PDA

Zobacz pełną wersję : Czy zachować ślepy pułap w stropie drewnianym ??



EMP4
17-01-2011, 17:44
Witam wszystkich forumowiczów, i proszę o poradę.
Problem dotyczy drewnianego stropu między kondygnacyjnego w kamienicy murowanej na początku XX w. opartego na belkach stropowych (legary)przekroju 25cm/20cm o rozstawie ok. 50 - 60cm. Początkowo plan robót obejmuje zerwanie desek (3cm) podłogi zdjęcie wypełnienia (polepa, gruz etc) ok 10 cm i starej papy następnie ułożenie folii paroszczelnej, 10cm wełny mineralnej, pokrycia z płyt OSB3 18mm na podkładzie gumowym lub korkowym oraz płyta ogniochronna 0,6 cm. Po zerwaniu okazało się iż pod polepą znajduje się ślepy pułap.
elementy konstrukcji podłogi:

pierwszy poziom desek 3 cm stanowiący podłogę na poddaszu,
pod deskami legary
między legarami polepa gruz itp ok 10 cm,
pod polepą warstwa starej papy położonej na pośredni poziom desek ułożonych na łatach które są przymocowane do legarów,
poniżej pusta przestrzeń (ślepy pułap) 10 cm
kolejny trzeci poziom desek przybitych od spodu do legarów stanowiące część sufitu mieszkania poniżej,
do desek od spodu przymocowana trzcina i tynk.

Dodatkowa informacja to taka że takowy strop jest pomiędzy mieszkaniem a nieużytkowym nieocieplonym poddaszem.
Wariant 1 Czy w takim razie należy zachować ten układ i położyć folię paroszczelną w miejscu papy i na nią 2 warstwy wełny po 5 cm wełny na zakład na ślepej podłodze na deskach pośrednich, i płyta OSB
Wariant 2 Czy też na trzeci pozom desek przybitych od spodu do legarów co stanowią sufit mieszkania poniżej położyć folię paroszczelną i w przestrzeń ślepego pułapu 10 cm wełny założyć z powrotem deski pośredniego poziomu stropu dalej na te deski 2 warstwy wełny po 5 cm wełny na zakład i wolna przestrzeń ok 2 cm i płyta OSB??
Zaznaczam że zarówno mieszkanie poniżej jak i adoptowane poddasze będą ogrzewane.

DIY
17-01-2011, 20:30
Wyrzuć wszystko do gołego deskowania sufitów w powstałe przestrzenie /ok. 20-27cm/ ułożysz sobie wełnę.
Pierwszą warstwę wełnę w płytach do izolacji akustycznej np. 50mm i pozostałą powyżej przestrzeń wełną z rolki.

Z obu stron stropu są pomieszczenia mieszkalne /ogrzewane/ i tu nie potrzebna jest folia.
Podłogę najlepie będzie jak zrobisz deskowanie /30-32mm/na belkach. Dalej posadzki na sucho - plyty wiórowe /18-25mm/ na podkładzie styropian lub wełna /20-50mm/.

Zbigniew100
18-01-2011, 07:11
Myślę ,że nie jest potrzebny demontaż deskowania.
Przestrzeni jest aż nadto.
Tak jak wspomniano , między pomieszczeniami ogrzewanymi nie ma potrzeby umieszczania folii.
Podobnie izolacji termicznej.
Dać proponowaną warstwę izolacji akustycznej i wystarczy.
Dalej warstwy jak proponuje EMP4

EMP4
18-01-2011, 18:54
Rozumiem że nie ma potrzeby zostawiania wolnej przestrzeni w stropie jak i zastosowania folii paroszczelnej.
Jeśli więc wypełniłbym całą przestrzeń stropu wełną poczynając od:

ułożenia 10 cm wełny kamiennej w płytach np "izolight isorock" czy "knauf nobasil ade" na tym pozostawiłbym deskowanie pośrednie które jest w dobrej kondycji jeśli chodzi o deski gr 15 mm w systemie pióro wpust,
na deskowanie pośrednie10 cm wełny szklanej isover super mata
na koniec płyta osb 22 i płyta ogniochronna promatect 0,6 mm (bo tak wymaga projekt)

Czy taki układ byłby jak najbardziej dopuszczalny i spełnił by swoje zadanie?

