PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperacja + kominek na jednym orurowaniu



face
18-01-2011, 12:24
Witam prosze Was o sugestie i ewentualne spostrzezenia co do polaczenia jak w temacie
wymiencie plusy i minusy takiego rozwiazania
dodam ze nie chodzi mi o oszczednosci tylko o prawidlowa wymiane powietrza (reku) a podczas palenia w kominku chce ogrzewac caly dom a nie tylko czesc otwarta domu - w kominku zapewne bedzie palone okazjonalnie (w zimie) najwiecej bede palil wrzesien-pazdziernik i marzec-maj

mam zamiar rozwiazac to w taki sposob:
czerpnia - rekuperator - wezownica z rur w komorze kominka - rozprowadzenie do pomieszczen

pojawiaja sie pytania dotyczace zbyt suchego powietrza
umiejscowania nawiewow - podloga czy sufit - choc to akurat bedzie wykonane tam gdzie sie bedzie dalo

dsnake
19-01-2011, 10:31
Witam prosze Was o sugestie i ewentualne spostrzezenia co do polaczenia jak w temacie
wymiencie plusy i minusy takiego rozwiazania
dodam ze nie chodzi mi o oszczednosci tylko o prawidlowa wymiane powietrza (reku) a podczas palenia w kominku chce ogrzewac caly dom a nie tylko czesc otwarta domu - w kominku zapewne bedzie palone okazjonalnie (w zimie) najwiecej bede palil wrzesien-pazdziernik i marzec-maj

mam zamiar rozwiazac to w taki sposob:
czerpnia - rekuperator - wezownica z rur w komorze kominka - rozprowadzenie do pomieszczen

pojawiaja sie pytania dotyczace zbyt suchego powietrza
umiejscowania nawiewow - podloga czy sufit - choc to akurat bedzie wykonane tam gdzie sie bedzie dalo

U mnie jest to rozwiązane w ten sposób - powietrze ogrzewane nad kominkiem tylko częściowo (przez kratkę) wraca ogrzane do salonu. Jak temperatura przekroczy na czujniku założoną temperaturę (jest regulacja), włąca się dmuchawa, która dołącza to powietrze do powietrza wywiwanego z domu - trafia do rekuperatora, gdzie ogrzewa powietrze nawiewane, któe dzięki temu ogrzane trafia do domu. Osiągam zazwyczaj 20-30 stopni (tak by nie przesadzić) - w zależności od temperatury zewnętrznej i intensywności palenia w kominku. System wygodny, wysusza powietrze normalnie jak to rekuperator a unikam nawiewania kurzu do całego domu.

orko
19-01-2011, 11:05
Kominek i rekuperacja wymaga zupełnie innych wielkości przepływu.
Np reku - 100-200 m^3/h
Kominek 500-1000 m^3/h
Tego pogodzić się nie da, bo albo
wyrzucone będzie ciepłe powietrze z domu jak u autora powyżej (zwiększa tylko wywiew, nawiew zostawia bez zmian - taki kosztowny sposób rozmrażania reku)
albo: odbędzie się to kosztem trwałość instalacji reku.

face
19-01-2011, 11:27
pytam dla mojego zalozenia:

czerpnia - reku - wezownica z rur w komorze nad kominkiem - pomieszczenia

powietrze juz po wymianie w rekuperatorze trafia do wezownicy z rur znajdujacej sie w komorze kominka - uklad reku jest zamkniety to jak wezownica przez bojler tylko na odwrot ma dzialac

prosze o opinie

dsnake
19-01-2011, 11:37
Ale przecież nie całe powietrze z kominka trafia do reku.
Poza tym 100-200 m3 na reku to chyba mało (mój dom to 190 m2, kubatura ok. 700 m3).
Żadne rozwiązanie nie jest idealne, ale ja jestem zadowolony - przy okazji grzania kominkiem przyjemne ciepło w salonie oraz dogrzanie całego domu (traktuję to jako dodatkowe, wieczorno-weekendowe uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego). System wykonywał mój przyjaciel - właściciel firmy wentylacyjno-klimatyzacyjnej, u siebie zamontował identyczne rozwiązanie. Dodatkowo można podłączyć klimatyzator do całego systemu (mi nie potrzeba - mam dobrze zaizolowany system - maksymalne temperaury w lecie w domu dochodziły przez ostatnie dwa lata do 24 stopni).

A co do założenia face - nie jestem fachowcem, ale czy nie wydłuży to (zwiększając opory) nadmiernie systemu nawiewnego? No i jaką temperaturę osiągnie powietrze nawiewane? Poza tym wygląda rozsądnie

face
19-01-2011, 12:15
A co do założenia face - nie jestem fachowcem, ale czy nie wydłuży to (zwiększając opory) nadmiernie systemu nawiewnego? No i jaką temperaturę osiągnie powietrze nawiewane? Poza tym wygląda rozsądnie

wydluzy system o jakies 4-5 mb ale dobierzemy reku z went o wiekszym sprezu co zalatwi sprawe
temp powietrza teoretycznie bedzie zalezec od mocy kominka (pasuje jakis z niewielka moca - ok 6 kW) no i dlugosci wezownicy w rozwinieciu
za krotka bedzie malo sprawna a zbyt dluga da zbyt cieple i suche powietrze - troszke zabawy i moze sie uda dobrac dl tylko bedzie zabawa aby ja zmiescic w komorze kominka

przy dobrze dobranej dl wezownicy teoretycznie powinienem miec powietrze o zakladanej temp 20-24* i niezbyt wysuszone

face
19-01-2011, 15:45
odbędzie się to kosztem trwałość instalacji reku.

jakie zagrozenia masz na mysli?

Forest-Natura
19-01-2011, 20:33
Witam.
Były na FM ze dwa pokrewne tematy - poszukaj to będziesz miał kilkadziesiąt (jak nie więcej) wypowiedzi.
Pozdrawiam.

face
19-01-2011, 21:32
Witam.
Były na FM ze dwa pokrewne tematy - poszukaj to będziesz miał kilkadziesiąt (jak nie więcej) wypowiedzi.
Pozdrawiam.

dzieki:)

poszukam moze ktos chcial to rozwiazac badz rozwiazal jak ja:)

ale temat nadal uwzam za aktualny jakby ktos chcial sie podzielic wiedza:)

nic tam nie znalazlem specjalnie przydatnego...ale moze jak poczytam na spokojnie...

eprestige
20-01-2011, 09:42
wydluzy system o jakies 4-5 mb ale dobierzemy reku z went o wiekszym sprezu co zalatwi sprawe
temp powietrza teoretycznie bedzie zalezec od mocy kominka (pasuje jakis z niewielka moca - ok 6 kW) no i dlugosci wezownicy w rozwinieciu
za krotka bedzie malo sprawna a zbyt dluga da zbyt cieple i suche powietrze - troszke zabawy i moze sie uda dobrac dl tylko bedzie zabawa aby ja zmiescic w komorze kominka

przy dobrze dobranej dl wezownicy teoretycznie powinienem miec powietrze o zakladanej temp 20-24* i niezbyt wysuszone
Jak wiemy rekuperator wyciąga i nadmuchuje powietrze. Musi to się odbywać w sposób zrównoważony. Montowanie wyciągu rekuperatora w komorze kominka to moim zdaniem pomyłka. Wystarczy w miejscu nad kominkiem ( tam jest najcieplejsze powietrze) zainstalować wyciąg do rekuperatora. Jak zainstalujesz dobry rekuperator rozprowadzi ciepłe powietrze. Jak myślisz o rekuperatorze pamiętaj silniki 24V.

bigrw
20-01-2011, 10:11
witam
u mnie jest tak że obie rury zasilająca w powietrze z reku i powrotna do reku (który znajduje się w piwnicy) jest poprowadzona w komorze kominka , jednakże są one odizolowane całkowicie od powietrza wełną....jedynie rura która zasila w powietrze z rekuperatora pomieszczenia zaraz nad kominkiem jest zrobiona wężownica aby powitrze z reku mogło sie trochę dogrzać w przypadku kiedy grzałbym kominkiem (plus jest właśnie taki iż to suche i zakurzone "kominkowe" powitrze nie jest mieszane z powitrzem zewnętrznym przechodzącym przez reku i przez filtry. Kominek to i tak dla mnie jest tylko dodatek i pewna ewentualność....z której mało korzystam...ale wolę nie nawiewać zakurzonego i suchego powietrza do sypialni....
natomiast rura idzi z poddasz prosto do piwnicy i jest całkowicie odizolowana w wystarczający sposób aby nie nagrzewała sie za bardzo.....wolałem nie ryzykowac aby coś mogło się wydarzyć i uszkodzić reku poprzez zbyt dużą temperaturę powitrza wywiewanego do garażu

face
20-01-2011, 10:42
witam i dziekuje:)

u mnie z racji braku piwnicy rekuperator bedzie na stryszku - dodatkowo go bede musial docieplic

jak wyglada u Ciebie eksploatacja?? jak system ten dziala?? mam na mysli rozprowadzenie powietrza i osiagane temp
na co powinienenm zwrocic uwage wykonujac takie polaczenie??

