PDA

Zobacz pełną wersję : Porotherm 44 + ocieplenie?



mtsw466
11-01-2011, 21:19
Witam mam ściany z porothermu 44. Dom stoi w stanie SSZ - nieotynkowany. Jako główne źródło ogrzewania będę miał gaz plus alternatywnie DGP. Kiedyś myślałem że to wystarczy, ale coraz bardziej zastanawiam się nad dociepleniem ścian styropianem. Naczytałem się kiedyś o oddychaniu ścian i takie tam pierdoły. To skłoniło mnie do podjęcia decyzji o ścianie jednowarstwowej. Mam pytanko czy macie też takie przemyślenia jednak o dociepleniu budynku. Dobrze gdyby wypowiedział się ktoś, kto był w podobnej sytuacji. A jeszcze lepiej gdyby opisał swój przykład ktoś pomieszkał w domu z takimi ścianami i po czasie jednak ocieplił. Chodzi mi o różnice w ilości zużytego gazu. I jeszcze jedno jaka jest wystarczająca grubość styropianu przy tak grubym murze aby uzyskać wymierne oszczędności.

Jarek EM08
12-01-2011, 08:43
Dobrze piszesz o tym oddychaniu ścian... to pierdoły. Usuwaniem nadmiaru wilgoci, bo o tym myślimy mówiąc "oddychanie" domu, ma zajmować się sprawnie działająca wentylacja - bądź grawitacyjna, bądź mechaniczna. W domu nieocieplonym styropianem taka wymiana również zachodzi poprzez ściany, ale jest to znikomy procent, czy ułamek procenta. Jeśli jednak termin "oddychanie ścian" w dalszym ciągu zamula Twoje myśli, to zamiast styropianu możesz ocieplić ścianę wełną - wełna "oddycha"...

A co do sensu docieplania budynku - nie wiem na jakim Ty świecie żyjesz, ale w tym w którym ja żyję, ceny energii stale rosną i będą rosnąć i inwestycja w ocieplenie ścian przynosi wymierne efekty finansowe w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

q-bis
12-01-2011, 08:56
Wybudowałem dom w 44. bez ocieplenia. Na pewno tego nie ocieplę bo to obecnie za duży koszt. Zwłaszcza że mam otynkowany dom tynkiem wap-cem. Takie decyzje podejmuje się dużo wcześniej. Poza tym nie chcę tego właśnie ze względu na "pierdoły" i grawitacyjną wentylację-ale to mój dom i nic komu do tego w co wierzę i gdzie się lepiej czuję.
Ale dzielę się doświadczeniem.
Zużycie gazu w grudniu ok 13 m3/ doba - do ogrzania 200m2 plus garaż 40m2 (utrzymuję w nim 10sC), kubatura ok 800m3. Dom bez podbitki, sufit katedralny, na wzgórzu salon ma ściany zewnętrzne z 3 stron. Myślę, że uzyskam jeszcze oszczędności na poziomie 10%. Zużycie porównywalne z domami w technologi ściany 2 warstwowej - przynajmniej takie zużycie można wyczytać na forum. Oczywiście są domy zużywające b. mało gazu 3-4m3...
Dla mnie koszt ok 3K za ogrzewanie rocznie jest do przyjęcia.
Jeśli budować dom energooszczędny to na etapie projektu i konsekwentnie...ale taki dom wymusza pewne rozwiązania, nie dla wszystkich akceptowalne.

PliP
12-01-2011, 14:11
Zrobiłem termowizję ściany 1W w ostatnich dniach grudnia

Warunki zewnętrzne:
Temperatura: -18,0 oC;. Wilgotność: 45 %; Wiatr: 1,9 m/s PnZd; Ciśnienie: 1018 Mbar
(-18*C tyle wskazała kamera w rzeczywostosci czujniki wskazywały mi około 20*C)
Warunki wewnętrzne:
Temperatura pomieszczeń: 21 oC; Wilgotność: 29 %
Różnica temperatur wew. i na zew. to 39*C
Wyniki poniżej:

:http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36238&d=1293747622 (http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36238&d=1293747622) http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36239&d=1293747765 (http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36239&d=1293747765) http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36240&d=1293747844 (http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36240&d=1293747844) http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36241&d=1293747942 (http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36241&d=1293747942)