adam_mk
18-01-2011, 19:48
Kompletnie NIE ROZUMIECIE tego stropu.
Zróbcie tak, jak chcecie, ale ja doradzam odrobinę "googlowania".
Jest w sieci taki tekst o renowacji starych stropów.
Mam właśnie takie stropy i też muszę z nimi zrobić porządek...
Ja znalazłem...
Strop pełni określone funkcje!
Proponowany sposób pozbawia go kilku podstawowych - robicie BĘBENEK!
Pod stropem jest "twoje"?
Zrobisz jak planujesz to wstaw tam dwa razy więcej kaloryferów...
Reszta - ok.

Adam M.

EMP4
19-01-2011, 13:25
Mieszkanie poniżej adaptowanego poddasza nie jest moje. Nie wiem do końca jak to zrobić poprawnie tak by sąsiad nie miał pretensji. Jak w takim razie wykonać ten strop poprawnie? Poddasze będzie stanowiło odrębne mieszkanie. Jak nie zrobić z tego bębenka ale jednocześnie dobrze izolować akustycznie i cieplnie. Wolnej przestrzeni wraz ze między górnym poziomem legarów a deskowaniem sufitu sąsiada poniżej ze ślepym pułapem jest 20 cm.

Zbigniew100
19-01-2011, 13:37
Rozumiem że nie ma potrzeby zostawiania wolnej przestrzeni w stropie jak i zastosowania folii paroszczelnej.
Jeśli więc wypełniłbym całą przestrzeń stropu wełną poczynając od:


ułożenia 10 cm wełny kamiennej w płytach np "izolight isorock" czy "knauf nobasil ade" na tym pozostawiłbym deskowanie pośrednie które jest w dobrej kondycji jeśli chodzi o deski gr 15 mm w systemie pióro wpust,
na deskowanie pośrednie10 cm wełny szklanej isover super mata
na koniec płyta osb 22 i płyta ogniochronna promatect 0,6 mm (bo tak wymaga projekt)


Czy taki układ byłby jak najbardziej dopuszczalny i spełnił by swoje zadanie?

Nie ruszaj desek pośrednich.
Na deski pośrednie to co planujesz i gotowe

EMP4
19-01-2011, 19:01
A co z wolną przestrzenią między deskowaniem pośrednim stropu a deskowaniem sufitu mieszkania które znajduje się poniżej? czyli ze ślepym pułapem? ma pozostać pusty? czy go wypełnić wełną?

Zbigniew100
20-01-2011, 05:46
A co z wolną przestrzenią między deskowaniem pośrednim stropu a deskowaniem sufitu mieszkania które znajduje się poniżej? czyli ze ślepym pułapem? ma pozostać pusty? czy go wypełnić wełną?

Ja bym zostawił pustą przestrzeń.

Admiral85
24-01-2011, 13:36
Witam,
stoję teraz przed podobnym problemem. Mam podłogę ze ślepym pułapem. Nie interesuje mnie ocieplenie podłogi, tylko jej wygłuszenie. Na deski ślepego pułapu zmieści mi się najwyżej 7 cm wełny kamiennej. Większość osób zaleca pozostawienie ślepego pułapu. Nie znalazłem odpowiedzi po co!
Początkowo chciałem usunąć deski ślepego pułapu i wypełnić wszystko wełną kamienną, jednak z tego co czytałem tak gruba wartwa nie jest potrzebna, a kosztuje.
Pomyślałem o wypełnieniu przestrzeniu pod deskami miękką wełną, a na deski wełna kamienna. Czytałem jednak, że deski ślepego pułapu potrafią się ruszać i hałasować dlatego można wkleić je na piankę montażową (mam tutaj pewne wątpliwości). Jedyna rola ślepego pułapu, o której mi wiadomo to wentylacja, ale nie muszę przecież szczelnie wypełniać tej przestrzeni. Obawiam się jednak, że ślepy pułap to duuuuże pudło rezonansowe.

Dlatego proszę o jakieś "za" i "przeciw" stosowaniu desek ślepego pułapu.

Zbigniew100
24-01-2011, 13:43
Ślepy pułap zabezpiecza strop od dołu przed obciążeniem z góry pochodzącym od polepy.
Nie ma potrzeby ruszać ślepego pułapu, jeszcze porysuje się sufit u sąsiada i będzie problem.

