników, pompa c. jest dobrze dobrana, rurki w podłodze dobrze ułożone, najlepiej według projektu. W takim przypadku bufor to wywalone pieniądze, bo jak gdzieś już wyliczyłem, beton w wylewkach na podłodze zastępuje jakieś kilka tysięcy litrów wody w buforze w postaci zbiornika. Gdzie tu zatem sens stosowania dodatkowego zbiornika buforowego o poj. np. 500 litrów ??

yaiba83
29-01-2011, 12:16
OK - ja nie podważam, że wam to nie działa. Tylko jak to jest, że tamtemu kolesiowi tak dom się szybko wystudza?

I co rozumiecie przez dom dobrze ocieplony. Czy np ściany ocieplone wełną 12cm i dach 30cm oraz styropian na podłogach 12cm uważacie za dobrze ocieplony?

rydzadam
29-01-2011, 12:25
Moim zdaniem wystarczająco, choć idąc z duchem czasu warto na ścianach zrobić 15, a pod podłogą też 15. Jakbym jeszcze raz budował, dałbym na ściany 20, podłogę 15, ściany piwnicy 10 EPS+5 XPS, dach 30-35. Ale trochę zbaczam z tematu...

Liwko
29-01-2011, 12:25
A gdzie on opisuje swój dom? I gdzie opisuje że mu tyle spadnie do wieczora bo nie mogę znaleźć?

Liwko
29-01-2011, 12:31
Czy np ściany ocieplone wełną 12cm
A dlaczego wełną?

yaiba83
29-01-2011, 12:32
Liwko - jak będziesz miał czas odpal sobie wizualizację i zobacz, że temperatura w pomieszczeniach przy wyłączonej podłogówce spada.

Wełna to przykład - jest wątek gdzie zwolennicy i przeciwnicy sobie tłumaczą za i przeciw. Nie uważam wełny za jedyny i słuszny materiał. Styropian też jest dobry.

rydzadam
29-01-2011, 12:36
Mogliby dołożyć trendy (rejestrację) poszczególnych temperatur - wykresy jak to się zmienia w czasie, wtedy byłby kompletny obraz sytuacji.

yaiba83
29-01-2011, 13:40
Z niecierpliwością czekam na odpowiedź, która może wiele pożytecznego wnieść do tematu.

rydzadam
29-01-2011, 15:04
To jak już ich pytasz w mailach, to wyręcz mnie proszę i zapytaj o możliwość odpalenia trendów z czujników temperatur na tej wizualizacji. Po naciśnięciu na dany czujnik mógłby się pojawić wykres temperatury w czasie, który można by dowolnie powiększać/pomniejszać. Chyba, że tego nie rejestrują i są tylko wskazania chwilowe...

Yarecky
01-02-2011, 09:52
Witam
Właśnie projektuję podłogówkę pod pompę ciepła dla własnego domu, ze względu na małą powierzchnię budynku i małe zapotrzebowanie na ciepło wychodzi mi mała pojemność zładu, Dla pompy ciepła ważny jest ponoć warunek 20dm3 zładu na 1kW mocy grzeczej. Czy mogę powiększyć zład poprzez zastosowanie rur grzejnych d20mm zamiast mniejszych?, uniknąłbym wtedy konieczności montażu bufora.

Rafał_
01-02-2011, 12:18
Podaj więcej szczegółów: ile wyszło rury (jakie rozstawy), jakie zapotrzebowanie budynku na ciepło, jaka moc pompy, odległości pompy od rozdzielacza. Poza tym to nie apteka :-)

k***a*z
02-02-2011, 08:03
OK - ja nie podważam, że wam to nie działa. Tylko jak to jest, że tamtemu kolesiowi tak dom się szybko wystudza?

I co rozumiecie przez dom dobrze ocieplony. Czy np ściany ocieplone wełną 12cm i dach 30cm oraz styropian na podłogach 12cm uważacie za dobrze ocieplony?

Dobrze ocieplony to np: 20cm styro na ścianie (lambda 0.036) , 24cm w podłodze (lambda 0.034) , dach 45cm ekofibru (lambda 0.041).
U mnie po wyłączeniu PC dopiero po 3-4 dniach temperatura spadła o około 1 stopnień

Yarecky
02-02-2011, 08:21
Obliczenia robiłem przy pomocy programu Arcadia:

Całkowite projektowane obciążenie cieplne HL: 2,67kW
Całkowita długość rur grzejnych 20x2 PEX/al/PEX: 772,1m
Z tego wynika pojemność zładu: 155dm3

Problem tkwi w tym, że budynek będzie budowany jako dwuetapowy (poddasze do adaptacji w przyszłości), pompę będę miał o mocy grzewczej 8kW.
Dla ogrrzania parteru (90,6m2) wystarczyłaby mniejsza pompa ale muszę przewidzieć moc grzewczą na przyszłość (poddasze).

yaiba83
03-02-2011, 13:37
@kamieniarz - przy jakiej temperaturze zewnętrznej temperatura w domu spada ci przez 4 doby o 1 stopień. Jeszcze o tak energooszczędnym domu nie słyszałem, co by np -5*C tak temperaturę trzymał. Nawet termos tak dobrze nie trzyma. W ogóle masz okna?