Fotki mam razem z opisem, którego tutaj celowo nie udostępniam.
Jeśli ktoś się zna to proszę o ewentualne uzasadnienie w jakim czasie zwróci się koszt ewentualnego ocieplenia.
A i jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne to są to KMT plus nie obrobione- trzymają się tylko tak trochę na piance :P co zresztą doskonale widać :/

PliP
12-01-2011, 14:53
Jeszcze muszę dodać dość ciekawą obserwację jeśli chodzi o te zdjęcia.
- Poddasze mam nieogrzewane!
- Poddasze mam nieocieplone!
- Znajduje się ono jakieś 40 cm nad oknami!
Zastanawiam się dlaczego aż tak bardzo żółte są tam ściany.
Takie to najbardziej świecące na żółto na górze to wieniec górny - goły beton z żadnej ze stron nie ocieplony.


: http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36239&d=1293747765 (http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=36239&d=1293747765)

Jarek EM08
12-01-2011, 21:07
Jeszcze muszę dodać dość ciekawą obserwację jeśli chodzi o te zdjęcia.
- Poddasze mam nieogrzewane!
- Poddasze mam nieocieplone!
- Znajduje się ono jakieś 40 cm nad oknami!
Zastanawiam się dlaczego aż tak bardzo żółte są tam ściany.
Takie to najbardziej świecące na żółto na górze to wieniec górny - goły beton z żadnej ze stron nie ocieplony.
[/URL]

Bo Ci tam najwięcej ciepła ucieka?

Poddasze masz nieogrzewane, nieocieplone, to Ci tam ciepło ucieka z domu, a stamtąd na zewnątrz....

PliP
12-01-2011, 21:12
Bo Ci tam najwięcej ciepła ucieka?

Poddasze masz nieogrzewane, nieocieplone, to Ci tam ciepło ucieka z domu, a stamtąd na zewnątrz....

No właśnie że nie- miałem również badaną posadzkę poddasza i jest idealna.
Budowa stropu to:
1.płyta karton gips
2. pustka powietrzna
3. strop monolit
4. warstwa styropianu 3x5cm
5 wylewka 5-7cm
6. wyłożona wełna mineralna około 30cm, która ma służyć jako ocieplenie poddasza
Ponadto między dachem, a wieńcem jest dziura i na strychu wiaterek sobie śmiga. Na dzień dzisiejszy nie mam podbitki i nie mam ocieplenia, tak więc nawet jeśli ciepło ucieka to nie ma takiej opcji aby ogrzewały się ściany.

Tak więc ucieczka ciepła przez strop nie jest wytłumaczeniem.

mtsw466
13-01-2011, 17:32
Czyli ocieplać bez zastanowienia!!!

cieszynianka
13-01-2011, 23:00
U nas było podobnie. Ściana 44 i zaprawa ciepłochronna, a że budowa trochę się rozciągnęła w czasie, a ceny energii (z różnych źródeł) szybowały w górę, to przed tynkowaniem, prawie w ostatniej chwili uparłam się (jak koza w błocie), żeby jednak ocieplić. Tak też się stało, domek dostał 10 cm Austrothermu :yes:
Dobrze się stało :wave:

PliP
14-01-2011, 21:27
2 lata temu wszystkim wmawiałeś że będzie dobrze, więc po co narzekasz ??
No właśnie sęk w tym, że ja nie narzekam a wręcz cieszę się, że moja ściana nie jest styropianowa.

... masz teraz cieplejsze drzwi zewnętrzne niż ścianę.
Tylko, że za tymi drzwiami jest nieogrzewana klatka schodowa i dziura na nieogrzewany strych. Zresztą doskonale to widać po kolorze ściany z prawej i lewej strony drzwi.
Dlatego też prosiłem o wypowiedź fachowców, którzy znają się na termowizji, a nie krytyków ściany 1W :P