Admiral85
24-01-2011, 14:00
Pomijając sufit sąsiada, teraz skoro nie ma już polepy, czy jest do czegoś potrzebny ślepy pułap?
Czy nie powoduje on rezonansu?

Jeżeli wypełnienie ślepego pułapu przyczyni się pozytywnie do wyciszenia, to według mnie jest już potrzeba :)

Czy możesz wytłumaczyć mi post użytkownika adam_mk?

Admiral85
25-01-2011, 11:51
Adam_mk, napisz proszę ja wygląda twoja wizja wygłuszenia podłogi. Co robisz ze ślepym pułapem?
Mówisz o jakiejś ciekawej lekturze w sieci. Czy możesz wysłać jakiś link?

EMP4
25-01-2011, 19:29
Nie wiem jak wielu już wykonawców pytałem właśnie o taki stan rzeczy mianowicie o rolę ślepego pułapu? W odpowiedzi dostałem i wywnioskowałem że do wentylacji stropu i jak kolega wspomniał zabezpiecza strop od dołu przed obciążeniem z góry pochodzącym od polepy. Ewentualna para wodna która wędrowała przez sufit mieszkania znajdującego się pod nieużytkowym poddaszem z racji tego że było ogrzewane osadzała się na deskach sufitu w stropie i polepie. Właśnie po to był potrzebny m.in. ślepy pułap aby była zachowana wentylacja by odparowała skroplona woda i wilgoć wynikająca z kondensacji pary przez to że dolne pomieszczenie było ogrzewane a poddasze nie. Teraz jednak rola poddasza się zmienia i będzie w pełni użytkowa powierzchnia ocieplana. i zjawisko kondensacji nie powinno występować. Takie wytłumaczenie przedstawiłem w biurze projektowym gdzie przyznali mi rację. Czekam jeszcze na opinię konstruktora który ma się temu lepiej przyjrzeć. Czy wypełnić całkiem strop z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej między płytą osb a wełną czy zachować ślepy pułap choćby chociaż w niewielkim stopniu Aby uzyskać jak najlepszy efekt wyciszenia akustyczno ociepleniowego? Dlatego jeszcze nie zdecydowałem tak do końca co z tym fantem zrobić. Wiem na pewno że zastosuję sztywną wełnę w płytach np rockwool rockton i miękką z rolki isover super mata, ale nie wiem w jakich proporcjach.

Admiral85
26-01-2011, 08:50
Ja też daje Rocktona i miękką wełnę. Jeżeli rocktona dajesz bez podwieszek, to nie kładź go bezpośrednio na miękkiej wełnie bo siądzie :D
ja chyba ślepy pułap wypełnię miękką wełną (dla spokojnego sumienia), a zamiast polepy pójdzie rockton. Nie zapomnij o podkładkach pomiędzy dźwigarami a legarami. U mnie nie ma legarów - podłoga była przybita bezpośrednio do dźwigarów, więc na dźwigary dam podkładki albo z prasowaniej wełny 2cm, albo z jakiegoś filcu albo taśmę akustyczną pod ścianki gk, a na to płyty osb, ale nie będę ich przybijał, bo po gwoździach też się niesie.

Cały czas zastanawiam się czy położyć deski ślepego pułapu

c1nex88
11-09-2014, 20:27
Witam serdecznie, wiem że temat jest bardzo stary, ale właśnie zerwałem deski w remontowanym mieszkaniu i okazało się iż strop posiada ślepy pułap czyli strop ma grubość 20 cm od spodu przybity jest sufit sąsiada następnie 10cm ślepego pułapu, następnie deski i na nich znajduje się 10cm glinki/żużlu.
I miałbym prośbę o poradę czy warto zrywać deski nad pustą przestrzenią aby uzyskać 20cm przestrzeni która wypełnię wełną mineralną czy nie warto i czy położenie wełny 15cm na suficie sąsiada nie obciąży go zbytnio bo nie chciałbym remontować dodatkowo mieszkania sąsiada ;)
Zaznaczę że zależy mi na jak najlepszym wyciszeniu od dźwięków powietrznych tak abym nie słyszał co sąsiad ogląda w danej chwili w telewizji :)