PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna - oszczędność hahah ale ściema !



dawidlawecki
14-01-2011, 06:52
Administratory usuneli posta ale Google zaindeksowało
i mamy zrzuty ekranu na wszelki wypadek. Proszę o wskazanie punktu naruszenia regulaminu.

A tutaj artykuł na dowód jak bardzo administratorzy i psełdofachowcy tego forum się mylą:
http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=6663&cms=339

Autor: Krzysztof Lis jest magistrem inżynierem mechanikiem specjalności energetyka cieplna

NIE OSZUKUJCIE NAS I NIE WPROWADZAJCIE W BŁAD WENTYLACJA MECHANICZNA NIE PRZYNOSI ZWROTU W ZŁ dla małych i średnich domów dobrze ocieplonych z tanim i średnio tanim paliwem, czyli dla większości nowych domów w POLSCE.

W przypadku braku podania przez forum.muratordom.pl powodu usunięcia wcześniejszej rozmowy na ten temat uznamy, że jest to forum stronnicze nie mające na celu przedstawienia prawdziwych informacji na temat określonego problemu.

desmear
14-01-2011, 08:39
bez jaj, usunęli wczorajszą dyskusję ? co tam takiego było ? ubliżyłeś prezydentowi ?

ralwing
14-01-2011, 09:07
Podaj adres poprzedniego watku tutaj i jego tytul, badz linka do screenshotow z tego wątku. Popieram Cie!!

Gosc***
14-01-2011, 09:26
a czytałeś regulamin forum?

dawidlawecki
14-01-2011, 09:29
Przesyłam tak na szybko link do kopii przeglądarki z przedwczoraj:
http://www.netsprint.pl/serwis/doccopy?id=5;-3600000068480958544&url=http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php%3F79-Ekologiczne-projekt-dom-%25C5%25BCycie%26amp;s%3D11e59b4e8c6fd6e65e5ab8006 8dd5799
(druga pozycja).

APELUJEMY i czekamy za podanie powodu usunięcia posta .
Być może administratorzy i pesełdofachowcy nie potrafią przyznać się do błędu ?
A może jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi... ?

Gosc***
14-01-2011, 09:31
tak na szybko....

"3.1 MURATOR S.A. nie ponosi odpowiedzialności za merytoryczną wartość i treść Materiałów (w tym
wypowiedzi w blogach i na forum, komentarzy oraz zdjęć i ich opisów zamieszczonych przez
Użytkowników Portalu i dodanych przez nich linków). MURATOR S.A. zastrzega sobie prawo
blokowania dostępu do określonych Materiałów i ich usuwania, również bez podawania przyczyny i
powiadamiania Użytkownika, w szczególności jeżeli treść lub charakter wypowiedzi w blogach i na
forum, galeriach i komentarzach jest bezprawny lub niezgodny z zasadami współżycia społecznego,
wulgarny lub niezgodny z dobrymi obyczajami, łamiący prawo, w tym nawołujący lub ukazujący
przemoc, nienawiść rasową, wyznaniową, etniczną, propagującą treści faszystowskie, nazistowskie i
inne zakazane."

dawidlawecki
14-01-2011, 09:35
Proszę zatem wskazać gdzie zostało naruszone powyższe ?
Być może administratorzy i pesełdofachowcy nie potrafią przyznać się do błędu ?
A może jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi... ?

Gosc***
14-01-2011, 12:04
to może bardziej szczegółowo:

"MURATOR S.A. zastrzega sobie prawo
blokowania dostępu do określonych Materiałów i ich usuwania, również bez podawania przyczyny i
powiadamiania Użytkownika"

dawidlawecki
14-01-2011, 12:16
adiqq - czyli przyczyną może być:

a) administratorzy i pesełdofachowcy na tym forum nie potrafią przyznać się do błędu ?
A wystarczy zamieścić krótkie wyjaśnienie i sprostowanie.

b) a może jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi... ?

W bez oficjalnego i publicznego oświadczenia te forum może być dla większości użytkowników niewiarygodne i stronnicze.

T i A
14-01-2011, 12:35
Wentylacja mechaniczna jest elementem niezbędnym w domu energoszczędnym.
Jaki jest sens kupowania super ciepłych okien i montaż w nich nawiewników przy wentylacji grawitacyjnej?
Toż to też bez sensu?

Czy mając np; BMW kupujesz najtańsze opony czy najdroższe? Jak obliczasz i po co inwestujesz w droższe opony?

dawidlawecki
14-01-2011, 12:37
NIE ZMIENIAJ TEMATU Jeszcze raz POST TYCZY się tego że wykonawcy i sprzedawcy oraz psełdofachowcy wciskają nam bajki ze wentylacja mechaniczna nam się zwróci pod kątem ZŁ - co nie jest prawdą ! Nikt nie podważa faktu, że wentylacja mechaniczna jest wydajniejsza od grawitacyjnej. POST tyczy się zwrotu z inwestycji w ZŁ.

T i A
14-01-2011, 14:14
Właśnie to próbuje Ci przekazać wentylacja mechaniczna to NIE INWESTYCJA,KTÓRA MA ZWRÓCIĆ.
Jeżeli,ktoś wieży specjalistą od "kłamania "jego sprawa.Na takich oni żerują.
Nie tyczy się tylko went.mech. ,ale oświetlenia energooszczędnego,Led-ów,pomp ciepła i ...........
Wystarczy troszkę mózgiem ruszyć,aby policzyć "wirtualne zyski".

T i A
14-01-2011, 14:17
POST tyczy się zwrotu z inwestycji w ZŁ.

Czy?

T i A
14-01-2011, 14:18
Wentylacja mechaniczna - oszczędność hahah ale ściema !


?????

Hm........

dawidlawecki
14-01-2011, 14:18
T i A właśnie w tym rzecz ale mój poprzedni POST z około 100 wątkami usunęli administratorzy skupiał się głównie na tym że pseudofachowy lub monterzy i sprzedawcy twierdzili że się zwróci w ZŁ a jak przedstawiłem dowody to od razu POST z nikł z tego forum. Więc o co chodzi ? Pytanie kiedy ten POST zostanie usunięty :) będziemy bacznie obserwować.

T i A
14-01-2011, 14:23
Przykład liczenia

Kupujesz auto:
1. Diesel za 100.000zł spala 5L/100km
2. Diesel za 50.000zł spala 7L/100km

Czy jedynka nie jest oszczedniejsza?

Jest ogrom zmiennych ,aby dobrze policzyć opłacalność inwestycji w wentylacje mechaniczną.
W zależności jak ją policzycz taki otrzymasz wynik.

dawidlawecki
14-01-2011, 14:26
TAK ale zasadnicza różnica JAK wybierasz 1 lub 2 wariant DISELA to nikt przed zakupem Ci nie mówi że droższy wariant zapewni Ci zwrot z inwestycji w ZŁ. A mi tak powiedziano i z tego co widzę czytają POSTY to wiele osób jest święcie przekonany że się zwróci. Dlatego czas chyba raz na zawsze rozwiać te wątpliwości. A nabijać w butelkę to nie Polaków :)

Pawel78
14-01-2011, 14:27
Kolego ja się z tobą zgadzam. Puki interes się kręci SHOW MUST GO ON .

T i A
14-01-2011, 14:32
TAK ale zasadnicza różnica JAK wybierasz 1 lub 2 wariant DISELA to nikt przed zakupem Ci nie mówi że droższy wariant zapewni Ci zwrot z inwestycji w ZŁ. A mi tak powiedziano i z tego co widzę czytają POSTY to wiele osób jest święcie przekonany że się zwróci. Dlatego czas chyba raz na zawsze rozwiać te wątpliwości.

Bo rozmawiają z Tobą "twarzą w twarz".A w internecie zawsze znajdzie się ktoś kto łyknie haczyk

T i A
14-01-2011, 14:33
I wtedy :
czarne jest białe, a białe jest zielone

fubek84
14-01-2011, 19:08
Dokładnie autor wątku ma rację:D Wentylacja mechaniczna się nie opłaca. To tylko wygoda dla wariatów z pieniędzmi.
Ja już od dawna ogrzewam dom piecami w każdym pokoju mam kozę, pale tam gdzie aktualnie jestem a jak mnie nie ma to gaszę,
Zmywarkę tez wyrzuciliśmy bo kosztowała 2000pln a zużywa 13 litrów wody na cykl i nie wiem ile ale dużo prądu, myjemy w rzece całe szczęście mamy blisko.
ogólnie z wygód ludzkości kupujemy tylko papier toaletowy ale tez myślę by tego nie robić bo bardziej się opłacają gazety po przeczytaniu, ale z drugiej strony palę nimi by ogrzać.

Nie wiem co będzie lepsze w sumie do palenia można jeszcze trawę z ogrodu suszyć.


A tak na poważnie to rekuperator się nie zwróci, ale czy piec na eko groszek się zwróci w porównaniu do zwykłego?
czy lodówka klasy A++ droższa o 1500 pln zwróci się nam? To dopiero sciema

dawidlawecki
14-01-2011, 19:16
fubek84 - NIE ZMIENIAJMY TEMATU Jeszcze raz POST TYCZY się tego że wykonawcy i sprzedawcy oraz psełdofachowcy wciskają nam bajki ze wentylacja mechaniczna nam się zwróci pod kątem ZŁ - co nie jest prawdą ! Nikt nie podważa faktu, że wentylacja mechaniczna jest wydajniejsza od grawitacyjnej. POST tyczy się zwrotu z inwestycji w ZŁ o których często dla zwiększenia sprzedaży tych urządzeń zapewniają nas sprzedawcy, monterzy i psełdofachowcy.

Z tą lodówką to dobry temat na nowy POST :) wystarczy dobrze policzyć :)

fubek84
14-01-2011, 19:29
Ale ja nie zmieniam tematu, i jako pseudo fachowiec(dziękuje że mnie tak nazywasz) przyznaję ci rację że się nie zwróci, ale ja nigdy klientowi nie mówiłem że się zwróci, jeśli już to że rachunki za ogrzewanie będą niższe o 20-25 %
Ale komfort bo o to tu chodzi jest niewspółmierny w porównaniu do grawitacyjnego systemu wentylacji.
Poza tym u mnie wentylacja z reku plus gwc rurowe będzie kosztować około 8tyś nie 20tyś, a dzięki niej odpada mi jeden komin 2 kanałowy, nawiewniki w oknach itd.
Sam komin na gotowo z uszczelnieniem, klinkierem cegłą pełną lawa kominiarską itp.itd miał mnie kosztowa około 4500 więc realny koszt w moim wypadku to w zawyżeniu 5tyś za wentylację mechaniczną. czy to dużo biorąc pod uwagę wygodę i komfort?

Acha i jeszcze jedna sprawa nie sprzedaje nie montuje wentylacji, ja muruję a polecam wentylacje klienta dlatego że uważam że jest to dobra i wygodna sprawa

dawidlawecki
14-01-2011, 19:37
Pisaliśmy wcześniej o kominach redukcji kanałów wentylacyjnych w POSCIE który został usunięty, wyliczyłem również, w moim przypadku musiałe postawić dwa komin spalinowe dla kotłowni i dla komina różnica rondo plus z kanałem wentylacyjnym i bez to niecałe 300zł.

Dziękujemy, że jako chyba nieliczny nie wciskasz kitu klientom ;) ale niestety wielu to robi i o tym ten post. Mało tego stosuje się w materiach reklamowych informację, że te urządzenia to oszczędność energii co jest prawdą ale dla większości w podświadomości oznacza to oszczędność ZŁ dla całej inwestycji :) nie dajmy się nabrać :) Co nie zmienia faktu, że wentylacja mechaniczna jest lepsza od grawitacyjnej jednak nie zwróci się w zł.

fubek84
14-01-2011, 19:45
Widocznie taki Twój przypadek, i ciesze się z Tobą z eto Tylko 300 pln.
A co powiesz na to, na wiosnę ruszamy z budową domu gdzie projektant zaprojektował 3 kominy łącznie 7 kanałów, 2 dymowe 5 wentylacyjnych
przy wentylacji mechanicznej potrzeba tylko 2 dymowe i jeden wentylacyjny. i wtedy wystarczy jeden komin. Jak myślisz ile w tym wypadku zaoszczędzi inwestor przy zastosowaniu rekuperacji? Dodam tylko że mamy ograniczoną kwotę na całą inwestycję, a kosztorysant policzył że rekuperacja wyjdzie taniej niż te kominy.
Generalnie można powiedzieć że inwestycja zwraca się od razu:) Wszystko zależy od spojrzenia na temat i konkretnego przypadku.
Pozdrawiam

dawidlawecki
14-01-2011, 19:55
policz sam dokładnie tylko pamiętaj o prądzie + filtrach + serwisowaniu + koszt urządzenia - WM z GWC oszczędza około 20% energii + koszt montażu + fakt, że gwarancja jest tylko na 5 lat musisz też wliczyć to że po około 15-20 latach sprzęt może się rozsypać. Jak uważasz że się opłaca a oszczędność w ZŁ jest to główna przesłanką inwestycji to wykonaj ;) A jak się nie opłaci to będziesz miał komfort i będziesz świadomy decyzji :)

Osobiście wole zainwestować w pewniejsze rozwiązania :)
Tym bardziej, że większość buduje na kredyt a od 15.000 - 20.000 bank zabierze też swoją działkę :)

T i A
15-01-2011, 10:51
policz sam dokładnie tylko pamiętaj o prądzie + filtrach + serwisowaniu + koszt urządzenia - WM z GWC oszczędza około 20% energii + koszt montażu + fakt, że gwarancja jest tylko na 5 lat musisz też wliczyć to że po około 15-20 latach sprzęt może się rozsypać. Jak uważasz że się opłaca a oszczędność w ZŁ jest to główna przesłanką inwestycji to wykonaj ;) A jak się nie opłaci to będziesz miał komfort i będziesz świadomy decyzji :)

Osobiście wole zainwestować w pewniejsze rozwiązania :)
Tym bardziej, że większość buduje na kredyt a od 15.000 - 20.000 bank zabierze też swoją działkę :)

Czy do went.graw. doliczasz wywaloną w błoto kase na ciepłe okna w które trzeba zamontować nawiewniki?Nawiewniki też nie są za darmo,więc też je dolicz.Zbędną warstwe ocieplenia też.
Nie zapomnij doliczyć ewentualnych problemów z grzybami na ścianach (jeżeli takie wystąpią,napewno to wystąpi,kwestia czasu).
Nie mówią o zdrowiu Twoich dzieci.

dawidlawecki
15-01-2011, 11:06
Sprawdź ile kosztują nawiewniki na allegro :) możesz też rozszczelnić okna...nawiewniki w ścianie... rozwiązań jest trochę. Tak na szybko rocznie wydasz na filtry do wentylacji mechanicznej tyle ile potrzeba na 1-2 może 3 nawiewniki .A gdyby wliczyć w to koszty prądu jaki pobiera wentylacja mechaniczna i filtry to nawiewniki w porównaniu z WM zwrócą się bardzo szybko.

