PDA

Zobacz pełną wersję : POS a operat wodno prawny



JackWro
12-01-2011, 14:15
W dniu wczorajszym odebralem od geologa dokumentacje geologiczna pod budowe POS i okazalo sie ze wystepuja u mnie grunty gliniste nieprzepuszczalne do poziomu 5 metrow. W zwiaku z tym rozwazam budowe oczyszczalni biologicznej gdzie oszyczona woda byla by oddawana do rowu melioracyjnego.

W zwiazku z tym mam pytanie od czego zaczac / w jaki sposob uzyskac operat wodno prawny

Dodatkowo row melioracyjny jest oddzielony od mojej dziali przez droge wewnetrzna ( w tej chwili jest to nieutrwaldzana droga polna)
Czy w taki przypadku potrzebuje zgode nie tylko na oddawanie wody do rowu ale takze pozwolenie na przekopanie drogi?

Czy ktos sie spotkal z taka sytuacja oraz jakie pozwolnie sa potrzebne oraz kto przygotowuje operat wodno prawny.

thx za info

marlen7
14-01-2011, 10:25
Witam, operat wodno prawny ktoś po ochronie środowiska - biuro konsultingowe,
1. Musisz znaleźć właściciela rowu melioracyjnego i drogi . Musisz mieć wypis i wyrys z rejestru gruntów ( ja muszę operat o te dane uzupełnić),
2. Musisz miec wyliczone przepływy sekundowe dobowe, zbadać jakość wypływanej wody - częstotliwość badania wody ustali starostwo w decyzji.
3. Za pozwolenie wodno prawne płacisz około 300 zł w starostwie przy składaniu wniosku.
4. Zgoda na przekopanie drogi - na pewno od właściciela
Pozdrawiam
Marzena

art-e
17-01-2011, 12:27
A to nie jest tak że operat jest potrzebny dopiero przy oddawaniu więcej niż 5m3/dobę ścieków?

Coś gdzieś takiego właśnie obiło mi się o ...oczy :)

bresland
18-01-2011, 13:39
Operat wodnoprawny w sensie prawnym może sporządzić każdy, nie ma na to szczególnych uprawnień.

marlen7
18-01-2011, 13:41
tak, racja
art 36 prawa wodnego

1. Właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących
jego własność oraz z wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie;
prawo to nie stanowi prawa do wykonywania urządzeń wodnych bez wymaganego
pozwolenia wodnoprawnego.
2. Zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa
domowego oraz gospodarstwa rolnego, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Nie stanowi zwykłego korzystania z wód:
1) nawadnianie gruntów lub upraw wodą podziemną za pomocą deszczowni;
2) pobór wody powierzchniowej lub podziemnej w ilości większej niż 5 m3 na
dobę;
3) korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej;
4) rolnicze wykorzystanie ścieków lub wprowadzanie do wód lub do ziemi
oczyszczonych ścieków, jeżeli ich łączna ilość jest większa niż 5 m3 na dobę

MarcinWk
19-01-2011, 19:07
.

Łukasz_K
20-01-2011, 12:11
Czyli jeżeli będe odprowadzał mniej niż 5 m3 na dobę to mogę tą wodę z POŚ biologicznej odprowadzać do melioracji bez żadnego zgłoszenia i informowania nikogo o tym?
Nie, oznacza to że gdy będziesz odprowadzał oczyszczone ścieki do SWOJEGO rowu melioracyjnego, to nie będziesz musiał uzyskać pozwolenia wodnoprawnego. Poza tym musisz dokonać zgłoszenia do własciwego wójta/burmistrza, ponieważ " zgłoszenia z uwagi na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi wymagają oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód".
Podstawa prawna: § 2. 1. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia.