PDA

Zobacz pełną wersję : Gazowe pompy ciepła



Mona7
17-01-2011, 06:54
Czy ktoś słyszał o gazowych pompach ciepła a może taką ma? Ja byłam w szoku ja zobaczyłam, że coś takiego istnieje, ale poza tym, że zobaczyłam że jest coś takiego, i przeczytałam piękny pochwalny tekst Pana z Gaspolu to nic więcej nie wiem o tym urządzeniu.

KrzysztofLis2
17-01-2011, 07:05
Czytałem o tym, wydaje się to całkiem fajna koncepcja, ale nie wiem, jak z opłacalnością.

Jastrząb
18-01-2011, 09:23
Czytałem o tym, wydaje się to całkiem fajna koncepcja, ale nie wiem, jak z opłacalnością.
Powinno wyjsc minimalnie taniej nic PC pradowa.
Ale nie wiem, jaka sprawnosc moze osiagnac silnik spalania wewnetrzengo na gaz, stosunkowo malej mocy (tak 1-2kw).

Zakladajac ze ta sprawnosc silnika jest 30%, 1m3 gazu kosztuje 1.7PLN i daje 10kWh ciepla, czyli napedza silnik 3kw i daje jako odpad 7KW ciepla., ktore trzeba by wliczyc do bilnasu koncowego.
Do tego zakladajac COP 3.5. dzialanie 80/20 w taniej taryfie wychodzi mi ze KWh ciepla z pradowej PC to 0,114 PLN, a z takieg gazowej 0,097m czyli z gazowej 17% lepiej.

Jesli sprawnosc silnika gazoweo bylaby wieksza niz 30% to bedzie tylko taniej :-)
Byc moze sprawdzi sie to lepiej w duzych instalacjach, gdzie silnik gazowy ma powiedzmy nascie KW mocy.

marcin

rydzadam
18-01-2011, 11:15
Tą drogą - gazowej pompy ciepła - można myśleć o całkowitym odizolowaniu się od przyłączy zewnętrznych. Odpowiednio mocny silnik gazowy, czy raczej agregat na paliwo ciekłe zapewnia nam zarówno energię elektryczną, jak i napęd pompy ciepła, czyli ogrzewanie centralne. Ale to niestety na razie tylko teoria, bo silniki takich agregatów mają zbyt małą sprawność, której nie zrekompensuje niższa cena ropy czy benzyny w stosunku do prądu. Niemniej koncepcja słuszna. Bardziej jednak pasowałby mi układ: wiatrak lub ogniwa fotowoltaniczne + akumulatory + pompa ciepła. To niestety też nieopłacalne, chyba, że ktoś mieszka kilometry od najbliższych "drutów".

Jastrząb
18-01-2011, 11:39
Tą drogą - gazowej pompy ciepła - można myśleć o całkowitym odizolowaniu się od przyłączy zewnętrznych. Odpowiednio mocny silnik gazowy, czy raczej agregat na paliwo ciekłe zapewnia nam zarówno energię elektryczną, jak i napęd pompy ciepła, czyli ogrzewanie centralne. Ale to niestety na razie tylko teoria, bo silniki takich agregatów mają zbyt małą sprawność, której nie zrekompensuje niższa cena ropy czy benzyny w stosunku do prądu. Niemniej koncepcja słuszna. Bardziej jednak pasowałby mi układ: wiatrak lub ogniwa fotowoltaniczne + akumulatory + pompa ciepła. To niestety też nieopłacalne, chyba, że ktoś mieszka kilometry od najbliższych "drutów".

W przypadku calkowitego odciecia sie od przylacza elektryczego i produkowania sobie proadu najwiekszy problem to regulacja produkowanej mocy, wzglednie jej magazynowanie. Zima jak Ci chodzi PC to mozesz potrzeboac paru KW. Latem w dzien wszyscy pojda do pracy/szkoly potrzebujesz "paru watow". Jak to obskoczyc jednym agregatem? Bez odsprzedawania nadmiaru prundu do sieci jest kiepsko. A jak w praktyce w tym zlodziejskim kraju wyglada odsprzedawnie pradu to wiadomo.

A wiatraki i ogniwa dreczy ten sam problem. Prady jest gdy wieje lub swieci. Nie wtedy gdy jest potrzebny. Znowu problem z magazynowianie/odsprzedawaniem nadmiaru do sieci.
Druga rzecz to sprawnosc wiatrakow i ogniw. Jest tu taki jeden anty-pompiarz zawziety (nie pamietam nick'a). W innych watkach mozna wyczytac, ze wywalil cos ze 30.000PLN na wiatraki i ogniwa, i jak dzien jest dobry to ma z tego pare KWh. Jak dzien gorszy to se moze z tego komorke naladaowac.

marcin

niktspecjalny
18-01-2011, 13:02
koszty użytkowania mogą być rzeczywiście niższe, ale koszty zakupu mogą być wyższe, do tego trzeba mieć te przyłącze gazu....(też koszt)

Pozwolisz ,że powiem po swojemu....o mamuniu!!! Przepraszam z góry jakby cuś tam.

Mona7
18-01-2011, 15:07
No to już mam jakąś jasność. Chyba lepiej sprawdzona metoda prądowa, że tak powiem bo coś te gazowe silniki mnie nie do końca przekonują.

Liwko
19-01-2011, 08:16
Jest tu taki jeden anty-pompiarz zawziety (nie pamietam nick'a). W innych watkach mozna wyczytac, ze wywalil cos ze 30.000PLN na wiatraki i ogniwa, i jak dzien jest dobry to ma z tego pare KWh. Jak dzien gorszy to se moze z tego komorke naladaowac.

marcin

mpoplaw

DrBUD
19-01-2011, 14:32
No to już mam jakąś jasność. Chyba lepiej sprawdzona metoda prądowa, że tak powiem bo coś te gazowe silniki mnie nie do końca przekonują.

w kwestii gaz vs prąd zachowałbym mimo wszystko ostrożność. Unia nałoży kary za emisję gazów i okaże się, że podwyżki uczynią wszystko co na prąd nieopłacalnym.

Jastrząb
19-01-2011, 14:42
w kwestii gaz vs prąd zachowałbym mimo wszystko ostrożność. Unia nałoży kary za emisję gazów i okaże się, że podwyżki uczynią wszystko co na prąd nieopłacalnym.
A czy gaz nie emotuje CO2 podczas spalania?
Tzn wiem o jakichs tam limitach na emisje CO2.
A czy ten limity dotyczy tylko, produkcji energii elektrycznej, calej emisji jako takiej przez dany kraj?
Bo jesli dotyczy to calej emisji, to owe kary odbija sie na wszystkim: cenie pradu, cenie gazu, cenie wegla czy paliwie do samochodow, cenie stali (hutnictwo), cenie jedzenia (produkcja nawozow), itd.

Jesli Unia faktycznie nam kare przypierdzieli, to rzad to z cala pewnoscia rozlozy na roznych sposoby emisji CO2, nie tylko na prad elektryczny.
Tak zgaduje.

Wiec jak to jest z tymi limitami?

marcin

photos
19-01-2011, 15:13
Już są jakieś limity ale nam bardzo daleko jeszcze do produkcji CO2 porównywalnej z krajami starej Unii. Dlatego nie zaostrzą mocno bo sami juz sie nie wyrabiają. Chyba że zrobia tak że zaostrzą krajom nowo przyjętym, a to znając ich metody jest bardzo możliwe.

Liwko
19-01-2011, 15:56
A wiecie że w zeszłym roku Polska sprzedała Hiszpanii nadwyżkę swoich limitów?
DrBud, ty przecież wiesz o tym.

KrzysztofLis2
19-01-2011, 17:42
Z punktu widzenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych prąd z całą pewnością podrożeje. Jak i wszystko inne, co się produkuje w ramach wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (cementownie, duże zakłady ceramiczne, huty, elektrownie, elektrociepłownie, ciepłownie i kotłownie zakładowe o mocy większej, niż 20 MW).

Mona7
20-01-2011, 06:20
Hmmm... czy to oznacza w takim razie, że PC na prąd może niebawem się okazać nieopłacalna? Myślę, że przy innym ogrzewaniu też nam się by oberwało bo one z emisją to już w ogóle są za pan brat :) z tego co mówicie to już nie wiem czy na gaz czy na prąd pompę ciepła wybrać. Jeśli oczywiście podłączą mnie do gazu. Choć biorąc pod uwagę, że obrzeżem mojej działki idzie rurociąg chyba nie bedzie to dla nich problem.

Jastrząb
20-01-2011, 07:47
Hmmm... czy to oznacza w takim razie, że PC na prąd może niebawem się okazać nieopłacalna? Myślę, że przy innym ogrzewaniu też nam się by oberwało bo one z emisją to już w ogóle są za pan brat :) z tego co mówicie to już nie wiem czy na gaz czy na prąd pompę ciepła wybrać. Jeśli oczywiście podłączą mnie do gazu. Choć biorąc pod uwagę, że obrzeżem mojej działki idzie rurociąg chyba nie bedzie to dla nich problem.
Skoro masz gaz w granicy dzialki, to po co PC. W takim przypadku PC faktycznie wyjdzie drozej inwestycyjnie i jest srednio oplacalna.
Grzejac PC rachunki za CO byly by jak 0,6 wartosci tych gazowych.
Oczywiscie Twoj wybor.

marcin

Mona7
20-01-2011, 14:04
Oczywiście masz rację tylko ja w bloku przez tyle lat miałam gaz i jakoś ciężko mi się do niego przekonać ciągle. Czytałam trochę w necie czy gaz czy pompa i jakoś pompa była bardziej doradzana poza tym, że droższa. Oczywiście sprawdzę w gazowni jak to wygląda bo też będę pytać o kasę za użytkowanie mojego gruntu przez nich, bo podobno taka mi się będzie należeć.

Jastrząb
20-01-2011, 14:24
Oczywiście masz rację tylko ja w bloku przez tyle lat miałam gaz i jakoś ciężko mi się do niego przekonać ciągle.
Coz, jesli koszt nie gra roli pierwszorzednej, to polecam PC. Samo grzanie jest tanie, czyste i przyjemne. Ale podlogowka wszedzie ze wszelkimi tego konsekwencjami.

Ja osobiscie wole bez gazu np kuchnie. Plyty indukcyjne sa super szybkie i mega wygodne. Brak tlustego nalotu w kuchni od gotowania na gazie, ktory sie ciezko szoruje, to kolejny plus. Brak (ok, troche nieuzasadnionych) oibaw ze to jednak gaz, ze wybuchnie itp.



Czytałam trochę w necie czy gaz czy pompa i jakoś pompa była bardziej doradzana poza tym, że droższa. Oczywiście sprawdzę w gazowni jak to wygląda bo też będę pytać o kasę za użytkowanie mojego gruntu przez nich, bo podobno taka mi się będzie należeć.Policz sobie dokladnie ile to kosztuje. To ze masz gaz przy dzialce, a jeszcze nie koniec. Samo podlaczenie, odbiory itp kosztuja. Budowa komina kosztuje (choc to nie kosmos). Takie piece trzeba sprawdzac i serisowac. W przypadku PC takich czynnosci producenci generlanie nie przewiduja (OK, wymiana glikolu co pare lat). Nie placisz dosc sporych oplat stalych przy gazie.

pozdrawiam
marcin

Liwko
20-01-2011, 14:32
Jastrząb, a niby czemu chcesz ten glikol wymieniać co parę lat?

Jastrząb
20-01-2011, 14:47
Jastrząb, a niby czemu chcesz ten glikol wymieniać co parę lat?
Ja tam niczego wymieniac nie chce. Ja mam pompe propanowa ;-)
Powtorzylem obiegowa opinie, ze glikol nie jest wieczny.
Jakzem zelgal, i producenci PC mowia co innego to mnie popraw.

marcin

coulignon
20-01-2011, 14:48
mikrobiologia moze polecieć. Wspólpracuje z kilkoma wykonowcami DZ - sprzedaje im glikol. Jakby pchali tam sam glikol to byłby o wieczny (w stężeniu 100% nic sie nie rozwinie). Niestety oni rozcieńczają (bo wszak nie potzreby żeby DZ nie zamarzało w temp -70STC) 4-krotnie wodą "znalezioną" na budowie. Proponowałem zakup konserwantów ale:
1. Koszt inwestycji zabija instalatorów - musieliby wydać jakieś 10 zł dodatkowo. :-)
2. Wizja braku roboty u tego samego klienta przez nastepne 20 lat przeraża ich jeszcz bardziej
W związku z czym żaden jeszcz konserwanta nie kupił.
W dłuższym okresie czasu może ale nie musi nastąpić namnożenie sie bakteri. Wszytko zależy od tego co miała w sobie ta woda którą rozcieńczono glikol. Choć warunki na rozwój ścierwa są raczej mało korzystne. Rada - raz na 3-4 lata powąchajcie swoje dolne źródła - jeśli śmierdzi to czas na płukanie i wymianę glikolu.

Ostatnie zdanie zabrzmiało jakoś dziwnacznie.

Liwko
20-01-2011, 14:59
Już kiedyś ten temat był poruszany, szczególnie tego się czepiają jako argument zwolennicy solarów. Glikol się starzeje, to fakt, jednak jest wielka różnica miedzy starzeniem się glikolu w układzie z solarami a PC. W kolektorach słonecznych występują bardzo duże różnice temperatur czynnika czego nie ma w DZ PC. Nawet jak ten proces starzenia będzie występował to będzie to trwało bardzo długo i praktycznie nigdy nie osiągnie wartości przy której będzie występowało niebezpieczeństwo jego zamarznięcia. Osobiście po 5-6 latach sam chcę sprawdzić jak zmienią się jego parametry. Podejrzewam że będzie to około kilku procent.

Mona7
20-01-2011, 19:42
No i właśnie dlatego myślę o pompie ciepła myślę, że jednak ma dużo więcej zalet a podłączenie gazu też kosztuje i komin i to wszystko o czym mówił Jastrząb.

Liwko
20-01-2011, 22:33
No i właśnie dlatego myślę o pompie ciepła myślę, że jednak ma dużo więcej zalet a podłączenie gazu też kosztuje i komin i to wszystko o czym mówił Jastrząb.

Mona7, przechwytujemy cię, i za chwile zostaniesz nudną posiadaczką PC. Przez jakiś rok będziesz jeszcze coś nam tutaj pisała a potem jak zwykle zamilkniesz. Takie jest nudne życie posiadaczy PC

Mona7
21-01-2011, 14:29
Mo to wpadłam w sidła. Rozmawialiśmy z mężem i zdecydowaliśmy, że mimo, że gaz biegnie przez naszą działkę nie będziemy się podłączać. Bierzemy pompę ciepła i płytę indukcyjną do kuchni (choć nie wiem jak przeżyję rozstanie z moimi garnkami). Biorąc też pod uwagę fakt, że mój brat ma pompę ciepła jest jej wielkim zwolennikiem i poznałam ją w rzeczywistości myślę, że to najlepsze rozwiązanie :) A gazownikom to nie by będziemy płacić tylko oni nam za kożystanie z naszej ziemi :P
Liwko nie martw się nie będę nudna. Teraz Was będę jeszcze bardziej męczyć jaką wybrać co zrobić co sprawdzić itd... a jak już będę miała to będę też tu wpadać i mam nadzieję, pisać jak mi z nią dobrze :)