u mnie podgrzanie nastapi za rekuperatorem i to jakies 4m - to powietrze juz podgrzane w wezownicy trafi do pomieszczen i dopiero z tamtad po wymianie do reku spowrotem i zawsze cos ogrzeje pociagane z zewnatrz

bitter
07-02-2011, 20:39
Pomysł umieszczenia kanału wywiewnego w obudowie kominka jako czegoś w rodzaju wężownicy i doprowadzenie tego dopiero do pomieszczeń wydaje mi się bardzo dobry. Jestem laikiem ale rzeczywiście można by uzyskać dodatkowe podgrzanie powietrza. Problem widzę tylko taki, że to kompletnie niesterowalne. Ja lubię mieć w sypialni chłodno jak śpię a co będzie jak sobie napalę w kominku w salonie i to powietrze mi nagrzeje sypialnie? I zastanawiam się też czy po ogrzaniu w kominku powietrze w tym kanale nie będzie za gorące? Jaka będzie temperatura na anemostatach?

face
28-02-2011, 18:00
dobra sugestia co do sterowalnosci i temp powietrza

sterowalnosc i temp powietrza beda zalezec od czynnikow takich jak: predkosc przeplywu powietrza w kanale, dlugosc (objetosc) wezownicy no i sam system palenia w kominku
dlugosc wezownicy bedzie obliczona tak aby uzyskac ok 25* na anemostatach - problem nasuwa sie dla ktorego biegu (obr wentylatora reku) takie zalozenie wykonac
sterowanie to poprzez sposob palenia - przykladowo rozpalam o godz 18 i pale do ok 20-21 i sprawdzam czy za cieplo czy za zimno - to juz metoda bedzie prob i bledow gdy instalacja powstanie - gdy nie pale kociol gazowy ogrzewa, gdy pale kociol gazowy milczy

nie chodzi tutaj o grzanie domu kominkiem tylko jesli juz pale w kominku to chce to cieplo rozprowadzic po domu stosunkowo rownomiernie - reku bedzie wiec dodatkowo je wykorzystac do rozprowadzenia powietrza gdy w kominku ogien

tez wole troche zimniej do snu:)

eniu
28-02-2011, 18:36
dobra sugestia co do sterowalnosci i temp powietrza

sterowalnosc i temp powietrza beda zalezec od czynnikow takich jak: predkosc przeplywu powietrza w kanale, dlugosc (objetosc) wezownicy no i sam system palenia w kominku
dlugosc wezownicy bedzie obliczona tak aby uzyskac ok 25* na anemostatach - problem nasuwa sie dla ktorego biegu (obr wentylatora reku) takie zalozenie wykonac
sterowanie to poprzez sposob palenia - przykladowo rozpalam o godz 18 i pale do ok 20-21 i sprawdzam czy za cieplo czy za zimno - to juz metoda bedzie prob i bledow gdy instalacja powstanie - gdy nie pale kociol gazowy ogrzewa, gdy pale kociol gazowy milczy

nie chodzi tutaj o grzanie domu kominkiem tylko jesli juz pale w kominku to chce to cieplo rozprowadzic po domu stosunkowo rownomiernie - reku bedzie wiec dodatkowo je wykorzystac do rozprowadzenia powietrza gdy w kominku ogien

tez wole troche zimniej do snu:)

Face
nie mam dobrych wieści . Przynajmniej z mojej strony pomoc raczej nie nadejdzie :(.
Eksperymentowałem dawno temu z powietrzem jako medium w kominku i kiedy
okazało się że lepsze efekty daje zaprzęgnięcie do pracy zduństwa nowoczesnego
lub wody , dałem sobie luz. Główne przyczyny rezygnacji znasz : problemy ze
sterowaniem , zależność od rodzaju opalu , walka z kurzem i nadmiernym
wysuszaniem powietrza . Tak jak już Ci wcześniej napisałem ,wolałem skupić
się nad tym by nie tracić nadmiernie ciepła w kominie , na kumulowaniu
tegoż ciepła w odpowiednich "akumulatorach".