Z grzybami nie wliczamy kosztów bo robimy wentylacje grawitacyjną w poprawny sposób - sprawną. Nie zatykamy kratek, nie zamykamy szczelnie okien. Nie rozpatrujemy w tym wypadku jakiś nienormalnych rozwiązać.
Wentylacja grawitacyjna jest sprawna i dobra jeśli się ją wykona według zaleceń. Tak samo może być niesprawna wentylacja mechaniczna jeśli się ją wykona niezgodnie z zaleceniami. Co nie zmienia faktu że WM jest wydajniejsza od grawitacyjnej i bardziej komfortowa.

W błoto można wywalić filtry od wentylacji mechanicznej.

KrzysztofLis2
15-01-2011, 11:28
No nie wiem, czy podparcie się moimi obliczeniami dla jednego domu jest wystarczającym argumentem, by udowodnić tezę, że wentylacja mechaniczna się nigdy nie opłaca.

dawidlawecki
15-01-2011, 11:30
KrzysztofLis2 - przeczytaj na samym początku czego tyczy się ten POST jeszcze raz

...WENTYLACJA MECHANICZNA NIE PRZYNOSI ZWROTU W ZŁ dla małych i średnich domów dobrze ocieplonych z tanim i średnio tanim paliwem, czyli dla większości nowych domów w POLSCE.

Może się zwrócić np. w przypadku dużych domów ogrzewanych drogim paliwem, ale tu też należy wykonać dokładne obliczenia. Na pewno współczynnik zwrotu z inwestycji w tym wypadku będzie wyższy. Czy będzie się opłacać trzeba policzyć. Obawiam się jednak, że w tym wypadku budując duży dom z drogim paliwem koszty ogrzewania dla inwestora nie muszą być istotne, ale to też kwestia indywidualna.

j-j
15-01-2011, 12:14
Nie mialem ochoty tu pisać bo szkoda czasu ale tak trochę zaczepnie:
Dziękujemy autorowi tematu za tak mądre spostrzeżenia i wnioski po tak wielu latach działalności muratora na rzecz opłacalności wentylacji mechanicznej ( ;) ),
ech chłopie zachowujesz się jakbyś się urwał z choinki. Poczytaj najpierw forum i to co pisano już wiele razy a nie jako nowicjusz wpadasz i krzyczysz czego to nie wiemy i w co dajemy się niby wpuszczać, wypisując dodatkowo obok wiele nieprawdy (aby nie pisać bzdur) na temat mechanicznej.

dawidlawecki
15-01-2011, 12:41
j-j PRZECZYTAJ ARTYKUŁ KTÓRY PODAŁEM CI NA POCZĄTKU POSTU napisany przez specjalistę w tym zakresie. Jeśli uważasz że masz odpowiednią wiedzę i znasz się lepiej niż autor artykułu który według Ciebie nie ma racji to przedstaw nam swoje kwalifikacje i przeprowadzone w tym zakresie badania inaczej jesteś niewiarygodny a na puste słowo nikt CI nie uwierzy.

j-j
15-01-2011, 13:02
j-j PRZECZYTAJ ARTYKUŁ KTÓRY PODAŁEM CI NA POCZĄTKU POSTU napisany przez specjalistę w tym zakresie. Jeśli uważasz że masz odpowiednią wiedzę i znasz się lepiej niż autor artykułu to przedstaw nam swoje kwalifikacje i badania inaczej jesteś niewiarygodny a na puste słowo nikt CI nie uwierzy.

Pokaż Ty swoje kwalifikacje, badania, bądż Ty najpierw wiarygodny i pokorny wchodząc na forum budowlane dzialające od kupy lat, które nie jedno juz widziało.
Chłopie, ameryki nie odkryłeś, wielu z tego forum nie jest debilami a Ty dodatkowo zachowujesz się jak pieniacz.
Ja nie muszę nic udowadniać, swoje wiem, co wiem robię i piszę, jak ktoś chce skorzysta a jak nie będzie owcą ;), mam to w dupie jego kasa jeśli się upiera.
Ale kiedy czytam takie "okrzyki wojenne", jak powyżej, gdy "wojna" się już dawno skończyła to raczej jest mi tylko do śmiechu.

EOT z mojej strony.

fubek84
15-01-2011, 13:06
Utor przyją koszt wentylacji na poziomie 20tyś nie odją kominów które trzeba stawiać itd a jak sam napisał:

'Pokaźne oszczędności przynosi dopiero wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Wymiennik ciepła (rekuperator) pozwala zmniejszyć stratę ciepła na ogrzanie powietrza wentylacyjnego, odbierając część ciepła od powietrza opuszczającego dom. Aby nie zamarzał w czasie mrozów, warto zaopatrzyć instalację wentylacyjną w tzw. gruntowy wymiennik ciepła. On zapewnia w miarę stałą (i dodatnią) temperaturę powietrza docierającego do wymiennika.'

Poza tym czy ktoś podważa twoje wywody o tym że rekuperator się nie zwróci NIE!
JA podałem ci konkretny mój przypadek przeliczony przez inżyniera budownictwa i rekuperator wychodzi taniej, niż stawianie kominów itp. po prostu policz ile kosztuje cały komin, bo sam komin bez obróbek itp. to tak jak koszt wentylacji mech. liczonej tylko jako cena centrali czy sugerujesz że ten inżynier to osioł i nie wie co liczy, liczby chyba nie kłamią?

dawidlawecki
15-01-2011, 13:06
po pierwsze nie obrażaj bo jesteś tu "lider forum" i tym bardziej Ci nie wypada. Przedstawiłem własne obliczenia w poprzednim POSCIE który usunęliście. Autor artykułu podał swoje wykształcenie i jest specjalistą w tym kierunku. Artykuł został opublikowany w nieprzypadkowym serwisie oraz zostały podane obliczenia i wnioski. Ty nie podałeś NIC więcej jesteś niewiarygodny. Wróć jak będzie potrafił udowodnić to co piszesz.

fubek84
15-01-2011, 13:15
ciekawe też że nie dziła żadna strona Pana magistra inżyniera. Które tak pięknie umieszczono pod artykułem.

Ale znalazłem mądry filmik Pana Krzysztofa.
http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/co-to-jest-dom-pasywny-wideo/

dawidlawecki
15-01-2011, 13:20
Wszystko działa
http://efektywne-ogrzewanie.pl/
http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/

T i A
15-01-2011, 15:25
Strasznie się uparliście z tą opłacalnością went.mechanicznej.
To tak jak u j-j czarna warstwa bloczków w fundanencie.Czy da się obliczyć jej opłacalność?NIE
Jest elementem domu pasywnego i tyle.

Murator to nie instytuja charytatywna.Forum służy do zarabiania kasy tak jak gazety w sklepach.
W każdą reklamę wierzycie?

dawidlawecki
15-01-2011, 15:38
w poprzednim POSCIE które usunęliście pisałem również o marketingu szeptanym, który stosowany
jest na forach internetowych, i który polega na lasowaniu postów w taki sposób, aby administratorzy
nie uznali ich jako SPAM lub reklamę. Jest to skuteczna forma Public relations w internecie i to jak tania...

HenoK
15-01-2011, 17:03
No nie wiem, czy podparcie się moimi obliczeniami dla jednego domu jest wystarczającym argumentem, by udowodnić tezę, że wentylacja mechaniczna się nigdy nie opłaca.
Oczywiście, że nie jest, zwłaszcza, że te obliczenia zawierają sporo uroszczeń w założeniach. Jednym z uproszczeń jest przyjęcie kosztu wentylacji mechanicznej 20tys. zł i kosztu wentylacji grawitacyjnej 0zł ;).
Ale autor wątku tak się się zacietrzewił w swoich teoriach, że nawet nie zauważył Twojej wypowiedzi :(.

HenoK
15-01-2011, 17:16
po pierwsze nie obrażaj bo jesteś tu "lider forum" i tym bardziej Ci nie wypada. Przedstawiłem własne obliczenia w poprzednim POSCIE który usunęliście. Autor artykułu podał swoje wykształcenie i jest specjalistą w tym kierunku. Artykuł został opublikowany w nieprzypadkowym serwisie oraz zostały podane obliczenia i wnioski. Ty nie podałeś NIC więcej jesteś niewiarygodny. Wróć jak będzie potrafił udowodnić to co piszesz.
Żeby nie było wątpliwości. Twoje wyliczenia w usuniętym poscie wyglądały tak:

Wentylacje mechaniczną to jest wielka ściema z tą oszczędnością pod kątem zł !!!
Mój dom ma 110m2 wentylacja mechaniczna będzie kosztować z GWC około 15-20.000zł
w zależności od sprzętu i firmy wykonawczej.

Z uwagi na fakt, że dom jest z poddaszem użytkowym (ciepła bryła) + bardzo dużo
ocieplenia + ciepłe okna + ogrzewane gazowe kondensacyjne + kominek z płaszczem +
inne rozwiązania maksymalnie wyliczyłem, że miesięcznie wydam 500zł na ogrzewanie,
czyli 6000zł rocznie. Wentylacja mechaniczna daje oszczędność 20% (tak piszą
fachowcy) co daje oszczędność rocznie 1200zł ale nikt głośno nie piszę że chodzi na
prąd i około 40zł miesięcznie zużyje i że co miesiąc trzeb filtr wymienić za około 10zł co
daje realną oszczędność roczną 600zł. Podzielić przez koszt urządzenia 15.000 / 600
wroci się już mocno zaokgąlając po 20 lata. I tu kolejna pułapka gwarancja na GWC jest
5 lata na bank popsuje się za minimum 15 lat i mamy plecy !!!!!!!!!! Wentylacji
mechanicznej mówimy dowidzenia pod kątem realnej oszczędności w zł. Świetny
marketing prowadzą Ci co to sprzedają
Nawet nie zauważyłeś, że autor artykułu, na który się powołujesz wypowiedział się nieco wcześniej (zacytowałem go w moim poprzednim poscie).
Wcześniej pisałem Ci, że przyjmowanie kosztów ogrzewania domu o którym piszesz na poziomie 6000zł rocznie świadczy o braku wiedzy w tej dziedzinie u Ciebie.

HenoK
15-01-2011, 17:27
po prostu policz ile kosztuje cały komin, bo sam komin bez obróbek itp. to tak jak koszt wentylacji mech. liczonej tylko jako cena centrali czy sugerujesz że ten inżynier to osioł i nie wie co liczy, liczby chyba nie kłamią?
Dodałbym jeszcze prawidłowo wykonany komin. Bo można mieć tanio komin taki jak autor tego wątku :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?102903-Ceg%C5%82a-klinkierowa-pe%C5%82na-czy-zawsze-jest-konieczna-na-komin&p=4389357&viewfull=1#post4389357
(wczoraj jeszcze było tam zdjęcie tego komina, teraz już go nie ma :().

dawidlawecki
15-01-2011, 18:30
No nie wiem, czy podparcie się moimi obliczeniami dla jednego domu jest wystarczającym argumentem, by udowodnić tezę, że wentylacja mechaniczna się nigdy nie opłaca.


Oczywiście, że nie dlatego napisałem na początku POSTU czego się tyczy czytaj uważnie. Teraz już wiemy kto usunął poprzedniego POSTA. Najlepiej będzie jak wypowie się tutaj sam autor tego artykułu i założy warunki domu który podałem na początku POSTA. Autor podaje wyraźnie, że się nie zwróci. Na podstawie moich wyliczeń wychodzi tak samo. Jeśli uważasz inaczej udowodnij to nie tylko gadaj. Możesz tu zamieścić swoje obliczenia i przyjąć warunki zamieszczone na początku mojego posta. Teraz nie jesteś wiarygodny.