Liwko
21-01-2011, 15:40
i płytę indukcyjną do kuchni (choć nie wiem jak przeżyję rozstanie z moimi garnkami).
Zapomnisz o nich bardzo szybciutko, zapewniam:)

stefmat
23-01-2011, 13:45
Gaz będę miał w tym roku (chyba!). Koszt 450 zł., resztę funduje UE. Ogrzewanie mam do tej pory kominkowe plus rozprowadzenie powietrzne z małym wsparciem kaloryferów na grzałce 9KW oraz zapasowo 9KW w podłogówce . Bojler elektryczny Electrolux 150 l.I co dalej? Chodzi mi po głowie Hevalex'a pompa ciepła powietrze-woda dosyć tania!? : 3 tysiące z hakiem (dużym). Ale polska firma -serwis nasz. U mnie koszty nie wychodzą jednoznacznie, bo to co mam od 12 lat - jak teraz wycenić? Czy warto w to wchodzić? Ciepło pozdrawiam

stefmat
23-01-2011, 13:47
Powietrzna pompa ciepła pcwu3,8

DrBUD
24-01-2011, 13:55
A wiecie że w zeszłym roku Polska sprzedała Hiszpanii nadwyżkę swoich limitów?
DrBud, ty przecież wiesz o tym.

tak tylko to są stare limity za lata 2008-2012, a nie wiadomo jak będzie z nowymi, przypominam, że do 2020 mamy obniżyć emitowane gazy cieplarniane o 30%.

Liwko
24-01-2011, 14:05
No no, nie przesadzajmy, jak już to 20%
http://www.tvn24.pl/12692,1650956,,,rzad-poddal-sie-unii-przyjal-limity-co2,wiadomosc.html

KrzysztofLis2
24-01-2011, 18:43
No ale prąd nie potanieje, co by się z limitami nie działo. ;)

DrBUD
25-01-2011, 11:09
No no, nie przesadzajmy, jak już to 20%
http://www.tvn24.pl/12692,1650956,,,rzad-poddal-sie-unii-przyjal-limity-co2,wiadomosc.html
To jeszcze nie jest takie pewne:P

http://wiadomosci.onet.pl/wiadomosci/ke-przekonuje-obnizyc-emisje-co2-o-30-proc-do-2020,1,3552544,wiadomosc.html

Liwko
25-01-2011, 11:20
w kwestii gaz vs prąd zachowałbym mimo wszystko ostrożność. Unia nałoży kary za emisję gazów i okaże się, że podwyżki uczynią wszystko co na prąd nieopłacalnym.

Gaz nie wytwarza gazów?
Czyli na mój chłopski rozum to teraz od państwa zależy czy postawi na nowoczesne rozwiązania typu energooszczędne budownictwo i transport, nowoczesne elektrownie, rekuperatory, PC itp. Jak na razie za prąd do grzania płacę połowę tego co za gaz. Jak będzie odwrotnie, przejdę na gaz;)

Jastrząb
25-01-2011, 11:30
Gaz nie wytwarza gazów?
Czyli na mój chłopski rozum to teraz od państwa zależy czy postawi na nowoczesne rozwiązania typu energooszczędne budownictwo i transport, nowoczesne elektrownie, rekuperatory, PC itp. Jak na razie za prąd do grzania płacę połowę tego co za gaz. Jak będzie odwrotnie, przejdę na gaz;)
Trzeba by zaczac przekonyawc nas kochany rzad, ze Ci co zainwestowali w zmniejszenie emisji gazow (rekuperatory, PC, solary i insze), nie powinni w calosci ponosic kosztow tego CO2.
Kolega w niemczech ma 2 liczniki pradu w domu.
Osobny, z tansza taryfa jest tylko do pedzenia reku i pomy ciepla.

marcin

Liwko
25-01-2011, 11:39
Kolega w niemczech ma 2 liczniki pradu w domu.
Osobny, z tansza taryfa jest tylko do pedzenia reku i pomy ciepla.

marcin
A o tym to pierwsze słyszę. A czy ten drugi licznik może być dwutaryfowy czy jak tam to wygląda. Bo samą PC i reku to super, ale mi się nawet bez tego opłaca mieć dwie taryfy.

Jastrząb
25-01-2011, 12:34
A o tym to pierwsze słyszę. A czy ten drugi licznik może być dwutaryfowy czy jak tam to wygląda. Bo samą PC i reku to super, ale mi się nawet bez tego opłaca mieć dwie taryfy.
Nie, oba liczniki sa jednotaryfowe.
Acz nie znam szczegolow, kto sie do tego doklada i na jakiej zasadzie.

Generlanie jak rozmoawialem z kilkoma kolagami w niemieckiej firmie, to oni nie slyszeli o dwu-taryfowym wynalazku przynajmniej dla nich jako odbiorcow indywidualnych. Ale moze byc tak, ze nie wiedza.

marcin

Liwko
25-01-2011, 12:37
Ciekawa sprawa. Warto gdzieś poszperać, tak oczywiście z czystej ciekawości:)

Liwko
25-01-2011, 19:04
:D
http://nt.interia.pl/wiadomosci/news/hakerzy-ukradli-dwutlenek-wegla,1587892

KrzysztofLis2
25-01-2011, 19:04
Gaz nie wytwarza gazów?
Czyli na mój chłopski rozum to teraz od państwa zależy czy postawi na nowoczesne rozwiązania typu energooszczędne budownictwo i transport, nowoczesne elektrownie, rekuperatory, PC itp. Jak na razie za prąd do grzania płacę połowę tego co za gaz. Jak będzie odwrotnie, przejdę na gaz;)
Gaz wytwarza CO2 w czasie spalania, ale jego spalanie w domowych kociołkach odbywa się poza systemem rozliczania emisji gazów cieplarnianych, zatem nie jest obciążone kosztami tzw. uprawnień do emisji.