Ja mam ściany ocieplone na 12cm, dach 30cm dwuwarstwowo wełną Schwenk (lambda 0,037) na podłogach styropian (lambda 0.034) i chcesz mi powiedzieć, że te 8cm na ścianach 15 na dachu to taki termiczny kosmos? Wiem jak użytkuję swój dom i przy moim ociepleniu 4 dni bez grzania przy -5*C nie wyrobi, więc cię chyba z lekka fantazja poniosła. Tak samo jak tych co dom 200m2 opalają gazem za 2000zł na sezon i mają 22*C

yaiba83
03-02-2011, 14:36
Mi dom bez grzania jednego dnia nie utrzyma bez spadku temperatury o 1*C o kolo pisze o 4.
Jak pisałem wcześniej odejmij to co ja mam od tego co kamieniarz pisze i powiedz czy ta różnica to kosmos termiczny?
Niech ktoś mądry wyliczy ile przez same szyby ucieknie o otwieraniu drzwi aby wejść i wyjść nie wspomnę, na dachu mam mniej ale lambdę lepszą.
A co z wentylacją? Ona też nie wychładza domu?
Wierzę w domy pasywne, 3 i 5 litrowe ale w to to już nie ma szans.

rzufik1
04-02-2011, 14:25
A ja mam takie pytanie... jakie temperatury otrzymujecie na panelu lub płytce jeśłi zasilamy podłogówke np 30 stopni a ile jak 35 stopni?
mam sporą róznice miedzy temperatura zmierzona na panelu a na płytkach.
Chciałbym wiedzieć jak to ma się do waszych układów:) bo może muszę teraz dopracować podłogi:)

rydzadam
05-02-2011, 09:01
A ja mam takie pytanie... jakie temperatury otrzymujecie na panelu lub płytce jeśłi zasilamy podłogówke np 30 stopni a ile jak 35 stopni?
mam sporą róznice miedzy temperatura zmierzona na panelu a na płytkach.
Chciałbym wiedzieć jak to ma się do waszych układów:) bo może muszę teraz dopracować podłogi:)

W jaki sposób mierzyłeś temperaturę płytek i paneli ? To ważne, bo mogą być spore przekłamania przy mierzeniu, różne materiały różnie oddają ciepło i nawet przy tej samej ich temperaturze mogą być spore różnice zarówno we wskazaniu termometru (zwykłego), jak i w odczuwalnej dla ręki/nogi temperaturze. Najpewniej działa miernik laserowy, ale musiałbyś go gdzieś pożyczyć (ja mam w pracy, biorę czasem od naszego elektryka). W każdym razie na pewno przez płytki więcej ciepła "przejdzie" z rurek do powietrza w pokoju niż przez panele. O ile więcej - nie chce mi się liczyć :) to nie takie całkiem łatwe. Jakbym miał robić podłogówkę, chyba wziąłbym pod uwagę przy projektowaniu, gdzie ma być parkiet, a gdzie płytki i nieco skorygował "gęstość" rozłożenia rurek. Nie wiem, czy to projektanci robią, ale chyba powinno się to wziąć pod uwagę ???

rzufik1
05-02-2011, 15:11
wsumie mierzyłęm termometrem dziecinnym:) ten do czoła ale ma funkcje pomiaru innych materiałów Microlife NC 100
wiesz nie chodzi mi o pomiar do 1 setnej:) ,ale zastanawia mnie czy dobrze dziala podłoga i oddaje tak jak powinna.

rydzadam
05-02-2011, 17:48
OK.
Co do wątpliwości, czy podłoga oddaje ile powinna - oddaje, jeśli w poszczególnych pomieszczeniach masz taką temperaturę, jaką planowałeś mieć i nastawiłeś na sterowniku oraz nie ma znacznej (powyżej 1-2 st.C) różnicy temperatur pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, nie licząc łazienek., gdzie z założenia ma być więcej.

k***a*z
08-02-2011, 09:05
W ogóle masz okna?

6 komorowe ramy z potrójną szybą


@kamieniarz - przy jakiej temperaturze zewnętrznej temperatura w domu spada ci przez 4 doby o 1 stopień.

napisałem 3-4 ale to przegięcie , w sumie można powiedzieć że przez weekend , w piątek po południu wyłączyłem pompę a w poniedziałek dopiero uruchomiłem , czyli w zasadzie 3 dni . Na zewnątrz w nocy było na pewno na minusie (przymrozki) a w dzień cieplej w okolicach zera może +1 . W domu jeszcze nie mieszkam i przez ten czas nie były otwierane drzwi ani okna , wentylacja z odzyskiem też nie była włączona.

