PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła powietrze woda



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74

OTTO123
17-11-2019, 20:03
Taki filtr będzie ok ?
https://allegro.pl/oferta/filtr-magnetyczny-fermag-360-ferdom-magnetyzer-1-7695609818

Adec
17-11-2019, 20:20
Kolego OTTO123 mógłbyś mi dać namiary na firmę która Ci zakładała splita LG na R32? Może być na PM. Ja wydzwaniam po firmach i są niechętni na ten czynnik.

bobrow
17-11-2019, 20:28
Taki filtr będzie ok ?
https://allegro.pl/oferta/filtr-magnetyczny-fermag-360-ferdom-magnetyzer-1-7695609818

Właśnie taki ma moja kuzynka-świetnie wyłapuje najmniejsze drobiny metalu , można wlać tam dodatek do wody kotłowej ( chyba inhibitor się to nazywa).
Do tego banalna obsługa.

OTTO123
17-11-2019, 20:34
Już napisałem wykonawcy że jak będzie mi montował bojler z Termici to ma mi domontować taki filtr, sprzeciwu nie przyjmuję :)
A Ty jaki masz ?

Adec wyślę Ci priv ale co mają nie chcieć skoro ten czynnik już jest w pompie, to co spuszczą i napełnią R410 ??!!!

OTTO123
17-11-2019, 20:54
można wlać tam dodatek do wody kotłowej ( chyba inhibitor się to nazywa).

To już chyba próba naciąnięcia klienta, 1 l na 25 l wody !!!!

vr5
17-11-2019, 21:28
Kolego OTTO123 mógłbyś mi dać namiary na firmę która Ci zakładała splita LG na R32? Może być na PM. Ja wydzwaniam po firmach i są niechętni na ten czynnik.

To chyba te firmy mają "leżaki magazynowe" i starają się je wypchnąć.
W 2017 r. kupowałem Kaisaia z R410A, a w 2018 r. mój znajomy sprzedał mi klimy tej firmy z czynnikiem R32. Tłumaczył, że firma Kaisai już produkuje z R410A, tylko z R32.

Już nie długo chyba nie będzie wolno z R410A sprzedawać.

bobrow
17-11-2019, 23:02
To już chyba próba naciąnięcia klienta, 1 l na 25 l wody !!!!

W tym filtrze jest ok 0,5ltr miejsca na dodatek-można dobrać odpowiedni typ.
Jak nic nie dodasz-to i tak masz super filterek.Sam sprawdzałem -wyłapał dużo drobnego syfku po filtrach przed nim (grzejniki płytowe stalowe 20 letnie).
Wszystkie były zdemontowane i wypłukane karcherem , a i tak muł płynie...
Przy wymianie kilku moich grzejników założę taki wynalazek u siebie

OTTO123
18-11-2019, 11:02
Filtr zamówiony.
Gdzie najlepiej go zamontować tuż przed wejściem do pompy ciepła ?
Czy kilka metrów wcześciej przed pompą obiegową ? Z tym że przed obiegówką mam już filtr taki siateczkowy.
Wydaje mi się że najlepiej jeśli będzie tuż przed wlocie do pompy, bo wyeliminuje każde zabrudzenie, nawet te w przyszłości które może się wytrącić w buforze.
I jak z czyszczeniem tego filtra, raz w miesiącu rozebrać i wypłukać pod wodą wystarczy ?

bobrow
18-11-2019, 12:58
Filtr zamówiony.
Gdzie najlepiej go zamontować tuż przed wejściem do pompy ciepła ?
Czy kilka metrów wcześciej przed pompą obiegową ? Z tym że przed obiegówką mam już filtr taki siateczkowy.
Wydaje mi się że najlepiej jeśli będzie tuż przed wlocie do pompy, bo wyeliminuje każde zabrudzenie, nawet te w przyszłości które może się wytrącić w buforze.
I jak z czyszczeniem tego filtra, raz w miesiącu rozebrać i wypłukać pod wodą wystarczy ?

Moim zdaniem najlepiej jest go zamontować na powrocie z systemu przed buforem.
Ja dałem przed tym filtrem zawór ze zwykłym filtrem siatkowym , a za nim-zwykły zawór.Wstępny filtr wyłapuje grubsze cząstki -a ten magnetyczny drobny mułek.
Zawory są do odcięcia filtra do czyszczenia.
Odnośnie filtra na powrocie PC moim zdaniem wystarczy zwykły filtr (oczywiście także z zaworami odcinającymi).
Jeśli jeszcze masz nie uruchomioną PC , to wszystkie nowe komponenty są po prostu czyste i mułku nie będzie w nich -mogą się pojawić tylko jakieś resztki od montażu.
Dodatkowo-filtr magnetyczny może spowalniać przepływ i dlatego lepiej jest go nie montować na powrocie PC przed buforem.
Poniżej fotka z instalacją naszej kuzynki (którą popełniłem z jej szwagrem...) , jak widać jest to układ z wymiennikiem płytowym (pod glikol propylenowy) i standardowym buforem panasa 50 ltr jako dodatkowy zład oraz ewentualnie odstojnik (zobacz na układ-prawa strona dół wchodzi powrót z systemu , górna strona góra wyjście do wymiennika)
437160

OTTO123
18-11-2019, 15:53
Bobrow napisałeś to tak zawile że nie kumam ;)
Piszesz że dał byś na powrocie przed buforem, a potem żeby nie montować go na powrocie PC przed buforem, nie rozumiem ???
We wcześniejszych postach pisałeś żeby chronić pompę ciepła przed syfem to zamontować filtr magnetyczny, a teraz że przed PC wystarczy zwykły filtr.
Filtr zamówiony i zaraz będę miał niezły galimatias gdzie go dać, przejdzie monter PC i wyjdę na durnia, bo nie wiem gdzie go w końcu dać ???
Każdy filtr spowalnia, czy to powietrza czy wody, dlatego nie wiem dobrze jest dawać dwa filtry razem, np. na powrocie przed pompą obiegową.
Najprościej jak zobaczysz filmik który nagrałem, zaczyna się od rozdzielacza pionów i jest to powrót wody z grzejników, poniżej jest pompa obiegowa a przed nią filtr siatkowy.
Potem woda wraca przez bufor do PC i gdzie byś tam widział ten filtr magnetyczny ?
Zaznaczę że gdzieś za tydzień będzie montowany wymiennik CWU, natomiast PC pracuje od 4 dni a wraz z nią krąży syf w układzie.

https://youtu.be/IIRMbdobdJ0

bobrow
18-11-2019, 16:26
Otto,
może wg rys zrozumiesz co napisałem
437164

OTTO123
18-11-2019, 17:29
Czyli filtr magnetyczny jest na wodzie która wraca chłodna z grzejników ?
Zanim dojdzie do bufora ?

bobrow
18-11-2019, 18:05
czyli filtr magnezowy jest na wodzie która wraca chłodna z grzejników ?
Zanim dojdzie do bufora ?

tak

OTTO123
18-11-2019, 18:38
Czyli masz 3 filtry, ti zabezpieczony jesteś :)
A pompy obiegowej- cyrkulacyjnej nie masz ?

bobrow
18-11-2019, 18:55
Czyli masz 3 filtry, ti zabezpieczony jesteś :)
A pompy obiegowej- cyrkulacyjnej nie masz ?

U siebie mam curkulację- fotka była z instalacją kuzynki , która nie ma instalacji pod cyrkulację.

OTTO123
18-11-2019, 19:29
Monter PC proponował mi taki filtr magnetyczny:
https://onninen.pl/pl-PL/filtr-magnetyczny-ifm-25-gwint-ifm25g-infracorr,HCG552
Ale tandetnie wygląda i uparłem się na ten z allegro FERMAG 360 , tylko teraz czytam w opisie że maksymalne ciśnienie to 3 bary, a powiem szczerze że nie wiem ile mam w układzie ?

Kaizen
18-11-2019, 19:36
Czyli filtr magnezowy

Co to za filtr? Czy raczej mineralizator.

OTTO123
18-11-2019, 19:41
Sorry przejęzyczenie, oczywiście miało być filtr magnetyczny ;)

fachman19
18-11-2019, 20:01
Obecnie stosowane są pompy cyrkulacyjne z mgnesem stałym w wirniku . Wszelkie zanieczyszczenia magnetyczne oblepiają wirnik i pompa staje . Inna sprawa to zanieczyszczenie wymienników płytowych . Ograniczenie przepływu w jekimś miejscu wymiennika może prowadzić do zamrożenia podczas defrostu

OTTO123
18-11-2019, 20:19
A tak jaśniej dla laika ?
Filtr który chcę zamontować może spowolnić przepływ do tego stopnia że uniemożliwi prawidłową pracę PC ?
Natomiast pompę obiegową- recyrkulacyjną mam z Onnline i jej łapatki mogą się zabrudzić i uszkodzić jeśli tegoż filtru nie zamontuję ?

bobrow
18-11-2019, 20:51
A tak jaśniej dla laika ?
Filtr który chcę zamontować może spowolnić przepływ do tego stopnia że uniemożliwi prawidłową pracę PC ?
Natomiast pompę obiegową- recyrkulacyjną mam z Onnline i jej łapatki mogą się zabrudzić i uszkodzić jeśli tegoż filtru nie zamontuję ?

Filtr nie zablokuje Ci przepływu-naturalnie go ogranicza.Jakbyś miał stalowy zbiornik CWU , to i tak trzeba by było go dać na powrocie do PC.
Co do zatrzymania pompy -to coś mi tu nie pasi...Tyle pomp pracuje w starych instalacjach , w których prawie wszystko krąży i mało się słyszy o ich uszkodzeniach z powodu syfu w układzie-ale niech będzie : nie jestem "zawodowcem" , to nie się nie upieram ,że to rzadko się zdarza...
Największy problem moim zdaniem , zanieczyszczenia robią na każdym wymienniku-bo nie będzie przekazywania ciepła ...

OTTO123
19-11-2019, 04:02
Mi pompa Grundfos chodziła 16 lat i .....nie było żadnego filtru.
Był na starcie instalacji przed pompą, ale nigdy nie otwierany i nie czyszczony - olałem to jakoś, rozpuściło się to sitko.

OTTO123
23-11-2019, 06:46
W poniedziałek ma dojść wymiennik z Termici, gadałem z monterem PC i powiedział że ten filtr magnetyczny chyba zamontujemy na powrocie przed buforem.
Ciekawe co ma na myśli, mówiąc przed buforem, czy patrząc od strony PC czy od strony grzejników ?

Ale ja inny temat chcę poruszyć, pierwszej nocy po montażu pompy nie mogłem spać bo słyszałem jak działa, mimo że śpię po drugiej stronie domu, nie wiem czy dlatego że cisza na dworze i wszystko słychać, czy po instalacji się to niesie i przez grzejniki trafia do sypialni ?
Kolega powiedział że te też to przerabiał i zamontował sobie jakieś otuliny kauczukowe na rurkach z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej, a do tego gumowe podkładki pod śruby przy jednostce zewnętrznej, bo te grube gumowe pod stopki mam , ale ponoć po śrubach którymi są stopy przykręcone też przenoszone są wibracje i on tam dał gumowe podkładki.
Z drugiej strony teraz już śpię normalnie i przyzwyczaiłem się do tego, a poza tym czytałem że ta pompa LG Therma V jest bardzo cicha, a kolega ma 8 letniego Viessmanna, więc nie wiem czy ja odczuwałem taki hałas jak on ?

A Wy jak odczuwacie głośność pracy PC, coś poprawiacie, czy wyciszacie ?

fachman19
24-11-2019, 19:04
Mi pompa Grundfos chodziła 16 lat i .....nie było żadnego filtru.
Był na starcie instalacji przed pompą, ale nigdy nie otwierany i nie czyszczony - olałem to jakoś, rozpuściło się to sitko.

Teraz pompy maja całkiem inną konstrukcję . np stały magnes w wirniku zbiera wszystko co magnetyczne

OTTO123
24-11-2019, 19:18
I tej starej z Grundfosa nie było słychać, a tą z Onnline słychać w mieszkaniu w grzejniku :bash:

Elizakoc
26-11-2019, 09:02
Cześć Wszystkim :)
Mam pompe LG Therma V 3gen. To jest nasz pierwszy sezon grzewczy - zaczęliśmy grzać w trybie Auto i nie bardzo wiem czy dobrze robimy. Tryb ogrzewania (auto) ma byc włączony cały czas? Pytam bo sprężarka praktycznie sie nie wyłącza - grzeje bez przerwy a wydaje mi się że powinna sie kiedys wyłączyć. Sąsiadka ma też pompe i słyszę ze się wyłącza co jakiś czas...

plamiak
26-11-2019, 09:33
To byłaby sytuacja idealna gdyby pracowała nonstop z mocą minimalną...Z punktu widzenia trwałości sprężąrki i zużycia prądu.

codix
26-11-2019, 10:24
To byłaby sytuacja idealna gdyby pracowała nonstop z mocą minimalną...Z punktu widzenia trwałości sprężąrki i zużycia prądu.

Ta kwestia jest akurat dyskusyjna bo
Ad1.pompa nie ma najlepszej sprawnosci pracujac na najnizszej czestotliwosci
Ad2.chodzac bez przerwy wyzionela by ducha po 10latach
Nawet program doborowy panasonica przy dobieraniu pompy jak jest tak ze mniejsza pompa juz moca by wystarczyla tak ledwo co to wywala ostrzezenie ze pompa bedzie pracowac ponad 2200g na sezon i zaleca sie dobor wiekszej tylko wlasnie z powodu zbyt dlugiej pracy pompy.

Elizakoc
26-11-2019, 10:41
a myślicie żeby zostawic ją włączoną czy może zaplanować obszary czasowe np 3 godziny dziennie aby chodziła w trybie auto?

Andrzej5101
26-11-2019, 11:00
Mam pompe LG Therma V 3gen.
To jest nasz pierwszy sezon grzewczy - zaczęliśmy grzać w trybie Auto i nie bardzo wiem czy dobrze robimy.
Tryb ogrzewania (auto) ma byc włączony cały czas?
Pytam bo sprężarka praktycznie sie nie wyłącza - grzeje bez przerwy a wydaje mi się że powinna sie kiedys wyłączyć.
Sąsiadka ma też pompe i słyszę ze się wyłącza co jakiś czas...
Grzeje bez przerwy;
... - to znaczy od kiedy?
....- ile godzin?
....- budynek jest pewnie nowy lub bardzo wyziębiony,

OTTO123
26-11-2019, 12:28
Elizakoc
Ja od 10 dni mam LG Therma V ale 4 generacji, przynajmniej tak twierdzi monter :) Mam czynnik R32 a Ty jaki ?
Puki co ustawiłem 37 stopni i było dobrze, nocą temperatury zaczęły schodzić do 0 stopni i musiałem podnieść do 40 stopni.
Auto nie włączam na razie , bo nie mam podłączonego czujnika do pokoju, jutro będę miał montowany wymiennik ciepła i wtedy podłączymy też czujnik i może wtedy włączę AUTO.
Pytałem przez telefon montera o ustawienie krzywej grzewczej, ale powiedział że to właśnie jest AUTO i sam ją ustawi.
Nie wiem czy tak jest czy mnie buja ?

Elizakoc
27-11-2019, 07:53
Grzeje bez przerwy;
... - to znaczy od kiedy?
....- ile godzin?
....- budynek jest pewnie nowy lub bardzo wyziębiony,

Po około 4 godzinach grzania CO pompa przełączyła się na grzanie CWU , następnie po zagrzaniu wody znowu zaczęła grzać CO ale co drugi obieg sie wyłączała tak jakby dogrzewała troche i wyłączała się jak osiągneła określoną temperature. Jakby tak miała chodzic cały czas to chyba nie dobrze dla sprężarki ?
Budynek jest nowy ale nie jest wyziębiony - średnio od 20 do 23 stopni w ciągu doby - grzeje też kominkiem

Andrzej5101
27-11-2019, 09:12
1/ Po około 4 godzinach grzania CO pompa przełączyła się na grzanie CWU ,
....... następnie po zagrzaniu wody znowu zaczęła grzać CO ,
........ ale co drugi obieg sie wyłączała tak jakby dogrzewała troche i wyłączała się jak osiągneła określoną temperature.

2/ Jakby tak miała chodzic cały czas to chyba nie dobrze dla sprężarki ?
......Budynek jest nowy ale nie jest wyziębiony - średnio od 20 do 23 stopni w ciągu doby - grzeje też kominkiem
1/Kolego, z tego co piszesz obecnie - to same nieścisłości, zastanów się ;
--....A/ wcześniej napisałeś, że pompa grzeje bez przerwy,
......B/ obecnie, że przełącza się na CWU, a co drugi obieg się wyłączała,

2/ PC sama z siebie nie przełączy się na grzanie CWU - trzeba
.... ją zaprogramować,
3/ Jeżeli budynek jest nowy - to wymaga ciągłego grzania,
...... bo ma w sobie Tony Wody,
4/ Jeżeli chcesz aby Tobie pomóc to skoncentruj się i nie pisz banialuk,
5/ Ogrzewanie masz podłogowe czy grzejnikowe?
6/ Jakie masz nastawy grzania ?

Elizakoc
27-11-2019, 11:58
1/Kolego, z tego co piszesz obecnie - to same nieścisłości, zastanów się ;
--....A/ wcześniej napisałeś, że pompa grzeje bez przerwy,
......B/ obecnie, że przełącza się na CWU, a co drugi obieg się wyłączała,

2/ PC sama z siebie nie przełączy się na grzanie CWU - trzeba
.... ją zaprogramować,
3/ Jeżeli budynek jest nowy - to wymaga ciągłego grzania,
...... bo ma w sobie Tony Wody,
4/ Jeżeli chcesz aby Tobie pomóc to skoncentruj się i nie pisz banialuk,
5/ Ogrzewanie masz podłogowe czy grzejnikowe?
6/ Jakie masz nastawy grzania ?

Przepraszam za enigmatyczny opis ale dopiero zaczynam przygode z tym urządzeniem, otóż
1. Pompa grzała bez przerwy przez 4 godziny, następnie przełączyła sie na CWU - zagrzała wodę i ponownie przełączyła się na CO

Następnie sprężarka wyłączała i załączała grzanie CO co kilka minut.
Odnosze wrażenie że załączała się w momencie gdy temperatura wody spadała po jednym obiegu bez grzania.
Całkowicie wyłączyłem urządzenie bo moim zdaniem sprężarka powinna dogrzać wode do takiej temperatury aby zostawić sobie te kilka stopni tolerancji i dopiero właczyć grzanie kiedy spadnie o kilka stopni w dół

2.Dokładnie - jest zapropgramowana aby CWU grzało jak temp. spadnie do 41 stopni
3. Budynek jest nowy ale było już w nim grzane w zeszłym roku i to dosyć konkretnie
5. Ogrzewanie po całości podłogowe
6. Nastawy? Napisz konkretniej to wtedy poszukam i podam.

Andrzej5101
27-11-2019, 12:24
5. Ogrzewanie po całości podłogowe
6. Nastawy? Napisz konkretniej to wtedy poszukam i podam.
PC/PW - najczęściej grzeje wg;tzw; krzywej grzewczej,
Ponieważ - '' sprężarka wyłączała i załączała grzanie CO co kilka minut '' - napisałeś,
Świadczy to o tym, że ma ustawione niskie parametry grzewcze,
Proponuje wstępnie ustawić ;
..... -15 C/ 40 C ; +15 C/ 30 C i obserwować.

Elizakoc
27-11-2019, 13:22
PC/PW - najczęściej grzeje wg;tzw; krzywej grzewczej,
Ponieważ - '' sprężarka wyłączała i załączała grzanie CO co kilka minut '' - napisałeś,
Świadczy to o tym, że ma ustawione niskie parametry grzewcze,
Proponuje wstępnie ustawić ;
..... -15 C/ 40 C ; +15 C/ 30 C i obserwować.

ok, zobacze dzisiaj chodź nie mam pojęcia jak to ustawic w urządzeniu...
a mógłbyś rozwinąć bardziej ten parametr?

Elizakoc
27-11-2019, 17:02
Czy może ktoś w Was wie jak na konkretnym przykłądzie ustawić krzywą grzewczą w pompie LG Therma V 3gen? Nie wiem które funkcje w menu instalatora pozmieniać. Pompa przy takich temperaturach jak dzisiaj ( +9stopni) w trybie Auto załącza grzanie i po 5 minutach wyłącza. Bardzo proszę o pomoc.

OTTO123
28-11-2019, 08:48
A ja zadam inne pytanie niż wszyscy.
Które ustawienia dla PC są najgorsze ?
Bo mi się wydaje że na czujnik tep w pokoju.
Instalator dokończył robotę i podłączył owy czujnik, temp zadana to 21 stopni i pompa nagrzewa się do 55 stopni, a gdy osiągnie na czujniku 21 to wyłącza się i grzejniki stygną, robią się totalnie zimne, by za godzinę znów ruszyć i nagrzać się tak że nie można ich dotknąć.
Instalator mówi że algorytm musi się nauczyć mojego domu i że to się ustabilizuje.
Ale moim zdaniem to ogromne straty, gdy PC idzie na maksa a potem się wychładza, ogromna ilość wody nagrzewa się i stygnie, a wiadomo że najkorzystniej jest gdy pracuje na stałej jak najniższej temperaturze.
I tak miałem przed podłączeniem czujnika, temperatura wody ustawiona na 37 stopni, grzejniki cały czas letnie a w mieszkaniu stała temperatura, a nie jak teraz raz ukrop raz wychłodzenie.

Andrzej5101
28-11-2019, 13:08
Czy może ktoś w Was wie jak na konkretnym przykłądzie ustawić krzywą grzewczą w pompie LG Therma V 3gen? .
Zobacz; http://www.lg.wienkra.pl/dokumenty/Instrukcja_ThermaV.pdf

plusfoto
28-11-2019, 16:12
A ja zadam inne pytanie niż wszyscy.
Które ustawienia dla PC są najgorsze ?
Bo mi się wydaje że na czujnik tep w pokoju.
Instalator dokończył robotę i podłączył owy czujnik, temp zadana to 21 stopni i pompa nagrzewa się do 55 stopni, a gdy osiągnie na czujniku 21 to wyłącza się i grzejniki stygną, robią się totalnie zimne, by za godzinę znów ruszyć i nagrzać się tak że nie można ich dotknąć.
Instalator mówi że algorytm musi się nauczyć mojego domu i że to się ustabilizuje.
Ale moim zdaniem to ogromne straty, gdy PC idzie na maksa a potem się wychładza, ogromna ilość wody nagrzewa się i stygnie, a wiadomo że najkorzystniej jest gdy pracuje na stałej jak najniższej temperaturze.
I tak miałem przed podłączeniem czujnika, temperatura wody ustawiona na 37 stopni, grzejniki cały czas letnie a w mieszkaniu stała temperatura, a nie jak teraz raz ukrop raz wychłodzenie.

A o jakiej pompie mówisz?

OTTO123
28-11-2019, 18:30
Powietrze woda

plusfoto
28-11-2019, 19:51
Powietrze woda


To wiem. A co dalej.

OTTO123
28-11-2019, 20:12
LG Therma V 4 gen.

OTTO123
30-11-2019, 07:54
Wczoraj caly dzień i to do północy walczyłem z krzywą, porażka.
LG coś zdupczyło w ustawieniach startowych, dałem na AUTO za oknem 7 stopni w mieszkaniu 19 a PC grzeje wodę tylko do 33 stopni, podnosiłem krzywą co 30 min o jeden stopień i przy krzywej +5 najwyższa temp wody to 37 stopni i marzniemy kuźwa.
A co będzie przy mrozach ?
Musiałem ręcznie na tym słoneczku ustawić temp. wody 45 stopni i teraz jest ciepło.
Dzwoniłem do instalatora, ale przez tel. to co on zrobi ? Do tygodnia maja przejechać z LG na odbiór pompy i mają mi to ustawić.

ProStaś
27-12-2019, 19:37
No to mamy, chyba, naprawdę coś nowego na rynku.
I to made in Poland.

Powietrzna PC on/off - już to samo w sobie jest ciekawe - a do tego, ktoś posłuchał hasła jednego z naszych userów i R290 trafił pod strzechy.
Tak, tak pompa chodzi na propanie.

Nie wiem, jaka cena, to nowość.
Tabelę sprawności wyglądają ciekawie, nie wiem jakie tam są sprężarki niestety.
Warto poczytać, warto też poszukać na YT jest fajny filmik z fabryki oraz z miejsca użytkowania (zamontował sobie pracownik firmy i jednocześnie chyba dowódca projektu....:rolleyes:)

https://www.hkslazar.pl/pompa-ciepla-ht-10

ProStaś
27-12-2019, 19:58
47 kPLN to jakaś abstrakcja, no chyba że za 22 kW...:sick:

Wrzucam, bo temat ciekawy, ale z takim poziomem cen, to marketing via R290 nie wystarczy....:no:

klaudiusz_x
27-12-2019, 20:44
47 kPLN to jakaś abstrakcja, no chyba że za 22 kW...:sick:

Wrzucam, bo temat ciekawy, ale z takim poziomem cen, to marketing via R290 nie wystarczy....:no:


https://www.youtube.com/watch?v=kjJdEDDg1dY
W komentarzach ktoś napisał, że i do propanu będzie potrzebny papier.
Ponadto brak w tym filmiku jakichkolwiek danych.
No i polecam oglądać z prędkością x1,75.

zuku1786
28-12-2019, 13:04
No to mamy, chyba, naprawdę coś nowego na rynku.
I to made in Poland.

Powietrzna PC on/off - już to samo w sobie jest ciekawe - a do tego, ktoś posłuchał hasła jednego z naszych userów i R290 trafił pod strzechy.
Tak, tak pompa chodzi na propanie.

Nie wiem, jaka cena, to nowość.
Tabelę sprawności wyglądają ciekawie, nie wiem jakie tam są sprężarki niestety.
Warto poczytać, warto też poszukać na YT jest fajny filmik z fabryki oraz z miejsca użytkowania (zamontował sobie pracownik firmy i jednocześnie chyba dowódca projektu....:rolleyes:)

https://www.hkslazar.pl/pompa-ciepla-ht-10

Według ich strony "Tylko najlepsze podzespoły: wentylator Ziehl-Abegg, sterowanie Plum, sprężarka Copeland"

agb
29-12-2019, 00:41
A widział ktoś polską PC na podzespołach na innych niż "najlepsze"? Bo ja nie.

codix
29-12-2019, 08:48
Według ich strony "Tylko najlepsze podzespoły: wentylator Ziehl-Abegg, sterowanie Plum, sprężarka Copeland"

Co do sterowania Plum to mialem palnik na pellet ze sterownikiem wlasnie tej firmy .Nowy przyszedl i juz nie dzialala pewna opcja poszedl na gwarancję niby do wgrania nowego oprogramowania a przyszla nówka bo sobie tamten poznaczylem tu i uwdzie.
Przy kazdym zaniku napiecia gubi co smieszne tylko polowe ustawien.Także nie chcialbym miec ich sterowania w pompie.

OTTO123
29-12-2019, 10:03
Opanowałem krzywą i w domu jest ciepło i przyjemnie.
Dobowo zużywa mi przy +5, 10 st na dworze 11-15 kw a przy 0 -3 na dworze 25-30 kw. 120m2 dom ma 150 lat i same grzejniki montowane pod CO.
Jedno co mnie nurtuje i nie mogę tego zmienić w ustawieniach, a próbowałem już chyba wszystkiego to że przy grzaniu CWU temp. wody na wylocie wzrasta do 58 stopni, potem następuje zmrożenie czynnika i włączają sie grzałki, nie wydaje mi się to ekonomicznie.
Chciałem aby ta temp. nie przekraczała 50 stopnie, ale nie umiem tego zmienić.
CWU mam ustawioną na 45 stopni, doradzicie coś, czy tak musi zostać ?

codix
29-12-2019, 10:47
Jakie zmrozenie czynnika pierwsze slysze o takiej akcji
Co to za pompa?
Poprostu nie moze podbic juz sama pompa temperatury i zalacza grzalki.
Stawiam ze wezownica w zbiorniku cwu za mała.
W ktorym miejscu na zbiorniku cwu madz zamontowany termometr.

OTTO123
29-12-2019, 13:57
Zbiornik CWU mam z Termici 250 l , wężownica 2,4 m2.
Właśnie jest przy pompe z 40 st CWU do 45 st zużyła 1,3 kw i zrobiła to w ok 10 min , mam tu licznik i grzałki nie włączyły się. I nic nie schładzało tym razem, ale często jak idzie długo na wysokich obrotach i głośno sprężarka to potem jest głośny strzał w środku i rurka która leci z jednostki zewnętrznej do wymiennika robi się z gorącej a wręcz parzącej lodowata.
Może jest tak że taką ilość wody w CWU temperaturą 50 st grzało by b. długo, dlatego podnosi temp. na wylocie do 57-58 st ?
Ja znawcą nie jestem a serwisanci mówili że defro się włącza czy coś takiego, czynnik musi się schłodzić, aby znów móc odbierać ciepło z powietrza.

codix
29-12-2019, 14:03
A w ktorym miejscu masz czujnik na jakiej wysokosci zbiornika cwu i nie naoisales jaka pompa

OTTO123
29-12-2019, 14:03
Pompa to LG Tkerma V 4 generacji 9kw
Zbiornik ma 145 cm wysokości i termometr jest 12 cm od góry.
Acha acha, teraz mnie olśniło gdy patrzę za zbiornik, czujnik z pompy jest wsadzony 45 cm od dolu, bo tam jest na niego wejście, o to Ci chodzi ?

codix
29-12-2019, 14:06
No to cos nie tak bo 1,16w x 5st x 250l= 1,45kw a nigdy calego zbiornika nie zagrzeje to wziela Ci pradu tyle co by wziela podgrzewajac ta wode samym pradem czyli grzalka

OTTO123
29-12-2019, 14:11
Czyli wzięła za dużo prądu ?
To przy następnym grzaniu CWU wyłączę bezpiecznik od grzałek żeby mieć 100 % pewności.
Mam nadzieję że mówisz o grzałkach w PC bo takiej osobnej w zbiorniku CWU nie mam :)
A ten czujnik to co w dobrym miejscu, nie mam za bardzoe opcji dać go gdzie indziej.

codix
29-12-2019, 14:21
Ja mam 200l i wezownice 2m2 i daje rade czujnik mam dokladnie w polowie zbiornika.
To jest tak ze zwykla niskotemperaturowa pompa moze uzyskac przewaznie z 55st maks na zasilaniu potem musi urzywac grzalek.
U mnie jak ustawie cwu na 45st to jak pompa juz konczy grzac wode to ma na zasilaniu 51st i wtedy woda w polowie zbiornika ma 45 na samej gorze 50 a na dole ze 40 teraz jesli ty masz czujnik dosyc nisko to zanim nagrzeje do tych 45st na dole zbiornika to na samej gorze jest juz pewnie z 55st.i tym sposobem wezownica przestaje oddawac cieplo powrót robi sie goracy a woda dalej nie nagrzana wiec pompa podnosi zasilanie az przekracza ta swoja granice.
A tak jak grzejesz od 40 do 45 to albo wali to na grzalkach albo robi to z fatalna sprawnoscia typu cop=1,2
Sprobuj przeniesc czujnik w polowe wysokosci albo poprostu ustaw wode na np.40st wtedy i tak pol baniaka bedziesz mial z 46st

codix
29-12-2019, 14:23
No na takie podgrzanie o 5st 250l wody pompa powinna zuzyc ok.0,7kwh

OTTO123
29-12-2019, 14:37
Codix ogromne dzięki za pomoc.
Czytając Twoją wypowiedź piersze co pomyślałem to że obniże temp. na zbiorniku, i tak 45 to dla nas za dużu. A skoro nie mam możliwości przeniesienia czujnika, a nie mam bo to jedyny wolny wlot. Dodam może że czujnik jest wsadzony w otwór i który ma głębokość gdzieś 20 cm i tylko jest kawałek pianki z ocieplenia rur aby nie wypadł, chyba uszczelnię to węłną mineralną.

OTTO123
29-12-2019, 14:39
Dodam że na liczniku ustawień pompy mam 1000 godz działania a pompa pracuje od 14 listopada.
Jest ok ?

codix
29-12-2019, 14:58
No na maksa za duzo to by sugerowalo ze sprezarka chodzi bez przerwy 24g na dobe 42dnix24h=1008h
Chyba ze licznik liczy te godziny nawet jak sprezarka nie chodzi a tylko pompa jest w czuwaniu co by bylo czyms nienormalnym.
W panasie w ich programie doborowym wyskakuje takie ostrzezenie jesli wychodzi ze pompa bedzie pracowac ponad 2200 godzin przez caly rok.
Ja mam od 24lipca 600godzin

A jaka temperature puszczasz na c.o

OTTO123
29-12-2019, 16:16
To zobacze teraz od 17:00 do jutra do 17 ile naliczy. Ale na zewnętrznej jednostce pokazuje 970 a wewnętrzna 1055
I w tym ogresie zużyło 1126 kw
Zanim wpadniecie w panikę że to więcej niż u Was zaznaczę że węgla szło mi na zimę 4 t ekogroszku za 3200 zl
Temp waha mi sie w granicach 32-36 st na krzywej.
Bierzący przepływ mam 33,9 l/h
Włączenie grzałek mam przy -15 , nie wiem czy obniżyć czy i tak wcześniej się same włączą.
A co sądzisz o bakteri Legionella, czy przy tak niskich temp na CWU nie ma zagrożenia ?
Ja w prawdzie mam pompę cyrkulacyjną które pracuje i miesza wodę o poranku, w porze obiadowej i wieczorem.

codix
29-12-2019, 16:33
Grzalki tak zostaw od minus 15
Co do legionelli to ja na to wykladam one sie mnoza w dlugo stojacej wodzie a ja codziennie zurzywam .
Jakby stala z tydzien i nikt nie puszczal wody to moznaby bylo wyparzyc.Cale zycie grzalem cwu nisko i sporo osob znam co tez nisko grzeja i nic nikomu nie jest.
A kto z 10 czy 15 lat temu o jakiejs legionneli wspominal.
Jak by to byl jakis problem to by sie slyszalo ze ktos zachorowal ja nigdy nieslyszalem ani nikogo nieznam co by slyszal.
Ale to juz kazdego indywidualna sprawa.

codix
29-12-2019, 16:49
A ile masz startow sprezarki przy yej ilosci godzin pracy?

OTTO123
29-12-2019, 16:50
Ja zawsze węglem grzałem więc i temp. miałem wysoką i nigdy nie słyszałem, ba nie wiedziałem a tej bakteri, ale teraz się naczytałem i trochę wystraszyłem, ale już mi przechodzi pomału :)
Myślisz że resztę mam ok ?
Jest jeszcze taki parametr wymuszenie pracy i mam ustawione cykl pracy 20 i czas pracy 10 , nie weim czy to jest w minutach ? I czy jest konieczne ?
A inteligentnej siatki używasz ?

OTTO123
29-12-2019, 16:51
Nie wiem czy mogę to sprawdzić ?

OTTO123
29-12-2019, 17:32
I czy ktoś mi wyjaśni co się dzieje gdy sprężarka idzie już na wysokich obrotach to dochodzi do głośnego strzału w jednostce wewnętrznej.
Słychać głośny przepływ czynnika w rurkach które robią się automatycznie lodowate z gorących i w tym momencie włącza się grzałka. ?
Serwis mówi że to normalne.

Kaizen
29-12-2019, 17:49
I czy ktoś mi wyjaśni co się dzieje gdy sprężarka idzie już na wysokich obrotach to dochodzi do głośnego strzału w jednostce wewnętrznej.
Słychać głośny przepływ czynnika w rurkach które robią się automatycznie lodowate z gorących i w tym momencie włącza się grzałka. ?
Serwis mówi że to normalne.

A nie zaczyna się po chwili topić szron na jednostce zewnętrznej?

OTTO123
29-12-2019, 18:00
Nie obserwowałem tego, ale serwis mówił że grzałka się włącza żeby pompa nie zamarzła.
Czyli to normalne ? Tylko czy ekonomiczne, czy mogę ustawieniami coś zmienić by za często się tak nie robiło czy to normalna kolej rzeczy i nie przejmować się ?

codix
29-12-2019, 18:46
Jesli pompa chodzi powiedzmy w temp.powyzej +4st to nie ma prawa Ci tam nic strzelac itp.oczywiscie jesnostka zmienia swa prace i nieraz bardziej gaz syczy w rurkach nieraz mniej ale jest to plynne i dlugotrwale.
W temp.ponizej 4st pompa bedzie sie szronic w zaleznosci od wilgotnosci powietrza szybciej lub wolniej nieraz co 2godz nieraz co 30min.Czyli na tej chlodnicy w jednistce zewnetrznej zamarza wilgoc z powietrza ten wymiennik stopniowo zabija sie szronem az juz wymiana ciepla jest powaznie zaklucona wtedy nastepuje proces odmrazania.W jednostce zewnetrznej przelaczaja sie jakies zawory i nastepuja wtedy glosne krotkie syki pompa chodzi tak jakby odwrotnie i wpuszcza teraz do domu zimny czynnik zeby odebrac cieplo z domu i przetransportowac je do jedn zewn zeby odszronic ten wymiennik.
Wiec jak to sie dzieje podczas takiego odszraniania to jest ok.
Tylko chcialbym pogadac z takim serwisantem co w splicie moze zamarznac?
Grzalki przy normalnej instalacji sa niepotrzebne do odszraniania chyba ze mielibysmy w obiegu tylko z 30 litrow wody i pompa zostala by wylaczona tuz przed odszranianiem i za iles godzin jak woda juz by wystygla to wtedy przy pribie odmrizenia moglo by dojsc do zamrozenia wody w wymienniku jednostki wewnetrznej

OTTO123
29-12-2019, 20:14
No to właśnie serwis mówił tak jak to tłumaczysz, że odszrania się i pompa wspomaga się grzałką. Tylko że było dużo informacji na raz i troszkę pozapominałem :)
Po zmienionej temp. na CWU temp spadła o 5 st. czyli do 35 a nawet po chwili do 32 bo ktoś akurat się kąpał i z temp. 32 do 40 stopni w 18 min zużyła dokładnie 9 kw, dioda od grzałek się nie włączyła.
Więc musiałem źle popatrzeć poprzednim razem, no chyba że grzanie z 40 do 45 jest bardziej prądożerne niż z 32 na 40 ? Natomiast temp. wody na wylocie znów poszła ostro w górę bo na 53 st.
Nic nie strzelało ani nie odszraniało się.
Muszę podnieść trochę temp. na CWU albo raczej ustawić wcześniejszą reakcję na spadki bo 35 to za chłodna nie mówiąc o 32.
No właśnie, a co jest korzystniejsze , aby temp. spadała o 5 st. i rzadziej dogrzewało czy żeby spadał np. o 2 st i ale częściej była praca PC ?

codix
29-12-2019, 20:40
Zawsze jesli pompa musi osiagnac wyzsza temperature na zasilaniu jest to bardziej pradozerne bo pompa pracuje z nizszym copem dostarczasz do zbiornika cwu tyle samo kwh energii tylko z roznym kosztem jej wytworzenia.
Ja grzeje raz dziennie o godz 13tej bo wtedy jest najcieplej i jest najlepszy cop do godziny 21ej spada mi tylko o 1st bo praktycznie mam zero poboru i u nas jest tak ze przewaznie o 21 wszyscy biora prysznic i potem sie juz nie grzeje rano jest taka ze jakby ktos chcial wziasc prysznic to wezmie na spokojnie(oprócz mojej żony ;) ) i do 13 na jakies pierdoly mycie naczyn itp jest ok .
Dzieki temu potem o 13 ma co grzac i na poczatku jak grzeje chlodna ma cop ponad 3 potem 2,5 konczy grzac z copem 2 a nawet 1,7 ale srednia wychodzi ok.2,5
U ciebie jak podgrzewa tylko o 5st w tych wysokich dla pompy temperaturach to robi to pewnie z copem 1,5 oczywiscie w takich warunkach pogodowych latem to inna bajka

codix
29-12-2019, 20:47
Chyba 0,9kwh a nie 9?
Jak 0,9 to teraz Ci to zrobilo prawidlowo wyszedl Ci cop ok.2.5 a tamtym razem miales cop 1,1 czyli musialo grzac fatalnie albo grzalkami

OTTO123
30-12-2019, 04:04
Oczywiście 0,9 kw
W tej dobie pochłonęła 31 kw przy -2 nocą i lekkim plusie w ciągu dnia.
Mam teryfę G12W i już kombinowałem aby grzać CWU tylko w tanich godzinach. Ale nie wiem czy to taniej wyjdzie jak temp w zbiorniku będzie niż spadać ?

OTTO123
30-12-2019, 17:49
Sprawdziłem i po 25 przybyło 25 godzin pracy jednostki zewnętrznej i 26 godzin jednostki wewnętrznej.
Nie wiem skąd ta różnica ale ogółem jednostka zewnętrzna pracuje od 995 h a wewnętrzna od 1081 h.
Jest do tego podpis INlCJALlZACJA a więc start od montarzu pompy, a nie jej praca.

_John
31-12-2019, 08:09
No to mamy, chyba, naprawdę coś nowego na rynku.
I to made in Poland.

Powietrzna PC on/off - już to samo w sobie jest ciekawe - a do tego, ktoś posłuchał hasła jednego z naszych userów i R290 trafił pod strzechy.
Tak, tak pompa chodzi na propanie.

Nie wiem, jaka cena, to nowość.
Tabelę sprawności wyglądają ciekawie, nie wiem jakie tam są sprężarki niestety.
Warto poczytać, warto też poszukać na YT jest fajny filmik z fabryki oraz z miejsca użytkowania (zamontował sobie pracownik firmy i jednocześnie chyba dowódca projektu....:rolleyes:)

https://www.hkslazar.pl/pompa-ciepla-ht-10

Niemcy jak zwykle o krok przed...
Ci opracowali pompę (woda/solanka) na propan z ładunkiem 150 gram i mocy 8 kW
https://www.ise.fraunhofer.de/en/press-media/press-releases/2019/heat-pumps-with-climate-friendly-refrigerant-developed-for-indoor-installation.html

Konsultant Viessmann
31-12-2019, 12:48
Niemcy jak zwykle o krok przed...
Ci opracowali pompę (woda/solanka) na propan z ładunkiem 150 gram i mocy 8 kW
https://www.ise.fraunhofer.de/en/press-media/press-releases/2019/heat-pumps-with-climate-friendly-refrigerant-developed-for-indoor-installation.html

Z tego co wiem, to szukają partnerów branżowych do szerokiego wdrożenia technologii nie tylko na rynku niemieckim, ale w ogóle europejskim, więc może i do nas dojdzie :D

OTTO123
03-01-2020, 13:39
@codix
Ustawiłem tak Ty grzanie CWU raz na dobę i jest to ekonomiczne bo zagrzanie z 23 st do 42 pochłonęło 2,2 kw ale mam problem:
Bo mam tak że 45 min grzeje CWU i potem przechodzi na grzanie grzejników, i brakuje mi kilka stopni do zadanej temp. na CWU.
Wyjaśnię że grzeję CWU raz na dobę o 13 d 14 (harmobogram) i chcę zagrzać do 50 st. aby wystarczyło na całą dobę a dogrzewa mi tylko do 42, bo mija 45 min i przechodzi na grzanie grzejników.
Monter podczas montarzu PC mówił jest tak zaprogramowana aby grzała 45/45 - CWU/grzejniki.
Czy każda pompa tak ma czy tylko LG ?

1igor1
03-01-2020, 13:55
w panasonicu sobie ustawiasz czasy

OTTO123
03-01-2020, 15:10
Masz na myśli ustawienia "logiki" PC a nie harmonogram ?

mik37
03-01-2020, 18:05
W menu serwisowym masz ustawienie max czasu grzania cwu. Te strzały to przełączanie się pompy w tryb defrostu i z powrotem. U mnie ( lg 12) tez to występuje

codix
03-01-2020, 18:36
@codix
Ustawiłem tak Ty grzanie CWU raz na dobę i jest to ekonomiczne bo zagrzanie z 23 st do 42 pochłonęło 2,2 kw ale mam problem:
Bo mam tak że 45 min grzeje CWU i potem przechodzi na grzanie grzejników, i brakuje mi kilka stopni do zadanej temp. na CWU.
Wyjaśnię że grzeję CWU raz na dobę o 13 d 14 (harmobogram) i chcę zagrzać do 50 st. aby wystarczyło na całą dobę a dogrzewa mi tylko do 42, bo mija 45 min i przechodzi na grzanie grzejników.
Monter podczas montarzu PC mówił jest tak zaprogramowana aby grzała 45/45 - CWU/grzejniki.
Czy każda pompa tak ma czy tylko LG ?
Ja mam panasa i tam w menu sie ustawia max czas pracy na cwu i max czas pracy na c.o w lg niewiem ale tez powinno gdzies byc

OTTO123
03-01-2020, 18:42
Czyżby to ? Widziałem to wcześniej ale nie miałem odwagi grzebać ;)
No i to 30 STOP to oznacza ?
I opóźnienie włączenie grzałki 1440 ? W jakich jednostkach to jest ?
https://images92.fotosik.pl/300/e2888e49cddee9ecmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/e2888e49cddee9ec)

klaudiusz_x
04-01-2020, 01:24
Po zmienionej temp. na CWU temp spadła o 5 st. czyli do 35 a nawet po chwili do 32 bo ktoś akurat się kąpał i z temp. 32 do 40 stopni w 18 min zużyła dokładnie 9 kw, dioda od grzałek się nie włączyła.


Zużyła 9kw, czego? Gruszek? Oczechów? Ziemniaków? 9 kwików? Kwintali?
Nie możesz zużyć 9kw.
Moc w jednostce czasu, to kWh.
9kw, nawet to nie napisałeś poprawnie.
Czepiam się. Ale ktoś musi :P

OTTO123
04-01-2020, 07:00
Dzięki za zwrócenie uwagi, będę się starał pisać poprawnie.

codix
04-01-2020, 07:18
Zużyła 9kw, czego? Gruszek? Oczechów? Ziemniaków? 9 kwików? Kwintali?
Nie możesz zużyć 9kw.
Moc w jednostce czasu, to kWh.
9kw, nawet to nie napisałeś poprawnie.
Czepiam się. Ale ktoś musi :P

Chyba powinno byc "nawet tego" a nie "nawet to"

miloszenko
04-01-2020, 16:20
Chyba powinno byc "nawet tego" a nie "nawet to"
Może być "to", wskazanie odnosi się do konkretnego rzeczownika - to 9 kW

OTTO123
04-01-2020, 16:49
Ojczyzna polszczyzna :)
Odpowiedzcie na moje pytania z postu nr. 18138 a potem możecie się tu dochodzić kto jest lepszy z gramatyki ;)

Jasny3_5
05-01-2020, 16:14
Proszę o poradę dotyczącą pompy ciepła powietrze woda.

Czy współczesne pompy nadal mają problem z zmniejszaniem mocy, tzn częstsze włącznie sprężarki zmniejsza jej żywotność?

Pytam się bo jeśli np. moje zapotrzebowanie na energię i wybór 12kw pompy jest odpowiedni dla temperatury -20 stopni, to czy nie lepiej wybrać mniejszą jeśli takie temperatury są rzadko spotykane?

OTTO123
05-01-2020, 16:24
Ja mam 9 kw LG i poniżej +4 pompa praktycznie cały czas chodzi.
Nie wiem dlaczego, mam krzywą ustawioną w domu ciepło a nawet musiałem w krzywej dać na -1.
Więc wyrabia, nie wiem czemu cały czas pracuje choć na niskich obrotach.

Andrzej5101
05-01-2020, 17:54
Pytam się bo jeśli np. moje zapotrzebowanie na energię i wybór 12 kW pompy
jest odpowiedni dla temperatury -20 stopni, to czy nie lepiej wybrać mniejszą
jeśli takie temperatury są rzadko spotykane?
Jeżeli masz cienkie wylewki, to ten krok jest właściwy

Wolf91
18-07-2020, 19:07
Cześć, co prawda mam dopiero dom na etapie fundamentów. Byłem mocno zdecydowany na gruntowke jednak pierwsze wyceny i niepewność gruntu trochę mnie sprowadziły na ziemię. Dom prawie 300m2 z poddaszem użytkowym spełnia wt21 wszędzie podłogowka pod plytkami. Jestem już raczej zdecydowany na t-capa dostałem rozsądną wycenę na 12kw ale mam kilka pytań, które jeśli udałoby wam się rozwiać było by super.

