PDA

Zobacz pełną wersję : dom optymalny



Ar2r
17-01-2011, 11:48
Zapewne wielu przyszłych inwestorów zastanawia się jak taki dom wybudować.Jaki materiał,jakie ocieplenie,dach,wentylacja itd.
Wiem , że dla każdego co innego może być ważne no ale może dojdziemy do jakiegoś kompromisu.
Zacznę od siebie i od tego co wymyśliłem czytając to forum.
Fundament powinien być trwały i solidny - wszak to podstawa tak więc wybuduję go z bloczków betonowych "posmaruję mazidłami" przeciw wilgoci i ocieplę 10 cm. styropianu aqua lub podobnym(tańszy od styrodurua lepszy od zwykłego) ale tylko z zewnątrz,wszak domu pasywnego budować nie chcę,Na ławę papa.Teraz czas na "chudziaka" tu standard czyli 10- 12 cm bezpośrednio na zagęszczony piach.Papa pod ściany,no i do góry.Ale z czego?Max na 18,8 cm szeroko.No chyba że projekt tego nie udżwignie to na 25.Dlaczego ceramika?Bo to tradycyjny materiał ,tańszy od poro i z lepszą (większą) akumulacją niż BK.W pierwszą warstwę perlit..To mam nadzieję ograniczy mostek na styku ściana -podłogaStrop lany z gruchy,moim zdaniem najlepszy a wcale nie najdroższy.Dach ,więzba tradycyjna,dachówka też .Względy estetyczne,pod dachówką membrana bo tak taniej i wygodniej a swoją rolę spełni.Aha ściany szczytowe zakończyć styro!!!!Tu też jest mostek.Kominy a raczej komin będzie systemowy ale z niższej , pólki.wykończenie klinkierem.Jeden etap już za mną.Okna i drzwi.Okna napewno dobre ale też bez przesady,pewnie 3 szyby .Chyba tyko wysunięte ze 2 cm poza obrys muru bo montaż w warstwie ocieplenia jeszcze drogi.Wokół okien taśma, tu już ceny "znormalniały".Drzwi też bez przesady chyba PCV.Na "chudziaka"papa termozgrzewalna,15 cm styro i posadzka.Tynk tradycyjny cementowo wapienny.Ocieplenie to wg. mnie 20 cm styro powinno załatwić sprawę a "w dach" 35 cm wełny.Ogrzewanie to podłogówka wodna po całości pędzona pewnie "śmieciuchem" poprzez bufor(do bufora grzałka)Wentylacja mechaniczna z tanim reku (LUNA jak wydoli)ale bez GWC koszt raczej niewspółmierny do zysków.No i to tyle,mój dom już stoi.A projekt wybrałbym ten
http://www.extradom.pl/projekt-domu-kinga-wrf1361.aspx
Narazie mam inny.
Tak mnie jakoś naszło ,może ktoś się podzieli swoimi przemyśleniami kompleksowo a może razem coś pozmieniamy

aadamuss24
17-01-2011, 11:53
Po co wysuwać okno 2 cm poza obrys muru ? To tylko jeden z wielu elementów ( którego można się przyczepić) na temat których są całe wątki. Śmieciuch i optymalny ? jak się to ma do siebie ? Chyba, że masz stolarnię :)
Opytmalny - użytkowo - bez progów, schodów, szerokie drzwi i mało obsługowy w przyszłości. pozdr adam

Ar2r
17-01-2011, 12:33
http://www.audyt-energetyczny.net/dom-pasywny-jak-sie-pozbyc-mostkow-liniowych.php
To odnośnie wysunięcia okien.
A ze śmieciuchem to faktycznie mam dostęp do bardzo taniego drewna.