PliP
15-01-2011, 08:45
jak to możliwe że kawałek wełny w nadprożu i od razu 2 razy cieplej ??
No właśnie jak to możliwe, że stalowa roleta montowana do betonowego nadproża i ocieplona 2 cm styropianu jest aż tak ciepła.
Kurde jak to możliwe że w puszce rolety jest tyle samo stopni co i na zewnątrz i kamera pokazuje właśnie tą samą zewnętrzną temperaturę. WNIOSEK: Z puszki nie ucieka ciepło? DLACZEGO nie ucieka ciepło? Bo w puszce rolety nie ma ciepła. MOże jednak 2 cm styropianu tak doskonale ocieplaja. Więc po co dawać 15cm skoro 2 wystarczą?
Zdjęcia to jedno, a wiedza o technologi budowy domu to drugie. Dlatego też pytałem o zdanie fachowców a nie zwolenników styropianu.
Wcześniej w poście nr 4 pisałeś, że PTH 44 cm + 10cm styropian U=0,18 cieplej o 50%
Tutaj dałeś mi do zrozumienia że 2 cm styropianu na całym domu i jest już 2 razy cieplej.
2 cm styropianu przyklejałem do puszki rolety i zakładka na ścianę. Na to szedł klej, siatka i klej.
Poniżej zdjęcie z budowy okna oraz puszki rolety.

38323

PliP
15-01-2011, 13:39
Ponawiam to co napisałem wcześniej.
Proszę o wypowiedzi tych co znają się na termowizji, a nie pseudo znawców i zwolenników styropianu.

ta puszka z roletą to w sumie 15 cm słabo wentylowanej pustki powietrznej + styropian, i nie 2 cm tylko więcej w kształcie wycinka walca

Miałem już kilku mądrych na budowie, którzy po zapoznaniu się z wykonaniem poddawali się. Był nawet Pan od termowizji bez kamery. Miał tylko zestaw pytań i kartkę. Tyle jednak to i ja sam umiem.
Roleta jest zewnętrzna i od spodu ma dziurę na całej długości o szerokości około 2 cm tak aby roleta mogła swobodnie wchodzić i wychodzić. Na puszkę mam przyklejone 2 cm styropianu. Nie mam pojęcia gdzie jest tam ten wycinek walca.

38351


PS nad drzwiami wejściowymi też masz taką samą roletę ?? bo tam masz wyraźny cieplejszy ślad znacznie szerszy niż drzwi

Nad drzwiami rolety brak - jestem tam nadproże, a zarazem betonowy wieniec, który niestety nie ma okazji się nagrzewać bo i nie ma od czego. Nawet słońce tam nie dochodzi bo mam wysunięty dach.



nawet parapety są cieplejsze od twoich ścian,

Parapetów niestety nie mam zamontowanych bo czasu zabrakło i są tam gołe otwory cegły dziurawki.

38355

To jeszcze proszę o tezę dlaczego górny wieniec jest cieplejszy od ściany? Może ponownie coś ciekawego się dowiem o swoim budynku.

wio
15-01-2011, 16:38
Czyli ocieplać bez zastanowienia!!!

Jeśli ocieplać to tylko wełną , jeśli styropian to 20 cm - i nie chodzi tylko o parametr U , A RÓWNIEŻ GDZIE WYPADA PRZEGRODA PAROSZCZELNA.

bartosz-w
15-01-2011, 16:52
Twoje zdjęcia powinny być pokazowe dla tych co się zastanawiają czy ocieplać. Jak się tak dobrze przyjrzeć to widać każde pionowe łączenie pustaka (tam gdzie nie ma spoiny). Nieocieplony wieniec też nieźle ogrzewa nam atmosferę.

Liczył Ci ktoś gdzie wypada punkt rosy w Twojej przegrodzie? Czy nie wykrapla Ci się woda w tych pionowych szczelinach?

PliP
15-01-2011, 19:18
co do rolet, każda taka puszka ma od spodu lub z boku otwór rewizyjny, otwórz go i cyknij fotkę a potem wklej na forum to ci pokaże ten styropian z wnętrza
Ja nie muszę robić fotek aby wiedzieć, że tam nie ma styropianu. Zresztą widać, że jakoś nie możesz uwierzyć, że jest firma, która nie stosuje styropianu w roletach.
Więcej proponuję poczytać tutaj (http://www.heroal.de/inhalte.asp?NavID=519&SprID=4)


co do parapetów, gołe czyli bez zaprawy, czyli ciepłe, natomiast ościeżnice obrobione tynkiem czyli zimne, twoje zdjęcia termowizyjne to idealny przykład czym różni się opór pojedynczej cegły Eder od ściany 1W wymurowanej z tych cegieł
Tak wygląda u mnie parapet - wg ciebie jest to ciepły parapet i zamontowana roleta, wg ciebie ciepła roleta.
38401
Wniosek z tego taki, że nie warto tynkować bo to zimne :D