Yarecky
08-02-2011, 13:40
czy ktoś sprawdzał warunek 20dm3 zładu instalacji/1kW mocy grzewczej pompy w swojej instalacji?

rwxw
10-02-2011, 21:18
Ważny jest przepływ, a nie ilość wody.

hydraulik_
11-02-2011, 14:38
O podłogówce:
Ważne aby w miejscach dylatacji ściana- podłoga i dylatację na płaszczyźnie montować element ochronny na rurze w celu zabezpieczenia prze scięciem rury.
Długie pętle powyżej 70-80 metrów wymagają mocniejszej pompy (więcej energii).
Ważne aby izolacja pod podłogówką na gruncie miała minimum 15 cm.
Czasami trzeba się zastanowić się jak montować rury w pobliżu drzwi balkonowych czy wejściowych .Występują tam często mostki cieplne .Widać to w zimie gdy topi sie snieg na balkonie.Balkony ,tarasy ,podesty ,Wylewa sią razem z wieńcem i mamy podłogę lub sufit na podwórko.Nie pomaga izolowanie balkonu od spodu ,a nawet od góry .Taki mostek może znacznie zwiększyć koszty ogrzewania .Podobnie jest z izolacja ścian i fundamentów.Proponuję rozrysować sobie przekroje wtedy widać .Ciepło nie musi uciekać prosto i poziomo:D

hydraulik_
11-02-2011, 14:47
wsumie mierzyłęm termometrem dziecinnym:) ten do czoła ale ma funkcje pomiaru innych materiałów Microlife NC 100
wiesz nie chodzi mi o pomiar do 1 setnej:) ,ale zastanawia mnie czy dobrze dziala podłoga i oddaje tak jak powinna.

Poco mierzysz temperaturę podłogi ??Waże czy tobie jest ciepło.Podłoga powinna być jak najchłodniejsza ,to świadczy o dobrej izolacji pomieszczenia.

hydraulik_
11-02-2011, 15:00
czy ktoś sprawdzał warunek 20dm3 zładu instalacji/1kW mocy grzewczej pompy w swojej instalacji?

Ten warunek podyktowany jest tym ,aby sprężarka PC załączała się jak najrzadziej.Jeżeli zapewnisz odbiór ciepła z PC na pozimie jej mocy nominalnej do podłogówki to ok.
Ale jak podłogówka nie odbierze to pompa uzyska temp zadana i sie wyłączy .Potem czeka 20 minut. Wtedy bufor zasila instalację. Można zamontować PC z falownikiem np Powietrze woda.

hydraulik_
11-02-2011, 15:03
Jeśli możesz to zwiększ ocieplenie do 15 cm, a wylewkę do 6-7cm.

Mam powietrze woda split od 13 ..01.2011 do dzisiaj 780 kW dom 250 m2

Jastrząb
11-02-2011, 15:39
Można zamontować PC z falownikiem np Powietrze woda.

Jak ja nie lubie nachalnego wciskania, "na przyklad" jedynego slusznego rozwiazania, ups, przez przypadek takiego jakie sie samemu instaluje.

Bo "na przyklad" sa tez pompy ciepla z falownikiem, ale woda-woda.

marcin

P.S.
Nie mowie ze pompoa powietrze-woda jest zla. Czasem jest najlepszym wyborem.

rwxw
13-02-2011, 10:08
Jeżeli zapewnisz odbiór ciepła z PC na pozimie jej mocy nominalnej do podłogówki to ok. Ale jak podłogówka nie odbierze to ...
Mało kto ma chyba tak przewymiarowaną pc, żeby podłogówka nie była w stanie odebrać energii, którą pc dostarcza. Liczeniem ilości zładu na kW mocy pc nie ma się co przejmować, tylko należy wykonać podłogówkę do pracy na 30-32 stopnie i podłączyć bezpośrednio do pc bez buforów, mieszaczy, zaworów czy innego ustrojstwa.

hydraulik_
20-02-2011, 11:47
Zgoda ,ale pod tymi warunkami.Działa doskonale i jest tania

hydraulik_
20-02-2011, 11:50
Jak ja nie lubie nachalnego wciskania, "na przyklad" jedynego slusznego rozwiazania, ups, przez przypadek takiego jakie sie samemu instaluje.

Bo "na przyklad" sa tez pompy ciepla z falownikiem, ale woda-woda.

marcin

P.S.
Nie mowie ze pompoa powietrze-woda jest zla. Czasem jest najlepszym wyborem.

Przecież ja tu nie sprzedaję ,tylko informuję. Nic z tego nie mam.Gdzie tu nachalne wciskanie.Ja lubię to rozwiązanie i tyle.A ty lubisz woda-woda.Czy ty jesteś nachalny:D

yaiba83
20-02-2011, 13:41
A ja mam pytanie - czy ci od Viessmann`a odpowiedzieli na maila kilka postów wcześniej?

yaiba83
21-02-2011, 07:42
W ogóle ta instalacja jakoś śmiesznie działa - ostatnio zauważyłem, że jak temperatura na wyjściu DZ spada poniżej -1*C i delta poniżej 4*C to zaczyna się grzanie kominkiem. Czyli na siłę udowadnianie jaki viessmann jest wspaniały, jaki ma COP, jakie niskie koszty eksploatacji i stabilność DZ a tak naprawdę to udział kominka w wyprodukowywaniu MJ przekroczył 20%, więc dla picu odpalany nie jest.

ferrit
21-02-2011, 09:31
Jaki jest odpowiedni przepływ wody w podłogówce ?

lukasza
24-02-2011, 15:35
a czy ktoś użytkuje połączenie podłogówki na rurkach grubych standard 16 mm z ogrzewaniem ściennym. Tam chyba rurki są 11 mm. 50% domu nagrzeje podłogówka a 50% ścienne. Stety lub nie, ale po to aby mieć podłogę drewnianą w pokojach a jednocześnie nie mieć przewymiarowanych grzejników pod PC idę w ogrzewanie ścienne.
Jakieś uwagi, zależności, rady??

hydraulik_
25-02-2011, 21:45
Jaki jest odpowiedni przepływ wody w podłogówce ?