Trzeba by zaczac przekonyawc nas kochany rzad, ze Ci co zainwestowali w zmniejszenie emisji gazow (rekuperatory, PC, solary i insze), nie powinni w calosci ponosic kosztow tego CO2.
Kolega w niemczech ma 2 liczniki pradu w domu.
Osobny, z tansza taryfa jest tylko do pedzenia reku i pomy ciepla.
Czyli jest osobna, preferencyjna taryfa dla takich urządzeń? U nas by się to nie sprawdziło chyba...

Za to w słynnej książce W. Oszczaka o pompach ciepła (teraz w nowym wydaniu (http://selkar.pl/aff/desc/ogrzewanie_domow_z_zastosowaniem_pomp_ciepla_wojci ech_oszczak_p_136501.html)) mowa jest o zakładach energetycznych na zachodzie, które sprzedają tańszy prąd do pomp ciepła w zamian za prawo do okresowego jego wyłączenia na godzinę czy dwie w ciągu doby, do bilansowania szczytowego zapotrzebowania na prąd.

rydzadam
26-01-2011, 08:37
Za to w słynnej książce W. Oszczaka o pompach ciepła (teraz w nowym wydaniu (http://selkar.pl/aff/desc/ogrzewanie_domow_z_zastosowaniem_pomp_ciepla_wojci ech_oszczak_p_136501.html)) mowa jest o zakładach energetycznych na zachodzie, które sprzedają tańszy prąd do pomp ciepła w zamian za prawo do okresowego jego wyłączenia na godzinę czy dwie w ciągu doby, do bilansowania szczytowego zapotrzebowania na prąd.
Warta grzechu jest ta książka ? Zastanawiam się, czy kupić ją do firmy. Może się przyda...

Mona7
26-01-2011, 18:36
Wiele osób mi mówi, że jestem głupia, że tak chce Pompę Ciepła skoro mam gaz idący przez działkę więc już teraz zgłupiałam i nie wiem. Wydawało mi się, że choć na początku inwestycja droższa to na dłuższą metę bardziej opłacalna i lepiej wywalczyć kasę od gazowni za korzystanie z mojego gruntu. A tu każdy mówi ciesz się że masz gaz i korzystaj

Jastrząb
26-01-2011, 18:56
Wiele osób mi mówi, że jestem głupia, że tak chce Pompę Ciepła skoro mam gaz idący przez działkę więc już teraz zgłupiałam i nie wiem. Wydawało mi się, że choć na początku inwestycja droższa to na dłuższą metę bardziej opłacalna i lepiej wywalczyć kasę od gazowni za korzystanie z mojego gruntu. A tu każdy mówi ciesz się że masz gaz i korzystaj
Tak, PC jest drozsza w instalacji, tansza zas od gazu w eksploatacji. Pyatnie ile drozsza w instalacji?
Jesli masz gaz na dzialce, to z duzym prawdopodobienstwem to co wydasz extra na pompe ciepla, wystarczy na 20 lat drozszego grzania gazem.
Oba rozwiazania sa tak samo bezobslugowe, lub poziom bezobslugowosci jest bardzo zblizony.
Zgaduje, ze dom nie zbudujesz za gotowke, tylko mniejszy lub wiekszy kredyt na to wezmiesz. Do kosztu pompy dolicz wiecz obsluge kredytu na roznice miedzy instalacja gazowa a PC.

U mnie, przy koszcie przylaczenia gazu 10.000PLN, uwzgledniajac obsluge kredytu na roznice miedzy instalacja PC i gazu, cala to nadwyzke na drozsza instalcje splace przez okolo 7 lat tanszego grzania. Mnie to przekonuje, po 7 latach bede mial tylko tansza eksploatacje.

Gdyby gaz byl za 3000PLN, to sprawa by wygladala duzo gorzej i pewnie bylo by to 15 lub wiecej lat.

Prawde mowisz, ze w dluzszej perspektywie PC jest tansza. Pytanie w jak dlugiej perspektywie w Twoim przypadku. Co jesli jest to 30 lat?

Ty liczysz, Ty decydujesz.

marcin

Liwko
26-01-2011, 19:05
Policz całe koszta związane z gazem, przyłącze, kocioł, komin lub go brak. Musisz wiedzieć dokładnie ile to będzie kosztowało to pomożemy w podjęciu decyzji. Aha, dowiedz się ile w twoim regionie jest za przesyłowe gazu taryfy W-3.

