PDA

Zobacz pełną wersję : Adaptacja projektu



omnic
13-01-2011, 19:20
Kupiłem gotowy projekt.

Chce wprowadzić 3 zmiany:
1. Zamiana Ytong 36,5 na Porotherm 25 + 12 styropianu
2. Rezygnacja z 1 okna
3. Podniesienie ściany kolankowej o jedną cegłę

Czy jest sens, żeby zmiany te wprowadził architekt w projekcie przed pozwoleniem na budowę? Czy to szkoda pieniędzy na pracę architekta?
Czy lepiej, żeby zmiany wprowadził na bieżąco kierownik w trakcie budowy?

zibi465
13-01-2011, 20:09
to są nieznaczne zmiany za które dużo nie zapłacisz ,a adaptację projektu i tak musi zrobić projektant do pozwolenia na budowę

raul9
13-01-2011, 20:19
Kupiłem gotowy projekt.

Chce wprowadzić 3 zmiany:
1. Zamiana Ytong 36,5 na Porotherm 25 + 12 styropianu
2. Rezygnacja z 1 okna
3. Podniesienie ściany kolankowej o jedną cegłę

Czy jest sens, żeby zmiany te wprowadził architekt w projekcie przed pozwoleniem na budowę? Czy to szkoda pieniędzy na pracę architekta?
Czy lepiej, żeby zmiany wprowadził na bieżąco kierownik w trakcie budowy?

Witam
Rozmawiałem ze swoim projektantem bo mam zamiar też podnieśc ściankę kolankową i powiedział mi,że niema problemu jeśli chcesz podnieść o 20-30 cm to na etapie budowy wystarczy wpis w dzienniku

cyma2704
13-01-2011, 20:51
Według mojej wiedzy podniesienie ściany kolankowej zmienia kubaturę budynku, a to zmiana istotna i najlepiej ją zrobić na etapie adaptacji, niż potem projektu zastępczego.

Mój architekt zmiany wysokości ściany kolankowej, likwidację 1 okna, przesunięcie drugiego i zmniejszenie drzwi wejściowych wycenił na 200 zł. Jeśli jesteście przed adaptacją, to nanieść te zmiany, bo koszt niewielki, a śpicie spokojnie.

niktspecjalny
13-01-2011, 21:33
Według mojej wiedzy podniesienie ściany kolankowej zmienia kubaturę budynku, a to zmiana istotna i najlepiej ją zrobić na etapie adaptacji, niż potem projektu zastępczego.

Mój architekt zmiany wysokości ściany kolankowej, likwidację 1 okna, przesunięcie drugiego i zmniejszenie drzwi wejściowych wycenił na 200 zł. Jeśli jesteście przed adaptacją, to nanieść te zmiany, bo koszt niewielki, a śpicie spokojnie.

Nic ująć nic dodać. Prawidłowa definicja co należy zrobić by wprowadzić swoje przeróbki.

omnic
22-01-2011, 14:57
Skoro podniesienie ściany kolankowej o 25 cm to zmiana istotna, która zwiększa kubaturę i wysokość budynku to mam jeszcze jedną wątpliwość. Dostałem kredyt w Banku Milenium na zakup działki i budowę. Pierwszą transzę na zakup działki już otrzymałem. Drugą transzę wypłacą po dostarczeniu pozwolenie na budowę. W umowie kredytowej mam zapisane ile budynek będzie miał m2 powierzchni użytkowej, analityk skserował też projekt. Czy bank może nie wypłacić transzy jeżeli zrobię zmiany w projekcie? Czy te zmiany są zapisany w pozwoleniu na budowę czy tylko na projekcie?

cyma2704
22-01-2011, 17:38
W pozwoleniu jest tylko napisane, że zatwierdzam projekt i udzielam pozwolenia na budowę. To projekt jest integralną częścią pozwolenia.

Zmiany nanosi architekt na projekt (czerwonym pisakiem- aby odróżnić od oryginału). Podniesienie ściany o 25 cm znacząco nie zwiększy powierzchni, ale jak to np. kredyt rodzina na swoim to należy przeliczyć, czy mieści się w metrażu.

zibik_eng
23-01-2011, 12:25
Czy jest sens, żeby zmiany te wprowadził architekt w projekcie przed pozwoleniem na budowę? Czy to szkoda pieniędzy na pracę architekta?

Z takim podejściem... to wogóle nie zaczynaj budowy.


Czy lepiej, żeby zmiany wprowadził na bieżąco kierownik w trakcie budowy?
Kierownik budowy NIE MA PRAWA ZMIENIAĆ NIC W PROJEKCIE. Wykonanie budynku niezgodnie z projektem zwalnia projektanta z odpowiedzialności a ty będziesz mieć problem z odbiorem budynku wykonanego niezgodnie z dokumentacją.

Kazia666
31-03-2011, 21:39
Za kilka dni odbieram pozwolenie na budowę. Nasz budynek spełnia założenia programu Rodzina na Swoim, ale... poszerzyliśmy garaż (a przez to pokoje nad nim) o 0,6 m i podnieśliśmy ściankę kolankową o 35 cm. Po adaptacji projektu widniała na nim nadal taka powierzchnia jak przed adaptacją. Stąd pytanie: czy architekt adaptujący powinien przeliczyć powierzchnię na nowo? Obawiam się, że po wprowadzeniu zmian powierzchnia użytkowa przekroczy 140m2, ale po adaptacji nie ma o tym słowa. Czy analityk w banku może się przyczepić?