Twój pomysł ma oczywiście szanse powodzenia ,ale trzeba lubić dmuchanie
i wiatraczki . Ani to zdrowe ,ani przyjemne - zapach "gonionego" nadmiernie
podgrzanego powietrza to nic szczególnego . Z wysuszaniem to radzić
trzeba sobie przy wszystkich systemach . Najprostszy sposób to duży
pojemnik na wodę z nierdzewki w komorze kominka ,blisko wkładu.Woda
sie prawie wygotuje , ale skuteczność spora ....

pozdrawiam

face
28-02-2011, 18:49
wlasnie sek w tym ze nie zamierzam go ganiac nadmiernie szybko, praca reku ok 300m3/h
nie chce go rowniez zbytnio nagrzewac aby nie osuszyc - stad pomysl wezownicy a nie pompowanie powietrza do komory i z niej odsysanie - wiec i kwestie kurzu pozostaja marginalne

zostaje zbudowac i sie przekonac:)

eniu
28-02-2011, 19:08
wlasnie sek w tym ze nie zamierzam go ganiac nadmiernie szybko, praca reku ok 300m3/h
nie chce go rowniez zbytnio nagrzewac aby nie osuszyc - stad pomysl wezownicy a nie pompowanie powietrza do komory i z niej odsysanie - wiec i kwestie kurzu pozostaja marginalne

zostaje zbudowac i sie przekonac:)

To chyba dobry pomysł , przy założeniu ,że urządzenia wentylacyjne
będą i tak, więc inwestycja nie jakaś potworna...Rób foty , jak nic nie
wyjdzie ,najwyżej udasz że nic nie robiłeś :D

face
28-02-2011, 19:16
dzieki za poswiecony czas:)

foty to zrobic musze bo nikt nie uwierzy:p
jak nic nie wyjdzie to bede w plecy ok 10mb rur i pare kolanek:)

eniu
28-02-2011, 19:38
dzieki za poswiecony czas:)

foty to zrobic musze bo nikt nie uwierzy:p
jak nic nie wyjdzie to bede w plecy ok 10mb rur i pare kolanek:)

Jak umiesz rysować to może coś machnij na papier , wzrokowiec jestem.

QBELEK
28-02-2011, 19:54
Czytaliście artykuł ?
http://www.rekuperatory.pl/dowiedz-sie-wiecej/rekuperator-a-kominek

face
28-02-2011, 21:37
przejrzalem pobieznie:)
nie martwi mnie nic co tam napisali:)

Forest-Natura
28-02-2011, 22:05
Witam.
Łączenie jednego z drugim nie jest złe. Ale ... czy wiecie jak ma funkcjonować rekuperacja żeby spełniała swoje zadanie (oszczędzała energię)?
Taka mała zagadka - wypowiedźcie się.
Pozdrawiam.
PS. Poprośmy moderatora o przeniesienie do działu Kominki - będzie większy pożytek dla innych.

QBELEK
28-02-2011, 22:18
F-N tym pytaniem rozumiem że nawiązujesz do swojego uniwersalnego patentu WM z czerpnią przy kominku....

Forest-Natura
01-03-2011, 06:56
Witam.
Rozwiń temat bo nie "kumam" co to jest WM ... :(
Pozdrawiam.

QBELEK
01-03-2011, 07:24
WM - Wentylacja Mechaniczna :)

QBELEK
01-03-2011, 07:31
Zgaduję, lekkie nadciśnienie w budynku.

face
01-03-2011, 08:17
Witam.
Łączenie jednego z drugim nie jest złe. Ale ... czy wiecie jak ma funkcjonować rekuperacja żeby spełniała swoje zadanie (oszczędzała energię)?
Taka mała zagadka - wypowiedźcie się.
Pozdrawiam.
PS. Poprośmy moderatora o przeniesienie do działu Kominki - będzie większy pożytek dla innych.

pytanie jedno zasadnicze: czy WM z odzyskiem rzeczywiscie oszczedza energie? mnie chodzi o poprawna wentylacje przede wszystkim, po drugie skoro bede mial WM to doloze centrale reku aby cos oszczedzic (czy wogule i ile - liczylem i ok 120 zl rocznie w mym budynku - wiec to nie aspekt finansowy guruje) a skoro bede mial jedno i drugie to chce to wykorzystac do rozprowadzenia cieplego powietrza w budynku
to moje podejscie do tematu:)
prosze o uwagi odnosnie ewentualnych blednych zalozen do wykonania takiej instalacji i zagrozen wynikajacych z jej dzialania