Może się zwrócić np. w przypadku dużych domów ogrzewanych drogim paliwem, ale tu też należy wykonać dokładne obliczenia. Na pewno współczynnik zwrotu z inwestycji w tym wypadku będzie wyższy. Czy będzie się opłacać trzeba policzyć. Obawiam się jednak, że w tym wypadku budując duży dom z drogim paliwem koszty ogrzewania dla inwestora nie muszą być istotne, ale to też kwestia indywidualna.


NIE ZMIENIAJ TREŚCI TEGO POSTA JEST NA POCZĄTKU NAPISANE CZEGO DOKŁADNIE SIĘ TYCZY.

HenoK
15-01-2011, 18:43
Teraz już wiemy kto usunął poprzedniego POSTA. Najlepiej będzie jak wypowie się tutaj sam autor tego artykułu
Przeceniasz moje możliwości. Ja tylko zgłosiłem moderatorowi łamanie przez Ciebie regulaminu Forum.
Natomiast autora tego artykułu właśnie zacytowałeś.
Jak znaleźć treść usuniętych postów sam podpowioedziałeś. Wyobraź sobie, że inni także znają możliwości Google.
Pewnie chciałbyś jeszcze dowodu, że to ten sam Krzysztof Lis ;).

dawidlawecki
15-01-2011, 18:46
zacytowałem siebie i autora jak byś nie zauważył

Czekamy na Twoje obliczenia jeśli nic nam nie udowodnisz przyjmujemy że specjalista Krzysztof Lis ma w tej sprawie rację a twoje gadanie jest niewiarygodne.


Liczby nie kłamią więc czekamy na wyniki.
HenoK Jak ten post będzie znowu niewygodny dla Ciebie daj znać nam wcześniej zanim znowu wpłyniesz na to aby został usunięty.

"Oczywiście, że nie jest, zwłaszcza, że te obliczenia zawierają sporo uroszczeń w założeniach. Jednym z uproszczeń jest przyjęcie kosztu wentylacji mechanicznej 20tys. zł i kosztu wentylacji grawitacyjnej 0zł ."

ODP. AUTOR Artykułu nie doliczył tez koszu filtra który rocznie wyniesie minimum około 100zł w najlepszym wypadku. Różnica komina rondo plus z kanałem wentylacyjnym i bez to niecałe 300zł, czyli w najgorszym wypadku same filtry zarobią na kanały wentylacyjne bardzo krótkim czasie - kilka lat :)

a gdzie tu doliczyć koszty serwisowania oraz fakt, że gwarancja jest na 5 lat a co jak sprzęt się rozsypie za 20 lat ? :):):) Jak sprzęt nie będzie serwisowany to na pewno się rozsypie i to wcześniej :)

Tu zamieszczam przykładową ofertę firmy XXX która zajmuje się serwisowaniem tego sprzętu:

W ramach serwisu XXX w całej Polsce świadczymy usługi przeglądów serwisowych obejmujące:
czyszczenie wymiennika ciepła w rekuperatorze
wymianę filtrów (ich cena zawarta jest w przeglądzie)
kontrolę instalacji
kontrolę odpływu skroplin
kontrolę i czyszczenie czerpni
kontrolę i czyszczenie wyrzutni
kontrolę regulacji systemu wentylacyjnego i pomiar parametrów jego pracy
czyszczenie filtra nagrzewnicy wstępnej (przy wersji rekuperatora VV)
kontrola ustawień rekuperatora(m.in. ustawienia temperatury komfortu)
sprawdzenie wnętrza rekuperatora
poprawność działania sterownika regulującego pracę rekuperatora
kontrolę funkcjonowania przepustnicy i czujnika PTC/NTC (przy podłączonym GWC)
autotest urządzenia

Ponieważ gwarancją na prawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła jest regularny serwis urządzenia i kontrola instalacji, która nie tylko przedłuża żywotność rekuperatora, ale i zapewnia jego bezawaryjną pracę, Dział Serwisowy w każdą rocznicę montażu systemu przypomina o konieczności wymiany filtrów oraz wykonania rocznego przeglądu.


Jak widać jest się co psuć :)

HenoK sprawdź dla nas ile kosztuje roczny przegląd ?

fubek84
15-01-2011, 19:09
Chłopie ale ja napisałem ci że znam przypadek domu gdzie postawienie kominów wentylacyjnych kosztowało by drożej niż założenie reku. dom jest 2 kondygnacyjny i ma 130m2

dawidlawecki
15-01-2011, 19:14
fubek84 w marginalnych przypadkach może pojawić się taka sytuacja, że zwrot z inwestycji może być wysoki, czyli zwróci się np.w 90% .Ale przeczytaj mój powyższy wpis. Tutaj jednak rozpatrujemy typowy przypadek czyli większość domów w Polsce. Żeby być wiarygodnym najlepiej zamieść obliczenia, koszt materiału (jakiego) koszt robocizny itp.

HenoK
15-01-2011, 19:48
Żeby być wiarygodnym najlepiej zamieść obliczenia, koszt materiału (jakiego) koszt robocizny itp.
To zacznij od siebie. Przedstaw porównanie kosztów wykonania wentylacji grawitacyjnej dla konkretnego domu oraz dla tego samego domu koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Przedstaw przy tym obliczenia zużycia energii do ogrzewania i napędu urządzeń dla obu wersji z założeniem konkretnej lokalizacji tego domu (strefy klimatycznej).
Zauważ, że bez tego nie jesteś wiarygodny :(.
Obliczenia, które poprzednio przedstawiłeś (cytowałem je wcześniej) niestety nie są ani merytorycznie poprawne, ani wiarygodne.

dawidlawecki
15-01-2011, 19:51
zrobiłem to w poście który usunęłęś oraz podałem artykuł do esperta który otrzymał te same wnioski a ty jak na razie NIC nie podałeś :)

Odpowiedz nam na pytania w moim poprzednim wpisie - proszę.

HenoK
15-01-2011, 19:55
Jak ten post będzie znowu niewygodny dla Ciebie daj znać nam wcześniej zanim znowu wpłyniesz na to aby został usunięty
Nam, to znaczy komu? Czyżbyś reprezentował jakąś większą grupę, czy może ten nawyk został Ci z czasów, gdy tytułowali Cię Towarzyszu?

O usuniecie poprzedniego wątku sam prosiłeś :). Czy nie pytałeś o to, czy na tym Forum jest administrator, czy moderator? No to zjawił się moderator i zrobił porządek :).

dawidlawecki
15-01-2011, 19:56
HenoK nie zmieniaj tematu masz napisane w opisie NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA proszę cie odpowiedz nam na powyższe moje pytania

ProStaś
15-01-2011, 20:09
Jako, że nie potrafię obojętnie przejść nad kłamstwem, hipokryzją, nieuctwem, brakiem elementarnej wiedzy, rozdwojeniem jaźni i propagowaniem zabobonów, po każdym Twoim poście będę dodawał taką treść:

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

Zobaczymy, kto dłużej wytrzyma.

HenoK
15-01-2011, 20:12
TAK ale zasadnicza różnica JAK wybierasz 1 lub 2 wariant DISELA to nikt przed zakupem Ci nie mówi że droższy wariant zapewni Ci zwrot z inwestycji w ZŁ. A mi tak powiedziano i z tego co widzę czytają POSTY to wiele osób jest święcie przekonany że się zwróci. Dlatego czas chyba raz na zawsze rozwiać te wątpliwości. A nabijać w butelkę to nie Polaków :)Po tym przykładzie widać, że masz bardzo nikłą wiedzę z ekonomii. Przy intensywnym wykorzystaniu pierwszy samochód bardzo szybko zacznie na siebie zarabiać. Przy cenie ON 4zł/litr nastąpi to po przekroczeniu 62500km. Dla samochodu, który dziennie jeździ np. 200km będzie to już po niecałym roku czasu.
Dobry sprzedawca zapewne zapyta o to jak ma być wykorzystywany ten samochód.
Ale oczywiście jeżeli będziesz wykorzystywał ten samochód jeżdżąc nim do pracy 20km dzienne, większy wydatek nie zwróci się praktycznie w czasie eksploatacji samochodu.

dawidlawecki
15-01-2011, 20:13
Czekam na obliczenia zwykłe gadania jest niewiarygodnie. Specjalista wyliczył ja również liczby nie kłamią. Zwróć uwagę na pojęcie oszczędności energii na oszczędność dla całej inwestycji w ZŁ w tym wypadku jest to zasadnicza różnica.

dawidlawecki
15-01-2011, 20:14
HenoK odpowiedz nam na pytania i przedstaw tu swoje obliczenia i udowodnij, że masz rację a ja i autor tego artykułu nie mam przy założeniu które jest na początku tego POSTA - bez obliczeń jesteś niewiarygodny. Twoje przykłady są nie na temat.

HenoK
15-01-2011, 20:18
zrobiłem to w poście który usunęłęś oraz podałem artykuł do esperta który otrzymał te same wnioski a ty jak na razie NIC nie podałeś :)

Odpowiedz nam na pytania w moim poprzednim wpisie - proszę.
Jeszcze raz zaznaczę, że od usuwania postów jest moderator, ale każdy może do niego składać stosowne wnioski.
Jeśli chodzi o odpowiedź na pytania, to najpierw musiałbyś je prawidłowo sformułować.
No i jeszcze raz zapytam : nam, czyli komu, mam odpowiedzieć?

dawidlawecki
15-01-2011, 20:20
Henok masz mi odpowiedzieć i wszystkim którzy czytają tego POSTA. Jeszcze raz zamieszczamy pytania. Konkretne pytania konkretne odpowiedzi prosimy.

"Oczywiście, że nie jest, zwłaszcza, że te obliczenia zawierają sporo uroszczeń w założeniach. Jednym z uproszczeń jest przyjęcie kosztu wentylacji mechanicznej 20tys. zł i kosztu wentylacji grawitacyjnej 0zł ."

ODP. AUTOR Artykułu nie doliczył tez koszu filtra który rocznie wyniesie minimum około 100zł w najlepszym wypadku. Różnica komina rondo plus z kanałem wentylacyjnym i bez to niecałe 300zł, czyli w najgorszym wypadku same filtry zarobią na kanały wentylacyjne bardzo krótkim czasie - kilka lat

a gdzie tu doliczyć koszty serwisowania oraz fakt, że gwarancja jest na 5 lat a co jak sprzęt się rozsypie za 20 lat ? Jak sprzęt nie będzie serwisowany to na pewno się rozsypie i to wcześniej

Tu zamieszczam przykładową ofertę firmy XXX która zajmuje się serwisowaniem tego sprzętu:

W ramach serwisu XXX w całej Polsce świadczymy usługi przeglądów serwisowych obejmujące:
czyszczenie wymiennika ciepła w rekuperatorze
wymianę filtrów (ich cena zawarta jest w przeglądzie)
kontrolę instalacji
kontrolę odpływu skroplin
kontrolę i czyszczenie czerpni
kontrolę i czyszczenie wyrzutni
kontrolę regulacji systemu wentylacyjnego i pomiar parametrów jego pracy
czyszczenie filtra nagrzewnicy wstępnej (przy wersji rekuperatora VV)
kontrola ustawień rekuperatora(m.in. ustawienia temperatury komfortu)
sprawdzenie wnętrza rekuperatora
poprawność działania sterownika regulującego pracę rekuperatora
kontrolę funkcjonowania przepustnicy i czujnika PTC/NTC (przy podłączonym GWC)
autotest urządzenia

Ponieważ gwarancją na prawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła jest regularny serwis urządzenia i kontrola instalacji, która nie tylko przedłuża żywotność rekuperatora, ale i zapewnia jego bezawaryjną pracę, Dział Serwisowy w każdą rocznicę montażu systemu przypomina o konieczności wymiany filtrów oraz wykonania rocznego przeglądu.


Jak widać jest się co psuć

HenoK sprawdź dla nas ile kosztuje roczny przegląd ?

ProStaś
15-01-2011, 20:21
Zgodnie z obietnicą.




Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

.

dawidlawecki
15-01-2011, 20:23
ProStaś - bardzo prosimy o konkretne obliczenia dokładnie rozpisane wówczas będzie wszystko jasne. Na razie to tylko gadanie nie poparte niczym. Pewnie pisałeś prace dyplomową, licencjacką magisterską lub doktorską - aby temat pracy był zaliczony przez promotora musi być poparty przynajmniej liczbami, badaniami itp.

HenoK
15-01-2011, 20:26
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
U mnie oszczędności energii z tego tytułu są ponad 4000kWh. W złotówkach wychodzi to niewiele (ok. 400zł rocznie), bo mam tanie źródło ogrzewania (pompę ciepła). Jednak przy braku wentylacji z odzyskiem ciepła musiałbym zainstalować pompę ciepła o mocy ~2kW większej, co oczywiście oznaczałby także większe dolne źródło.
Biorąc to pod uwagę, oraz całkowity brak kominów w moim domu mogę stwierdzić jedno - w moim przypadku wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to oprócz komfortu także wymierny zysk w złotówkach.