Różnica temperatur powinna wynosić około 5 stopni .Ale jak noe potrzebujesz tyle mocy można zmniejszyć przepływ (większa różnica -Niższy bieg pompy, mniej pradu na cyrkulacje)

hydraulik_
25-02-2011, 21:47
a czy ktoś użytkuje połączenie podłogówki na rurkach grubych standard 16 mm z ogrzewaniem ściennym. Tam chyba rurki są 11 mm. 50% domu nagrzeje podłogówka a 50% ścienne. Stety lub nie, ale po to aby mieć podłogę drewnianą w pokojach a jednocześnie nie mieć przewymiarowanych grzejników pod PC idę w ogrzewanie ścienne.
Jakieś uwagi, zależności, rady??

Drewno i podłogówka -tak się robi. I działa

lukasza
25-02-2011, 22:41
Drewno i podłogówka -tak się robi. I działa

rozumiem hydrali; wiem tak się robi, ale czy jest to najlepsze rozwiązanie do salonu gdzie będzie (oby) parkiet dębowy z 2,5-3 cm grubości? czy jest to najlepsze rozwiązanie w sypialni gdzie moja kobieta chce dać panele "mimo wszystko na potem" a ja na to kładę i tak wykładzinę, żeby mi się kurz do nóg nie czepiał. Podobnie u synka panele wszędzie, ale na pewno maluchowi dołożę jakiś dywan bo się będzie na nim bawił. I czy to polecacie do PC PW gdzie dość istotne jest dla rachunków nie wychodzenie najlepiej ponad 35 st GZ.
tak więc nadal uważasz, że ścienne nie ma sensu? :) lepiej doradź jak wiesz co z tym ściennym ... jakieś różnice przepływów czy ciśnienia jak podłogówką? Ilość m2 dobiorę sobie do temperatury takiej samej jak w podłogówce 35 st , maks na mrozy 37 st. Mam zamiar to wykonać normalnie jak podłogówkę w takich specjalnych zaczepach. nie kupuję gotowych rozwiązań systemowych

Liwko
26-02-2011, 09:46
panele+wykładzina? Nie za dużo tego?

Yarecky
12-04-2011, 15:33
Witam
Czy może ktoś podpowiedziec jak wpiąć do instalacji pompa ciepła-podłogówka bufor ciepła, który ma tylko za zadanie zwiększenia zbyt małego zładu instalacji, chodzi o ograniczenie częstotliwości włączania i wyłączania sprężarki?

rwxw
12-04-2011, 17:30
bufor ciepła, który ma tylko za zadanie zwiększenia zbyt małego zładu instalacji, chodzi o ograniczenie częstotliwości włączania i wyłączania sprężarki?
Jeśli masz tylko podłogówkę, to chyba nie w tym problem i dokładanie bufora nie ma sensu. Sprawdź jaką masz ustawioną histerezę na sterowniku i ją zwiększ. masz sterowanie pokojowe, pogodowe, czy mieszane ?

Liwko
12-04-2011, 17:35
I jeszcze napisz jak masz ustawioną cyrkulację CWU.

niedowiarek
12-04-2011, 18:42
a czy ktoś użytkuje połączenie podłogówki na rurkach grubych standard 16 mm z ogrzewaniem ściennym. Tam chyba rurki są 11 mm. 50% domu nagrzeje podłogówka a 50% ścienne. Stety lub nie, ale po to aby mieć podłogę drewnianą w pokojach a jednocześnie nie mieć przewymiarowanych grzejników pod PC idę w ogrzewanie ścienne.
Jakieś uwagi, zależności, rady??

Ja mam właśnie taką instalację, z tym, że na ścianach rurki 16 mm - takie jak w podłogówce. W ściennym można dać wyższe temperatury czynnika, ale to żadna zaleta w połączeniu z PC. Odnoszę wrażenie, że akumulacyjność ściennego jest mniejsza niż podłogówki, ale to też nie jest dobre przy eksploatacji PC w II taryfie. Ściany obłożone rurkami tak, że strach wbić gwoździa pod obrazek. Poza tym same zalety: drewno albo puszysty dywan na podłodze gdzie chcesz, odczucie ciepła jak w letni dzień, temperatura odczuwalna wyższa niż przy grzejnikach. Jak pokazywałem znajomym odczyty pirometru na ścianach zewnętrznych i działowych to nie mogli uwierzyć.

rwxw
12-04-2011, 21:10
na ścianach rurki 16 mm - takie jak w podłogówce.
Jak kiedyś będę robił remont, to wywalę kilka grzejników i też sobie coś takiego zafunduję. Grzejniki to chyba największy syf...

Yarecky
13-04-2011, 09:50
Jeśli masz tylko podłogówkę, to chyba nie w tym problem i dokładanie bufora nie ma sensu. Sprawdź jaką masz ustawioną histerezę na sterowniku i ją zwiększ. masz sterowanie pokojowe, pogodowe, czy mieszane ?

Wydaje mi się, że mogę mieć problem bo będe miał pc 8kW i zład w rurkach 70dm3, dla pompy zalecane jest min. 20dm3/1kW dla ograniczenia częstotliwości włączeń sprężarki.

wihajster
13-04-2011, 11:38
Wydaje mi się, że mogę mieć problem bo będe miał pc 8kW i zład w rurkach 70dm3, dla pompy zalecane jest min. 20dm3/1kW dla ograniczenia częstotliwości włączeń sprężarki.