1. Z ciepłą właściwego wychodzi 8kw co(-20) plus 3kw cwu. Czy 12cto dobry wybór żeby było z zapasem?
2. Czy powietrzna pompa ciepla da radę w rozsądnych pieniądzach ogrzać tak duży dom na Śląsku?
3. Jak tym sterować. Dostałem wycene ponad 12k na sterowanie pokojowe podlogowka, nawet jakby zrobić to samemu to sam materiał z 6-7k czyli droche drogo za taki Bajer. Czytałem forum i większość z Was ma wysterowane na rotometrach, czyli rozumiem że się da. Widzialem również że wczesc używa termostatów pokojowych z eurostera. I kilka pytań mam do tego właśnie sterowania.
3.1 czy przy sterowaniu termostatem zewnętrznym działa harmonogram? To znaczy czy termostat może tylko włączyć grzebie gdy akurat w harmonogramie jest włączone co?
3.2 nawet na termostacie grzeje przy użyciu kg?
3.3 nie jestem przekonany do jednego termostatu na tak duży dom, czy jest mozliwosc bez żadnego dodatkowego sprzętu by pompa obsłużyła dwa obiegi, piętro i parter i wtedy każdy miał swój termostat?
3.4 czy wiedzielibyście sens by działać na np 4 termostatach i na jakimś mikroprocku uwspolnic im logikę, że obojętnie który załącza, ale każdy musi być rozwarty żeby wyłączyć grzanie?

pandzik
18-07-2020, 19:10
8kw ci wyliczyło dla domu 300m2, który ledwo spełnia WT2021? Policz raz jeszcze...

Kaizen
18-07-2020, 19:40
1. Z ciepłą właściwego

Chcesz dziesiątki tysięcy wydawać na podstawie wróżby internetowej?
Zrób porządne OZC.

Sterowanie pokojowe przy podłogówce nie ma sensu - za wolno reaguje więc raz ustawiasz proporcje dostarczania ciepła między obwody, a temperaturę zasilania dobiera PC/kocioł. Jak otworzysz obwód, to temperatura w pomieszczeniu zacznie się podnosić po godzinie-dwóch grzania. Jak zamkniesz, to jeszcze dłużej będzie rosła.

Jeden termostat (bez sterowania strefowego) działa tylko on/off. Nie steruje temperaturą zasilania, tylko wyłącza pompę.

adam_mk
18-07-2020, 21:31
Czyżby to ? Widziałem to wcześniej ale nie miałem odwagi grzebać ;)
No i to 30 STOP to oznacza ?
I opóźnienie włączenie grzałki 1440 ? W jakich jednostkach to jest ?
https://images92.fotosik.pl/300/e2888e49cddee9ecmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/e2888e49cddee9ec)

W minutach.
Jakieś gówniate urządzenie?
A może dupochron producenta...

Jednofazówki nie wystartują jak róznica ciśnień na ich wejściu i wyjściu jest większa jak 1 bar.
Sporo trzeba czekać na wyrównanie ciśnień...
No, ale to jakaś popierdółka jest.

Wpadłem przypadkiem, bo o pompach w tytule było.
Juz nie mieszam...
Bawcie się dobrze!
Pozdrawiam

Adam M.

OTTO123
19-07-2020, 06:32
Mam problem.
Od początku zamontowania pompy podczas grzania CWU cieknie mi lekko woda z zaworu bezpieczeństwa.
Ciśnienie z rurociągów miałem zawsze 4 bary, zmniejszyłem na reduktorze poniżej 3 i nadal cieknie woda.
Mam grupę bezpieczeństwa z naczyniem 8 l
Już demontowałem naczynie przeponowe, wylewałem z niego wodę, pompowałem na nowo, na początek 3,5 bar, potem zmniejszałem i nic to nie pomaga, nadal cieknie woda.
Doszedłem do wniosku że ono jest chyba za małe, bo mam zbiornik CWU 250 l.
Czy to może być powodem, czy te naczynia po prostu nie spełniają do końca swojego zadania i są awaryjne ?

Wolf91
19-07-2020, 09:03
8kw ci wyliczyło dla domu 300m2, który ledwo spełnia WT2021? Policz raz jeszcze...

Policzyłem i wychodzi podobnie: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/8a3h . nie napisałem że ledwo spełnia wt21, jest w miarę energooszczędny.

agb
19-07-2020, 09:21
Mam problem.
Od początku zamontowania pompy podczas grzania CWU cieknie mi lekko woda z zaworu bezpieczeństwa.
Ciśnienie z rurociągów miałem zawsze 4 bary, zmniejszyłem na reduktorze poniżej 3 i nadal cieknie woda.
Mam grupę bezpieczeństwa z naczyniem 8 l
Już demontowałem naczynie przeponowe, wylewałem z niego wodę, pompowałem na nowo, na początek 3,5 bar, potem zmniejszałem i nic to nie pomaga, nadal cieknie woda.
Doszedłem do wniosku że ono jest chyba za małe, bo mam zbiornik CWU 250 l.
Czy to może być powodem, czy te naczynia po prostu nie spełniają do końca swojego zadania i są awaryjne ?

Na moje oko jest za mały. http://www.reflex.pl/program-doboru.html Tu masz program do doboru wielkości potrzebnej.

Kaizen
19-07-2020, 12:58
Doszedłem do wniosku że ono jest chyba za małe, bo mam zbiornik CWU 250 l.

Zdecydowanie za małe.
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.consoft.reflex.app

I ciśnienie wstępne ustaw o 0,2 bara poniżej ustawionego na reduktorze.

Kaizen
19-07-2020, 13:12
Policzyłem i wychodzi podobnie: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/8a3h . nie napisałem że ledwo spełnia wt21, jest w miarę energooszczędny.

Idę o zakład, że w historii nie znajdziesz doby, gdy średnia temperatura była minus 18*. A chwilowa taka będzie pewnie po kilka kwadransów co kilka lat. Więc CW już znacząco zawyża obciążenie. Do tego drastycznie zawyża zapotrzebowanie, bo nie uwzględnia zysków bytowych i słonecznych, które w domu spełniającym WT2021 pokryją zdecydowaną większość zapotrzebowania na ciepło do CO. A to z kolei powoduje, że całe oszczędności na ogrzewaniu oddasz serwisantowi PC a jak się zepsuje, to jeszcze do interesu dopłacisz.

BTW. Cztery okna na 150m2... to chyba są pomieszczenia bez okien?

Andrzej5101
19-07-2020, 13:44
1. Z ciepłą właściwego wychodzi 8 kW co(- 20) plus 3 kW cwu. Czy 12cto dobry wybór żeby było z zapasem?
2. Czy powietrzna pompa ciepla da radę w rozsądnych pieniądzach ogrzać tak duży dom na Śląsku?
3.1 czy przy sterowaniu termostatem zewnętrznym działa harmonogram?
To znaczy czy termostat może tylko włączyć grzebie gdy akurat w harmonogramie jest włączone co?
3.2 nawet na termostacie grzeje przy użyciu kg?
3.3 nie jestem przekonany do jednego termostatu na tak duży dom,
czy jest mozliwosc bez żadnego dodatkowego sprzętu by pompa obsłużyła dwa obiegi, piętro i parter i wtedy każdy miał swój termostat?
3.4 czy wiedzielibyście sens by działać na np 4 termostatach i na jakimś mikroprocku uwspolnic im logikę,
że obojętnie który załącza, ale każdy musi być rozwarty żeby wyłączyć grzanie?

ad1/ Przy doborze mocy pompy nie dodaje się mocy na CWU,
.......Zrób profesjonalne OZC budynku,możliwe że 9 kW/TCap wystarczy,
ad2/ Jeżeli prawidłowo dobierzesz moc pompy - to tak,
ad3/ Możesz grzać wg;
..... krzywej grzewczej,
..... a termostaty góra/dół pilnują tylko minimum i maximum temperatury,

Lecho26
01-08-2020, 17:44
Cześć, podepnę się pod temat żeby nie śmiecić.

Planuję zmienić kocioł węglowy na pompę ciepła PW, w domu głównie podłogówka+1grzejnik garaż, 1grzejnik pomieszczenie w piwnicy, 2grzejniki na strychu. Grzejniki raczej zmienię na coś co bardziej odpowiada pompie. Więcej danych: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/8ctz

Chcę zrobić OZC, ale na śląsku chyba brakuje firm, bo nie mogę nikogo znaleźć, jeśli macie kogoś zaufanego od OZC to chętnie poznam.
Pytanie czy pompa ciepła 14kW sugerowana przez ciepłowłaściwie będzie dobrym wyborem ? no i jakiej marki pompę wybrać.
Z góry dzięki za pomoc.

adam_mk
01-08-2020, 18:37
Kresus!
Cholera... Pałac posiada...
Albo?
Dom dziurawy jak sito?

Średnio z m2 potrzebna jest w DOBRYM domu moc grzewcza w mrozy rzedu 35W
14000/35 = 400
Masz 400m2 do ogrzania i chcesz to pompką powietrzną zrobić?
Rezygnujesz z mądrego kotła w tym pałacu na rzecz czegoś co drozej działa?

Ja na start pomyślałbym o termomodernizacji tego szałasu (jak to jest dom a nie pałac).

Adam M.

d7d
02-08-2020, 17:02
Kresus!
Cholera... Pałac posiada...
Albo?
Dom dziurawy jak sito?

Średnio z m2 potrzebna jest w DOBRYM domu moc grzewcza w mrozy rzedu 35W
14000/35 = 400
Masz 400m2 do ogrzania i chcesz to pompką powietrzną zrobić?
Rezygnujesz z mądrego kotła w tym pałacu na rzecz czegoś co drozej działa?

Ja na start pomyślałbym o termomodernizacji tego szałasu (jak to jest dom a nie pałac).

Adam M.

Nie czytałeś tego https://cieplowlasciwie.pl/wynik/8ctz ze zrozumieniem?
Tabelka podaje

Ile ciepła potrzebuje twój dom

Średnia dobowa temperatura w domu przez cały sezon grzewczy to 23,0°C.
8,7kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -20°C.
4,4kW – przeciętna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,6°C.
37W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

Powierzchnia domu to 234m2.
Na ogrzewanie 8,7 kW - maksymalna moc grzewcza.
Teraz podziel 8.700 W / 37 W/m2 = 235m2 a nie pałac 400m2.
4 kW potrzebne jest dla cwu.
Razem 12,7 kW.

Ocieplenie może mogło być lepsze ale 49% o straty na wentylacji, ściany zewnętrzne 12%, dach 10% a okna 17%.
Czy raczej potrzebna jest rekuperacja.

Coś słabo idzie Tobie liczenie ale złośliwość w najwyższej formie. :D

PS Krezus a nie kresus.

d7d
02-08-2020, 17:04
Chcę zrobić OZC, ale na śląsku chyba brakuje firm, bo nie mogę nikogo znaleźć, jeśli macie kogoś zaufanego od OZC to chętnie poznam.
Pytanie czy pompa ciepła 14kW sugerowana przez ciepłowłaściwie będzie dobrym wyborem ? no i jakiej marki pompę wybrać.
Z góry dzięki za pomoc.
Dużo za mocna.
Adam M. poleca https://konceptus.com.pl/ :)

kryzys
02-08-2020, 17:45
Przy podłogówce olałbym dodatkowe kw na CWU , podłoga nie wyziębi się za 1 godz w czasie grzania bojlera .

d7d
02-08-2020, 17:51
Pewnie spokojnie wystarczy moc rzędu 7-9 kW.

fachman19
02-08-2020, 18:17
Przy podłogówce olałbym dodatkowe kw na CWU , podłoga nie wyziębi się za 1 godz w czasie grzania bojlera .

Dokładnośc obliczeń zapotrzebowania ciepła jest mała ,Dodawanie czy nie dodawanie mocy nie ma znaczenia . Moc pompy nigdy nie jest trafiona na 100% .Wynika z typoszeregu . Pompę mozna dobierać na -8 C albo na -20 C i tu popełniane sa najwieksze błedy.

Kaizen
02-08-2020, 18:41
Przy podłogówce olałbym dodatkowe kw na CWU , podłoga nie wyziębi się za 1 godz w czasie grzania bojlera .

A jak doliczysz 10% na CWU to skrócenie czasu grzania do 54 minut poprawi sytuację przy kaloryferach? O ile w ogóle wężownica ma zapas mocy i czas się skróci.

Przy grzejnikach i tak trzeba bufor a mocy policzonej wg stref i tak będzie z zapasem, bo temperatura obliczenowa występuje po kilka kwadransów i to nie każdego sezonu. A do tego zazwyczaj mamy zyski, które obniżają moc potrzebną z systemu grzewczego.

oberwatorPC
02-08-2020, 18:46
W jakim celu ten bufor przy kaloryferach?

Garażowiec
02-08-2020, 19:48
W jakim celu ten bufor przy kaloryferach?
Jak to w jakim , jak schrzaniona instalacja to instalator się ratuje

Lecho26
02-08-2020, 20:26
Dużo za mocna.
Adam M. poleca https://konceptus.com.pl/ :)

Mogę wiedzieć na jakiej podstawie tak uważasz ?
Kto to jest Adam M. ? Firma chyba dość świeża bo bardzo mało opinii na jej temat.

Kaizen
02-08-2020, 20:28
Jak to w jakim , jak schrzaniona instalacja to instalator się ratuje

Żeby oszczędzać ze 40% kosztów CO. I nie mieć problemów ze zbyt małym zładem wody do defrostu.

adam_mk
03-08-2020, 00:00
Mogę wiedzieć na jakiej podstawie tak uważasz ?
Kto to jest Adam M. ? Firma chyba dość świeża bo bardzo mało opinii na jej temat.

Znaleźć mnie nie umiesz?
Na tym forum jestem od 2005 roku...
CO Cię interesuje?
Z CZYM masz problem?

Adam M.

Lecho26
03-08-2020, 21:07
Znaleźć mnie nie umiesz?
Na tym forum jestem od 2005 roku...
CO Cię interesuje?
Z CZYM masz problem?

Adam M.
Chcę założyć pompę ciepła PW do tego domu: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/399u
w ostatni sezon grzewczy spaliłem około 3,5 t węgla, utrzymując w domu temp około 25 stopni. prawie w całym domu podłogówka, dodatkowo 6 grzejników w tym dwa łazienkowe.

-Jakich marek pompy polecasz ?
-jakie są rozwiązania na to żeby chociaż te grzejniki w łazienkach działały ?
-czy pompa o mocy 13kW będzie odpowiednia ?
-jeśli dobiorę pompę o takiej mocy żeby w sezonie grzewczym utrzymywała temp 23 stopnie, a w trakcie użytkowania uznam że chcę jednak 25, to czy ta pompa da radę i jakie są ewentualne konsekwencje ?

Na razie tyle mam niewiadomych.

Kaizen
03-08-2020, 21:16
Chcę założyć pompę ciepła PW do tego domu: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/399u

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?365323-Pompy-ciep%C5%82a-PW-a-mro%C5%BAna-zima-25-30st-C&p=7960658&viewfull=1#post7960658

adam_mk
03-08-2020, 22:51
Chcę założyć pompę ciepła PW do tego domu: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/399u
w ostatni sezon grzewczy spaliłem około 3,5 t węgla, utrzymując w domu temp około 25 stopni. prawie w całym domu podłogówka, dodatkowo 6 grzejników w tym dwa łazienkowe.

-Jakich marek pompy polecasz ?
-jakie są rozwiązania na to żeby chociaż te grzejniki w łazienkach działały ?
-czy pompa o mocy 13kW będzie odpowiednia ?
-jeśli dobiorę pompę o takiej mocy żeby w sezonie grzewczym utrzymywała temp 23 stopnie, a w trakcie użytkowania uznam że chcę jednak 25, to czy ta pompa da radę i jakie są ewentualne konsekwencje ?

Na razie tyle mam niewiadomych.

No, jezeli CHCESZ, to wiele tu się doradzić nie da...
Mam Cię unieszczęśliwić DOBRĄ poradą?
Przecież CHCESZ!
Nie przyjmiesz czegoś, czego NIE CHCESZ!

Polecam gruntówkę, którą JA robię.
Grzejniki zaopatrz w grzałki elektryczne z termostatem - i zadziałakją nawet w lipcowe zimne dni!
Chodzi o te łazienkowe...
13000 W / 35 W = 371,43 m2 chałupy...
A Ty masz coś koło 180m2
Sito masz a nie dom!
Konsekwencje przewiduję spore i raczej finansowe.

Grzałki w PC powietrze - woda nawet w największe mrozy sobie poradzą z COPem =1.
Co ustawisz - to będzie!
Tylko...
PO CO wtedy ta PC P-W?
Grzałki (same grzałki) są tańsze....
Ja Ci tu niewiele pomogę, bo Ty czegoś CHCESZ.
Za coś, co ma sens, ale czego NIE CHCESZ nie zapłacisz przecież.
Nawet tyle samo co za PC P-W którą CHCESZ!

Adam M.

Kalic
04-08-2020, 19:38
W jednej z ofert standardowo wpisany jest uzdatniacz (zmiekczacz) wody. Z pewnością nie jest dodany gratis więc moje pytanie - czy jest to obowiązkowe wyposażenie czy nie jest konieczny przy pompie ciepła?

Kaizen
04-08-2020, 20:01
Z pewnością nie jest dodany gratis więc moje pytanie - czy jest to obowiązkowe wyposażenie czy nie jest konieczny przy pompie ciepła?

Zmiękczacz konieczny nie jest. Przy twardej wodzie zdecydowanie wydłuży żywotność zasobnika CWU i armatury. Być może oferent uznał, że bez tego zasobnik nie dotrwa w sprawności do końca gwarancji albo nie ma ochoty czyścić zasobnika z kamienia w czasie przeglądów, żeby dotrwał.

Pytajnick
05-08-2020, 09:26
W jednej z ofert standardowo wpisany jest uzdatniacz (zmiekczacz) wody. Z pewnością nie jest dodany gratis więc moje pytanie - czy jest to obowiązkowe wyposażenie czy nie jest konieczny przy pompie ciepła?

Może to taki zmiękczacz jak do pralek za 100zł?

Jeremies
05-08-2020, 10:01
Dostałem ofertę na dwa typy pompy ciepła (ten sam producent, ta sama moc) - inwerterowa i typu on/off. Różnica w cenie to ok. 6tys. Czy warto wydać te dodatkowe "złocisze" na inwerterową (np. pod kątem przyszłych wydatków na eksploatację, naprawy itp.) czy on/off dla domu o pow. 155m2 ogrzewania jest wystarczająca (z ekonomicznego punktu widzenia także)?

Kaizen
05-08-2020, 11:14
Dostałem ofertę na dwa typy pompy ciepła (ten sam producent, ta sama moc) - inwerterowa i typu on/off. Różnica w cenie to ok. 6tys. Czy warto wydać te dodatkowe "złocisze" na inwerterową (np. pod kątem przyszłych wydatków na eksploatację, naprawy itp.) czy on/off dla domu o pow. 155m2 ogrzewania jest wystarczająca (z ekonomicznego punktu widzenia także)?

PC PW on-off? Co to za producent i model?

adam_mk
05-08-2020, 18:22
Dostałem ofertę na dwa typy pompy ciepła (ten sam producent, ta sama moc) - inwerterowa i typu on/off. Różnica w cenie to ok. 6tys. Czy warto wydać te dodatkowe "złocisze" na inwerterową (np. pod kątem przyszłych wydatków na eksploatację, naprawy itp.) czy on/off dla domu o pow. 155m2 ogrzewania jest wystarczająca (z ekonomicznego punktu widzenia także)?

Pytanie typu - która pompa lepsza?
CZERWONA CZY ŻÓŁTA?

Brać tę, która jest LEPIEJ dopasowana do potrzeb.

Adam M.

-voymar-
06-08-2020, 14:23
Mogę wiedzieć na jakiej podstawie tak uważasz ?
Kto to jest Adam M. ? Firma chyba dość świeża bo bardzo mało opinii na jej temat.

Chcesz PC znajdź dobrą firmę z doświadczeniem działającą na terenie całej Polski ---dobiorą ci PC i bedziesz zadowolony. Ja zakładam jesienią
PS. A z tym (Adam)---- daj sobie spokój.

adam_mk
06-08-2020, 21:20
Chcesz PC znajdź dobrą firmę z doświadczeniem działającą na terenie całej Polski ---dobiorą ci PC i bedziesz zadowolony. My pracujemy w branży już od lat.
PS. A z tym vojmarem ---- daj sobie spokój.
Na Tobie ma się fachu uczyć?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Vojmar
Wiem jak bardzo mnie nie lubisz.
Okazywałeś to niejednokrotnie.
Odpuść!
Rób swoje tak dobrze, jak się da.

Adam M.

LukaszP66
06-08-2020, 22:10
A cóż takiego żeś waść uczynił że Vojmar cię nie lubi?
Żonę czy córkę mu uwiodłeś?

-voymar-
06-08-2020, 22:24
Chcesz PC znajdź dobrą firmę z doświadczeniem działającą na terenie całej Polski ---dobiorą ci PC i bedziesz zadowolony. My pracujemy w branży już od lat.
PS. A z tym vojmarem ---- daj sobie spokój.
Na Tobie ma się fachu uczyć?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Vojmar
Wiem jak bardzo mnie nie lubisz.
Okazywałeś to niejednokrotnie.
Odpuść!
Rób swoje tak dobrze, jak się da.

Adam M.

Na mnie niech się nie uczy .Niech polega na sobie , swoim rozumie i wyciąga wnioski z forum. Analizuje i podejmuje słuszne decyzje.
PS. Ja nie powiedziałem że cię nie lubię . Stwierdzam tylko fakty które wyciągam z twoich wpisów z 5 lat. Kiedyś miałem zdanie - gość OK Dziś---zwykły bajerant. I jeszcze jedno- na pewno cię nie śledzę fakt jest taki że zakładam ( mam zamiar) PC więc pojawiam się tam gdzie są wątki o PC i PV. Kolego -Doradzaj jak zrobić tynki lub jeszcze lepiej że WYKONUJESZ tynki bo koledzy prosili abyś pomógł ---tam nie zaglądam. Będziesz lał wodę na całego i nikt nie załapie że to blef.
Co do PC ---to wybór instalatora jest ważny ( najważniejszy) U takich z za rogu to tak super jest do montażu ,a po to---( tel. zajęty) radź se sam---( wyciągnięte wnioski z forum jak i bezpośrednio od inwestorów) PC to nie zapiekanka którą kupisz i jak ci nie smakuje to wyrzucisz i pójdziesz zjeść gdzieś indziej. TYLE.

-voymar-
06-08-2020, 22:32
A cóż takiego żeś waść uczynił że Vojmar cię nie lubi?
Żonę czy córkę mu uwiodłeś?

Bez komentarza-- nie mój poziom dyskusji.

adam_mk
06-08-2020, 23:40
A cóż takiego żeś waść uczynił że Vojmar cię nie lubi?
Żonę czy córkę mu uwiodłeś?

