PDA

Zobacz pełną wersję : Najnowsze uwagi i spostrzeżenia użytkowników solarów.



niktspecjalny
18-01-2011, 09:22
Założyłem nowy wątek by to wszystko poskładać do kupy.Tylko dla użytkowników solarów.Bez porównań do PC itp.
Możę nikt nie przeszkodzi w dyskusji (liwko,jastrząb i inni)

yaiba83
18-01-2011, 09:48
No to może zacznij od siebie. Jakiej firmy masz sprzęt, ile paneli, jaki zbiornik, pi razy drzwi zużycie wody i ogólnie czy jesteś zadowolony, a może byś coś poprawił?
Mnie się nie bój nie zjadę cię a wszelkie uwagi mogą być cenne dla tych co są przekonani, iż solary to dla nich dobre rozwiązanie.

niktspecjalny
18-01-2011, 11:44
No to może zacznij od siebie. Jakiej firmy masz sprzęt, ile paneli, jaki zbiornik, pi razy drzwi zużycie wody i ogólnie czy jesteś zadowolony, a może byś coś poprawił?
Mnie się nie bój nie zjadę cię a wszelkie uwagi mogą być cenne dla tych co są przekonani, iż solary to dla nich dobre rozwiązanie.

Bardzo ci dziękuję.

Słonko świeci dziś zajefajnie,Zanim opisze w szczegółach jak mam to rozwiązane technicznie podpowiem potencjalnym klientom solarów ,że na prawdę warto je mieć.Wygo da np. "Trzy miesięczna" w pozyskiwaniu ciepełka od słońca jest wprost nie porównywalna z innym urządzaniem.Ale....ale.Nie będę robił fotek bo nie czas i chwila na to, ale powiem Wam,że glikolek krąży i obecnie na zegarach mam 37 stC. Mało to jeszcze ,ale głupi ,zapomniałem ,że priorytetem powinno być grzanie CO.Teraz grzeje CWU.Jak słonko dziś zniknie...a przypominam ,że mamy zimę ...temp zew.-2stC to CWU zagrzeje słonko.

yaiba83
18-01-2011, 12:10
Posiadasz płaskie czy rurowe kolektorki?
Ciekawe jak się sprawdza wpięcie solarów do podłogówki. Nagrzanie CWU do 35*C to jeszcze nie jest zadowalający wynik, ale dla podłogówki to już fajne grzanie.
Ktoś może sprawdzał na ile to obniża koszty ogrzewania?

niktspecjalny
18-01-2011, 12:43
Posiadasz płaskie czy rurowe kolektorki?
Ciekawe jak się sprawdza wpięcie solarów do podłogówki. Nagrzanie CWU do 35*C to jeszcze nie jest zadowalający wynik, ale dla podłogówki to już fajne grzanie.
Ktoś może sprawdzał na ile to obniża koszty ogrzewania?

Mam próżniowo rurowe i system bardzo prosty,bo trochę już przestarzały jak to określają ZNAWCY.Opisze tą tylko muszę się zebrać do kupy by to mądrze i rzeczowo opisać.

Afrodyta
06-03-2011, 21:43
Posiadasz płaskie czy rurowe kolektorki?
Ciekawe jak się sprawdza wpięcie solarów do podłogówki. Nagrzanie CWU do 35*C to jeszcze nie jest zadowalający wynik, ale dla podłogówki to już fajne grzanie.
Ktoś może sprawdzał na ile to obniża koszty ogrzewania?Ja laik kompletny w takich technicznych sprawach, chętnie się dowiem jak to się ma w praktyce. Choć mam jeszcze bardzo daleko do solarów, to bardzo bym chciała mieć takowe.

dsnake
08-03-2011, 12:15
A ja mam pytanie - co zrobic by uniknąć przegrzania systemu w lecie (np. jeśli wyjadę na 2 tygodnie na wakacje)? Firma montująca w porozumieniu z gminą (z dopłatami 45%+25%) radził by zasłonić kolektory na czas wyjazdu ... folią (SIC!).

To mnie (na razie) bardzo skutecznie odstraszyło od solarów.

yaiba83
08-03-2011, 16:58
Nie wiem jakiej firmy wam te kolektory oferują, ale myślę że większość producentów ma taką opcję jak np Hewalex - bodajże tryb wakacyjny to się nazywa. Przez dzień solarki nagrzewają wodę, od północy załącza się pompka i pompuje gorący glikol do kolektora wychładzając się np do 35*C tak by następny dzień nie zaczynać grzania od 60*C tylko od 35*C. Ta opcja działa przy płaskich kolektorach, przy próżniowych jest problem bo próżnia z definicji nie powinna oddawać ciepła do otoczenia, poza tym konstrukcja na to nie pozwala.