Mona7
26-01-2011, 20:14
Dzięki wielkie, jak tylko podpisze umowę przedwstępną to zaraz wyruszam do gazowni z pytaniami ile koszt podłączenia i cena gazu z kosztem przesyłu poszukam w jakich cenach są kotły i ile mniej więcej płaci się za komin i dam znać ile to wyszło :)

KrzysztofLis2
27-01-2011, 07:04
Warta grzechu jest ta książka ? Zastanawiam się, czy kupić ją do firmy. Może się przyda...
To zależy od tego, co na temat pomp ciepła wiesz. Dla mnie kilka lat temu była pierwszym tak przekrojowym źródłem informacji o pompach ciepła. W paru miejscach autor się myli (np. pisząc, że z całą pewnością na przestrzeni najbliższych lat prąd będzie drożeć wolniej, niż gaz czy węgiel), ale mimo to warto książkę przeczytać.

Mona7
27-01-2011, 12:58
Na razie wiem tyle, przyłącze dokładnie liczą jak złoże wniosek ale około 3 tysięcy, koszty przesyłu W2 - 22 zł miesięcznie i 1.09 metr sześcienny gazu, W3 53 złote miesięczne i 1,80 metr sześcienny gazu. Dodatkowy komin tu ceny mówią przeróżne od 8 do 13 tysięcy. Do tego koszt instalacji gazowej w domu, kocioł, i bojler czy coś w czym wodę się grzeje :) Nie wiem niestety ile na dom 180 metrowy gazu na ogrzewanie idzie szczególnie, że lubię mieć ciepło. No i trzeba jeszcze odliczyć jeszcze wziąć pod uwagę, że jeśli się przyłącze do gazu to mogę zapomnieć o pieniądzach za używanie mojego gruntu przez gazownie, jeśli nie to z tego co czytałam powinni mi miesięcznie płacić za użyteczność przemysłową gruntu czy coś takiego. Taki ala czynsz za wynajem ziemi :)

Liwko
27-01-2011, 13:05
To ja bym nie brał he, he:)
Też tak chcę

Jastrząb
27-01-2011, 13:20
Na razie wiem tyle, przyłącze dokładnie liczą jak złoże wniosek ale około 3 tysięcy, koszty przesyłu W2 - 22 zł miesięcznie i 1.09 metr sześcienny gazu, W3 53 złote miesięczne i 1,80 metr sześcienny gazu. Dodatkowy komin tu ceny mówią przeróżne od 8 do 13 tysięcy. Do tego koszt instalacji gazowej w domu, kocioł, i bojler czy coś w czym wodę się grzeje :) Nie wiem niestety ile na dom 180 metrowy gazu na ogrzewanie idzie szczególnie, że lubię mieć ciepło. No i trzeba jeszcze odliczyć jeszcze wziąć pod uwagę, że jeśli się przyłącze do gazu to mogę zapomnieć o pieniądzach za używanie mojego gruntu przez gazownie, jeśli nie to z tego co czytałam powinni mi miesięcznie płacić za użyteczność przemysłową gruntu czy coś takiego. Taki ala czynsz za wynajem ziemi :)
Moje szybkie i bardzo zgrubne wyliczenie:

Gaz, 3tys+10tys+2tys+5tys (przylacze, komin, instalacja, piec) = 20tys. Moze ciut mniej, wydaje mi sie ten komin przeplacony
PC Pompa z kolektroem - 40tys - zakladam, ze malo bedziesz tymi recami robic. Da sie duzo taniej (patrz Liwko), mozna tez drozej. Mnie PC 10KW z poziomym ksoztowala cos tak kolo 40.000.

Powiedzialbym ze roznica "inwestycyjna" to 20-25tys.

Lubisz cieplo, koszt grzania sezonu PC -2tys, koszt gazu 4tys, plus 1tys przesylowego. Ale 1tys, to jest koszt obslugi kredytu na dodatkowa kwote 20-25tys.
Czyli tak na oko, masz okolo 2tys rocznie oszczednosci na tym interesie co roku. Co Ci "splaci" te dodatkowe 20-25tys w 10-12 lat.

To jest moge zdanie,moje wyliczenia. Nie musza sie pokyrwac z prawda.
- Mozesz wybrac tanszy piec gazowy,
- albo drozsza PC,
- robic wszystko za gotowke bez kredytu.
- ocieplic znacznie lepiej lub gorzej dom (powyzsze na podstawie mojego domu ocieplonego 15/30cm).
- powzysze nie uwzglednia dywagacji, jak sie beda przez 10lat zmienialy ceny gazu i pradu, choc, tego nie wie na dobra sprawe nikt.

Jak juz pisalem:
Ty decydujesz. Dla mnie sprawa by byla jasna, bo abstrahujac od tego "kiedy sie to zwroci" rachunki na medium grzewcza (prad, gaz) i kredyt na urzadzenie grzewcze, kzdego miesiaca mnie kosztuje mniej z PC niz z gazem. Oczywiscie takie podejscie nie mialoby sensu, gdyby |mialo sie to zwrocic" za lat 50, bo tyle to pewnie ta PC nie przezyje. Ale jak widac, raczej okres zwrotu nie przekroczy planowanego czasu zywota owej PC, szacowanej na 20-25 lat).