Forest-Natura
01-03-2011, 08:46
Witam.
Aaa ... "Boryna" ... no to już wiem o co biega ... :D
Nie, nie to miałem na myśli.
Dobra - rozwinę temat bo na zgadywanki czasu szkoda. Kiedyś o tym pisałem, ale niech tam - powtórzę bo temat aktualny.
Zauważyłem iż większość użytkowników WM/reku używa tej instalacji w sposób nieodpowiedni i niezgodny z jej przeznaczeniem. Nagminnie w domach gdzie buduję kominki i piece, chodzi ona "non-stop" przez okrągłą dobę. Nie wiem czy to jest wina instalatorów WM (brak rzetelnego objaśnienia zasad funkcjonowania instalacji) czy ogólnej niewiedzy inwestorów, którzy chcą mieć to co inni, ale tak naprawdę nie wiedzą jak to ma funkcjonować i po co.
WM oblicza się tak (i tu poproszę może znających się na temacie lepiej niż ja - o ewentualne skorygowanie moich słów), by zapewniła 1-3 krotną wymianę powietrza w domu w ciągu doby. W zależności od faktycznych potrzeb, ilości mieszkańców, trybu ich życia, itp.
Przyjmując "modelowy" dom o kubaturze ok. 600 m3, obsługiwany przez WM o "przemiale" 300 m3/h, prawidłowe użytkowanie instalacji sprowadza się do jej włączenia około godzinki przed pobudką domowników i wyjściem do pracy/szkoły, itp., około godzinki przed przyjściem domowników do domu i około godzinki przed położeniem się spać. Jak dodamy około godzinki funkcjonowania WM "pomiędzy", w zależności od potrzeb (gotowanie obiadku, odświeżenie "klimatu" po jakiejś imprezce, itp.), to mamy zapewnione zarówno świeże powietrze w ilości wystarczającej dla ludzkiego organizmu (razy cztery bo to "modelowa" rodzina), jak i realne oszczędności energetyczne.
Tych ostatnich za cholerę nie ma jak WM/reku "chodzi na okrągło" - wręcz przeciwnie, powoduje to podobną stratę energii jak przy wentylacji grawitacyjnej ...
Teraz porównać to trzeba do "zwyczajowego" kominka w domu "modelowym", który jak jest zapalany, to praktycznie chodzi bez przerwy przez kilka godzin dziennie (przeciętnie między 17-23 plus dołożenie "na noc"). I obsługiwany przez wentylator o mocy 450 - 800 m3/h.
I właśnie tu dochodzimy do sedna - diametralnie od siebie różne są czasookresy używania tych dwóch instalacji, wydajności powietrza i związane z tym aspekty ekonomiczności płynące z prawidłowych założeń funkcjonowania DGP i WM.
Zasadne jest posiadanie osobnych napędów i wspólnych przewodów rozprowadzających powietrze przez jedną i drugą wentylację. Choć i to jest wątpliwe - bo jeśli źle zrobi się kominek i temperatury powietrza w nim sięgać będą 150 - 200 stopni, to z biegiem czasu odłoży się w nich sporo "kancerogenów" czyli przypalonych cząsteczek kurzu. Ile - tego chyba nie jest w stanie nikt powiedzieć. I świeże powietrze z rekuperacji już nie będzie takim świeżym.
Obydwie instalacje są coraz bardziej popularne w naszym grajdołku. I rozwiązań konstrukcyjnych jest tyle ile może być samych ... użytkowników. Ale tak naprawdę o rezultatach ich wspólnego funkcjonowania, obojętne czy negatywnych czy pozytywnych, powiedzieć będziemy mogli za kilkanaście lat dopiero ...
Pozdrawiam.

face
01-03-2011, 09:10
udam ze nie rozumiem stwierdzenia o Borynie...:p

wentylacja grawitacyjna sie sprawdza kiedy ona chce lub warunki pogodowe jej dzialaniu sprzyjaja i dla tego zdecydowalem sie na WM Z reku

przeczytalem post i nadal nie widze przeciwskazan aby to zmontowac razem, przedstawiles problemy i zasady ktore juz dawno wywynioskowalem sam szperajac na forach, stronach producentow reku i firm montujacych WM

Forest-Natura
01-03-2011, 09:30
Witam.
Boryna był do Qbelka ... :D
Tak bardziej ogólnie napisałem - bo przeczyta pewnie ten wątek więcej osób.
Nie widzisz przeciwwskazań - montuj. Ja też nie widzę ... oprócz tego, że nie montując w ogóle DGP a robiąc nieco inny kominek, ma się podobny efekt. Tyle że dłużej trwa rozprowadzenie powietrza, ale za to jest ono zawsze przefiltrowane, czyste i świeże. No i czasookres pomiędzy malowaniem domu wydłuża się 2-3 krotnie.
Pozdrawiam.