HenoK
15-01-2011, 20:29
ProStaś - bardzo prosimy o konkretne obliczenia dokładnie rozpisane wówczas będzie wszystko jasne.
Czy uważasz, że to co Ty przedstawiłeś, to są konkretne obliczenia ? Nie bądź śmieszny.

dawidlawecki
15-01-2011, 20:29
HenoK już trochę lepiej ale prosimy o konkretne obliczenia ile zoszczędziłęś na kominach ?
Ile wydajesz na filtry ?
Ile na serwisowanie ?
Ile kosztowana cała inwestycja WM itp. ?
Czy wiesz ile kosztuje naprawa WM ?
Jaka jest żywotność rekuperatora ?
Jak jest różnica cenowa PC o większej mocy ?
Ile kosztuje roczny przegląd ?
Im więcej danych tym lepiej.

I proszę Cie odpowiedź mi na powyższe moje pytania.

Oczywiście podałem przynajmniej koszt zakupu sprzętu i montażu.
Ty w sumie podałeś niewiele

Sądzisz, że autor tego artykułu nie ma racji przy warunkach podanych w tym poście ?

Gosc***
15-01-2011, 20:36
no to się dołączę...

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

ProStaś
15-01-2011, 20:37
Było.

Po odjęciu kosztów komina za całą WM z reku Jan-Gaz wydałem ok. 4000 zł.
Komin 3000 zł., reku 4700, rury 2000 zł. montaż ok. 300 zł. (projekt od znajomego 0 zł., skonsultowany z adamem_mk też za 0 zł.)

Roczne zapotrzebowanie mojego domu przed działaniami energooszczędnymi to 120 kWh/m2 na CO
Razem 16800 kWh/rok

WM z odzyskiem ciepła przy sprawności rekuperatora ok. 80 % ogranicza zapotrzebowanie budynku na ciepło o minimum 20 % (a zapewne więcej bo grzeję prądem), a to oznacza ok. 3500 kWh oszczędności.
1 kWh taniej taryfy u mnie od 05.01.2011 r. to 0,3 zł.
3500 kWh x 0,3 = ok. 1000 zł.

Koszt pracy reku przez cały rok przy wentylatorach na prąd stały (na I biegu zużywają 19 W) to ok. 200 zł. Wentylacja chodzi średnio ok. 10 godzin. na I biegu (kiedy trzeba więcej, kiedy nie trzeba jest wyłączana i otwieram sobie okna).
Czyli realny roczny zysk to 800 zł.

Po piątym roku jestem na plusie.

Nie ma żadnych mitycznych kosztów eksploatacji. Filtry mogę wyprać lub kupić za 30 zł.
Resztę może wykonać sam każdy zdrowy, średnio sprawny technicznie, człowiek nie mający wykształcenia technicznego. Np. ja.

dawidlawecki
15-01-2011, 20:37
Jak zmniejszasz wydajność wentylacji mechanicznej to zbliżasz się do osiągów grawitacyjnej...

Sądzisz, że autor tego artykułu nie ma racji przy warunkach podanych w tym poście ?

HenoK
15-01-2011, 20:38
Henok masz mi odpowiedzieć i wszystkim którzy czytają tego POSTA. Jeszcze raz zamieszczamy pytania. Konkretne pytania konkretne odpowiedzi prosimy.

"Oczywiście, że nie jest, zwłaszcza, że te obliczenia zawierają sporo uroszczeń w założeniach. Jednym z uproszczeń jest przyjęcie kosztu wentylacji mechanicznej 20tys. zł i kosztu wentylacji grawitacyjnej 0zł ."

ODP. AUTOR Artykułu nie doliczył tez koszu filtra który rocznie wyniesie minimum około 100zł w najlepszym wypadku. Różnica komina rondo plus z kanałem wentylacyjnym i bez to niecałe 300zł, czyli w najgorszym wypadku same filtry zarobią na kanały wentylacyjne bardzo krótkim czasie - kilka lat

a gdzie tu doliczyć koszty serwisowania oraz fakt, że gwarancja jest na 5 lat a co jak sprzęt się rozsypie za 20 lat ? Jak sprzęt nie będzie serwisowany to na pewno się rozsypie i to wcześniej

Tu zamieszczam przykładową ofertę firmy XXX która zajmuje się serwisowaniem tego sprzętu:

W ramach serwisu XXX w całej Polsce świadczymy usługi przeglądów serwisowych obejmujące:
czyszczenie wymiennika ciepła w rekuperatorze
wymianę filtrów (ich cena zawarta jest w przeglądzie)
kontrolę instalacji
kontrolę odpływu skroplin
kontrolę i czyszczenie czerpni
kontrolę i czyszczenie wyrzutni
kontrolę regulacji systemu wentylacyjnego i pomiar parametrów jego pracy
czyszczenie filtra nagrzewnicy wstępnej (przy wersji rekuperatora VV)
kontrola ustawień rekuperatora(m.in. ustawienia temperatury komfortu)
sprawdzenie wnętrza rekuperatora
poprawność działania sterownika regulującego pracę rekuperatora
kontrolę funkcjonowania przepustnicy i czujnika PTC/NTC (przy podłączonym GWC)
autotest urządzenia

Ponieważ gwarancją na prawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła jest regularny serwis urządzenia i kontrola instalacji, która nie tylko przedłuża żywotność rekuperatora, ale i zapewnia jego bezawaryjną pracę, Dział Serwisowy w każdą rocznicę montażu systemu przypomina o konieczności wymiany filtrów oraz wykonania rocznego przeglądu.


Jak widać jest się co psuć

HenoK sprawdź dla nas ile kosztuje roczny przegląd ?
W tym tekście widzę tylko jedno pytanie skierowane do mnie (ostatnie).
Odpowiadam więc. Roczny przegląd mojej istalacji wentylacji mechanicznej kosztuje mnie ok. 1h pracy.
Obejmuje on sprawdzenie działania centrali wentylacyjnej, sprawdzenia czystości kratek nawiewnych i wywiewnych, wyjęcie i wymycie wymiennika ciepła, wymycie tacki ociekowej.
Poza tym obsługa wentylacji polega na mniej więcej comiesięcznej wymianie filtrów.

ProStaś
15-01-2011, 20:38
adiqq

Masz u mnie duuuuże piwo. :)

dawidlawecki
15-01-2011, 20:40
HenoK czy jesteś pewien że przy takiej formie serwisowania masz nadal gwarancję na sprzęt ?
Jaka jest żywotność rekuperatora ?

Gosc***
15-01-2011, 20:41
ton wypowiedzi przypomina mi niejakiego TB - kiedys tu pisał, ale chyba dostał bana?!?
jak na razie zmierzasz w tym samym kierunku....oporny na argumenty jesteś tak samo jak on ;)
)

dawidlawecki
15-01-2011, 20:43
Ostanie pytanie i idę spać :) ale konkretną proszę odpowiedź.

Sądzisz, że autor tego artykułu nie ma racji przy warunkach podanych w tym poście ?

HenoK
15-01-2011, 20:49
HenoK już trochę lepiej ale prosimy o konkretne obliczenia ile zoszczędziłęś na kominach ?
Ile wydajesz na filtry ?
Ile na serwisowanie ?
Ile kosztowana cała inwestycja WM itp. ?
Czy wiesz ile kosztuje naprawa WM ?
Jaka jest żywotność rekuperatora ?
Jak jest różnica cenowa PC o większej mocy ?
Ile kosztuje roczny przegląd ?
Im więcej danych tym lepiej.

I proszę Cie odpowiedź mi na powyższe moje pytania.

Oczywiście podałem przynajmniej koszt zakupu sprzętu i montażu.
Ty w sumie podałeś niewiele

Sądzisz, że autor tego artykułu nie ma racji przy warunkach podanych w tym poście ?
OK, odpowiem na te wszystkie pytania, ale pod jednym warunkiem: napisz tutaj z czego, Twoim zdaniem, składa się prawidłowa wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym.
Możesz się posłużyć przykładem domu, który podałeś :

Mój dom ma 110m2 -...
Z uwagi na fakt, że dom jest z poddaszem użytkowym (ciepła bryła) + bardzo dużo
ocieplenia + ciepłe okna + ogrzewane gazowe kondensacyjne + kominek z płaszczem +
inne rozwiązania

dawidlawecki
15-01-2011, 20:51
HENOK odpowiem ale ja wcześniej zadałem konkretne pytanie jak na nie odpowiesz to ja odpowiem na Twoje ok ?

Ostanie pytanie i idę spać ale konkretną proszę odpowiedź.

Sądzisz, że autor tego artykułu nie ma racji przy warunkach podanych w tym poście ?

ProStaś
15-01-2011, 20:51
Jak sobie wybudujesz dom i dopiero pomyślisz o wentylacji, którą zrobi Ci firma rexxxxxory.pl (pewnie wiecie o jaką kaman) za 20.000 zł., a do tego grzejesz dom miałem, PC lub drewnem z własnego lasu to nigdy Ci się ona nie zwróci w - owych mitycznych - zł.

Zawsze jednak pozostanie komfort i STEROWANIE wentylacją.
Bo też i nieprawdą jest to, że wentylacja mechaniczna jest bardziej wydajna, tak jak piszesz.
W zimie ma być mniej wydajna niż niekontrolowana wentylacja grawitacyjna, która przy delcie 40 K, śmiga na całego wyprowadzając ciepło z domu w tempie lotu wahadłowca w kosmos uzupełniając je rześkim powietrzem o temp. - 20 st. C

HenoK
15-01-2011, 20:53
HenoK czy jesteś pewien że przy takiej formie serwisowania masz nadal gwarancję na sprzęt ?
Jaka jest żywotność rekuperatora ?Gwarancja na rekuperator, który mam wynosiła 2 lata i już minęła.
Żywotność wynosi min. 20 lat. Oczywiście wcześniej wymiany mogą wymagać np. wentylatory.

Jaką gwarancję miałeś na swój cieknący komin ?
Ile wynosiły koszty naprawy?
Ile płacisz za czyszczenie kominów wentylacyjnych?
Jak często serwisujesz nawiewniki?

dawidlawecki
15-01-2011, 20:56
a ile kosztują gdzieś wentylatory ?

Czy do obliczeń przyjąłeś, że rekuperator się rozsypie za minimum 30 lat
Ile kosztuje nowy rekuperator lub regeneracja jeśli jest taka możliwa ?

HenoK zaczynam Cię lubić bo piszesz w końcu uczciwie.
Wiesz stary dobrze, że ciężko będzie aby Ci się to zwróciło.
Nikt nie podważa komfortu jest nie do wyliczenia na pewno, ale wiesz ZŁ się nie zwrócą .. bez żadnych złośliwości.

HenoK
15-01-2011, 21:02
HENOK odpowiem ale ja wcześniej zadałem konkretne pytanie jak na nie odpowiesz to ja odpowiem na Twoje ok ?

Ostanie pytanie i idę spać ale konkretną proszę odpowiedź.

Sądzisz, że autor tego artykułu nie ma racji przy warunkach podanych w tym poście ?
Na konkretne pytanie, dostałeś konkretną odpowiedź. Reszta to tylko nic nie znacząca papka.
W czym niby autor artykułu ma rację? W tym, że dla jakiegoś jednego domu, dla konkretnej strefy klimatyczne oraz dla konkretnych cen energii cieplnej i elektrycznej policzył koszty wentylacji (nie podając nawet wszystkich założeń do obliczeń)?
Przecież sam tu napisał :

No nie wiem, czy podparcie się moimi obliczeniami dla jednego domu jest wystarczającym argumentem, by udowodnić tezę, że wentylacja mechaniczna się nigdy nie opłaca.

dawidlawecki
15-01-2011, 21:04
tak nie podał jeszcze do obliczeń:

ODP. AUTOR Artykułu nie doliczył tez koszu filtra który rocznie wyniesie minimum około 100zł w najlepszym wypadku. Różnica komina rondo plus z kanałem wentylacyjnym i bez to niecałe 300zł, czyli w najgorszym wypadku same filtry zarobią na kanały wentylacyjne bardzo krótkim czasie - kilka lat

a gdzie tu doliczyć koszty serwisowania oraz fakt, że gwarancja jest na 5 lat a co jak sprzęt się rozsypie za 20 lat ? Jak sprzęt nie będzie serwisowany to na pewno się rozsypie i to wcześniej

Tu zamieszczam przykładową ofertę firmy XXX która zajmuje się serwisowaniem tego sprzętu:

W ramach serwisu XXX w całej Polsce świadczymy usługi przeglądów serwisowych obejmujące:
czyszczenie wymiennika ciepła w rekuperatorze
wymianę filtrów (ich cena zawarta jest w przeglądzie)
kontrolę instalacji
kontrolę odpływu skroplin
kontrolę i czyszczenie czerpni
kontrolę i czyszczenie wyrzutni
kontrolę regulacji systemu wentylacyjnego i pomiar parametrów jego pracy
czyszczenie filtra nagrzewnicy wstępnej (przy wersji rekuperatora VV)
kontrola ustawień rekuperatora(m.in. ustawienia temperatury komfortu)
sprawdzenie wnętrza rekuperatora
poprawność działania sterownika regulującego pracę rekuperatora
kontrolę funkcjonowania przepustnicy i czujnika PTC/NTC (przy podłączonym GWC)
autotest urządzenia

Ponieważ gwarancją na prawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła jest regularny serwis urządzenia i kontrola instalacji, która nie tylko przedłuża żywotność rekuperatora, ale i zapewnia jego bezawaryjną pracę, Dział Serwisowy w każdą rocznicę montażu systemu przypomina o konieczności wymiany filtrów oraz wykonania rocznego przeglądu.


