PDA

Zobacz pełną wersję : Uziom



Dave
23-05-2002, 10:11
Jaki lepiej zastosowac uziom - otokowy czy pionowy ?

pitbull
23-05-2002, 10:16
Najczesciej stosowane sa otokowe.

Dave
23-05-2002, 10:29
To wiem. Ale jaki sens meczyc sie z kopaniem wokolo budynku jak mozna wbic uziomy pionowe ?

pitbull
23-05-2002, 11:09
Mozna i daja na nie wykonawcy gwarancje ale podobno otokowe sa pewniejsze, maja lepszy kontakt z ziemia.
Uwaga: powtarzam tylko opinie.

tom soyer
23-05-2002, 13:22
uziomy otokowe sprawdzają się przy pomiarach/odbiorze. pilony pionowe niestety trzeba wbijać głęboko co w przypadku trudnego gruntu (glina, resztki gruzu, kamienie) może się okazać utrudnione
jeśli otok robi się na etapie fundamentów to nie ma takich problemów, łatwiej wprowadzić uziom do budynku.

empi
24-05-2002, 08:54
Skuteczność działania uziomu sprawdza się specjalnym urządzeniem (niestety nie pomnę nazwy, ale mogę sprawdzić). Nie trzeba wtedy "teoretyzować". Pomiar na tym urządzeniu określi czy wystarczy pionowy, czy trzeba robić otokowy.

aziel
24-05-2002, 13:59
Na jakim etapie jest dom?
Najlepszy jest uziom fundamentowy, o którym już trochę pisałem

Dave
27-05-2002, 10:15
Poczytalem troche fachowej literatury. Uziom fundamentowy moze byc ale jako pomocniczy - nie gwarantuje dobrej malej rezystancji. Najmniejsza wartosc rezystancji gwarantuje uziom pionowy. Uziom otokowy moze miec problem z osiagnieciem wymaganej minimalnej wartosci rezystancji i wtedy trzeba go uzupelnic uziomem pionowym. Zaleta uziomu otokowego jest wyrownanie potencjalow. Mozna to takze osoagnac montujac co kilka metrow uziomy pionowe wokol domu. Uziom fundamentowy moze byc wspomagajacy ale czesto samodzielny jest niewystarczajacy.

D.

Frankai
22-09-2002, 20:28
Robiąc drenaż wokół budynków osuszamy ziemię, a tym samym pogarszamy warunki dla uziomu otokowego i raczej pozostaje nam wbijanie prętów. No chyba że otok zrobimy szerzej niż dren (wydaje mi się, że min. 2 m). Zgadza się?

Dave
23-09-2002, 09:11
Pewnie ze lepiej wtedy dac otok szerzej. Ale jak bedzie problem z rezystancja to trzeba bedzie dobijac uziomy pionowe. Przecwiczylem to ostatnio w praktyce jak mi montowano uziom do butli z gazem: Polozono otok i wbito jeden uziom pionowy i zmierzono rezystancje. Poniewaz byla zbyt duzo wbito kolejny uziom pionowy. To poprawilo opor ale i tak byl za duzy. Dopiero 3 uziom pionowy sprowadzil rezystancje do zadanej wartosci <10om.

D.