face
01-03-2011, 10:03
Witam.
Boryna był do Qbelka ... :D
Tak bardziej ogólnie napisałem - bo przeczyta pewnie ten wątek więcej osób.
Nie widzisz przeciwwskazań - montuj. Ja też nie widzę ... oprócz tego, że nie montując w ogóle DGP a robiąc nieco inny kominek, ma się podobny efekt. Tyle że dłużej trwa rozprowadzenie powietrza, ale za to jest ono zawsze przefiltrowane, czyste i świeże. No i czasookres pomiędzy malowaniem domu wydłuża się 2-3 krotnie.
Pozdrawiam.

wlasnie do tego zmierzam:)
nie przewiduje DGP, kominek bedzie inny - a zwlaszca material na komore powietrzna, akumulacyjny np szamot badz silka, zadnych gk i welny - powietrze z zewnatrz ma doprowadzone, bedzie z zamknieta komora spalania
wlasnie celem jest dluzszy czas pracy ukladu na mniejszej wydajnosci aby powietrze jak napisales bylo "zawsze przefiltrowane, czyste i świeże"
rowniez kominek nie bedzie sluzyl do ogrzewania budynku a jedynie do dogrzania gdy bedzie w nim palone - palone podkreslam czasami rekreacyjnie i glownie w okresie wiosny i jesieni a nie hajcowane

dzieki za sugestie i pozdrawiam:)

QBELEK
01-03-2011, 10:53
udam ze nie rozumiem stwierdzenia o Borynie...:p


To poezja tu nie ma co rozumieć :)

QBELEK
01-03-2011, 10:58
F-N twoje argumenty sa bardzo sensowne. Ale z tym kurzem to nieco przesadzacie, jeśli rekuperator ma filtry które zmienia się regularnie kurz jest skutecznie eliminowany z powietrza w pomieszczeniach a napływajace powietrze również jest filtrowane.

Forest-Natura
01-03-2011, 11:14
Witam.
No ale ja nie zakładam w ogóle takiej sytuacji że gorące i "przepalone" powietrze jest pobierane z obudowy kominka do rekuperatora.
Pozdrawiam.

face
01-03-2011, 11:23
no ja rowniez:)
kierunek:
-czerpnia-rekuperator-wezownica w komorze kominka-pomieszczenia-rekuperator-wyrzutnia

bdan
01-03-2011, 11:42
no czekam, az specjaliści odniosą sie do czasu chodzenia wentylacji (3 godziny/cały czas); z tego to czytam na forum to wentylacja powinna chodzic cały czas

Forest-Natura
01-03-2011, 11:42
Witam.
Oooo ... Face jeszcze inaczej kombinujesz ... :D
To co zamierzasz jest dobrym wspomaganiem np. "legalettu", ale niesie za sobą możliwość takiego samego przypalania powietrza i konieczność użycia nieco innych przewodów (wymiennik w kominku "zamkniętym" może się nagrzewać spokojnie do więcej niż 200 - 250 stopni).
Lepszym rozwiązaniem będzie chyba zrobienie kominka typowo radiacyjnego, który promieniuje temperaturą maks. 60-80 stopni i dodatkowego wywiewu powietrza z salonu do centrali ...

no czekam, az specjaliści odniosą sie do czasu chodzenia wentylacji (3 godziny/cały czas); z tego to czytam na forum to wentylacja powinna chodzic cały czas Bdan - też jestem ciekaw ... bo jak chodzi cały czas to jest zaprzeczeniem idei ekonomiczności tej instalacji. Jak będą jakieś wypowiedzi to napiszę czyją opinię w tej kwestii przytoczyłem :yes:
Tak na chłopski rozum - wentylowanie domu z prędkością 300 m3/h (maksymalną) powoduje w domku "modelowym" dwunastokrotną wymianę powietrza na dobę. Ile ciepła ucieknie w ten sposób?
Całkiem inna sytuacja jest w momencie, gdy np. wymianę powietrza reguluje się na poziomie np. 1/10 wydajności centrali ... No ale jakiś czas temu już stwierdzono, że ruch powietrza powoduje uczucie chłodu dla organizmu człowieka - niweluje to uczucie dodatkowe zwiększenie temperatury otoczenia. A po co, jak można wentylować gdy w domu nikogo nie ma i ogrzewać niższą temperaturą o 1-2 stopni? Efekt będzie ten sam, a zużytej energii relatywnie mniej.
To tylko moje dumanie ...
Chociaż na własnej skórze mogę doświadczyć ... mam w domu kominek grzejący przez promieniowanie (ileś tam set kilo szamotu bez kratek). Gdy "chodzi", komfort cieplny odczuwamy w domu na poziomie o około 2 stopnie niższym niż w momencie gdy ogrzewamy dom kaloryferami (konwektory), które grzeją i grzeją, a w domu dalej zimno jakoś pomimo wyższej temperatury na tym samym termometrze.
No ale to już temat na inną dyskusję.
Pozdrawiam.