PliP
15-01-2011, 19:26
Twoje zdjęcia powinny być pokazowe dla tych co się zastanawiają czy ocieplać. Nieocieplony wieniec też nieźle ogrzewa nam atmosferę....
Powinny być pokazowe w porównaniu z domami otulonymi styropianem. Skoro twoim zdaniem powinienem ocieplić to proszę o konkretną kalkulację na jakiej podstawie to wyliczyłeś

Szkoda tylko, że nikt nie odważy pokazać się swoich styropianowych domków w obiektywie kamery termowizyjnej
Wieniec jest nieocieplony i wypada on dokładnie na 3 cegle licząc od posadzki na strychu. Pisałem to już wcześniej. Jeżeli policzymy dokładniej to jest on na 4 cegle licząc od stropu, a wiec metr nad nim. Wieniec dookoła ma taką samą temperaturę bowiem poddasze jest nieocieplone i panuje tam dokładnie taka sama temperatura jak jest na zewnątrz.

Liczył Ci ktoś gdzie wypada punkt rosy w Twojej przegrodzie? Czy nie wykrapla Ci się woda w tych pionowych szczelinach?
A liczył tobie ktoś gdzie u ciebie wytrąca się woda w styropianowym domku. Pytam tak tylko z ciekawości :/

maysee
16-01-2011, 08:43
O ile dyskusja ciekawa (jak kazda na FM ;) o tyle naprawde nie poparta zadnymi liczbami. Moze ktos wklepie do OZC rozne warianty scian dla tego samego domu i wtedy sie przekonamy. Ja w wolnej chwili moge to uczynic. Sciana to kilkanascie procent "szczelnosci" calego domu wiec nie przesadzajmy.

PliP
16-01-2011, 10:12
....Sciana to kilkanascie procent "szczelnosci" calego domu wiec nie przesadzajmy.

Bardzo słuszne i zarazem prawdziwe stwierdzenie.
- Ściana to kilkanaście procent strat ciepła
- później są okna
- drzwi
- sufit
- dach
- nadproża
- podłoga
- wentylacja
itd
Dopiero gdy to wszystko policzymy okaże się czy warto styropianować ściany.
Z domem jest podobnie jak z człowiekiem. U nas najwięcej ciepła ucieka przez głowę, a w domu przez sufit- dach. Ciepło ma to do siebie, że unosi się do góry i sobie ucieka. Lub "migruje" sobie po warstwach sufitu.

PliP
16-01-2011, 10:28
Ideał budynku w sieci łatwo znaleźć i ja też taki znalazłem.
38451

a tak to wygląda w oku kamery

38452

Co w tym przypadku dało ocieplenie ścian, skoro ciepło spier. oknami.

Dlatego też jeżeli mówimy o zdjęciach to na konkretnych przykładach i to własnych domów.

maysee
16-01-2011, 14:06
Sorry sa offa. Kolumienki musza byc ;)

PliP
16-01-2011, 15:17
A no właśnie i tutaj również widać, że kolumienki są najcieplejsze, podobnie ze ścianą na balkonie -- tylko czy oby na pewno :)

ProMyst
16-01-2011, 15:30
A no właśnie i tutaj również widać, że kolumienki są najcieplejsze, podobnie ze ścianą na balkonie -- tylko czy oby na pewno :)

Jak to najcieplejsze? Na zdjęciu wyraźnie widać że ich temperatura prawie wcale się nie różni od temperatury otoczenia. Bo ja już nie rozumiem waszego rozważania... Zaczyna się to robić bez sensu..

mtsw466
16-01-2011, 17:34
A myślisz że grubas na mrozie bez ciuchów się nie wychładza??? Ciuchy jak styropian na budynku zapobiegają wychłodzeniu organizmu. To że jest ci ciepło to nie dlatego że od zimna chronią cie ciuchy tylko zapobiegają one utracie ciepła które sam produkujesz. Co z tego że przez głowę uchodzi najwięcej ciepła jak człowiek jest ubrany??? Wyjdź na mróz na golasa i zobaczysz gdzie ci będzie w większości uciekało ciepło przez głowę czy przez resztę ciała. Chyba lepiej gdy jest ciepło niż zimno? Też kiedyś upierałem się przed ocieplaniem. Teraz nie będę sie zastanawiał. Niestety cyfry nie kłamią!!!

PliP
16-01-2011, 20:12
Bo ja już nie rozumiem waszego rozważania... Zaczyna się to robić bez sensu..
Otóż to bo aby oceniać jakiekolwiek zdjęcie termowizyjne, trzeba znać warunki w jakich było zrobione, a ponadto trzeba znać technologię budowy badanego obiektu.
Ideałem jest taki obiekt, który w ogóle nie oddaje ciepła i temperatura badanej powierzchni jest taka sama jak temp otoczenia.
Miałem okazję pobawić się trochę taka kamerą i np. blaszany budynek wg kamery był idealnie ocieplony - Dlaczego bo wewnątrz jak i na zewnątrz była taka sama temperatura.
Moje schody wejściowe, które u podstawy mają około 7m2 oddawały jeszcze więcej ciepła niż sam fundament - można wysnuć wniosek, że ucieka tam ciepło z domu?

Sławas7
16-01-2011, 20:36
No właśnie jak to możliwe, że stalowa roleta montowana do betonowego nadproża i ocieplona 2 cm styropianu jest aż tak ciepła.
Kurde jak to możliwe że w puszce rolety jest tyle samo stopni co i na zewnątrz i kamera pokazuje właśnie tą samą zewnętrzną temperaturę. WNIOSEK: Z puszki nie ucieka ciepło? DLACZEGO nie ucieka ciepło? Bo w puszce rolety nie ma ciepła.

Bardzo słuszny wniosek....przypominam sobie dyskusję na ten temat na innym wątku...wyciągnąłem podobny wniosek ale ,, najlepsi '' doradcy na na tym forum zakrzyczeli mnie...Brawo PliP ,utwierdziłeś mnie w przekonaniu ,że nie trzeba mieć tytułów najlepszego doradcy ,aby wyciągać słuszne wnioski...

maysee
17-01-2011, 08:08
(...) tamtędy to wieje co najmniej tyle samo ciepła co przez te badziewiaste ściany 1W

Z calym naleznym szacunkiem, ale nie badz zlosliwy mpoplaw, rownie dobrze moglbym napisac, ze dla mnie badziewnym jest przyklejanie styropianu do murow przez co moge dziury palcem wiercic potem w elewacji.

PliP
17-01-2011, 17:02
...jeśli chodzi o puszkę na roletę to jest ona zimna wyłącznie na pionowej powierzchni tam gdzie jest przylepiony na niej styropian, od spodu ta puszka rolety ma identyczny kolor jak ściana, więc tamtędy to wieje co najmniej tyle samo ciepła co przez te badziewiaste ściany 1W

Pokaż zdjęcie swoich super ocieplonych rolet lub też nadproży o samych oknach nie zapominając.
Dla ciebie badziewiasta jest ściana 1W, a dla mnie jak i wielu innych nie ma nić bardziej badziewiastego niż XXI wiek i ściana obłożona styropianem.
Nadal zastanawia mnie dlaczego ciągle pokazujesz termowizje z innych domów.
Proponuję nie popadać w styropianową skrajność i pochwalić się swoim domkiem i tym jak hiper badziewiasto zostało wykonane ocieplenie.
Komuś wytykać znikome błędy jest łatwo, a swoje najlepiej ukrywać.

j-j
17-01-2011, 18:07
A i jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne to są to KMT plus nie obrobione- trzymają się tylko tak trochę na piance :P co zresztą doskonale widać :/

To nie ma znaczenia na czym się trzymają w tym wypadku.
Uszczelek i zawiasów drzwi nie ocieplisz i to będzie wychodzić.
Pokaż dół od zewnątrz i wewnątrz bo tam najczęściej widać jak i czy wieje.

