PDA

Zobacz pełną wersję : knauf czy tradycyjny tynk?



Greku
10-03-2004, 22:04
Mam dylemat czy położyć tynk tradycyjny czy gipsowy, maszynowy. W przyszłym tygodniu będę rozmawiał na temat tynków z wykonawcami. Wiem że tradycyjny jest twardszy ale bardziej pracochłonny i tak go trzeba wyszpachlować. Wykonawca namawia mnie na knaufa z maszyny. Czy ktoś ma taki tynk a może jakiejś innej firmy. I jeszcze jedno ściany mam z porothermu czy je też trzeba gruntować przed tynkowaniem gipsowym?


z góry dzięki, pozdrowionka

Sonika
11-03-2004, 05:33
My mamy tynk maszynowy, gipsowy Knaufa. I to był b. trafny wybór!
Gdybym miała wybierać jeszcze raz to też taką wersję.
Gładziutko, równiutko, bez tumanów kurzu, a i atmosfera w domu zupełnie inna niż przy tynkach tradycyjnych.

KrzysiekMarusza
11-03-2004, 07:29
Tez mam Knaufa maszynowego - na razie schnie, ale wyglada na równy
hej - Krzysiek

Greku
11-03-2004, 09:43
Jeszcze jedno pytanko czy pod glazurę też dawaliście tynk gipsowy czy bezpośrednio na cegły przyklejaliście?

Sonika
11-03-2004, 09:46
Pod glazurę jest dany tynk tradycyjny.

11-03-2004, 10:07
Powiedzcie mi ile kosztuje 1m tytnku gipsowego, pewnie jest dużo droższy od tradycyjnego???

Sonika
11-03-2004, 10:11
W zeszłym roku - ok.12zł materiał + 10 robocizna

sakus
11-03-2004, 10:24
mam także Knaufa maszynowego - cena R+M 18 netto w sierpniu 2003

Wiech
11-03-2004, 10:45
Obecnie ok 19złbrutto R+M Wrocław .Wiech.

camel
11-03-2004, 11:00
Cena dokładnie taka jak u przedmówcy. Dzisiaj jest już drugi dzień tynkowania, wszystko wygląda ślicznie. U sąsiada tynki już chyba miesiąc schną i też są śliczne :-)

pozdrawiam

pik33
11-03-2004, 11:04
Mam i nie narzekam, jest ok. To był konkretnie Rimat firmy Rigips, ale też gipsowy maszynowy. Chłopcy położyli go ręcznie. Ciekawostka.. ;)

chemik
11-03-2004, 11:25
Witam!
Ja mam tynk Knauf-a MP 75 i jestem z niego b. zadowolony. W łazience na podłodze i w miejscach narażonych na działanie wody (pod glazurą) zastosowałem płynną folię. Do tej pory nic się nie dzieje.

Pozdrawiam!

Rysiek S.
11-03-2004, 11:32
MIŁO SŁYSZEĆ. BO W PONIEDZIAŁEK(JUŻ NAJBLIŻSZY) ZACZYNAJĄ MI ROBIĆ. PŁACE 17 PLN ZA METR - TEŻ NA KNAUFIE( ŚLĄSK)

inwestor
11-03-2004, 11:35
Mam dylemat czy położyć tynk tradycyjny czy gipsowy, maszynowy. W przyszłym tygodniu będę rozmawiał na temat tynków z wykonawcami. Wiem że tradycyjny jest twardszy ale bardziej pracochłonny i tak go trzeba wyszpachlować. Wykonawca namawia mnie na knaufa z maszyny. Czy ktoś ma taki tynk a może jakiejś innej firmy. I jeszcze jedno ściany mam z porothermu czy je też trzeba gruntować przed tynkowaniem gipsowym?