face
01-03-2011, 11:59
Witam.
Oooo ... Face jeszcze inaczej kombinujesz ... :D
To co zamierzasz jest dobrym wspomaganiem np. "legalettu", ale niesie za sobą możliwość takiego samego przypalania powietrza i konieczność użycia nieco innych przewodów (wymiennik w kominku "zamkniętym" może się nagrzewać spokojnie do więcej niż 200 - 250 stopni).
Lepszym rozwiązaniem będzie chyba zrobienie kominka typowo radiacyjnego, który promieniuje temperaturą maks. 60-80 stopni i dodatkowego wywiewu powietrza z salonu do centrali ...


obudowa zamknieta nie bedzie, bedzie standardowa kratka - czas palenia w kominku ok 2-3h/ dobe spowoduje ze powietrze w komorze nie nagrzeje sie bardziej niz do ok 50* z racji ze najpierw musi oddac cieplo do obudowy akumulacyjnej i ogrzac powietrze pompowane przez reku czyli w temp ok 0*
myslalem nad sposobem ktory podales jednak wg mnie w podanym przypadku bardziej bedziemy wywalac na zewn ogrzane powietrze, jest jeszcze sprawa pracy ukladu gdy nie palimy w kominku

eniu
01-03-2011, 17:16
Forest !
Nic nie przenoś na kominki , bo tam czeski film , czyli szambo :D

A tu kultura , poezja , a zaraz Qbelek Straussa nam puści....:)

Poważnie :
Ciekawie się wątek rozwija ....

Forest-Natura
01-03-2011, 17:40
Witam.
Norweska bajka ostatnio ...

Face - nie łudź się że przy jakimkolwiek palenisku i prawidłowym paleniu w nim "modelowym" drewnem będzie w obudowie tylko 50 stopni.
Trzeba się bardzo starać żeby było poniżej 100 ...
I w tym jest duży problem, choć mało kto zdaje sobie z niego sprawę.
Dlatego piec czy kominek promieniujący temperaturą ok. 50-80 stopni przez klika (naście) godzin na dobę, wydaje się lepszym rozwiązaniem. Przez ten czas WM/reku "przemieli" powietrze w domku całym i ciepło będzie bez kombinacji żadnej. Ociupinkę dłużej tylko będzie to trwało, ale prościej będzie. I zdrowiej.
Pozdrawiam.

face
01-03-2011, 17:49
mozliwe ze sie ludze bo doswiadczenia w paleniu w kominku mnie brak niestety
jednak taka troche promieniujaca to bedzie ta obudowa, za rada enia i Twa, aby nie nagrzewac komina tylko obudowe kominka

Forest-Natura
01-03-2011, 17:55
Witam.
Dobry pomysł jest na to.
W kominku kratki zamykane (dużej powierzchni), by-pass z przepustnicą ręcznie sterowaną do grzałki w zabudowie (jak pętla z na wyjściu z kotła z pompką by chodzić mógł grawitacyjnie również) plus wywiew reku z okolic kominka.
I masz dwa w jednym. Za około stówkę, no góra dwie.
A spróbować możesz wtedy każde rozwiązanie i wybrać lepsze na daną chwilę ...
Pozdrawiam.

face
01-03-2011, 18:21
Witam.
Dobry pomysł jest na to.
W kominku kratki zamykane (dużej powierzchni), by-pass z przepustnicą ręcznie sterowaną do grzałki w zabudowie (jak pętla z na wyjściu z kotła z pompką by chodzić mógł grawitacyjnie również) plus wywiew reku z okolic kominka.
I masz dwa w jednym. Za około stówkę, no góra dwie.
A spróbować możesz wtedy każde rozwiązanie i wybrać lepsze na daną chwilę ...
Pozdrawiam.

by-pass mniemam w komorze powietrznej wlot by miec musial??najlepiej u gory gdzie najcieplej
nie pracuje reku otwieramprzepustnice aby powietrze gorace z komory grawitacyjnie szlo do kanalow WM
dobrze zrozumialem?
czy nie wymagana 2 przepustnica aby zapezpieczyc reku przed cofka goracego powietrza w jego kier gdy nie pracuje?