Gorzej było!!!
:lol:
ON często pisze - "Załozyłem sobie panele PV", ale...
Nie był na dachu, nie przykręcał srubek, nie oprawiał kabli, nie rysował schematu, nie budował sprzetu...
Zadzwonił, przyjechali, zmontowali, zapłacił i MA !
Znaczy ZAŁOZYŁ SOBIE.
JA tymczasem te śrubki dokręcam, wybieram (czasem ze zwykłego złomu) komponenty, rysuję schematy, buduję urządzenia a do tego - często nie dla mnie a za kilka groszy od kogoś, kto tego potrzebuje.
No i na dodatek... w bardzo wielu dziedzinach...
Z jeszcze złośliwiej - to wszystko działa mi DOBRZE! :lol:
Ogrzewanie, wentylacja (z odzyskiem i bez), chłodnictwo, grzejnictwo (jestem palaczem kotłowym, z doświadczeniem zawodowym), kotłownie, klimatyzatory, ale i samochodówka, alarmy, kamery, grupy interwencyjne (znaczy - ochrona mienia), uczenie w szkołach (fizyk jestem z zawodu jednego z wielu).
TERAZ namówiony przez przyjaciół - składam bardzo dobre gruntowe pompy ciepła. (Temat znany mi praktycznie od lat ponad dwudziestu).
Pomijam już hydroforownie i pompy wraz z sieciami (tak jest w papierku), wymiennikownie woda-woda i para - woda, bycie czeladnikiem (Cechowym) w jednym zawodzie i mistrzem w innym...
Wychowywałem się w ... ogrodnictwie mego tatki...
Ostro gnał do roboty i mocno do łba kładł wiec co z ziemi i na ziemi - to znam. Tatko był stanowczy! :lol:
Strzechę robiłem i pamietam jak się to robi... Koniem orałem i bronowałem, zakładałem sady, oczkowałem, szczepiłem drzewka...

JEMU się nie dziwię...
Sam się czasem zastanawiam - czy ludzie tyle żyją? :lol:

W wojsku byłem...
W stanie wojemnym mnie capnąli w wieku 28 lat SKOŃCZONYCH!
Ale i to nie jest wszystko, bo mam jeszcze kilka talentów... :lol: :lol: :lol:

No i właśnie TEGO ON znieść i zrozumieć nie potrafi!!!
Jak napisał a ja błędnie zrozumiałem - POMPĘ CIEPŁA SOBIE ZROBI. a nie - załozy firmę co robi pompy ciepła.
:lol:
Czyli?
Coś poczyta, ominie wielkim łukiem mnie i firmę dla której działam, zadzwoni, przyjadą, zamontują i BĘDZIE MIAŁ POMPĘ
Znaczy - POMPĘ SOBIE ZROBI!!!

Różnie interpretujemy takie same wypowiedzi.
Rozumiesz, ze to naprawdę moze boleć?

Jak ja remontuję sobie silnik samochodu - to znaczy, ze go rozebrałem i ponownie poskładałem zgodnie ze sztuką.
Jak On - to znaczy zawlókł gdzieś, zaplacił i ma.
OBAJ zrobiliśmy remont silnika!!! :lol:
Tylko, czy aby napewno?
:lol:

Ścieraliśmy się w wielu wątkach, tematach...
Czasem bardzo ostro.
ŻADEN Z NAS nie zmienia sposobu patrzenia na to - co znaczy - ZROBIŁEM SOBIE...

No i chyba za to mnie tak nie lubi. :lol:


Gratuluję Mu dobrych wyborów zyciowych, które sprawiają, ze ma to co Go uszczęśliwia.
Ale...
Mnie uszczęśliwia to co JA robię! Też to co robiłem i MOGĘ PONOWNIE robić.
Jego - raczej skutek dobrych wyborów a nie to CO ON ROBI (poza tymi wyborami).
Tu się różnimy boleśnie w poglądach.
:lol:

Adam M.

adam_mk
06-08-2020, 23:54
A co do pomp ciepła jakie robię...
Chyba tylko MY mamy programowy regulator ciśnienia skraplania - w pełni programowalny!
Nie spotkałem się z czymś takim w innych podobnych konstrukcjach.
Chyba dlatego, ze stosują pompy obiegowe "normalne" a my - sterowane PWM.
Ostatnie poprawki wprowadzone przez naszego programistę wprawiły mnie w szczery zachwyt!
TAKIEJ pompy jeszcze nie widziałem a temat znam dobrze!

Adam M.

-voymar-
07-08-2020, 00:51
Gorzej było!!!
:lol:
ON często pisze - "Załozyłem sobie panele PV", ale...
Nie był na dachu, nie przykręcał srubek, nie oprawiał kabli, nie rysował schematu, nie budował sprzetu...
Zadzwonił, przyjechali, zmontowali, zapłacił i MA !
Znaczy ZAŁOZYŁ SOBIE.
JA tymczasem te śrubki dokręcam, wybieram (czasem ze zwykłego złomu) komponenty, rysuję schematy, buduję urządzenia a do tego - często nie dla mnie a za kilka groszy od kogoś, kto tego potrzebuje.
No i na dodatek... w bardzo wielu dziedzinach...
Z jeszcze złośliwiej - to wszystko działa mi DOBRZE! :lol:
Ogrzewanie, wentylacja (z odzyskiem i bez), chłodnictwo, grzejnictwo (jestem palaczem kotłowym, z doświadczeniem zawodowym), kotłownie, klimatyzatory, ale i samochodówka, alarmy, kamery, grupy interwencyjne (znaczy - ochrona mienia), uczenie w szkołach (fizyk jestem z zawodu jednego z wielu).
TERAZ namówiony przez przyjaciół - składam bardzo dobre gruntowe pompy ciepła. (Temat znany mi praktycznie od lat ponad dwudziestu).
Pomijam już hydroforownie i pompy wraz z sieciami (tak jest w papierku), wymiennikownie woda-woda i para - woda, bycie czeladnikiem (Cechowym) w jednym zawodzie i mistrzem w innym...
Wychowywałem się w ... ogrodnictwie mego tatki...
Ostro gnał do roboty i mocno do łba kładł wiec co z ziemi i na ziemi - to znam. Tatko był stanowczy! :lol:
Strzechę robiłem i pamietam jak się to robi... Koniem orałem i bronowałem, zakładałem sady, oczkowałem, szczepiłem drzewka...

JEMU się nie dziwię...
Sam się czasem zastanawiam - czy ludzie tyle żyją? :lol:

W wojsku byłem...
W stanie wojemnym mnie capnąli w wieku 28 lat SKOŃCZONYCH!
Ale i to nie jest wszystko, bo mam jeszcze kilka talentów... :lol: :lol: :lol:

No i właśnie TEGO ON znieść i zrozumieć nie potrafi!!!
Jak napisał a ja błędnie zrozumiałem - POMPĘ CIEPŁA SOBIE ZROBI. a nie - załozy firmę co robi pompy ciepła.
:lol:
Czyli?
Coś poczyta, ominie wielkim łukiem mnie i firmę dla której działam, zadzwoni, przyjadą, zamontują i BĘDZIE MIAŁ POMPĘ
Znaczy - POMPĘ SOBIE ZROBI!!!

Różnie interpretujemy takie same wypowiedzi.
Rozumiesz, ze to naprawdę moze boleć?

Jak ja remontuję sobie silnik samochodu - to znaczy, ze go rozebrałem i ponownie poskładałem zgodnie ze sztuką.
Jak On - to znaczy zawlókł gdzieś, zaplacił i ma.
OBAJ zrobiliśmy remont silnika!!! :lol:
Tylko, czy aby napewno?
:lol:

Ścieraliśmy się w wielu wątkach, tematach...
Czasem bardzo ostro.
ŻADEN Z NAS nie zmienia sposobu patrzenia na to - co znaczy - ZROBIŁEM SOBIE...

No i chyba za to mnie tak nie lubi. :lol:


Gratuluję Mu dobrych wyborów zyciowych, które sprawiają, ze ma to co Go uszczęśliwia.
Ale...
Mnie uszczęśliwia to co JA robię! Też to co robiłem i MOGĘ PONOWNIE robić.
Jego - raczej skutek dobrych wyborów a nie to CO ON ROBI (poza tymi wyborami).
Tu się różnimy boleśnie w poglądach.
:lol:

Adam M.

Leczysz się też sam?
Jak sie chcesz napić piwo to sobie produkujesz sam ?
Powtarzam n-ty raz robisz to rób -nie neguję ty negujesz wszystko co ktoś zrobi ( kupi ) usługę
POMYŚL --jak by tak nie kupować czym byś jeździł ?( Jak by pan Nowak nie kupił nowego samochodu to by pan Kowalski chodził piechotą) ,po co ci zakładać te kamery ,? Komu? jak i inne usługi świadczyć. Na tym polega gospodarka nie każdy musi strzechę umieć kłaść by żyć.
I tu pojawia się problem. Ciebie boli że ktoś sobie sam nie zrobił tego czy tamtego, tylko kupił. Kto kupił to zły, bo tymi (rencami moża) Uwierz to wszystko do czasu później i tak zapukasz w te czy tamte drzwi i jak usłyszysz że można tymi rencami zrobić to co w tedy?.
Tak że nie gań ludzi co nie kopia dołów pod PC czy nie remontują samochodów bo muszą z czegoś żyć i robią różne inne rzeczy na rzecz takich jak ty.

adam_mk
07-08-2020, 08:03
Pełne nieporozumienie!
:lol:
Nie neguję niczego, co ktoś zrobi.
Niech sam odpowiada za to co "popełnił"
To, że sam, dla wiedzy czy satysfakcji, sobie coś zrobię gospodarki kraju nie położy.
Nasz język ijczysty jest tak bogaty, że da się i nawet powinno się odróżniać w nim sytuację, w której ktoś coś zrobił - i ma, od takiej w której zlecił coś - i ma.

Był taki epizod, w którym zrobiłem piwo, podpiwek, kwas chlebowy, wino i wódkę. Trochę wiedzy o fermentacjach posiadam.
Metan też robiłem - dla eksperymentu. Da się prostą domową metodą. :lol:
Każdy może, nie kazdemu się chce.
Leczenie?
Staram się nie chorować, ale jak się zdarzy to wiem gdzie szukać jakiegoś srodka, który pomoże.
Każda co bardziej kumata ale STARA wioskowa baba też wie.
Czytać umiem a są książki o lekach z Bozej apteki.
Oczywiście, łatwiej do jakiej zielarni zajrzeć niż pętać się po polach za zielskiem a potem je konserwować czy suszyć.

Jezeli komuś kiedyś czegoś zadrościłem - to WIEDZY.
Ciekawość - czy ja też tak potrafię? lub - jak to działa? powodowała, ze wykonywałem wiele różnych eksperymentów.
Porobiło się tak, że teraz wiem - jak trawa rośnie i co w niej piszczy. :lol:

Adam M.

kryzys
07-08-2020, 09:03
Adamie tak trzymaj , też jestem trochę podobnie pokopany i też mi się wydaje że za bardzo wścibski jestem bo mało czego nie potrafię zrobić ale nie wykładam więc szacun .

tdudniczenko
07-08-2020, 14:53
Panie Adamie pozdrawia Tomek z Imielina

Pytajnick
07-08-2020, 15:54
No masz.... wątek o PC PW a i wzruszyć się można.

:wtf:

asolt
07-08-2020, 16:19
Chyba dlatego, ze stosują pompy obiegowe "normalne" a my - sterowane PWM.
...

Adam M.

Piszesz o pompach gruntowych czy równiez o PW? Akurat Daikin w Althermie ma pompe obiegową sterowana PWM.

-voymar-
07-08-2020, 20:20
Pełne nieporozumienie!
:lol:
Nie neguję niczego, co ktoś zrobi.
Niech sam odpowiada za to co "popełnił"
To, że sam, dla wiedzy czy satysfakcji, sobie coś zrobię gospodarki kraju nie położy.
Nasz język ijczysty jest tak bogaty, że da się i nawet powinno się odróżniać w nim sytuację, w której ktoś coś zrobił - i ma, od takiej w której zlecił coś - i ma.

Był taki epizod, w którym zrobiłem piwo, podpiwek, kwas chlebowy, wino i wódkę. Trochę wiedzy o fermentacjach posiadam.
Metan też robiłem - dla eksperymentu. Da się prostą domową metodą. :lol:
Każdy może, nie kazdemu się chce.
Leczenie?
Staram się nie chorować, ale jak się zdarzy to wiem gdzie szukać jakiegoś srodka, który pomoże.
Każda co bardziej kumata ale STARA wioskowa baba też wie.
Czytać umiem a są książki o lekach z Bozej apteki.
Oczywiście, łatwiej do jakiej zielarni zajrzeć niż pętać się po polach za zielskiem a potem je konserwować czy suszyć.

Jezeli komuś kiedyś czegoś zadrościłem - to WIEDZY.
Ciekawość - czy ja też tak potrafię? lub - jak to działa? powodowała, ze wykonywałem wiele różnych eksperymentów.
Porobiło się tak, że teraz wiem - jak trawa rośnie i co w niej piszczy. :lol:

Adam M.

Nie każdy ma czas o godz. 6.00 siąść przy kompie i pisać. Ty widzę że masz
Podtrzymuję ---swoje zdanie.

-voymar-
07-08-2020, 20:42
Gorzej było!!!
:lol:
ON często pisze - "Załozyłem sobie panele PV", ale...
Nie był na dachu, nie przykręcał srubek, nie oprawiał kabli, nie rysował schematu, nie budował sprzetu...
Zadzwonił, phttps://forum.muratordom.pl/media/images/dostepny_na_googleplus.gifrzyjechali, zmontowali, zapłacił i MA !
Znaczy ZAŁOZYŁ SOBIE. PS.( w sierpniu jak już PV bedzie rozbudowane o 4.24kW za 7,5k bez mojego udziału na gotowo) -tak byś wiedział
JA tymczasem te śrubki dokręcam, wybieram (czasem ze zwykłego złomu) komponenty, rysuję schematy, buduję urządzenia a do tego - często nie dla mnie a za kilka groszy od kogoś, kto tego potrzebuje.
No i na dodatek... w bardzo wielu dziedzinach...
Z jeszcze złośliwiej - to wszystko działa mi DOBRZE! :lol:
Ogrzewanie, wentylacja (z odzyskiem i bez), chłodnictwo, grzejnictwo (jestem palaczem kotłowym, z doświadczeniem zawodowym), kotłownie, klimatyzatory, ale i samochodówka, alarmy, kamery, grupy interwencyjne (znaczy - ochrona mienia), uczenie w szkołach (fizyk jestem z zawodu jednego z wielu).
TERAZ namówiony przez przyjaciół - składam bardzo dobre gruntowe pompy ciepła. (Temat znany mi praktycznie od lat ponad dwudziestu).
Pomijam już hydroforownie i pompy wraz z sieciami (tak jest w papierku), wymiennikownie woda-woda i para - woda, bycie czeladnikiem (Cechowym) w jednym zawodzie i mistrzem w innym...
Wychowywałem się w ... ogrodnictwie mego tatki...
Ostro gnał do roboty i mocno do łba kładł wiec co z ziemi i na ziemi - to znam. Tatko był stanowczy! :lol:
Strzechę robiłem i pamietam jak się to robi... Koniem orałem i bronowałem, zakładałem sady, oczkowałem, szczepiłem drzewka...

JEMU się nie dziwię...
Sam się czasem zastanawiam - czy ludzie tyle żyją? :lol:

W wojsku byłem...
W stanie wojemnym mnie capnąli w wieku 28 lat SKOŃCZONYCH!
Ale i to nie jest wszystko, bo mam jeszcze kilka talentów... :lol: :lol: :lol:

No i włhttps://forum.muratordom.pl/media/images/dostepny_na_facebooku.gifaśnie TEGO ON znieść i zrozumieć nie potrafi!!!
Jak napisał a ja błędnie zrozumiałem - POMPĘ CIEPŁA SOBIE ZROBI. a nie - załozy firmę co robi pompy ciepła.
:lol:
Czyli?
Coś poczyta, ominie wielkim łukiem mnie i firmę dla której działam, zadzwoni, przyjadą, zamontują i BĘDZIE MIAŁ POMPĘ
Znaczy - POMPĘ SOBIE ZROBI!!!

Różnie interpretujemy takie same wypowiedzi.
Rozumiesz, ze to naprawdę moze boleć?

Jak ja remontuję sobie silnik samochodu - to znaczy, ze go rozebrałem i ponownie poskładałem zgodnie ze sztuką.
Jak On - to znaczy zawlókł gdzieś, zaplacił i ma.
OBAJ zrobiliśmy remont silnika!!! :lol:
Tylko, czy aby napewno?
:lol:

Ścieraliśmy się w wielu wątkach, tematach...
Czasem bardzo ostro.
ŻADEN Z NAS nie zmienia sposobu patrzenia na to - co znaczy - ZROBIŁEM SOBIE...

No i chyba za to mnie tak nie lubi. :lol:


Gratuluję Mu dobrych wyborów zyciowych, które sprawiają, ze ma to co Go uszczęśliwia.
Ale...
Mnie uszczęśliwia to co JA robię! Też to co robiłem i MOGĘ PONOWNIE robić.
Jego - raczej skutek dobrych wyborów a nie to CO ON ROBI (poza tymi wyborami).
Tu się różnimy boleśnie w poglądach.
:lol:

Adam M.


1 ON często pisze - "Załozyłem sobie panele PV", ale.---to są twoje slowa nie moje.:no:
2.gifrzyjechali, zmontowali, zapłacił i MA !
Znaczy ZAŁOZYŁ SOBIE.--czyżby- tak pisałem ?
3JA tymczasem te śrubki dokręcam, wybieram ---chcesz to dokręcasz. Hm. w stanie wojennym w wojsku byłeś ? w wieku 28lat? to dziś mamy 2020r a ty na dachu śrubki dokręcasz?
4.Kolejny Cyt.No i TEGO ON znieść i zrozumieć nie potrafi!!!
Jak napisał a ja błędnie zrozumiałem - POMPĘ CIEPŁA SOBIE ZROBI. a nie - załozy firmę co robi pompy ciepła.---weż przeczytaj jeszcze raz a nie przekręcaj wypowiedzi
:lol:
Czyli?
Coś poczyta, ominie wielkim łukiem mnie i firmę dla której działam,---- zadzwoni, przyjadą, zamontują i BĘDZIE MIAŁ POMPĘ
Znaczy - POMPĘ SOBIE ZROBI!!!------- gdzie tak pisałem?:p że pompe sobie zrobię
5.Jak ja remontuję sobie silnik samochodu - to znaczy, ze go rozebrałem i ponownie poskładałem zgodnie ze sztuką.
Jak On - to znaczy zawlókł gdzieś, zaplacił i ma. Ja nie remontuję ,ja jeżdżę : skąd takie wnioski że mam remontować. Już ci pisałem jak by część ludzi nie kupowała nowych to byś piechotą chodził. a ty jak zwykle na odwrót.
Itd. itd.
bajeruj dalej .
Gość na tym forum napisał że chce PC nie wie jaką wybrać -skoro jesteś taki obeznany to dlaczego go nie oświeciłeś ( nie pomogłeś) tylko ja zakładam gruntowe-----i firma taka a taka. On może i uwierzył:p
Trzeba było powiedzieć że dziś to nie tak jak było dekadę czy dwie temu, że PC PW dziś mało co odbiegają od gruntowych że mniej skomplikowany montaż że nie trzeba dużej działki że przy gruntowej trzeba dobrze wykonać DZ. bo można zamrozić podwórko jak rownież może nam tego ciepła zabraknąć ja kolektor za mały, że koszt gruntowej większy itd. sam mam wodę w gruncie na 1,5m więc można zrobić 6 czy 10 odwiertów na 10m po ok.700W ale nigdy nie będzie gruntowej bo jej nie chcę.

adam_mk
07-08-2020, 21:02
Piszesz o pompach gruntowych czy równiez o PW? Akurat Daikin w Althermie ma pompe obiegową sterowana PWM.

Althermę kojarzę z PC PW.
Nie dziwię się że ma PWM.
Widać sam falownik nie wyrabiał i proteza była potrzebna do "rozciągnięcia" zakresu...
Zbudowałeś jakąś PC czy tylko stosujesz?
Bo ja WIEM z jakimi problemami się mierzyli i ROZUMIEM, ze je TAK pokonali.
Pokonali - i to chyba dobrze jest!

Adam M.

adam_mk
07-08-2020, 21:06
1 ON często pisze - "Załozyłem sobie panele PV", ale.---to są twoje slowa nie moje.:no:
2.gifrzyjechali, zmontowali, zapłacił i MA !
Znaczy ZAŁOZYŁ SOBIE.--czyżby tak pisałem ?
3JA tymczasem te śrubki dokręcam, wybieram ---chcesz to dokręcasz. Hm. w stanie wojennym w wojsku byłeś ? w wieku 28lat? to dziś mamy 2020r a ty na dachu śrubki dokręcasz?
4.Kolejny Cyt.No i włhttps://forum.muratordom.pl/media/images/dostepny_na_facebooku.gifaśnie TEGO ON znieść i zrozumieć nie potrafi!!!
Jak napisał a ja błędnie zrozumiałem - POMPĘ CIEPŁA SOBIE ZROBI. a nie - załozy firmę co robi pompy ciepła.
:lol:
Czyli?
Coś poczyta, ominie wielkim łukiem mnie i firmę dla której działam, zadzwoni, przyjadą, zamontują i BĘDZIE MIAŁ POMPĘ
Znaczy - POMPĘ SOBIE ZROBI!!!------- gdzie tak pisałem?:p
5.Jak ja remontuję sobie silnik samochodu - to znaczy, ze go rozebrałem i ponownie poskładałem zgodnie ze sztuką.
Jak On - to znaczy zawlókł gdzieś, zaplacił i ma. Ja nie remontuję ,ja jeżdżę :
Itd. itd.
bajeruj dalej .

Ja mam DOBRE dzieci.
Co jakiś czas kupują mi samochód!!! :lol: :lol: :lol:
Był czas, gdy miałem ich z pięć!
Ja też jeżdzę! Mam czym.
A niektóre JA remontuję.
Daje mi to sporo satysfakcji, ale ja umiem to zrobić.
TAK! TO też umiem zrobić!

Czyli zostaje po staremu...
Zadania o sobie nie zmieniamy!
Powodzenia Ci życzę!

Adam M.

adam_mk
07-08-2020, 21:09
Piszesz o pompach gruntowych czy równiez o PW? Akurat Daikin w Althermie ma pompe obiegową sterowana PWM.

TAK!
Nasze gruntówki maja obiegowe sterowane PWM.
Mówię Ci - poezja!
:lol:

Adam M.

adam_mk
07-08-2020, 21:12
Nie każdy ma czas o godz. 6.00 siąść przy kompie i pisać. Ty widzę że masz
Podtrzymuję ---swoje zdanie.

Ja często świt widuję "od tyłu".
Zobaczę a potem kładę się spać...
Przyjmij, ze "to taka ciężka dola geniusza!"
I - Rób swoje!


Swoją drogą.... zarzucać komuś , ze na forum o 6.00 wpis zrobił?
Obelga czy komplement?
:lol:

Adam M.

-voymar-
07-08-2020, 21:22
Ja mam DOBRE dzieci.
Co jakiś czas kupują mi samochód!!! :lol: :lol: :lol:
Był czas, gdy miałem ich z pięć!
Ja też jeżdzę! Mam czym.
A niektóre JA remontuję.
Daje mi to sporo satysfakcji, ale ja umiem to zrobić.
TAK! TO też umiem zrobić!

Czyli zostaje po staremu...
Zadania o sobie nie zmieniamy!
Powodzenia Ci życzę!

Adam M.

oj wizjonerze. że dzieci dobre to super TAK MA BYĆ ale że ci kupują samochody to trochę przesada ( a ty remontujeszTak?) --jeszcze się nie dorobiłeś?
Przecież sam pisałeś że sobie remontujesz a ja jeżdźę by mi ktoś to robił.( wyremontował) Już się zaczynasz gubić
Podtrzymuję swoje zdanie Bajerant i marzyciel
odpowiedz jeszcze z tym wojskiem i tym dokręcaniem śrub do PV. 28 wiosen w 81r.- Tak? A dziś skaczesz po dachu , pompy montujesz ,samochody i wiele innych rzeczy?:p

-voymar-
07-08-2020, 21:30
Ja często świt widuję "od tyłu".
Zobaczę a potem kładę się spać...
Przyjmij, ze "to taka ciężka dola geniusza!"
I - Rób swoje!


Swoją drogą.... zarzucać komuś , ze na forum o 6.00 wpis zrobił?
Obelga czy komplement?
:lol:

Adam M.

