PDA

Zobacz pełną wersję : Drzwi przesuwne, jaki zastosować pręt.



Pawlek
18-01-2011, 20:13
Zapytam tutaj, ponieważ nie wiem gdzie znajdę kogoś kto zna się na wytrzymałości materiału i mechanice.

Chcę zbudować szafę z drzwiami przesuwnymi, koniecznie chcę zminimalizować odległość pomiędzy poszczególnymi 'skrzydłami' dlatego wymyśliłem własny sposób montażu. Drzwi będą powieszone na rolkach, które będą jeździć po pręcie lub rurce przymocowanym między ścianami. Planuję zainstalować takie rolki Link do allegro (http://allegro.pl/kolko-kolo-rolka-rolki-na-linke-stalowa-i-rur-i1401912715.html), chciałbym zastosować pręt/rurkę o jak najmniejszym fi, jednak najwyżej 10mm (ze względu na szerokość rolki) Pręt będzie miał 1m długości. Jedno skrzydło będzie miało 55cm szerokości i ważyło ok 12 kg.
Wyobrażam sobie, że im większy rozstaw rolek tym pręt będzie się mniej uginał. Jaki powinienem zastosować pręt aby się nie uginał, jak na sztywność pręta wpływają jego parametry ciągniony/szlifowany, hartowanie itp. Będę wdzięczny za namiar na sklep gdzie mógłbym coś takiego dostać.

http://obrazki.elektroda.pl/6832023600_1295359402.jpg
Drzwi przesuwne, jaki zastosować pręt.

Serdecznie dziękuję za zainteresowanie problemem,

Paweł

artus1
19-01-2011, 14:52
Im blizej siebie zamocujesz kólka, tym bedziesz mieć większe odgięcie ne pręcie. Dlaczego? Cieżar drzwi rozkłada się na kółka, czyli właściwie punktowo. Montując kółka blisko siebie obciążasz pręt dużą masą na małym odcinku.

Na twoim miejscu zamiast pręta zastosowałbym rurkę - jest sztywniejsza. Może dałbym do środka jakis pręt, ale to juz bardziej dla czystego sumienia.
Nie wiem skąd jesteś, więc jak mogę podpowiedzieć gdzie możesz kupić taki pręt/rurkę?
To że nie podałeś lokalizacji sugeruje mi że jesteś z warszawy, a tutaj nie pomogę. Generalnie możesz szukać hurtowni/składów metali kolorowych (metale.com.pl - widzę że są też w warszawie) - tam jest znacznie taniej niż w 'zwykłych' sklepach.

Zbigniew100
19-01-2011, 15:47
Proponuję coś ze stali nierdzewnej.

finlandia
21-01-2011, 17:23
A nie lepiej kupić gotowy system przesuwny? Za 150-200zł można przebierać w gotowych rozwiązaniach.