Nie będziesz miał problemu bo nie będzie grzejników. Podłogówka łyka wszystko i nie grozi wyłączanie od przekroczenia temperatury.
Te 20l/kW to wartość orientacyjna i dotyczy instalacji grzejnikowej.

ferrit
16-06-2011, 15:03
Będę miał podłogówkę na parterze i na piętrze. Rozdzielacze dokładnie jeden nad drugim. Czy zasilanie puszczam do dolnego i przy nim rozdzielacz zasilania do tego na pietro. Czy można zrobić zasilanie do połowy muru - na wys 1,5m i tam rozdzielacz jeden puścicć do dolnego rozdzielacza a drugi do górnego na piętro - wtedy odległość będzie dokładnie taka sama do każdego z rozdzielaczy. Jak proponujecie ? Każdy z rozdzielaczy będzie miał 7 sekcji po 66m.

mauri_b
16-06-2011, 16:52
Proponuję nie kombinować i ułożyć jak proponujesz w pierwszym wypadku. bo nie ma to znaczenia.

ferrit
16-06-2011, 21:10
W pierwszym wypadku parter będzie miał krótszą odległość o 3m niż rozdzielacz na piętrze.

wihajster
16-06-2011, 21:30
Daj spokój, TO NIE APTEKA! Co to znaczy dla rury dobiegowej fi 28???
Doregulujesz na rotametrach! I tak będzie potrzeba regulacji.

ferrit
16-06-2011, 22:06
Dzięki za rady. Zrobię jak mówicie w pierwszym wypadku, tym bardziej, że odległość między źródłem ciepła a pierwszym rozdzielaczem na parterze będzie wynosić 3,5m i dalej do drugiego rozdzielacza 3m (to chyba niewiele). Planowałem główną rurę zasilającą do rozdzielaczy dać fi 22. Hm mam jednak dać fi 28 ?

wihajster
16-06-2011, 22:13
Jaka moc PC i jaka odległość do rozdzielaczy?

ferrit
16-06-2011, 22:32
PC 9KW. Odległość do 1 rozdzielacza 3,5m, dalej do 2 rozdzielacza kolejne 3m. Rozdzielacze idealnie w pionie a PC w piwnicy 1m w bok.

wihajster
16-06-2011, 22:45
Już sobie skojarzyłem: miałem chyba Tobie poskładać pompę ciepła i uruchomić, sorry że się w końcu nie odezwałem ale ilość roboty w tym roku mnie przerosła :( (tzn. powinienem się cieszyć ale znowu za dużo wziąłem montaży i lekko się nie wyrabiam)
Ale rozumiem że sobie poradziłeś więc OK.
Co do tej mocy to 22mm wystarczy.
Jednak ja stosuję nawet w małych instalacjach 28mm głównie z wygody, nie muszę wozić tysiąca kształtek, muf i nypli, a bus ma ograniczoną objętość ;)
Przypomnij mi, jak robisz sterowanie? osobne pompy obiegowe na każdy poziom? Czy jedna centralna?

ferrit
17-06-2011, 07:28
Robię osobno pompę na całe CO i osobną pompę na CWU.

piwopijca
17-06-2011, 08:06
Nie o to chodzilo. Tylko czy co na parterze i na pietrze ma jedna pompke cyrkulacji czy sa dwie oddzielne, jedna na gore i jedna na dol.
To, ze do co i cwu oddzielne to raczej "standard", mysle ze lepiej nie laczyc tych systemow :)

Pzdr.

ferrit
17-06-2011, 08:10
Robię osobno pompę na całe CO. To zdanie wyjaśnia ile jest pomp w instalacji CO (1).

wihajster
18-06-2011, 00:30
Robię osobno pompę na całe CO i osobną pompę na CWU.

Różne osobliwości ekonomiczne już widziałem, ale o sens nie będę pytać, widać masz jakąś niezwykłą koncepcję :)

ferrit
18-06-2011, 22:03
Będzie jedna wspólna pompa obiegowa do CO na parter i piętro. Druga pompa obiegowa do CWU. Sterowanie obiema pompami sterownikiem w PC.

wihajster
19-06-2011, 15:21
>> ferrit


Różne osobliwości ekonomiczne już widziałem, ale o sens nie będę pytać, widać masz jakąś niezwykłą koncepcję :)

Mea culpa, źle zrozumiałem!! Myślałem że robisz osobną pompę ciepła do cwu.
Tak jak piszesz jest jak najbardziej OK, chociaż czasami warto dać osobne mniejsze pompy obiegowe na każdy poziom :)

ferrit
19-06-2011, 21:29
wihajster możesz wyjaśnić dlaczego czasami warto dać osobne małe pompy obiegowe na każdy poziom ? Hm sterownik od PC musiałby mieć możliwość sterowania 2 pompami do CO.