Zdecydowanie komplement? ja nie mam czasu o tej porze jak również nie jest to moim nałogiem . Ja muszę śmigać do pracy aby mieć na zachciewajki. A ty opiszesz się na forach i już MASZ. ha ha

-voymar-
07-08-2020, 21:38
Ja mam DOBRE dzieci.
Co jakiś czas kupują mi samochód!!! :lol: :lol: :lol:
Był czas, gdy miałem ich z pięć!
Ja też jeżdzę! Mam czym.
A niektóre JA remontuję.
Daje mi to sporo satysfakcji, ale ja umiem to zrobić.
TAK! TO też umiem zrobić!

Czyli zostaje po staremu...
Zadania o sobie nie zmieniamy!
Powodzenia Ci życzę!

Adam M.

Tak dla ścisłości---aby dziś remontować samochód to trzeba sporo zainwestowaćnp. w komputer naście tyś.PLN
złom to i owszem można. Tylko po co

adam_mk
07-08-2020, 21:43
oj wizjonerze. że dzieci dobre to super TAK MA BYĆ ale że ci kupują to trochę przesada --jeszcze się nie dorobiłeś?
Przecież sam pisałeś że sobie remontujesz a ja jeżdźę by mi ktoś to robił.( wyremontował) Już się zaczynasz gubić
Podtrzymuję swoje zdanie bajerant
odpowiedz jeszcze z tym wojskie i tym dokręcaniem śrub do PV. 28 wiosen w 81r.- Tak? A dziś skaczesz po dachu , pompy montujesz ,samochody i wiele innych rzeczy?:p

Niedowiarek, cholera jasna, sie trafił...!
:lol:.
No ja wiem...
Ludzie tyle nie zyją!
(tak jest w TV)
Rozumiem, ze chamidło pospolite jesteś i progeniturze wykładasz : poszeł won gówniarzu SAM SOBIE to pier.dolone OC zapłać!
:lol: :lol: :lol:
Czy moze... "nie poniał tonkoj aluzji" ?

TAK!, Kurwa... TAK!!!
Łażę po dachach TERAZ (termometr masz? Ogladasz go czasem?), Czasem po piwnicach...
Urodziłem się w 1956r.
Policz ile mam lat, bo mi się nie chce i od dawna tego nie robię!!! :lol: (Szczęśliwi czasu nie liczą...)
Planów mam na jakieś następne 300 lat.
Wolno mi?
A Ty się już "kończysz", że takie "problemy" podnosisz?
W dzrzwi się jeszcze mieścisz? - Bo ja w każde!

Mógłbym gówniażerię z tym buforem tam posłać, ale szybko dupa by ni urosła - to POMAGAM im wnosić te baniaki, pompy ciepła i inny chłam!
Ty już tylko "palcem" pracujesz?
Pokazujesz nim kto i gdzie ma "wynieść, przynieść, pozamiatać"?
DBAJ o swoje zdrowie! :lol:
Coś mi się wydaje, ze za szybko spadek chcesz żonie i dzieciakom zostawić - patrzac po tym co wypisujesz. :lol:
Przecież się wtedy pozagryzają....
Zadbaj o swoją rodzinę - dbajac o swoją kondycję!
:lol: :lol: :lol:

Adam M.

adam_mk
07-08-2020, 21:51
Tak dla ścisłości---aby dziś remontować samochód to trzeba sporo zainwestowaćnp. w komputer naście tyś.PLN
złom to i owszem można. Tylko po co

No i - widzisz...
TU WŁAŚNIE się różnimy!
Klasyk dla Ciebie jest ZŁOMEM.
Dla mnie - NIE!

Klasyki są na tyle proste, ze NIE TRZEBA programów z pierdyliard złotych , aby dobrze działały.
Trzeba WIEDZY (a ja ją mam) - JAK TO DZIAŁA.

Wiem...
Inaczej nie umiesz i zlecisz, chyba, ze Ci sie NIE OPŁACI !

Adam M.

adam_mk
07-08-2020, 21:55
Zdecydowanie komplement? ja nie mam czasu o tej porze jak również nie jest to moim nałogiem . Ja muszę śmigać do pracy aby mieć na zachciewajki. A ty opiszesz się na forach i już MASZ. ha ha

Nie potrafisz zrozumieć, że "żyjemy w innych bajkach"?
"Twoje" mnie nie "krecą"!

Adam M.

-voymar-
07-08-2020, 22:19
No i - widzisz...
TU WŁAŚNIE się różnimy!
Klasyk dla Ciebie jest ZŁOMEM.
Dla mnie - NIE!

Klasyki są na tyle proste, ze NIE TRZEBA programów z pierdyliard złotych , aby dobrze działały.
Trzeba WIEDZY (a ja ją mam) - JAK TO DZIAŁA.

Wiem...
Inaczej nie umiesz i zlecisz, chyba, ze Ci sie NIE OPŁACI !

Adam M.

Klasyki? na to trzeba duuuuuuuuuużo ( gruby portfel) twierdzę że to nie takie robisz. Fakt maluch już jest w cenie. ( akurat takie miałem 3 i sam robiłem odziwo ale barrrrrrrrdzo dawno.

adam_mk
07-08-2020, 22:28
Wiem!
ZLECASZ!!! No to potfel MUSISZ mieć gruby!
A ja je po prostu robię. "Tymi ręcami".
Umiem, mogę mam gdzie, mam jak i czym.
Teraz mozesz zacząć mi zazdrościć!
:lol:

Adam M.

-voymar-
07-08-2020, 22:32
Niedowiarek, cholera jasna, sie trafił...!
:lol:.
No ja wiem...
Ludzie tyle nie zyją!
(tak jest w TV)
Rozumiem, ze chamidło pospolite jesteś i progeniturze wykładasz : poszeł won gówniarzu SAM SOBIE to pier.dolone OC zapłać!
:lol: :lol: :lol:
Czy moze... "nie poniał tonkoj aluzji" ?

TAK!, Kurwa... TAK!!!
Łażę po dachach TERAZ (termometr masz? Ogladasz go czasem?), Czasem po piwnicach...
Urodziłem się w 1956r.
Policz ile mam lat, bo mi się nie chce i od dawna tego nie robię!!! :lol: (Szczęśliwi czasu nie liczą...)
Planów mam na jakieś następne 300 lat.
Wolno mi?
A Ty się już "kończysz", że takie "problemy" podnosisz?
W dzrzwi się jeszcze mieścisz? - Bo ja w każde!

Mógłbym gówniażerię z tym buforem tam posłać, ale szybko dupa by ni urosła - to POMAGAM im wnosić te baniaki, pompy ciepła i inny chłam!
Ty już tylko "palcem" pracujesz?
Pokazujesz nim kto i gdzie ma "wynieść, przynieść, pozamiatać"?
DBAJ o swoje zdrowie! :lol:
Coś mi się wydaje, ze za szybko spadek chcesz żonie i dzieciakom zostawić - patrzac po tym co wypisujesz. :lol:
Przecież się wtedy pozagryzają....
Zadbaj o swoją rodzinę - dbajac o swoją kondycję!
:lol: :lol: :lol:

Adam M.

W przeciwieństwie do ciebie nie wybucham emocjami , dlaczego ano dlatego że to co piszesz to BZDURY na mój temat .Oczywiście w tym wątku, bo co do PV lub PC to fakt Ja nie zakładam ZLECAM usługę jak większość ludzi .Choć mam kolegów co się tym bawią (PV)
Zapewniam cię że znam ciężką pracę i nikomu nie rozkazuję . Reszta zarzutów to też twoje urojenia .
Nie jest moją winą że masz jak masz.

LukaszP66
07-08-2020, 22:32
Dajcie chłopy już spokój ,szkoda nerw na pierdoły ,nikt nikogo nie musi lubić ,nie po to to forum ,ja dwóch też nie lubię ale się nie wypowiadam .
Bo i po co ?Co to wnosi . P Adama lubię ,bardzo ,za to że pomaga ,i że zmusza do sensownego logicznego myślenie ,nie podaje gotowca na tacy lecz naprowadza i podpowiada .Uważam że się zna ,budowę swojego domu w dużej mierze opieram na jego wiedzy ,za rok może dwa wszystko dokładnie opiszę ,jak już trochę pomieszkam i zobaczę co z tego wyszło ale myślę że będzie dobrze .
Nie chciałem cię urazić Vojmar z tą żoną i córką ,jeżeli tak to odebrałeś to przepraszam.

LukaszP66
07-08-2020, 23:06
A co do pomp ciepła jakie robię...
Chyba tylko MY mamy programowy regulator ciśnienia skraplania - w pełni programowalny!
Nie spotkałem się z czymś takim w innych podobnych konstrukcjach.
Chyba dlatego, ze stosują pompy obiegowe "normalne" a my - sterowane PWM.
Ostatnie poprawki wprowadzone przez naszego programistę wprawiły mnie w szczery zachwyt!
TAKIEJ pompy jeszcze nie widziałem a temat znam dobrze!

Adam M.
Zdążę załapać się na to cudo?

adam_mk
07-08-2020, 23:15
Zdążę załapać się na to cudo?

Tak!
Jerzy stwerdił, że TO JEST TERAZ NASZ STANDART.
A jak ON kazał - to tak m być!
:lol;
:

Adam M.

-voymar-
07-08-2020, 23:23
Wiem!
ZLECASZ!!! No to potfel MUSISZ mieć gruby!
A ja je po prostu robię. "Tymi ręcami".
Umiem, mogę mam gdzie, mam jak i czym.
Teraz mozesz zacząć mi zazdrościć!
:lol:

Adam M.

CZEGO;) ha ha . Każdy ma hobby byle nie z przymusu . Wieku czy roboty?

-voymar-
08-08-2020, 00:05
Dajcie chłopy już spokój ,szkoda nerw na pierdoły ,nikt nikogo nie musi lubić ,nie po to to forum ,ja dwóch też nie lubię ale się nie wypowiadam .
Bo i po co ?Co to wnosi . P Adama lubię ,bardzo ,za to że pomaga ,i że zmusza do sensownego logicznego myślenie ,nie podaje gotowca na tacy lecz naprowadza i podpowiada .Uważam że się zna ,budowę swojego domu w dużej mierze opieram na jego wiedzy ,za rok może dwa wszystko dokładnie opiszę ,jak już trochę pomieszkam i zobaczę co z tego wyszło ale myślę że będzie dobrze .
Nie chciałem cię urazić Vojmar z tą żoną i córką ,jeżeli tak to odebrałeś to przepraszam.
Spoko przyjmuję
Fakt jest taki że nie jest tak jak gość sobie wmawia że go nie lubię czytam coś co sobie usra w głowie.
Dziś nie trzeba być fachowcem by dobrze doradzać . Jest takie coś jak internet gdzie jak się ma czas i się wie gdzie można wsio znaleźć. Fakt jest też taki że trzeba mieć też i swoje logiczne rozumowanie.
Odnośnie budownictwa teraz b.mało się w to bawię lecz problemu nie mam .
Odnośnie PC też dużo szukałem od neta , gazet a na targach OZE Kielce kończąc. Gdy zaczynałem przygodę z pogłębianiem wiedzy o PC to PV było w trakcie projektowania. Tak uważam że taki tandem PC+PV = koszty utrzymania =0 ( + połaty stałe)
Wtedy te 5 lat temu PC kosztowała już nie pamiętam ale coś od 70k do nawet 100k ( mała bańka) -Porażka tyle dać .
Dziś sytuacja jest zupełnie inna PC PW są na tyle wydajne że w nowo budowanym domu i dobrze ocieplonym ( zależy ile m2) ale standard to chyba dziś 120m2 choć ja mam x 2 jesteśmy w stanie z ogrzewaniem zejść poniżej 1k.
Co do tego pana i 5 letniej wymiany zdań nie było tak jak teraz . Wtedy gdy zaczynałem to fakt jako laik w PV czytałem i sluchałem. Lecz gość poleciał po bandzie Twierdząc iż instalacja PV off jest bardziej opłacalna ( lepsza ) TAK jest lepsza bo ty jesteś elektrownią , dystrybucją itd.lecz co najważniejsze na dziś to zabawka HOBBY nic więcej ekonomiczny punkt widzenia. Mało tego proponował grzanie wodą lodową za 500.000Euro. No ludzie kto to zaklada --Kowalski?
Dobrze że podał przykład też o tym wiedziałem ,też umie szukać. Dokładnie nie pamiętam pytania lecz podobne do pisanych na tym forum. Znasz co to woda lodowa ?załóż ja umie zrobić . Mnie interesuje rzeczywistość a nie wizje i czy umie czy nie umie.
A o PC to samo ----robi to tamto nikt nie zadaje pytania co on robi bo nikogo to nie interesuje przychodzi Kowalski i zadaje pytanie CHCĘ PC Doradźcie
Ja wybrałem po części za pomocą forum lecz zdanie zmieniałem co do wyboru parę razy . Jedni mówią że instalator z bliska . Powiem tak olewam przeczytam umowę przeanalizuję warunki i zobaczymy. Dla mnie ważne jest aby urządzenie bylo prawidlowo zainstalowane była objęta długą gwarancją serwisem i do przodu. Powodzenia

SzymonKc
08-08-2020, 00:50
Oj chłopaki, przepychacie się jak dzieciaki w piaskownicy, jeden sam sobie pompę ciepła zrobi, drugi ją kupi za pieniądze zarobione w inny sposób. Gdyby role odwrócić każdego z was byłoby stać na pół pompy ciepła, a tak to macie po całej, trzeba optymalizować nakłady w stosunku do zysków, stąd te różnice - i dobrze, tak powinno być.

Adamie, 64 lat i po dachach biegać, normalka, sporo takich na budowie widuję, ostatnio jeden wpadł do studzienki kanalizacyjnej, ktoś ją przykrył płytą OSB, ta zamokła i nie wytrzymała (albo źle była położona) - nic mu się nie stało, wygimnastykowany skubaniec. :) Co prawda to raptem ze 2 m w dół było, ale nie jeden młody by kwiczał, a ten wyszedł rzucając przeplatanką słów na k... i ch... po czym zajął się swoją robotą nie szukając winnych, ot... chleb powszedni.
Młodsze pokolenie pewnie by dochodziło odszkodowania przed sądem, a ten wiedział że wszedł za taśmy ostrzegawcze na własne życzenie, nie wiem po co, może grzybów szukał?

Zamiast pisać pierdoły na forum, byłbym wdzięczny gdybyś ustosunkował się do PW, którą kilka dni temu Ci wysłałem.

Lecho26
08-08-2020, 22:57
No, jezeli CHCESZ, to wiele tu się doradzić nie da...
Mam Cię unieszczęśliwić DOBRĄ poradą?
Przecież CHCESZ!
Nie przyjmiesz czegoś, czego NIE CHCESZ!

Polecam gruntówkę, którą JA robię.
Grzejniki zaopatrz w grzałki elektryczne z termostatem - i zadziałakją nawet w lipcowe zimne dni!
Chodzi o te łazienkowe...
13000 W / 35 W = 371,43 m2 chałupy...
A Ty masz coś koło 180m2
Sito masz a nie dom!
Konsekwencje przewiduję spore i raczej finansowe.

Grzałki w PC powietrze - woda nawet w największe mrozy sobie poradzą z COPem =1.
Co ustawisz - to będzie!
Tylko...
PO CO wtedy ta PC P-W?
Grzałki (same grzałki) są tańsze....
Ja Ci tu niewiele pomogę, bo Ty czegoś CHCESZ.
Za coś, co ma sens, ale czego NIE CHCESZ nie zapłacisz przecież.
Nawet tyle samo co za PC P-W którą CHCESZ!

Adam M.
Planuję, ale nie podjąłem jeszcze decyzji będzie lepszym stwierdzeniem dla Ciebie ?

Z tego co się orientuje to pompy gruntowe wychodzą drożej jeśli chodzi i początkową inwestycję, jeśli się mylę to mnie popraw i daj przykład.

Mam 230m2 nie licząc strychu 40m2(po podłogach), na którym są grzejniki choć nie korzystam z nich i nie licząc ogrzewanego garażu 25m2 połączonego z bryłą domu, więc coś tam sobie źle liczysz.

Skoro mam sito to jak to jest że przy temp 25 stopni wewnątrz i niektórych oknach prawie ciągle uchylonych mam zużycie groszku na poziomie około 3t co uważam za dobry wynik jak na dość spory dom. (mowa o ostatnim sezonie grzewczym)

Grzałki w PC PW działają tylko kilkanaście procent w ciągu sezonu, mogę z tym żyć tym bardziej jeśli dołożę fotowoltaikę.

adam_mk
08-08-2020, 23:19
"Planuję, ale nie podjąłem jeszcze decyzji będzie lepszym stwierdzeniem dla Ciebie ?"


Zdecydowanie - TAK!
Zakłada istnienie procesu myslowego, analizę sytuacji, optymalizowanie kosztów i wymagań.

"Z tego co się orientuje to pompy gruntowe wychodzą drożej jeśli chodzi i początkową inwestycję, jeśli się mylę to mnie popraw i daj przykład."
Wychodzi na to, że nie przeanalizowałeś wszystkich aspektów.
Instalacja gruntówki MOZE ALE NIE MUSI być droższa od PC PW.
To zależy od tego - jakie wymagania postawisz przed instalację grzewczą.

"Mam 230m2 nie licząc strychu 40m2(po podłogach), na którym są grzejniki choć nie korzystam z nich i nie licząc ogrzewanego garażu 25m2 połączonego z bryłą domu, więc coś tam sobie źle liczysz."
Albo to Ty coś tam sobie źle podałeś jako dane do szacowania problemu. :lol:
WSZYSTKIE pomieszczenia grzejesz do 25stC wewnątrz spalajac 3t groszku?

"Grzałki w PC PW działają tylko kilkanaście procent w ciągu sezonu, mogę z tym żyć tym bardziej jeśli dołożę fotowoltaikę. "
ROZUMIEM!
Wiesz, akceptujesz, przekalkulowałeś i przemyślałeś.
Co tu można dodać?
- POWODZENIA!
A samo zycie i tak zweryfikuje - czy miałeś rację czy nie.

Adam M.

JTKirk
09-08-2020, 05:48
Wtedy te 5 lat temu PC kosztowała już nie pamiętam ale coś od 70k do nawet 100k ( mała bańka) -Porażka tyle dać .


nie masz racji. Budowałem 10 lat , mam glikol-woda i wiem dokładnie ile zapłąciłem(duuużo mniej niż piszesz). Trzeba czytać, czytać i do tego myśleć :P
wiem,wiem - z tym ostatnim może być największy problem ;)

JTKirk
09-08-2020, 05:52
Instalacja gruntówki MOZE ALE NIE MUSI być droższa od PC PW.
To zależy od tego - jakie wymagania postawisz przed instalację grzewczą.



Dokładnie...nie da się też ukryć, że jak ktoś ma miejsce na działce pod wymiennik poziomy i przez przypadek ma tam jeszcze glinę, to gruntówka nawet może wyjść taniej....ale diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach....

jawrob
09-08-2020, 07:30
Mam glinę i ił poniżej ziemii uprawnej około 30cm - miejsca sporo - myślisz,że wyjdzie to taniej niż PC powietrzna? Dotychczas wyceny w okolicach 25k-30k za 9-12 kW - większość grzejników. Nie rozpatrywałem gruntowej właśnie ze względu na koszty...

JTKirk
09-08-2020, 07:38
Ja nie miałem tych dylematów, bo te 10 lat temu nie było PC p-w praktycznie...była tylko sopel lodu, kosmicznie droga :)
Najpierw policz zapotrzebowanie domu na ciepło....moja PC ma moc nominalną 7,6kW dla 0/35 a w praktyce ma dużo więcej, bo nawet pod koniec okresu grzewczego temperatura DZ nie spadła nigdy poniżej 0 (plusy posiadania dobrze wykonanego DZ - po lekturze forum rzecz jasna)
Nie wiem czy wyjdzie taniej, bo nie jestem na bieżąco z cenami - ale sprawdziłbym na twoim polskich producentów - ecopowery z PPC czy PSPC z Ecopol-System. Lub też innych - od jakiegoś czasu tematyka mnie jakby mniej interesuje ;)

vr5
09-08-2020, 09:44
10 lat PC PW temu już były, a nawet 12 lat też. Jak ten czas leci...

adam_mk
09-08-2020, 10:28
Mam glinę i ił poniżej ziemii uprawnej około 30cm - miejsca sporo - myślisz,że wyjdzie to taniej niż PC powietrzna? Dotychczas wyceny w okolicach 25k-30k za 9-12 kW - większość grzejników. Nie rozpatrywałem gruntowej właśnie ze względu na koszty...

zapytaj w Konceptusie.
https://konceptus.com.pl/

Adam M.

JTKirk
09-08-2020, 12:02
10 lat PC PW temu już były, a nawet 12 lat też. Jak ten czas leci...

jak zaczynałem budowę, to praktycznie tylko była ta "sopel lodu" i nic więcej. One wtedy były u nas mniej więcej tak jak Yeti.
Na masową skalę pojawiły się, jak już mieszkałem, w okolicy 2011-12...niesławnej pamięci mikiego ktoś pamięta? to był ten okres...

truskawek36
09-08-2020, 12:36
Witam wszystkich i Pana Adama M od niego dostałem namiar na firmę Koceptus chcę zmienić kocioł na ekogroszek na pompę ciepła, dom z garażem ogrzewany około 220m2 wszędzie podlogowka, miałem oferty na pompy powietrze - woda od 9 kw do 11kw nie wiem czemu mam ofertę z firmy Koceptus na pompę gruntowa aż 18 kw czy nie powinna być takiej samej mocy jak powietrzne a nawet mniejsza.

Zigobar
09-08-2020, 13:28
(...) chcę zmienić kocioł na ekogroszek na pompę ciepła, dom z garażem ogrzewany około 220m2 wszędzie podlogowka, miałem oferty na pompy powietrze - woda od 9 kw do 11kw nie wiem czemu mam ofertę z firmy Koceptus na pompę gruntowa aż 18 kw czy nie powinna być takiej samej mocy jak powietrzne a nawet mniejsza.
Ile ton węgla spalałeś w ciągu zimy?

truskawek36
09-08-2020, 14:27
Ile ton węgla spalałeś w ciągu zimy?

Spalalem 4-5 ton węgla na cały rok ogrzewam cwu z pieca cały rok

adam_mk
09-08-2020, 15:48
Witam wszystkich i Pana Adama M od niego dostałem namiar na firmę Koceptus chcę zmienić kocioł na ekogroszek na pompę ciepła, dom z garażem ogrzewany około 220m2 wszędzie podlogowka, miałem oferty na pompy powietrze - woda od 9 kw do 11kw nie wiem czemu mam ofertę z firmy Koceptus na pompę gruntowa aż 18 kw czy nie powinna być takiej samej mocy jak powietrzne a nawet mniejsza.

To kwestia nieco odmiennego podejścia do problemu ogrzewania.
Dla pompy P-W dom jest buforem. Dlatego dobiera się je z niedomiarem i do ciągłej pracy. Niedobory uzupełnia się grzałkami.

Posiadając bardzo wydajne dolne źródło, BARDZO nadmiarowe w znacznej części roku - patrząc na potrzeby, - mozna pozwolić sobie na to, aby "nie dziadować" z mocą. Nawet w ekstremalnych warunkach mocy grzewczej nie braknie przy bardzo niskim koszczie eksploatacji i pełnej bezobsługowości.
Jakiej mocy miałeś kocioł? Nie większy jak te 9-11kW ?
Wyobrażasz sobie koszt powietrznej 18kW?
No i wtedy TEŻ powinna mieć bufor wodny.

W kotle paliłeś - zrobił co trzeba - i czekał na ponowne rozpalenie.
Gruntówka zrobi to samo i tak samo, tylko stać przy niej nikt nie musi.

Adam M.

Maciej Loret
09-08-2020, 16:11
Posiadając bardzo wydajne dolne źródło, BARDZO nadmiarowe w znacznej części roku - patrząc na potrzeby, - mozna pozwolić sobie na to, aby "nie dziadować" z mocą. Nawet w ekstremalnych warunkach mocy grzewczej nie braknie


Lepiej kupić 300KM auto niż 100KM albo dom 300m2 zamiast 100m2. Nie trzeba dziadować... ;)



Wyobrażasz sobie koszt powietrznej 18kW?


Chyba nie do końca trafne porównanie ?