z góry dzięki, pozdrowionka

Greku to nie jest tak do końca jak napisałeś. Owszem tynk tradycyjny jest bardziej pracochłonny ale wcale go nie trzeba szpachlować. Jeśli lubisz tynk gładki to zamawiasz u tynkarza tynk tzw. doborowy kategorii IVf. Czyli trzywarstwowy gładzony pacą filcową. Ostatnią warstwą w takim tynku jest gładź wapienno piaskowa. Jak dasz dobry piasek (niektórzy dają tzw. kwarcowy) na taka warstwę to różnica w gładkości pomiędzy gipsowym a tradycyjnym jest bardzo niewielka. Jak dasz piasek nieco grubszy uzyskasz bardzo ciekawie wyglądającą chropowatą fakturę . Bardzo ładnie wygląda też pomieszczenie które ma ściany wykończone szorstkim tynkiem tradycyjnym a sufit gładzią gipsową lub z tzw. piaskiem kwarcowym. Niektórzy specjalnie wykańczają ściany tynkiem tradycyjnym nawet kat. III i później malują specjalnymi farbami np. Beckersa dającymi efekt np. starego wnętrza. Jeśli lubisz różne faktury ścian to najlepiej dać tynki tradycyjne. W ubiegłym roku za tradycyjny płaciłem 9zł za robociznę (kat IVf) za 1 m2, materiały były moje ok. 2,5 zł / m2. Oczywiście tradycyjny możesz robić jak masz czas. Trwa to dosyć długo i jest pracochłonne. Ale samemu tego się przecież tego nie robi. Następną sprawą jest dobry wykonawca. W przypadku tynku gipsowego wszelkie nierówności i niedociągnięcia wyglądają bardzo nienaturalnie wygląda to jak tandetna spaprana robota. Natomiast przy tradycyjnym jest to do zaakceptowania a czasem nawet takie niedociągnięcia dodaj uroku i powodują że dom zaczyna mieć w sobie coś ciekawego i niepowtarzalnego. Podobny efekt jest z podłogami na podłodze drewnianej wszelkie rysy i przebarwienia sprawiają wrażenie naturalności i nie rażą natomiast takie same rysy lub uszkodzenia na panelach laminowanych są nie do zaakceptowania.
Uważam że sprawa wyboru tynków nie jest taka oczywista choćby ze względu na ogólny wystrój i wykończenie wnętrz do tego dochodzą jeszcze właściwości użytkowe oraz jak zwykle cena. Staraj się popatrzeć na tynki jak na całość wystroju nie tylko jak na same tynki.
Pozdrawiam

Greku
11-03-2004, 13:05
Dzięki za tak wyczerpujące informacje. Czekam na dalsze opinie.

banan2415
22-04-2007, 20:06
Witam

W specyfikacji techniczne od developera mam podane ze bede mial wewnatrz budynku sciany wykonczone tynkiem gipsowym Kanuf 15mm., w zwiazku z czym mam 2 pytania:

1. Czy powierzchnia takiego tynku wymaga jeszcze jakis zabiegow przezd malowaniem? (gladz itp.)

2. Na co zwracac uwage przy wykonywaniu oraz odbiorze tych prac od wykonawcy?

Krisker
23-04-2007, 06:56
Witam

W specyfikacji techniczne od developera mam podane ze bede mial wewnatrz budynku sciany wykonczone tynkiem gipsowym Kanuf 15mm., w zwiazku z czym mam 2 pytania:

1. Czy powierzchnia takiego tynku wymaga jeszcze jakis zabiegow przezd malowaniem? (gladz itp.)

Zależy od wykonania. Jeśli wykonawca przyłożył się, to można malować.

2. Na co zwracac uwage przy wykonywaniu oraz odbiorze tych prac od wykonawcy?

Jeśli masz wpływ na pracę wykonawcy, to można po położeniu i lekkim przeschnięciu tynków polatać z latarką lub lampą kierunkową przy ścianach. Wyjdą wszelkie nierówności i niedoróbki, które będzie można zeszlifować lub uzupełnić. U siebie niestety nie dopatrzyłem :( Na pierwszy rzut oka na mokrych tynkach było super gładko. Teraz wyszły wszystkie niedoróby.

banan2415
23-04-2007, 15:35
Dzieki za podpowiedz.

Ja bede odbieral prace juz jakis czas po wyschnieciu wiec mysle ze zludzen nie bedzie.