Jak widać jest się co psuć

dawidlawecki
15-01-2011, 21:05
HenoK pisałem wcześnie, że zaczynam Cie lubić bo zacząłeś pisać uczciwie.
Ale sam wiesz, stary że Ci się nie zwróci, komfort nie do przecenienia ale wiesz
że nie idzie w parze ze ZŁ.. bez złośliwości.

ProStaś
15-01-2011, 21:07
A miałeś iść spać.




Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

.

dawidlawecki
15-01-2011, 21:09
ProStaś to co podajesz to brzmi jak kolejny tekst reklamowy firmy sprzedający sprzęt nie poparty niczym - daj spokój. Porównaj to z artykułem specjalisty.

ProStaś
15-01-2011, 21:12
Nie dam spokoju, to forum znało gorszy niż WY i dało radę. Da i teraz.




Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

Zobaczymy, kto dłużej wytrzyma.

dawidlawecki
15-01-2011, 21:14
ok wklejaj jak dziecko...
Liczę na to jednak, że ktoś przedstawi tu jednak konkretne obliczenia, niż
za wszelką cenę próbuje nie utonąc jako sprzedawca lub monter tego sprzętu.

ProStaś czy uważasz, że autor tego artykułu nie ma racji dla warunków podanych w tym POSCIE ?

HenoK
15-01-2011, 21:18
Przypomnę tylko to :

OK, odpowiem na te wszystkie pytania, ale pod jednym warunkiem: napisz tutaj z czego, Twoim zdaniem, składa się prawidłowa wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym.
Możesz się posłużyć przykładem domu, który podałeś :

Mój dom ma 110m2 -...
Z uwagi na fakt, że dom jest z poddaszem użytkowym (ciepła bryła) + bardzo dużo
ocieplenia + ciepłe okna + ogrzewane gazowe kondensacyjne + kominek z płaszczem +
inne rozwiązania



Jaką gwarancję miałeś na swój cieknący komin ?
Ile wynosiły koszty naprawy?
Ile płacisz za czyszczenie kominów wentylacyjnych?
Jak często serwisujesz nawiewniki?

DOBRANOC !!!

Gosc***
15-01-2011, 21:20
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

ProStaś
15-01-2011, 21:21
ProStaś czy uważasz, że autor tego artykułu nie ma racji dla warunków podanych w tym POSCIE ?

Ja Ci podałem także warunki dla których WM z reku może się NIGDY nie zwrócić finansowo.
Poczytaj.
Są takie sytuacje, jeśli ktoś zainwestuje w drogiego wykonawcę, drogi sprzęt, zrobi to na etapie już zamieszkania (kiedy nie można np. zrezygnować z kominów i jego obróbek) a do tego grzeje b. tanim źródłem ciepła (miał, drewno z własnego lasu lub PC)

dawidlawecki
15-01-2011, 21:23
mój komin nie przecieka jest z nim wszystko bardzo ok
fachowcy za pierwszym razem wykonali go poprawnie,
przeciekał w pewnym miejscu dach ale poprawili to w ramach reklamacji za 0zł
Nie płaciłem jeszcze nic za czyszczenie kanałów wentylacyjnych z oczywistych względów
Mam mechaniczne tak nie ma się co popsuć - jeden kosztuje grosze może za 100 lat zardzewieje plastik :) (żart)

ProStaś zaśmiecasz forum i ryzykujesz banem swojego konta tylko ale bawi się dalej ;) nie łatwiej będzie napisać skrypt do spamowania tego forum i posta ?

Jeśli nikt nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć i uzasadnić dlaczego specjalista, autor tego artykułu i moje obliczenia nie są racjonalne dla warunków podanych w tym poście to jakość dalszej rozmowy nie ma sensu. Dla mnie ważne będzie tylko jak każdy przed zakupem tego sprzętu zapozna się z wartościowymi obliczeniami autora i moimi oraz podejmie właściwą decyzję. Wypowiedzi sprzedawców, monterów i pseudofachowców bez uzasadnienia nie popartymi liczbami to SPAM na który się nie odpowiada.

ProStaś
15-01-2011, 21:24
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

No właśnie.

MWM
15-01-2011, 21:27
HenoK pisałem wcześnie, że zaczynam Cie lubić bo zacząłeś pisać uczciwie.
Ale sam wiesz, stary że Ci się nie zwróci, komfort nie do przecenienia ale wiesz
że nie idzie w parze ze ZŁ.. bez złośliwości.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

HenoK
15-01-2011, 21:31
mój komin nie przecieka jest z nim wszystko bardzo ok
fachowcy za pierwszym razem wykonali go poprawnie,
przeciekał w pewnym miejscu dach ale poprawili to w ramach reklamacji za 0zł
Nie płaciłem jeszcze nic za czyszczenie kanałów wentylacyjnych z oczywistych względów
Mam mechaniczne tak nie ma się co popsuć - jeden kosztuje grosze może za 100 lat zardzewieje plastik :) (żart)

To znaczy, że tu ktoś się pod Ciebie podszywał :

Witam u mnie jest komin z klinkieru dziurawki bo w sumie
nie zwróciłem na to uwagi a ekipa wcale... Nie ważne jest
już i lekko przecieka jest to komin Schiedla i góra jest
wymurowana z klinkieru nad dachówką + wentylacja
tak wygląda na zdjęciu

http://dplagency2.home.pl/komin.jpg

co można z tym zrobić aby nie przeciekał ?

Z góry dzięki za radę.
Wczoraj jeszcze było dostępne zdjęcie tego komina. Dzisiaj je usunąłeś :(.
Czyszczenie kominów jest obowiązkiem nakazanym przez nasze Prawo.

dawidlawecki
15-01-2011, 21:42
nikt się nie podszywał tylko to nie był problem komina :)

ProStaś
15-01-2011, 21:46
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

Kolejne duuuuże piwo.:)

am76
15-01-2011, 23:57
To i ja może coś dodam - kiedyś bardzo dokładnie liczyłem czas zwrotu, wyszło mi 20 lat i jest to dla mnie OK. Instalacja kosztowała 17tyś ale instalując rekuperator zaoszczędziłem 9tyś na innych rzeczach potrzebnych do wentylacji i grzania (grzanie pompą).

Pozdr AM

joliska
16-01-2011, 07:11
Panowie,
poprzedni wątek usunęłam na wniosek uczestników tej burzliwej dyskusji - dyskusji, która poza kłótnią (zapowiada to już agresywny tytuł) niczego nie wnosi, a jako taka jest niezgodna z regulaminem. Sam autor dopominał się o interwencję moderatorów, więc się doczekał... Ten odbudowany wątek już wczoraj został zgłoszony - znów przez uczestnika - do usunięcia, jako spam...

Panowie, albo zmienicie ton dyskusji - uwaga zwłaszcza do Dawidlaweckiego (jak rozumiem Twoje istnienie na forum sprowadza się do kłótni w tym wątku), albo będą sankcje. Zgodnie z punktem 4 Dobrych obyczajów forum:

MURATOR S.A. nie redaguje wypowiedzi zamieszczanych na Forum, ale zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi (w całości bądź w części), które:
a.naruszają prawo autorskie,
b.są reklamami lub promocją działalności gospodarczej własnej lub obcej lub stanowią materiał o charakterze komercyjnym, zawierają opinie negatywne o firmach i wykonawcach,
c.zawierają treści uznawane jako SPAM, nie będące tematycznie związane z portalem i stanowią treści przypominające komunikaty i ogłoszenia,
d.stanowią rozpowszechnianie treści pornograficznych,
e.naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, f.popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne), są wulgarne, atakują osobę, a nie poglądy
g.nie są związane z tematyką poruszaną na Forum,
h.uniemożliwiają lub w znacznym stopniu utrudniają możliwości korzystania z portalu przez innych użytkowników,
i. gdy temat wypowiedzi na Forum jest niemerytoryczny lub zamieszczany wielokrotnie.

dawidlawecki
16-01-2011, 08:47
Szanowny admnie do póki użytkownicy nie będą przedstawiać tu konkretnych dowodów w postaci obliczeń pisanie, że wentylacja mechaniczna przy warunkach podanych na początku tego postu zwróci się w ZŁ jest bezpodstawne. Dla każdego założenia, aby być wiarygodnym należy podać jednoznaczne i niezbite obliczenia, w przeciwnym razie puste wpisy będą o zbliżonej jakości do SPAMU.

W tym temacie obliczenia wykonałem w poście, którego usunęliście oraz wykonał je specjalista autor artykułu zamieszczonego
na początku tego postu. Do dnia dzisiejszego nikt nie potrafi udowodnić i przedstawić niezbitych obliczeń, że ja oraz autor
artykułu dla warunków podanych na początku tego postu nie mamy racji.

Sądzisz, że autor tego artykułu i ja nie ma racji przy warunkach podanych w tym poście ? Udowodnij to niezbitymi obliczeniami !
Do obliczeń należy przyjąć:
- koszt zakupu wentylacji mechanicznej (jaki model)
- koszt wykonania wentylacji mechanicznej
- roczne zużycie prądu
- roczny koszt filtrów
- koszty serwisowania, wymiany wentylatorów, przeglądu
(jeśli nie jest wykonywany zgodnie z opisem firmy X skraca
życie rekuperatora)
- prawdopodobieństwo uszkodzenia sprzętu po okresie
gwarancyjnym, który jest tylko na 2 czasami 5 lat
- współczynniki żywotności rekuperatora
- wentylacja mechaniczna z GWC oszczędza do 20% energii
- należy odjąć koszt wykonania kanałów wentylacyjnych dla
wentylacji grawitacyjnej. Dla przykładu RONDO PLUS bez
kanału wentylacyjnego i z kanałem wentylacyjnym to różnica
około 280zł.
- należy odjąć koszt nawiewników lub funkcje rozszczelnienia
okien. Średnia cena nawiewnika wynosi około 80zł, przyjmuje
się jeden nawiewnik na 20m2.
- tematem tego POSTU jest mały lub średni dom z tanim
lub średnio tanim paliwem (POST nie tyczy się dużego
domu ogrzewanego drogim paliwem)

Raz jeszcze nikt tu nie podważa faktu, że wentylacja mechaniczna jest wydajniejsza od grawitacyjnej.
Jest to komfort który się nie nie zwraca dla warunków podanych na początku tego postu,
czyli dla większości domów w Polsce. Komfort rzadko idzie w parze ze ZŁOTÓWKAMI.

Czekamy zatem na obliczenia.


Jeśli sprzedawca tego urządzenia zapewnia Cie (jak miało to miejsce w moich dwóch przypadkach), że wentylacja mechaniczna z GWC dla Twojego domu (mały, średni z tanim i średnio tanim paliwem, dobrze ocieplony, czyli wększośc nowych domów w Polsce) przyniesie zwrot w ZŁ (nie energii) to może warto, aby dał to na piśmie. Przecież jeśli to prawda to dlaczego ma odmówić ? I sprawę mamy rozwiązaną. Żądajmy od sprzedawców umowy na powyższe.

coulignon
16-01-2011, 08:48
no cos Ty... Tu całkiem kurturarnie jest....

Kasia242
16-01-2011, 09:56
nie chce dolewac oliwy do ognia ale olimpy forum od energooszczeddnosci do tej pory nie wyjasnili takze tematu z akumulacyjnoscia silki,a przez to jej pozorna wyzszoscią nad BK oczywiscie w aspekcie energooszczednosci i wymiernych zysków .Wprawdzie nie to jest tematem tego watku,ale niesmialo i bez złosliwosci chcialbym zwrócic uwagę..ze jak juz Panowie od energooszczedzania lansujecie jakies teorie to wypada je w taki sposób wyjasnic by rozwiewac ewentualne watpliwosci tych uzytkownikow ktorzy je maja.No przeciez po to jestescie tutaj i macie wiedze,ona powinna sie sama obronic,i niepotrzebne sa jakies kłótnie czy przekrzyukiwania..walczcie na argumenty ,a nie od razu usuwanie postów.To mi pachnie poprzednia epoka.

Gosc***
16-01-2011, 10:06
front247: walka na argumenty, dotyczy obu stron, nie tylko ekspertów do energooszczedzania....
wiesz, co ci to przypomina: ktos, rzuca temat i wypisuje szereg niescisłości i domaga się wręcz rząda od kogos innego rzetelnych wyliczen..sam tego nie czyniac...wiesz, to tez nie jest w porządku...nawet jest na to pewnie jakas naukowa definicja na takie zachowanie....
wsrod politykow ostatnio mamy czesto takie wzorce...ale proponowałbym polityki nie przenosic na to forum...

dawidlawecki
16-01-2011, 10:09
adiqq wyliczenia zrobiliśmy w poprzedni moim poście który został usunięty oraz specjalista artykułu który jest na początku postu . Ty nic nie wyliczyłeś do dnia dzisiejszego tylko się kłucisz i spamujesz forum. Udowodnij jak wiesz, że ja i autor artykuł nie mamy racji. Ja przeproszę tu na forum jak przedstawić niezbite dowody na to że się mylimy.

