PDA

Zobacz pełną wersję : POMPY CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi użytkowników PC



Gosc***
18-01-2011, 08:53
.

Jastrząb
18-01-2011, 08:58
Założyłem nowy wątek (w odróżnieniu od POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia,uwagi) i prosiłbym o wymiane spostrzeżeń, uwag, doświadczeń wyłącznie użytkowników Pomp Ciepła.
Jako zem uzyszkodnik PC, to sie wypowiem:
To sie nie uda!!
Rob co chcesz. Zaraz i tak sie wpakuje Arturo72, czy inszy Niktspecjalny i bedzie zwyczajowa jazda :-(
Choc, obym sie mylil.

marcin

yaiba83
18-01-2011, 09:54
Jastrząb - o solarach też powstał nowy wątek, więc myślę że przynajmniej na jakiś czas zadymy nie będzie. Jak ktoś będzie próbował zaczynać burdę to nie można się wdawać w dyskusję tylko od razu zlewać gościa.

Osobiście nie jestem posiadaczem pompy, ale posiadamy w firmie do CWU Viessmanna Vitocal 160-A. Moc podawana przez producenta to 1,54kW z pompy ciepła i 1,5kW z ewentualnej dodatkowej grzałki. Na podstawie obserwacji 3-4 miesięcy stwierdzam, że sama grzałka kilka procent lepiej grzeje wodę niż sama pompa ciepła.
Widać, że nawet uznanym markom zdarza się nieco naciągać swoje wyniki - co z tego wynika? Chcesz kupić PC to bierz kapkę więcej niż potrzebujesz - unikniesz zdziwienia :)

Jastrząb
18-01-2011, 10:05
posiadamy w firmie do CWU Viessmanna Vitocal 160-A. Moc podawana przez producenta to 1,54kW z pompy ciepła i 1,5kW z ewentualnej dodatkowej grzałki. Na podstawie obserwacji 3-4 miesięcy stwierdzam, że sama grzałka kilka procent lepiej grzeje wodę niż sama pompa ciepła.
To nie tak. Dla PC moc grzewcza podaje sie dla konkretnych temperatur DZ i GZ. Zgaduje ze to PC powietrze-woda.
Wystarczy ze grzejesz wode do ciut wiekszej temp niz "katalogowa" lub masz chlodniejsze powietrze na wejsciu i PC nie osiagnie takiej mocy, wzgldnie wyjdzie wieksze zuzycie pradu.
jakbys zastosowal dokladnie katalogowe temp DZ i GZ, to pewnie miala by PC taka moc.

Widziales kiedys samochod ktory pali tyle co w folderze?
A pewnie sie da. Jakbys jechal "za miastem" na 5-tce 85km/h, nie zwalanial, nie przyspieszla, po plaskim, zadnych gorek, to pewnie by wyszlo tyle co w folderze.
Czy to znaczy ze producent klamie? Raczej ze stosuje pewien rodzaj niedopowiedzienia. Takie czasy.
Generalnie zgadzam sie z tym, trzeba brac z duza doza niepewnosci co producenci podaja.

Producent mojej PC napisal w folderze, ze PC osiaga COP 6,6!! Nie napisal tylko, ze pewnie dal temp DZ w okoloic pewnie z 15C :D
A juz malym druczkiem dodal, ze przy 0/35C to jest bodajze COP=4.2.

marcin

yaiba83
18-01-2011, 10:16
Tak to pompa powietrze/woda. Producent podaje znamionową moc już od +15*C, więc na moje oko czy w pomieszczeniu będzie 17*C czy 22*C raczej nie powinno być różnicy.
Podobnie z solarami niektórzy makretingowcy podają, że solar w 70% pokrywa zapotrzebowanie na wodę - tylko brać i się nie zastanawiać. W praktyce jak uzyskam 60% (wg moich kryteriów oceny, bo dla speców od marketingu podgrzanie wody na dnie zbiornika o 2*C to już jest zysk, który doliczają a ja który pomijam, bo dla mnie ciepła woda to min 45*C i tylko taką rozpatruję) to jest wynik zadowalający, ale to temat na inny wątek.

aadamuss24
18-01-2011, 21:53
yaiba83 dane co do mocy i wydajności pomp ciepła zależą bardzo ściśle od temperatur i mają tu znaczenie nawet drobne różnice w temperaturch. Co do procentów pokrycia zapotrzebowania na cwu przez solary to chyba coś źle kombinujesz, tego się nie da wyliczyć. Żadna pompa ciepła to nie jest ekspres, czasy nagrzewania są bardzo długie.
pozdr adam

piwopijca
19-01-2011, 10:45
No, ale zalezy jakie wartosci bierzemy jako wyjsciowe.
Czas nagrzania wody cwu 175l od temp. 25*C do temp. 52*C to ok. godziny a PCI mam 5,9kW.

Pzdr.

QQQQ
19-01-2011, 19:47
mam pc powietrze- woda ze zbiornikiem 300l pompa 11,2 kw
po prysznicu pompa nagrzewa wode do zadanej 40stC - i jest to dla mnie wystarczajace- w zadane 30 min
po kapieli w wannie (ok 250l) dziala pompa przez 30 min i przez chwile wlacza sie grzalka w zbiorniku
(nie sprawdzilem jeszcze jak dlugo dziala bo jeszcze jestem w wannie ;) )
do arkusza dodam sie za jakis czas ;)

yaiba83
20-01-2011, 21:24
I tu jest troszkę pies pogrzebany - jak czytam wasze moce pomp to mi się smutno robi, bo w firmie pompa ma tak jak wcześniej pisałem 1,54kW. Nagrzanie 300l wody to czas kilku godzin (ok 5-6)

yaiba83
22-01-2011, 19:34
Prezesi najarali się na solary do tej pompy (ma wbudowany sterownik) i będą montowali je na wiosnę. Jak tylko to zrobią nieomieszkam napisać co warte jest taka kombinacja, bo zazwyczaj ludzie decydują się albo na solar albo na PC.