Wedlug tego co opisuje producent, nie powinno byc koniecznosci gladzenia tej powierzchni wiec tego rozumiem ze powinienem wymagac.

markes
23-04-2007, 17:31
Czy można zrobić tynki gipsowe teraz i wprowadzić się dopiero latem przyszłego roku a na zimę zostawić stan zamknięty nie ogrzewany ?

Lunetka
17-07-2008, 22:12
macie może jeszcze jakieś uwagi w tym temacie?
na 90% jestem zdecydowana na tynki gipsowe, tylko czy słusznie?

adrianek9999
18-07-2008, 07:54
Nie zapomnij o zagruntowaniu ścian i sufitów. U mnie to było bardzo dobrze widać - sciana zmieniała kolor na lekko fioletowy. :D

Atomic
18-07-2008, 07:55
macie może jeszcze jakieś uwagi w tym temacie?
na 90% jestem zdecydowana na tynki gipsowe, tylko czy słusznie?
Proponuję literaturę.
http://forum.muratordom.pl/tynk-gipsowy-kontra-cementowo-wapienny,t121365.htm

Lunetka
18-07-2008, 09:56
dzięki za linka :)

pan inwestor
18-07-2008, 12:34
A ja mam maszynowy ale nie z Knaufa tylko z Rimattu 2000. Bialutki, równiutki... (wyciągany tzw. mleczkiem) - kolejne ekipy nie wierzą, że nie ma na nim gładzi. Zobaczymy jak się będzie sprawował. A miałem ten sam dylemat i z tynku tradycyjnego zrezygnowałem 24 godziny przed rozpoczęciem prac.

nakoto
19-07-2008, 14:43
Witam

poradźcie, mam gigantyczna fazę czy wybrać w tynki maszynowe gipsowe czy ręczne-tradycyjne cementowo wapienne

koszt robocizny mam taki sam +- 15 brutto za m2

problem w tym ze nie potrafię o zgrozo określić sobie i wyliczyć jak cenowo wychodzi materiał na tynki tradycyjne-ręczne cementowo wapienne

wstępnie na 500m2 jakie mam do otynkowania wyjedzie mi 5-6 tys za materiał

wiec ile wstępnie wyjdzie na ręczne doliczając potem do tego wygładzenie?

Kris2222
20-07-2008, 12:46
materiał na tynk tradycyjny przy 500m2 to koszt około 1500zł . gładź nie wiem , jak zrobisz sam to wiele nie będzie kosztować

Pamiętajcie że tynk gipsowy tylko na pierwszy rzut oka wygląda zajebiście ,po dokładnych oględzinach sami stwierdzicie że potrzeba szpachlowania

kaco
20-07-2008, 15:56
My mamy tynk maszynowy, gipsowy Knaufa. I to był b. trafny wybór!
Gdybym miała wybierać jeszcze raz to też taką wersję.
Gładziutko, równiutko, bez tumanów kurzu, a i atmosfera w domu zupełnie inna niż przy tynkach tradycyjnych.

chyba właśnie jest odwrotnie przy tynkach tradycyjnych atmosfera jesr o wiele lepsza, wiem bo mam

siggi&alka
20-07-2008, 17:12
dajcie juz spokoj z ta atmosfera. jedno jest pewne. jach chcecie miec gladz to niestetz kazdy tynk trzeba szpachlowac.

pam
30-09-2008, 19:01
A czy ktoś może sie wypowiedzieć na temat tynku cementowo-wapiennego ale maszynowego - Baumit MPI 25. Czy to się bardzo różni skladem od takiego mieszanego na miejscu?

pam
10-10-2008, 16:52
A czy ktoś może sie wypowiedzieć na temat tynku cementowo-wapiennego ale maszynowego - Baumit MPI 25. Czy to się bardzo różni skladem od takiego mieszanego na miejscu?

I co, zadnej opinii? Właściwie to i tak za późno bo w pon. zaczynają.

atsyrut
20-12-2013, 13:19
odkopie temat :)

ja teraz brałbym gotową mieszankę... przynajmniej miałbym pewność że są idealnie dobrane proporcje... u mnie było jak było i wygląda jak na linku w stopce :(