Zigobar
09-08-2020, 16:47
Spalalem 4-5 ton węgla na cały rok ogrzewam cwu z pieca cały rok
Zatem bazując na innych, podobnych przypadkach, można przyjąć, że zapotrzebowanie na moc grzewczą przy -20*C prawdopodobnie nie przekroczy 11kW.
Jeśli chcesz mieć w miarę dokładną wartość obliczoną, możesz skorzystać z pomocy kolegi asolt.

Pytajnick
09-08-2020, 18:52
Witam wszystkich i Pana Adama M od niego dostałem namiar na firmę Koceptus chcę zmienić kocioł na ekogroszek na pompę ciepła, dom z garażem ogrzewany około 220m2 wszędzie podlogowka, miałem oferty na pompy powietrze - woda od 9 kw do 11kw nie wiem czemu mam ofertę z firmy Koceptus na pompę gruntowa aż 18 kw czy nie powinna być takiej samej mocy jak powietrzne a nawet mniejsza.

I tu właśnie jest... ciekawostka, której również doświadczyłem. Przy OZC ok. 3,3kW spodziewałem się gruntówki max 4- 5kW za 26000zł- 29000zł. Zaproponowano mi 6kW za 33000zł a to już nie jest "gruntówka w cenie powietrznej, bo PC PW kosztowała mnie 22500zł.

Żeby nie dziadować z mocą ...jak Yoda rzekł :D

adam_mk
09-08-2020, 20:33
Lepiej kupić 300KM auto niż 100KM albo dom 300m2 zamiast 100m2. Nie trzeba dziadować... ;)

Chyba nie do końca trafne porównanie ?

Mam znajomego.
Kupił chałupinkę 1500m2 po podfłogach
W kotłowni zrobił basen..
W schowku na graty - kotłownię.
Działa wszystko dobrze.

O co Ciebie idzie?
Są tacy, co TAK lubią i maja na to kasę.
Nie wolno bogatemu?
CZEMU?

Adam M.

adam_mk
09-08-2020, 20:37
I tu właśnie jest... ciekawostka, której również doświadczyłem. Przy OZC ok. 3,3kW spodziewałem się gruntówki max 4- 5kW za 26000zł- 29000zł. Zaproponowano mi 6kW za 33000zł a to już nie jest "gruntówka w cenie powietrznej, bo PC PW kosztowała mnie 22500zł.

Żeby nie dziadować z mocą ...jak Yoda rzekł :D

Rozumiem, ze masz i chwalisz!
Skoro starcza - nie psuć!
Jest DOBRZE!
Napisz nam wiosną następnego roku jak się to sprawdza.
Na razie nie wiadomo gdzie się przed słoneczkim schować...

Adam M.

JTKirk
10-08-2020, 07:44
I tu właśnie jest... ciekawostka, której również doświadczyłem. Przy OZC ok. 3,3kW spodziewałem się gruntówki max 4- 5kW za 26000zł- 29000zł. Zaproponowano mi 6kW za 33000zł a to już nie jest "gruntówka w cenie powietrznej, bo PC PW kosztowała mnie 22500zł.

Żeby nie dziadować z mocą ...jak Yoda rzekł :D

tego doświadczali wszyscy, którzy budowałi się w podobnym co ja okresie i później. Moje projektowe obciążenie cieplne 5,5kW, szukałem czegos w okolicy 6,5kW (po uwzględnieniu 0,25kW na 1os na CWU)
A dostawałem oferty od 6kW aż do 15kW. Co ciekawe, wszystkie firmy które wysyłały zapytanie ofertowe, dostały ten sam zestaw danych odnosnie budynku, grubości izolacji, wentylacji itd. Te które miały dodatkowe pytania, dostały je. Ostatecznie stanęło na 7,6kW. Tylko dlatego ją wziąłem zamiast 6kW, bo była tylko 500zł droższa i chciałem mieć zapas, zeby nie dziadować z mocą ;)

Maciej Loret
10-08-2020, 08:14
O co Ciebie idzie?


Zacytowałem o co idzie...
O celowe a nie zawsze sensowne przewymiarowywanie tylko po to by uzasadnić niecelowość podnoszenia kosztów inwestycyjnych, które niekoniecznie mają szanse się zwrócić...
Inny przykład: możesz kupić standardowe auta z silnikiem który zużywa paliwa za X złotych na każde przejechane 100km. Możesz też kupić inne, droższe, które będzie zużywało paliwa za mniej PLNów. Po 9 latach suma kosztów z tym związanych wyrówna się... Ty nas przekonujesz, że auto zużywające mniej paliwa jest lepsze... Dla niektórych tak, a dla innych (raczej większości) nie...

adam_mk
10-08-2020, 08:52
Zacytowałem o co idzie...
O celowe a nie zawsze sensowne przewymiarowywanie tylko po to by uzasadnić niecelowość podnoszenia kosztów inwestycyjnych, które niekoniecznie mają szanse się zwrócić...
Inny przykład: możesz kupić standardowe auta z silnikiem który zużywa paliwa za X złotych na każde przejechane 100km. Możesz też kupić inne, droższe, które będzie zużywało paliwa za mniej PLNów. Po 9 latach suma kosztów z tym związanych wyrówna się... Ty nas przekonujesz, że auto zużywające mniej paliwa jest lepsze... Dla niektórych tak, a dla innych (raczej większości) nie...

Możesz jaśniej?
Bo nie łapię myśli...

Uważam,że gruntówka powinna być tak dobrana, aby zabezpieczyć zapotrzebowanie na ciepło nawet w ekstremalnych warunkach.
Da się to zrobić za rozsądne pieniadze bo:
Dolne źródło dobrze wykonane NIGDY nie schodzi poniżej 0stC
Konstrukcja gruntówki jest znacznie prostsza niż powietrznej
To, co z sytemu pompy jest na dworze jest zakopane w gruncie i nie jest nerażone na ekstremalne warunki pogodowe
To co jest w domu pozostaje w warunkach domowych i nie jest narażone na szybkie zuzycie.
Nadmiarowość systemu dla większości czasu pracy gruntówki sprawia, że pracuje krócej jak powietrzna - więc jest trwalsza.
A na dodatek - NASZE gruntówki maja pompy obiegowe sterowane PWM, co sprawia, że działają optymalnie, bez żadnego niedopasowania do DZ i GZ.

W efekcie koszt eksploatacji gruntówki (każdej) jest niższy jak powietrznej i system dysponuje większą mocą grzewczą.

Dom ZWRACA SIĘ tylko deweloperom - bo MUSI IM się zwracać.
Im bardziej komfortowy dom - tym mniej się zwraca użytkownikowi.

Tym, którym MUSI się zwrócić sugeruję postawienie namiotu z klimą i kozą "wszystkożerną".
Szybko, tanio w budowie i eksploatacji...
No, to się musi zwrócić!

Adam M.

Maciej Loret
10-08-2020, 10:16
Uważam,że gruntówka powinna być tak dobrana, aby zabezpieczyć zapotrzebowanie na ciepło nawet w ekstremalnych warunkach.

Jak najbardziej możesz tak uważać.
Ja uważam, że to niekoniecznie jest celowe.
Przyrównałem to do zakupu auta 100KM. W celu zabezpieczenia się na okoliczność ekstremalnych sytuacji, zamiast niego kupujesz 300KM...

truskawek36
10-08-2020, 11:10
Jakiej mocy miałeś kocioł? Nie większy jak te 9-11kW ?
Wyobrażasz sobie koszt powietrznej 18kW?
No i wtedy TEŻ powinna mieć bufor wodny.

W kotle paliłeś - zrobił co trzeba - i czekał na ponowne rozpalenie.
Gruntówka zrobi to samo i tak samo, tylko stać przy niej nikt nie musi.

Adam M.

Kocioł miałem 12 kw na ekogroszek i stwierdzam że był za duży bo 9 kw też by sobie poradził, jakieś 6 lat temu robiłem wyceny pomp gruntowych chciałem założyć ale wyceny byly powyżej 70 tys. Koszt jak dla mnie zbyt duży, oferta firmy Koceptus na pompę 18kw to też zbyt dużo względem pompy powietrze woda.

Emtebe
10-08-2020, 14:50
Czy ktoś ma lub rozważał PCPW pod ogrzewanie podłogowe i chłodzenie klimakonwektorami? Instalator w projekcie zaproponował mi coś takiego, gdzie są dwa obiegi:
1. Grzanie podłogowe + CWU
2. Chłodzenie z klimakonwektorami ściennymi
Chłodzenie klimakonwektorami jest w zastępstwie klimatyzacji. Pytanie, czy to działa i jak wygląda jego wydajność w porównaniu do klimatyzacji? Czy będzie wstanie schłodzić powietrze 25C przy ponad 30 na zewnątrz? Czy zmniejszy wilgotność powietrza?

adam_mk
10-08-2020, 17:01
Jakiej mocy miałeś kocioł? Nie większy jak te 9-11kW ?
Wyobrażasz sobie koszt powietrznej 18kW?
No i wtedy TEŻ powinna mieć bufor wodny.

W kotle paliłeś - zrobił co trzeba - i czekał na ponowne rozpalenie.
Gruntówka zrobi to samo i tak samo, tylko stać przy niej nikt nie musi.

Adam M.

Kocioł miałem 12 kw na ekogroszek i stwierdzam że był za duży bo 9 kw też by sobie poradził, jakieś 6 lat temu robiłem wyceny pomp gruntowych chciałem założyć ale wyceny byly powyżej 70 tys. Koszt jak dla mnie zbyt duży, oferta firmy Koceptus na pompę 18kw to też zbyt dużo względem pompy powietrze woda.

Czegoś nie rozumiem...
Konceptus ma i mniejsze.
Jak potrzeba to PC 1kW zrobię...

Adam M.

-voymar-
10-08-2020, 20:19
nie masz racji. Budowałem 10 lat , mam glikol-woda i wiem dokładnie ile zapłąciłem(duuużo mniej niż piszesz). Trzeba czytać, czytać i do tego myśleć :P
wiem,wiem - z tym ostatnim może być największy problem ;)

Skoro twierdzisz że z myśleniem u ciebie nie tak ---to tak czasem bywa.
Odnośnie ceny to tak mi podawali przedstawiciele firm na targach OZE Kielce. Była to wczesna wiosna 14 lub 15 rok. Po za tym kolega truskawek 36 też pisze w poście # 8181 o PC gruntowej której koszt to ponad 70k. .W czym problem?
Z PC jak i z samochodami może kosztować 40k , 70k jak i dużooooooo więcej.

-voymar-
10-08-2020, 20:29
Ja nie miałem tych dylematów, bo te 10 lat temu nie było PC p-w praktycznie...była tylko sopel lodu, kosmicznie droga :)
Najpierw policz zapotrzebowanie domu na ciepło....moja PC ma moc nominalną 7,6kW dla 0/35 a w praktyce ma dużo więcej, bo nawet pod koniec okresu grzewczego temperatura DZ nie spadła nigdy poniżej 0 (plusy posiadania dobrze wykonanego DZ - po lekturze forum rzecz jasna)
Nie wiem czy wyjdzie taniej, bo nie jestem na bieżąco z cenami - ale sprawdziłbym na twoim polskich producentów - ecopowery z PPC czy PSPC z Ecopol-System. Lub też innych - od jakiegoś czasu tematyka mnie jakby mniej interesuje ;)

Odnośnie DZ ---czy jest dobrze wykonane to dopiero wyjdzie po paru latach min ( 3 lata) ale skoro masz już 10 lat to spoko, choć temp. w okolicach 0*C pod koniec okresu grzewczego dawało by mi do myślenia. Temp. DZ oscyluje ok +8*C
Na wykładzie dla instalatorów gość podawał przykład że źle wykonane DZ pokazało nieprawidłowość w (4-tym) roku jak inwestor w lipcu nie mógł wbić łopaty w grunt. DZ dobrze wykonane musi mieć czas na regenerację po okresie zimowym, jak nie zdąży z regeneracją to tak bywa.

-voymar-
10-08-2020, 20:44
Możesz jaśniej?
Bo nie łapię myśli...

Uważam,że gruntówka powinna być tak dobrana, aby zabezpieczyć zapotrzebowanie na ciepło nawet w ekstremalnych warunkach.
Da się to zrobić za rozsądne pieniadze bo:
Dolne źródło dobrze wykonane NIGDY nie schodzi poniżej 0stC
Konstrukcja gruntówki jest znacznie prostsza niż powietrznej
To, co z sytemu pompy jest na dworze jest zakopane w gruncie i nie jest nerażone na ekstremalne warunki pogodowe
To co jest w domu pozostaje w warunkach domowych i nie jest narażone na szybkie zuzycie.
Nadmiarowość systemu dla większości czasu pracy gruntówki sprawia, że pracuje krócej jak powietrzna - więc jest trwalsza.
A na dodatek - NASZE gruntówki maja pompy obiegowe sterowane PWM, co sprawia, że działają optymalnie, bez żadnego niedopasowania do DZ i GZ.

W efekcie koszt eksploatacji gruntówki (każdej) jest niższy jak powietrznej i system dysponuje większą mocą grzewczą.

Dom ZWRACA SIĘ tylko deweloperom - bo MUSI IM się zwracać.
Im bardziej komfortowy dom - tym mniej się zwraca użytkownikowi.

Tym, którym MUSI się zwrócić sugeruję postawienie namiotu z klimą i kozą "wszystkożerną".
Szybko, tanio w budowie i eksploatacji...
No, to się musi zwrócić!

Adam M.

Każda PC czy to gruntowa czy powietrzna ma dostarczyć do domu XXXXX kWh/dobę
Jak pracują z taką samą mocą np. 9kW a dom potrzebuje 90kWh/doba przy np. -7*C to czas ich pracy będzie taki sam ( nic krócej nie będzie pracowała gruntowa) Różnica będzie w kWh. FIZYKU.
PS. przy gruntowej PC nikt nie musi stać tak jak przy piecu na ekogroszek to FAKT A przy powietrznej trzeba? Jak piszesz że bezobsługowa to pisz ; PC gruntowa jak i powietrze-woda są bezobsługowe

-voymar-
10-08-2020, 20:57
Czegoś nie rozumiem...
Konceptus ma i mniejsze.
Jak potrzeba to PC 1kW zrobię...

Adam M.

Nie rozumiesz? Pomożemy Koszt gruntowej był zbyt wysoki
Tak ci napisał. No nie rób z siebie idioty.

adam_mk
10-08-2020, 21:57
Ile pomp zbudowałeś, że tak dobrze znasz różnice między gruntówką a P-W ?
Ile systemów grzewczych z pompą ciepła?

Kazda PC ma dostarczać dla domu XXX kWh energii (ciepła) i to prawda.
Ale...
Robią to najczęściej w różny sposób!
Gruntówka szybko i krótko (bo współpracuje z buforem) a powietrzna non-stop modulując moc.
One nigdy nie pracują z taką samą mocą.

Jak laik poczyta co piszesz to przyzna Ci rację.
Jak ktoś kumaty - zobaczy, że wcale się na tym nie znasz.

Nie rób z siebie debila!
Kazdy moze coś kupić lub nie!
Opowiadanie, ze firma nie ma PC POTRZEBNEJ MOCY jest bzdurą.

I... Zostaw "wycieczki osobiste" dla kogoś innego, bo ja ich nie lubię i chyba juz o tym wiesz!!!

Adam M.

-voymar-
10-08-2020, 22:41
Ile pomp zbudowałeś, że tak dobrze znasz różnice między gruntówką a P-W ?
Ile systemów grzewczych z pompą ciepła?

Kazda PC ma dostarczać dla domu XXX kWh energii (ciepła) i to prawda.
Ale...
Robią to najczęściej w różny sposób!
Gruntówka szybko i krótko (bo współpracuje z buforem) a powietrzna non-stop modulując moc.
One nigdy nie pracują z taką samą mocą.

Jak laik poczyta co piszesz to przyzna Ci rację.
Jak ktoś kumaty - zobaczy, że wcale się na tym nie znasz.

Nie rób z siebie debila!
Kazdy moze coś kupić lub nie!
Opowiadanie, ze firma nie ma PC POTRZEBNEJ MOCY jest bzdurą.

I... Zostaw "wycieczki osobiste" dla kogoś innego, bo ja ich nie lubię i chyba juz o tym wiesz!!!

Adam M.

W PC -- PW również stosuje się bufor. Czyś byś nie wiedział o tym?;)
Masz takiego pierdolca jak ci coś do głowy wejdzie to będziesz nękał ileś tam stron o swych racjach forumowiczów .Zupełnie w identyczny sposób przekonywałeś do budowy PV-off . Co byś głupot znów nie plótł . JA NIE JESTEM PRZECIWNIKIEM GRUNTÓWEK
Budowa PC to twoje nowe wcielenie . Rok mamy z głowy
Cyt.TWÓJ---Opowiadanie, ze firma nie ma PC POTRZEBNEJ MOCY jest bzdurą. GDZIE TAK NAPISAŁEM?:bash: Co za urojenia.
Ciekawi mnie jeszcze skoro tak plujesz że wszystko kupuje ( jak zresztą ) większość inwestorów. To może byś tak posłał do diabła wszystkich tych co zamierzają u CIEBIE KUPIĆ TĄ POMPĘ KTÓRĄ ROBISZ. A co tam niech sami robią bo ty umiesz.
Już się chłopie nie ośmieszaj . Dzień pracy kończysz nad ranem ----(Tak pisałeś) czyli pracowałeś w nocy na dachu. Tak? O 6.00 rano piszesz na forum i idziesz spać.Tak?
Ty piszesz i w nocy i w dzień----a kiedy robisz? kiedy śpisz?
PS. Już to pisałem to nie są " wycieczki osobiste " z mojej strony. Masz po prostu pecha . Zainwestowałem w PV i teraz zamierzam w PC jak osiągnę meritum sprawy czyli 10kW PV ( a to w sierpniu) i PC ( prawdopodobnie w październiku) to raczej przestanę się tak angażować. Siedzisz w tematach ktore są teraz na piedestale
PC ---jak moduluje moc --to znaczy że mniej kWh pobiera. Tak? ( w zależności w którą stronę) lecz modulacja to raczej w dół.
a stwierdzenie twoje że PC PW nie pracuje z buforem mnie UBAWIŁ.

_John
10-08-2020, 23:47
Czy ktoś ma lub rozważał PCPW pod ogrzewanie podłogowe i chłodzenie klimakonwektorami? Instalator w projekcie zaproponował mi coś takiego, gdzie są dwa obiegi:
1. Grzanie podłogowe + CWU
2. Chłodzenie z klimakonwektorami ściennymi
Chłodzenie klimakonwektorami jest w zastępstwie klimatyzacji. Pytanie, czy to działa i jak wygląda jego wydajność w porównaniu do klimatyzacji? Czy będzie wstanie schłodzić powietrze 25C przy ponad 30 na zewnątrz? Czy zmniejszy wilgotność powietrza?
Rozwiązanie jest "na bogato"
Zwykle tam gdzie klimakonwektory rezygnuje się z podłogówki.
Jedno nie przeczy drugiemu, oba te systemy działające wspólnie rozszerzają funkcjonalność całej instalacji o możliwość zmiany temperatury pomszczenia w ciągu doby.
Klimakonwektory w kwestii klimatyzacji działają dokładnie tak samo.
Schładzają i osuszają powietrze.

Zanim jednak zdecydował bym się na takie rozwiązanie dokładnie zweryfikowałbym doświadczenie instalatora.
Niech chociaż udostępni zdjęcia poprzednich tego typu instalacji.

Zacząć należy od sprawdzenia parametrów (hałasu) oferowanych klimakonwektorów i jakie razem z nimi zaoferowano sterowniki.



Ale...
Robią to najczęściej w różny sposób!
Gruntówka szybko i krótko (bo współpracuje z buforem) a powietrzna non-stop modulując moc.
One nigdy nie pracują z taką samą mocą.

Za dużo przesiadujesz w dziale handlowym firmy ;)
Wprowadzacie na rynek urządzenia proste i tanie - kropka...
Ta dodatkowa filozofia, a właściwie marketingowy bełkot jest uważam zbędny.
Po co te "wojenki" w tematach związanych z pompami powietrznymi?
Z punktu widzenia użytkownika i jego aktualnych oczekiwań rozwiązanie Konceptusa oferuje jeszcze za mało w stosunku do rozwiązań PW.
Czasem cena zakupu i nawet najniższy koszt eksploatacji nie jest głównym kryterium wyboru.

adam_mk
11-08-2020, 07:36
"Zainwestowałem w PV i teraz zamierzam w PC jak osiągnę meritum sprawy czyli 10kW PV ( a to w sierpniu) i PC ( prawdopodobnie w październiku) to raczej przestanę się tak angażować. Siedzisz w tematach ktore są teraz na piedestale"

I bardzo dobrze!
Za jaki rok napiszesz nam tu jak się to sprawdza.

Adam M.

truskawek36
11-08-2020, 07:39
Skoro twierdzisz że z myśleniem u ciebie nie tak ---to tak czasem bywa.
Odnośnie ceny to tak mi podawali przedstawiciele firm na targach OZE Kielce. Była to wczesna wiosna 14 lub 15 rok. Po za tym kolega truskawek 36 też pisze w poście # 8181 o PC gruntowej której koszt to ponad 70k. .W czym problem?
Z PC jak i z samochodami może kosztować 40k , 70k jak i dużooooooo więcej.

Witam kolego masz rację u mnie żadna oferta na pompę gruntowa choć miałem ich kilka nie zeszła poniżej 70tys. a bliżej były 80 tys zł (2014r)

truskawek36
11-08-2020, 07:49
Mam pytanie to Pana adam mk będę zakładał Panele PV , jakie zapotrzebowanie na moc potrzebowała by pompa gruntowa 18 kw .

bobrow
11-08-2020, 07:53
Czy ktoś ma lub rozważał PCPW pod ogrzewanie podłogowe i chłodzenie klimakonwektorami? Instalator w projekcie zaproponował mi coś takiego, gdzie są dwa obiegi:
1. Grzanie podłogowe + CWU
2. Chłodzenie z klimakonwektorami ściennymi
Chłodzenie klimakonwektorami jest w zastępstwie klimatyzacji. Pytanie, czy to działa i jak wygląda jego wydajność w porównaniu do klimatyzacji? Czy będzie wstanie schłodzić powietrze 25C przy ponad 30 na zewnątrz? Czy zmniejszy wilgotność powietrza?

Witam,
oczywiście podłogówka i klimakonwektory jak najbardziej można stosować.
Na naszym forum jest wielu użytkowników takich systemów (np Kol Map78-parter OP , piętro klimakonwektory).
Należy pamiętać tylko kilku sprawach :
-wykonać odpływ skroplin dla klimakonwektorów (lub podkładać pojemniczki...)
-trzeba mieć zawory odcinające OP ,aby nie rosiła się podłoga
Ot , i wszystko (chyba...)
Pzdr

PS
Jeśli jest odpowiedniej mocy kliamakonwektor i jest moc w PC-to na 100% schłodzi się pomieszczenie.
Do jakiej temp zewnętrznej PC chłodzi i jaka będzie miała moc i COP-to już dane techniczne danej pompy

bobrow
11-08-2020, 07:59
Gruntówka szybko i krótko (bo współpracuje z buforem) a powietrzna non-stop modulując moc.
One nigdy nie pracują z taką samą mocą.



Adam,
z tego co widziałem , to gruntówki są także inwerterowe i nie mają "obowiązku" pracować z buforem.
Pzdr

Kaizen
11-08-2020, 08:04
Należy pamiętać tylko kilku sprawach :
-wykonać odpływ skroplin dla klimakonwektorów (lub podkładać pojemniczki...)
-trzeba mieć zawory odcinające OP ,aby nie rosiła się podłoga
Ot , i wszystko (chyba...)

Trzeba pamiętać o dokładnej paroszczelnej izolacji rur, którymi idzie zimna woda, żeby nie skraplała się na niej para wodna. A to powoduje, że taka zaizolowana rura jest gruba i trudno ją sensownie poprowadzić jak nie ma sufitów podwieszanych. A po poprowadzeniu w podłodze trudno taki układ odpowietrzyć.
Koszt klimakonwektorów co najmniej porównywalny do klim - za to łatwiej go zepsuć.