ProStaś
16-01-2011, 10:48
Z porannym pozdrowieniem.:)

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

HenoK
16-01-2011, 11:08
nie chce dolewac oliwy do ognia ale olimpy forum od energooszczeddnosci do tej pory nie wyjasnili takze tematu z akumulacyjnoscia silki,a przez to jej pozorna wyzszoscią nad BK oczywiscie w aspekcie energooszczednosci i wymiernych zysków .Wprawdzie nie to jest tematem tego watku,ale niesmialo i bez złosliwosci chcialbym zwrócic uwagę..ze jak juz Panowie od energooszczedzania lansujecie jakies teorie to wypada je w taki sposób wyjasnic by rozwiewac ewentualne watpliwosci tych uzytkownikow ktorzy je maja.No przeciez po to jestescie tutaj i macie wiedze,ona powinna sie sama obronic,i niepotrzebne sa jakies kłótnie czy przekrzyukiwania..walczcie na argumenty ,a nie od razu usuwanie postów.To mi pachnie poprzednia epoka.Na Forum piszesz już od kilku lat, to chyba wiesz na jakiej podstawie przyznawane są tytuły "Ekspertów". Są to tytuły nadawane na wniosek innych forumowiczów na podstawie oceny poprzedniej działalności na Forum i przekazywanej tu wiedzy. Nie znaczy to, że każdy "Ekspert" ma obowiązek odpowiadać na wszelkie zaczepki, zwłaszcza agresywne w tonie, i to do tego popierać swoje wypowiedzi obliczeniami. Tak się składa, że tego typu działalnością zajmuje się też zawodowo i nie jest dla mnie specjalnym problemem, aby takie obliczenia mniej lub bardziej skomplikowane przeprowadzić. Jednak na pewno nie będę ich wykonywał po wypowiedziach w stylu :

Henok masz mi odpowiedzieć

dawidlawecki
16-01-2011, 11:10
Henok NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA prosimy Cię bardzo o wyliczenia na podstawie drugiego powyższego mojego wpisu. Udowodnij nam że ja i autor artykułu który jest na początku mojego postu się mylimy.

HenoK
16-01-2011, 11:10
adiqq wyliczenia zrobiliśmy w poprzedni moim poście który został usunięty oraz specjalista artykułu który jest na początku postu .Pisałem już ile warte są Twoje wyliczenia, jak i wyliczenia w cytowanym przez Ciebie artykule (tutaj sam autor prosił, aby ich nie uogólniać).

dawidlawecki
16-01-2011, 11:14
HenoK nie wymiguj się ty tu jesteś EXPERT rozwiej raz na zawsze wątpliwości przy założeniu dwóch powyższych moich wpisów i sprawa będzie zakończona.

autor prosił, aby ich nie uogólniać
Oczywiście, że nie dlatego dokładnie zostało napisane dla jakich warunków tyczą się obliczenia.

ProStaś
16-01-2011, 11:19
Pomimo, że nie zostałem wywołany, jestem i czuwam. :)


Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

HenoK
16-01-2011, 11:22
Henok NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA prosimy Cię bardzo o wyliczenia powyższego mojego wpisu. U udowodnij nam że ja i autor artykułu który jest na początku mojego postu się mylimy.
W tym wątku napisałeś już ponad 20 postów, nie wiem na który mam odpowiedzieć :(.
W jednym z ostatnich z Twoich postów : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171665-Wentylacja-mechaniczna-oszcz%C4%99dno%C5%9B%C4%87-hahah-ale-%C5%9Bciema-!&p=4509511&viewfull=1#post4509511 widzę, że powoli zaczynasz się uczyć poprawnie prowadzić dyskusję.
Nadal jednak nie rozumiesz jednego - udowodnienie nawet na przykładzie jednego konkretnego domu opłacalności lub nieopłacalności zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie upoważnia do uogólniania tego na wszystkie inne przypadki.
Aby takiego uogólnienia dokonać należałoby przeanalizować dziesiątki domów o zróżnicowanej powierzchni, kształcie, w różnych strefach klimatycznych, itp.
Dopiero taka analiza byłaby w miarę obiektywna. Pokazywałaby przynajmniej w jakich warunkach taka instalacja może być opłacalna, a w jakich z pewnością taka nie będzie.
Zrobienie takiej analizy dla przypadku o który Ci chodzi :

dla małych i średnich domów dobrze ocieplonych z tanim i średnio tanim paliwem, czyli dla większości nowych domów w POLSCE
jest praktycznie niemożliwe.

dawidlawecki
16-01-2011, 11:28
HenoK jako espert na tym forum prosimy Cię zrób nam obliczenia dla domu 130m2 ogrzewanym gazem ziemnym dobrze ocieplonym, nowy dom, WM z GWC. Prosimy Cię jesteś tu EXPERTEM możesz to dla nas zrobić tak ?

ProStaś
16-01-2011, 11:35
HenoK jako espert na tym forum prosimy Cię zrób nam obliczenia dla domu 140m2 ogrzewanym gazem ziemnym dobrze ocieplonym, nowy dom, WM z GWC. Prosimy Cię jesteś tu EXPERTEM możesz to dla nas zrobić tak ?

1. na etapie projektowania, czy już użytkowany
2. z użytkowym poddaszem, czy bez
3. bryła rozłożysta, czy zwarta
4. czy robisz WM z GWC z firmą czy samemu,
5. jaki GWC
6. gdzie ten dom ma być wzniesiony
7. ile ma łazienek, pom. gosp. i jak są one duże
8. ile osób ma na stałe mieszkać
9. co jest priorytetem jak najniższy koszt, czy jak największa sprawność, czy jak największa sterowalność,
10 czy gaz będzie używany do gotowania
11 czy będzie kocioł z otwartą komorą spalania, czy zamkniętą
12 jak dobrze ocieplony
więcej pytań nie pamiętam.
Henok na pewno coś doda.

HenoK
16-01-2011, 11:37
HenoK jako espert na tym forum prosimy Cię zrób nam obliczenia dla domu 140m2 ogrzewanym gazem ziemnym dobrze ocieplonym, nowy dom, WM z GWC. Prosimy Cię jesteś tu EXPERTEM możesz to dla nas zrobić tak ?
Uwzględniając to co przedstawił ProsTaś, przedstaw konkretny projekt tego domu w wersji z wentylacją grawitacyjną oraz w wersji z wentylacją mechaniczną (projekt wykonawczy z zestawieniem wszystkich potrzebnych elementów).
Dopiero na tej podstawie można przeprowadzić rzetelną analizę. Bez tego to wróżenie z fusów.

dawidlawecki
16-01-2011, 11:40
1. na etapie projektowania, czy już użytkowany - można przyjąć dwa warianty
2. z użytkowym poddaszem, czy bez - użytkowym
3. bryła rozłożysta, czy zwarta - zwarta
4. czy robisz WM z GWC z firmą czy samemu - większość ludzi nie zna się na tym a jak mają samemu zrobić i nie będzie to poprawnie działać więc oczywiście że firma
5. jaki GWC - można przyjąć średni koszt sprzętu który zużywa średni ilość prądu. Im tańszy tak jak pisze w muratorze tym więcej bierze energii.
6. gdzie ten dom ma być wzniesiony - do obliczeń zakładamy uśrednione wartości
7. ile ma łazienek, pom. gosp. i jak są one duże - dwie łazienki, pomieszczenie gospodarce, łącznie około 25m2
8. ile osób ma na stałe mieszkać - 4 osoby
9. co jest priorytetem jak najniższy koszt, czy jak największa sprawność, czy jak największa sterowalność, - jak najniższe koszty w zł czyli zależy nam na zwrocie w ZŁ - jak pisze murator im tańsza WM z GWC tym więcej zużywa prądu
10 czy gaz będzie używany do gotowania - tak
11 czy będzie kocioł z otwartą komorą spalania, czy zamkniętą - zamkniętą

Gosc***
16-01-2011, 11:46
adiqq wyliczenia zrobiliśmy w poprzedni moim poście który został usunięty oraz specjalista artykułu który jest na początku postu . Ty nic nie wyliczyłeś do dnia dzisiejszego tylko się kłucisz i spamujesz forum. Udowodnij jak wiesz, że ja i autor artykuł nie mamy racji. Ja przeproszę tu na forum jak przedstawić niezbite dowody na to że się mylimy.

ja nie muszę nikomu a już tym bardziej sobie nic udowadniać...a sam Krzysztof Lis na którego się tak powołujesz wypowiedział się w tym wątku, HenoK też cytował ważny fragment jego wypowiedzi...a ty dalej swoje...

dawidlawecki
16-01-2011, 11:47
adiqq

autor prosił, aby ich nie uogólniać
Oczywiście, że nie dlatego dokładnie zostało napisane dla jakich warunków tyczą się obliczenia.
Twoi poprzednicy jednak w przeciwieństwie do Ciebie podjęli się liczenia. Nie spamuj tego posta prosimy CIę.

ProStaś
16-01-2011, 11:59
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/sylwia/index.php

Bardzo mi się ten projekt podoba, więc go weźmiemy na tapetę. Garaż nieogrzewany.
3 pokoje, salon, 2 łazienki, kuchnia, pom. gosp.

Na okrągło bo projektów się od Ciebie nie doczekamy.
Instalacja 3000 zł. (rury, złączki, trójniki, redukcje)
Projekt 1000 zł. (wliczony w cenę wykonania, firmy z reguły tak postępują)
Wykonanie 3000 zł. (minus ten 1000 zł. za projekt)
Rekuperator Jan Gaz 350 z went. na prąd stały 5000 zł.
GWC rurowe w układzie Tichelmanna ok. 2000 zł. (50 m. rur, koparka, montaż)

Razem: 13.000 zł.
Rezygnujesz z jednego komina kt. kosztuje minimum 3000 zł. oraz o osobnego kanału went. dla kuchni ok. 500 zł.
Czyli WM kosztuje 9500 zł.
Sprawność odzysku ciepła takiego układu nie spadnie poniżej 80 % całorocznie.
Dla tego domu projektowe ocieplenie da zapotrzebowanie na ciepło ok. 120 kWh/rok
Pow. domu to ok. 130 m2
Razem: 120 kWh x 130 m2 = 15600 kWh

WM z GWC ograniczy zapotrzebowanie na ciepło o ok. 30 % (z GWC)
To daje: 4680 kWh/rok

Cena 1 kWh z gazu z sieci ( z uwzgl. przesyłu i sprawności całej inst.) to 0,2 zł.
4680 x 0,2 = 936 zł.
Koszt prądu i filtrów ok. 300 zł./rok
Zyska roczny 636 zł/rok

9500/636 = 14 lat

Na okrągło. WM można taniej.

coulignon
16-01-2011, 12:06
nie chce dolewac oliwy do ognia ale olimpy forum od energooszczeddnosci do tej pory nie wyjasnili takze tematu z akumulacyjnoscia silki,a przez to jej pozorna wyzszoscią nad BK oczywiscie w aspekcie energooszczednosci i wymiernych zysków ..

A skoro kolega się upiera. W teori domu pasywnego jest tak ze za dnia (słonecznego) powinień on łapac zyski słoneczne i akumulować je na potem. Do tego moga słuzyć ściany z ciężkiej silki naprzeciw dużych okien południowej fasady. I to najlepiej pomalowane na ciemny kolor. Jeszcze tez mozna podnieść aspekt grzania nocną taryfą i tez rzeczonej pojemności cieplnej.
Tyle teori. W praktyce, moim zdaniem, różnica jest bardzo niewielka a nawet niedczuwalna - mówią tutaj o gromadzeniu energii ze słońca świecącego przez szyby. Silka w porównaniu z gazobetonem ma dwie inne zalety dla których warto z niej budować: wytrzymalośc mechaniczna oraz izolacyjność akustyczna. Mam ściany w domu z jednego i drugiego materiału (zewn gazobeton, wewn silka) i drugi raz z gazobetonu nie zbuduję.

dawidlawecki
16-01-2011, 12:11
Już lepie kilka sprostowań:

1.specjaliści jednak piszą, że do 20% oszczędza WM z GWC nie 30% dlatego musimy to sprawdzić najlepiej jak espert się wypowie
2. Nigdzie nie znalazłem oferty za 13.000 czy możesz podać kto nam za tą kwotę wykona i czy to są ceny brutto ?
Na allegro najtańsze są za 15.000. Ja dostałem oferty na 17 -20 tysięcy.
3. Podałeś najtańszy sprzęt a według muratora który podaje że pobór prądu znacznie jest wyższy w tym wypadku 700-800zł.
Pisze wyraźnie im tańszy sprzęt tym pobiera więcej prądu.
4. Chcemy mieć kominek i w kotłowni komin spalinowy więc trzeb odliczyć tylko koszty kanałów wentylacyjnych. Rondo PLUS z kanałem wentylacyjnym i bez to różnica niecałe 300zł
5. Odjąć trzeba też koszt nawiewników około 1000zł - ale możemy mięć funkcję rozszczelnienia okien to zależy
6. Trzeba do obliczeń przyjąć koszty serwisowania oraz wymiany wentylatorów
7. Trzeba też wliczyć współczynnik żywotności rekuperatora oraz koszty wymiany np. za 20 lat.
8. Wątpliwy jest koszt filtrów ale niech wypowie się espert

coulignon
16-01-2011, 12:24
[WM z GWC ograniczy zapotrzebowanie na ciepło o ok. 30 % (z GWC)
To daje: 4680 kWh/rok



Troche więcej.
zakladając ciągła wentylacje 200m3 przez całą dobę przez 6 m i róznice temp 20 sTC wychodzi 5800 kWh.
korzystałem ze wzoru na pojemnośc cieplną czyli
Q= c*m*delta T
gdzie Q to energia przeniesiona przez powietrze,
c - ciepło właściwe powietrza (1,02*1000 J/kg*K)
m - masa powietrza (1 m3 waży 1,2 kg)
Delta T to róznica temperatur.