marcin

rydzadam
27-01-2011, 13:47
Po pierwsze ten koszt komina możesz podzielić przez 2, a jeżeli zastosujesz przewód kominowy koncentryczny i wyjdziesz z nim poziomo przez ścianę, tak jak jest u mojego brata od 12 lat i u tysięcy innych użytkowników, kosztuje to tylko około 1000-1500 zł i komina tradycyjnego nie potrzebujesz w ogóle. Oczywiście kocioł z zamkniętą komorą spalania musi wtedy być, ale innego i tak bym nie kupował do nowoczesnego szczelnego domu.
Po drugie - jeżeli wychodzi, że zwrot inwestycji to około 10, a nawet 15 lat, chyba zdecydowałbym się na PC. Wydasz więcej na początek, ale w razie przejściowych kłopotów finansowych (czego nie życzę) które potrwają np. kilka lat, masz mniejsze rachunki za media. Poza tym nie trzeba tak oszczędzać na ogrzewaniu, nie stresować się aż tak bardzo, że gazomierz "pędzi" i trzymać w zimę wyższą temp. w domku.
Po trzecie masz niepowtarzalną okazję stać się kolejnym "bufonem", co się może pochwalić przez sąsiadami :) . To żart oczywiście.
Wracając do gazu - dobry kociołek to zero problemów eksploatacyjnych, tylko żeby wszystko chodziło wiele lat bez zarzutu przyda się coroczny serwis (ok. 150 zł). Awaryjność i koszty ewentualnych napraw kotła i PC - nie da się porównać. Statystycznie moim zdaniem podobnie. W PC nawet jak serce wysiądzie (kompresor), nie jest to porażający koszt, choć niemały.

Liwko
27-01-2011, 13:51
Jeszcze o jednym Jastrząb zapomniałeś, Mona7 nie biorąc gazu może dostawać od gazowni pieniążki, pytanie ile?

Jastrząb
27-01-2011, 14:14
Jeszcze o jednym Jastrząb zapomniałeś, Mona7 nie biorąc gazu może dostawać od gazowni pieniążki, pytanie ile?
Jak znam zycie i ten kraj, to pewnie z 5,70PLN miesiecznie ;-)

marcin

Mona7
27-01-2011, 15:09
Muszę pogrzebać po necie jak to jest. Gdzieś czytałam, że jeden facet miał na długości działki 40 metrów gazociąg i wywalczył 400 złotych. Nie wiem ile w tym prawdy, były właściciel mojej ziemi mógł też dostać jakieś odszkodowanie za to że idzie gazociąg ale tu też czytałam, że i tak mogę walczyć o kasę bo że on dostał na zgodę przeciągnięcia gazu to jedno a że teraz to mój teren i z niego korzystają to drugie. Tak czy siak nawet bez tej opłaty liczę liczę i jednak PC jest chyba lepsze. Wiem wydam więcej ale jak pisałam lubię ciepło i nie chcę się stresować, że zbankrutuje bo gaz leci i leci. Jastrzęb jesteś wielki z tymi wyliczeniami :) ja w życiu nie potrafię takich kwestii ogarnąć :)

Jastrząb
27-01-2011, 15:21
Wiem wydam więcejJak pisalem, jesli to bedzie na kredyt to praktycznie nie zobaczysz tych pieniedzy ktore wydasz. Ale co miesaic bedziesz widziec mniejsze rachunki za, eksploatacje lacznie ze splata kredytu. Dla mnie PC moglaby i 100.000 kosztowac. Ale jesli ma mi to dac co miesiac jakies mierzalne oszcednosci wzgledem innego zrodla ciepla, to niech se kosztuje ile chce.



ale jak pisałam lubię ciepło i nie chcę się stresować, że zbankrutuje bo gaz leci i leci. Zeby nie bylo. Prad tez bedzie lecial i to solidnie. PC na wode nie chodzi ;-)



Jastrzęb jesteś wielki z tymi wyliczeniami :) ja w życiu nie potrafię takich kwestii ogarnąć :)Eh, przymierzasz sie do budowy domu. Jak nie nabierzesz wprawy w oganianiu takich rzeczy, to z torbami pojdzisz, ostrzegam ;-)

marcin

Mona7
27-01-2011, 16:33
Zdaję sobie z tego sprawę że nie na wodę dlatego staram się sprawdzić ile wydam na prąd ile na gaz przy większym ogrzewaniu, znaczy co szybciej będzie na liczniku leciało i drożej wyjdzie :)

Co do wyliczeń to właśnie od was się uczę :)

kbab
02-02-2011, 20:18
Zdaję sobie z tego sprawę że nie na wodę dlatego staram się sprawdzić ile wydam na prąd ile na gaz przy większym ogrzewaniu, znaczy co szybciej będzie na liczniku leciało i drożej wyjdzie :)

Co do wyliczeń to właśnie od was się uczę :)

zobacz jakie to liczenie jest łatwe, wystarczy w szare pola wpisać swoje dane, arkusz sam wyliczy, zapraszam do mojego arkusza, jakby jakieś problemy to coś poradzimy
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

Mona7
02-02-2011, 21:35
O jakie sprytne dzięki :)

kbab
02-02-2011, 21:40
oczywiście najważniejsze to wpisać swoje zapotrzebowanie na energię, w innych moich postach jest opis jak ją wyliczyć (nie potrzeba mieć opanowanego OZC) wystarczą faktury za ubiegły rok, masz z tym arkuszem jakiś problem?