Jasny3_5
11-08-2020, 08:31
Dzień dobry,

Czy ktoś z Państwa robił pomiar zużycia energii pompy ciepła kiedy urządzenie nie pracuje.?

Mam na myśli tryb "czuwania"

bobrow
11-08-2020, 08:32
Trzeba pamiętać o dokładnej paroszczelnej izolacji rur, którymi idzie zimna woda, żeby nie skraplała się na niej para wodna. A to powoduje, że taka zaizolowana rura jest gruba i trudno ją sensownie poprowadzić jak nie ma sufitów podwieszanych. A po poprowadzeniu w podłodze trudno taki układ odpowietrzyć.
Koszt klimakonwektorów co najmniej porównywalny do klim - za to łatwiej go zepsuć.

Racja-zapomniałem o tej izolacji.Jeśli chodzi o grubość izolacji , to te które widziałem nie były jakoś strasznie grube.Trzeba to po prostu przewidzieć , zaprojektować.
Jeśli chodzi o klimę , to zależy ile pomieszczeń będzie chłodzonych-jeśli np będą to 3-4 pomieszczenia, to może jednak warto skorzystać z PC (i starać się nie przepłacić )
Nie wiem dlaczego uważasz ,że łatwiej jest zepsuć klimakonwektor-uważam ,że jest odwrotnie.
Klimakonwektor to wymiennik +wentylator (zazwyczaj DC), klima to czynnik +sprężarka+driver.
Klimakonwektor może naprawić "prosty" hydraulik lub elektryk czy elektronik , klimę już nie do końca...

Kaizen
11-08-2020, 08:54
Nie wiem dlaczego uważasz ,że łatwiej jest zepsuć klimakonwektor-uważam ,że jest odwrotnie.
Klimakonwektor to wymiennik +wentylator (zazwyczaj DC), klima to czynnik +sprężarka+driver.
Klimakonwektor może naprawić "prosty" hydraulik lub elektryk czy elektronik , klimę już nie do końca...

Łatwiej zepsuć system na klimakonwektorach i jak nie zaizolujesz prawidłowo rur, to naprawa będzie sporą demolką, a wilgotne ściany to nic dobrego.
Jak grzebnie prost hydraulik, to nie tracisz gwarancji na całość?

Pojedyncze splity to krótkie odcinki cienkich rur. Są stosunkowo ciepłe, bo temperatura spada dopiero w parowniku - więc łatwo poprowadzić i nie ma ryzyka wilgoci.

Fakt - klimakonwektor ma prostszą budowę. Tym bardziej dziwi, że są droższe od klimatyzatorów.

Maciej Loret
11-08-2020, 09:03
Czy ktoś ma lub rozważał PCPW pod ogrzewanie podłogowe i chłodzenie klimakonwektorami? Instalator w projekcie

Mam takie cos. Zrobilem to swiadomie choc wiedzialem, ze bedzie ulomne.
Ulomnosc polega na tym, ze albo wydajnosc (niska temp. wody zasilajacej i skraplanie sie wilgoci zarowno na rurkach zasilajacych jak i w sianach i stropach (na pewno przynajmniej czesciowo nieocieplone) albo slaba wydajnosc i brak skraplania sie wody. Dodatkowo nie chcialem kuc scian by odprowadxzac wilgoc i na razie po prostu podstawiam jakies naczynia - albo zrobie jakies wanienki z nierdzewki (ale przy obecnych temp. tej wody bedzie za duzo) albo niestety kucie i odprowadzenie na zewnatrz... Mniej więcej zaczyna sie przy 18 stopniach Celsjusza a przy tej temp. schlodzenie jest niewielkie, wiekszy efekt z ruchu powietrza...
Gdyby dom byl budowany jako nowy to po przypilnowaniu kilku rzeczy, dzialaloby to dokladnie jak klimatyzacja.
Niestety wilgotnosci (jak i temp.) w domu specjalnie nie pilnuje...

bobrow
11-08-2020, 09:28
Łatwiej zepsuć system na klimakonwektorach i jak nie zaizolujesz prawidłowo rur, to naprawa będzie sporą demolką, a wilgotne ściany to nic dobrego.
Jak grzebnie prost hydraulik, to nie tracisz gwarancji na całość?

Pojedyncze splity to krótkie odcinki cienkich rur. Są stosunkowo ciepłe, bo temperatura spada dopiero w parowniku - więc łatwo poprowadzić i nie ma ryzyka wilgoci.

Fakt - klimakonwektor ma prostszą budowę. Tym bardziej dziwi, że są droższe od klimatyzatorów.

Babok z izolacją rzeczywiście jest "niebezpieczny" -wszystko można nieprawidłowo wykonać...
Z ceną klimakonwektorów "grzejnikowych" ,to jakiś absurd...może chodzi o to ,że nie ma zbyt wielu producentów (zazwyczaj widuję Purmo Vido i jeszcze może ze dwie firmy...).

Emtebe
11-08-2020, 10:13
Mam takie cos. Zrobilem to swiadomie choc wiedzialem, ze bedzie ulomne.
Ulomnosc polega na tym, ze albo wydajnosc (niska temp. wody zasilajacej i skraplanie sie wilgoci zarowno na rurkach zasilajacych jak i w sianach i stropach (na pewno przynajmniej czesciowo nieocieplone) albo slaba wydajnosc i brak skraplania sie wody. Dodatkowo nie chcialem kuc scian by odprowadxzac wilgoc i na razie po prostu podstawiam jakies naczynia - albo zrobie jakies wanienki z nierdzewki (ale przy obecnych temp. tej wody bedzie za duzo) albo niestety kucie i odprowadzenie na zewnatrz... Mniej więcej zaczyna sie przy 18 stopniach Celsjusza a przy tej temp. schlodzenie jest niewielkie, wiekszy efekt z ruchu powietrza...
Gdyby dom byl budowany jako nowy to po przypilnowaniu kilku rzeczy, dzialaloby to dokladnie jak klimatyzacja.
Niestety wilgotnosci (jak i temp.) w domu specjalnie nie pilnuje...

Jestem na etapie projektowym, więc chcę uwzględnić całą instalację, z wyprowadzeniem skroplin do układu odprowadzenia deszczówki. Chciałem klimatyzację, a rozwiązanie z klimakonwektorem podpowiedział projektant i się nad nim teraz zastanawiam i chcę rozpoznać temat. Przewaga klimatyzacji to dodatkowe, awaryjne źródło ogrzewania, ale jednocześnie dodatkowy system, z którego korzysta się stosunkowo rzadko, kilka godzin przez kilkanaście dni w roku. Układ pod klimakonwektory stosunkowo łatwo i tanio mogę rozprowadzić do wszystkich pomieszczeń, a same wymienniki montować w razie potrzeb. Z klimą już się tak łatwo nie da. Kosztowo to chyba taniej jednak wyjdzie z klimakonwektorami, ale różnica nie jest jakaś znacząca. Najbardziej mnie zastanawiało, czy to działa, więc dzięki za potwierdzenie.

ProStaś
11-08-2020, 11:28
Z punktu widzenia użytkownika i jego aktualnych oczekiwań rozwiązanie Konceptusa oferuje jeszcze za mało w stosunku do rozwiązań PW.
Czasem cena zakupu i nawet najniższy koszt eksploatacji nie jest głównym kryterium wyboru.

Abstrahując od samego Konceptusa, możesz napisać co masz na myśli pisząc o "aktualnych oczekiwaniach"?
Podobnie rzecz się ma z tą przewagą PW nad prostą gruntówką i jakie - wg Ciebie - mają kryteria wyboru klienci (jeśli cena nie jest dla nich absolutnym priorytetem)?

Chodzi o internet i łatwiejsze dopasowanie do PV, czy masz na myśli coś innego?

Maciej Loret
11-08-2020, 13:16
Przewaga klimatyzacji to dodatkowe, awaryjne źródło ogrzewania

O ile padło zasilanie PC a nie poza domem.



Układ pod klimakonwektory stosunkowo łatwo i tanio mogę rozprowadzić do wszystkich pomieszczeń, a same wymienniki montować w razie potrzeb. Z klimą już się tak łatwo nie da. Kosztowo to chyba taniej jednak wyjdzie z klimakonwektorami, ale różnica nie jest jakaś znacząca. Najbardziej mnie zastanawiało, czy to działa, więc dzięki za potwierdzenie.

Kosztowo będzie podobnie, bo markowe klimakonwektory kosztują ok.2kPLN/szt. + sterownik klikaset złotych, czyli tyle co klimatyzator.

Kaizen
11-08-2020, 15:44
Układ pod klimakonwektory stosunkowo łatwo i tanio mogę rozprowadzić do wszystkich pomieszczeń, a same wymienniki montować w razie potrzeb. Z klimą już się tak łatwo nie da. Kosztowo to chyba taniej jednak wyjdzie z klimakonwektorami, ale różnica nie jest jakaś znacząca. Najbardziej mnie zastanawiało, czy to działa, więc dzięki za potwierdzenie.

Policz koszty, to się zdziwisz.

Instalacja klimy - w większości sytuacji wystarczy gniazdko - rury do jednostki zewnętrznej krótkie i fabrycznie wystarczająco zaizolowane. Ile dziesiątków metrów rur i jak grubych z izolacją zużyjesz do klimakonwektorów? Jak bruzdy pod nie osłabią ściany? Czy wszędzie planujesz sufity podwieszane?
Jak będzie wyglądał taki układ w kwestii rozkładu w pionie i jak go odpowietrzysz?

miloszenko
11-08-2020, 19:28
Policz koszty, to się zdziwisz.

Instalacja klimy - w większości sytuacji wystarczy gniazdko - rury do jednostki zewnętrznej krótkie i fabrycznie wystarczająco zaizolowane. Ile dziesiątków metrów rur i jak grubych z izolacją zużyjesz do klimakonwektorów? Jak bruzdy pod nie osłabią ściany? Czy wszędzie planujesz sufity podwieszane?
Jak będzie wyglądał taki układ w kwestii rozkładu w pionie i jak go odpowietrzysz?

Jeśli rozpatrujemy nowy budynek to nie widzę innego sensownego rozwiązania (mając w planach PC PW) dać klimakonwektor kanałowy na strych i rozprowadzić rury po sypialniach/salonie.

Koszt jakieś 3000 zł, a mamy (oczywiście jeśli PC ma opcję chłodzenia) klimę w całym domu.

-voymar-
11-08-2020, 19:38
"Zainwestowałem w PV i teraz zamierzam w PC jak osiągnę meritum sprawy czyli 10kW PV ( a to w sierpniu) i PC ( prawdopodobnie w październiku) to raczej przestanę się tak angażować. Siedzisz w tematach ktore są teraz na piedestale"

I bardzo dobrze!
Za jaki rok napiszesz nam tu jak się to sprawdza.

Adam M.

Nie ma sprawy jak system będzie zrobiony czyli PV 10kW i PC.
Na dziś to kolega bobrow może sie pochwalić w grudniu. Bo od bodajże października 19r ma PV 10kW a PC chyba z 5 lat.

Kaizen
11-08-2020, 21:37
Jeśli rozpatrujemy nowy budynek to nie widzę innego sensownego rozwiązania (mając w planach PC PW) dać klimakonwektor kanałowy na strych i rozprowadzić rury po sypialniach/salonie.

Koszt jakieś 3000 zł, a mamy (oczywiście jeśli PC ma opcję chłodzenia) klimę w całym domu.

Jakieś możliwości sterowania podziałem mocy to ma i podążanie za zyskami słonecznymi?

Strych chcesz specjalnie w tym celu ogrzewać zimą? Czy będziesz spuszczał wodę, żeby nie zamarzła? IMO umieszczanie klimakonwektora (podobnie zresztą jak klimatyzatora i rekuperatora) w przestrzeni nieogrzewanej to błąd. A przykrycie ich termoizolacją jest kłopotliwe, bo utrudnia serwis.

_John
12-08-2020, 01:23
Adam,
z tego co widziałem , to gruntówki są także inwerterowe i nie mają "obowiązku" pracować z buforem.
Pzdr
Inwerterowa gruntówka nie będzie pracować z dolnym źródłem Konceptusa.
Gdyż... "Jest jak trawa - szybko się kładzie i szybko wstaje"
Czyli nie ma opcji by pobierać stale tylko tyle ile aktualnie jest potrzebne.
Pracuje skokowo - on/off i ładuje w bufor.
Nadprodukcja i magazynowanie energii cieplnej z oszczędnością wiele wspólnego nie ma.
Aczkolwiek, przy tej cenie zakupu i późniejszego serwisu - ostateczny rachunek być może wychodzi na korzyść układu on-off.

Abstrahując od samego Konceptusa, możesz napisać co masz na myśli pisząc o "aktualnych oczekiwaniach"?
Podobnie rzecz się ma z tą przewagą PW nad prostą gruntówką i jakie - wg Ciebie - mają kryteria wyboru klienci (jeśli cena nie jest dla nich absolutnym priorytetem)?
Chodzi o internet i łatwiejsze dopasowanie do PV, czy masz na myśli coś innego?
Oprócz wyżej wymienionych obecnie coraz częściej słyszę o:
- urządzeniach zintegrowanych ze zbiornikiem CWU - domy małe, koszty budowy coraz większe - jak ktoś stawia pod dużym miastem to każdy metr kwadratowy kosztuje pokaźne kwoty.
- hałas - Konceptus nie podaje danych, nie ma też ogólnodostępnej dokumentacji
- chłodzenie - regulator z krzywą chłodzenia + możliwość podłączenia urządzeń chłodzących jako obieg indywidualny
- obsługa przynajmniej 2 indywidualnych obiegów grzewczych
itp...

markowe klimakonwektory kosztują ok.2kPLN/szt. + sterownik klikaset złotych, czyli tyle co klimatyzator.
Dobry (cichy) klimakonwektor jest drogi, tego się nie przeskoczy.
Sterowniki natomiast to przedział 100 - 300 PLN
Oczywiście w tym przedziale cenowym, nie będzie miał na obudowie napisu siemens czy honeywell

Ile dziesiątków metrów rur i jak grubych z izolacją zużyjesz do klimakonwektorów? Jak bruzdy pod nie osłabią ściany? Czy wszędzie planujesz sufity podwieszane?
Jak będzie wyglądał taki układ w kwestii rozkładu w pionie i jak go odpowietrzysz?
O co chodzi z tymi bruzdami?
Grzejniki podłączone o tyłu nie osłabiają ściany?
Po co sufity podwieszane?
Klimakonwektory mają odpowietrzniki, rury stosuje się te same, otulina w zależności od grubości to kwota między 2 a 3 pln / metr.
Jednostki ścienne podłącza się tak samo jak grzejniki.
Można też podłączyć z dołu, jak ktoś lubi oglądać rury ;)

Jakieś możliwości sterowania podziałem mocy to ma i podążanie za zyskami słonecznymi?
Strych chcesz specjalnie w tym celu ogrzewać zimą? Czy będziesz spuszczał wodę, żeby nie zamarzła? IMO umieszczanie klimakonwektora (podobnie zresztą jak klimatyzatora i rekuperatora) w przestrzeni nieogrzewanej to błąd. A przykrycie ich termoizolacją jest kłopotliwe, bo utrudnia serwis.
Jednostki kanałowe podziału mocy zwykle nie mają.
Robi się na przepustnicach nie więcej jak 2 strefy - zazwyczaj sypialnie z poddasza oddziela się od salonu z aneksem.
Jeśli dom ma wyraźne strefy nadmiernych zysków ciepła, stosuje się jednostki indywidualne.
W większości przypadków regulacja strumienia powietrza na zaworze nawiewnym jest wystarczająca.
Kanałówka mieści się w warstwie izolacji (20 cm), dostęp serwisowy robi się z dołu.

JTKirk
12-08-2020, 05:25
Odnośnie DZ ---czy jest dobrze wykonane to dopiero wyjdzie po paru latach min ( 3 lata) ale skoro masz już 10 lat to spoko, choć temp. w okolicach 0*C pod koniec okresu grzewczego dawało by mi do myślenia. Temp. DZ oscyluje ok +8*C
Na wykładzie dla instalatorów gość podawał przykład że źle wykonane DZ pokazało nieprawidłowość w (4-tym) roku jak inwestor w lipcu nie mógł wbić łopaty w grunt. DZ dobrze wykonane musi mieć czas na regenerację po okresie zimowym, jak nie zdąży z regeneracją to tak bywa.

wiesz, zawsze myślałem, ze mam świetnie wykonane DZ poziome,przewymiarowane, za niewielkie pieniądze i temperatury mam rewelacyjne. Nie spotkałem wielu ludzi, którzy w tym samym czasie mieliby wyższe temperatury DZ niż ja - fakt, inwerterowe gruntówki bywały tutaj nieznacznie lepsze (ja mam prymitywnego on/offa)
No ale człowiek się uczy całe życie :D

JTKirk
12-08-2020, 05:27
Adam,
z tego co widziałem , to gruntówki są także inwerterowe i nie mają "obowiązku" pracować z buforem.
Pzdr

nawet prymitywne on/offy nie muszą....
najlepszym buforem jest podłogówka...jak instalacja nie jest skopana, to nie ma potrzeby instalować bufora....mam wrażenie, ze zrobiliśmy olbrzymie koło...bo o obowiązkowych buforach do instalacji to pisano tutaj 10-11 lat temu LOL

Kaizen
12-08-2020, 10:56
O co chodzi z tymi bruzdami?
Grzejniki podłączone o tyłu nie osłabiają ściany?

Grzejniki nie wymagają izolacji rur, więc są cieńsze. Do tego nikt nie wiesza grzejników pod sufitem, więc bruzda króciutka albo i rura wychodzi z podłogi, bez żadnego kucia ścian. No i łatwo każdy grzejnik odpowietrzyć

miloszenko
12-08-2020, 14:40
Jakieś możliwości sterowania podziałem mocy to ma i podążanie za zyskami słonecznymi?

Strych chcesz specjalnie w tym celu ogrzewać zimą? Czy będziesz spuszczał wodę, żeby nie zamarzła? IMO umieszczanie klimakonwektora (podobnie zresztą jak klimatyzatora i rekuperatora) w przestrzeni nieogrzewanej to błąd. A przykrycie ich termoizolacją jest kłopotliwe, bo utrudnia serwis.

Oczywiście zakładam, że pomieszczenie będzie izolowane (małe pomieszczenie, choć coraz częściej całe strychy są izolowane.

Podążanie za zyskami w budynku jednorodzinnym? Nie przesadzasz? :)

Wystarczy w tych mniej nasłonecznionych skręcić anemostat.

_John
12-08-2020, 15:52
Grzejniki nie wymagają izolacji rur, więc są cieńsze. Do tego nikt nie wiesza grzejników pod sufitem, więc bruzda króciutka albo i rura wychodzi z podłogi, bez żadnego kucia ścian. No i łatwo każdy grzejnik odpowietrzyć

Nie izoluje się powiadasz...
Klimakonwektor ścienny montuje się dokładnie w tym samym miejscu co grzejnik.
Klepiesz nic niewarte posty wyłącznie się kompromitując.

Kaizen
12-08-2020, 15:59
Nie izoluje się powiadasz...
Klimakonwektor ścienny montuje się dokładnie w tym samym miejscu co grzejnik.
Klepiesz nic niewarte posty wyłącznie się kompromitując.

No po co izolować? W bloku z kaloryferami na korytarzach miałem podłogówkę, bo chyba nawet peszli na rurach nie było. Bo w sumie po co?
Umieszczać klimakonwektory do chłodzenia przy podłodze z ogrzewaniem podłogowym (a o tym tu mowa) - debilna rada. Chłodzenie należy umieszczać na górze, ogrzewanie na dole.


Czy ktoś ma lub rozważał PCPW pod ogrzewanie podłogowe i chłodzenie klimakonwektorami?



Kto się kompromituje - ocenią czytający.

Edyta.
Umieszczanie klimakonwektorów czy klimatyzatorów do chłodzenia na dole nie ma sensu nie tylko z przyczyn fizycznych (zimne powietrze nie bardzo chce iść do góry) i komfortu (przyjemniej jest, jak głowa w chłodzie a stopy w cieple, niż odwrotnie), ale też ze względu na ustawność pomieszczeń. Chłodzenie na górze (często nad oknami albo drzwiami - ale może być też nad meblami) nie przeszkadza w aranżacji wnętrza.

Maciej Loret
12-08-2020, 16:30
Umieszczanie klimakonwektorów czy klimatyzatorów do chłodzenia na dole nie ma sensu nie tylko z przyczyn fizycznych (zimne powietrze nie bardzo chce iść do góry) i komfortu (przyjemniej jest, jak głowa w chłodzie a stopy w cieple, niż odwrotnie), ale też ze względu na ustawność pomieszczeń. Chłodzenie na górze (często nad oknami albo drzwiami - ale może być też nad meblami) nie przeszkadza w aranżacji wnętrza.

Umieszczanie dwóch klimakonwektorów jeden na dole do grzania, drugi na górze do chłodzenia ma sens?
Klimakonwektor nie działa tylko przez konwekcję czy przewodzenie ale również poprzez wymuszenie przepływu powietrza o żądanej temperaturze (z nadaniem kierunku może być oczywiście problem ale dla chętnego i to da się rozwiązać...
Z głową i nogami to chyba dosyć subiektywne?

EDIT: mój błąd

Kaizen
12-08-2020, 16:43
Umieszczanie dwóch klimakonwektorów jeden na dole do grzania, drugi na górze do chłodzenia ma sens?

Jeden na górze, do chłodzenia. Na dole podłogówka do grzania - o takiej sytuacji mowa.


Z głową i nogami to chyba dosyć subiektywne?
Nie.

http://www.izolacje.com.pl/images/photos/24/2578/__b_modernizacja-instalacji-rys10.jpg
Źródło (https://www.google.com/search?q=optymalny+rozk%C5%82ad+temperatury&client=ms-android-gotron&prmd=insv&sxsrf=ALeKk02yRxjpRvUkM66JXnQLqUfq-IILHg:1597246889793&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjg8u-rgJbrAhVoiYsKHRm3CyIQ_AUoAXoECA4QAQ&biw=672&bih=280)

hesus
12-08-2020, 18:35
Nie chcę zakładać nowego wątku więc zapytam tutaj. Nowy budynek, OZC w trakcie, instalator wydaje się ok, referencje ok. Pozostał wybór pompy. Obie MONO, obie na czynniku R32, obie o mocy dobranej pod wstępne OZC (8kw ):
Samsung EHS ClimateHub 260L
Panasonic serii J All in One 180L.

Ew obie mogą zostać postawione z szafą IzzyFast (190l). Instalator poleca Izzy, natomiast o szafy producentów też nie zgłasza zastrzeżeń. Pompy wg niego wypadają podobnie i do żadnej nie ma zastrzeżeń.

Z moich pytań:

* Czy jest coś co przemawia ze jedną bądź drugą firmą? zwłaszcza w temacie serwisowania. Wiem że forumkowo panas ma dobrą opinię, natomiast o serii J za dużo nie widziałem.
* Lepiej Izzy czy szafy producenta? (różnice w cenie w sumie nie są jakies dramatyczne na korzyść Izzy)
* zastanawia mnie rozmiar tego zbiornika. Jak szybko pompa jest w stanie uzupełniać braki? Np napełnienie wanny powoduje spory ubytek ciepłej wody. Z drugiej strony też nie ma sensu trzymać i dogrzewać dużej ilości wody. Jest jakaś dzienna norma zużycia dla 4os rodziny?
* hałas - zakładam, że jest podobny? :)

Robiłem jeszcze wyceny u Viessmanna, ale tam za podobny zestaw (pompa + podłogówka + rekuperacja) policzyli jakies 20k+

NJerzy
12-08-2020, 21:10
Inwerterowa gruntówka nie będzie pracować z dolnym źródłem Konceptusa.
Gdyż... "Jest jak trawa - szybko się kładzie i szybko wstaje"
Czyli nie ma opcji by pobierać stale tylko tyle ile aktualnie jest potrzebne.
Pracuje skokowo - on/off i ładuje w bufor.
Nadprodukcja i magazynowanie energii cieplnej z oszczędnością wiele wspólnego nie ma.
Aczkolwiek, przy tej cenie zakupu i późniejszego serwisu - ostateczny rachunek być może wychodzi na korzyść układu on-off.