Gosc***
16-01-2011, 12:27
koszt instalacji WM do mojego domu z rekuparatorem Brink Renovent HR Large wyniósł 15,5tys. Dom z poddaszem użytkowym. pow. użytkowa około 135m2. Wszystko robiła firma. W cenie są też kanały wentylacyjne w piwnicy Gdybym robił sam, to koszt materiałow+reku wyniósłby mnie około 8-9tys.

Dodałem:koszt wymurowania 2 kominów spalinowych robocizna 2tys. klinkierka 500zł, kilka palet cegły na kominy miałem za darmo - ale należałoby doliczyć za cegłe - szczerze nie wiem ile...nie liczyłem ile cegły poszło, a jedna cegła wtedy kosztowała około 0,9zł. Kominy mam wysokie, bo od piwnicy idą...Nie wiem ile kosztowałyby same kominy wentylacyjne, ale pewnie podobnie co te 2 spalinowe, bo w projekcie miałem 2

j-j
16-01-2011, 12:31
nie chce dolewac oliwy do ognia ale olimpy forum od energooszczeddnosci do tej pory nie wyjasnili takze tematu z akumulacyjnoscia silki,a przez to jej pozorna wyzszoscią nad BK oczywiscie w aspekcie energooszczednosci i wymiernych zysków .Wprawdzie nie to jest tematem tego watku,ale niesmialo i bez złosliwosci chcialbym zwrócic uwagę..ze jak juz Panowie od energooszczedzania lansujecie jakies teorie to wypada je w taki sposób wyjasnic by rozwiewac ewentualne watpliwosci tych uzytkownikow ktorzy je maja.No przeciez po to jestescie tutaj i macie wiedze,ona powinna sie sama obronic,i niepotrzebne sa jakies kłótnie czy przekrzyukiwania..walczcie na argumenty ,a nie od razu usuwanie postów.To mi pachnie poprzednia epoka.

Tłumaczono temat silki i BK. Jak ktoś nie rozumie to cóż możemy? Wykładanie podstaw fizyki to nie nasz obowiązek, a tak się zachowujesz jakby był.
Jak idę do lekarza nie nie każę mu omawiać choroby i streszczać działów książkowych, ma mi doradzić, wyleczyć (skuteczność tego pozostawiam bez komentarza, ale cóż takich mamy teraz lekarzy :( ).

pzdr

PS
HenoK a Ty nadal taki cierpliwy, przecież ten temat jaki i argumenty jego założyciela to farsa.
A my niewiarygodni dajemy się podpuszczać :).
Teraz ten temat zaczyna być naprawdę spamem jakiegoś drugiego (rzekłbym nawet gorszego) TB.

Gosc***
16-01-2011, 12:35
j-j - gorszego, bo nawet TB nie kwestionuje WM, wręcz ją bardzo poleca :)

coulignon
16-01-2011, 12:37
Już lepie kilka sprostowań:

3. Podałeś najtańszy sprzęt a według muratora który podaje że pobór prądu znacznie jest wyższy w tym wypadku 700-800zł.
Pisze wyraźnie im tańszy sprzęt tym pobiera więcej prądu.


Punkt jeden podałem powyżej.
Prąd - Rozpatrujemy konkretny rodzaj centraji wentylacyjnej (jan-Gaz 350 DC) której silnik pobierają 100W Zakładając że chodzą na 70% mocy przez cały rok to zużyją &536 KwH. Jeśli weżmiemy cene prądu na poziomie 0,55 zł/kwH to dalszym ciągu nie wychodzi 700zł



6. Trzeba do obliczeń przyjąć koszty serwisowania oraz wymiany wentylatorów
7. Trzeba też wliczyć współczynnik żywotności rekuperatora oraz koszty wymiany np. za 20 lat.
8. Wątpliwy jest koszt filtrów ale niech wypowie się espert

Co chesz serwisować w wentylatorach?
Z jakiego powodu chcesz wymieniać rekuperator czyli 15 kg blachy aluminiowej?
Mam Jan Gaza od roku - koszt wymiany filtrów to moze ze 30 zł.

dawidlawecki
16-01-2011, 12:42
czyli murator i eksperci kłamią, że 20% Niech wypowie się w tym temacie eskpert z muratora bo prasa pisze inaczej. Co z pozostałymi punktami ? Jak widać opłacalność jest już żeby nie robić kłótni bez uzwlędnienia serwisowania (można znaleść w internecie oferty firm które się tym zajmują) i naprawy (żywotność sprzętu) np. po 15-20 latach jest możliwa ale bardzo wątpliwa. Usuwać kominów się w większości przypadków nie da - można tylko usunąć wentylacyjne. Wniosek taki że jak usuniesz dwa kominy i nie uwzględnisz realnych kosztów serwisowania oraz żywotności sprzętu po wielu latach się może zwrócić. Jak uwzględnisz wszystkie realne koszty to się nie opłaca. Już nie pisząc o tym ile bank zabierze jak kupimy urządzenie z myślą zwrotu w ZŁ na kredyt (większość inwestycji w Polsce). Każdy niech interpretuje na własną rękę, każdy ma głowę , potrafi liczyć, myśleć - żeby nie robić kłótni. TRZEBA TYLKO PAMIĘTAĆ O WSZYSTKICH REALNYCH KOSZTACH, ale dla dobrego samopoczucia można sobie trochę odliczyć. Warto jednakopierać się na wiedzy prawdziwych fachowców, którym jest bez wątpienia autor artykułu a nie psełodofachowców, sprzedawców, monterów.

A najlepiej :

Jeśli sprzedawca tego urządzenia zapewnia Cie (jak miało to miejsce w moich dwóch przypadkach), że wentylacja mechaniczna z GWC dla Twojego domu (mały, średni z tanim i średnio tanim paliwem, dobrze ocieplony, czyli wększośc nowych domów w Polsce) przyniesie zwrot w ZŁ (nie energii) to może warto, aby dał to na piśmie. Przecież jeśli to prawda to dlaczego ma odmówić ? I sprawę mamy rozwiązaną. Żądajmy od sprzedawców umowy na powyższe.

Gosc***
16-01-2011, 12:45
z DTR mojego reku
pobór prądu
1 bieg:21-23W
2 bieg:55-67W
3bieg:132-175W

reku 90% czasu pracuje na 1 biegu, może nawet więcej...

HenoK
16-01-2011, 12:51
W praktyce, moim zdaniem, różnica jest bardzo niewielka a nawet niedczuwalna
Aby móc to obiektywnie porównać musiałbyś mieć możliwość obserwowania w praktycznie identycznych warunkach domów wybudowanych w tych dwóch technologiach.
Takie warunki są praktycznie niemożliwe do spełnienia (oprócz celowych badań naukowych).
Dlatego niestety trzeba zaufać obliczeniom.
Przy obliczaniu charakterystyki energetycznej budynku uwzględnia się pojemność cieplną przegród. Można więc przeprowadzić symulację dla różnych typów budynku.
Dla jednego z budynków, dla którego takie obliczenia przeprowadzałem wartość EP wynosiła 96kWh/m2 rocznie.
Gdyby ten budynek pozostawiając tą samą izolacyjność przegród wybudować w wersji bardzo lekkiej (np. technologia szkieletowa) wartośc EP wzrosłaby do 102,2kWh/m2 rocznie.
Przy bardzo ciężkiej wersji (ściany z silki, stropy żelbetowe, posadzki ceramiczne z ogrzewaniem podłogowym, itp.) EP spadłoby do 92,1kWh/m2 rocznie.
Jak widać pomiędzy wersją bardzo ciężką i bardzo lekką jest różnica ~11% w wartości EP.
Taki jest praktycznie maksymalny wpływ akumulacyjności budynku na zużycie energii. W praktyce różnica ta jest mniejsza, bo trudno przyjmować w budynku wszystkie wartości skrajne.

coulignon
16-01-2011, 12:56
czyli murator i eksperci kłamią, że 20% Niech wypowie się w tym temacie eskpert z muratora bo prasa pisze inaczej.

Nie kłamią tylko uogólniają. Ja liczełem na podstawie konkretnego projektu. Dla jednych projektów wyjdzie 10% dla innych 50%

dawidlawecki
16-01-2011, 12:59
To podaj nam dla tego domu co wykonane zostały powyżej wyliczenie. Podaje wzory i na podstawie czego to uzyskałeś wówczas będziesz wiarygodny i ok pasuje. Ale jeśli murator uśrednia a my liczmy uśredniony przypadek to murator jednak ma rację i jest 20%.

coulignon
16-01-2011, 13:02
w ten sposób skutecznie zbliżasz się do wydajności wentylacji grawitacyjnej więc po co w nią zainwestować tyle pieniędzy ?

Mylisz się. Wentylacja grawitacyjna ma wydajność w lecie 0 czyli nie działa. W zimie ma o wiele za dużą i pojawiają się problemy z niska wilgotnością oraz niepotrzebnym wyrzucaneim ciepła w komin. Mierzyłem w moim mieszkaniu o kubaturze 150m3. Przy rozczelnionych dwóch małych oknach w sypialni i kuchni wydajnośc wentylacji grawitacyjnej wynosiła 700m3/h. wilgotność spadała ponizej 30%

HenoK
16-01-2011, 13:03
w ten sposób skutecznie zbliżasz się do wydajności wentylacji grawitacyjnej więc po co w nią zainwestować tyle pieniędzy ?
Wadą wentylacji grawitacyjnej nie jest jej mała wydajność, tylko zależność tej wydajności od warunków zewnętrznych (temperatury, wiatru).
Latem wentylacja taka praktycznie nie działa w ogóle, a w zimie działa ze zbyt dużą intensywnością.
Wentylację mechaniczną można ustawić w zależności od potrzeb. W praktyce parametrem decydującym o większej lub mniejszej wydajności wentylacji jest wilkotnośc powietrza w pomieszczeniach, ale oczywiście można ją ustawić zgodnie z preferencjami mieszkańców.

coulignon
16-01-2011, 13:05
To podaj nam dla tego domu co wykonane zostały powyżej wyliczenie. Podaje wzory i na podstawie czego to uzyskałeś wówczas będziesz wiarygodny i ok pasuje. Ale jeśli murator uśrednia a my liczmy uśredniony przypadek to murator jednak ma rację i jest 20%.


Podałem wzór na podstawie którego liczyłem. Mam go przynieść na złotej tacy zapisany na czerpanym papierze Monsiniore?

raas
16-01-2011, 13:07
Hej ale gdzie Ci ktoś tłumaczy że WM to oszczędność??? WM z REKU to już tak.... nie rozumię o co chodzi...

dawidlawecki
16-01-2011, 13:07
To podaj nam dla tego domu co wykonane zostały powyżej wyliczenie. Podaje wzory i na podstawie czego to uzyskałeś wówczas będziesz wiarygodny i ok pasuje. Ale jeśli murator uśrednia a my liczmy uśredniony przypadek to murator jednak ma rację i jest 20%.

dawidlawecki
16-01-2011, 13:11
raas Dwóch sprzedawców zapewniało mnie, że WM z GWC to inwestycja i zwrot w ZŁ i większość ludzi na tym forum to samo pisze, no może z wyjątkiem specjalistów.

HenoK
16-01-2011, 13:11
4. Chcemy mieć kominek i w kotłowni komin spalinowy więc trzeb odliczyć tylko koszty kanałów wentylacyjnych. Rondo PLUS z kanałem wentylacyjnym i bez to różnica niecałe 300zł
W projekcie, który podał ProStaś są dwa odrębne kominy : jeden do kominka i kotła, a drugi z kanałami wentylacyjnymi :
http://www.mgprojekt.com.pl/files/ps_sylwia.pdf :(.

desmear
16-01-2011, 13:12
dawidlaweck, ja się z Tobą zgodzam i w swoich (skasowanych) postach to wyraziłem już dawno. ale widząc Twoją aktywność, stwierdzam jakąś manię albo natręctwo, coś jak DonKichot. Masz chłopie problem.

HenoK
16-01-2011, 13:14
raas Dwóch sprzedawców zapewniało mnie, że WM z GWC to inwestycja i zwrot w ZŁ i większość ludzi na tym forum to samo pisze, no może z wyjątkiem specjalistów.
Podaj konkretne przykłady (linki, cytaty).

dawidlawecki
16-01-2011, 13:15
desmear podałem już wnioski ludzie z głową wyciągną je sami z tej rozmowy. Nie którzy będą i tak na siłę pisać bo na tym zarabiają, ale to tylko świadczy o ich profesjonaliście. Pozdrawiam i dziękuje tym wszystkim którzy mnie wspierali na tym forum w ujawnieniu całej prawdy o zwrocie wentylacji mechanicznej w ZŁ.