face
01-03-2011, 18:22
Jeśli by tak było to faktycznie nie ma sensu kombinować z DGP/WM.Też chodzi mi po głowie takie połączenie ale...
...jest pytanie na ile i czy faktycznie przez ociupinkę dłużej reku rozprowadzi to ciepłe powietrze.

w mym zalozeniu role dgp przejmie reku - jako napedu - specjalnie o mniejszej wydajnosci aby nie przegrzewac i przesuszac powietrza

face
01-03-2011, 18:31
uklad ma pracowac na zasadzie bojlera - tyle ze odwrotnie bo wezownica bedzie plynac zimne powietrze(nie cieplo jak w bojlerach) i ogrzewane bedzie przez komore
powietrzna nad kominkiem-bojler
zrodlo ciepla komora powietrzna(bojler) a odbiornik to wezownica

problemem bedzie dobranie odpowiednie dobrane dl wezownicy-czyli jej mocy dla zadanej temp w komorze powietrznej i obrotow went w reku
warunki poczatkowe to np 100* w komorze powietrznej i 100m3/h wydajnosc reku aby gdy przykladowo temp w komorze wzrosnie do 150* a powietrze miec w pomieszczeniach niezbyt gorace zniwelowac to podniesieniem wydajnosci reku do np 150m3/h

kajmanxxl
01-03-2011, 19:30
też od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie takie połączenie reku i kominka, ta odwrotność wężownicy jest stosowana w hydraulice i dobrze zdaje egzamin, więc wystarczy dobrze przeliczyć moce by powietrze nie było za ciepłe i będzie super

QBELEK
01-03-2011, 19:43
A więc twój system nie ma za zadanie podnieść sprawność rekuperatora a jedynie wykorzystać jego wentylator do przetłoczenia powietrza przez wymiennik kominkowy powietrzny (wężownicę)? Musisz pamiętać że w ten sposób ostro wysuszysz sobie chałupę co nie jest korzystne zimą gdy suchego powietrza jest aż nadto a przecież tą porą roku najczęściej grzejemy :) (palimy).
Jeśli chcesz palić okazjonalnie to nie rozumiem komplikacji systemu.

No chyba że to poezja dla wynalazców ( w tle nad pięknym modrym.............) :)

face
01-03-2011, 19:48
więc wystarczy dobrze przeliczyć moce by powietrze nie było za ciepłe i będzie super

tylko bedzie problem z zalozeniami, pewnie z pare razy trza bedzie przeliczyc aby dobrac odpowiednia dl wezownicy
sporo zmiennych wiec i zabawy troche ale da sie zrobic:)

kajmanxxl
01-03-2011, 19:54
wydaje mi się że trzeba za podstawę obliczeń wziąć na nagrzewnice wodne do systemów nawiewu powietrza

face
01-03-2011, 19:55
A więc twój system nie ma za zadanie podnieść sprawność rekuperatora a jedynie wykorzystać jego wentylator do przetłoczenia powietrza przez wymiennik kominkowy powietrzny (wężownicę)? Musisz pamiętać że w ten sposób ostro wysuszysz sobie chałupę co nie jest korzystne zimą gdy suchego powietrza jest aż nadto a przecież tą porą roku najczęściej grzejemy :) (palimy).
Jeśli chcesz palić okazjonalnie to nie rozumiem komplikacji systemu.

No chyba że to poezja dla wynalazców ( w tle nad pięknym modrym.............) :)

do ogrzewania mam kociol gazowy:p

odpowiednia wezownica-niezbyt dluga-nie spowoduje nadmiernego wysuszania powietrza - do pomieszczen ma trafiac powietrze w temp ok 25-30*
jeszcze jedno w wezownicy na wlocie do komory kominka bedzie powietrzeo temp ok 0-10* czyli zimne, do tego wilgotne (wrzesien-listopad, marzec-maj)

wlasnie system jest banalnie prosty - do ukladu WM z reku wpinasz tylko wezownice - zero komplikacji wg mnie, no...moze poprawnie ja wyliczyc
straty mizerne bo chociaz wyrzucasz cieple powietrze ale zuzyte i nim wstepnie w reku podgrzewasz zassane

face
01-03-2011, 19:57
wydaje mi się że trzeba za podstawę obliczeń wziąć na nagrzewnice wodne do systemów nawiewu powietrza

cos w tym stylu, cenna uwaga
bede musial notki ze studiow odkurzyc:)