Ewentualnie zainteresuj się AquaSystem`em gdzie czynnikiem roboczym jest woda i stan pary jest dla nich normalnym stanem pracy. Mnie to jakoś nie przekonuje, przynajmniej jakoś to popularne nie jest i jednak glikolowe zwojowały rynek.

kolektor1
08-03-2011, 20:44
Witam.
niktspecjalny napisał:

Założyłem nowy wątek by to wszystko poskładać do kupy.Tylko dla użytkowników solarów.Bez porównań do PC itp.
Możę nikt nie przeszkodzi w dyskusji (liwko,jastrząb i inni)
Oj czy nie odgrzewamy starego kotlecika, był już temat " pokażcie swoje solary" odzedł w niebyt archiwum. Raptem parę osób pochwaliło się swoimi instalacjami.
pozdrawiam.
Witold

aadamuss24
08-03-2011, 20:46
Biorąc pod uwagę ilość dni słonecznych od listopada to nie było ich wiele. Patrząc przez pryzmat ostatnich dwóch tygodni to może wydawać się, że słońce świeciło cały czas. Latem może być lepiej. Za kilka dni może już coś będę mogł napisać o wspomaganiu ogrzewania kolektorami, ale na cuda nie liczę. pozdr adam

ps kolektor1 nikt nie pokazywał bo i chwalić nie ma się czym :)

kolektor1
08-03-2011, 22:15
Za kilka dni może już coś będę mogł napisać o wspomaganiu ogrzewania kolektorami, ale na cuda nie liczę. pozdr adam

ps kolektor1 nikt nie pokazywał bo i chwalić nie ma się czym :)

Od paru dni nie dogrzewam a ogrzewam kolektorami wszystko powieszone na licznikach ciepła.
pozdrawiam.
Witold

aadamuss24
09-03-2011, 08:10
Gra słów :) wspomaganie czyli wcześniej grzałem pompą a teraz solarami :) kombinuję ze sterowaniem :) i trochę jest zabawy jest :(

dsnake
09-03-2011, 09:21
Nie wiem jakiej firmy wam te kolektory oferują, ale myślę że większość producentów ma taką opcję jak np Hewalex - bodajże tryb wakacyjny to się nazywa. Przez dzień solarki nagrzewają wodę, od północy załącza się pompka i pompuje gorący glikol do kolektora wychładzając się np do 35*C tak by następny dzień nie zaczynać grzania od 60*C tylko od 35*C. Ta opcja działa przy płaskich kolektorach, przy próżniowych jest problem bo próżnia z definicji nie powinna oddawać ciepła do otoczenia, poza tym konstrukcja na to nie pozwala.

Dzięki za info - oferta dotyczyła kolektorów próżniowych. Opcja wakacyjna, o której piszesz załatwia myślę sprawę - pozostaje tylko ocena sprawności i opłacalności systemu.

agamon
11-03-2011, 21:55
Dsnake napisał:
"A ja mam pytanie - co zrobic by uniknąć przegrzania systemu w lecie (np. jeśli wyjadę na 2 tygodnie na wakacje)? Firma montująca w porozumieniu z gminą (z dopłatami 45%+25%) radził by zasłonić kolektory na czas wyjazdu ... folią (SIC!).

To mnie (na razie) bardzo skutecznie odstraszyło od solarów."

Tu sie nie zgodzę- miałem awarię czujnika temp. na solarach. przez 2 tygodnie czekałem na wymiane czujnika !? Nie zakrywałem solarów. Cisnienie dochodziło do 6. Nic się złego nie stało, A było to w okresie największych upałów. Zestaw solarny próżniowy ACV 2x30 rur.
"A ja mam pytanie - co zrobic by uniknąć przegrzania systemu w lecie "
W okresie letnim mam ustawioną temp. na czujniku co . Jak temperatura jest za wysoka zaczyna grzać co. Ktoś powie po co w lecie gorące kaloryfery-w okresie naszej nieobecności nie ma zużycia cwu. wiec aby zabezpieczyć bufor ciepła awaryjnie w największe upały załącza się co. Nikomu to nie przeszkadza bo nikogo nie ma w domu.

f.5
11-03-2011, 22:15
Gra słów :) wspomaganie czyli wcześniej grzałem pompą a teraz solarami :) kombinuję ze sterowaniem :) i trochę jest zabawy jest :(

aadamusie zajmujesz sie tym zawodowo?
moj instalator dał dupy strasznej
miałem wyciek gazu - lekki co prawda ale opanowany.
a wczoraj piec sie wyłączył spadło cisnienie - zle przykręcona rura do rozdzielacza.
jesli takie błędy robi to mam jeszcze mu dac solary do roboty
kur....wa zakopie je pod ziemią bo pomysli ze to pompa ciepła.
chcę 200T

yaiba83
12-03-2011, 08:40
U mnie już firma w dniu wczorajszym złożyła zamówienie do instalatora na kolektory Viessmanna 2x200F (płaskie), bo na razie pompa ciepła Vitocal 160-A też wieśmaka ma za małą wydajność. Termin realizacji do połowy kwietnia. Jak zamontują to napiszę jak to się sprawdza renomowanej marce i czy warto naprawdę tyle więcej siana wydawać, bo Viessmann drogi jest okropnie w stosunku do konkurencji a jak do tej pory widzę - szału nie ma. Chyba za mocno uwierzył w siebie...

kolektor1
17-03-2011, 19:56
Witam.
Zrobiłem małe podsumowanie. Otóż z kolektorów do dogrzania domu uzyskałem od 01-01-2011 2,87GJ gdzie jednocześnie kominek dał mi 11,48 GJ do dnia dzisiejszego. Jest to dokładnie 25%. Może nie jest to najlepszy wynik ale też pogoda na początku roku nie była jakaś specjana. Zobaczymy jaki wynik będzie w dalszych miesiącach.
pozdrawiam.
Witold