wihajster
19-06-2011, 23:37
Mogę wyjaśnić, łatwiej dograć temperatury na parterze i na piętrze, jeśli np. na piętrze okazuje się zbyt chłodno w stosunku do parteru to zamiast dławić przepływy na dolnym rozdzielaczu łatwiej jest i szybciej zmniejszyć prędkość odpowiedniej pompy (w tym przypadku tej dolnej).
Nie musisz sterować dwiema pompami z osobna, mogą być one podłączone równolegle pod jedno wyjście. Nawet tak jest lepiej (taniej w eksploatacji).

piwopijca
20-06-2011, 07:23
Hm.... a ja zauwazylem ze w kazdym pokoju na pietrze musialem oddzielnie wysterowac temperatury a nie jako calosc poddasze czy parter.
Pomieszczenia od wschodu maja inne potrzeby niz te od Pd-Z czy Pd-W.
Na parterze tez roznie bylo w gabinecie czy salonie.
Jak dla mnie nie ma znaczenia czy pompki byly by dwie czy jedna, trzeba i tak poustawiac temperatury w konkretnych pomieszczeniach przeplywami.

Pzdr.

ferrit
20-06-2011, 08:06
Rozumiem. W przypadku 2 osobnych pomp obiegowych rozdzielenie obwodów trzeba zrobić zaraz przy PC i tam też umieścić wspomniane pompy. A jak to wygąda z poborem prądu ? Przy mojej wielkości 130m2 (oba poziomy) i przy 1 pompie planuję LFP 25/60 (41/65/86W) lub LFP Efekta 25/60 (9..63W). W przypadku 2 osobnych te same pompy mogłyby pozostać, ale biegi im zmniejszyć lub te Efekta z płynną regulacją byłyby lepsze. Co o tym myślisz wihajster ?

wihajster
20-06-2011, 10:01
Nie ma sensu w takim układzie dawać elektronicznej pompy bo nie wykorzystasz jej zalet. A jest dużo droższa i łatwiej o awarię. Takie pompy dają oszczędności w układach o dużych zmianach (zamykające i otwierające się zawory grzejnikowe itp.) a tutaj ustawiasz przepływ na stałe.
Co do wielkości pomp, korzystniej gdy jest mniejsza pompa i pracuje na max niż większa na "jedynce".

HenoK
20-06-2011, 10:24
Takie pompy dają oszczędności w układach o dużych zmianach (zamykające i otwierające się zawory grzejnikowe itp.) a tutaj ustawiasz przepływ na stałe. W pompie LFP Efekta 25/60 (9..63W) także ustawiasz na stałe wydajność - http://www.lfp.com.pl/pl/pdf/materialy/ulotka_EFEKTA.pdf . Tylko tyle, że tą wydajność możesz zmieniać w sposób płynny.

wihajster
20-06-2011, 10:33
Tak, tylko czy warto aż tyle dopłacać.... Oto jest pytanie ;)

ferrit
20-06-2011, 11:03
Rozumiem, że i jedna i druga pompa się do tego nadaje. Reszta zależy od zasobności portfela :) Dziękuję za porady.

aksamitka
21-06-2011, 09:22
czy 350zl za projekt podlogowki dla domu 104m2 jest ok?

sledz98
21-06-2011, 14:22
Moim zdaniem warto dać te 350 PLN. Ja sam robiłem sobie projekt i zabrało mi to 2 miesiące wolnego czasu.

rpilski
02-08-2011, 11:49
Wczoraj zaprzęgnąłem program ściągnięty ze strony KANA (KAN C.O. Graf) do "przeliczenia" podłogówki i wyszło mi że gdyby chcieć zaprojektować ją na temperaturę zasilania 35 stopni to w łazienkach musiałbym dać rozstaw rurek 8cm (a i tak byłyby trochę niedogrzane przy -20C na zewnątrz). Przy tej temperaturze zasilania w salonie wychodzi mi rozstaw rurek co 30cm (a hydraulik proponował - dajmy wszędzie co 10cm...).
Czy rozłożenie rurek podłogówki z rozstawem 8cm przy spirali jest wykonalne? Jakie ew. problemy może zrodzić ?

rydzadam
02-08-2011, 12:38
Wczoraj zaprzęgnąłem program ściągnięty ze strony KANA (KAN C.O. Graf) do "przeliczenia" podłogówki i wyszło mi że gdyby chcieć zaprojektować ją na temperaturę zasilania 35 stopni to w łazienkach musiałbym dać rozstaw rurek 8cm (a i tak byłyby trochę niedogrzane przy -20C na zewnątrz). Przy tej temperaturze zasilania w salonie wychodzi mi rozstaw rurek co 30cm (a hydraulik proponował - dajmy wszędzie co 10cm...).
Czy rozłożenie rurek podłogówki z rozstawem 8cm przy spirali jest wykonalne? Jakie ew. problemy może zrodzić ?
Dobrą alternatywą jest dołożenie do łazienki grzejnika łazienkowego lub ogrzewania ściennego. Na takiej ścianie można wkręcić haczyki na ręczniki. Odpada wtedy problem niedogrzania łazienki, bo jakoś trudno mi sobie wyobrazić rozstaw rurek co 7-8 cm. Z tego co czytam, przy zasilaniu niskotemperaturowym np. 35st.C rozkłada się rurki w odległościach 15-20 cm, a w łazienkach co 10-15 cm, choć można wszędzie dać np. 10-12 cm, ale jest wtedy więcej roboty i materiału.