Mona7
02-02-2011, 21:42
Właśnie elektrownia dała mi bojowe zadanie podać jakie będę miała w domu zapotrzebowanie energetyczne. Zero pojęcia :)

kbab
02-02-2011, 21:46
zależy jakie pożeracze prądu masz w domu, czy kuchenka elektryczna - to najważniejsze, jeśli tak to min 12,5 kW, dzisiaj nawet mieszkania w blokach mają po 15kW

Mona7
02-02-2011, 21:51
Dzięki pewnie pożeraczy będzie sporo kuchenka indukcyjna i pc, reku, itd :)

kbab
02-02-2011, 22:10
ważne jest aby od razu podpisać umowę na odpowiednią ilość, bo później zmiany są kosztowne.

Mona7
02-02-2011, 22:31
Ale to głupie skąd mam wiedzieć ile prądu będę potrzebowała skoro do tej pory mieszkam w dwupokojowym mieszkaniu wrrr

Mona7
03-02-2011, 08:13
Według kalkulatora vatenfala potrzebuje 16-cie ale chyba też dam 17 dla spokoju :)

kbab
03-02-2011, 09:30
każdy dostawca energii może mieć inne warunki przyłączeniowe, do tego musi być dostosowana instalacja, od przyznanej "mocy umownej" są pobierane opłaty wg odpowiedniej taryfy, ale jak już wcześniej wspomniałem - w przyszłości zmiany na wyższą moc są kosztowne - dlatego warto umowę podpisać odpowiednią, dodam że dostawca dla poszczególnych "mocy umownych" ma swoje widełki taryfowe zależne zwykle od zabezpieczenia głównego, warto wtedy wystąpić o "moc umowną" z górnej wartości widełek taryfowych, wystarczy spytać o nie pracownika energetyki przy podpisaniu umowy.

Mona7
03-02-2011, 09:32
Dzięki teraz mam już przynajmniej pojęcie co i jak :)

Myjk
19-04-2016, 16:17
Odkopuję temat z czeluści forumowych. Znalazłem 18kW gazową pompę ciepła, jedyne 35 tys zł netto ;) Jakiegoś bliźniaka można już grzać takim cudem, ale do jednorodzinnego trzeba jeszcze poczekać na mniejsze egzemplarze. :(

mkm silesia
19-04-2016, 21:37
Odkopuję temat z czeluści forumowych. Znalazłem 18kW gazową pompę ciepła, jedyne 35 tys zł netto ;) Jakiegoś bliźniaka można już grzać takim cudem, ale do jednorodzinnego trzeba jeszcze poczekać na mniejsze egzemplarze. :(

Absorpcyjna? wada to brak chłodzenia zaleta zawsze jest 12kw z palnika

elrow23
19-04-2016, 22:18
Odkopuję temat z czeluści forumowych. Znalazłem 18kW gazową pompę ciepła, jedyne 35 tys zł netto ;) Jakiegoś bliźniaka można już grzać takim cudem, ale do jednorodzinnego trzeba jeszcze poczekać na mniejsze egzemplarze. :(

w sensie, że nie ma obecnie mniejszych, gazowych niż 18kW? pod bliźniak rzeczywiście jak by koszty podzielić.. ale za taką kasę to gruntową spokojnie kupisz

mkm silesia
19-04-2016, 22:30
w sensie, że nie ma obecnie mniejszych, gazowych niż 18kW? pod bliźniak rzeczywiście jak by koszty podzielić.. ale za taką kasę to gruntową spokojnie kupisz

za 35 gruntowa 18kw z odwiertami?

Myjk
20-04-2016, 07:49
Absorpcyjna? wada to brak chłodzenia zaleta zawsze jest 12kw z palnika
Tak, absorpcyjna --> https://www.youtube.com/watch?v=ZsA1H4hsHlU
Rzeczywiście się tym nie ochłodzi.


w sensie, że nie ma obecnie mniejszych, gazowych niż 18kW? pod bliźniak rzeczywiście jak by koszty podzielić.. ale za taką kasę to gruntową spokojnie kupisz
Nie znalazłem mniejszych. Wcześniej były tylko przemysłowe ponad 35kW już z agregatami prądowymi.

Z gruntową przy bliźniakach to różnie bywa, bo tam zazwyczaj na 1000m2 wchodzą dwa lokale, czyli ziemi zostaje 300m2 i tu ciężko upchać poziomy. Pionowe wymienniki z kolei są droższe. Myślę, że mimo wszystko wyszłoby drożej przy mocy sumarycznej 18kW czyli 9kW per połówka bliźniaka.

coulignon
20-04-2016, 09:29
czyli taka lodówka z lat 50- tych tylko zaj...cie droga?:D

_John
20-04-2016, 10:11
Tak, absorpcyjna --> https://www.youtube.com/watch?v=ZsA1H4hsHlU
Rzeczywiście się tym nie ochłodzi.


Nie znalazłem mniejszych. Wcześniej były tylko przemysłowe ponad 35kW już z agregatami prądowymi.

Z gruntową przy bliźniakach to różnie bywa, bo tam zazwyczaj na 1000m2 wchodzą dwa lokale, czyli ziemi zostaje 300m2 i tu ciężko upchać poziomy. Pionowe wymienniki z kolei są droższe. Myślę, że mimo wszystko wyszłoby drożej przy mocy sumarycznej 18kW czyli 9kW per połówka bliźniaka.

Najmniejsze sprężarkowe gazówki z jakimi miałem styczność to 25 kW - AISIN.