Z wypowiedzi Adama wyciągnąłeś niepoprawny wniosek, dolne źródło Konceptus Heliko może współpracować z dowolną pompą ciepła woda - woda, tyle że zastosowanie inwertorowej nic korzystnego nie daje. Gruntowa inwertorowa pompa ciepła ma jakikolwiek sens jedynie przy niedowymiarowanych odwiertach głębinowych. To pewna niedokładność wypowiedzi Adama - jako bufor traktujemy nie tylko sam zasobnik CWU ale i budynek, łączna bezwładność układu umożliwia optymalizację pracy pompy do maksymalnego wykorzystania II taryfy prądu - dolne źródło ma wysoką moc chwilową w stosunku do ciągłej, więc pompa ciepła może mieć o ~50% większą niż to co możliwe na odwiertach głębinowych i oszczędnych Dź poziomych..




- hałas - Konceptus nie podaje danych, nie ma też ogólnodostępnej dokumentacji
40 dB, w szczególnych warunkach może wzrosnąć do ~43dB

Maciej Loret
13-08-2020, 09:09
Jeden na górze, do chłodzenia. Na dole podłogówka do grzania - o takiej sytuacji mowa.

Ja mówię o innej sytuacji. Wykorzystaniu klimakonwektorów i do grzania i do chłodzenia

Odnośnie wykresu - zauważyłeś w mojej wypowiedzi słowo "subiektywne"?
To trochę jak wybory miss albo najlepsze wino świata - subiektywne wybory mogą być zupełnie różne..

Emtebe
13-08-2020, 11:26
Jeden na górze, do chłodzenia. Na dole podłogówka do grzania - o takiej sytuacji mowa.


Dokładnie. Zastanawiałem się nad kasetowym, albo ściennym pod sufitem. Teraz jeszcze kolega _John podsunął kanałowe. A jakby tego było mało to znalazłem klimakonwektor z rekuperacją Mekar Double :(

_John
14-08-2020, 00:16
Umieszczanie klimakonwektorów czy klimatyzatorów do chłodzenia na dole nie ma sensu nie tylko z przyczyn fizycznych (zimne powietrze nie bardzo chce iść do góry) i komfortu (przyjemniej jest, jak głowa w chłodzie a stopy w cieple, niż odwrotnie), ale też ze względu na ustawność pomieszczeń. Chłodzenie na górze (często nad oknami albo drzwiami - ale może być też nad meblami) nie przeszkadza w aranżacji wnętrza.
Daruję już sobie, bo TY po prostu nie wiesz co to jest i jak działa klimakonwektor.
A na aranżacji wnętrz, to ja się po prostu nie znam.

OTTO123
20-08-2020, 17:18
Zdecydowanie za małe.
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.consoft.reflex.app

I ciśnienie wstępne ustaw o 0,2 bara poniżej ustawionego na reduktorze.

Wymieniłem naczynie na 18 l firmy Reflex i problem ustąpił, ale tylko do czasu aż wyjechałem na urlop i nikt nie używał ciepłej wody, a pompa dogrzewała tylko tą temp. która spadła sama. Teraz znów przy każdym grzaniu cieknie woda z zaworu bezpieczeństwa .
Nie wiem czy powodem nie będzie wysoka temp jaką mam ustawioną na zbiorniku CWU, bo na pompie mam ustawione 50 st, ale czujnik z pompy jest prawie że na dnie zbiornika, a manualny termometr w zbiorniku CWU na górze, więc gdy pompa zagrzeje wodę do 50 st to ten na górze wskazuje prawie że 60 st.
Kolejna sprawa to jak pompa zagrzeje już CWU to manometr na naczyniu przeponowym wskazuje ponad 5 bar i nie spada do puki nie odkręcę ciepłej wody, no i właśnie wtedy zawór bezpieczeństwa przepuszcza.
Kolega który zajmuje się CO mówił że może zawór bezpieczeństwa jest zepsuty i dlatego przepuszcza ?

Nie dostawałem powiadomień z tego wątku i dopiero dziś przeczytałem Twoją wypowiedź Kaizen, aby na naczyniu ustawić mniejsze ciśnienie niż na reduktorze, fabrycznie naczynie Reflexu ma 4 bary, więc musiałbym podpiąć pompkę od roweru taką z manometrem i upuścić powietrza tak ???
Czy raczej to może być wina tego zaworu bezpieczeństwa że przepuszcza ???

Kaizen
20-08-2020, 19:22
Nie dostawałem powiadomień z tego wątku i dopiero dziś przeczytałem Twoją wypowiedź Kaizen, aby na naczyniu ustawić mniejsze ciśnienie niż na reduktorze, fabrycznie naczynie Reflexu ma 4 bary, więc musiałbym podpiąć pompkę od roweru taką z manometrem i upuścić powietrza tak ???
Czy raczej to może być wina tego zaworu bezpieczeństwa że przepuszcza ???

Ciśnienie wstępne powinieneś ustawić przed montażem. Teraz to będzie trochę kłopotliwe, ale tak, powinieneś zmienić - przy 3 barach na reduktorze ma być 2,8.
http://www.reflex.pl/porady/czy-mozna-zmienic-fabrycznie-ustawione-cisnienie-wstepne.html

Ale przy 5 barach to zawór bezpieczeństwa 6 bar nie ma prawa zadziałać, więc też może być uszkodzony. Czy między zaworem bezpieczeństwa a naczyniem przeponowym jest jakiś zawór zwrotny, odcinający albo cokolwiek innego oprócz rury?

OTTO123
20-08-2020, 20:01
https://images92.fotosik.pl/410/81c783ed84c4fe21med.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/81c783ed84c4fe21)

Taki zawór mam między belką a naczyniem, gdy demontuje naczynie to woda nie leci, więc mogę naczynie zdemontować i wtedy obniżyć ciśnienie, tylko nie wiem na ile to będzie dokładne manometrem od pompki rowerowej ?
Rozumiem że to normalne że ciśnienie spada dopiero po odpuszczeniu wody w kranie ?
Jak wspomniałem w poprzednim poście przez tydzień było ok, widać było na manometrze jak pracuje naczynie i ciśnienie wzrastało i spadało i nic nie ciekło.
Obstukałem naczynie i nie ma w nim wody, słychać że jest puste, a powinna się dostawać gdy wzrasta ciśnienie, na mój chłopski rozum :)

P.S. Na reduktorze mam zepsuty manometr, sugeruję się tym na belce- grupie bezpieczeństwa, ale to nic nie szkodzi chyba ?

Chyba żeby podnieść na reduktorze ciśnienie na 4,2 bara ???
Bo 4 bary mam w naczyniu.

Kaizen
20-08-2020, 20:18
To ciśnienie w naczyniu to sprawdziłeś? Podniesienie zasilającego nie obniży ciśnienia - jak jest za niskie, to po prostu naczynie nie pracuje, za to znacznie zmienia się ciśnienie w instalacji (ale poniżej ciśnienia wstępnego).
Ciśnienie powinno nieznacznie wzrosnąć przy prawidłowej pracy naczynia. Tu coś jest nie tak - albo masz wyższe ciśnienie w naczyniu, albo znacznie niższe i naczynie już na wstępie jest znacznie napełnione przez zbyt niskie ciśnienie wstępne i ma za mało powietrza do prawidłowej pracy.

Tak czy inaczej zacznij od sprawdzenia ciśnienia wstępnego. Skoro łatwo możesz zdemontować, to możesz nawet podjechać na stację benzynową czy do jakiegoś oponiarza i przy okazji zweryfikować wskazania swojego manometru.

OTTO123
20-08-2020, 20:39
Nie mierzyłem ale w sklepie powiedzieli że jest fabrycznie nabite.
A na naklejce jest napisane że 4 bary, dzięki za podpowiedź, jutro zdemontuje i podjade do oponiarza, ustawię na 3 bary bo na reduktorze w sieci mam 3,2
Zobaczę co się będzie działo i dam znać.
Rozumiem że grzanie wody do prawie 60 stopni nie ma tu nic do rzeczy ?
Monter zawalił, bo najpierw zamontował za małe naczynie a do tego nie regulował ciśnienia, ba okazało się że naczynie było od początku pełne wody, bo go nie nabił powietrzem, zapomniał, przyznał się gdy dzwoniłem z problemem.
Muszę to teraz sam ogarnąć , z Twoją pomocą :)

Kaizen
20-08-2020, 20:54
Rozumiem że grzanie wody do prawie 60 stopni nie ma tu nic do rzeczy ?

Nie ma. 18l powinno wystarczyć - maksymalną temperaturę podajesz w programiku na androida. I liczy on najbardziej pesymistyczną wersję - że cały zasobnik napełniasz zimną wodą (domyślnie 10* - a to robisz w zasadzie raz, bo potem nigdy Ci nie wystygnie poniżej temperatury pokojowej) i grzejesz do zadanej (np. 60*).

OTTO123
21-08-2020, 10:11
Ale nie musze nic liczyc na jakimś programie ? Podpinam z obniżonym ciśnieniem naczynie i tyle ?
Jeszcze mam pytanie, jakie najwyższe ciśnienie mogę mieć w rurociągu ? Rurki mam miedziane.
I czy po zakupie naczynia a przed montarzem miałem coś w nim zdemontować ?
Chodzi mi o to czy tam było jakieś zabezpieczenie w zabezpieczenie w gwińcie-krućcu ?

fachman19
21-08-2020, 19:52
447339

SzymonKc
21-08-2020, 21:09
Ale nie musze nic liczyc na jakimś programie ? Podpinam z obniżonym ciśnieniem naczynie i tyle ?
Jeszcze mam pytanie, jakie najwyższe ciśnienie mogę mieć w rurociągu ? Rurki mam miedziane.
I czy po zakupie naczynia a przed montarzem miałem coś w nim zdemontować ?
Chodzi mi o to czy tam było jakieś zabezpieczenie w zabezpieczenie w gwińcie-krućcu ?

Wodociąg rozdzielczy nie powinien mieć ciśnienia wyższego niż 6 bar, więc więcej mieć nie będziesz. Ciśnienie na ciepłej wodzie (bez poboru) może chwilami być większe niż w wodociągu, ale też nie więcej niż 6 bar, bo zawór bezpieczeństwa na to nie pozwoli. Rury miedziane (i tworzywowe też) wytrzymują ciśnienia wielokrotnie większe (ale już zasobnik CWU nie koniecznie). Nie powinieneś o nic się obawiać mając sprawny zawór bezpieczeństwa, a jak jeszcze masz reduktor, to nie ma w ogóle problemu.

Naczynia nie mają żadnych zabezpieczeń, przykręcasz i tyle. Czasami mają taki element, który powoduje przepływ wody przez naczynie i trzeba go wmontować w trójnik, ale to nie jest blokada i bez tego też naczynie działa. Krótko mówiąc nie zamontujesz naczynia tak, żeby nie działało jeśli celowo nie zamontujesz jakiegoś zaworu odcinającego.

U Ciebie (sądząc po zdjęciu) jest grupa bezpieczeństwa i szybkozłączka do naczynia, nie ma tam żadnych bajerów, zwyczajnie wkręcasz naczynie (jest płaska uszczelka) i tyle. Sprawdź tylko czy zawór bezpieczeństwa nie puszcza przy niższym niż 6 bar ciśnieniu i ewentualnie go wymień.
Zawór bezpieczeństwa nie powinien też być podłączony do kanalizy, bo nie będziesz wiedział że jest nieszczelny (zdarzają się rachunki po kilka tysięcy za wodę jak puści). Powinien lać na podłogę lub do jakiegoś słoika, żeby w porę zauważyć, ale jak wszystko jest sprawne to on nie ma prawa lać, to jest sygnał, że coś się zepsuło (zawór bezpieczeństwa lub naczynie) i wtedy trzeba zareagować, jak podłączysz go do kanalizy to nie zauważysz w porę usterki.

OTTO123
21-08-2020, 21:39
Dzięki.
Zawór bezpieczeństwa mam wężykiem skierowany do wiadra, dlatego widzę problem, reaguję i pytam Was o radę :)
Na naczyniu mialem 4,3 bara, zmniejszyłem do 3 a na reduktorze mam 3,2 bara.
Oczywiście wpierw zdemontowałem naczynie i spuściłem z niego wodę.
Puki co grzeje i nic nie cieknie, ale też i manometr ani drgnie, a przy pierwszym montarzu falował.
Tak sobie myślę że jak ciśnienie rosło to woda wypełniała membranę i ciśnienie rosło a jak się odpowietrzało naczynie to wskazówka spadała.

SzymonKc
21-08-2020, 21:47
Żeby zauważyć wzrost ciśnienia na manometrze (przy poprawnie ustawionym naczyniu), to musisz spuścić sporo wody z zasobnika (większość lub całość) i nie odkręcać kranów dopóki cały zasobnik się nie nagrzeje. I to będzie wzrost rzędu kilku dziesiątych bara. Przy normalnym korzystaniu z ciepłej wody te wzrosty ciśnienia mogą być trudno zauważalne i tak powinno być.

OTTO123
24-08-2020, 19:03
Sytuacja wydaje się być opanowana.
Od piątku zawór bezpieczeństwa nie upuścił ano kropli. Podczas grzania CWU manometr podnosi się bardzo wolno, i na koniec cyklu jest i 0,3 bara wyżej. Po 6 h i zużyciu części ciepłej wody wskazówka wrócina na swoje miejsce.
Mam zasobnik CWU 250l z Termiki i tam czujnik temp. jest 0,5 m od dna, więc w tej chwili 6 h po zagrzaniu do 45 stopni mam na nim 24 stopnie, a na górze zasobnika na analogowym termometrze jest 55 stopni i w kranie to czuć :)

dido
02-10-2020, 13:56
Dzień dobry
Mam zamiar założyć pompe ciepła - https://newenergypolska.pl/pl/p/Pompa-ciepla-A-Sprsun-Alfa-Eko-16%2C6kW-CGK050/87 do dogrzewania domu i cwu
Dom ok 200m2 ocieplony okna pcv zamieszkuję parter gdzie są grzejniki żeliwne i poddasze docieplone pianką grzejniki purmo te niskie do tej pory dom ogrzewałem kotłem na drewno i chcę dalej przy nim zostać bo mam bardzo dużo tego opału a pompę chce wykorzystać na nadprodukcję PV 10kw
Czy ma może ktoś taką pompe i wypowie się jak się sprawuje i czy da radę

Pytajnick
02-10-2020, 18:31
Dzień dobry
Mam zamiar założyć pompe ciepła -
Czy ma może ktoś taką pompe i wypowie się jak się sprawuje i czy da radę

Kto to będzie serwisował i wymieniał jak cokolwiek się zepsuje? Ktoś tu już opisywał przeboje z PC made in China.

dido
02-10-2020, 19:16
Serwis posiadają cześci też do tych pomp, ciekawa jest jeszcze opcja ale chyba troche droga płacisz co roku przez 10lat 600zł i masz przeglądy i pełną gwarancje przez 10 lat .

codix
02-10-2020, 20:33
Serwis posiadają cześci też do tych pomp, ciekawa jest jeszcze opcja ale chyba troche droga płacisz co roku przez 10lat 600zł i masz przeglądy i pełną gwarancje przez 10 lat .

Reklamujesz te pompy czy jak?
Jeśli tak to popraw te wykresy bo albo sa zle opisane albo mamy tu nareszcie jakąś rewolucję w dziedzinie pomp ciepła cop 4,5 przy minus 20st .Brawo.
No i takie info by sie przydalo ile taka pompa 16kw da mocy przy -20st

dido
03-10-2020, 05:37
Nie nie reklamuję tych pomp !!!!!
Zadałem pytanie i już wiadro wody na łeb czy nie można normalnie napisać tylko zaraz hejt, ludzie zaczynam rozglądać się za jakąś pompą i nie znam się na tym a powiem wam że denerwują mnie ci fachowcy co jak coś się zapytasz to tylko firmowe bo chinczyk to nie tylko czego nie się pytam? niech to ktoś napisze i wytłumaczy raz a dobrze tylko bez taki że nie ma gwarancji serwisu i tp.

codix
03-10-2020, 08:02
Nie nie reklamuję tych pomp !!!!!
Zadałem pytanie i już wiadro wody na łeb czy nie można normalnie napisać tylko zaraz hejt, ludzie zaczynam rozglądać się za jakąś pompą i nie znam się na tym a powiem wam że denerwują mnie ci fachowcy co jak coś się zapytasz to tylko firmowe bo chinczyk to nie tylko czego nie się pytam? niech to ktoś napisze i wytłumaczy raz a dobrze tylko bez taki że nie ma gwarancji serwisu i tp.

No to juz masz odpowiedz bo nie masz zadnej gwarancji czy wiedzy na temat ile ta pompa da Ci mocy w minusowych temperaturach.
Bo nawet nie umią zrobić normalnej tabelki która by to pokazywała.
Jesli wykres dotyczy copów a tak jest podpisany to mamy do czynienia z pompa na nagrodę nobla.
Jesli sie komus powaliło i jest to wykres mocy a zamiast 6 mialo byc 16,6kw to wychodzi ze pompa przy minus 20 st da 4,5kw mocy .
To powiedz po co mam placic 18tys za chinskiego dwu wentylatorowego potwora ktory przy minus 20 da mi tyle ciepla co panasonic 9kw za 13tys a w okresach przejsciowych bede sie meczył z mocą 16,6kw wystarczajaca do ogrzania hali sportowej?

dido
03-10-2020, 09:46
No dobra to jak tak to powiedz jakiej mocy PC Panasonic da sobie radę w moim domu wiem że to trzeba dokładnie policzyć gdzieś widziałem filmik z PC Panasonic 9kw ogrzewał dom nieocieplony 2 piętrowy 120m2 ale troche jej brakowało w większe mrozy.

Andrzej5101
03-10-2020, 10:39
jakiej mocy PC Panasonic da sobie radę w moim domu
Należy wykonać profesjonalne OZC budynku

codix
03-10-2020, 12:06
No dobra to jak tak to powiedz jakiej mocy PC Panasonic da sobie radę w moim domu wiem że to trzeba dokładnie policzyć gdzieś widziałem filmik z PC Panasonic 9kw ogrzewał dom nieocieplony 2 piętrowy 120m2 ale troche jej brakowało w większe mrozy.

Przecież wróżbitą nie jestem.
Albo zleć dobre ozc
Albo chociaż pobaw się na ciepłowłaściwe
Chociaz ja tam jestem zdania że najlepszym sposobem jest poprostu znajomość swojego domu i ilosci dotychczas zużywanego opału zarówno przez caly okres grzewczy jak tez w mrozne dni na dobę oczywiscie znajac do tego kalorycznosc opału,potrafiąc sobie okreslic tez sprawnosc z jaka wykorzystujemy ten opał i jescze paru czynników.
Jak nie potrafisz sobie tego okreslic to wszystko bedzie pewną zgadywanką wiec lepiej zrób te ozc

giman
03-10-2020, 12:53
łeee tam ozc, ciepłwlasciwe + program doboru panasa + program doboru daikin + coś tam.
Typoszereg mocy pomp nie jest co 100W, żeby się tak szczypać.

_John
04-10-2020, 08:04
Nie nie reklamuję tych pomp !!!!!
Zadałem pytanie i już wiadro wody na łeb czy nie można normalnie napisać tylko zaraz hejt, ludzie zaczynam rozglądać się za jakąś pompą i nie znam się na tym a powiem wam że denerwują mnie ci fachowcy co jak coś się zapytasz to tylko firmowe bo chinczyk to nie tylko czego nie się pytam? niech to ktoś napisze i wytłumaczy raz a dobrze tylko bez taki że nie ma gwarancji serwisu i tp.

Pompa jest na komponentach Carel i sprężarce Panasonic (o ile wierzyć broszurom)
Jest więc banalna w naprawach - części masz dostępne z magazynu w PL
Sprawność jest raczej niższa niż w popularnych markach, ale nie będzie to jak różnica jak dzień i noc.
Nie ma co szaleć z mocą, bo to są proste układy chłodnicze, bez bajerów które podnoszą sprawność w niskich temperaturach.
Inna sprawa, mniej bajerów tym mniej może się zepsuć.
Łatwiej też o naprawę, bo proste układy chłodnicze naprawi niemal każdy chłodnik.
Konia z rzędem temu, kto znajdzie speca, który podejmie się naprawy układu z 2 zaworami rozprężnymi jak w ZUBADANIE
Nastawić się na grzanie do -15 i wspomaganie poniżej tej temperatury.
Jeśli cena za taką pompę jest atrakcyjna, to koncepcja warta rozważenia.

OTTO123
13-02-2021, 07:16
Pochwalę się że przy -18 pompa radzi sobie bez dodatkowych grzałek, a w domu ciepło :(
Pojawił się jednak inny problem, obfite i długofalowe mrozy wykrzywiły mi jednostkę zewnętrzną , która jest przymontowana do krawężników drogowych. Nie jest więc w pionie a odchył wynosi około 3 cm różnicy , na szybko zdemontowałem gomowe podkładki z przednich nóżek co obiżyło wysadzony do góry przód pompy i róznica wynosi 1cm.
Myślę że jest to niebezpieczna sytuacja dla sprężarki jak i przewodów z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej, bo mogą się rozszczelnić przez ruchy.
Co sądzicie, macie też tak ustawione jednostki zewnętrzne ? Też wam mróz podnosi wykrzywia ?

codix
13-02-2021, 07:27
Pochwalę się że przy -18 pompa radzi sobie bez dodatkowych grzałek, a w domu ciepło :(
Pojawił się jednak inny problem, obfite i długofalowe mrozy wykrzywiły mi jednostkę zewnętrzną , która jest przymontowana do krawężników drogowych. Nie jest więc w pionie a odchył wynosi około 3 cm różnicy , na szybko zdemontowałem gomowe podkładki z przednich nóżek co obiżyło wysadzony do góry przód pompy i róznica wynosi 1cm.
Myślę że jest to niebezpieczna sytuacja dla sprężarki jak i przewodów z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej, bo mogą się rozszczelnić przez ruchy.
Co sądzicie, macie też tak ustawione jednostki zewnętrzne ? Też wam mróz podnosi wykrzywia ?

Dlatego ja kopalem na metr dziure i wylewalem betonem stoi jak wmurowana ;)

OTTO123
13-02-2021, 07:49
Mam plan latem zdenontować jeden krawężnik , oczywiście podbudować pompę tak aby nie drgnęła.
Wtedy wykopać dziurę na 100 cm, bo przemarzalność jest chyba 80 cm.
Wpuścić rurę 2" z przespawanym wspornikiem i otworami pod nóżki do pompy i przykręcić do tych nóżek całą konstrukcję a dopiero potem zalać betonem.
Po 2-3 dniach tak samo z drogą stroną.
Najważniejsze w całej operacji to nie dopuścić do żadnych ruchów jednostki aby nic się nie rozszczelniło.

No chyba że te przechyły nie są groźne, ale myślą że musi być idealny pion?
Jestem jednak pewien że wiele osób ma tak zamontowane jak ja i nie zwraca uwagi że mróz wysadził- przechylił im pompę.

Pytajnick
13-02-2021, 10:38
Mam małą maszynkę zewnętrzną z jednym wentylatorem, zamocowaną na ramie. Jednak jak zobaczyłem, że u innych te ramki stoją na murowanych bloczkach betonowych i powiązałem to z lodem pod jednostkami,który widziałem na filmikach, to coś mnie tknęło i zrobiłem po swojemu. Wkopałem 4 jednometrowe kawałki pomarańczowej rury fi 160mm i zalałem betonem. Na tym stoi ramka. Jest OK.

OTTO123
13-02-2021, 10:50
Wiadomo, wszystko było ok do puki nie dowaliło dużym mrozami a co gorsza długofalowymi a nie weekedowa afera.
Nie bez przyczyny uważam jest woda która leje się i wsiąka w teren a potem zamarza, po odszranianiu.
Zeszłej zimy miałem wężyk podpięty i ściekało sobie 1m od jednostki, ale tej zimy to od razu zamarza wszystko, nie wiem czy pomogłoby odprowadzenie wody jakąś rynienką w inne miejsce?
Obawiam się że przy tych mrozach i tak by te bloczki betonowe dźwigło.