rpilski
02-08-2011, 13:56
Dobrą alternatywą jest dołożenie do łazienki grzejnika łazienkowego lub ogrzewania ściennego. Na takiej ścianie można wkręcić haczyki na ręczniki. Odpada wtedy problem niedogrzania łazienki, bo jakoś trudno mi sobie wyobrazić rozstaw rurek co 7-8 cm. Z tego co czytam, przy zasilaniu niskotemperaturowym np. 35st.C rozkłada się rurki w odległościach 15-20 cm, a w łazienkach co 10-15 cm, choć można wszędzie dać np. 10-12 cm, ale jest wtedy więcej roboty i materiału.
Ja już grzejniki (zasilane podłogówką, po jednej sztuce na pomieszczenie - rozmiarów maksymalnych jakie się zmieszczą w przewidzianych na nie miejscach) uwzględniłem w tych obliczeniach. Opcją jest podłączenie grzejników pod obieg CWU. Ogrzewanie ścienne odpada bo nie dość , że mam już tynki to i tak nie mam na nie miejsca w łazienkach.
Jak dam w łazience rozstaw 10 to w salonie już mi wypada dać rozstaw 35 - trochę dużo. Chyba że dać nawet co 25, ale wyregulować to później na rozdzielaczu ?
Pytanie pozostaje aktualne: Czy rozłożenie rurek podłogówki z rozstawem 8cm przy spirali jest wykonalne? Jakie ew. problemy może zrodzić ?

Liwko
02-08-2011, 14:37
Zrób rozstaw co 10cm i dołóż jako osobną pętlę grzejnik drabinkowy (nieco przewymiarowany). Tak mam i sprawdza się świetnie.

rydzadam
02-08-2011, 14:38
Ja już grzejniki (zasilane podłogówką, po jednej sztuce na pomieszczenie - rozmiarów maksymalnych jakie się zmieszczą w przewidzianych na nie miejscach) uwzględniłem w tych obliczeniach. Opcją jest podłączenie grzejników pod obieg CWU. Ogrzewanie ścienne odpada bo nie dość , że mam już tynki to i tak nie mam na nie miejsca w łazienkach.
Jak dam w łazience rozstaw 10 to w salonie już mi wypada dać rozstaw 35 - trochę dużo. Chyba że dać nawet co 25, ale wyregulować to później na rozdzielaczu ?
Pytanie pozostaje aktualne: Czy rozłożenie rurek podłogówki z rozstawem 8cm przy spirali jest wykonalne? Jakie ew. problemy może zrodzić ?
Na to już nie potrafię odpowiedzieć :), ale proponuję co innego - policz to w innym programie albo niech ktoś niezależnie od Ciebie to zrobi. Może się okazać, że wyniki wyjdą całkiem inne...

rpilski
02-08-2011, 17:43
Na to już nie potrafię odpowiedzieć :), ale proponuję co innego - policz to w innym programie albo niech ktoś niezależnie od Ciebie to zrobi. Może się okazać, że wyniki wyjdą całkiem inne...
Chyba dużej różnicy nie byłoby. Jeśli ktoś chciałby zweryfikować to podaję dane:
salon: Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną do ogrzania pomieszczenia 1216W, powierzchnia grzejnika podłogowego 31m2 -> wymagana wydajność podłogówki w salonie 39W/m2
łazienka: Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną do ogrzania pomieszczenia 995W, powierzchnia grzejnika podłogowego 12,5m2, moc grzejnika łazienkowego (80cmx170cm) 151W przy zasilaniu 35C, czyli zostaje 995-151=844W na podłogówkę -> wymagana wydajność podłogówki w łazience 67.5/m2

W obydwu pomieszczeniach wykończenie podłogi to płytki ceramiczne.

clarnet
03-08-2011, 14:52
Ilość WAT z m2 zależy od dt zasilanie/powrót (pochodna przepływu), rozstawu, średnicy rurki, typu posadzki, temperatury obliczeniowej pomieszczenia.
Tak czy siak, raczej ciężko będzie Ci uzyskać 39Wat/m2 przy rozstawie 35 cm i zasilaniu 35 stopni.
rydzadam dobrze Ci poradził, bo coś nie tak jest. Przelicz w innym programie, daj do przeliczenia, sprawdź moce w tabelach producentów ogrzewania.
Program to tylko pewna migawka z pracy instalacji w temperaturach obliczeniowych, w których instalacja tak naprawdę nie pracuje.
Ponadto jakość tego co wyjdzie z programu, zależy od jakości tego co do niego włożysz.
Mały rozstaw = niższa temp. zasilania = mniejsze koszty eksploatacji = większe koszty inwestycji
Coś za coś, ale rozstaw powyżej 15-20cm przy pc nie jest dobrym rozwiązaniem.

rpilski
03-08-2011, 15:55
@clarnet
Jestem po rozmowie z instalatorem PC i on również zaleca zdecydowanie zmniejszyć rozstaw. W grę wchodzi jeszcze taki czynnik - co będzie jak za 10 lat na podłodze pojawi się drewno?
Skłaniam się zatem ku wykonaniu w salonie obiegów z rozstawem 15cm, aby mieć zapas bezpieczeństwa.

Instalator podniósł jeszcze w rozmowie ciekawy temat - twierdzi że przy podłogówce przyjmowanie 24 stopni (temp. powietrza) w łazience to za dużo tj. że odczuwa się ciepło przy podłogówce inaczej niż przy kaloryferach i wcale nie byłoby to komfortowo ale za gorąco.