Co do rolet to gdyby w środku nich "wiało" to owszem kolor byłby zimny od czoła ale również byłby zimny kolor od dołu a nie jest
Jakoś tak inaczej bo jakbyś miał nadproża z roletami "cieplejsze" niż ściany hmmm

A ponadto przy termowizji ważne są, ustawienia kamery i czy przegroda od góry jest osłonięta czy nie itd.
Np. okno (przez które ucieka ciepło) zauważyłęm że zazwyczaj świeci jak "dupa" niemowlaka u góry gdzie to ciepło się gromadzi ze względu na to że jest osłonięte (hmm a może dlatego masz tam jaśniej od spodu rolety ... )
Jest dużo ważnych elementów która tworzą prawidłową analizę.
Wystarczy że na któraś ścianę wieje mocniej wiatr i już wyda się ona jako bardziej ocieplona bo będzie zimniejsza a w rzeczywistości będzie ona więcej ciepła oddawała niż się wydaje bo jej schlodzona przez wiatr powierzchnia zwiększy delta T, itd.
Nie jestem pewny też czy kąt nie jest istotny.
W każdym razie PliP, piękna termowizja bo przy idealnych temp. zewnętrznych :).
Termowizją łatwiej wykryć mostki niż przeprowadzic dobrą analizę bo do tego trzeba dużo dokładnych danych.
Bo temp. powierzchni to jedno a wiatr to drugie aby wiedzieć ile ciepła ucieka.
np. (na podsatwie zdjęc PliP`a)
Zakłądając współczynnik przejmowania ściany od zewnątrz standardowo jako 25W/m2*K przy delta T 2oC ( -22(temp. zewnątrz)-(-20)(temp ściany) ) mamy ucieczki ciepła na 1 m2=50W/m2
z tego mamy (przy np. +22oC wewnątrz) współ. całej ściany na poziomie 1,1 W/m2*K.
Aby współ. "u" miał tyle co w reklamie Porothermu 44 czyli 0,3 W/m2*K to musiałoby być prawie bezwietrznie przy współczynniku przejmowania ściany od zewnątrz równym 6,6 W/m2*K czyli tak spokojnie jak w domu.
Czy było tak nie wiadomo.
Dlatego to nie takie proste. Wydaje mi się że najłatwiej gdyby obok domu PliP`a stał inny ocieplony wtedy zakładajac warunki takie same byłoby latwiej o ocenę.
A tak to pozostaje tylko popatrzeć na ilość zużytych kWh po sezonie grzewczym podzielić przez powierzchnię domu i jeszcze dodoatkowo wyliczyć na 1oC (bo panują różne zimy ;) w różnych miejscach Polski) i wtedy naocznie ukazać że warto ocieplać :).

pzdr

PliP
17-01-2011, 21:55
...Uszczelek i zawiasów drzwi nie ocieplisz i to będzie wychodzić.
Pokaż dół od zewnątrz i wewnątrz bo tam najczęściej widać jak i czy wieje.
A ponadto przy termowizji ważne są, ustawienia kamery i czy przegroda od góry jest osłonięta czy nie itd....Jest dużo ważnych elementów która tworzą prawidłową analizę.
....W każdym razie PliP, piękna termowizja bo przy idealnych temp. zewnętrznych :)....Dlatego to nie takie proste....

UPS wyszło szydło z worka odnośnie drzwi ;/ Są one oklejone jeszcze folią ochronną i nie wsadziłem uszczelek w ramę bo bym musiał folię naciąć. Że też ja o tym wcześniej nie pomyślałem- zresztą zapomniałem o tych uszczelkach całkowicie :P i muszę je odszukać.
Jeśli chodzi o wynik termowizji to j-j wypowiadasz się podobnie jak mój kamerzysta, który ją wykonywał.
Spędził on u mnie dość sporo czasu. Obejrzeliśmy sobie każde pomieszczenie, wewnątrz jak i na zewnątrz. Pan mi opowiadał o różnych sytuacjach. Przestawiał również tak kamerę iż cała ściana była granatowa. Mi jednak chodziło o jak najbardziej szczegółowe zdjęcia i w miarę dokładne.
Jest kilka czynników, które wpływały na ostateczne wyniki, jednak o nich powiem za jakich czas :P a wtedy dyskusja zacznie się od nowa. :)