HenoK
16-01-2011, 13:17
desmear podałem już wnioski ludzie z głową wyciągną je sami z tej rozmowy. Nie którzy będą i tak na siłę pisać bo na tym zarabiają, ale to tylko świadczy o ich profesjonaliście. Pozdrawiam
A może to nie inni zarabiają tylko Ty masz interes w kwestionowaniu WM. Np. jesteś kominiarzem i boisz się o swój interes :(, lub co bardziej prawdopodobne działasz na zlecenie.
Nie działasz przypadkiem w branży PR?
Czy to nie Twoja firma się tu ogłasza : USUNIĘTO ?

coulignon
16-01-2011, 13:36
To podaj nam dla tego domu co wykonane zostały powyżej wyliczenie. Podaje wzory i na podstawie czego to uzyskałeś wówczas będziesz wiarygodny i ok pasuje. Ale jeśli murator uśrednia a my liczmy uśredniony przypadek to murator jednak ma rację i jest 20%.

Zdradzę Ci tajemnicę. Tylko nie mów nikomu. wentylacja czy grawitacyjna czy mechaniczna to tylko koszty (kominy lub reku) oraz straty(bo ciepło ucieka albo wentylatory prąd ciągną) Dlatego najtaniej jest nie mieć zadnej wentylacji. Serio.
Baw się dobrze.
Z mojej strony EOT

raas
16-01-2011, 13:38
@dawidlawecki - mylnie zakładasz koszty instalacji- nie pomniejszasz ich o koszt wybudowania kominów wentylacyjnych , obróbki tych kominów na dachu itp itd. Przecież kominy wentylacyjne nie rosną na budowie za darmo. powinieneś raczej zapytać użytkowników jak to się sprawdza. Można to łatwo sprawdzić. Swoją drogą fajnie by było jakby ktoś zrobił taki test. Np grzał tydzień z normalnie działającą reku i wm. A potem w tych samych warunkach z rozszczelnionymi oknami i wentylatorem wm włączonym tylko na wyrzut powietrza na zewnątrz (namiastka grawitacyjnej went.) Ciekawe jakie byłyby wyniki...Ja nie bronię WM ale zakładanie z góry że to nabijanie w butelkę na podstawie dywagacji kogoś kogo nie znam to jest przesadyzm:) pozdro

Gosc***
16-01-2011, 13:50
A może to nie inni zarabiają tylko Ty masz interes w kwestionowaniu WM. Np. jesteś kominiarzem i boisz się o swój interes :(, lub co bardziej prawdopodobne działasz na zlecenie.
Nie działasz przypadkiem w branży PR?
Czy to nie Twoja firma się tu ogłasza : USUNIĘTO

no i wszystko jasne - skąd taka aktywność na forum...w celu zwiekszenia indeksacji w wyszukiwarkach..
a że akurat padło na temat wentylacji mechanicznej...pewnie przypadek...
w tym momencie przestałeś być wiarygodny...

dodałem:
chwila z google i .............

USUNIĘTO

to chyba podpada pod jakiś punkt regulaminu o reklamie?!?

wyciąg z regulaminu forum:

2.4 Zastrzeżenia dodatkowe:
a) Każdy dany Portal będący własnością MURATOR S.A. może określić warunki techniczne
zamieszczania Materiałów, w szczególności liczbę zdjęć, format itp.
b) Nie jest dozwolone zamieszczanie wypowiedzi w blogach i na forum, zdjęć, komentarzy, które:
· zawierają dane osobowe i teleadresowe,
· są reklamami lub promocją działalności gospodarczej własnej lub obcej,
· zawierają treści uznawane jako SPAM, nie będące tematycznie związane z Portalem lub
konkretnym działem Portalu i stanowią treści przypominające komunikaty i ogłoszenia,
· stanowią rozpowszechnianie treści pornograficznych,
· naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne,
obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają
radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze
względu na płeć, wyznanie i inne),
· nie są tematycznie związane z danym Portalem,
· uniemożliwiają lub w znacznym stopniu utrudniają możliwości korzystania z Portalu przez
innych Użytkowników.
c) Nicki (loginy), emblematy (avatary) oraz sygnatury (podpisy zamieszczane pod treścią wypowiedzi)
użytkowników nie mogą mieć charakteru komercyjnego; reklamowe, związane z działalnością
gospodarczą są niedozwolone i będą usuwane.

pogrubienia moje

Gosc***
16-01-2011, 13:51
raas - to ciężkie do zrobienia takie testy - żeby były wiarygodne, musiałyby trochę trwać, przy założeniu idealnie takich samych warunków zewnętrznych, a to najtrudniej..

j-j
16-01-2011, 14:28
no i wszystko jasne - skąd taka aktywność na forum...w celu zwiekszenia indeksacji w wyszukiwarkach..
a że akurat padło na temat wentylacji mechanicznej...pewnie przypadek...
w tym momencie przestałeś być wiarygodny...

dodałem:
chwila z google i .............

USUNIĘTO

to chyba podpada pod jakiś punkt regulaminu o reklamie?!?

wyciąg z regulaminu forum:

2.4 Zastrzeżenia dodatkowe:
a) Każdy dany Portal będący własnością MURATOR S.A. może określić warunki techniczne
zamieszczania Materiałów, w szczególności liczbę zdjęć, format itp.
b) Nie jest dozwolone zamieszczanie wypowiedzi w blogach i na forum, zdjęć, komentarzy, które:
· zawierają dane osobowe i teleadresowe,
· są reklamami lub promocją działalności gospodarczej własnej lub obcej,
· zawierają treści uznawane jako SPAM, nie będące tematycznie związane z Portalem lub
konkretnym działem Portalu i stanowią treści przypominające komunikaty i ogłoszenia,
· stanowią rozpowszechnianie treści pornograficznych,
· naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne,
obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają
radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze
względu na płeć, wyznanie i inne),
· nie są tematycznie związane z danym Portalem,
· uniemożliwiają lub w znacznym stopniu utrudniają możliwości korzystania z Portalu przez
innych Użytkowników.
c) Nicki (loginy), emblematy (avatary) oraz sygnatury (podpisy zamieszczane pod treścią wypowiedzi)
użytkowników nie mogą mieć charakteru komercyjnego; reklamowe, związane z działalnością
gospodarczą są niedozwolone i będą usuwane.

pogrubienia moje

Już wiadomo dlaczego od niego zalatywało amatorszczyzną i farsą w tych jego wywodach.

pzdr

HenoK
16-01-2011, 14:37
Już wiadomo dlaczego od niego zalatywało amatorszczyzną i farsą w tych jego wywodach.
Ponieważ dawidlawecki prosił o uprzedzenie o tym, niniejszym informuję go, że jeszcze dzisiaj złożę do admina wniosek o zabanowanie jego konta.
Wobec w/w postów chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego?

Pawel78
16-01-2011, 14:42
Ja też uważam,że WM nie jest tak dobra jak się o niej pisze. Decyzja i tak należy do kupującego bez względu na wszystkie tu posty. Panowie szkoda czasu na pierdoły,

raas
16-01-2011, 14:42
@adiqq- Wiem zdaję sobie sprawę , ale byłoby nieźle mieć choć takie porównanie. Ja u siebie też planowałem wm z reku ale niestety nie mogę (kopcący sąsiedzi) . I przyznam szczerze że oszczędności nie przeliczałem na jak najszybszy zwrot.

kalumet
16-01-2011, 15:16
tak sobie przeczytałem ten temat
i chyba jednak się zdecyduję na WM z reku

coulignon
16-01-2011, 15:41
no coś Ty... Kolega Dawid Cię ukrzyżuje za wyciągniecie niewłaściwych wniosków. :-)
A tak poważnie - ja bym się zdecydował na WM nawet jakby nie dawała ona ani zł oszczędności. Komfort świezego powietrza jest naprawdę boski.

HenoK
16-01-2011, 16:04
@adiqq- Wiem zdaję sobie sprawę , ale byłoby nieźle mieć choć takie porównanie. Ja u siebie też planowałem wm z reku ale niestety nie mogę (kopcący sąsiedzi) .
To znaczy, że wolisz wdychać "świeże" powietrze z kominów sąsiadów bez żadnej filtracji?

Gosc***
16-01-2011, 16:36
dokładnie jak Henok napisał - po to są te filtry w reku....

HenoK
16-01-2011, 17:03
Ponieważ dawidlawecki prosił o uprzedzenie o tym, niniejszym informuję go, że jeszcze dzisiaj złożę do admina wniosek o zabanowanie jego konta.
Wobec w/w postów chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego?
Z ciekawości, przed zgłoszeniem sprawy do admina chciałbym jeszcze usłyszeć "ostatnie słowo oskarżonego".
Wiem, że z pewnością czytał nasze wypowiedzi.

Kasia242
16-01-2011, 17:17
niestety dla forum jako medium...jestem zarejestrowany na kilku forach o róznych tematykach i niestety lub stety kazde poidszyte jest otoczka finansowa,nie trzeba byc ajnsztajnem zeby domyslic sie jaka moc na popularnych forach branzowych ma AUTORYTET,bez wzgledu na dziedzine.Ludzie staraja sie zawsze ufac fachowcom...i w porzadku.,ale cenzura? banowanie? Co to Korea północna?
Moim zdaniem to ktos kto ma znamienny tytuł ,,najlepszy doradca,, powinien w pokorze i uorzejmie zawsze dokonca tłumaczyc laikom ze nie maja racji,bo do tego tytul ten zobowiazuje(przynajmniej nieoficjalnie)..a nie tak jak henok unoszenie sie honorem,pisanie do admoina..dziecinada...facet jak w tym robisz i to sprzedajesz to wytłumasz jemu merytorycznie ze zle mysli...klientów co ci sie opieraja tez banujesz???


do dawidlawecki daj sobie spokój czy masz racje czy nie to albo zrobią z ciebie wariata albo zbanuja...swiata nie zbawisz:)
pozdrawiam

compi
16-01-2011, 17:22
do autora-daj sobie spokój czy masz racje czy nie to walka z wiatrakami:)
pozdrawiam

Powinno brzmieć: do autora-daj sobie spokój , z taką agresją i nieodnoszeniem się do argumentów innych ludzi nie masz czego tu szukać.

HenoK
16-01-2011, 17:43
Powinno brzmieć: do autora-daj sobie spokój , z taką agresją i nieodnoszeniem się do argumentów innych ludzi nie masz czego tu szukać.
Bardzo dobrze to ująłeś :).
W wypowiedziach autora wątku nie można było się doszukać głębszej wiedzy merytorycznej. Jak katarynka odwoływał się do artykułu, którego sam autor zanegował możliwość uogólniania swoich przemyśleń. Powoływał się też na wypowiedzi niewymienionych z nazwy producentów, czy dystrybutorów WM i na jakieś wypowiedzi na forum, również nie określone.
Jedynym jego celem było wywołanie burzliwej dyskusji, stąd agresywne zaczepki do ekspertów Forum.
Zresztą jego milczenie mówi samo za siebie.

HenoK
16-01-2011, 17:50
a nie tak jak henok unoszenie sie honorem,pisanie do admoina..dziecinada...facet jak w tym robisz i to sprzedajesz to wytłumasz jemu merytorycznie ze zle mysli...klientów co ci sie opieraja tez banujesz???
Zajmuję się ogólnie pojętym budownictwem energooszczędnym i siłą rzeczy zagadnienia wentylacji budynków nie są mi obce.
Nie sprzedaję wentylacji mechanicznej, ani jej nie produkuję.
Autor wątku natomiast nie przyjmował żadnych argumentów, z jednego powodu. Wcale nie zależało mu na wyjaśnieniu sprawy, tylko na wywołania burzliwej dyskusji. W usuniętym wątku stracił ~30 postów, teraz starał się to nadrobić. Zauważ, że był aktywny tylko w tym wątku.

Czy odpowiedzi w sprawie akumulacyjności budynku, o którą pisałeś zostały przez Ciebie zrozumiane?

j-j
16-01-2011, 17:58
Moim zdaniem to ktos kto ma znamienny tytuł ,,najlepszy doradca,, powinien w pokorze i uorzejmie zawsze dokonca tłumaczyc laikom ze nie maja racji,bo do tego tytul ten zobowiazuje(przynajmniej nieoficjalnie)..a nie tak jak henok unoszenie sie honorem,pisanie do admoina..dziecinada...facet jak w tym robisz i to sprzedajesz to wytłumasz jemu merytorycznie ze zle mysli...klientów co ci sie opieraja tez banujesz???


Tytuł nie zobowiązuje do tłumaczenia tylko do doradzania, już CI wyżej napisałem na czym to polega.
Forum to nie książka, nikt też za tytuly nam nie płaci, ile możemy tłumaczymy, reszta we wspomnianych ksiązkach jest dostępna.
I jeszcze jedno- ja mam bardziej w dupie opornych krzykaczy takich jak autor tego wątku ale HenoK i tak wykazał się nader ciepliwością (dla Ciebiue też tłumacząc silki i BK) więc zamiast wymagać od innych zacznijcie od siebie.
Nikt nie krzyczał że się WM się oplaca krzyczał tylko jeden pseudofachowiec wymyślając teorie że się nie opłąca.
Dyskutuje się lepiej bez środków dopingujących już w pierwszych postach ledwo po zarejestrowaniu się.
Ale po co normalnie zaczynać, skoro reszta to debile i trzeba im coś wykrzyczeć.

joliska
16-01-2011, 18:37
Panowie, zamykam pasjonujący wątek. Jeśli pojawi się kolejny raz, będą kolejne bany od Redakcji.