Liwko
03-08-2011, 18:03
I ma rację. Temperatura odczuwalna przy podłogówce jest o około dwa stopnie wyższa. Dlatego też podłogówka jest tańsza w eksploatacji od grzejników. Niby tylko dwa stopnie ale to aż 10-15% oszczędności rocznie. Inaczej mówiąc, co którąś zimę mamy za darmo:)

clarnet
03-08-2011, 18:30
............W grę wchodzi jeszcze taki czynnik - co będzie jak za 10 lat na podłodze pojawi się drewno?
Skłaniam się zatem ku wykonaniu w salonie obiegów z rozstawem 15cm, aby mieć zapas bezpieczeństwa.

To tym lepiej. Żeby podłoga grzała to musi mieć temp. nieco wyższą od powietrza.
Drewno ma pewną graniczną temperaturę. Im mniejszy rozstaw, tym łatwiej będzie później osiągnąć temperaturę podłogi z pomocą mniejszej temperatury zasilania.
Przy większym rozstawie będziesz musiał dać wyższe zasilanie by uzyskać stałą temperaturę całej podłogi. A więc mniej trzeba rozgrzać punktowo to drewno.

A co do odczuwania??? - no cóż jest subiektywne. W pełnym tego słowa znaczeniu :))
To znaczy, że część użytkowników ma na ścianie termostat/termometr i nie ważne jak się czują i czy jest ciepło, bo czują się lepiej jak widzą 22, a nie 20.

malux20
03-08-2011, 19:30
clarnet czytasz w myślach mojej żony .

rydzadam
04-08-2011, 07:12
Reasumując - bez względu na obliczenia najlepiej zrobić rozstaw np. 15 cm, a w łazienkach 10 cm + drabinki lub ścienne. Obliczenia jak najbardziej, ale raczej żeby dobrać moc PC według zapotrzebowania budynku na ciepło. Co do poszczególnych pomieszczeń w samym budynku - nie wierzę, że program jest to w stanie rzetelnie policzyć, a jeśli nawet - wychodzą takie "krzaki" jak rozstaw co 30 cm albo co 8 cm.

HenoK
04-08-2011, 09:14
I ma rację. Temperatura odczuwalna przy podłogówce jest o około dwa stopnie wyższa. Dlatego też podłogówka jest tańsza w eksploatacji od grzejników. Niby tylko dwa stopnie ale to aż 10-15% oszczędności rocznie. Inaczej mówiąc, co którąś zimę mamy za darmo:)
Wszystko to prawda, pod warunkiem wykonania dobrej izolacji cieplnej posadzki na gruncie (za minimum proponuje przyjąć 20cm styropianu).
Przy słabej izolacji to co zaoszczędzimy poprzez niższe straty przez ściany, dach i wentylację, stracimy podgrzewając grunt pod budynkiem.

rpilski
04-08-2011, 10:53
I ma rację. Temperatura odczuwalna przy podłogówce jest o około dwa stopnie wyższa. Dlatego też podłogówka jest tańsza w eksploatacji od grzejników. Niby tylko dwa stopnie ale to aż 10-15% oszczędności rocznie. Inaczej mówiąc, co którąś zimę mamy za darmo:)

OK, ale czy ta różnica w zakresie 20-24C jest podobna? Jeśli tak to oznacza, że w pokojach należałoby przyjmować do obliczeń 18C zamiast 20C i w kontekście mojej dyskusji z instalatorem (bardzo różny rozstaw rurek w salonie i łazience) akurat ten argument nie byłby trafny ?

Liwko
04-08-2011, 14:59
OK, ale czy ta różnica w zakresie 20-24C jest podobna? Jeśli tak to oznacza, że w pokojach należałoby przyjmować do obliczeń 18C zamiast 20C i w kontekście mojej dyskusji z instalatorem (bardzo różny rozstaw rurek w salonie i łazience) akurat ten argument nie byłby trafny ?

Raczej nie. Przyjmujesz już podłogówkę do obliczeń a nie grzejniki. Przyjmujesz też już określone temperatury zasilania.
Jeżeli zrobisz dobre ocieplenie i dom nie będzie durszlakiem, to robiąc tak jak pisał rydzadam nie ma bata byś miał zimno w domu.
Z ciekawostek. Namieszałem w grudniu (bardzo zimnym) w ustawieniach PC i w salonie miałem 24 a w łazienkach 28 stopni:) Mam wszędzie co 15 a w łazienkach co 10cm

rpilski
04-08-2011, 18:54
Po przyjęciu temperatury obliczeniowej 22C w łazienkach (20C w większości pozostałych pomieszczeń) obliczone zapotrzebowanie na moc cieplną w łazienkach na tyle spadło, że nie ma już aż tak drastycznych różnic w proponowanym rozstawie rurek. Teraz wyszedł rozstaw w łazienkach 15. Po prostu przyjęcie temp. obliczeniowej 24 powodowało duże straty z łazienek do sąsiednich pomieszczeń. Np. dla największej łazienki zapotrzebowanie spadło z 995W na 711W.

Najmniejsze rozstawy (8cm) program wyliczył tam gdzie mają być panele (przyjąłem R=0,105 dla panela i podkładu).