PliP
17-01-2011, 21:59
jak najbardziej, masz tam klasyczny betonowy radiator, wyciągający ciepło z domu,

hmm a w jaki to sposób te schody wyciągają ciepło z mojego domu?
Rozumiem, że schody tez mam ocielić styropianem :P

j-j
18-01-2011, 06:07
UPS wyszło szydło z worka odnośnie drzwi ;/ Są one oklejone jeszcze folią ochronną i nie wsadziłem uszczelek w ramę bo bym musiał folię naciąć. Że też ja o tym wcześniej nie pomyślałem- zresztą zapomniałem o tych uszczelkach całkowicie :P i muszę je odszukać.
Jeśli chodzi o wynik termowizji to j-j wypowiadasz się podobnie jak mój kamerzysta, który ją wykonywał.
Spędził on u mnie dość sporo czasu. Obejrzeliśmy sobie każde pomieszczenie, wewnątrz jak i na zewnątrz. Pan mi opowiadał o różnych sytuacjach. Przestawiał również tak kamerę iż cała ściana była granatowa. Mi jednak chodziło o jak najbardziej szczegółowe zdjęcia i w miarę dokładne.
Jest kilka czynników, które wpływały na ostateczne wyniki, jednak o nich powiem za jakich czas :P a wtedy dyskusja zacznie się od nowa. :)

Na uszczelkach i zawiasach też będziesz miał świecąco bo niestety ale uszczelki to nie izolacja :(. Ważne też aby tam wokół drzwi nie wiało.
Czyli rozumiem, że za obecne uszczelnienie między skrzydłem a ramą robi folia? Jeśli tak to jest naprawdę szczelna, może będzie lepsza niż uszczelki, zostaw tak ;).

Czemu czekasz ze swoim opisem,nie szkoda czasu?

pzdr

mtsw466
18-01-2011, 15:50
A ma ktoś może zdjęcia z termowizji ściany jednowarstwowej z porothermu 44.

mamut 74
18-01-2011, 20:01
Plip masz ścianę 1w z czego stawianą?

PliP
18-01-2011, 21:17
Plip masz ścianę 1w z czego stawianą?
EDER 44 obustronnie otynkowany zwykłym tynkiem maszynowym.

PliP
18-01-2011, 21:20
A ma ktoś może zdjęcia z termowizji ściany jednowarstwowej z porothermu 44.
Wyżej masz moje zdjęcia z EDERA 44 na potrzeby forum wykonane celowo z dokładnością do 0,1*C.

PliP
18-01-2011, 21:32
...a jak schody wyciągają ciepło to masz na wyżej zamieszczonym zdjęciu z termowizji balkonu, zasada jest identyczna

No właśnie w tym sęk, że ta zasada co do zasady nie jest identyczne. Na połączeniu posadzek, a więc pod samym progiem mam stożkowo ścięty styropian podłogowy 2x5 cm. Tak, że na samej powierzchni jest on szerokości 5-7 cm i schowany jest pod progiem. Schody zewnętrzne nie maja betonowego połączenia z posadzką w domu.
Nie mają również bezpośredniego połączenia ze ścianami zewnętrznymi domu.

PliP
18-01-2011, 21:41
...Czyli rozumiem, że za obecne uszczelnienie między skrzydłem a ramą robi folia?...
Czemu czekasz ze swoim opisem,nie szkoda czasu?...
Folia ochronna oklejona jest zarówno futryna jak i same drzwi - od dzisiaj zamontowałem tam gumowa uszczelkę. Wcześniej nie było uszczelnienia, a jako, że za drzwiami pomieszczenie nieogrzewane to i nie zwróciłem uwagi. Tym bardziej, że przez miesiąc nie było mnie na miejscu.
Jeśli chodzi o sam opis to póki co nie zgadza się on z tym co podaje większość po za twoimi niektórymi stwierdzeniami.
Na wstępie podałem temp. zewnętrzna oraz wewnętrzną podczas badania.
Należało by zwrócić uwagę również na pogodę podczas badania - jak zachowywała się temperatura. O której godzinie zostało wykonane badanie, Czy wcześniej na daną ścianę padało Słońce itd.

j-j
19-01-2011, 09:40
Dlatego badanie najlepiej przeprowadzać bardzo wcześnie rano, wtedy likwiduje sie już na wstępnie wpływ słońca.
A opis czy się zgadza czy nie, podaj bo jak widzisz już więcej osób się nie wypowie chyba a na analizę jak wiemy same temp. to za mało danych.

pzdr